Suddervlees uit de gratie Trappisten brengen nieuw monnikenbier op markt Smaak Wereldburger als vervanging voor vlees A (cè I\ 1 \1 25 Wi 7 lagedruk VRIJDAG 26 MEI 1995 Slavink, schnitzel en hamburger meer in trek Vlees is bezig de traditionele rol op tafel te verliezen. De klandizie verschuift op grote schaal van de ambachtelijke slager naar de goedkopere supermarkt. En van 'moeilijk' vlees, naar het gemaksartikel. Maar voor steeds meer mensen hoeft vlees niet meer zo nodig. Vlees verliest ook aan imago. De sudderpan raakt uit de gra tie. De bereiding van draadjes vlees kost te veel tijd in het mo derne leven. Steeds vaker grijpt de jachtige mens naar slavin- ken, schnitzels, ham-, kip- en ook lamsburgers. In een mum van tijd staan ze op tafel; Het is niet toevallig dat het merendeel van deze huishoudens een magnetron bezit. Het fornuis voor het urenlang sudderen van de stooflappen is nog favoriet bij oudere vleeseters. Maar de vleessector ziet het probleem al: deze groep vergrijst. Slagers richten zich meer op ge maksvoeding. De consumptie van panklare produkten stijgt in hoog tempo. „Voor de consu ment ligt de prioriteit steeds minder bij voeding", zegt Alexander Karstens, directeur Voorlichtingsbureau Vlees. De rol van de traditionele maaltijd wordt in de huidige jachtige sa menleving verder teruggedron gen. De consument gunt zich minder tijd voor de bereiding van vlees. r rijk en arm en bovendien gezond en smakelijk. Zo worden de wereldburgers gepresenteerd in de folder van De Kleine Aarde, de Hongerstichting en de ontwikkelingsorganisatie Hivos. Het gaat om burgers op basis van (oud) brood, die met allerlei lek kere toevoegingen knapperig bruin worden gebakken. Het is een uitstekende vervanging voor vlees; bij de warme maaltijd of als har tige hap tussendoor, zegt De Kleine Aarde. Behalve het basisrecept bevat de folder recepten voor twee varia ties per seizoen, zoals de Oosterse lenteburger, de Indiase zomer- burger, de Siberische herfstburger en de Zuidamerikaanse winter- burger. In totaal negen recepten. De Wereldburgers zijn voordelig. De ingrediënten kosten slechts een fractie van het geld dat je voor vlees zou neertellen. De folder geeft een suggestie voor de besteding van het uitgespaarde geld: Steun 'The Small Earth' in Kenya! Wereldburgers voor wereldbur gers dus. De nieuwe receptenfolder wereldburgers kan gratis aangevraagd worden bij: De Kleine Aarde in Boxtel, tel. 04116-84921 of bij De Hongerstichting in Amersfoort, tel. 033-650840. In een paar jaar tijds is de bete kenis van vlees als onderdeel van de warme maaltijd flink af genomen. En die tendens gaat door, meent directeur Goos Ei lander van onderzoeksbureau Trendbox. Hij wijst erop dat nog maar 35 procent van de jonge ren zes dagen van de week vlees nuttigt bij het warm eten. Een 1 paar jaar geleden zei 75 procent van de consumenten vrijwel el ke dag vlees op tafel te hebben, nu is dat nog maar 60 procent. Slechts een derde van de Ne derlanders heeft als opvatting dat je vier tot vijf keer per week vlees moet nuttigen bij de war me maaltijd. De vleessector heeft de heden daagse consument in hokjes neergezet, ter onderscheid. Bij na 1 op de 5 Nederlanders kan als traditionele vleesliefhebber worden aangemerkt. De sud derpan is veruit favoriet, maar bovendien worden vrijwel alle andere vleesprodukten meer dan gemiddeld geconsumeerd. Toch is voor de vleesbranche de traditionele vleesliefhebber minder belangrijk, zegt Fons van Leeuwen, marktonderzoe ker bij het Produktschap voor Vee Vlees en Eieren. ,,De groep vergrijst", verklaart hij. Het is duidelijk dat het oog is gevallen op de gemakszoekers, nu al een kwart van de Nederlanders. „Die groep zal in de toekomst sterk groeien." Cijfers onder bouwen de voorspelling van Van Leeuwen. Per huishouden werd vorig jaar bijna 16 kilogram varkensvlees gekocht, 11 kilo gehakt, 10,5 kilo kip en amper 8 kilo rundvlees. Voor het eerst waren de aanko pen aan panklare vleesproduk ten (bijna 9 kilo) groter dan die van rundvlees. De groei (14 pro cent ten opzichte van '93) is on gekend. Ook het aandeel snacks op de vleesaankopen stijgt aan- De belangstelling voor bakken, braden en sudderen neemt sterk af. Voor sommigen hoeft vlees niet meer zo, terwijl anderen voor gemakkelijke produkten kiezen. zienlijk (9 procent). Het gaat overigens ten koste van vers varkensvlees en in mindere r te rundvlees. En dan i zoekers, meeste plezier beleeft. Zo'n kleine 15 procent van de Neder landers is in staat en bereid de beurs te trekken voor duurdere vleessoorten. Ze besteden 15 procent meer aan vlees, maar de groep kwaliteits- dat komt vooral doordat de i wie de slager het keuze valt op kalfsvlees, bief stuk/rosbief en rauwe achter ham. En wie zijn deze levensge nieters? Vooral de Bourgondi sche zuiderlingen en juist veel minder Noord- en Zuidhollan ders, randstedelingen en ooster lingen. Broeder Samuel, met lange wit te baard en gekleed in traditio neel bruin gewaad, scharrelt nog regelmatig langs het kan toor van trappistenbierbrouweT rij De Schaapskooi in Tilburg. Verlangt hij misschien terug naar vroeger tijden, toen de monniken nog in grote ketels roerden en de flessen bottel den? De 110 jaar oude brouwerij is tegenwoordig in handen van moderne 'sales-managers'. De moderne machines worden veelal bediend door jonge men sen die pas klaar zijn met de Middelbare agrarische school. Er waait tegenwoordig een commerciële Wind door de ou de bijgebouwen van de abdij. De Schaapskooi brengt nu zelfs het bier op de markt dat ruim een eeuw lang exclusief was voorbehouden aan de (voorma lige) brouwers zelf: de monni ken. „De tijden zijn veranderd", zegt broeder Bernardus ten over vloede. Tien jaar geleden legde hij de eeuwige gelofte af, en nam zijn intrek in het trappis tenklooster Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven, waar De Schaapskooi aan toebehoort. „Op onze manier kan een brou werij niet meer beheerd wor den. Wij hebben geen commer cieel karakter, en dat werkt ge woon niet in deze tijd." Broeder Bernardus kan niet verhullen dat hij het toch jammer vindt. Maar hij relativeert. „Je kunt je afvragen of je met bierbrouwen de maatschappij dient. Nu heb ben we de ruimte om al onze tijd aan belangrijkere zaken zoals gebed en studie te beste den en onze kennis te vergro ten." Het klooster verzorgt le zingen om die kennis over te brengen op andere mensen. Maar met kennis alleen ben je niet zelfbedruipend. Oud Het niet-commerciële karakter van het klooster is niet de enige verklaring voor de geleidelijke overname van De Schaapskooi door 'leken': mensen van buiten Behalve dat het aantal monniken gestaag blijft dalen, zijn de meesten voor produktiewerk gewoonweg te oud. Het overgrote deel van de communiteit trekt zich elke dag stipt om half twaalf terug voor een middagdutje van drie uur. Dan komt er natuurlijk van bierbrouwen niet veel terecht. Ondanks dat de monniken wei nig meer te maken hebben met hun bierbrouwerij mag het bier van De Schaapskooi een etiketje dragen waarop wordt vermeld dat het een trappistenbier is. Dat mag alleen als het bier in een trappistenklooster is ge brouwen. Samen met vijf Belgi sche kloosters is Koningshoeven de enige in de wereld die deze prestigieuze titel mag gebrui ken. Trappistenbier mag niet verward worden met de zoge noemde abdijbieren. „Commerciële jongens gebrui ken die naam. Ik vind het naamsmisbruik", bromt Pijnen. Voorlopig is het 'nieuwe' Enkel het laatste nieuwe bier dat De Schaapskooi op de markt brengt. Daarmee komt het as sortiment op vier bieren, want Dubbel (6,5 procent), Tripel (8 procent) en Quadrupel (10 pro cent) waren al langer op de markt. Enkel is het zomerbier- tje, terwijl Quadrupel in de win tel wordt aanbevolen. De brouwtraditie van De Schaaps kooi kent geen andere biersoor ten. Pijnen stelt dan ook dat het waarschijnlijk bij deze vier zal blijven. Wel speelt hij nog met het idee om tezijnertijd een ju bileumbier aan te bieden. „Maar ik weet nog niet of dat voorstel bij de anderen kans maakt." Eerst maar eens zien of Enkel bij het grote publiek in de smaak zal vallen. De monniken dronken het altijd bij de maal tijd, omdat het beter 'doordrinkbaar' is dan de zwaardere bieren die voor de verkoop werden gebrouwen. Nu hebben ze dit laatste exclusieve voorrecht van hun strikte mon nikenleven ook prijsgegeven aan de wereld buiten de kloos- WÊÊÊÊÊÊfÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm PUZZEL OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. pels; 5. overschot; 9, tijdperk; 10. alcoholische drank; 12. vaar tuig; 13. rooms-katholiek; 14, lang; 15. heilige; 17. dwaas; 19. peulvrucht; 22. vereniging; 24. meer in Finland; 26. af te leggen weg; 27. stuk hout; 28. boom; 29. onmeetbaar getal; 30. che misch element; 31. persoonlijk vnw.; 33. aansporing; 35. boom; 38. schande; 40. uitgelezen ge zelschap; 42. sportief; 44. eer baar-, 45. afdeling; 47. voorzet sel; 49. blad van een naaldboom; 50. als aan ommezijde (Lat. afk.); 51. eikeschors; 53. pape gaai; 54. voor; 55. boze geest; 56. plat stuk hout. Verticaal: 1. omgang; 2. woonboot; 3. cen tiare; 4. takje; 5. huilgeluid; 6. Frans lidwoord; 7. kledingstuk; 8. maand; 11. metaal; 16. hoe danigheid; 18. metaal; 20. ra don; 21. brandgang; 22. berg pas; 23. grondtoon; 25. pus; 26. rondgang; 32. ode; 34. grond soort; 36. ieder; 37. conversatie; 39. achter; 41. titanium; 43. echt; 45. bederfwerende verf stof; 46. bons; 48. ontkenning; 50. grafvaas; 52. afstandsmaat; 54. familielid. OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL ego-p-vat b-ruine-e -veiling- ta-esp-rk snor-abel adeopa aard-papa ra-oir-er -globaal- u-spits-u wad-s-ent TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten De volgende morgen vroeg begaf heer Bommel zich in zijn tuin. Hij had zijn kwetsuren verbonden en zijn blauwe oog met boorwater gebet - en nu hoopte hij in de frisse bui tenlicht weer wat krachten op te doen. Daar werd zijn blik getroffen door Hup Hachelbout. Deze zat bij het op komen van de zon zijn administratie bij te werken en het zien van deze tengere gedaante bracht heer Ollie op een idee. „Gelukkig dat ik u tref." riep heer Ol lie reeds van verre. ,,Het noodlot heeft toegeslagen!" ,,Ik zie het", zei de ander, vol deelne ming naar de verbanden kijkend. „Het is nogal aangekomen, hè?" „Verschrikkelijk", gaf heer Bommel toe. „Ik zit vol builen en schrammen en ik heb ernstig geleden." „Wat naar voor u", prevelde de ver zekeringsagent. „Het is vreselijk", zei heer Ollie. „Maar gelukkig was ik door de slech te voortekenen gewaarschuwd, zodat ik gisteren bij u een verzekering heb afgesloten. Tegen ongevallen en zo. Die wil ik nu wel graag uitbetaald hebben." De ander monsterde hem oplettend en haalde toen de schouders op. „Het is jammer", zei hij. „U bent niet hard genoeg geraakt om voor invali diteit in aanmerking te komen. Maar het boorwater kan misschien ver goed worden; daar zal ik werk van maken." Op dat moment naderden twee ern stige figuren slot Bommelstein; de beambte Dorknoper en commissaris Bas. „Meneer Bommel is altijd achter met zijn belastingen", sprak de ambte naar eerste klasse. „Dat moet nu maar eens uit zijn. We gaan er werk van maken!" H T A/V R Weersvooruitzicht ZATERDAG 27 MEI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Op de scheidingslijn tussen koele oceaanlucht en flink opgewarm de zomerlucht boven het conti nent vonden de afgelopen 48 uur regelmatig 'schermutselingen' plaats, mede omdat beide lucht soorten lange tijd aan elkaar ge waagd waren. Uiteindelijk werd de warme lucht in de voorbije nacht over onze oostgrens gezet en keerde de rust terug. Het vriendelijke weer van dit moment houdt nog ook morgen nog aan, voordat op zondag een nieuw front op bezoek komt. Woensdag lag de westelijke kust strook tot na het middaguur te baden in de zon. De razendsnelle opwarming - tot 25 graden, in Groningen zelfs 27 graden - bleef niet zonder gevolgen. In rap tem po groeiden cumuluswolken uit tot verticaal sterk ontwikkelde buienschachten. Het eerste on weer dook rond 14.00 uur vlak voor de Hollandse kust op. Weldra had zich een west-oost georiën teerde buienlijn gevormd, die in de loop van de middag van zuid naa noord over het land trok. Plaatselijk viel meer dan 10 millimeter uit korte, heftige stortbuien. In de avond en nacht regende het nog urenlang licht; pas in de och tend van Hemelvaartsdag rafelde het vrijwel stilligende front een beetje uiteen en keerde de zon terug. Hoewel het wat minder zomers werd dan de vorige dag - het kwik haalde 18 tot 23 graden - steeg er overdag voldoende warme en vochtige lucht op om nieuwe buiep te doen ontstaan. Dit proces werd nog gestimuleerd door een klein golf in het front, dat in de middag en avond uit Frankrijk kwam opzetten, In de vroege avond trokken flinke onweersbuien over het zuiden en oosten van het land. Plaatselijk viel in korte tijd meer dan 15 millirn ter. In de kustprovincies was de buiigheid minder fel. Een zwak hogedrukgebied zorgt morgen voor rustig weer met vrij vee zon en.maxima, die landinwaarts weer tot ca. 20 graden oplopen. Zondag wordt het wellicht nog iets warmer, maar dan blijkt meteen kwetsbaarheid van de atmosfeer en gaan er weer buien ontstaan. Ee depressie arriveert bij Schotland en introduceert vanaf maandag kof lere oceaanlucht, waarin flinke opklaringen worden afgewisseld dooi een bui. De maxima vallen begin volgende week terug naar 17 of 18 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Flinke zonnige perioden en droog, maar vandaag in s op w t regen. Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 in het noorden tot 22 in het zuiden. Denemarken: bewolking en kans op een Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Engeland, Schotland, /vesten af en toe regen of notregen. Middagtempe- atuur uiteenlopend van 14 graden in Schotland tot 18 in de omgeving van "verder van het en op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur van 18 in het westen tot 22 in het oosten. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het oosten nog enkele regen- of onweersbuien. In het westen opkla ringen en droog. Morgen in het westen meer bewolking gevolgd door regen. Langs de oostgrens waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur vandaag ongeveer 20 graden, aan zee koeler, morgen in het zuidoosten tegen de 25 graden. Portugal: Droog en overwegend zonnig. In het noorden ook nu en dan wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 19 graden aan de kust in het noor den tot 27 in het zuidoostelijke, binnen land. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje: Overwegend zonnig. In het noordwesten eerst nog wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur uiteenlo pend van ongeveer 19 graden in het noordwesten tot ruim boven de 30 plaatselijk in het binnenland. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordstranden eerst nog enkele wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en warm. Middagtem peratuur aan de stranden tussen 23 bij Tangeren 30inhetzuiden. Tunesië: Perioden met zon en in de loop van van daag een enkele regen- of onweersbui. Morgen weer zonnig en droog. Middag temperatuur eerst ongeveer 30 graden, Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog maar langs de oostgrens eerst nog kans op een bui. Morgen langs de Atlantische kust wol kenvelden en misschien wat regen. Mid dagtemperatuur van 20 graden Maliorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Italië: Tamelijk zonnig, maar vandaag in het noorden en morgen ook elders meer wol ken en mogelijk een regen- of c Husumtt R O P A L '"'yi ÏTJ17 8 7 .22,#- u b H/fc S- XV M AmZ CïGi bewolkt ^Lonwe -w- warmtefror jj^ regen opklaringe hagel H hogedruk 19 tempe ratuur "1°°°" hedop^c! onweersbuien. Morgen van het west uit afnemende bungheid en opklai gen. Maxima ongeveer 21 graden, rr gen iets hoger. Oostenrijk: Van het westen uit meer bewolking volgd door enkele regen- of onweerst en. In het Oostenrijkse laagland 1 21 i t 28 ii i 20 ii morgen enkeg graden hoger. Tsjechië en Slowakije: Overwegend zonnig, maar van het w< icr bewolking en kans op e ooj lokale bui. Middagtemperatuur ongeveje 25 graden, vandaag in Slowakije i hoger het ZATERDAG 27 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zdnonde Maan op 04.38 Maan onder 19. 11.46 23.44 11.27 23. Joj Weerrapporten 26 mei 08 u Eindhoven half bëw. Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus bui. n 25 e 30 graden, maar in het noorden iets fris- Corsica en Sardinië: Vandaag perioden met zon en kans op onweer. Morgen zonnig en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. dagtemperatuur van ongeveer 28 gra- Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur aan zee ongeveer 24 graden, landinwaarts oplopend tot 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Landinwaarts eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 25 graden in het noordwesten en 30 in het oosten. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden eri midden enkele stevige regen- of onweersbuien. Eerst nog warm met maxima in het zuiden van ongeveer 24 graden. Van het noordwesten uit minder ongeveer 21 graden. ,Ge f /AS Al Ho£STBU! OP V/Eg VV/ELE EUPE PEL/ES/E OP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6