AJAX CUP De pil blijft toch in het ziekenfonds AKTUEEL NU AL IN 16 EXTRA SPETTERENDE PAGINA'S inde aan 'stadhuistruc' TW goed voor 512 miljoen iraakmakender dan ooit! Binnenland Nieuwe ANW kort bijna alle weduwen Staatssecretaris ervaart 'Apache-gevoel' Onderzoek naar media-gigant Verliefde kwelgeest tergt Hoogezandse vrouw Uleen in Weekblad Privé IDAG 26 MEI 1995 pen TBC in asielzoekerscentrum [maar De zeer besmettelijke open tuberculose is ontdekt in asielzoekerscentrum De Vluchthoef in Alkmaar. De 'bron' is arschijnlijk een mannelijke asielzoeker. Deze heeft de ziekte 'n drie maanden lang kunnen overdragen en besmette zeker ee mensen. Daarnaast is nog een 'losstaand' geval van niet- 5mettelijke TBC ontdekt. De GGD in Alkmaar gaat op korte mijn zeker duizend mensen controleren op de ziekte. Boven- n strekt de speurtocht naar besmette mensen zich uit tot ver iten de regio. oedkoper samen 'treinpoolen' haag» De Nederlandse Spoorwegen introduceren eind dit reen nieuw kortingsysteem voor 'treinpoolers'. Bij wijze van »ef kan dan op het traject Den Haag-Heerlen een tweede ïrtje met korting worden gekocht, de zogenaamde Samenreis- irt. Hoeveel de korting wordt en voor welke uren het kaartje it gelden, kunnen de NS nog niet zeggen. Het Samenreis- 's een alternatief voor de familiekaart. Het verschil is dat de Samenreis-kaart de eerste passagier het volle bedrag be- een tweede passagier voor het hele traject of een deel ting krijgt. nderzoek naar effecten Jomanda i haag Wetenschappers van de Universiteit Utrecht gaan de nderbaarlijke genezingen van Jomanda onderzoeken. Ëen- rkgroep heeft vier jaar uitgetrokken om te kijken naar ,,de igelijke gezondheidseffecten van de healings zoals die via het idium Jomanda worden gepractiseerd". De leden van de rkgroep menen dat de wetenschap niet voorbij kan gaan aan 'belangrijke maatschappelijke verschijnsel' van de bijeen- msten in Tiel waarbij Jomanda via handoplegging en instra- g chronisch zieken beter maakt. Bij het onderzoek wordt be ten of de heilzame effecten van Jomanda ook op langere ter- jn aanhouden. ilometers fietsen voor Waddenzee uwarden In Den Helder is gistermorgen het startschot gelost )r een duizend kilometer lange fietstocht naar het Deense ijerg. De Nederlandse en Deense Waddenvereniging en het litse Wereldnatuurfonds hebben deze tocht georganiseerd, t eindpunt op 8 juni valt samen met het begin van de vierde ordzee-conferentie. Met de fietstocht willen de organisatoren elf deelnemende ministers wijzen op de problemen die vo- ondervinden van het falend beleid voor de visserij, de ïeepsvaart en de lozingen in zee. aoorlogs filerecord ebergen Op de Nederlandse wegen stond rond zes uur ensdagavond in totaal 300 kilometer file. De verkeerspolitie in iebergen telde meer dan vijftig plekken waar auto's stilston- of langzaam reden. Een woordvoerder sprak van een loorlogs record'. Hij weet de chaos aan een samenloop van ïstandigheden. Het spitsverkeer werd in bepaalde gebieden leisterd door regen en onweer, veel mensen wilden tegelijker huis om niets van de Europa-cupfinale te missen, an- ren trokken erop uit voor een korte vakantie. legio-platforms beheersing criminaliteit melo» Nog dit jaar komen er in Nederland zes regionale plat- rmsvoor de beheersing van criminaliteit. Twente, Rotterdam Leeuwarden zijn daar in elk geval bij. Minister Sorgdrager stitie) zei dat deze week in Almelo tijdens een bijeenkomst p de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De platforms |len bestaan uit de chef van de politie, de hoofdofficier van- ttitie, gemeentebestuurders, de kamer van koophandel en ver- genwoordigers van organisaties voor werkgevers en werkne- ers. In navolging van en met steun van het Nationaal Platform iminaliteitsbéhèeïsing (NPC) kunnen de regionale platforms n eigen plannen maken en uitvoeren. Het kan gaan om de he iliging van industriegebied, het regionaal verspreiden van lan- lijk afgesproken gedragscodes voor het bedrijfsleven of het wisselen van informatie over criminele organisaties. opbrengst van de reparatie twee belastingontwijkende structies met onroerend waarbij BTW wordt ont- en overdrachtsbelasting an, bedraagt volgens de ;ste ramingen 520 miljoen len. Het geld wordt bestemd lastenverlichting voor het Iden- en kleinbedrijf, voor letering van het Nederland- nvesteringsklimaat en voor stimuleren van het culturele blijkt uit het reparatie- svoorstel dat staatssecretaris meend woensdag bij de :ede Kamer heeft ingediend, maatregel is overigens in- )end: lopende 'stadhuiscon- :ies' of BTW-constructies huurwoningen van wo ningcorporaties krijgen alsnog te maken met heffing van BTW over een deel van de aankoop som, terwijl die BTW bij opleve ring volledig werd ontgaan. De verhuur wordt onbelast, terwijl die nu belast is. De bewindsman maakte eer der dit jaar in één klap een ein de aan een truc die onder meer bij de bouw van het Haagse stadhuis werd toegepast. Niet de gemeente, maar een speciaal voor de gelegenheid opgericht bedrijf bouvyde het stadhuis en verhuurde dat vervolgens aan de gemeente. Het bedrijf kon de tijdens de bouw betaalde BTW terugvorderen. Over de huur moest wel BTW worden be taald, maar per saldo leverde de truc gemeenten en bijvoorbeeld ziekenhuizen en andere instel lingen enorm veel geld op. ladu dat gedacht van ANS VANDER TOGT? ui 'AUUNE UIZINGA apot na efdesbreuk BABY voor JANE SEYMOURmi Kamer verwijt minister Borst 'zigzagbeleid' De anti-conceptiepil blijft toch in het ziekenfondspakket. Minister Borst (volksgezondheid) heeft dat deze week be kendgemaakt tijdens de presentatie van een brochure in Den Haag. In de Tweede Kamer is met een mengeling van verbijstering en vreugde op het besluit gereageerd. Een kamermeerderheid van D66, PvdA en CDA kan met het handhaven van de pil in het ziekenfonds instemmen, al is er brede kritiek op het 'zigzagbeleid' van de minister. De WD is nog niet overtuigd van de noodzaak de pil te blijven vergoeden. den haag gpd Minister Borst wilde met het schrappen van de pil uit het zie kenfonds en de verstrekking via drogisten 90 miljoen gulden be zuinigen. Hoewel haar maatre gel fel protest opriep van vrou wenorganisaties, apothekers en huisartsen, verdedigde zij deze onlangs nog met verve in de Eerste Kamer. Volgens Borst is het prima dat geëmancipeerde vrouwen voor hun anticoncep tie niet meer afhankelijk zijn van dokters of rekeningen aan hun partners moeten overleg gen. Ze zei woensdag het jam mer te vinden dat de pil straks heid openhouden dat de pil te niet bij de drogist te koop is. vens bij de drogist in de schap- WD-kamerlid Kamp is ver- pen komt te liggen. bijsterd over de plotselinge draai van de bewindsvrouw. ,,lk wil opheldering, want hier wordt toch een jo-jo-beleid ge voerd. Er is veel onrust ont staan, ze heeft desalniettemin doorgezet en nu komt ze alweer op de maatregel terug. Heeft ze haar huiswerk tevoren niet goed gemaakt?" PvdA-kamerlid Oud- kerk tekent aan: „Had de minis ter dit niet tien weken geleden kunnen bedenken? De maatre gel zo snel alweer intrekken is niet gelukkig naar het vrouwe lijk deel van de bevolking toe." D66 is blij dat de maatregel van tafel is, maar wil de mogelijk- Volgens het WVC is 'uit nader onderzoek' gebleken dat de pil bij verstrek king via de drogist niet aan toonbaar goedkoper wordt. Bo vendien was er een probleem met de selectie van anti-con ceptiepillen die wel en niet voor vergoeding in aanmerking zou den komen. Europese regels zouden de verkoop van alle soorten pillen bij de drogist on mogelijk maken. Blijkens een brief aan de Zie kenfondsraad zoekt Borst nu naar andere medicijnen die uit het verzekeringspakket ge schrapt zouden kunnen wor den. Zo somt zij een reeks slaapmiddelen, anti-depressiva en spijsverteringsmedicijnen op waarvan de werking twijfelach tig zou zijn. De PvdA 'wil volgende week tijdens een 'hoofdlijnendebat' met de minister over de ge zondheidszorg een fundamen tele discussie over de bezuini gingen die nog te behalen zijn op de in totaal 1,8 miljard die in Nederland in de voortplantings- zorg omgaat. Ondanks de forse kritiek van de Raad van State is staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) woensdag naar de Kamer gegaan met zijn nieu we Algemene Nabestaandewet (ANW). die de huidige Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) moet gaan vervangen. Omdat het kabi net ook weduwnaars recht wil geven op een ANW-uitkering en bovendien uiteindelijk ruim 1,2 miljard gulden per jaar op deze uitkeringen wil bezuinigen, betekenen de voorstellen een fikse aanslag op de portemonnee van veel we duwen. Volgens de oude wet had iedere weduwe zon der kinderen vanaf 40 jaar (vanaf 35 jaar als er kinderen waren) recht op een AWW-uitkering ter hoogte van het sociale minimum. Voor vrou wen zonder kinderen wil het kabinet die grens verhogen naar 50 jaar met als argument dat vrouwen tussen de 40 en 50 best een baan kun nen vinden. De Raad van State vindt dat het ka binet de arbeidskansen van vrouwen boven de 40 zo veel te rooskleurig voorstelt. Samen met andere kritiekpunten leidt dat er zelfs toe dat de Raad het wetsvoorstel afkeurt. die op 1 januari moet ingaan, grijpt op een ander punt veel harder in: bijver diensten worden straks gekort, in tegenstelling tot nu. De eerste 390 gulden loon blijft vrij, van het meerdere wordt tweederde gekort op de uit kering. De I:NV-Vrotiwenbond heeft er de afge lopen maanden op gehamerd dat de nieuwe wet voor driekwart van de ongeveer 168.000 wedu wen een inkomensachteruitgang betekent. Veel getrouwde vrouwen, al of niet met kinderen, hebben immers een (kleine) deeltijdbaan en kunnen straks een korting op de ANW-uitkering tegemoet zien. Vooral D66 heeft forse kritiek op de ANW- voorstellen, die overigens punt voor punt zijn overgenomen uit het regeerakkoord. D66 vindt dat veel te sterk wordt gekort op bijverdiensten. De Democraten willen een royaler vrijlatingsbe drag en wilen dat betalen door onder meer geen ANW te geven aan weduwen of weduwnaren die een niet-verdienende partner hadden en er dus niet in inkomen op achteruitgaan. In die situatie kan een wezenuitkering volstaan. In het regeer akkoord staat dat het kabinet 'openstaat voor al ternatieven' als die maar evenveel geld opleve ren. „Daar zal ik de coalitiepartners ook aan houden. Wat er nu ligt, kan dus niet", aldus vice-fractievoorzitsterGroenman. voorthuizen gpd Meisje gedood tijdens dropping middernacht. De kinderen lie pen onder begeleiding in groep jes op de onverlichte weg rich ting Lunteren. Een automobilist die de kinderen passeerde, moest plotseling uitwijken voor een tegenligger en schepte drie kinderen. Volgens de politie treft hem geen blaam. De kin deren droegen geen reflecteren de kleding en hadden niet ge noeg verlichting bij zich. Een dropping die tijdens He melvaart was georganiseerd door twee kerkelijke groepen uit Voorthuizen, is op een drama uitgelopen. Een 13-jarig meisje kwam om het leven toen een automobilist op een groepje kinderen inreed. Twee kinderen raakten zwaargewond. Het on geluk gebeurde gisteren kort na Nederland mag Vietnamezen niet uitwijzen amsterdam gpd Nederland mag geen Vietna mese asielzoekers terugsturen naar hun vaderland zolang dat niet bij wet geregeld is. Dat heeft de rechtbank in Amster dam deze week bepaald. Het vonnis is een nieuwe tegenslag voor het kabinet, dat al jaren probeert om ongeveer 350 Vietnamese asielzoekers uit te wijzen, die in 1991 vanuit Oost-Europa naar Nederland kwamen. Den Haag heeft de groep vanaf het begin be schouwd als 'economische vluchtelingen'. Nederland eri Vietnam slo ten vorig jaar een verdrag dat de terugkeer van de vluchtelin gen regelt. Volgens de toenma lige minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) was de veilig heid van de repatrianten 'maximaal' gegarandeerd. Viet namezen die vrijwillig terug zouden keren, konden boven dien rekenen op huisvesting en werk. Mondeling stemde de Tweede -Kamer daarmee in. Maar een wetsvoorstel werd nooit ingediend. De rechtbank in Amsterdam heeft nu be paald, dat dit alsnQg moet ge beuren. De zaak werd aanhangig ge maakt door een 25-jarige Viet namees wiens asielverzoek was afgewezen. Volgens de recht bank was die beslissing juist, toch mag de man niet worden uitgezet wegens het ontbreken van een wet. Vorig jaar veegde èen commissie van deskundi gen in internationaal vreemde lingen-, vluchtelingen- en strafrecht nog de vloer aan met het remigratie-verdrag. Viet nam, zo stelde de commissie, is een dictatuur, waar tegen standers van het communisti sche regime het zwaar te ver duren hebben. Het Vietnamese Wetboek van Strafrecht bevat zware straffen voor 'misdaden tegen de nationale veiligheid'. Voor het indienen van een asielaanvraag in een ander land, kan levenslange gevange nisstraf worden opgelegd. Tot op heden is overigens nog geen enkele Vietnamees uitgewezen. gilze-ruen» Staatssecretaris Gmelich Meijling (defensie) stapt uit e koopcontract met McDonnell Douglas getekend voor de levering v paradepaardje van de Nederlandse luchtmacht. i Apache-helikopter op de vliegbasis Gilze-Rijen. Daar werd woensdag het n de Apaches. De helikopters zijn bestemd voorde luchmobiele brigade, het foto al Brussel neemt fusie RTL. Endemol en Veronica onder de loep brussel gpd De Europese Commissie onder zoekt of de mediafusie van RTL. Endemol en Veronica leidt tot het ontstaan van een onaan vaardbaar monopolie in de Ne derlandse televisiewereld. Het Brusselse dagelijks bestuur van de Europese Unie wil binnen vier maanden een beslissing ne men over de fusie. Eurocom missaris Karei van Miert heeft dat woensdag in Brussel bekend gemaakt. Het nieuwe diepgravende on derzoek is een vervolg op een eerdere, globalere studie die de Commissie op verzoek van mi nister Wijers uitvoerde naar de vorming van de Holland Media Groep (HMG), de fusie van RTL, VOO en Endemol. Wijers wilde voor alle zekerheid weten of de oprichting van de mediagigant niet in strijd is met de Europese regels. De Nederlandse regering was daartoe niet verplicht en oordeelde zelf ook positief over de fusie van RTL, Veronica en Endemol. Maar Brussel heeft wel enige twijfels over het conglomoraat, dat naar schatting meer dan de helft van de markt voor produk- ties en advertenties in handen zal weten te krijgen. Endemol levert nu al de meeste TV-pro- gramma's aan Hilversum, ter wijl HMG ook een groot deel van de reclame-inkomsten zou opstrijken. Het nu aangekondigde onder zoek zal vier maanden duren, en betekent niet dat de Com missie al een uitgesproken ne gatief oordeel over HMG klaar heeft. Omdat Den Haag de zaak zelf heeft aangekaart, kan Brus sel zich er ook in mengen. In theorie kan de Commissie een fusie aan strenge voorwaarden verbinden wanneer ze oordeelt dat er een monopolie ontstaat waardoor normale concurrentie onmogelijk wordt. Gedurende het onderzoek kunnen de be drijven overigens gewoon hun samenwerking in HMG voort zetten. Bel voor kijkdagen en veilingdagen telefoon: 023-319408 fax: 023-316486 Van Aartsen: Polen mogen wel asperges steken den haag anp Arbeidsbureaus moeten als nog vergunningen afgeven voor Poolse aspergestekers. Minister Van Aartsen (land bouw) zal nog deze week met zijn collega Melkert van socia le zaken overleggen hoe een kamermotie hierover kan worden uitgevoerd. Zonodig wordt de opdracht aan de ar beidsbureaus maandag in de Staatscourant gepubliceerd. Dat is de snelste manier om de kamermotie uit te voeren. Dat zegde Van Aartsen woensdag toe in een overleg met de Kamer. Hij ging daar mee voorbij aan de uitspraak van de rechtbank van Roer mond. Deze had eerder op de dag het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) in het gelijk gesteld in een kort geding dat boze asperge telers hadden aangespannen. De telers willen Polen inscha kelen, maar volgens de presi dent van de rechtbank heb ben de boeren niet alle moge lijkheden uitputtend benut om te voorzien in de vakatu- Het CDA-Tweede-Kamerlid R. van der Linden had het ka merdebat aangevraagd. Hij vond het ongehoord dat de arbeidsbureaus in de praktijk geen vergunningen afgeven in situaties waar tuinders con form een begin mei kamer breed aanvaarde motie al het mogelijke hebben gedaan om aan voldoende personeel te komen. Het CDA kreeg steun van WD en SGP. PvdA en 1)66 waren bij het debat afwezig, maar hadden wel de bewuste kamermotie gesteund. WD-woordvoerder Blauw sprak van een wraakactie van Arbeidsvoorziening tegen het kabinet wegens de doorge voerde bezuinigingen op haar budget. Van Aarsten erkende dat met het oog op het mooie weer haast geboden is om de tuinders tegemoet te komen. Hij wees echter op het feit dat het kabinet lopende het kort geding van de tuinders geen actie kon ondernemen. Bo vendien is tijd nodig om de af wegingen van de rechtbank te beoordelen en om een recht streekse instructie aan Ar beidsvoorziening voor te be reiden. Hoogezandse eist voor rechtbank psychiatrische opname van erotomaan De 29-jarige Astrid Tillema uit Hoogezand wordt langzaam maar zeker tot wanhoop gedreven door een voormalige plaatsge noot. Tony Wilbrink (45) leeft met het waanidee dat hij en Tillema een relatie hebben sinds de vrouw vijf jaar geleden één keer met hem is meegelift. De man laat haar sinsdien niet meer met rust. Voor de Alkmaarse rechtbank deed de vrouw woensdag een ultieme poging van haar kwelgeest af te komen. Haar advocaat mr: B. Friedberg heeft in kort geding ge vraagd Wilbrink in een psychiatrisch zie kenhuis te laten opnemen. Deze was zelf niet bij de zitting aanwezig. Psychiaters omschrijven zijn ziektebeeld als erotomanie: een waanstoomis waar door de man geobsedeerd is door de louter in zijn hoofd bestaande verhouding met Tillema. Medicijnen en therapie zouden de man van zijn kwaal kunnen afhelpen. On danks eerder al door de rechter in Gronin gen opgelegde straat- en contactverboden, valt Wilbrink de vrouw, haar familie, ken nissen en collega's nu al jarenlang hard nekkig lastig. Wilbrink moest zelfs op last van de rechter naar Noord-Scharwoude verhuizen, maar Ook dat baatte tot nu toe niet. De man heeft al laten weten zich nimmer vrijwillig te laten opnemen: aan hem schort immers niks. Tweede eis in het ge ding was dan ook maar weer een nieuw al geheel contactverbod voor twee jaar, gel dend voor het gebied binnen een straal van vijfentwintig kilometer rondom Hoog- e'zand. Omdat de man zich zelfs na zijn ge dwongen verhuizing nog frequent in Hoogezand laat zien, zou overtreding van het verbod hem nu moeten komen te staan op een dwangsom van vijf mille of twintig dagen gijzeling, liefst in een kliniek. Tillema is inmiddels als de dood voor haar belager. Behalve de bijstand van een advo caat en TV-programma's als De Ronde van Witteman en Nova, heeft ze sinds kort ook de hulp van een psychiater ingeroepen. De omgekeerde wereld, vindt ze echter: niet zij, maar hij is immers 'zo lijp als een deur'. Intuusen volhardt Wilbrink in zijn pogin gen met Tillema in contact te komen. Hij post urenlang bij haar werkgever, woning of familie, probeert haar dag en nacht tele fonisch te bereiken en zendt haar reeksen aanzoeken, trouwkaarten en liefdesbrie- De Alkmaarse officier van justitie mr. "E- Bueno onderzoekt of Wilbrink op grond van de Wet Bijzondere Opnemingen Psy chiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) gedwon gen kan worden opgenomen. Friedberg ziet maar weinig heil in een dergelijke pro cedure. Een eerdere poging van een offi cier van justitie in Groningen strandde, onder meer omdat de psychiatrische rap portage over Wilbrink te laat beschikbaar De president van de Alkmaarse rechtbank doet op 8 juni uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3