Leidsch Dagblad Serviërs maken het steeds bonter 3icdberaad in Brussel uit te- I gehele of gedeeltelijke te- jtrekking van de blauwhel- n. De NAVO-landen vinden 1175:.. 995:..! Pak uw kans!! BEL: 071-128030 hogelijk duizenden oden bij aardschok KLM en VNV proberen acties te voorkomen Noordwijk op 'alles' voorbereid Stones bouwen op seks en zakeninstinct GOED NIEUWS \NDAG 29 MEM 995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40785 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 irmloop Mare^ 2 dod enti) aandelen Vendex, eg. nqar ook aan de koop van jb(J°5idex kleven risico's, jon-1 •43. oor amer wil -waarnemers ikun^u^trekken risW s eni 3 e! Tweede Kamer wil dat de waarnemers worden terug- okken uit Bosnië. Ook mi- 49.00 er Van Mierlo van buiten- lse zaken vindt dat moet den gekeken naar terugtrek- l van de waarnemers, nu zij ids vaker doelwit zijn van elingsacties van Bosnische aërs. Het afgelopen week- uw jJe werden drie Nederlandse het irnemers in gijzeling geno- ento1- e Tweede Kamer steunt ralsnog de beleidslijn van de r'ng om de Nederlandse Ipen in Bosnië te houden, humanitaire hulp en be- jerming die ze geven aan de ait ruatselijke bevolking worden •terer)te belangrijk beschouwd. De itree^den van militair personeel warn^en dat het tijdstip om de troepen uit Bosnië terug te in, met rasse schreden na- situatie in Bosnië komt 125 0(ldaa8 aan de orde tijdens een nkomst van de contact- ^p voor Bosnië (Duitsland, Lanfikrijk, Groot-Brittarinië, de denigde Staten en Rusland) in ji Haag en morgen en over igen op de NAVO-top in nnn prdwijk. De ambassadeurs uuude zestien NAVO-landen aken zich zaterdag tijdens Penissen onder de loep I Identiteit 5 Britse gevangenen die opgewonden raken van pornovideo's worden niet vrijgelaten. De penis test verwekt opschudding. 8 De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk verkwanselt volgens verontruste Lutheranen de lutherse identiteit. Zandkastelen Onbekenden heb- I I ben drie van de twaalf zandkastelen op het strand van Scheveningen beschadigd. Nog geen abonnee? Londen stuurt 6.000 militairen extra naar Bosnië De Bosnische Serviërs blijven de internationale gemeen schap trotseren. Gisteren namen ze 33 Britse blauwhel men gevangen bij Gorazde. Het totale aantal gegijzelde blauwhelmen en onbewapende VN-waarnemers be draagt nu 317. Londen stuurt op korte termijn nog eens 6.000 militairen naar de Balkan. Gespeculeerd wordt ver der over een commando-actie om gijzelaars te bevrijden. Geketend en onder bewaking wacht de Braziliaanse VN-militair Harley Fihno af wat het lot hem brengen zal. foto ap VI dat het mandaat van de VN-vre- men dringen er bij het crisis- desmachtvhelderder moet wor- centrum in Den Haag steeds va- den en dat de blauwhelmen ker op aan dat Nederland zijn harder moeten optreden. soldaten terughaalt. Worden op Familie, vrienden en kennis- normale dagen zo'n zeventig tot sen van de in het voormalige tachtig telefoontjes verwerkt, op Joegoslavië gelegerde blauwhel- vrijdag waren dat er 569 en het afgelopen weekeinde liep dat aantal op tot 700. Pagina 2: 'Zijn grootste zorg is dat wij niet instorten'. Topdrukte in crisiscentrum. BOEDAPEST-LONDEN GPD Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties zal binnen 24 uur aan de Veilig heidsraad mogelijkheden voor leggen om de VN-missie in Bos nië te doen herleven. Dat heeft zijn speciale afgezant voor ex- Joegoslavië, Akashi, vanmorgen gezegd. Akashi ontkende dat de VN zullen inbinden onder druk van de Servische gijzelingen. Maar volgens de Bosnische premier Silajdzic staat de VN- missie aan de rand van de af grond. Het huidige mandaat is „simpelweg absurd", zo citeer den Kroatische kranten hem vandaag, want het voorziet in vredeshandhaving „in een ge bied waar geen vrede is". De spanning liep gisteren ver der op door de dood van de Bosnische minister van buiten landse zaken, Ljubijankic. De helikopter waarin hij zat, werd bij Bihac neergehaald door Kroatische Serviërs. Ook alle an dere inzittenden kwamen daar bij om. De Britse regering besloot gis teravond laat tijdens een zes uur durend spoedberaad om 6.000 militairen extra naar Bos nië te sturen. Daarmee komt het aantal Britse blauwhelmen op bijna 9.500. In een verklaring van de Britse regering werden de Serviërs met 'zeer ernstige consequenties' gedreigd als de gijzelaars iets overkomt. De Britse VN-mensen werden gis teren opgepakt toen ze zich te rugtrokken van vier observatie posten bij Gorazde. Tweeduizend Amerikaanse mariniers beëindigen hun oefe- islands Verre Oosten vreest olieramp SCHIPHOL» BILL MEYER -SKOU HANS HOOGENDIJK (RESPONDENT leen zware aardbeving op het Isische eiland Sachalin zijn jeren mogelijk duizenden fcisen omgekomen. Hpt Ja- Jse persbureau Kyodo meld- anochtend dat 1.500 licha- I fin zijn geborgen; het Russi- persbureau TASS repte Ir 300 officieel bevestigde do- rleer dan 500 reddingswer- vechten een bijna wanho- strijd tegen de klok om de in die levend onder het puin hun huizen zijn begraven te den. Gevreesd wordt ook r een milieuramp omdat oliepijpleiding op zeker 15 itsen is gebarsten, et zwaarst getroffen is het stadje Neftegorsk. Waar- ijnlijk hebben slechts enkele iderden van de 3.200 inwo- s de ramp overleefd. Meer 5.500 mensen woonden in zeer dun bevolkte gebied, gisterochtend werd getrof- door de beving, die een jcht had van 7,5 op de schaal keul^ Richter. 'laatselijke autoriteiten mel- t ligbi dat zeker 19 flatgebouwen kaartenhuizen zijn ingestort, hterlp mensen vverden begraven Ier het puin", aldus een re- jnalc bestuurder. „Ongeveer mensen die erin slaagden De KLM en de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) doen vandaag een laatste poging om de aangekondigde werkonderbreking van morgen te voorkomen. Tijdens infor meel overleg tussen president directeur Pieter Bouw en VNV- voorzitter Benno Baksteen in het weekeinde is een kleine opening gekomen in het con flict over de kosten van de KLM- vliegers. De VNV stemt in met de aan stelling van een onafhankelijke bemiddelaar. Die zal de discus sie tussen de KLM en de VNV in goede banen moet leiden. De KLM meent dat haar vliegers in verhouding tot vergelijkbare maatschappijen te duur zijn. Zij wil de piloten, die er nu op 56- jarige leeftijd mee ophouden, vier jaar langer laten doorvlie gen. De vliegers menen daarente gen dat zij niet duurder zijn dan hun buitenlandse collega's. Desondanks zijn zij bereid de voor 1 juli afgesproken loons verhoging te 'parkeren' tot de uitkomst van de discussie. Mocht uit het overleg blijken dat de vliegers inderdaad te duur zijn, wat de VNV niet ver wacht, dan kan het niet uitkeren van de loonsverhoging als eer ste stap tot aanpassing worden gebruikt. Baksteen zegt redelijk opti mistisch te zijn over de uit komst van de discussie van van middag. De VNV is bereid op het laatste moment de aange kondigde acties af te blazen. Leger agenten moet veiligheid NAVO-top garanderen NOORDWUK AD VAN KAAM hun huis te verlaten, liepen in shocktoestand over straat." De Russische regering heeft een grootscheepse reddingsac tie op gang gebracht. Soldaten zijn gemobiliseerd om hulp te bieden en vanuit Vladivostok zijn zware transportvliegtuigen en helikopters naar het rampge bied gedirigeerd. Maar door de gebrekkige infrastructuur komt het reddingswerk maar moei zaam op gang. Het epicentrum van de be ving lag 70 kilometer ten noor den van de noordelijkste stad van Sachalin, Oka. Het aan bo demschatten zeer rijke eiland ligt slechts 45 kilometer van Ja pan, dat in januari werd getrof fen door een zware aardbeving. In Kobe en omgeving stierven toen meer dan 5.000 mensen. lR Volledig verzorgde rondreizen Oost-Europa 2 dgn Hongarije 12 dgn Wenen/Slowakije/ /OLPENSION 1265.- Tsjechië HALFPENSION 1025;- 1 reis per luxe Bex Tourist Class bus 1 verblijf in hotel in 2-pers. kamer met douche/toilet 1 verzorging op basis van vol- of halfpension 1 vrijwel elke dag een mooie excursie reisleiding door uw eigen Bex Captain am OIËW/ 085 248 448 _OE_/A\ na t/m vr 9.00 tot 21.00 uur, za 10.00 tot 15.00 uur KKSBSQEl Het jasje uit of het jasje aan. Op een winderige, maar deson danks drukke Noordwijkse bou levard, leken de toeristen en dagjesmensen meer met dat di lemma bezig dan dat zij notie namen van wat er gaande was rond de hotels Huis ter Duin en Oranje. Goed, veel was er giste ren dan ook nog niet te zien. Een paar.hekken, een paar vlag gen en hier en daar een ver dwaalde politiebus. Het waren vooralsnog de enige tekenen die er op wezen dat er de komende dagen wat speciaals aan de hand is, daar aan de Noordzee kust. Voor even namelijk is Noord wijk het middelpunt van be stuurlijk Europa als daar de mi nisters van buitenlandse zaken van alle NAVO-landen bijeen komen voor hun jaarlijkse top conferentie. En daarmee is het nog niet gedaan. Want voor het eerst in de geschiedenis schui ven ook hun collega's van de landen van het voormalige War schaupact aan. In het kader van de totale ontspanning in Euro pa zijn er 54 ministers aanwe zig. De eerste delegaties arriveren in de loop' van vandaag op Schiphol en Valkenburg. De rest komt morgen. Om hun veilig heid te garanderen is een leger aan politiemensen op de been gebracht, voornamelijk gerecru- teerd uit het district Hollands Midden. In bussen arriveerde een deel gisteren bij Huis ter Duin. Collega's waren intussen op de parkeerplaats de nodige voorzieningen, vooral op ver bindingsgebied, aan het treffen. Op het dak van het majestueuze hotel werd een camera geïnstal leerd. De gehele veiligheidsoperatie voor de komende dagen vergt niet alleen de inzet van honder den agenten, maar kost ook nog eens bijna anderhalf miljoen gulden. Op de vraag waar men eigenlijk bang voor is - de oude vijand uit de Koude Oorlog, j 1. M De gehele veiligheidsoperatie voor de komende dagen vergt niet alleen de inzet van honderden agenten, maar kost ook nog eens bijna ander half miljoen gulden. foto loek zuijderduin Rusland, is er ditmaal immers ook bij - hult burgemeester Van der Sluijs zich in nevelen. „Op die vraag", zo.sprak de man on der wiens verantwoordelijkheid de operatie deels valt, „mag ik uit veiligheidsoverwegingen geen antwoord geven. Het enige dat ik kan zeggen, is dat we op alles zijn voorbereid." Dat houdt mede in dat er de komende dagen een vliegver bod geldt boven dit deel van de kust en dat er bovendien sche pen van de marine en kust wacht de wateren voor Noord wijk zullen doorkruisen. „Maar een fort zal het niet worden. We trachten alles zo publieksvrien delijk als mogelijk in te kleden. Die hekken, daar kunnen we niet omheen. Maar verder zul len de bevolking en de badgas ten er weinig var> merken. Nee, veel impact naar de andere ho recagelegenheden toe zal deze topconferentie niet hebben. Die mensen komen hier om te wer ken, niet om te feesten", aldus de burgemeester. Voorhout wil huldiging Van der Sar Voorhout doet alle mogelijke moeite om Ajax-doelman Edwin van der Sar te strikken voor een huldiging. De aan vankelijk voor woensdag ge plande festiviteiten zijn van wege andere verplichtingen van de succesvolle Voorhou- ter van de baan. Bovendien wordt de doelman van Ajax, dat gisteren in de afscheids- wedstrijd van Frank Rijkaard de competitie tegen FC Twente (3-1) ongeslagen af sloot, in beslag genomen door de voorbereiding van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Wit-Rusland. Na de huldigingen van de afgelopen dagen richt de Eu ropa Cup-winnaar zijn blik snel weer op het nieuwe sei zoen. Dat begint voor Ajax op maandag 10 juli. Dan staat de eerste training voor het nieuwe seizoen gepland. Vanaf maandag 17 juli wordt er in Zeeland een trainings kamp belegd. Ajax komt daar onder meer uit tegen een Zeeuwse Selectie, W Goes en Zeeuws-Vlaanderen. Ook Alphense Boys kruist het oefenpad van Ajax, op 22 juli. In de voorbereiding op het seizoen neemt de landskam pioen deel aan een twee in ternationale toernooien. Op 29 en 30 juli is Ajax in Mön- chengladbach, waar het op de eerste dag Liverpool treft. De dag erna speelt het tegen Borussia Mönchengladbach of Fiorentina. Op 4, 5 en 6 augustus is Ajax te bewonde ren in het Spaanse Cartage na. De tegenstanders heten daar Atletico Madrid en Real Zaragoza. In het Olympisch Stadion vindt woensdag 16 augustus het duel om de Super Cup plaats tussen landskampioen Ajax en bekerwinnaar Feye- noord. Drie dagen later be gint de competitie. ning op Sardinië en worden overgebracht naar posities op de Adriatische Zee. Het vlieg- dekschip Theodore Roosevelt is onderweg daarheen, evenals het Franse vliegdekschip Foch. De Duitse krant Die Welt meldde vandaag dat Amerikaanse, Franse, Canadese en Britse commando's zich opmaken voor mogelijke acties om de gij zelaars te bevrijden. De stad Tuzla, nog in diepe rouw over de slachting die een Servische granaataanval daar afgelopen donderdag aanricht te, werd gisteren opnieuw be schoten, evenals diverse andere 'veilige zones'. De Franse pre mier Juppé heeft de NAVO op de vingers getikt. Hij noemde de luchtaanvallen op de muni tiebunkers bij Pale 'slecht voor bereid en ondoordacht'. In Sarajevo raakten Serviërs slaags met Franse blauwhelmen toen de Serviërs daar een brug in handen namen. Na felle ge vechten trokken de Serviërs zich gisteren terug. Het was de eer ste keer dat de VN-macht recht streeks op zo'n grote schaal met een van de strijdende partijen in gevecht raakte. HET WOORD IS AAN Jean de Boisson Je bent nooit te oud om iets af te leren. VANDAAG Economie/Beurs 6 Familieberichten Feiten en meningen - Programma's Randstad Regio - Religie Sport 15 t/m 21 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Af en toe zon Vannacht opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur ongeveer 9 graden. Overdag af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur om streeks 17 graden. Zuidwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3 Overdag geleidelijk draaiend naar west. AMSTERDAM JOHN OOMKES Er fladdert een stukje textiel richting podium. Mick Jagger raapt de beha op en stopt het stukje lingerie achteloos ter hoogte van de kruisstreek in zijn broek. Hij zingt rustig ver der alsof er niets is gebeurd. Maar in Paradiso gaat zaterdag avond een onhoorbare bom af. Als er één band synoniem is voor de heilige drieëenheid seks, drugs rock 'n' roll dan zijn het The Rolling Stones wel. Natuurlijk, Mick en Ron zijn ze ker vrij van dope, Charlie inte resseerde zich al die jaren alleen voor racepaarden en bigbands en Keith schijnt de dope ook te hebben opgegeven. Maar de in grediënten rock 'n' roll en seks staan blijkens de concerten die de vijftigers afgelopen weekend in Paradiso hebben gegeven, nog altijd garant voor een prik kelende melange. Die mix wordt echter vaker dan vroeger geneutraliseerd door het zakelijke instinct van Mick Jagger. Zeer verschillende generaties liefhebbers hebben nog altijd fortuinen over voor een toegangskaartje teneinde The World's Greatest Rock 'n' Roll Bancl tenminste eenmaal live te kunnen zien. Maar de platenverkoop van de Stones verloopt moeizaam. Voodoo Lounge, de recente, eerste plaat voor het platenlabel Virgin Re cords, verkocht dramatisch slecht. Op 3 juni gaat de Europese poot van hun gelijknamige we reldtournee van start in Stock holm. Omdat de band toch aan het werk is, besloot Jagger een deel van het jaren zestig- en ze ventig-repertoire van de groep in een semi-akoestische setting opnieuw op te nemen. Het Am sterdamse Paradiso, een aanpa lende parkeerplaats en de oe fenruimte van Focus in Sloter- dijk, werden zo'n twee maan den geleden geboekt, zodat zelfs het Drum Rhythm Festival uitweek naar de Escape. De oefenruimte van Piet Meekel in Sloterdijk werd door dag en nacht doorwerkende ploegen bouwvakkers van alle gemakken voorzien. Paradiso kreeg tijdelijk een tweede bal kon en werd omgetoverd in een replica van een bordeel in New Orleans annex filmstudio met achttien camera's en een sloot aan extra audio visuele appara tuur. De opnamen in de Am sterdamse poptempel zullen verschijnen op een 'unplugged'- achtig album, Butt Naked gehe len, en een gelijknamige video registratie die al over enkele we ken wereldwijd wordt uitgezon den. Omdat de TV-opnamen an nex concerten in Paradiso door een relatief klein publiek kon den worden bijgewoond, snijdt het mes aan vele kanten. De naam van de Stones is weer op ieders lip, het oude repertoire zou eens te meer profijtelijk kunnen zijn en de concertat tractie zou weer eens kunnen resulteren in een grote platen- verkoop. De hype werkte: tach tigduizend bevolkten het Muse umplein zaterdagavond voor een optreden op een buitenmo del videoscherm! Pagina 11: Stones met de billen bloot in Paradiso. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. :ontrole bezorging), Nr. bank/giro: I Handtekening: Deze bon in een envclop^onder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1