EIDEN Nauwelijks passagiers voor asielzoekersbus A innaars vierde puzzel -ionald McDonald Huis Bedrijfje Rijndijk wacht met smart op Raad van State lijzondere planten te koop p speciale markt in Hortus Celstraf voor cocaïnebezit Vaterspeelplaats in Leidse Hout Kleuren bepalen de sfeer in nieuwe kinderkliniek TERDAG 27 ME11995 ef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 herwarde Leidenaar slaat chauffeur eiden Een verwarde 26-jarige Leidenaar heeft gistermorgen ;en chauffeur van een vrachtwagen mishandeld. De vrachtwa- enchauffeur kwam goederen afleveren bij een supermarkt aan ie Baatstraat. De 26-jarige man eiste een fles wijn. De chauffeur weigerde dat, waarna de Leidenaar de man sloeg. Politiemensen lielden de Leidenaar aan. Bij zijn arrestatie probeerde hij nog- naals de chauffeur en de politiemensen te slaan. De man bleek eestelijk in de war en is naar een inrichting overgebracht. oordwijker overleden eiden De 38-jarige Noordwijker die op 3 mei op het Leidse tation onder een trein viel, is gisteren aan zijn verwondin- en overleden. De man viel van perron vier onder de trein. )e brandweer moest er aan te pas komen om de trein op te ijzelen, omdat de man bekneld lag. Hij werd met onder- ïeer zwaar inwendig letsel overgebracht naar het AZL. Rondwandeling in Heempark eiden 'Bloemen in mei' is de titel van een rondwandeling door let Heempark op zondag 28 mei. De excursie begint om 14.00 lur en deelname is gratis. Ter gelegenheid van het 35-jarig jubi- pum van het Heempark aan de Oegstgeesterweg is er een nieuw latuurpad uitgezet. In het Koetshuis van de Leidse Hout is een iverzichtstentoonstelling ingericht over de opzet en de geschie- |enis van het Heempark, vanaf 1959 tot nu. Het Koetshuis is al pen op zondag geopend, van 14.00 tot 16.00 uur. tNNO 1895 Maandag 27 Mei jistermiddag zijn te dezer stede drie personen aangehouden, ue er hun werk van maakten de ter veemarkt gekomen buiten- ji tot spelen over te halen. Deze personen, als heeren gekleed, iadden met een tapper afspraak gemaakt om in zijne inrichting t komen spelen indien het hun gelukte een onnoozelen liefheb- ler van het kaartspel in hun gezelschap te lokken. Hij achtte [ch evenwel verplicht de politie hiervan kennis te geven, waar- loor het mogelijk werd het drietal naar het politiebureel over te rengen, waar zij aan het personeel vertoond zijn, teneinde iunne verdere pogingen om Leiden tot hun exploitatieterrein te laken, te benemen. (NNO 1970 ïnsdag 27 r Roeten wetenschappelijk onderwijs en wetenschappelijk onder- bek samengaan of dient de universiteit zich te beperken tot het nderwijs terwijl research bedreven moet worden in aparte spe- iaal daarop gerichte instituten? Dat was de kernvraag die naar oren kwam in het debat tussen prof., dr. ir. F. A. Heyn uit Delft h prof. dr. J. H. van der Waals uit Leiden, dat gisteravond onder uspiciën van de filosofische Faculteit der Leidse Studenten laatvond in de filmzaal van de Academie. jen insen met groene vingers finen vandaag hun hart op- len op de plantenmarkt in de irtus in Leiden, die voor de ide achtereenvolgende keer irdt gehouden door de 'Vrien- b van de Leidse Hortus'. Het jibod is zeer gevarieerd: van esetende planten tot tuin- jiden. Wie meer wil weten er de planten, kan terecht bij aantal deskundigen. Zo kunnen leden van de Vereni ging Carnivora van alles vertel len over vleesetende planten, en weet Rita van der Zalm alles over bijzondere bolgewassen. Naast planten zijn er onder meer plantaardig geverfde wol len truien, aquarellen en kera miek voor de tuin verkocht. De markt op het voorplein van de Hortus (die bereikbaar is via de poort van het Academiegebouw aan het Rapenburg), is open van 10.00 tot 16.00 uur. De chauffeurs P. Gorree en P. Slachwein: het publiek moet nog aan de bus FOTO HIELCO KUIPERS Tot nu toe maken weinig passagiers gebruik van de zoge heten R-bus, die rijdt tussen het asielzoekerscentrum in Roomburg en het Centraal Station van Leiden. Het me rendeel van de mensen maakt in het weekeinde gebruik van deze lijn, maar ook dan is er bepaald geen sprake van topdrukte. Tijdens ritten door de stad wordt af en toe zelfs geen enkele passagier opgepikt. De bus zou echter vooral zo leeg zijn omdat de busverbinding onbekend is, zeggen enkele betrokkenen. leiden dorith ligtvoet Zo denken de chauffeurs P. Gorree en P. Slachwein dat het publiek nog aan de bus moet wennen. „We zijn op 21 april begonnen en tot vorige week donderdag hebben we met een gehuurde bus gereden. Nu pas hebben we onze eigen bus. Bo vendien zijn er nog nergens bordjes met de dienstregeling opgehangen. Dat maakt ons na tuurlijk minder herkenbaar", zegt Gorree. Dat elke passagier verplicht is om contant te betalen blijkt een ander probleem. Er komen nog wel eens. mensen binnen die met hun strippenkaart wappe ren, vertelt Slachwein. Ze vin den het lastig dat ze voor deze busdienst 1,50 gulden moeten neertellen. Kinderen en bejaar den betalen drie kwartjes. Volgens De Zijl Bedrijven (DZB) en de Taxicentrale Lei den en Omstreken (Taxi Schut te) die samen de bus exploite ren, kan dat niet anders. Het ministerie van justitie geeft sub sidie, omdat ze vindt dat het asielzoekerscentrum per bus bereikbaar moet zijn. Wat de passagiers betalen, wordt ge bruikt om de verdere kosten te dekken. „Als mensen met hun strippenkaart betalen, houden wij er niets aan over", zegt be leidsmedewerkster Simone Borst van de DZB. Het aantal asielzoekers dat tot nu toe bereid is hun zakgeld te besteden aan een buskaartje, neemt echter wel langzaam toe. Dat is de indruk van chauffeur H. Pauw en van controleur Sar- kawt Amin, die naast Neder lands Koerdisch, Arabisch en een beetje Engels en Russisch spreekt. Maar ook hier gaat het om kleine passagiersaantallen. En dat terwijl de busdienst juist voor hen is opgezet. „Die men sen hebben niet zoveel zakgeld. Die gaan met dit mooie weer liever lopen", denkt Paauw. Een deel van de groep asielzoekers is weliswaar niet onbemiddeld, maar de meerderheid moet elke cent drie maal omdraaien. Zowel bij DZB als bij de Taxi centrale maakt niemand zich vooralsnog druk over de lage passagiersaantallen. Bert de Jong, directeur van Taxicentrale Leiden en Omstreken, denkt pas eind dit jaar een oordeel over de passagiersaantallen te kunnen geven. „Zo'n bus moet inburgeren", zegt hij. „Wacht maar af, als het winter is of Pastoor De Meerburgparo- I Z chie neemt op Pink steren afscheid van pas toor Schlatmann (65), die op 4 juni zijn 40-jarig priesterjubileum viert. Parkeren yi q Het parkeerverbod I J op de Langeraarse- weg in Ter Aar blijft van kracht. De Raad van State heeft een protest vap een bewoner verworpen. waaierig wordt, komt die bus vanzelf vol." En Borst van de DZB denkt dat er pas een oordeel over de passagiersaantallen te geven is als de bus langer rijdt, de bord jes van de dienstregeling zijn opgehangen en de verbinding bekend is. Ze verwacht dat de bordjes volgende week worden opgehangen. Ook wethouder Pex Langenberg maakt zich geen zorgen. De bus kan nog zeker twee jaar rekenen op een bijdrage van het Rijk. „Ook met lagere passagiersaan tallen zal de bus blijven rijden", zegt hij. Om OV-kaarthouders tegemoet te komen kunnen ze voortaan zonder extra kosten van de bus gebruik maken. De Stichting Meerburg had hierom gevraagd, omdat houders van abonnementen relatief veel moeten bijbetalen om tot Meer burg te kunnen reizen. Omdat de lijnen 40 en 42 vanaf 10 juni niet meer door deze wijk zullen rijden, is vooral de buurt rond Huize Roomburg op de R-bus aangewezen. leiden hans koenekoop De Fabriek van Diastatische Producten in Leiden wacht met smart op een wettekst van de Raad van State. Daarin moet nauwkeurig omschreven staan aan welke milieuvoorschriften het bedrijf moet voldoen. Op 2 februari van dit jaar sprak de Raad van State uit dat het be drijf aan de Rijndijk binnen een jaar aanvullende maatregelen moet treffen die de stank en ge luidsoverlast voor de omgeving verminderen. Alleen dan mag het de huidige milieuvergun ningbehouden. „Wij hebben nog niets op pa pier van de rechter. De situatie is daardoor erg onduidelijk en vandaar misschien ook die commotie over de uitbreiding. Maar die is eigenlijk nergens voor nodig. Er is geen sprake van een uitbreiding, maar van een verbouwing. En die hele verbouwing is nu juist bedoeld om overlast te beperken", zegt J. Prins, administrateur van het bedrijf dat moutextracten ver vaardigt. Omwonenden protesteerden vorige week bij de commissie beroep en bezwaar tegen de ge plande bouwwerkzaamheden bij Diastatische Producten. Zij vrezen dat de overlast van de fa briek zal toenemen. Prins legt uit dat de hele ver bouwing in dienst staat van het milieu. In een bestaande hal worden splinternieuwe appara ten geplaatst die vieze luchtjes filtreren en geluid dempen. Voorts wordt een betonnen vloer gestort, ook om geluids overlast tegen te gaan. In het zogeheten brouwhuis komt nieuwe apparatuur die zorgt voor betere ventilatie en dem ping van geluiden. Ook worden twee grote tanks in het brouw huis gezet voor de opslag van een vloeibaar moutextract. Daardoor hoeft het bedrijf min der op het buitenterrein op te slaan en heen en weer te rijden met heftrucks. „Van de kant van milieutech nici is ons verzekerd dat deze maatregelen afdoende moeten zijn. Maar het probleem is dat wij niet op papier hebben wat de Raad van State precies wil. Die onduidelijkheid schept ver warring. Niet alleen bij ons, maar blijkbaar ook bij de om wonenden. Die denken dat we onze produktie willen vergro ten, maar dat is pertinent niet waar", zegt Prins. Morspoortbrug dicht voor auto's leiden Omdat van 29 mei tot en met 2 juni de brug aan de binnen kant wordt geschilderd, is de brug in die week afgesloten voor autoverkeer. Het verkeer moet dan omrijden via de Steenstraat. Tijdens de rest van de periode waarin aan de brug gewerkt wordt, kan het verkeer gewoon van de Morspoortbrug gebruikmaken. De Morspoortbrug in Leiden krijgt de komende tijd een op knapbeurt. De brug wordt in zijn geheel geschilderd en er moeten enkele kleine reparaties worden uitgevoerd. Tegelijker tijd wordt de brug goed nageke ken. De werkzaamheden duren naar verwachting zes weken. den haag/leiden spoorwegpolitie kwam de co caïne op het spoor omdat de huurtermijn van de kluis was overschreden. Toen de Leide naar twee dagen later de kluis leeg kwam halen werd hij direct aangehouden. Volgens de man was de cocaïne van een vriend, maar omdat hij de naam van de vriend niet wilde geven draait hij nu zelf voor het bezit van de cocaïne op. persbureau cerberus Een 49-jarige inwoner van Lei den is door de Haagse recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar en een boete van 3600 gulden voor'het bezit van 820 gram co caïne. De cocaïne bevond zich in een rugzak in een stations- kluis op station Leiden. De nica wesseling den krijgt van de provincie Zuid-Holland 000 gulden om het park de Leidse Hout op te ïppen. Het geld wordt onder meer gebruikt )r een waterspeelplaats voor kinderen en een irtelvijvertje. De stad krijgt de subsidie in het ler van Recreatie in en om de stad (Rios); id-Holland geeft aan een aantal steden in to- VJ bijna één miljoen gulden, ^e waterhuishouding van de Leidse Hout rdt op dit moment in evenwicht gebracht. 1 Uidat de waterstand sterk wisselt sterven de die wortels van de bomen langzaam af. Met onder iBfKer de aanleg van een eigen gemaal en daar- e een gesloten eigen waterhuishouding, pro- waj beert Leiden de problemen te verhelpen. Met het geld van de provincie kan nu gelijktij dig met het opknappen een fiks aantal 'leuke din gen voor de recreërende mens' worden gedaan. Chef wijkbeheer J. van Rijn toonde zich blij ver rast met het geld. Er zijn genoeg ideeën voor de besteding. „Vanaf het terras met de schommels is een nieuwe watergang gemaakt. Daar kunnen we watervalletjes in maken en een stenen bedding zodat kinderen kunnen pootje-baden. Of we ma ken bij de kleine vijver weer een spartelvijver zoals er vroeger is geweest. En het oude speel veldje kan best wel wat nieuwe speeltoestellen gebruiken." Zodra het geld 'op de rekening staat' maakt Van Rijn een concreet plan en kan met de uitvoe ring daarvan worden begonnen. )ele'u« 1 1 (aris J. Karstens heeft woeïis- de winnaars getrokken van pel 4 (zaterdag 13 mei) van jactie ten bate van- het Ronald Donald Huis in Leiden. Alle jnaars krijgen in de loop van gende week ook schriftelijk icht. ie oplossing van puzzel 4 is: lp vreselijke ziektes gene- Nu de finale van deze puz- *™ictie in zicht is - vandaag el- g is in deze krant de laatste zei - worden niet langer Heenjer de letters gegeven voor de itelzin. puzzel 4 is een foutje geslo- d, spi. Er is vergeten een vakje d- s te maken. Vakje nummer 8 rnwe ^et woord 'ziektes' - dat is it 1 o een 'E' - telt ook mee in de Brètelzin. ergeet u s.v.p. de komende :k - uiterlijk woensdag 7 juni iar[{>0 uur - ook niet de sleuiel- De C in te sturen, anders komt u 00 uJ in aanmerking voor de 43-3<j>fdprijzen! U mag de sleutel- tegelijk met de oplossing 1 puzzel 6 opsturen, maar het g ook apart op een brief- P P. Volwater, Hoogmade: een dinerbon voor twee personen ter waarde van 100 gulden, Deschikbaar gesteld door Shooters Waterfront Restaurant-Bar in Valkenburg. A.G. Janssen, Voorschoten: een ca deaubon van 100 gulden (twee coupures van 50 gulden), beschikbaar gesteld door CB Amusement te Leiden. J. v.d. Zwan-Groen, Katwijk: tien ca deaubonnen van elk tien gulden ter be steding op de Leidse markt en beschik baar gesteld door de Vereniging van Am bulante Handel. G.S.T. Koo, Haarlem: vijf toegangs kaarten voor recreatiepark Duinrell te Wassenaar, beschikbaar gesteld door datzelfdepark. C.L Bakx-Nicolaas: een Anaïs Anaïs geschenkset, bestaande uit Eau de Toi lette (spray 50 ml) en Body-milk (100 ml). Een pakket ter waarde van 79,50 gulden, beschikbaar gesteld door Presti ge Collections Nederland uit Weesp. HA van Es, Leiden: een speciaal pakket drank, bestaande uit 1 liter jonge jenever, 1 liter oude 'vijf jenever en 1 fles amandellikeur ter waarde van dik 100 gulden, beschikbaar gesteld door door Rutte Zn, distillateurs en likeur stokers sinds 1872, uit Dordrecht. Mevr. Janson, Leiden: vijf toegangs kaarten voor Noordwijk Space Expo, be schikbaar gesteld door dit internationale ruimtevaartcentrum aan de Zwarteweg in Noordwijk. Wiersinga, Leiden: vier toegangs bewijzen voor Paleis Het Loo in Apel- Familie Van Touw, Lisse: een be handeling (knippen, wassen, watergol- fen of föhnen) in kapsalon Van Tonge ren, met vestigingen aan de Doezastraat 13 en het Levendaal 104 in Leiden. Mevrouw Janson, Leiden: een pak ket vitamines en mineralen ter waarde van 75 gulden, beschikbaar gesteld door Indros en Pfluger in Almere. C. Freke, Leiden: een pakket van vijf verschillende bieren ter waarde van tien gulden, beschikbaar gesteld door Klerks Slijterijen te Leiden. F.J.M. Duivenvoorden, Lisse: een ca deaubon van 25 gulden beschikbaar ge steld door Intratuin aan de Leidseweg in Voorschoten. R. de Goede, Leiderdorp: vijf toe- r Madurodam in Den J.W.C. DekJdng, Leiden: een zaklan taarn ter waarde van 25 gulden, beschik baar gesteld door het Leidse bedrijf Boogert aan de Hallenweg in Leiden. W.E. Donkel, Voorschoten en L. Troostwijk, Leiden: een cadeaubon ter waarde van 20 gulden, beschikbaar ge steld door het Leids Naaimachinehuis aan de A.E. kaarten tt een bezoek a aan de Telderskade 42-44 in Leiden. WA. Roggeveen, Leiden: drie klas sieke cd's, geschonken door Barning Muziek Totaal aan de Stationsweg 11-17 te Leiden. B. de Best, Leiderdorp: een haardro ger in een etui, beschikbaar gesteld door het Leids Stofeuigercentrum (LSC) aan de Breestraatpassage 146 te Leiden. Burik, Zoeterwoude: twee waarde van 56 gulden voor 'Sauna 5 mei', gevestigd Afdeling is verhuisd naar hoofdgebouw leiden caroline van overbeeke Volle verhuisdozen, lege bedjes, rondslingerende boormachines, uitgepakt speelgoed en een krat met koffiemelk. Kinderartsen, verpleegkundigen en andere AZL-medewerkers hebben han denvol werk om orde te schep pen in de chaos. Maar de zieke kinderen die inmiddels met ambulances zijn overgebracht naar hun nieuwe onderkomen, vinden het schitterend. De kin derkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden is verhuisd naar het hoofdgebouw. Een in grijpende operatie die jarenlan ge voorbereiding vergde. Maandagochtend, in alle vroegte, worden de laatste pa tiëntjes overgebracht: de ernstig zieke kinderen die een been- mergtranpslantatie hebben on dergaan. Het nieuwe Kinder- en Jeugdcentrum telt 123 bedden en is grotendeels gehuisvest op de zesde en zevende verdieping. „Het is een klein kinderzieken huis in een ziekenhuis", aldus prof. dr. J. Wit, hoofd van de kli niek. Geïsoleerd deren. „Weinig wit en grijs zoals de rest van het gebouw, veel lichte en warme kleuren. Kinde ren vragen een andere omge ving en zorg dan volwassenen. Het Kinder- en Jeugdcentrum moet gezellig en speels zijn in gericht zodat ze zich zoveel mo gelijk thuis voelen. Een team van kinderpsychologen, kinder psychiaters, maatschappelijk werkers, pedagogisch medewer kers en leerkrachten doen van alles met de kinderen. We pro beren het leven hier zo normaal mogelijk te laten verlopen." De nieuwe kinderdaktuin, compleet met theaterpodium, hinkelbaan, schommel en zand bak, moet de patiëntjes de broodnodige afleiding bezor gen. Vanaf september kunnen zieke kinderen hier hun eigen tv-programma's maken in een professionele tv-studio. „De overdekte daktuin is echt iets nieuws. Het biedt de kinderen de mogelijkheid er echt even uit te zijn. Er komen toneeloptre dens en goochelaars. Het moet een centrum van activiteiten worden. Alles is groen geschil derd en er komt veel licht van de dakkoepels zodat de kinde ren zich buiten wanen. We pro beren het leven naar de pa tiëntjes toe te brengen." De kindergeneeskunde van het AZL is gespecialiseerd in beenmergtransplantaties, hart operaties en de zorg voor te vroeg geborenen, de neonatolo gie. „We hebben alle specialis men van de kindergeneeskunde hier in huis", aldus Wit. „De kinderartsen, verpleegkun digen en andere medewerkers zijn bfij met hun nieuwe onder komen. Het kost nog veel tijd om alles uit te pakken en in te ruimen. Maar deze omgeving maakt het werken voor ons een stuk aangenamer en prettiger." „Ons vorige onderkomen was zeventig jaar oud en niet meer van deze tijd. Bovendien zaten we daar nogal geïsoleerd van de rest van het ziekenhuis. Hier, in het hoofdgebouw, zitten we vlakbij collega-specialisten van andere afdelingen. Onze kin derartsen kunnen hen nu veel makkelijker raadplegen. Een ander voordeel is dat de kinder artsen hier dichter bij elkaar zit ten." In het nieuwe Kinder- en Jeugdcentrum worden zieke kinderen zoveel mogelijk samen met leeftijdgenootjes verpleegd: er is een babyzaal, een peuter-, kleuter en kinderzaal en een tie nerafdeling. De hele kleintjes, de te vroeg geboren zuigelin gen, hebben hun eigen bedjes en couveuses op de zevende verdieping, vlakbij de verloska mers. Ouders die zoveel mogelijk bij hun zieke kind in het zieken huis willen zijn, hebben hun ei gen ruimte, compleet met bankstel en keukenblok. De kin derzalen hebben allemaal een eigen leefruimte waar de pa tiëntjes spelen en eten met de verpleegkundigen. De gangen van het Kinder- en Jeugdcen trum zijn opgevrolijkt met teke ningen van een Rotterdamse lijn-kunstenaar. Volgens professor Wit is de sfeer in het ziekenhuis ontzet tend belangrijk voor zieke kin-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11