Parkeerverbod moet Ivan kracht blijven WBA is boos op provincie Alle winkeliers betalen mee aan opknapbeurt van centrum Regio Leiden/Rijn Veenstreek )ok bedrijven buiten egio op 'Lasso Zuid' Beeldentuin op landgoed Bliksembezoek Russen aan Jacobswoude Gemeente laat papiercontainer staan Open dag waterrecreatie in Woubrugge ATERDAG 27 ME11995 hans koenekoop,0 071-35 ;raar» hermanjoustra et parkeerverbod op de Lan- jraarseweg in Ter Aar dient kracht te blijven. Dat is het ordeel van de Raad van State beroep dat een bewoner in deze weg tegen de gemeen- aanspande. Volgens deze in- oner hebben de snelheidsbe- erkende maatregelen van de ;meente, waaronder het in- ellen van het parkeerverbod, iet geleid tot de gewenste ver- jersveiligheid en zijn de auto's leen maar harder gaan rijden. raad vindt echter dat de na- ving van de maximumsnel- eid een zaak van de politie is niet van de gemeente. De Langeraarseweg is de doorgaande route door de kern Langeraar. Door de ligging wordt de weg bovendien veel gebruikt door sluipverkeer dat een alternatieve route zoekt naar Amsterdam en Schiphol. Om de verkeerssituatie veiliger te maken besloot Ter Aar een aantal jaren geleden onder meer de rijbaan van de Lange- raarsebrug te versmallen tot cir ca drie meter, een snelheids- drukkende maatregel. Tege moetkomend autoverkeer zou elkaar zo voorrang moeten ver- Omdat verder de verkeerssi tuatie door de aanwezigheid van een aantal uitwegen, de kruising met de Woudsedijk en een fietsoversteekplaats zeer Actiecomité Rijnoord biedt Tweede Kamer petitie aan alphen aan den r -let actiecomité 'Rijnoord baart ons zorgen' houdt op dinsdag 6 ;en bustocht naar het Binnenhof in Den Haag. Daar wordt meen bezoek gebracht aan de vaste kamercommissie voor volks gezondheid. Doel is het aanbieden van een petitie met .{dachten uit de praktijk van het afgelopen jaar. Die klachten zijn volgens het comité het gevolg van onder meer een gebrek aan EHBO, kraam- en een kinderafdeling in het Alphense ziekenhuis. Sinds 1 januari 1994 weten de Alphense inwoners wat het is om zonder volwaardig ziekenhuis te zitten, zo betoogt het actieco mité. Dat bleek nog eens uit de vele reacties tijdens de avond EHBO terug, en vlug!' van 16 februari. Het actiecomité roept daarom zoveel mogelijk mensen op om op 6 juni mee te gaan de Tweede Kamer. Er worden buskaartjes van tien gulden verkocht, waarbij men een retour krijgt van het station van Al phen naar het gebouw van de Tweede Kamer. Het vertrek vanaf het station is gepland om 10.30 uur. i haac/roelofarendsveen p het toekomstige bedrijfster- jn Lasso Zuid in Roelo- rendsveen mogen zich ook jdrijven van buiten de regio istigen. Dat heeft de Raad van ate bepaald in een geschil tus- ■n de gemeente Alkemade, Pu- ic Private Partnership Pro- cts, de eigenaar van de grond de provincie Zuid-Holland. Eerder had de provincie het ïstemmingsplan Lasso Zuid in de gemeente Alkemade af- ;keurd, juist vanwege de te lime vestigingsmogelijkheden ior bedrijven van buiten de re- o Rijnstreek-Oost. Daartegen kenden Alkemade en de pro- ctontwikkelaar beroep aan, nder meer omdat zij vinden at het besluit van de provincie flexibiliteit van het bestem- ïingsplan aantast. Alkemade wil op Lasso Zuid luk grond een nieuw bedrij- :nterrein aanleggen dat is be- oeld voor de vestiging van be- uit Alkemade en Ja- Dbswoude. In het bestem- ïingsplan voor dat gebied 'ordt echter wel de mogelijk- eid opengehouden voor de )orpen willen iraten over ïun toekomst )enen/regio gpd sp«l1f f,Va„ vestiging van bedrijven van bui ten de regio. De gemeente kan in een aan tal gevallen vrijstelling verlenen. Dat kan bijvoorbeeld in het ge val van faillissement van een re gionaal bedrijf, dat vervolgens zijn panden aan een bedrijf van buiten de streek zou verkopen. Of in het geval dat een bedrijf van buiten Alkemade en ja cobswoude een aantoonbare regionale binding heeft. Naar het oordeel van de provincie zijn zulke vrijstellingen in het bestemmingsplan onaanvaard baar, omdat die nadelige gevol gen kunnen hebben voor de werkgelegenheid in deze regio. In het streekplan vervult Roelo- farendsveen wat dat betreft een belangrijke functie. Uiteindelijk heeft Alkemade toch zijn zin gekregen, hoewel dat via een omweg is gebeurd. Raad van State verklaarde na melijk de bezwaren van de ge meente niet gegrond. Dit omdat de wet enkel de vestiging van bedrijven uit een bepaalde regio niet toestaat. In de praktijk be tekent het echter dat ook bedrij ven van buiten de regio zich op Lasso Zuid mogen vestigen. En dat wil Alkemade ook. onoverzichtelijk was, stelde de gemeente bovendien een par keerverbod in om het zicht op die wegen te verbeteren. Maar naar de mening van de bewoner nodigt dat nu juist uit tot overschrijding van de maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur. De maatregel heeft dan ook niet tot vermindering van hinder geleid voor de bewoners, zo meent de Teraarder. De raad stelt in zijn besluit dat inder daad de snelheid waarmee wordt gereden op de Langeraar seweg de verkeersveiligheid niet ten goede komt. Maar toezicht op het naleven van de verkeers regels is een taak van de politie, meent de raad. Parkeergarage van Ridderhof wordt veiliger De gemeente Alphen aan den Rijn en de vereniging van eige naren Ridderhof gaan de par keergarage bij het winkelcen trum opknappen. De garage stond in de top tien van 'enge plekken' in een stadspleiling die vorig jaar is gehouden. Het lage verlichtingsniveau en de donke re wanden zorgden ervoor dat de gebruikers van de garage zich onveilig voelden. Dat was er volgens de gemeente de oro- zaak van dat de parkeerplaatsen 'zeer matig' werden gebruikt. In de garage is inmiddels be tere verlichting aangebracht. Bovendien worden de wanden beschilderd door een kunste naar. Het project kost 80.000 gulden. Daarvan neemt de ge meente de helft voor haar reke ning en betalen de winkeliers de rest. Het koninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar is dezer dagen ingericht als beeldentuin. Acttien opval lende objecten, vervaardigd door cursisten van het Haagse teken- en schildergenootschap Kubus, staan tot en met 28 mei uitgestald op de weide voor het theepaviljoen van De Horsten. foto loekzuyderduin Over boekwaarde pand ,,Vier en een half jaar praten heeft nog weinig opgele verd. Langer uitstel duidt op onfatsoen." Het bestuur van de Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) is boos. En teleurgesteld. Onder de kop 'Het lijkt veel op de tv-serie GTST' trekt het bestuur in het meinummer van Huisraad, het informatieblad van de vereniging, van leer tegen de provincie. alkemade gerard van der geest Het steekt het bestuur hoe de provincie omspringt met de boekwaarde, de waarde op pa pier, van Noordeinde 169, het pand van verzorgingshuis Huize jacobus te Roelofarendsveen. Het uit 1974 daterende verzor gingstehuis is hard aan vervan ging toe. Nieuwbouw dus. Daar is veel geld voor nodig, Dat is tot daar aan toe. Wat onoverko melijk lijkt is de boekwaarde. Die bedraagt 6,5 miljoen gul den. De waarde van het oude pand wordt geschat op 2 mil joen gulden. Er is derhalve een gat van 4,5 miljoen gulden op te vullen. Dat lukt maar ten dele. De gemeente en Huize Jacobus willen sammen ongeveer 1,5 miljoen gulden opbrengen. De provincie staat garant voor 1 miljoen. ,,Een sigaar uit eigen doos", noemt het bestuur dat. ,,In 1988 moest namelijk voor een mil joen aan reparatiekosten wor den uitgegeven. Dat bedrag kwam bovenop de schuldenlast van Huize Jacobus." Voor WBA blijft de provincie echter de grootste boosdoener. WBA noemt haar verantwoordelijk voor het boekwaardeprobleem, „maar de consequenties aan vaardt men niet", schrijft het bestuur. „De burger van Alke made dreigt nu op te draaien voor de financiële strop." Voor WBA waren het dus slechte tijden. De woningbouw vereniging is immers nauw be trokken bij de nieuwbouw van Huize Jacobus. Zij bouwt het zorgcentrum en het bijbehoren de dienstencentrum. WBA bouwt ook de veertig aanleun woningen die deel uitmaken van het project. De vereniging wil dat het liefst in één keer doen. Dat maakt het bouwen aanmerkelijk goedkoper. Maar wanneer kan de eerste paal de grond in? Aanvankelijk was 1 augustus als uiterste datum ge prikt. Alleen dan zou de rijks subsidie zekergesteld zijn. On langs bleek dat de rijkssubsidie niet in gevaar komt als er na 1 augustus wordt begonnen met de bouw. Inmiddels wordt er al vier en een half jaar gepraat. En nog is er geen zekerheid. WBA is 'moe van het gedoe'; moe van hoe 'je van het kastje naar de muur wordt gestuurd'; moe van hoe je 'bij besprekingen met provinci ale ambtenaren voor het blok wordt gezet en risico moet aan vaarden'. Als de woningbouw vereniging zo met instanties en huurders zou omgaan, zou zij, aldus het bestuur, al lang onder curatele zijn gesteld, maar bij een overheidsinstelling blijkt dit allemaal te kunnen.' WBA waarschuwt ten slotte voor een ongewenst neveneffect van het haar inziens lakse en laakbare optreden van de pro vinciale overheid. „Een lang zaam maar stelselmatig afglij den van burgers in de armen van uitersten, die heel wat an ders in de zin hebben dan zij voorgeven." Een spoedige reali satie van het nieuwe zorgcen trum zou ook in dit opzicht heilzaam zijn. voorschoten alice van schuppen „Ondernemers die geen lid zijn keliersvereniging moeten ook e leveren aan de opknapbeurt van het Voor- schotense centrum", vindt P. van der Boon, vice-voorzitter van de winkeliersvereniging Centrum Winkeliers. „Het zou niet terecht zijn als alles op de schouders van de Cen trum Winkeliers neerkomt." Van der Boon wil dat de lasten over alle ondernemers eer lijk worden verdeeld en is het dan ook eens met het voornemen van de gemeente Voor schoten om een baatbelasting in te voeren voor alle winkeliers die meeprofiteren van de opknapbeurt van het centrum. Voor welk gebied de belasting gaat gelden is nog niet bekend. Van der Boon zit voor de winkeliersvere niging in de klankbordgroep van belang hebbende organisaties en de gemeente die onder leiding van wethouder F. ten Have regelmatig bijeenkomt. „Er wordt tijdens deze bijeenkomsten heel open gesproken", zegt de winkelier. „We kunnen goed onze mening kwijt. Ten Have is iemand die goed naar ons luis tert en er bij de gemeente ook op aandringt dat er wat vaart achter de plannen gezet wordt. Ook het aantrekken van een stede- bouwkundige die één dag per week op het gemeentehuis bezig is met de plannen voor het centrum draagt daar aan bij." De vice-voorzitter is van mening dat veel winkeliers meeprofiteren van de activiteiten van de winkeliersvereniging. „Slechts 50 procent van de ondernemers is lid. Veel niet-leden vinden de contributie te hoog, maar ze kijken niet wat er voor terug komt. Wij organiseren allerlei acties waar de niet- leden soms ook van meeprofiteren." Pen ningmeester D. Harms vult hem aan: „Die winkeliers zijn gewoon niet georganiseerd. Ze hebben een slechte onderhandelingspo sitie, met name naar de gemeente. Ze kun nen geen vuist maken. Als we meer leden t de ontwikkelin- Hij Van der Boon is blij rr gen rond de aanpak vai vindt het belangrijk dat er aan twee kanten van het centrum een 'trekker' komt, een grote winkel die veel klanten trekt, zodat er meer winkelend publiek op gang komt in de Schoolstraat. Maar bovenal moet de Schoolstraat een nieuw karakter krijgen. „Een frisse, opgeruimde straat met sfeer, dat is wat wij willen", benadrukt de winke lier. „Het centrum is nu niet in overeen stemming met het karakter van de rest van het dorp. Als je uit het prachtige park achter het gemeentehuis komt en de winkelstraat inloopt, weet je niet wat je meemaakt met al die rommel." Uitbreiding van de parkeergelegenheid in en rond het centrum van Voorschoten is volgens Van der Boon v Geen bericht goed bericht dacht de minderheids aandeelhouder Tijd om zich echt te verdiepen in het bedrijf waar hij aandeel houder van was, had hij niet. Er leek ook geen aanleiding toe omdat elk jaar een hoger dividend werd uitgekeerd. Toen echter een transactie verkeerd uitpakte, bleek dat de directie jarenlang wanbeleid had gevoerd. De aangescherpte wetgeving op het gebied van het ondernemingsrecht biedt thans grotere mogelijkheden om bij wanbeleid bestuurders aan te pakken. Ook achteraf. Bij Teekens Advokaten weten ze daar alles van. TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 'Loenens beraad', een roep van dertien kleine Neder- indse gemeenten waaronder lkemade, Zoeterwoude en Ter probeert middels een van- aag begonnen actie de Vereni- jing van Nederlandse Gemeen- ;r "lf :n (VNG) te dwingen de kleine- e ieleden mee te laten praten ver de toekomst van kleine ge- teenten in Nederland. De kwestie heeft te maken et de discussie die momenteel ij de VNG woedt over de ideale mvang van gemeenten. De NG hanteert daarvoor nu de m achttienduizend in woners. Het 'Loenens beraad' vindt at de VNG een platform in het ïven moet roepen, dat zich zou loeten buigen over de be- taansmogelijkheden en be de kleinere gemeen- De VNG ziet daar niets in. wans 'oud - dop ^el De dertien kleine gemeenten lallen nu de mening WG-leden over de kwestie ho- en. Om de kwestie op de agen- la van de komende algemene a -denvergadering in juni te krij- en, moeten ze tenminste der- ig handtekeningen binnenha- n" Daartoe heeft het 'Loenens leraad' de vierhonderd kleinere emeenten in Nederland teunbetuiging gevraagd. leimuiden Vijf Russen streken gistermiddag neer in het Princessepaviljoen in Leimuiden voor een overheerlijke lunch. De vijf brachten een blik sembezoek aan de gemeente Jacobswoude waar ze een aantal bedrijven bezochten. Ze verblijven al een tijdje in Nederland op uitnodiging van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De delegatie bestaat onder anderen uit het hoofd van het departement voor indus triële ontwikkeling in Rusland, het hoofd van het departement voor ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf in het district Archangelsk. Doel van hun bezoek is antwoord te krijgen op de vragen 'Hoe voer je beleid om voorzieningen voor het bedrijfsleven op lokaal niveau te reali seren?' en 'Waar zijn bedrijven geconcentreerd en waarom juist daar?'. Behalve Jacobswoude bezochten de vijf nog een groot aantal andere ge meenten. foto holvast/mark lamers De gemeente Leidschendam is niet van plan om de papiercon tainer in Stompwijk weg te ha len. De sportvereniging Stomp wijk '92 had hierom verzocht. De vereniging vreest dat leden van de club op termijn steeds minder papier zullen ophalen. De gemeente gelooft daar niets van en baseert zich op ervarin gen in andere gemeenten. Leidschendam denkt dat er 2540 ton papier per jaar kan worden ingezameld in de hele gemeente. Verenigingen, zoals Stompwijk '92, nemen hiervan circa duizend ton voor hun re kening. Er resteert dus nog 1500 ton papier. Het milieu is erbij gebaat dat ook deze 1500 ton van het resterende afval wordt gescheiden. Daarom blijft de papierbak staan, aldus de ge meente. De club heeft inmiddels een brief gekregen waarin Leids chendam haar standpunt toe licht. Blaaskapel spekt clubkas met Plukkersbier roelofarendsveen Vorig voorjaar werd er aardig wat Plukkkersbier verkocht in Roelofarendsveen. Bedoeld om de club kas van de blaaskapel De Aarebeijeplukkers te versterken. De opbrengst werd gebruikt om de activi teiten van de kapel in het jubileumjaar te bekostigen. Een behoorlijk aantal Veners kocht het ger stenat, dat was geleverd door de Maasland Brouwerij in het Brabantse Oss. Gezien het succes van vorig jaar is de actie dit jaar weer herhaald. De kapel - die in de Carnavals- tijd optreedt onder de naam De Sprotbuiken - gaat deze zomer naar een bevriende kapel in Tsje chië. Dat kost uiteraard geld en door de verkoop van het bier wil men de kosten wat zien te beperken. Het Plukkersbier is dit keer van een andere brouwerij betrokken. woubrugge Woubrugge staat op zaterdag 10 juni een dag lang in het teken van de waterrecreatie. De jaar lijkse open dag van de waterre creatie wordt om 10.00 uur ge opend met een ballonnenwed strijd. Er zijn vier badmode- shows, er worden drakeboot-ra- ces en een beach-volleybaltoer- nooi gehouden. Daarnaast zijn er wedstrijden schotslopen over de Woudwetering en is er 's avonds een gondelvaart. Vanaf 22.00 uur wordt in Woubrugge een schippersfeest gevierd. De hele dag staat op het plein bij de Nederlands hervormde kerk aan de Comriekade tot aan de Kerkstraat een markt, waar onder meer catamaran-zeilers Henk de Velde en Peter Stui- venberg hun boeken signeren. Tussen Woubrugge en Alphen vaart de waterpendeldienst en er rijden speciale bussen. Ook een tocht met een hovercraft naar de Braassemermeer staat op het programma. De modelbouwvereniging houdt in het clubgebouw aan de Dr. Lothstraat een open dag en ook het gemeentemuseum is de hele dag geopend. In het ge bouw Immanuel is een rom melmarkt en aan de Com riekade staat een kinderkennis. Kinderen van de hoogste klas sen van de basisscholen kunnen met Scouting '63 meezeilen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13