EIDEN Flippo's taboe op Leidse basisschool Winkeliers krijgen stukje stoep terug Kopers in de rij voor gerestaureerde pandjes :ie rote verkopen in Stadsgehoorzaal oortaan verboden Eerste paal stadsarchief it eindelijk in de grond School uit Stevenshof dringt door tot nationale voetbaltop HDAG 26 MEI 1995 rstrepdj] den Een bewoonster van het Sara de Bronovoplein in Leiden _>i in de nacht van woensdag op donderdag licht gewond geraakt verkejen ze door haar echtgenoot werd mishandeld. Na een ruzie boodschappen sloegen bij de man de stoppen door. Hij gaf vrouw enkele klappen en gooide bleekwater in haar gezicht. rouw moest voor behandeling naar het AZL. De vrouw wil landel en aangifte doen van de mishandeling. pmerking over Ajax leidt tot klappen den» Drie Leidenaars, 20, 22 en 23 jaar oud, zijn in de nacht jj n woensdag op donderdag aangehouden. Het drietal verniel- a] i aan de Haven enkele spiegels van geparkeerde auto's en door on n van hen werd bovendien een fietser mishandeld nadat deze n laatdunkende opmerking over Ajax gemaakt zou hebben. oor de politie moest enkele malen assistentie worden verleend u het station. Groepen Haagse Ajax-supporters reisden per 1(j ;in richting Amsterdam en zorgden voor overlast. issenaar negeert straatverbod lan mishandelt echtgenote en» Een 46-jarige Lissenaar is woensdagavond aangehouden ddat hij een door de rechter opgelegd straatverbod voor de om- ii ving van de Scholtenstraat had genegeerd. Dat verbod had de gekregen omdat hij zijn ex-vrouw lastig valt. Per overtre- ng kan de man vijf dagen worden gegijzeld. NNO 1895 Vrijdag 24 Mei istermiddag omstreeks zes uren had er aan de Mare een ernsti- vechtpartij plaats tusschen een vijftal personen, waardoor de UQ^)litie genoodzaakt was van hare wapens gebruik te maken. aardoor gelukte het haar om één van de belhamels in te reke- ;n. Terwijl de politie bezig was hem te binden, werd er door de ideren een sabel van een der agenten ontnomen, waarmede zij vandoor gingen. Zij werden echter achterhaald, waarna het apen hun weder werd ontnomen. De jachtpartij ging tot bui- n de Marepoort over velden en slooten. Eene groote menigte getuige van. NNO 1970 woensdag 27 r - )mmissarissen en directies van Wernink's Beton- en aanne- ingsmaatschappij NI.V. in Leiden en Van der Vliet Beheer N.V. Amsterdam hebben overeenstemming bereikt over algehele ^menwerking van beide vennootschappen. De samenwerking lil worden geëfectueerd door integratie van de bedrijven van 'ide ondernemingen, waarvan het karakter.en de structuur de Jschiktheid tot samenwerking accentueren. In een communi- Jlié delen de directies mee dat de werkgelegenheid en de ont- ooiingsmogelijkheden voor het personeel door deze fusie zul- n worden bevorderd. 'al n GEU;: I aar jgl hans koenekoop verkopen zoals die van af- open woensdag in de Stads- ïoorzaal, mogen daar niet 11 er worden gehouden. Dat idigt wethouder J. Walen- p van economische zaken die ook nog laat uitzoeken de organisatie wel onder de voorwendselen is binnen- nen. „Volgens mij was dit :n faillissementsverkoop van ielen, maar een zogeheten jende winkel. En ik vind dat gemeente dat fenomeen zo- :1 mogelijk uit de stad moe- 2 Us Walenkamp gelijk heeft, n is de advertentie die afgelo- 3 n dinsdag in het Leidsch gblad stond, op zijn minst sleidend geweest. Er werd er belangrijke ingelaste enbare executieverkoop' van jg na duizend kwaliteitsfietsen 2 ïgekondigd. 'Te houden in 1 dracht van curator', meldde advertentie onderaan, c )rganisator T. Höfte kon af- lopen woensdag niet zeggen l e de curator was. „Dat weet ik ;t, ik ben fietsenhandelaar en n gevraagd deze verkoop te uden. Ik heb begrepen dat de tsen uit een faillissement van n groothandel uit Vries ko- 5en-" Niettemin is Höfte wel dege ls geweest die opdracht heeft jo geven voor de advertentie, ïo 't wordt ook bevestigd door 6 t reclamebureau La Strada uit 'j melo, dat de tekst heeft door- io geven. b uitbreiding van het Leids ge- 19 eentearchief heeft een jaren- 3Snge voorgeschiedenis, maar 8 wethouder H. Koek 25 vdA/cultuur) woensdag de 1 ïrste paal heeft geschroefd kan echt niets meer tussenko- en. „Of er moest weer een 9 'uwstaking uitbreken", grapte i fek na het schroeven van de 9 ial. Al sinds zij wethouder werd is j! oek doehde met de plannën- 10 akerij voor de uitbreiding van 't archief aan de Boisotkade. 1 Stadsarchivaris Theo Schei- as een van de eerste ensen die ik vier jaar geleden nieuwe wethouder op be- >ek kreeg. Hij had een dossier i zich over de uitbreiding van De Stemming 1 De verhouding tus- I U sen de gemeente Leiden en het verzameld ondernemerschap lijkt te verbeteren. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Woutertje Pieterse doet populaire schijfjes in de ban De flippo komt er niet meer in. Niet meer in de klasloka len, niet meer in de gangen, de toiletten en zeker niet op het schoolplein. De Leidse basisschool Woutertje Pieterse heeft een algeheel flippoverbod afgekondigd. De kleine plastic schijfjes met stripfiguren die Smiths bij zijn chips stopt, zijn sinds woensdag ten strengste verboden op het schoolterrein aan de Houtlaan in Leiden. leiden» carolinev De leerlingen zijn over het be sluit geïnformeerd en de ouders hebben een brief gekregen. Directeur Peter Bosman en zijn collega's hadden schoon genoeg van de flippo-rage die zijn school teisterde. „Onze hele school stond in het teken van die dingen: de kinderen waren er de hele dag mee aan het gok ken. De sfeer werd er grondig door verpest. Leerkrachten moesten huilende kinderen troosten die door het gokspel in de pauze al hun flippo's waren kwijtgeraakt. De leerlingen. vooral 8- en 9-jarigen, raakten volledig van slag", aldus Bos- Complete gekte „De kinderen konden nergens anders meer aan denken: het was een complete gekte. In de gangen, op het toilet, tijdens de melkpauze: overal werd met die flippo's gegokt. Leerlingen ver zonnen hun eigen spelregels. En de leerkrachten moesten als scheidsrechter optreden om de ruziënde kinderen uit elkaar te halen. Voor ons was de maat vol." De schooldirecteur kreeg vol ledige steun van zijn leerkrach ten bij het besluit de populaire plastic schijfjes van zijn school te verbannen. „Het hele team staat erachter. Ook van de ou ders heb ik positieve reacties gekregen. Die flippo's zijn een gouden vondst voor de chipsfa brikant maar wij zitten ermee. Het is puur verslavend. De kin deren gooien de chips weg om die dingen te bemachtigen, ter wijl in een ander land kinderen doodgaan van de honger. Dat is de waanzin ten top." De schooldirecteur hoopt dat zijn leerlingen voortaan weer ballen, rennen, knikkeren en touwtjespringen op het school plein. En de schoolkinderen zelf? Bosman: .Alleen de oudste groepen hebben woensdag ge klaagd over het verbod. Er rolde die dag welgeteld één flippo over het schoolplein. Die heeft een leerkracht meteen in zijn zak gestopt. leiden aap rietveld De Leidse middenstand heeft zo goed meegewerkt aan het ge meentelijk besluit van februari om de trottoirs in winkelcentra vrij te maken van reclame, dat wethouder J. Walenkamp (CDA- /economische zaken) hun een deel van de stoep teruggeeft. In principe blijven uitstallingen verboden, maar winkeliers kun nen voor reclame tot zestig cen timeter uit de gevel ontheffing krijgen. Vertegenwoordigers van tien winkeliersverenigingen hebben een convenant met de gemeen te getekend, waarin de onthef fingen voor uitstallingen wor den geregeld. „Ik was aanvankelijk tegen flexibele regels", vertelt Walen kamp. „Maar gezien de positie ve reactie van de ondernemers op het besluit van februari heb ben wij nu weer vertrouwen dat de regels ook gehandhaafd wor den. Het ging ons niet om de maatregel op zich, maar om de veiligheid en de doorloopbaar heid van de winkelstraten." Voorzitter C. Verplancke van de Samenwerkende Onderne mers Leiden (SOL) is opgetogen over de tegemoetkoming van de gemeente. „Het verbod op uit stallingen was vooral voor win keliers met een smalle etalage een probleem. Dat is nu opge lost." Hij is blij dat gemeente en winkeliers nu eens niet tegen over elkaar staan. „Ik denk echt dat het zonnetje doorbreekt." Ontheffing op het uitstallings verbod is niet voor alle winke liers mogelijk. In voetgangers gebieden moet altijd ten minste een stuk straat met een breedte van drie meter vrij blijven van obstakels. En op trottoirs moet altijd twee meter vrije ruimte over blijven. Busvervoer y| y| De bussen in de re- I I gio krijgen vrij baan. Het Rijk geeft Zuid-Hol land 200 miljoen gulden voor de verbetering van het busvervoer. Club 58 haalt 4500 gulden op voor Greenpeace Het project van Club 58 ten ba te van Greenpeace heeft 4500 gulden opgebracht. De stichting die zich richt op vrijetijdswerk en vorming van verstandelijk gehandicapten, heeft de actie met een fancy-fair afgesloten. Richard van de Water, voorzit ter van de Leidse Greenpeace- afdeling. mocht de cheque met het eindbedrag uit een aquari um vissen. Het hele project om vatte twee concerten, een bin go, een disco, een soos, sponso ractiviteiten en een fancy-fair. De produkten waren gemaakt door leden van de hobbysoos van Club 58. Leidse psychologe benoemd tot ridder AMSTERDAM Drs. H.G.M van Emmerik-Levelt is afgelopen woensdag be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Leidse wethouder J. Laurier reikte de onderscheiding uit tijdens een afscheidsreceptie op de Mytyl- en Tytylschool in Amsterdam. Van 1964 tot 1967 was Van Em merik wetenschappelijk mede werker sociale pyschologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Van 1968 tot 1971 werkte de Leidse bij het ministerie van buiten landse zaken. Sinds 1972 was zij psycholoog aan'de Mytyl- en Tytylschool in Amsterdam. Zij initieerde met name onderzoek naar de inte gratie van gehandicapte kinde ren in het gewone onderwijs en onderzoek naar het nut en pro blemen van psychotherapie bij lichamelijk gehandicapte kinde- Höfte verbaasde zich woens dag over de commotie. „Er is gezegd dat dit oneerlijke con currentie is. De wethouder heeft ook geprobeerd deze verkoop tegen te houden, maar dat zou ik pas valse concurrentie heb ben gevonden." Walenkamp vindt dat vliegen de winkels slecht zijn voor de stadsecoriömie. „Ze romen een stukje van de markt af en daar zijn in dit geval onze fietsen- winkèls de dupe van. Het is mij nog niet helemaal duidelijk hoe deze verkoop heeft kunnen plaatsvinden, maar in het ver volg mag dat echt niet meer ge beuren. En als blijkt dat de or ganisatie met een smoesje de Stadsgehoorzaal heeft afge huurd, dan overweeg ik ze een schadeclaim aan de broek te smeren." Het publiek bleef onverschil lig over de aard van de verkoop. In lange rijen stonden ze vanaf tien uur voor de kassa met een fonkelnieuwe mountainbike of hybride. De prijzen lagen vol gens de organisatie honderden guldens onder de adviesver koopprijzen. Maar F. Horst, eigenaar van fietsenhandel Bonaparte, heeft daar zijn bedenkingen over. „Ik verkoop dezelfde fietsen voor nog lagere prijzen. Die adver tentie was pure volksverlakkerij. Schandelijk dat de gemeente dit heeft toegestaan in een ge meentelijk gebouw. Aan alles was te zien dat dit geen faillisse mentsverkoop was, maar een ordinaire vliegende winkel." het stadsarchief en zei: „Joh, we moeten nu eens spijkers met koppenslaan." Koek was zelfs al de vierde wethouder die met het te krap behuisde archief worstelde. En, zo bekende zij, ze heeft weieens gedacht dat ze niet de laatste zou worden. Want alleen al de keuze tussen uitbreiding aan de Boisotkade en nieuwbouw op een andere plaats was een hele kluif. En toen eenmaal de keuze was gevallen op uitbreiding moest nog langdurig met de buurt worden overlegd over in passing van de nieuwbouw in het oude Leidse buurtje. En om dat dat ten slotte gelukt was deelde de wethouder pluimen uit aan zowel de architect als de omwonenden. LEIDEN MARINA v De koper van het pandje Zuids ingel 8 krijgt sowieso een water dicht huis. Net als wethouder R. Hillebrand voor het draaiorgel zijn toespraak begint, barst het onweer los. Buurtbewoners, ar chitect en bouwvakkers vieren op deze onstuimige woensdag middag dat het dak op het pand zit. „OëT, roept een dungeklede buurtbewoonster, haar kinde ren meetrekkend op de 'loggia', een soort binnenbalkon. Binnen een paar minuten stroomt het water als een beek over de serre, maar binnen blijft het droog. Zuidsingel 8 moet zo'n 2,5 ton opbrengen. Degene die het wa terdichte pand weet te bemach tigen, zal met dit bedrag een bijzonder project financieren. Dit huis is één van de pandjes die in Leiden gerestaureerd of gebouwd zijn door langdurig werklozen. De gemeente Leiden is hiervan de opdrachtgever. Ze slaat zo twee vliegen in één klap: de stad wordt steeds mooier en langdurig werklozen doen werkervaring op. De Zuidsingel is nieuwbouw, maar vaker worden volkomen vervallen huizen gerestaureerd. Trots laat K. Wognum, hoofd uitvoering, de foto's zien van voormalige krotten in de Spil- steeg, waar nu een rij in oude stijl herstelde panden staat. Het is het type huizen waarvoor mensen bereid zijn een moord te plegen. „Kijk, hier zit nog een oude bedstee in, die restaureren we ook helemaal", vertelt Wog num. Hij wijst verder op gegla zuurde tegeltjes, kunstig met selwerk en dakspanten in am bachtelijke stijl. Twee gesloopte grachtenpan den aan de Langegracht zullen volgend jaar in oorspronkelijke staat herbouwd worden. Bin nenkort start de restauratie van Haven 23: „Een uitdaging", zegt Wognum, wijzend op het dak waar geen pan meer op zit. Ver der zullen woningen aan de Kijfgracht, Vollersgracht, Wiel- makersteeg en Zuidsingel wor den opgeknapt. De belangstelling is groot voor deze huizen, die al gauw tussen de 2,5 en 3,5 ton moeten gaan kosten. Potentiële kopers hebben echter niet voldoende aan een goed gevulde beurs: de gemeente verkoopt bij voorkeur aan mensen die een goedkoop (huur)huis achterlaten. Want ze wil ook graag de doorstroming bevorderen in Leiden. Na de toespraken is er het pan- nenbier en de kapfooi voor de mannen. Voorman en leer meester B. Krijgsman is trots. Het zijn niet de gemakkelijkste leerlingen met wie hij dit huis heeft gebouwd en toch is het weer gelukt. „Het zijn mensen die overal buiten de boot val len", zegt hij. In de tien jaar dat hij dit werk doet, heeft hij ge leerd bepaalde dingen te accep teren. „Als je een keer lelijk te gen iemand doet, dan is-ie de volgende dag ziek." Zowel hij als Wognum praten met vaderlijke zorgzaamheid over 'hun' jongens. „Het is dankbaar werk, het zijn alle maal mensen met problemen. Veel krijgen een baan door dit project." Op deze middag blijkt maar één jongere aanwezig. Wognum zou het niet verbazen dat de rest wegblijft vanwege al le hotemetoten en toespraken. „Ze durven niet, hè, en dan vraag ik morgen 'waar was je nou?' Dan blijkt dat ze om het hoekje hebben staan kijken." -EiDENHet terreintje ligt toch braak, waarom er dan geen bokje opgezet? Dat zal mogelijk de beweegre den zijn geweest van een buurtbewoner. Sinds een week of wat graast en mekkert dit beestje op het hoek je van de Zuidsingel en de Kijfgracht. En 's nachts slaapt het in een houten huisje aan de rand van het veldje. Het buurtbokje heet Bambi zeggen voorbijgangers, die het beestje bijna elke keer dat ze langs ko men een aai over de kop geven. Dat vindt het beestje fijn, zeggen ze. Het dier zou toch al niet te klagen hebben, want de de eigenaar zou het beestje ook drie maal per dag uitlaten. Zelfs over de Haarlemmer straat. Overigens is het stuk grond gemeente-eigendom. Tot nu toe geen ambtenaar echter die iets van het bokje heeft gehoord of gezien. „Dat maakt ook niet zoveel uit", laat een woordvoerder van de afdeling grondzaken weten. „Het mag officieel wel niet maar om dit soort dingen maken we ons niet druk." Bambi het buurtbokje kan gerust zijn. foto loekzuyderduin LEIDEN HANS KOENEKOOP Marcel Rietbergen, coach van de junioren van w Leiden, spio neerde woensdag in Zeist. Hij was er toeschouwer van een voetbaltoernooi waaraan de beste tien basisscholen uit de ene helft van Nederland meede den. Rietbergen was niet op zoek naar jong talent voor de zaterdag-vierdeklassen hij wilde slechts weten hoe goed de ko mende tegenstander is van de Leidse protestants-christelijke basisschool De Zwaluw. De Zwaluw heeft iets gepres teerd dat geen andere Leidse basisschool in de rijke historie van het schoolvoetbal is gelukt, als tenminste de geheugens van insiders niet bedriegen. De school uit de Stevenshof won vorige week het toernooi in Zeist waar de tien beste scholen uit de andere helft van Neder land voetbalden voor een plekje in de landelijke finale. Zaterdag 10 juni strijdt De.Zwaluw op de velden van CSV in Apeldoorn met vier andere scholen om het voetbalkampioenschap van Ne derland. Zevenduizend scholen be gonnen dit jaar aan het jaarlijk se voetbaltoernooi. De zege reeks van De Zwaluw begon op 19 april met de winst in het voetbaltoernooi van de Leidse scholen. Daarna volgde het re gionale kampioenschap op 10 mei in Roelofarendsveen. De 2- 0 overwinning op een school uit Drenthe betekende vorige week woensdag plaatsing voor de landelijke finale in Apeldoorn. Op De Zwaluw zijn de presta ties van de voetballers gesprek van de dag. Klasgenoten tonen respect, de schoolleiding is vooral trots. Directeur A. Lank- hout pronkt doorgaans met cij fers voor rekenen en schrijven van zijn leerlingen, maar nu roemt hij vaker de vele doel punten die zijn pupillen de af gelopen weken maakten. „Wij zijn dit helemaal niet ge wend, zo'n sportief succes", verklaart hij zijn enthousiasme. „Normaal gesproken breken wij geen potten op sportgebied, maar dit jaar weten we niet wat ons overkomt." Voordeel voor De Zwaluw is ongetwijfeld dat de helft van het schoolteam ook met elkaar speelt in de Dl van w I>eiden. Dat elftal heeft afgelopen sei zoen ook heel wat ereprijzen in de wacht gesleept. Bovendien profiteert de school van de inzet van Marcel Rietbergen, de ju niorentrainer van w Leiden die de afgelopen weken in zijn vrije tijd ook de leerlingen van De Zwaluw onder zijn hoede heeft genomen. Directeur Lankhout: „Rietbergen is er wel heel zeker van dat wij kampioen worden. Over het toernooi in Zeist van woensdag zei hij: ik ga kijken wie er straks in Apeldoorn twee de wordt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9