'Er loopt nog één zaak' Vrijwilligerswerk is niet altijd vrijblijvend' Leiden Regio OVERGAAUW THUIS IN BETER GELUID iHRioleringsplan kost o uu Oegstgeestenaar veel geld m\\ Grond Charlotte de Bourbonlaan vervuild 9INSDAG 30 MEI 1995 DEN0N-MARANTZ-KENW00D-S0NY MISSION-B&W-BNS-MAGNAT ENZ. Breestraat 148 Leiden GRATIS BEZORGEN AANSLUITEN EIGEN TECHNISCHE DIENST r, klas) De uitvoering van het gemeen telijk rioleringsplan (GRP) in Oegstgeest gaat de inwoners 0 uurvee' 8e'd kosten. B en W stellen voor de waterprijs met ten min- )0 uuijste een gulden te verhogen. Het CDA als Progressief Oegstgeest itsluit(p|ejtten gisteravond tijdens de ruimeFomm^ss'e ruimte en groen voor een andere wijze om de oorhikosten door te rekenen. IkundCte gemeente is verplicht een 15_ijGRP op te stellen om aari de in 1de wet Milieubeheer gestelde eisen te voldoen. De uitvoering van het GRP gaat zo'n 12 mil joen gulden kosten, die de ge meente dus op de bewoners wil 07i-35^erhalen. Een inwoner van Oegstgeest betaalt op dit mo ment 1,82 gulden per kubieke meter water, maar de gemeente wil dit bedrag flink verhogen. Hoe hoog de verhoging precies zal zijn is nog niet bekend, maar de prijs per kubieke meter water zal in ieder geval boven de 2,50 gulden gaan liggen, en mis schien zelfs wel drie gulden worden. CDA-fractievoorzitter Van den Bosch vond wel dat de ge bruiker moet betalen, maar niet alleen via het watergebruik. Zij wil de werkelijke kosten van de riolering als maatstaf nemen. Zo kost de aansluiting van een flatgebouw minder per woning dan een huis. ,,Ook Progressief Oegstgeest zal zich inzetten om een methode te vinden om de lastenpost te verdelen", zei frac tievoorzitter Noort. Oegstgeestenaar steelt schoolboeken oegstgeest Een 18-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteren op e school aan de Apollolaan in zijn woonplaats enkele schooltassen met boeken gestolen. De man verkocht de boeken vervolgens aan een boekhandel in Leiden. De Oegstgeestenaar bleek al eer der tassen met schoolboeken te hebben gestolen. Hij kon na een tip worden achterhaald. Vrachtauto in brand leiderdorp Een 47-jarige Rotterdammer moest gisteren op de rijksweg A4 bij Leiderdorp machteloos toezien hoe de cabine e motorruimte van zijn vrachtwagen uitbrandden. De oorzaak va de brand is onbekend. De Leiderdorpse brandweer heeft het vuur geblust. Man steelt postzegels oegstgeest Een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats heeft bekend dat hij voor een bedrag van 2100 guide postzegels heeft gestolen uit een postkantoor in Oegstgeest. De man bood de zegels vorige week te koop aan op het postkantoor in de Leidse Merenwijk. Hij vertelde het personeel eerst dat hij de zegels had gevonden en later dat hij ze had gekregen. Het personeel schakelde de politie in. Die ontdekte dat de feiten an ders lagen. De man heeft inmiddels bekend dat hij de zegels heeft gestolen. Hij zei zijn kans te hebben waargenomen toen PTT-medewerkers niet in de onmiddelijke omgeving van de ba lie waren. De politie heeft de postzegels in beslag genomen. assenaar: niet in stadsprovincie E ^wassenaar den. Daarbij denken ze onder meer aan een 'provincie Zuid- De fracties van WD en CDA in Holland nieuwe stijl', eventueel en vcjWassenaar, samen goed voor 17 zonder Rotterdam. De fracties ;ssenhyan de 21 zetels in de gemeen- weigeren dan ook de nota 'De teraad, willen voorlopig niet Instrumenten' in behandeling meewerken aan de vorming van te nemen. Daarin zijn de taken een stadsprovincie Haaglanden, en bevoegdheden van de stads- In hun ogen moet eerst de lan- provincie Haaglanden uitge- /oorpdelijke politiek een duidelijke werkt. De nieuwe stadsprovin- richting aangeven voor de cie Haaglanden zou op 1 janua- 30 iiiiigtadsprovincies. Ook vinden ri 1988 van start moeten gaan. Uitzicht op Klip Wassenaar krijgt nieuw natuurgebied bij. Het duinzoomgebied De Klip, waar eens de bollen bloei den, gaat nu plaats bieden aan zeldzame vogels en plan ten. De Wassenaarse raad maakte zich gisteravond sterk voor een mooi uitzicht op De Klip, dat voor de ge wone wandelaar zal worden afgesloten. „Er moet een uitzichtpunt komen boven De Klip, waar de burgers rustig kunnen kij ken", stelde raadslid W. Top per, die als agrariër duidelijk last van heimwee had. D66- fractievoorzitter A. de Vries noemde het plan 'heel inte ressant voor U 5 Dit kleine boerderijtje aan de Oostkanaal - nieuweg op de grens van t bureier Aar en Alphen is regeknaar schatting zo'n 65 arbij jaar oud. Het staat aan ordelide Schoutevaart. Dat oekorjs ook de naam van de dit pboerderij. spijb sam ïolen hulpy er al e •ortijd icht i et do nstan zijn aliceéi sprok result loljaaj Onze fotograaf Wim iet S.MDijkman doorkruist da an. 19<gelijks een groot deel :b. 2 feVan de streek om het ont P nieuws voor de krant i gew. in beeld vast te leggen, b. 25 jiTijdens die ritten komt 26 apihij langs allerlei 'beeldi- b. 23 dge' plekjes die niet di- b. 27 afeet hot news vormen, 7 okt. |maar het zeker waard ;b. 6 jdzijn om te presenteren. n»R.J. In Leiderdorpse ambtenaren-affaire Met de beslissing van het Openbaar Ministerie om het hoger beroep in te trekken, is de strafrechtelijke kant van de affaire burgerzaken in Leiderdorp voorgoed afgedaan. De zaak hield ambtenaren en gemeente bijna twee jaar in de greep. ,,We zijn heel erg blij, door het dolle heen", reageert L. de Milliano, advocaat van de voormalige plaatsvervangend chef burgerzaken, op het bericht. leiderdorp judy nihof vervolg van voorpagina Toch wijst hij er op dat de amb tenaar-rechtelijke kant nog wel eens een staartje kan krijgen, als de onderhandelingen van de gemeente Leiderdorp met de ambtenaren niet naar wens ver lopen. „Er loopt nog een zaak bij de sector bestuursrecht en die gooi ik nog niet van tafel", aldus de advocaat. Hij is het bij voorbeeld niet eens met de gronden waarop de gemeente raad onlangs besloot om het 'ontslag met uitkering' van zijn cliënt, om te zetten in 'ontslag met wachtgeld'. „Nog steeds wordt haar onbekwaamheid en ongeschiktheid verweten. Daar zijn we het niet mee eens. Dat moet worden opgelost." De ambtenaar-rechtelijke kant van de zaak heeft te maken met de strafmaatregelen van de gemeente tegen de vier ambte naren. Na eigen onderzoek be schuldigde het college van B en W hen begin vorig jaar van frau de. Drie medewerkers kregen ontslag, een vierde kreeg sala risvermindering. De medewer kers gingen tegen die beslissing in beroep, en kregen gelijk van de commissie Beroep- en be zwaarschriften. Maar het colle ge legde het advies van de com- trafmaatregelen in te trekken naast zich neer. Vervolgens stapten de ambte naren naar de sector bestuurs recht van de rechtbank. Na een uitspraak in een kort geding, aangespannen door twee amb tenaren, ging het college toch overstag. Besloten werd om mil dere straffen op te leggen en onderhandelingen met de amb tenaren te starten. De zaak bij de sector bestuursrecht staat echter nog steeds op de rol en wordt pas afgeblazen als de on derhandelingen het gewenste resultaat hebben. Volgens raadsman K. Weijling van de voormalige chef burger zaken bevinden de onderhan delingen van de gemeente met zijn cliënt zich in een afronden de fase. „We werken aan een re geling die voor beide partijen bevredigend is. Maar in dit sta dium wil ik er niet veel over zeggen omdat het vrij breekbare processen zijn." Volgens Weijling gaan de on derhandelingen niet om 'astro nomische schadevergoedingen'. „De gemeente voelt daar niet veel voor en ook mijn cliënt is het daar ook niet om te doen. Hij vindt het vooral belangrijk dat zijn uitgangspositie voor een andere betrekking verbe tert." De bodem van de Charlotte de Bourbonlaan in Oegstgeest is vervuild met polycyclische aro matische koolwaterstoffen (pak's). Hoe erg de vervuiling is, is nog niet bekend. Op dit mo ment voert de provincie een na der onderzoek uit. De vervuiling kwam aan het licht bij de voor bereidingen voor de vernieu wing van het riool in de straat. Pas als het aanvullend onder zoek afgerond is, is duidelijk of de vervuiling moet worden op geruimd en hoeveel dat gaat kosten. Daardoor is het tijdstip waarop de riolering kan worden vernieuwd, plotseling ook onze ker. Voor de bewoners van de Chartlotte de Bourbonlaan heeft de ontdekking van de ver ontreiniging ook tot gevolg dat de opknapbeurt van de straat langer op zich laat wachten. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest hebben net be sloten om in het achterste deel van de laan (nabij de Louise de Colignylaan) vier extra parkeer plaatsen aan te leggen. Dat kan door ter plaatse de as van de weg te verleggen. Bovendien worden in de twee bochten, de weg versmald zodat er vanzelf twee parkeerhaventjes ont- Met de bewoners van de straat wordt de komende tijd overlegd wat er moet worden gedaan met het plantsoentje in de straat. Het groen was be stemd om een rosarium te wor den, maar is in de loop van de jaren sterk verloederd. De be woners overleggen nog met el kaar en met de gemeente over wat er nu met het voormalig ro- VRIJE TIJD LEIDEN Stadswandeling De binnenstad van Leiden beter leren kennen kan door middel van stads- en hofjeswandelingen. Het l.eidse 'Gilde' verzorgt dergelijke wandelingen gedurende de komende zomer maanden. De begintijd op zondag, woensdagen donderdag is 14.00 uur. Vertrek vanaf Koetshuis De Burcht aan de Burgsteeg 13. De kos ten 2,50 gulden. Lezing. J.I I.M. Sloof, verbonden aan het archief van het Hoogheem raadschap van Rijnland houdt dinsdag 30 mei een lezing met dia's voor de Vrienden van het gemeente-archief. In dit archief bevinden zich stukken over dijken, duinen, sluizen, bruggen en gemalen. De lezing vindt plaats in het Centraal Faciliteitengebouw van de RUL, zaal 147, Cleveringaplaats (het Witte Singel-Doelencomplex). Aan vang 20.00 uur. Toegang gratis. Basisschool Oostergeest in War mond bestaat 85 jaar. In 1885 ging de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel van start met het inzamelen van geld voor een school. Na 25 jaar spa ren kon de school op 30 sep tember 1910 officieel worden geopend. Het 85-jarig bestaan wordt op zaterdag 17 juni ge vierd met een aantal feestelijke activiteiten en een sponsorloop voor drie goede doelen. J. Tim merman van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking War mond geeft om 9.00 uur 's mor gens het startsein voor de spon sorloop door leerlingen van de basisschool. Een deel van de opbrengst van deze actie gaat naar Burkina Faso, een projekt van de Stichting. De rest van de opbrengst wordt besteed aan de clinicclowns en het schoolplein van de Oostergeestschool. Het jeugdmuziekkorps van DVS uit Katwijk opent om 10.00 uur de activiteiten op school. Er is een vrijmarkt, een karaoke en een terras op het schoolplein. Ook kan er een ritje op een pony ge maakt worden. Binnen in de lo kalen zijn verschillende spelle tjes te doen, zoals blikgooien, buttons maken, verfspatten en schminken. Braderie/Curiosamarkt. De winkeliers in de lu'idse Herenstraat hebben woensdag 31 mei fantastische aanbiedingen en bieden be zoekers de gelegenheid leuk te snuffelen bij kraampjes met curiosa en verzamelspulletjes. Het zijn onderdelen van de braderie en cu- riosamarkt die de winkeliersvereniging gedurende de hele dag in de Herenstraat houdt. Er is een clown, livemuziek, een luchtkussen, en een schminkstand present. Het aantal vrijwilligers in het landschapsbeheer in Zuid-Hol land loopt terug. Vorig jaar werkten er 1100 mensen in het landschap, 230 minder dan het jaar ervoor. Dat staat in het jaarverslag van de Stichting Na tuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland. In Leiden en om geving lijkt deze afname echter bijzonder mee te vallen. M. Masurel van het Instituut Voor Natuurbeschermingsedu catie in Leiden spreekt zelfs van een toename van het aantal vrijwilligers. „Het IVN groeit. Wij waren bij de oprichting de honderdste afdeling van het IVN, maar er zijn tegenwoordig al meer 170 afdelingen iri Ne derland." Het IVN organiseert wande lingen en cursussen. Ook heeft de vereniging een werkgroep landschapsbeheer die gewerkt heeft in De Horsten en nu actief is aan de Maaldrift. „Wij ver wachten van onze leden dat ze zich inzetten voor de activitei ten", vertelt Masurel. „Dat kan in het landschapsbeheer zijn, maar ook in onze winkel, of op financieel gebied. Als wij bij voorbeeld een natuurgidsencur- sus organiseren, is het wel de bedoeling dat daar binnen de vereniging iets mee gedaan wordt." Directeur van Landschapsbe heer Zuid-Holland, H. Krantz, geeft aan dat het vooral moeilijk is om voor de organisatie en het kader van het landschapsbeheer vrijwilligers te vinden. Ook in het zaag- en maaiwerk, snoei- werk en het wilgen knotten loopt het aantal vrijwilligers te rug. „Vrijwilligerswerk is niet al tijd vrijblijvend", meent Krantz. „Maar veel mensen willen geen langdurige binding meer met een vereniging. Na een paar jaar houden ze het voor gezien." Krantz werkt samen met Milieudefensie, Natuurmonu menten, Stichting Duinbehoud en een aantal andere milieu-or ganisaties om nieuwe vrijwilli gers te werven. „We organiseren gezamenlijke kadercursussen en hebben financiële steun ge vraagd aan de provincie. En in het najaar organiseren wij de Dag voor de Vrijwilliger." De afdeling van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging in Leiden werkt niet veel met vrijwilligers, maar onderkent het probleem van het gebrek aan kaderleden. „Het is heel moeilijk om be stuursleden te krijgen", zegt E. van Geldermalsen, secretaris van de KNNV. „We hebben 180 leden, maar daarvan zijn er heel weinig actief. Soms moet een excursie zelfs afgezegd worden, omdat er te weinig deelnemers zijn." De KNNV organiseert le zingen en is in samenwerking met het IVN bezig met een in ventarisatie van het terrein aan de Maaldrift. De Stichting Duinbehoud (SDB) in Leiden heeft ook niet te maken met een afname van het aantal vrijwilligers. „Wij werken vooral met vrijwilligers op kantoor en dat aantal loopt niet terug", vertelt directeur M. Janssen. „Onze taak is voorlich ting geven, actie voeren en commentaar geven op over- heidsnota's. Wij geven onze vrijwilligers een duidelijke taak en onderhouden nauwe contac ten met hen." Janssen herkent het probleem van het Land schapsbeheer wel. „Ik heb zelf lange tijd als vrijwilliger in De Horsten gewerkt. Het kost veel energie om nieuwe, vooral jon ge mensen te mobiliseren. Het ligt naar mijn mening aan de organisatie als het aantal vrij willigers terugloopt. Oostergeestschool bestaat 85 jaar oegstgeest kees van kuilenburg Echte hoogtepunten hebben de scouts van de Oegstgeestse Shawano's in de afgelopen vijf tig jaar niet gekend. „Of het moet de brand van 22 juni 1991 zijn", zegt Marco Vreugdenhil cynisch. Bij die bewuste brand, die vrijwel zeker door vandalen werd aangestoken, gingen niet alleen twee houten barakken aan de Abtspoelweg verloren maar verdween ook een belang rijk deel van het archief. Voor zover je daarvan bij een jeugd club kunt spreken. „Om bij het 50-jarig jubileum nog wat terug te kunnen blik ken heb ik dan ook nogal moe ten speuren naar gegevens. Want stukken met daarin de notulen van vergaderingen heb ik ook niet gevonden. Wellicht liggen die hier en daar nog bij oud-leden thuis. Gelukkig ben ik via oud-leden nog wat te we ten te komen", aldus Marco Vreugdenhil die al zo'n vijftien jaar actief is in de Oegstgeestse vereniging. Eerst als verkenner en nu als welpenleider en lid van de groepsraad. Het was oubaas Beekes die aan de basis stond van de ver eniging. „Uit gesprekken met oud-leden heb ik begrepen dat hij al voor de oorlog actief was in de padvinderij en daarna ook veel voor onze vereniging heeft gedaan. Onder andere heeft hij destijds totempalen en de hou ten indianenkoppen gemaakt. Prachtig uitgesneden koppen kan ik mij nog herinneren, maar die zijn ook bij de brand verlo ren gegaan. Triest, doch het was niet anders,,' aldus de 29-jarige Vreugdenhil. De Shawano's - de naam is afkomsig van een Indianenstam in Noord-Amerika - hebben op diverse locaties in Oegstgeest gezeten. Na de oprichting op 30 mei 1945 bivakkeerden zij in een lege winkelruimte van Caspari in de Geverstraat. Daar na volgden een kerkzaaltje en een voormalige manege aan de Hofbrouckerlaan. Zo'n twintig jaar geleden kwamen de Shawano's op de huidige locatie bij het zwembad Poelmeer te recht. „Een hele klus", weet Vreug denhil uit gesprekken met di verse oud-leden. „In twee ge deelten werd het houten ge bouw overgebracht naar de Overveerpolder. Daarna werd begonnen met het stenen ge deelte en het opknappen van de houten barakken. Onder leiding van ons erelid Lou van Katwijk werd daar veel werk verricht. Een enorme tegenslag was een schitterende locatie, maar wel wat ver van het centrum." FOTO HIELCO KUIPERS Marco Vreugdenhil: „We zitten op dan ook de brand in 1991. „We derom met vereende krachten en veel medewerking van ieder een werd er weer gebouwd. Zelfs kregen we er nog zo'n 36 vierkante meter ruimte bij", zegt Vreugdenhil. De club is daar gehuisvest in een voormalige polder. Het ter rein rond ons clubhuis werd steeds groener en ruiger. Dus perfect geschikt voor scouting. Het nadeel is alleen dat we wat ver van het centrum zitten. Daardoor ook is het moeilijk om nieuwe leden te winnen.", legt de welpenleider uit. Dat laatste is dan ook het pro bleem voor de Shawano's. Het ledental, dat ooit zo'n honderd bedroeg, is teruggezakt tot de helft. In de komende tijd wordt naarstig geprobeerd dat leden tal wat op te krikken. Een aan zet is al gegeven met de oprich ting van een bever-groep. Dat is een groep voor kinderen van vier tot en met zes jaar. Daar is best belangstelling voor. Op die manier hopen we toch onze club weer wat nieuw leven in te blazen, zodat we op weg kun nen naar ons volgend jubile um", merkt Vreugdenhil op. Het jubileum gaat voor de buitenwacht onopgemerkt voorbij. Binnen de club zijn er voor de leden de komende we ken een aantal activiteiten. Een hoogtepunt moet de reünie worden op zaterdag 16 septem ber. Oud-leden kunnen zich op geven bij Marco Vreugdenhil.Telefoon 071 - 153082 of 01718-31183.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11