MIND Erwin Olaf glijdt uit in serie portretten van geestelijk gehandicapten c D A Boeken Michel Maas zoekt koelte in Vietnam n True vü/1^ice iTERDAG 27 MEI 1995 RENEE DE BORST in Olaf. Mind of their own. Achttien nourachtige foto's van verstandelijk andicapten. Uitgeverij Focus. Prijs 49,50. rom deze portretserie? Ik het niet.' Zo begint Erwin if zijn nawoord in het boek nd of their own. Nou, dan et ik het ook niet. Ik heb ge- iderd, gekeken en gelezen, ;edacht en het aan anderen jrgelegd. Maar ik heb ook idee waar- laat foto's ook isssjg in een boek i99oh afgedrukt. 22&win Olaf is fotograaf de afwijkin- daar is 'ie n irden. Dikke 7 lio'-rld zette hij 'n zijn studio te midden van allerlei tierlantij- en jaar geleden rde hij met die foto's terecht Mooi gemaakt als engeltjes en in de watten 6.750,-L bekend ge- bij voor- 11/1992 "0(91 Nu is hij het klinkt wat on- biedig op de geestelijk ge- idicapten gedoken. Mensen niet zo fotogeniek zouden Zij schonken hem hun ver wen en hij maakte ïour-achtige portretten, een jaar koken en pruttelen ik wat ik wilde laten zien en ik van mijn modellen wijzen. Het gaat net tcht verwachten. Dankzij de ogen kijken je aan. Maar wat vertellen ze? Natuurlijk, het zal voor deze mensen best een leu ke ervaring zijn geweest. Ze zijn mooi gemaakt als engeltjes en in de watten gelegd om zo glamourachtig mogelijk op de foto te komen. Volgens uitgever Dirk van der Spek maakt Olaf van 'onze zorgenkindjes' den.' Tsja, denk ik dan dan wel helden voor één dag Wat is de boodschap? En wa betekent dit echt voor de acht tien geportretteerden? In het begeleidende persbericht lees ik dat in overleg met de betrokke nen is afgespro ken dat de foto's op drie na niet gepubliceerd - mogen worden... Dat klopt niet bij echte helden, die willen gezien worden. Nee, wie op deze manier met verstandelijk gehandicapten als model werkt, begeeft zich op glad ijs. Zeer glad ijs zelfs. Wie de foto's kent die de Amster damse fotografe Gon Buurman enige jaren geleden publiceerde met als onderwerp geestelijk ge handicapten én hun beleving van erotiek prachtige, ont roerende, indrukwekkende fo to's die kan niet anders dan dit werk van Olaf als domme kitsch naar de vergetelheid ver- de i dit r mij e jrden. Ogen w 1989 e overgave aar ^-Mjventoon voert," schrijft hij in nawoord. (nderdaad, achttien paar heteen schande te noemen, daarvoor is het allemaal te goed bedoeld. Maar Olaf bewijst met deze serie niemand een dienst, noch zijn modellen, noch zich zelf, noch de koper van zijn PUZZEL ki; YPTOGRAM rizontaal: Afbrokkelen door werpen (6); Rustig aan, niet zo hard op de itsen slaan! (5); 8. Saaier kan it, daarom moet het gelest rden (5); 9. Achter de letter rdt het pijnlijk (5); 10. Met explosie bevrijdt de koe zich een kalkoen (4); 11Die vis- krijgen spruiten (6); 12. Aan lekend vak (6). KRUISWOORDRAADSEL rticaal: Positief meisje voor een ge- :ht (5); 3. Geen reden tot fees- als ze op het rapport staan 4. Broedplaats op maat als raad (6); 5. Zet je strak met personen! (4); 6. Vloed (8); Sluiting van de beurs (4); Jongen in de slee (3). V TT S L 0 T A Qw n N A K R X TT z 1 G s T K X GJ E T A 0 E 3 W a L u L U Lib u a TT U Li U D QQQ QQQ BD DUB DQ QQQ QQQ U B UUUUU BBUDB QQUQ m BBDB D DBQ Q IJLJ QQ BBQ QQQ QQB L5J 11 M °i"i j>J A A N J9 BOEKEN RECENSIE Waarom gaat een Nederlander van omstreeks de veertig uit ei gen vrije wil een rondreis ma ken door Vietnam? Michel Maas, journalist van beroep, fi losoof van studie, verklaart zijn onderneming heel verrassend: hij is op zoek naar de Hof van Eden. En eigenlijk kende hij die al, zijn geboortedorp in het stroomgebied van de Maas. Hij zoekt wat hij in zijn kindertijd verloren heeft, of heeft moeten verlaten, 'een land waar koelte heerst, en rust'. En hij slaagt ook nog, in zekere zin, tot op zekere hoogte, op bezoek in een dorp, met Vietnamese schil dersvrienden, in barre hitte. Het mooie, beweeglijke boek heet De vleugels van Lieu Hanh. De ondertitel: 'Vietnam, zoek tocht naar een land waar koelte heerst, en rust'. Het is een re portage. Michel Maas mag een man van poëzie en diepe ge dachten zijn, hij is tegelijk een schrijver van observatie en ka rakteristiek. In een stijl van kor te, frisse zinnen portretteert hij steden, landschappen, mensen, bespiegelt hij over Noord-Viet- nam, waar nog veel van de Franse kolonie t Zuid-Vietnam w; lar heerst. Zelfs ken depressie v; in de vervallen keizerstad Hué weet hij monter te berichten. Hij kent, zo vermoed je, de vinden is, en r Koning Dol- /er een dron i enige dagen geschiedenis van het land. van het keizer rijk, van de Franse kolonie, van de oor log tegen de Fransen, van de oorlog tegen de Amerikanen, van het communistische regime. Zonder na druk biedt hij de ge gevens die je nodig hebt om hem te vol gen in zijn grillige reisverslag. Het is echt 'grillig', meer een collage van losse stukken, naar thema gerangschikt, dan een in chronologi sche orde genoteerde reeks belevingen. Er zijn heel wat onderwerpen en the ma's! Bijvoorbeeld het bezoek aan het slagveld van Dien Bien Phu, waar in 1954 de Fransen wer den verslagen, prachtig verteld. He den en verleden, ont moetingen met en pogingen tot reconstructie van de gebeurtenissen van toen vormen een sterk mozaïek. Bij voorbeeld de speurtocht in de bibliotheek van Hanoi waar Maas op zoek is naar 'Indochi- ne', het koloniale rijk van de Fransen. Hij heeft er heimwee naar, hij vindt in Hanoi nog heel wat terug van die merk waardige koloniale cultuur. En bijvoorbeeld de dronken perio de in Hué, en het bezoek aan een Vietnamese kunstenaar die koffiekopjes schildert en eens de verschrikkingen van de ge vangenis heeft getekend en de kennismaking met jonge Fransen die in die stad al even erg als Maas door indolentie en drankzucht worden getroffen. Bijvoorbeeld... Het wemelt in het boek van mensen die je vluchtig ge schetst krijgt, en die toch elk voor zich jets representeren, het koloniale verleden, de strijd te gen de Fransen, de onderdruk king van de communisten, de veramerikanisering van Saigon. Het zijn zomaar mensen, maar ze zijn er niet zomaar in het boek. Heden en verleden, tijd en eeuwigheid, leven en dood, oor log en vrede. Er wordt luchtig, vluchtig en heel scherp over ge schreven. Maas is met zijn Viet namese vrienden in het dorp van een van hen. Daar is nooit iets veranderd. Daar lopen sinds eeuwen dezelfde mensen achter dezelfde buffels naar dezelfde rijstvelden. Maas schrijft: r tegelijk alles never aan ait.' Zo is Michel Maas op z'n best. Soms is hij al te dichterlijk, al te peinzerig, zoals bij de mummie van Ho Chi Minh. Vaak is hij op hoogst amusante manier para doxaal, zoals wanneer hij over peinst hoe hij de stad Hanoi zou wensen: zonder Fransen, zonder communisten, maar wel in de jaren '30 van onze eeuw... En heel vaak vindt hij prachtige beeldspraak, zoals over een val lei 'waarin het stroompje mean derde of het een konijn achter- Uit Helen Zahavi Ivü IÏI<l|3bCC Francine du Plessix Gray Het leven van Louise Colet Uitgeverij Atlas Prijs! 59,50 Een biografie. Louise Colet, be kend geworden als de muze van Gustave Flaubert, was zelf des tijds een beroemd schrijfster en bovendien een alleenstaand, zelfstandig moeder. Michael Viewegh Te gekke jaren Uitgeverij Wereldbibliotheek Prijs: 32,50 Roman, drie jaar na de 'fluwelen revolutie' in Tsjechië versche nen. Het boekgeeft een vrolijke en badinerende visie op de jaren van de communistische onder drukking. Helen Zahavi True Romance Uitgeverij Arena Prijs: 39,90. De schrijfster, geboren in 1956, baarde in 1991 opzien met haar roman Dirty Weekend. In True Romance ontaardt het sadoma sochistische spel tussen twee mannen en een onderworpen vrouw in een dodelijke strijd. Arjan Witte Rode zeep Uitgeverij In de Knipscheer Prijs: 29,50 Een groep verveelde jongeren in de Utrechtse arbeiderswijk Zui len vervalt tot criminaliteit als de belangrijkste fabrieken in de buurt sluiten. Debuutroman. Uitg. In de Knipscheer, 160 pag., prijs f29,50. Umberto Eco Europa en de volmaakte taal Uitgeverij Agon Prijs: 49,90 Over pogingen van de afgelopen millennia een volmaakte interna tionale taal te bedenken, over wiskundige talen en computerta len. Kamagurka Writer's block Uitgeverij De Harmonie Prijs 17,90 HEINZ JZ-O-0-0-C-e/-S f £-0 /'S £-£*/ 3-P-A-M-O /-/V D'£ ff-t/.V-G-T V-A-AV P-£-T P-A -K-ATf £-R O-P A-Tf TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten In de zonnige ochtend naderden de ambtenaar Dorknoper en commissa ris Bas Slot Bommelstein en wierpen zodoende een zwarte schaduw over het pad. „Goedemorgen", sprak de eerste. „Vandaag vervalt uw belas tingtermijn, meneer Bommel." Heer Ollie keek schrikkend om. „Ja, ja", zei hij zenuwachtig» „dat weet ik. Ik had het geld even willen aanreiken. Ik had het klaargelegd in mijn bureau tje..." „Mooi", hernam de ambtenaar eerste klasse. „Als u het even haalt kunnen we meteen afwerken." „Dat gaat niet", riep heer Bommel met piepende stem. „Vannacht is er inge broken. Het is gestolen, bedoel ik... door Super en Hieper, als u begrijpt wie ik bedoel." De heer Dorknoper wierp Bulle Bas een veelbetekende blik toe. „Dat is wel toevallig", zei hij met een dun lachje. „Ja", sprak nu ook de commissaris. „Een inbraak? Daar heb ik niets van gehoord! Hoe komt dat, Bommel?" „Dat komt door de voortekens", riep heer Ollie uit. Hij zag echter slechts bot ongeloof in de gezichten van zijn bezoekers, maar gelukkig herinnerde hij zich dat de verzekeringsagent achter hem zat. „Dat was ik nu haast vergeten", zei hij oplevend. „Ik ben gisteren im mers tegen diefstal verzekerd? Be taalt u deze lieden even uit, meneer Hachelbout." „Zo eenvoudig gaat dat niet", zei deze. „Ik zou wel willen, maar die diefstal moet eerst bewezen worden. Een domme formaliteit na tuurlijk, maar de maatschappij staat er op." H T W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 27 MEI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Nadat een actieve onweerssto ring het noorden en oosten van het land had verlaten, waarbij in Friesland vrijdagochtend plaatse lijk 60 tot 70 millimeter werd af getapt, klaarde het overdag fraai op. Een klein hogedrukgebiedje boven onze omgeving was juist sterk genoeg om een volgend front vanaf de oceaan tegen te houden. Dankzij een zwakke wind van zee werd de westelijke kuststrook schoongeveegd van bewolking; cumuluswolken ont stonden pas tientallen kilometers landinwaarts. De felle zon liet temperaturen toe van circa 20 graden. Elders in Europa worden op steeds meer plaatsen zomerse temperaturen bereikt. De opmer kelijke warmte met temperaturen boven 30 graden, die al enige tijd in Rusland wordt waargeno men, breidt zich vandaag nog iets verder over Midden-Europa uit. Voor ons is een nieuwe opmars van warme lucht uit het zuiden van belang. Het transport van subtropische lucht is het gevolg van de zuigkracht van een omvangrijk depressiegebied ten westen van Ier land. Vandaag mag weer op vrij veel zon woren gerekend; in de mid dag loopt het kwik gemakkelijk op tot 21 a 23 graden. De matige zui den- tot zuidwestenwind kan aan de stranden tijdelijk bijdraaien naar west; maar tot een serieuze afkoeling leidt dit niet. Morgen wordt het nog een tikje warmer, maar de lucht is ook vochtiger. De zon wordt in toenemende mate afgeschermd door stapelwolken en op de nadering van een koufront wordt de kans op een regen- of onweersbui later op de dag groter, Begin volgende week weet de koelere lucht achter het koufront ons land nog wel te bereiken, maar ook nu zal dit niet tot een echte terugslag leiden. Bij temperaturen rond 20 graden, vrij veel zon en slechts een enkele bui blijft het optimistische weer gehandhaafd. De oceaandepressie bij Ierland trekt bovendien langzaam naar het noorden weg en zwakt daarbij af. Een buitenkansje voor het Azoren- hoog. Het is nog altijd mogelijk dat dit luchtdrukmaximum contact maakt met een hogedrukgebied, dat al geruime tijd boven Oost-Euro pa aanwezig is. Zo'n samenwerking zou een periode met stabiel zo merweer boven een groot deel van Europa kunnen inleiden, waarbij onweersstoringen en fronten van de oceaan weinig in te brengen heb ben. Hoe dat gaat aflopen is nu nog niet duidelijk. Voorlopig hebben we aardig voorzomerweer met licht wisselvallige trekjes. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden zuidwesten wolkenvelden Maxima ongeveer 18 gra den, in het zuidelijke bin nenland iets boven de 20 Perioden met zon, in het zuiden vooral zondag kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, In het giterste noorden iets Oenemarken: Bewolkt en vooral zaterdag een enkele regen- of on weersbui. Middagtempe ratuur tussen 2tXeri 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in net noorden en westen af en toe regen, mo gelijk ook onweer. In het zuidoosten meest droog en eerst nog zon. Toene mende zuidwesten wind. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden, in de omge ving van Londen iets boven de 20. België en Luxemburg: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 18 in het westen tot 22 in het oosten, zondag enkele graden hoger. veer 20 graden, zondag circa 24. Oostenrijk: Perioden met zon, maar vooral in Vorar berg en Tirol meer bewolking en enkel stevige regen- en onweersbuien. Min dagtemperatuur ongeveer 28 graden, i het westen vooral zaterdag minde ZONDAG 28 MEI 1995 kusten wolkenvelden gen of motregen. Elders flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur zaterdag ongeveer 24, zondag cica 26 graden. Aan de kust maxima rond 20 graden. Portugal: Zonnig, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden Droog. Middagtempera tuur van 20 graden aan de kust in het noorden tot 30 in het zuidoostelijke bin nenland. Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Zonnig, maar aan de Golf van Biskaje nu en dan wolkenvelden en mogelijk wat re gen, Middagtemperatuur aan de Costa's Waterstand limuiden Katwijk Hoog 04.01 16.25 03.34 15.58 Laag 12.36 00.00 12.17 23.41 MAANDAG 29 MEI 1995 e Golf v n 24 en 28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.39» 17.05 04.12 16.38 Laag 00.30» 12.54 00.11 12.35 Weerrapporten 26 mei 17 uur: tussen 30 en 36 graden. Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperati en 30 graden. Marokko: Westkust: Zonnig e hallbcw nrtw 1 22 i de stranden tussen 25 bij i kleim Tanger en 30 ir Tunesië: Veel zon, maar ook ee een lokale regen- of c dagtemperatuur aan zee ongeveer 26 Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en droog. In het uiterste oosten eerst nog wolkenvelden en kans op een bui. Zondag in Les Landes kans op wolkenvelden. Middagtemperatuur zaterdag ongeveer 25 graden, zondag in tegen de 30 graden. Bordeaux Brussel Cyprus Mallorca en Ibiza: ongeveer 26 graden. Italië: Tamelijk zonnig, Middagtemperatuur het ;ans op een regen- of onweersbui. Vrij warm met maxima tussen 24 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 Malta^ Flinke zonnige perioden, maar vooral za terdag ook kans op een regen- of on weersbui Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee on geveer 26 graden, landinwaarts circa 30. Turkije en Cyprus: Zonnig, landinwaarts kans op een lokale regen of onweersbui. Middagtempera tuur aan zee van 25 graden op de Dar- daneilen tot 30 in het oosten. Duitsland: Veranderlijk bewolkt en enkele stevige regen- of onweersbuien. Zëndag in het westen droog en meer zon Middagtem peratuur zaterdag tussen 20 en 25 gra den, zondag maxima circa 26 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele ver spreide regen- of onweersbuien. Zondag iets meer zon. Maxima zaterdag onge- 20 15 3.0 22 12 0.0 27 12 18 11 3.0 28 13 0.0 27 15 0.0 o 12 25 19 0.0 30 20 0.0 23 12 0.0 24 17 0,0 Buenos Aires haitbew Casablanca on&e* Johannesburg licht bew 25 12 0 0 26 11 40 28 0.0 int 2 20 5 0.0 ws.0 19 13 0.0 ws.0 33 21 0.0 no 5 23 13 0 0 nw6 29 20 00 zo2 25 18

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7