Kleine gemeenten in de aanval Het Groene Hart leeft niet genoeg Geen project, maar hek bij school Boterbloemweg Rijn Veenstreek Voor uw spaarsnippen ligt het ideale broedgebied net over de grens. Rijnwoude staat toch acht koopzondagen toe DINSDAG 30 MEI 1995 hans koenekoop. 0 Insluiping leidt tot aanhoudingen zoeterwoude-dorpEen insluiping in een woning aan de Geer- weg in Zoeterwoude-Dorp heeft gistermiddag indirect geleid tot de aanhouding van twee 19-jarige Hagenaars. De twee hadden nog veroordelingen open staan voor inbraken en insluipingen. De inbraak was het werk van een vrouw, van wie niet duidelijk is of zij iets te maken had met het aangehouden tweetal. De vrouw werd 's middags tegen half drie aangetroffen door een bewoner van de Geerweg. De vrouw maakte zich met een smoes uit de voeten. Bij een buurtonderzoek slaagde de politie er niet in de vrouw te achterhalen. De politie stuitte echter wel op de twee Hagenaars. Galloways gaan uit wandelen alphen aan den run» De Alphense politie heeft gisteravond ander half uur werk gehad om vier uitgebroken Galloway-koeien weer terug te voeren naar hun terrein aan het Weteringpad. Drie van de vier dieren - een moeder met twee jongen - liepen bij de Leidse Schouw ter hoogte van de spoorwegovergang. De agen ten lieten zich in eerste instantie afschrikken door de moeder die zich dreigend opstelde tussen de belagers en haar jongen. Vorig jaar viel een moeder-Galloway nog een fotograaf aan die haar kroost op de gevoelige plaat wilde vastleggen. Nadat de politie de hulp van de brandweer had ingeroepen, werden de dieren uiteindelijk door een politieman (en boeren zoon) gevangen en teruggebracht. Ook een vierde dier dat zich op het industrieterrein Molenwetering ophield, kon worden te ruggebracht. Het was de tweede keer in korte tijd dat de Gallo ways uitbraken uit hun omheimde terrein aan het Weteringpad. Hoe de dieren uit hun omheining zijn gebroken is niet duidelijk. Zorgen over gedwongen samenvoeging De kleine gemeenten nemen het niet meer. Aan de toe nemende druk om plaatsen met minder dan 18.000 in woners te laten opgaan in een groter geheel moet een einde komen. Als de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn standpunten niet nuanceert, valt uiteindelijk zelfs een afsplitsing niet uit te sluiten. „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit", zegt burgemeester W. Vroegindeweij van Ter Aar. regio leiden rudolf kleun Zij is, net als de burgemeesters van Alkemade, Zoeterwoude en Liemeer, lid van het Loenens Beraad. Die club van dertien ge meenten werd vorig jaar opge richt als reactie op de suggestie van de VNG om voor gemeen ten een ondergrens van 40.000 inwoners in te stellen. Dat zou de doodsteek betekenen voor de meeste Nederlandse ge meenten. Later werd dat standpunt ge nuanceerd en kwam de VNG uit op 18.000 inwoners. Dat aantal was onder andere gekozen om dat een gemeente van die om vang full-time wethouders heeft. Maar Nederland telt ook veel - 419 van de in totaal 625 - gemeenten met 18.000 inwo ners of minder. Bovendien vin den de leden van het Loenens Beraad ook dit standpunt wel erg ongenunaceerd. Daarom is aan de vooravond van de VNG- ledenvergadering die in juni wordt gehouden een brief ge stuurd aan alle 419 kleinere ge meenten. Daarin wordt aange stuurd op het schrappen van de 18.000-norm en op het oprich ten van een platform van kleine gemeenten. Uitgangspunt voor het samenvoegen moet de kwa liteit van het bestuur zijn en de vraag of de organisatie in staat is om al dan niet in samenwer king met buurgemeenten alle taken uit te voeren. Inmiddels is het Loenens Beraad daarover overleg aangegaan met direc teur K. de Vries van de VNG. Achter dat overleg dreigt wel licht een afsplitsing. Burge meester Vroegindeweij van Ter Aar (9.500 inwoners): „Natuur lijk is het zo dat als je het ge sprek aangaat daarin ook opge sloten ligt dat het kan misluk ken. Dan moet je naar andere wegen zoeken. Maar we hebben goede hoop dat er wordt geluis terd." Vroegindeweij ziet overi gens wel lichtpuntjes in stand punten van de vorige De Graaf Nauta Binnenlandse Zaken. „Zij heeft gezegd dat er niet moet worden uitgegaan van een blauwdruk voor samenvoeging. Haar collega A. Meerburg van Alkemade (14.000 inwoners) ziet dat anders. „Wij vonden dat de discussie binnen de VNG wel wat heeft opgeleverd. De norm van 40.000 is tot 18.000 terugge bracht, maar er is ook gespro ken over de kwaliteit van het bestuur en over maatwerk. Dat moet nog worden uitgewerkt. Maar nu komt steeds dat inwo nertal weer terug, ook in brie ven van de huidige staatssecre taris Van der Vondervoort. Het wordt te pas en te onpas ge bruikt. Het mag geen algemeen uitgangspunt worden. Lasten Meerburg wijst in dat verband ook op de vorige gemeentelijke herindeling. Die heeft, zo blijkt uit onderzoek, nauwelijks resul taat opgeleverd. Het bestuur kwam verder van de bevolking te staan terwijl in veel gevallen ook de lasten omhoog gingen. Maar heeft een kleine ge meente wel bestaansrecht? Bur gemeester A. Houdijk van Zoe terwoude (8500 inwoners) vindt van wel, ook al kan zo'n kleine gemeente niet alles zelf. „Het kernpunt is dat waar een goed bestuur mogelijk is de afstand tot de bevolking niet nodeloos moet worden vergroot. Zoeter woude kan het goed zelf aan. Hoewel we voor sommige ta ken, bijvoorbeeld de vuilverwer king, moeten samenwerken. Voor de brandweer hebben \^e zelfs al sinds 1948 een samwen- werking met Leiden. Daar is toch niets op tegen. Ik zie dat veel grotere gemeenten daar nu nieuwe samenwerkingen voor aangaan. Dat is geen reden voor opheffing." Anderhalve ton voor proefwijk alphen aan den run De gemeente Alphen aan den Rijn trekt 150.000 gulden uit voor het instellen van een 'proefwijk' voor de sociale ver nieuwing. In de nog nader aan te wijzen wijk wil de gemeente burgers en maatschappelijke in stellingen meer verantwoorde lijkheid geven voor hun eigen woonomgeving. Door ook een vergelijkingswijk aan te wijzen, wil het gemeentebestuur de ef fecten van de sociale vernieu wing in kaart brengen. De proefwijk moet de komen de maand worden aangewezen. Daarna moeten de verschillen de instellingen met elkaar in contact worden gebracht. Naast de instelling van de proefwijk heeft Alphen nog meer sociale vernieuwings-pro- jecten op de rol staan. Zo trekt de gemeente 50.000 gulden uit voor verbetering van de voor lichting en 70.000 gulden voor verbetering van de bewoners participatie. College Alkemade verliest stemming over koopzondagen alkemade gerard van der geest Winkels in de gemeente Alke made kunnen in het vervolg geen vier, geen zes, maar acht zondagen per jaar open gaan. Met een nipte meerderheid nam de gemeenteraad gister avond na twee schorsingen een WD-motie van die strek king aan. Behalve de liberalen stemden ook PvdA en Groen Links voor de motie. De zes te genstemmen van het CDA konden het collegevoorstel niet meer redden. Dat voorstel was al het re sultaat van een compromis, volgens burgemeester A. Meerburg gebaseerd op 'een reële peiling van de behoef ten'. Ónder de oude regeling mochten de winkels vier zon en feestdagen open gaan, de nieuwe wet maakt acht koop zondagen mogelijk. B en W waren halverwege op zes gaan zitten. De WD'er T. van Velzen wilde echter niets weten van het compromis. Volgens hem is de behoefte aan koopzonda gen 'zwaar groeiende'. I lij pleitte daarom voor het maxi male aantal koopzondagen. Burgemeester Meerburg toon- de zich 'zeer teleurgesteld' dat de collegepartij WD zich niet wilde schikken in het voorstel dat op tafel lag. Overigens kon ook de ande re collegepartij, het CDA, zich niet vinden in het voorstel van B ên W. Fractievoorzitter N. van Ruiten hield stug vast aan een maximum van vier koop zondagen. Van Ruiten vreesde voor een toename van de indi vidualisering, verstoring van de zondagsrust en een ongun stige kosten-batenverhouding voor kleine neringdoenden. Wilt u discreet en gedegen advies over veilige en voordelige beleg gingen? Wip dan eens over bij de zuiderburen en kies meteen voor de grootste bank van België: de Generale Bank. Daar vindt u de professionele aanpak voor een optimaal spaarrendement. U krijgt er uitstekend advies over een erg rijke beleggingskeuze: op korte, middellange of lange termijn; in gulden, Belgische frank of andere deviezen. Ook andere interessante opties staan voor u open: van Euro-obligaties tot de ruimste selectie van beleggingsfondsen. Kom eens vrijblijvend poolshoogte nemen. Bel ons, of stap binnen bij het dichtstbijzijnde Generale Bank-agentschap Generale Bank De grootste Belgische bank. Spreekrecht voor inwoners Alkemade alkemade gerard van der geesj Inwoners van Alkemade krij gen binnenkort de mogelijk heid om aan het begin van een raadsvergadering nog één keer hun zegje te doen over een raadsvoorstel. Dit ondanks fel verzet van de WD-fractie. De liberale frac tievoorzitter H. van Duijke- ren deed het spreekrecht voor burgers gisteren af als 'toneelspel', 'volksverlakkerij' en -'een volstrekt zinloos ge baar'. Burgers hebben voordat een voorstel in de raad komt al de kans om tijdens een commissievergadering in te spreken. En als het qan de WD had gelegen, zou het daarbij zijn gebleven. Voor Van Duijkeren is spreekrecht tijdens de raad net een beetje te veel van het goede, hoewel zijn partij 'altijd voorstander is van openheid, openbaar heid en inspraak'. Volgens hem zijn voorstellen op het moment dat ze in de raad komen al voldoende 'beslis- singsrijp' en wekt extra in spraak alleen maar onterech te verwachtingen wekt. De overige partijen dach ten daar duidelijk anders over. PvdA-fractievoorzitter F. Hoogenboom wilde niet alleen spreekrecht aan het begin van raadsvergaderin gen, hij kon zich ook heel goed voorstellen dat raadsle den na afloop van de verga dering in discussie gaan met het publiek. Van Duijkerens uitlatingen kwalificeerde hij als 'denigrerend' en 'niet bij dragend aan de positieve dis cussie van de raad'. Het Groene Hart leeft niet ge noeg. Mensen kennen het ge bied onvoldoende en kunnen zich er moeilijk een voorstelling bij maken. Door het Groene Hart beter geschikt te maken voor recreatie en toerisme kan het een herkenbaar en gewaar deerd gebied worden. Pas dan zal de mens zich intensief wil len inzetten voor het behoud van deze groene omgeving in de Randstad. Tot deze conclusie komt de Raad voor de Openluchtrecrea tie in een uitvoerige studie over plaats en betekenis van het ge bied. De gebruikswaarde moet en kan volgens de raad sterk worden vergroot. Alle betrokke nen bij recreatie en moeten daarom gezamenlijk een plan maken ter versterking van de leefbaarheid en kwaliteit van het Groene Hart. Op deze wijze wordt recht gedaan aan de zeer belangrijke recreatieve en toeristische functie van deze 'stadstuin in de Randstad'. De raad toont zich in 'Hart voor het Groen' verontrust over de begerige blikken van project ontwikkelaars, organisaties en overheden op de groene gebie den in de Randstad. Sluipende verstedelijking is voor het ge bied een reëel gevaar. Hij meent dan ook dat tot het jaar 2005 el ke verdere aantasting van het Groene Hart moet worden voorkomen. Volgend jaar neemt het kabi net een verstrekkende beslissing over het nationaal ruimtelijk beleid en dus ook over de toe komst van het Groene Hart. Daarop vooruitlopend wil de raad nu al het belang van recre atie en toerisme beklemtonen. Investeringen in goede en pas sende voorzieningen voor re creatie en toerisme zijn nodig. Zij vormen het draagvlak voor het behoud van het Groene Hart in de toekomst, schrijft de raad in het deze week gepresen teerde rapport. De raad windt er geen doek jes om: het Groene Hart biedt te weinig, goede en passende re creatievoorzieningen zijn nodig. Zes miljoen inwoners van om liggende steden moeten in dit gebied ruimte en mogelijkhe den vinden voor hun vertier. De raad denkt daarbij aan alles: fietsen, wandelen, watersport, De gemeentelijke plannen om samen met ouders en leerlin gen, buurtbewoners, politie en jongeren de overlast rond de school aan de Boterbloemweg aan te pakken, kunnen bij het oud papier worden gezet. Het enthousiasme bij de verschil lende partijen, voor het 'school- /buurtproject' was te klein. Bur gemeester en wethouders willen daarom hun toevlucht nemen tot een wat conventionelere aanpak van het probleem: een hek rond het gebouw waarin dependances van de basisscho len De Tafelronde en de Martin Luther Kingschool zijn geves tigd. De problemen worden ver oorzaakt door een groep jonge ren uit de Wikkestraat en omge ving die rondhangt op het schoolplein en in de portiek van het schoolgebouw. De groep is enige tijd weggeweest als gevolg van een wel min of meer ge slaagde onconventionele oplos sing. De gemeente zette in 1993 een schuilhut neer in het Zeger- slootgebied in de hoop dat de jongeren daar hun vertier zou den zoeken. De bewoners van de Grashof, zo'n zeventig meter van de hut verwijderd, kwamen in opstand. Maar de overlast el ders was voorbij, totdat de jon geren na ruim een half jaar de hut weer inruilden voor de por tiek van de school. Als eerste aanzet tot een beter de school heeft de gemeente inmiddels op verzoek van de scholen het schoolplein op de schop genomen. Verder bereidt de afdeling onderwijs een voorstel voor om rond het gebouw een hek te plaatsen. De gemeenteraad moet uiteindelijk beslissen of dat het er daadwer kelijk komt. Het 'school/buurtproject' hoeft dabrdoor overigens niet per se een stille dood te sterven. Drie andere scholen die met soortgelijke problemen zitten - Het Startblok, De Meridiaan en de Montessorischool - hebben al interesse getoond in de geza menlijke aanpak. De gemeente zal nader onderzoeken of het project in deze gevallen wel van de grond zou kunnen komen. visserij, verblijfsrecreatie, paar- desport en nog veel meer op. Alleen zo, zegt de raad, levert het Groene Hart een wezenlijke bijdrage aan de leefbaarheid van de Randstad. Zo'n pleidooi kost uiteraard geld. Investeringen noemt de raad noodzakelijk. Teneinde de plannen vorm te kunnen geven pleit hij voor het nieuw leven inblazen van de Stuurgroep Groene Hart. Die zou de regie op zich moeten nemen van het uitwerken van groene projec ten, de aanleg van recreatiege bieden en andere -voorzienin gen. Verstedelijking van het Groe ne Hart is voor de raad uit den boze. Indien noodzakelijk stemt hij in met een beperkte bebou wing aan de rand van het ge- Fietstocht rond Alphen alphen aan den run Het IVN Alphen aan den Rijn houdt zaterdag 10 juni een fietstocht door het gebied rond Alphen. Tijdens de rit vertellen natuurgidsen over het land schap waarin veenweidegebie-^ den en droogmakerijen elkaar afwisselen. Omdat ook industrie en recreatie de laatste decennia steeds meer een onderdeel van het landschap vormen, komen ook menselijke ingrepen aan bod komen. Daarnaast geven de gidsen informatie over vogels, planten, molens, boerderijen, sloten en plassen. De rit begint om 14.00 uur bij het Natuur- en Milieu Educatief Centrum De vier Jaargetijden aan de Vivaldi- hof 85 in Alphen aan den Rijn. Deelnemers moeten een fiets en een verrekijker meenemen. Deelname is gratis. bied. Het Groene Hart heeft vol gens de raad een zo belangrijke recreatiefunctie, dat elke aan tasting van recreatieve voorzie ningen moet worden gecom penseerd. Zo kan een nieuw evenwicht worden gevonden tussen landbouw, natuur en re- De grootwinkelbedrijven aan het Elazerswoudse deel van de Rijneke boulevard zullen er geen last hebben dat zij niet, zoals de meeste winkels op de winkelboulevard, in Zoeterwou de zijn gevestigd. De Hazers- woudse winkels mogen straks, net als de winkels aan de ande re kant van de gemeentegrens, acht zondagen per jaar de deu ren openen. In hun nieuwste voorstel komen burgemeester en wethouders terug op het voornemen slechts vier koop zondagen toe te staan. B en W komen daarmee tege moet aan de bezwaren van een groot deel van de Rijnwoudse politiek. Tijdens de commissie vergaderingen van eerder deze maand toonde alleen het CDA zich onverdeeld enthousiast over het compromisvoorstel dat net als nu vier koopzondagen toestaat. De S( 1P/RPF wilde de winkels op alle zondagen geslo ten houden, terwijl WD, PvdA en een deel van de D66-fractie gewoon de wet willen toepassen die acht koopzondagen moge lijk maakt. B en W sluiten zich nu met wat mitsen en maren aan bij die laatste partijen. Om de tegen standers van openstelling op zondag nog enigszins tegemoet te komen, belooft het college bij elke aanvraag voor een koop zondag apart te bekijken of het belang van de winkeliers in dit geval opweegt tegen de belan gen van de tegenstanders van kopen op zondag. Daarbij zul len zij mee laten wegen of op die bepaalde zondag ook elders in de regio de winkels zijn ge opend. In de nieuwe winkelsluitings verordening willen burgemees ter en wethouders nu boven dien de mogelijkheid van een avondwinkel opnemen. In eer ste instantie werd die mogelijk heid niet geschapen, met het argument dat er toch geen be langstelling voor was. De ge meenteraad buigt zich donder dag over de voorstellen. Koek: college Alkemade is leugenachtig 'Globaal zou ik het collegevoor- jtel een leugen willen noemen." Het deze gespierde taal viel Groenlinkser F. Koek gisteren f purgemeester A. Meerburg aan. s tanleiding voor Koeks aantij- ping was de tarieventabel bij de pieuwe legesverordening. Onder de nieuwe tarieven M^vordt een paspoort vijftien gul- Ctlen duurder. Een rijbewijs gaat i'an dertig naar vijftig gulden en pis de aanvrager niet in staat is rijn oude rijbewijs te overleg gen, komen daar nog eens drie tientjes bovenop. Vooral die |aatste verhoging schoot de Groenlinkser in het verkeerde keelgat. De extra verhoging iverd door het college verant- Ivoord door te wijzen op het ex- pa werk dat de gemeente in geval moet verrichten. Haar volgens Koek kon dat verk gedaan worden in een ractie van de tijd die het college laarvoor berekende. Meerburg: ,,U suggereert dat in het college een paar op- ichters zitten die u wel even an de tand zult voelen. Die te- leur is ver bezijden de waar- leid, meneer Koek", beet Meer- iurg de Groenlinkser toe. Koek verbhield echter voet bij stuk: „Ik en crijg nergens antwoord op mijn wagen". Meerburg probeerde le boel te sussen door toe te ge- 'en dat er bij raadsstukken een joede verantwoording moet zit- en. Desondanks werden de rieuwe tarieven mef alleen de item van Koek tegen aangeno- Door het Groene Hart beter geschikt te maken voor recreatie en toerisme kan het een herkenbaar en gewaardeerd gebied worden. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13