Frank is 'n root mens' Roodenburg bekroont geslaagd seizoen niet Ajax schoffeert Titan Roland Garros: En de winnaar is...Nike WDAG 29 ME11995 15 wie woorden bij afscheid Rijkaard actie 'Frenk bedenk', die enkele wakkere Ajax-fans op touw hadden gezet, kwam te laat. Frank Rijkaard zijn carrière nog wel eens op een besluit teruggeko- maar deze stond al een jaar vast. Gistermiddag d 16.00 uur gaf Frank Rijkaard zijn laatste pass in ist van Ajax. Balletje breed op Finidi George. De voor die daarop volgde had Rijkaard graag ingekopt, maar Dal ging een paar meter over hem heen. Vervolgens e invaller Edgar Davids het 'Ajax-monument' af. jdE ferdam edwin struis Verslaggever het plichtmatige tr laatste 'tier van Ajax-FC Twente (3- larstte de feestvreugde pas los rond Frank Rijkaard, verdovend vuur- r TAl bloemen, speeches en ca fe is als voornaamste ingredi- n. Op de schouders van jence Seedorf en Winston 99' ..Tprde en met de Europacup 1 UlaS'UW onder handbereik nam ^^J2-jarige Amsterdammer af- pBBfid van de fans. Omhelzin- [JlfJvan Van Gaal, Haarms en der Lem, stevig kuswerk vrouw Monique en dan de RAAl*te 8an8 naar de kleedka- 4 08 I Het ^aatste 'stiekeme' siga- nu in alle openheid opge- Met het uit bijna twintig- nd kelen opstijgende hkie, bedankt' nog nagal- i zijn hoofd. mooier afscheid kun je sen", sprak de ve- geroerd. ,,Ik ben trots en lick Boys wil op vrijdag tegen Ajax 2 i Het is nog niet bekend wanneer Quick Boys en Ajax 2 aar (op Nieuw Zuid) ontmoeten om de tussenronde om de jd om de Amstel Cup af te werken. Normaal gesproken zou op zaterdag 3 juni moeten gebeuren. Maar dan speelt Kat- k ook al thuis voor de kampioenscompetitie. Daarom wil ick Boys het bekerduel graag naar de voorafgaande vrijdag- )nd verplaatsen. De Katwijkers maakten wel bekend zich ko- :nd seizoen te versterken met Guido Smits.In het voorbije sei- d kwam Smits uit voor de Amsterdamse hoofdklasser AFC. ;t kan als middenvelder en als verdediger i Drost overleden Epi Drost (49) is zaterdag in Rotterdam overleden. ietballer speelde met de oud-internationals een wedstrijd de Rotterdamse club Transvali'a. De vereniging vierde haar entigjarige bestaan. Vlak voor de rust werd Drost onwel, reanimatie volgde. Op weg naar het Zuiderziekenhuis irleed de verdediger. Drost kampte al eerder met hartproble- n. De negenvoudig international speelde in zijn carrière bij igeningen, Heracles, FC Twente en DS'79. Na zijn actieve ipbaan werkte hij als trainer bij FC Twente (jeugd), DS'79 en •vo. waarmee hij vorig jaar om het kampioenschap van Ne- rland streed. eltic denkt aan Van Vossen ;gow« Peter van Vossen staat in de belangstelling van Celtic, anager Tommy Burns zei zaterdag na de Schotse Cup Final, hij aan Van Vossen denkt voor het'geval het aantrekken v 139 inf>< /oor ig stre1 tsjenko mislukt. De Rus krijgt waarschijnlijk geen werkver- nning. Tommy Burns: ,,lk moet iemand hebben die om Van oijdonk kan spelen, een topspeler. Van Vossen is zo'n topspe- dat hij duur is, maar we hebben geld om te kopen, is het probleem niet. In januari was een transfer onbespreek- V ar in verband met de Europa Cup. Nu ligt dat hopelijk an- zijn b sment igslinfe!<! 'uiberts rond met Borussia MG :rade Max Huiberts heeft met de Duitse club Borussia Mön- engladbach overeenstemming bereikt over een tweejarig con- ct. Dat bevestigde hij zaterdagmiddag voor de radio. De 24- ige speler van Roda JC mag voor een bedrag van 1,8 miljoen lden vertrekken. De transfer is overigens nog verre van rond. clubbesturen hebben nog niet met elkaar gesproken. Borus- moet zich eerst zien te plaatsen voor een van de Europese kertoernooien. Bovendien wil de Bundesligaclub een van de buitenlanders verkopen alvorens Huiberts in te lijven, anager Rüssmann zoekt voor Salou uit Togo een nieuwe club. lilan-spits Massaro naar Japan kyo Daniele Massaro, reservespits van AC Milan voor Savice- gaat zijn voetballoopbaan afsluiten in Japan. De 34-jarige international tekende voor twee seizoenen voor Shimuzu S- Ise, één van de veertien ploegen in de J-League. Met de trans- is een bedrag gemoeid van twee miljoen gulden. Bij AC Milan )pt zijn contract aan het eind van de competitie af. rank Perri stapt naar rechter (krade Sprinter Frank Perri gaat proberen de Amerikaanse fa- tikant van het voedingssupplement BioLean voor de rechter te gen. De Amsterdamse atleet eist financiële genoegdoening, ndai zijn goede naam door een dopingaffaire ernstig is be- tiadigd. Perri kwam tijdens het NK indoor in het nieuws met n nationaal record 60 meter (6.68 seconden). Bij de aanslui- nde dopingcontrole werd de eigenaar van een kinderdagver- ijf echter positief bevonden. In zijn urine werden sporen van edrine aangetroffen. Nader onderzoek wees uit dat de verbo- :n stof afkomstig was uit het product BioLean. ,,Op de bijslui- t echter niks van efedrine vermeldt, terwijl het dopinglab n Douwe de Boer later wel degelijk pure efedrine in de tablet- heeft gevonden," zegt Perri. Hij wil de fabrikant voor de chter dagen en heeft de Hindoestaanse advocaat Ramcharan, :kend als raadsman van slachtoffers in de Bijlmerramp, in de genomen. Drentse dub anderhalf uur voor gesloten deur amsterdam blij dat ik met deze jongens mocht samenspelen. In zo'n hecht elftal. En dat hebben we vooral te danken aan Louis van Gaal. Die heeft het jeugdige elan, de routine en de techni sche vaardigheden gebundeld. Het was heel mooi. Ik voel nu al de leegte van binnen dat het er op zit. Maar ik ben ook biij dat het erop zit." De 'ondermode-koning' kreeg gisteren bij zijn afscheid enkel lof toegezwaaid. „Frank is een groot mens", sprak Ajax-trainer Louis van Gaal. „En dan heb ik het niet alleen over zijn voetbal kwaliteiten. Ik ben heel blij voor Frank dat hij zo'n afscheid ge kregen heeft. Het deed niet on der voor het vertrek van Stefan Pettersson vorig seizoen. Ook dat was groots." Ajax-voorzitter Michael van Praag zei het al een paar uur na die gedenkwaardige wedstrijd in Wenen. „Het vertrek van Frank betekent een groot verlies voor Ajax. We, zullen een groot yS Bij Ajax is het niet alles goud wat er blinkt. Voorzitter Michael van Praag betitelde de kersverse houder van de Europacup I op het Museumplein nog als 'beste club van Europa en de wereld', bij Titan denken ze daar sinds zaterdag iets anders over. Niet vanwege de prestaties op het veld, derde klasser Titan verloor het bekerduel tegen Ajax 2 met 14-0, wel omdat de ploeg uit Nieuw-Weerdinge op weinig hoffelijke wijze door Ajax werd ontvangen. Liefst anderhalf uur stonden spelers, trainer, bestuur en sup porters voor gesloten deuren van het Olympisch Stadion. Niet alleen was er niemand van Ajax nwezig om de kleedka mers te openen, ook bleek er geen speelveld voorhanden. Het bijveld was niet beschikbaar, op het hoofdveld waren geen lijnen gekalkt. Pas tegen half drie, de officiële aanvangstijd van deze wedstrijd voor de eerste ronde van de Amstel Cup, kwam voor Titan het bericht dat er in De Meer gespeeld diende te wor den. Daar aangekomen toonde Ajax-trainer Louis van Gaal wel klasse en gevoel voor de om standigheden. Hij verordon neerde teruggave van het en treegeld voor de honderden Ti tan-supporters en gaf de Drent se club hoogstpersoonlijk de begeleiding en aandacht waar andere Ajacieden tekort waren geschoten. Frank Rijkaard, e leider gaan missen." Gisteren deed de praeses het nog eens dunnetjes over. „Frank is een geweldige vent, ook buiten het veld. Eén van. de weinige vedet ten die altijd met beide benen op de grond is blijven staan." Het afscheid van de 73-voudi- ge international is uitgedraaid op een aaneenschakeling van feesten en partijen, waarvan het einde nog niet in zicht is. Van avond al wachten duizenden fans hem op in de RAI, waar de supportersvereniging het sei zoen afsluit. Op vrijdag 9 juni, de dag van de laatste training, wordt hij uitgezwaaid door zijn toekomstige ex-collega's. En dan. „Ik heb zelfs nog geen vakantieplannen", liet Rijkaard gisteren de toekomst Karatebond wil Louis van Gaal eren voor sprong tijdens finale nog volledig open. zijn toekom stige amateurclub? „Ik heb geen idee." Een trainersdiploma ha len? „Zou kunnen." En zien we hem geregeld terug op de Ajax- tribune? „Ik blijf liefhebber ge noeg en kom vast af en toe kij ken." Het enige dat wel zeker is, is dat hij zijn ondermode-lijn doortrekt. „Underjeans blijkt erg levensvatbaar te zijn. Ik doe het met enorm veel plezier. En we gaan uitbreiden. Underjeans kan binnenkort ook door vrou wen worden gedragen. Hoe het Ajax zonder Rijkaard er uit gaat zien, valt nog moei lijk in te schatten. In het laatste 'Rijkaard-loze' kwartier van de wedstrijd tegen Twente, werd zijn positie in het hart van de verdediging weliswaar overge nomen door Clarence Seedorf, maar de vraag is of het 19-jarige talent voor Ajax behouden blijft. De international bevestigde gis teren dat er de laatste tijd enke le mooie aanbiedingen zijn ge deponeerd bij zijn zaakwaarne mer Rob Jansen. „Maar zelf ben ik er nog steeds niet uit", liet Seedorf, die in de belangstelling zou staan van Juventus, zijn toekomstplannen in het mid den. „Ik zal binnen korte tijd een weloverwogen besluit ne- Ook Danny Blind is er nog steeds niet uit. Het contract van de routinier loopt eind juni af, Ajax wil hem graag houden, in het buitenland lijkt de Aja- cied nog steeds te porren. Blind heeft nog wat extra bedenktijd genomen. „Tja, hoe nu verder", vroeg Louis van Gaal zich gisteren meerdere malen hardop af. „Beter dan dit seizoen kan niet en hoeft ook niet. Ga meer na: je wint ongeslagen de Cham pions League, je wordt ongesla gen kampioen, je maakt de meeste doelpunten en samen met Roda krijg je er de minste tegen. Ik ben ongelofelijk trots op dit elftal. Ik hoop dat het zo blijft." Ajax: Van der Sar; Reiziger. Blind. Rijk aard (75. Davids), Frank de Boer, Ro nald de Boer. Uimanen. Seedorf: Fini di. Kluivert. Van Vossen (56. Kanu) FC Twente: Boschker; Zwijnenberg. F.l- zinga (46. Nijhof), Hoogma. Kool; Bos- - gink. 4 haag De Karate-do Bond Nederland wil trainer/coach Louis van Gaal van Ajax benoemen tot lid van verdienste wegens zijn op merkelijke luchtsprong tijdens de finale van de Champions League van afgelopen woens dag tegen AC Milan. Volgens de bond heeft Van Gaal met zijn actie en zijn relativerende op merkingen daarover de sport positief in het nieuws gebracht. De Karate-do Bond Neder land wil Van Gaal op 11 juni tij dens de nationale jeugdkam pioenschappen in Utrecht hul digen. Tevens zal de trainer- /coach de bruine band honoris causa worden aangeboden. In een brief aan Van Gaal wijst voorzitter Sukel van de Ka rate-do Bond er op dat er weer een verband is gelegd tussen voetbal en karate. „Eerder ge beurde dit op bijzonder nega tieve wijze, getuige de gebeurte nissen met betrekking tot Eric Cantona en de Helderse affaire rond Feyenoord'r. aldus het schijven, dat verder gaat met „Uw actie van woensdag j.l. heeft echter een positief ver band gebracht tussen karate en voetbal. Wij zijn U daarvoor dankbaar. Ook de wijze waarop U Uw luchtsprong relativeerde, doet ons deugd. U verklaarde immers: „Ik ben geen Eric Can tona." Door deze opmerking ontkrachtte U direct een moge lijk negatieve reactie van Uw enigszins wilde sprong." Geen Leidse derby in eerste klasse Roodenburg-spits Marcel van den Burg (in het groene shirt) ii voorburg gerard baas Hij had zich er zo op verheugd, maar het is hem niet gelukt. Ook volgend jaar zal Rooden- burg-UVS niet op de .competi tiekalender staan. „Eigenlijk is dat mijn grootste teleurstelling," aldus Roodenburg-trainer Hen- nie de Klerk na de 3-1 nederlaag tegen Neptunus. De zege was verdiend omdat de ploeg van Wim Schouten gedrevener en aggressiever acteerde dan de Leidenaars. „Zij maakten ook de minste persoonlijke fouten," aldus aanvoerder Wim Pikaar. Voor aanvang was al duidelijk geworden dat het de Maasste delingen ernst was om revanche te nemen voor de beslissings wedstrijd van twee jaar geleden, toen Roodenburg nog met 2-1 won. Terwijl de Roodenburg- aanhang namelijk rustig een plekje zocht op de tribunes, wa ren de Neptunianen druk bezig om stemming te maken met rookbommetjes, ratels, toeters en spreekkoren onder leiding van een 55 jaar oude cheer leader. De sponsorpetjes van Roodenburg staken er schril bij af. Het blauwzwarte gedeelte van het publiek begon zich pas te roeren toen de situatie hopeloos leek voor Roodenburg. Tot dat moment, ongeveer een kwartier voor tijd, had de ploeg van Hen- nie de Klerk nauwelijks een vuist kunnen maken in de in- haalsrace op Neptunus, dat in de slotfase van het eerste bedrijf onverwacht op voorsprong was gekomen via een treffer van Sa- nim Boechari. De sterke spits kopte een voorzet van aanvoer der Peter Roos over de verkeerd opgestelde Marcel Vink. Neptu nus, dat voor de derde achter eenvolgende keer aantrad in de nacompetitie-finale, verdiende het doelpunt niet op basis van het betere spel. Wel als com pensatie voor veel personele pech. Binnen een half uur wa ren immers al twee spelers van wege blessures vervangen en bovendien moest spelmaker Abel Hakim zich door de pijn van een gekneusde rib heen worstelen. Roodenburg begon zoals ge zegd de tweede helft met een achterstand. De Klerk koos na de thee lange tijd voor dezelfde strijdwijze, die slechts twee kansjes voor Patrick Heymans en Mark Helder had opgeleverd. Aanvalsleider Helder beschikte echter niet over de vorm van de laatste weken en had bovendien veel last van het benauwde weer. Desondanks was hij de gevaarlijkste Roodenburger, mede omdat Marcel van de Burg en Paul Pikaar grotendeels onzichtbaar bleven. De omslag moest dus vanuit een andere hoek komen en vreemd genoeg bleek het Neptunus te zijn, dat met een tweede doelpunt de Leidenaars wakker schudde. Ook deze goal ontstond uit een persoonlijke fout. Ditmaal was het Ramon Barends die na knullig balverlies Hakim de vrije doortocht bood: 2-0. Dertig seconden later scoorde Roodenburg al via Helder, die een voorzet van Van de Burg binnen volleerde. Het hierna volgende offensiefje van de Lei denaars was bewonderenswaar dig en binnen enkele minuten bood de Leidse ploeg haar aan hang hoop op betere tijden met kansen voor Pret en Helder. Eens te meer bleek dat Rooden burg beschikt over een grote veerkracht, maar op de beslis sende momenten het raffine ment mist om toe te slaan. Nep tunus, dat ook geen grootse wedstrijd speelde, sloeg wel toe. Een lange bal werd door Wim Pikaar verkeerd beoordeeld en Raymond Kraagbeek rukte in al le rust op naar Vink: 3-1 De overgelukkige Neptunus- trainer Wim Schouten ('Ik ben een echte Neptuniaan') vond de overwinning van zijn ploeg te recht: „Zeker als je bedenkt dat we eigenlijk met tien man heb ben gespeeld. We kunnen veel beter." Hennie de Klerk meende gelaten dat details het duel heb ben beslist: „We zaten er dicht bij, want de 2-2 is slechts een kwestie van tijd. We gaan de boot in door een persoonlijke fout." Ondanks het verlies ziet hij terug op een geslaagd sei zoen, maar houdt een slag om de arm voor het volgende jaar. „De grootste wjnst is dat we er in zijn geslaagd om halverwege het seizoen het tij te keren. Vol gend seizoen is een heel ander verhaal. De manier waarop je eindigt, is namelijk geen enkele garantie voor het volgende jaar ook al blijft de groep nagenoeg intact." Die groep zal het in het seizoen '95-'96 dus tevreden moeten stellen met de krakers tegen Lugdunum, SJC en Fore- holte. Op de enige echte Leidse topper Roodenburg-UVS moet nog minimaal een jaartje wor den gewacht. Neptunus 1-3 (0-1). Boechari 0-1, 82. Hakim 0-2, 82. Hel der 1-2, 88. Kraagbeek l-.'L Scheids rechter: De Wit. Toeschouwers: 800, Geel: Buyn, Ouwerkerk (Roodenburg), Vogels en Roos (Neptunus). Roodenburg: Vink; Maurice Barends, parus En de winnaar is... Nike. De Grand Slam in Parijs moet nog beginnen op de banen van Rol and Garros, maar de grootver diener aan de Porte d'Auteuil staat dank zij de uitgekiende marketing al vast. Nike, het geesteskind van de gesjeesde Harvard-student Jim Knight, gaat met zware artillerie de concurrentieslag in. Het merk bracht een fonkelnieuwe commercial uit met Agassi en Sampras, de nummer één en twee van de wereld. Bij de vrouwen lanceerde het bedrijf Mary Pierce. Fraai gesti leerde glamourfoto's overspoel den het tennispark. De Frangai- se is de aanvoerder van het Big Babe Tennis, de nieuwe genera- tie na Steffi Graf. De verkoopcijfers bereiken records. Er was een lichte reces sie, gaf hij toe, maar dat had niet alleen zijn weerslag op de sportbranche. Vandaag, zomer 1995, is alles weer vergeten en vergeven. Knight bond Agassi in januari voor tien jaar aan zijn firma. Op het prijskaartje stond het be drag van 100 miljoen dollar. Tij dens de Australian Open in Melbourne showde de speler uit Las Vegas zijn nieuwe kleding lijn. De naam? Tennis Sucks. Zwarte schoenen, zwarte slob berbroek, verticaal gestreept shirt. Fluorescerend racket, ma rinierskapsel en ringen in beide In Parijs is Roland Garros het startpunt van de nieuwste cam pagne met de opgebloeide riva liteit tussen Agassi en Sampras als centraal thema. Op de televi sie introduceerde het bedrijf de nieuwste clip Tennis Guerilla. Agassi en Sampras rollen in San Francisco uit een taxi met rac kets en tennisnet. In de straat trekken ze op het asfalt tennis- lijnen, spannen het net tussen de twee stoepranden en gaan elkaar te lijf. En dat alles in twintig seconden. Nike, just do Voor de sponsor was de revi val van Agassi een geschenk uit de hemel. Sampras was voor veel geld losgeweekt van Tac- chini, maar zijn smetteloze imago verkocht minder dan Agassi als rock 'n roll tennisser. In Key Biscayne 1994 trok Agas si Brad Gilbert aan als coach. Gilbert was de schrijver van Winning Ugly, een boek over de manier waarop tennissers slechte dagen toch winnend af sloten. Gilbert leerde Agassi te wer ken op de tennisbaan. Boven dien bracht hij zijn credo over. Die was eenvoudig: er zijn vijf dagen in het jaar dat je iedereen verslaat, er zijn vijf dagen in het jaar dat je van niemand wint en op de andere dagen moet je be wijzen dat je de beste tennisser bent. Agassi won in september de US Open 1994 en Gilbert was The Man. Diens eerste woorden na de historische zege: Austra lian Open. De sponsor betaalde Agassi grif de in het vooruitzicht gestelde bonus van twee mil joen dollar en verdubbelde in de laatste vier maanden van 1994 de omzet van de eerste acht maanden. Op 10 april loste Agassi Sam pras af als nummer één van de wereld. A dream came true, kwijlde Agassi. I.ang stond hij er niet bij stil. Zijn doel is de voor oorlogse Don Budge, de laatste Amerikaan die alle Grand Slams won. Dat lukte Connors niet, dat lukte McEnroe niet. Sam pras ook nog niet. Beiden stre ven in Parijs dat ideaal na. Bei den wonnen Wimbledon, US Open en Australian Open. Maar nog nooit Roland Garros. In die rivaliteit zag de sponsor brood. Met dik beleg. Het gravel in Parijs is wel eens beschreven als het moderne podium van de Griekse tragedie. Voor Nike mag Roland Garros 1995 een tranen- verwekker zijn. Zolang Agassi en Sampras daarin de hoofdrol vertolken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15