Blanke staat is bespreekbaar 0 „Hoe krijg ik nog snel wat rente op m'n vakantiegeld?" Buitenland Hollanders maken dansje in Oekraïne Vredesbesprekingen tussen Israël en Syrië worden spoedig hervat Russisch-T sjetsjeens overleg nog vruchteloos Politie grijpt maffiabaas VRIJDAG 26 ME11995 Cel voor hoerenmadam Hollywood Holjywoods eigen hoerenmadam, Heidi Fleiss, is tot drie jaar celstraf veroordeeld wegens het leiden van een call- ;irl-organisatie. Volgens de rechter in Los Angeles vielen 'niet al e slimme meisjes' ten prooi aan Fleiss, die ze lokte met geld en jlamour. Onder haar klanten zouden filmsterren en andere be- [roemdheden uit Hollywood zijn geweest. De 29-jarige Fleiss jblijft in afwachting van haar hoger beroep op vrije voeten na be- Italing van een borgsom van 200.000 dollar. IEKER.L China komt met eigen Panchen Lama HDE EN3 peking China heeft een eigen kandidaat gevonden 'ALEN EKJ dergeboorte van de Panchen Lama. Dit heeft het Duitse persbu reau DPA in Peking vernomen van boeddhistische geleerden die in opdracht van de Chinese regering naar de wedergeboorte van 1989 overleden Panchen Lama zochten. De Panchen Lama de Dalai Lama de hoogste leider van de Tibetaanse boed dhisten. De Dalai Lama wordt ook beschouwd als politiek leider van Tibet, dat sinds 1951 door China wordt bezet. De Dalai La ma maakte onlangs bekend dat de zoektocht van monniken de opvolger van de Panchen Lama was geslaagd. Een zesja rigjongen uit Tibet, Choeki Nyima, werd als zodanig aangewe- DALENI zen. RKSANQ Libanon heeft nieuw kabinet ■*1^ beiroet De vorige week afgetreden Libanese premier, Rafik Ha- nmRM riri' *iee^ 8isteren een nieuw kabinet gevormd. Hariri leidde zijn UrUHM, eerste regering sinds oktober 1992, maar trad vorige week af om- 1 JkIdat sommige ministers zijn saneringspolitiek niet meer steun- den.. De premier wil Libanon zo snel mogelijk herstellen na de HBverwoestende burgeroorlog 1975-1990) R0HDE, uFFLm Xien mille voor Mandeia's schoenen londen De schoenen van struisvogelvel die Nelson Mandela in 1990 na 27 jaar gevangenschap naar de vrijheid droegen, heb ben gisteren op een Londense veiling voor een liefdadigheids- doel ruim 10.000 gulden opgebracht. Acht doden bij explosie in Turkije fZ diyarbakir Zeker acht mensen, onder wie een kind, zijn gisteren UFFLOXfl omgek°men bij een bomexplosie in het zuidoosten van Turkije. RKENS1 tijdbom was bij een kiosk in de buurt van een basisschool ge- JMPEN® P'aatst- Vijftien mensen raakten gewond. Wie voor de aanslag i slipph verantwoordelijk is, is'onduidelijk. VN-miljoenen verduisterd in Kenya new york Een onderzoek door Unicef heeft mismanagement en fraude aan het licht gebracht bij het kantoor van het VN-kinder- fonds in Kenya. Zo werd er geld doorgesluisd naar niet bestaan de hulporganisaties en werden valse declaraties ingeleverd. In totaal verdween negen miljoen dollar uit het budget van 37 mil joen dollar in 1993-1994, waarvan een miljoen aan fraude en acht tot negen miljoen aan mismanagement. Er zijn acht stafle den van het Unicef-kantoor in Kenya ontslagen en 16 geschorst. VN kiezen rechters Rwanda-tribunaal uun i iu \r^m new york» De Algemene Vergadering v heeft gisteren zes rechters gekozen v 5 in ka R| Japanse sekte stal geheime wapenontwerpen hoo OENEi ijs/S n de Verenigde Naties het Rwanda-tribunaal dat de vorig jaar tijdens de bloedige burgeroorlog tussen de Hu tu's en Tutsi's begane oorlogsmisdaden moet berechten. De ge kozen rechters komen uit Zweden, Senegal, Bangladesh, Rus land, Zuid-Afrika en Tanzania. Tot nu toe zijn 400 verdachten aangeklaagd wegens deelname aan de moordpartijen, waarbij meer dan 500.000 mensen omkwamen. zjitomir. Nederlandse officieren maken een dansje met Oekraïense collega's. De Nederlanders bezoeken deze week de militaire academie ii Oekraïense militairen voor een training naar Nederland. Rijverbod in Duitsland bij zomersmog bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse regering wil een rij verbod instellen als smogvor ming in de zomer een te grote bedreiging voor de volksge zondheid vormt. In de praktijk zal het verbod voornamelijk au to's zonder katalysator treffen. Vakantiegangers hoeven niet bang te zijn dat ze van de Auto bahn zullen worden gehaald. Zij behoren tot de uitzonderingen voor Wie het rijverbod niet geldt. De regering in Bonn bereikte woensdag een akkoord over de ze in Duitsland zeer gevoelige kwestie. De oppositiepartijen de sociaaldemocratische SPD en de Groenen vinden dat de maatregelen niet ver genoeg gaan. De SPD dreigt het voorstel te blokkeren in de Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, waarin ze de meerderheid heeft. Som mige door de SPD geregeerde deelstaten hebben al op eigen initiatief maatregelen inge voerd, onder andere drastische snelheidsbeperkingen. Het regeringsvoorstel zou nog deze zomer van kracht moeten worden. Zomersmog kan al in kleine concentraties vooral bij kinderen en bejaarden bran dende ogen en ademhalings moeilijkheden veroorzaken. Volgens een recente studie zou de smog ook kanker kunnen verwekken. De minister van economische zaken, Rexrodt, sprak zijn tevre denheid uit over het feit dat er geen snelheidsbeperkingen worden ingevoerd. Zuidafrikaanse president streeft naar compromis De Japanse sekte Aum Shinri Kyo, die wordt verdacht van i met gifgas, heeft af gelopen winter ingebroken bij de grootste wapenfabrikant van Japan, Mitsubishi Heavy Indus tries. Mitsubishi bevestigde gis teren dat geheime plannen voor tanks, oorlogsschepen en ge vechtsvliegtuigen zijn gestolen. De politie arresteerde woens- ig een Mitsubishi-medewer- ker die een legerofficier die lid is van de sekte had geholpen bij de inbraak. De politie vermoedt dat ook Yoshihiro Inoue, de chef van de 'geheime dienst' van de sekte, bij de inbraak was betrokken. Inoue is al gearres- reginf teerd wegens betrokkenheid bij de gifgasaanval op 20 maart in de metro van Tokyo, waarbij twaalf mensen werden gedood dan 5.000 mensen ge wond raakten. Volgens de politie heeft Aum Shinri Kyo geprobeerd eigen ge vechtsgroepen op te zetten voor de verwachte strijd tegen de staat. Ontmoeting met Sinn Fein niet erg succesvol Domper Major De Schotse Nationalisten heb ben gisteren een overwinning behaald bij tussentijdse verkie zingen voor een zetel in het Britse Lagerhuis. De meerder heid waarop de Conservatieve premier, Major, kan rekenen is geslonken tot elf zetels. Het Schotse district Perth en Kinross was al heel lang in Conservatie ve handen. Maar gisteren kreeg de Conservatieve kandidaat zelfs minder stemmen dan zijn Labour-concurrent. Roseanna Cunningham van de Scottish National Party won de Lager huiszetel. De Zuidafrikaanse president, Mandela, is bereid te pra ten over een door blanke Afrikaners gewenste eigen volksstaat. „We bouwen samen een natie en compromis sen zijn daarbij zeer belangrijk", zei Mandela gisteren. „Zonder in details te treden hoe we aan deze wensen te gemoet kunnen komen, wil ik zeggen dat ik altijd bereid ben tot een compromis." kaapstad runa hellinga correspondent Mandela kreeg gisteren in Kaapstad van de Volksstaat Raad een rapport aangeboden over de Afrikaner wens tot zelf beschikking. De president ver wees naar de positieve rol die Afrikaner organisaties zoals het Vrijheidsfront van generaal Constant Viljoen het afgelopen jaar hebben gespeeld. „Dege nen die een sleutelrol hebben gespeeld in de de opbouw van de natie, moeten iets naar hun achterban kunnen meenemen", aldus Mandela. Minder inschikkelijk toonde hij zich tegenover een andere wens in conservatieve Afrikaner kringen: de verschuiving van de amnestiedatum voor politieke misdaden. Het Vrijheidsfront wil dat iedereen die zich tot aan de datum van Mandeia's beëdi ging tot president (mei vorig jaar) schuldig heeft gemaakt aan politiek gemotiveerde mis daden, in aanmerking komt voor de amnestieregeling. Daar mee zouden ook de daders van twee bomaanslagen in de dagen vlak voor de verkiezingen vorig jaar onder de regeling vallen. Mandela wil daar niet aan. Niet zozeer, benadrukte hij gis teren, omdat hij de Afrikaners niet tegemoet wil komen. Maar hij vreest dat iedere verschui ving van de amnestiedatum een aanmoediging is voor de doodseskaders in de door poli tiek geweld geteisterde provin cie KwaZulu-Natal. Die rekenen er volgens hem op dat ze ooit onder een amnestieregeling ko men te vallen en gaan daarom rustig door met moorden. „Dat de kop indrukken." K£TOCLD£REN V£RBONX>. MISóCWIEN MOEXEN ze 'R COMMl&Sie VAN OUDE Wl^ZE M/INRLR wsjeucN. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. ad bloemendaal washington Een ontmoeting in Washington tussen de Britse minister van Noordierse zaken, Patrick Mayhew, en de leider van de Noordierse organisatie Sinn Fein, Gerry Adams, heeft woensdag niets opgeleverd. Adams wilde bij de eerste ont moeting tussen de twee partijen op dit niveau geen toezeggin gen doen over een ontwapening van het Ierse Republikeinse Le ger (IRA), waarvan Sinn Fein de politieke vleugel is. Mayhew noemde de ontmoe ting na afloop 'beleefd'. Hij be treurde het dat Adams geen toe zegging wilde doen wat betreft ontwapening. Adams sprak van een 'vriendelijke, positieve, eer lijke en zeer nuttige' ontmoe ting. Afgelopen herfst kondigde, de IRA, die strijd voor aansluiting van Noord-Ierland hij de repu bliek Ierland, een eenzijdig staakt-het-vuren af. Dit initiatief werd later gevolgd door protes tantse 'loyalisten', die willen dat Noord-Ierland bij het Verenigd Koninkrijk blijft behoren. - Een thuisbankier zet het dan op de Plusrekening. correspondent „Een goed teken", noemde de Israëlische pre mier, Rabin, gisteren de bereidheid van Syrië de onderhandelingen met zijn land te hervatten. Be gin juli reizen militaire deskundigen van beide landen naar Washington voor overleg over veilig heidsregelingen als onderdeel van een toekomstig vredesverdrag. Volgende maand zal de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Christopher, Israël en Syrië bezoeken om de be sprekingen voor te bereiden. Volgens regeringsfunctionarissen in Washing ton is de hervatting van het overleg mogelijk ge worden doordat Syrië zijn eis heeft laten vallen dat Israël vooraf instemt met het principe van ge lijk oversteken, ook als het gaat om de omvang van gedemilitariseerde zones. Israël is daar tegen omdat zijn landoppervlak aanzienlijk kleiner is dan dat van Syrië. De regering in Damascus zou er nu mee hebben ingestemd dat de kwestie in de loop van de onderhandelingen aan de orde komt. Amerikaanse, Israëlische en Syrische zegslieden hebben met nadruk laten weten dat de hervatting van de onderhandelingen niet betekent dat er in houdelijk een doorbraak is bereikt. Er gaapt nog steeds een diepe kloof tussen de standpunten. Premier Rabin noemde gisteren als belangrijkste kwesties: „Waar moet de vredesgrens komen te liggen? Hoeveel jaar moet de terugtrekking naar die grens gaan duren? Hoe wordt de overeen komst uitgevoerd? Wij zouden, na een symboli sche terugtrekking van onze kant, graag zien dat de Syriërs een normalisatie van de betrekkingen uitvoeren complbet 'met ambassades en open grenzen zodat we geruime tijd, een jaar of drie, de zaak kunnen aanzien. Daarna zouden dan de veiligheidsregelingen kunnen worden toegepast. Er is dus nog veel te bespreken, maar dat het overleg nu wordt hervat, is op zichzelf een goed teken." Minister Shimon Peres van buitenlandse zaken heeft gisteren opnieuw laten blijken dat Israël be reid is zich op aen duur van de hele Golan-hoog- vlakte terug te trekken in ruil voor vrede met Sy rië. „Het Israëlische publiek moet nu kiezen tus sen het behouden van de Golan-hoogte en vre de", zei hij op een bijeenkomst van zijn partij Ar beid in Tel Aviv. moskou hans hoogenduk U heeft zojuist vakantie geld ontvangen en weet nog niet direct wat u daarmee gaat doen. In zon geval is het zonde om dat geld zomaar op uw giro rekening te laten staan. U kunt immers ook profiteren van een aantrekkelijke rente. Een thuisbankier zonder giro spaarrekening pakt dan zijn giroboekje, vult een bedrag in en schrijft 'van girorekening naar Plusrekening'. Vanaf dat moment spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (nu 4%*), terwijl u toch steeds vrij over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening of bijvoorbeeld een Leeuwrekening of een Postbank Kapitaalrekening, dan stort u uw vakantiegeld natuurlijk daar op. Wilt u eerst meer informatie? Bel dan even met Klantenservice Sparen: (020) 59182 20. Op werkdagen bereikbaar tot 21.00 uur en op zaterdag m/SrÊJ .0,12.00 uur. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. sen aanwezig is"; zei hij. Het overleg in Grozny was de eerste min of meer serieuze po ging om een vreedzame rege ling te bereiken sinds de Russen vijf maanden geleden het op standige gebied binnen trokken. Het was tevoren al duidelijk dat het overleg weinig zou ople veren, omdat de standpunten van beide partijen lijnrecht te genover elkaar staan. De Russen eisen een onvoorwaardelijke overgave van de Tsjetsjenen en dezen verlangen op hun beurt een volledige terugtrekking van de Russische troepen. Zelfs tijdens het overleg gin gen de gevechten in het zuiden van Tsjetsjenië onverminderd door. Russische elite-eenheden proberen de Tsjetsjenen uit hun stellingen in het bergachtige ge bied te verdrijven. Aan beide zijden zijn de afgelopen dagen vele tientallen slachtoffers ge vallen. rome eelco v correspondent Het overleg tussen Rusland en de Tsjetsjeense opstandelingen heeft gisteren in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny niets opgele verd. Er zijn geen afspraken ge maakt over een nieuwe ont moeting. Het overleg, dat plaats vond onder toezicht van de Or ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) duurde vier uur. Na afloop deelde een woord voerder van de Tsjetsjenen mee dat 'de Russen blijkbaar nog niet klaar zijn om het vermoor den van onschuldige burgers te stoppen'. Het hoofd van het Russische burgerbestuur in Tsjetsjenië, Nikolai Semjonov, verklaarde dat het belangrijkste resultaat was, dat het overleg is begonnen. „Dat maakt duidelijk dat de wil om het probleem met vreedzame middelen op te los- De Italiaanse politie heeft giste ren in de buurt van de Siciïaan- se stad Agrigento de uiterst ge vaarlijke maffiabaas Salvatore Fragapane gearresteerd. Fraga pane, die zich tien jaar schuil heeft weten te houden, wordt beschouwd als de verbindings man van Cosa Nostra in België. Hij zou zich vooral hebben be ziggehouden met de internatio nale wapenhandel. Een politie woordvoerder zei dat België een steeds belangrijkere schakel aan het worden is in die handel. Salvatore Fragapane is echter ook in Italië actief geweest. Hij leidde de clan die in de jaren tachtig een maffia-oorlog uit vocht met de familie Di Fretto met als inzet de controle van de drughandel in de provincie Agrigento. Meer dan 40 perso nen Tieten hierbij het leven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5