Villager V6 compact alternatief HYunnni Opvolger Hyundai Lantra in de zomer op de markt Weg en wiel GEENJAAR LEIDEN Zelfbouw-auto's in Autotron dienstfiets Genummerde Batavus- MultiAuto REDACTIE PETER LODEWIJKS Hallenweg 2 (naast de Groenoordhallen) Tel. 071-22 55 75 Vrouwenstem corrigeert chauffeur GRONINGEN «ANP/GPD Het Verkeerskundig Studie centrum van de Rijksuni versiteit Groningen heeft sa men met onder meer auto fabrikant Renault een pro totype ontwikkeld van 'de auto van de toekomst'. Deze auto waarschuwt de be stuurder in het geval van verkeersovertredingen zoals te snel rijden, en gevaarlijke situaties zoals te dicht op een voorganger rijden. In de 'toekomstauto' wordt het gedrag van de bestuur der door een boordcompu ter continu vergeleken met datgene wat ter plekke is toegestaan. Doel van het systeem is het aantal over tredingen en ongevallen te rug te dringen. „Aan 90 pro cent van de ongevallen gaat een verkeersovertreding vooraf", aldus onderzoeker D. de Waard. Als de bestuurder zich niet aan de regels houdt, klinkt een vrouwenstem uit de speakers die waarschuwt met „U rijdt een éénrlch- tingsweg in" of „U rijdt te hard". Komend weekeinde, 27 en 28 mei, staat het Autotron te Ros malen in het teken van fanta sievolle doehetzelf-auto's. Voor de derde maal vindt dan de beurs Kit-car, Replica Autodesign '95 plaats. Ditmaal is er voor het eerst een beker te winnen voor sleu telaars die hun zelfgebouwde 'kit-car' of'replica' meebren gen. De show biedt een zeld zame kans om een overzicht te krijgen van de talrijke merken bouwpakket-auto's die lever baar zijn. Een hele bijzondere is de Black Baron Dreamster, ont worpen door de Duitser Rolf Menke. Een nostalgisch ge vaarte met moderne techniek, zoals de meeste zelfbouw-au- to's. Wie er een wil hebben kan desgewenst zelf gaan meehelpen met de bouw, die in Spanje plaatsvindt. Naast modellen van vooroorlogse snit zijn er ook imitaties van recente Ferrari's en Porsches te zien. Verder kan een verdeling ge maakt worden in auto's die op bestelling rijklaar worden af geleverd, en bouwpakketten om zelf te assembleren. Dat schijnt het verschil te zijn tus sen een kit-Car (bouwpakket) en een replica (compleet gele verd). Toegang tot de show kost 17,50 (vanaf 4 jaar) en geeft meteen toegang tot het hele, zojuist vernieuwde Auto- tron-complex. De openingstij den op 27 en 28 mei zijn van 10 tot 17 uur. Meer informatie: tel.04192- 19050. Produktie Sharan/Galaxy gestart FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Tijdens de pinksterdagen zijn de Hobaho-hallen in Lisse weer gevuld met klassieke auto's en alles wat daarbij hoort. Op het traditionele Super Oldtimer festival zullen rond 250 auto's te zien zijn, waarvan een groot aantal ook te koop is. Topstukken zijn onder meer een Ford Edsel Cabriolet '58, de één miljoenste Cadillac en de Mercedes Dora uit 1960 (foto). Deze fraaie limousine, een luxere uitvoering van de Mercedes 300 Adenauer, was speciaal be doeld voor het vervoer van hoogwaardigheids bekleders. Daarom was de Dora ook uitgevoerd als hardtop (zonder stijlen tussen de ruiten) zodat de gast beter te zien was voor het publiek. Deze bij zondere wagen is gebouwd van '57 tot '62 in een oplage van 3.072 exemplaren. De Dora op de foto, met een 6-cilinder injectiemotor, is afkomstig uit Amerika, heeft daar 31.000 mijl gelopen en zal te koop zijn in Lisse. Het Super Oldtimerfestival is geopend op zaterdag 3 juni van 10 tot 18 uur en zondag 4 en maandag 5 juni van 12 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50 (kinderen 3-12 jaar 6). foto super oldtimerfestival Met groot feestelijk vertoon is in Portugal officieel de Auto- Europa fabriek geopend en in werking gesteld. Deze in Pal- mela bij Setubal gevestigde fabriek hebben de autofabri kanten Volkswagen en Ford gezamenlijk opgezet. In aan wezigheid van de hoogste ba zen van de VAG-groep en Ford's autodivisie en de Por tugese minister-president werd de produktie gestart. AutoEuropa maakt nu de nauw aan elkaar verwante ruimtewagens Volkswagen Sharan en Ford Galaxy, die vanaf het najaar in ons land te koop zullen zijn. De maxima le produktie kan 180.000 au to's per jaar belopen. Eind dit jaar start in Portugal ook de produktie van de Seat Alham- bra, de derde versie van deze gezamenlijk ontwikkelde VW- /Ford ruimtewagen. Daar naast kondigde VAG-chef Piëch aan dat VW de Sharan ook buiten Europa op de markt wil brengen. Het probleem is namelijk dat vier jaar geleden, toen het plan voor een gezamenlijk te maken ruimtewagen ont stond, wat te optimistisch werd gedacht over de afzet mogelijkheden. Vandaar de onverwacht opgedoken Seat- variant en de mogelijke ex port buiten Europa (naar de VS?) om de capaciteit van Au- toEuropa'voldoende te kun nen benutten. Ford Rijnland. betaalbare betrouwbaarheid Filialen: Leiden' VijfMeilaan 7, telefoon: 071-310031. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, telefoon: 071-899301. Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon: 01719-19478. Leiden: Rijnland Autoschadecentrum, Rooseveltstraat 19, telefoon 071-310031 In januari maakte een nieuw 6-cilinder topmodel in Suzuki's terreinwagen reeks zijn werelddebuut op de autoshow in Brussel. Opmerkelijk genoeg niet in Japan dus, wat ermee te maken zal hebben dat in Europa luxe terreinwagens momenteel beter scoren dan in Japan. De grote vraag is nu vooral wat Su zuki verder met de nieuwe V6 motor gaat doen. LEUSDEN GPD Het is onwaarschijnlijk dat die alleen voor in beperkte oplage gebouwde terreinauto's werd ontwikkeld. Interessant is dat in februari bij de presentatie van de Baleno te Amsterdam al ge fluisterd werd over een gepland nog groter Suzuki-model. Hans van Doom, directeur van Suzu- ki-importeur Nimag, zegt best graag de 2.0 liter V6 uit de ter reinwagen in een Baleno te.wil- len zien. Maar tot nu toe zou de fabrikant geen voornemens in die richting hebben. Misschien komt hij dan in een groter mo del, als dat inderdaad in de pen zit. Vooralsnog blijft het in Ne derland bij de V6 Villager ter reinwagen. Dit topmodel markeert volgens Van Doorn een keerpunt. Door wijziging van de regeling voor bedrijfswagen-kentekens is er van de terreinautomarkt in ons land weinig over. Suzuki heeft nu alle oudere modellen die nog als bedrijfswagen geleverd konden worden weggewerkt. Tevens werd het gamma van de Vitara/Villager, Suzuki's popu lairste terreinwagen, helemaal herzien om ze voor draaglijke prijzen voortaan als personen auto te kunnen leveren. De goedkoopste versie kost nu 33.000 gulden. Van de nieuwe topper verwacht de importeur toch ook veel, een derde van de verkoop zou uit 6- cilinder Villagers gaan bestaan. Het is natuurlijk ook een heel bijzondere aanbieding, geen enkel ander merk biedt in deze prijs- en grootteklasse een 6-ci- linder. Daarmee promoveert de Villager tot een compact alter natief voor grote luxe-terrein wagens. Getuige het succes van de Jeep Grand Cherokee en nieuwe Range Rover is daar best vraag naar. Praktisch bezien is de 5-deurs Villager V6 geen heel andere au to dan hetzelfde model met 4- cilinder motor. De 16-kleps 1.6 liter vierpitter produceert een verdienstelijke 96 pk, de 2.0 liter V6 met eveneens vier kleppen per cilinder komt tot 136 pk. Dat lijkt een fors verschil, in de praktijk trekt een Villager V6 echter niet direct de straatste nen uit de weg. Wel loopt hij prachtig rustig, soepel en totaal trillingvrij. Het exclusieve geluid van een zespitter telt ook bij een autosoort die veelal gekozen wordt door wie iets bijzonders wil. Een Villager V6 is te herkennen aan een chroomrandje rond de -iets vooruitspringende grille en een verhoogde motorkap. Het lange 5-deurs model wordt in deze topversie eerder een bij zondere stationwagon dan een ruige terreinvetkenner. Wat aansluit bij het feitelijk gebruik dat de meeste eigenaren ervan maken: voor dagelijks vervoer, eerder dan voor avontuurlijke uitstapjes in het weekeinde. Uiteraard heeft het Villager top model een complete uitrusting, De nieuwe dienstfiets van Batavus is zo herken baar, dat diefstal nauwelijks loont, foto batavus De Nederlandse fiet- senfabriek Batavus gaat fietsen een nummer geven. Althans de fiet sen in de serie Personal Bike. Het gaat hierbij om op maat ge maakte dienstfietsen ten behoe ve van bedrijfsleven en over heid. De Personal Bike rijdt al met veel succes proef op het be drijfsterrein van Batavus. Be langstellende firma's of instan ties kunnen de fiets bestellen in elke gewenste huisstijl. Er kan een naam op of een logo en in elk geval krijgt de fiets een op vallend nummer in frame en wielen met een bijbehorend kentekenbewijs. Het steler» van deze dienstfiets is heel onaantrekkelijk vanwege de grote herkenbaarheid. Het slopen van onderdelen heeft ook niet veel zin, omdat de fiets apart van vorm is. Het simpele frame van dikke buizen is ge schikt voor dames èn heren. De fiets.weegt slechts 8,5 kilo en is leverbaar met terugtraprem of trommelremmen en drie ver snellingen. Vanzelfsprekend zit er wel een normaal slot op deze fiets. Batavus noemt deze Personal Bike geschikt voor intern be- drijfsgebruik, voor koeriers, ambtenaren in de buitendienst en bijvoorbeeld klanten van bus of trein die een stukje woon werkverkeer moeten overbrug gen. Depo-fiets later Het Depo-Fietsplan van ont werper Luud Schimmelpennink komt later van de grond. Deze eigentijdse versie van zijn Witte Fietsenplan van 25 jaar geleden zal worden uitgetest in de Am sterdamse Plantagebuurt. De Depo is met een muntstuk van vijf gulden uit de stalling te ha len en de fietser kan hem in een andere stalling weer achterlaten en de munt terugkrijgen. De Depo is een zwaar.uitgevoerde, solide fiets met een minimum aan onderdelen en massieve banden. Volgens de ontwerper zijn er problemen met de finan ciering van het project. Ook zijn er nog wat veranderingen nodig aan de rekken van de stalling en de fiets zelf. Nooit meer lek Fabrikanten blijven proberen een fietsband uit te vinden die nooit meer lek kan. Het Ameri kaanse bedrijf Aero tube maakt een binnenband uit een stevig soort schuimrubber. Spijkers, schroeven, glas en splinters kunnen geen schade doen. De band heeft evenwel niet het eeuwige leven, want na zo'n vijf jaar gaat de veerkracht verloren. Er zijn maten voor alle soorten fietsen. Fietsfabrikanten van naam overwegen deze band standaard op een aantal typen te monteren. Verkrijgbaar bij goed gesorteerde fietsenwinkels voor 54 gulden per stuk. maar meer dan in een JLX 4-ci- linder is het niet. Lichtmetalen velgen, ABS, automatische transmissie of airconditioning blijven extra's. Wel heeft de V6 standaard twee airbags. Net als elke Suzuki Baleno, terwijl ook in andere modellen van het merk airbags zullen komen, zo wordt beloofd. Met elektrische bediening voor ramen, spiegels en deurvergrendeling is de Vil lager V6 verder toch compleet aangekleed. Verzorgde binneninrichting, prestaties en rijgedrag brengen elke Vitara/Villager een eind in de richting van echt personen auto-karakter zonder ruwe kantjes. De 6-cilinder motor zet een stap extra doordat daarbij elk onwelvoeglijk motorgeluid ontbreekt. Niettemin verraadt een licht schudden op ongelijk wegdek wel dat dit een terrein auto is, hoog op de poten, met naar verhouding erg grote en zware wielen. De stuurstabiliteit heeft daaronder niets te lijden en laat hoge snelheden zonder meer toe, maar de auto stuurt merkbaar met lichte tegenzin snel een bocht in en helt daarbij fors. Echt een grote terreinwagen is het ook niet, het interieur is U alll°'^ Hoge Rijndijk 4, 2313 KJ Leiden. Tel.: 071-125259 - Fax: 071-125603. irea organiseerde zijn eerste totentoonstelling, de Seoul Dtor Show, en natuurlijk bitterde daar 's lands groot- autofabrikant met nieuwe odellen en experimentele otoren. Hyundai presenteer- er een opvolger voor de hui- ge Lantra, en een nieuw top- ödel, genaamd Marcia. Te ns debuteerde officieel de rder aangekondigde nieuwe -kleps 1.5 liter motor, voor n speciale versie van de on- ïgs vernieuwde Excel. )UL* Lantra-opvolger komt over n maand of drie hier op de arkt. Hij is ronder, gladder en n maatje groter dan zijn voor- nger. Opmerkelijk is de sport - igen-achtige neus zonder gril- tussen de koplampen, waar De Hyundai Marcia werd afgeleid van 'onze' Sonata. veel andere merken juist weer grotere grilles met een duidelijk 'familiegezicht' toepassen. Een goede zaak is dat de Lantra- reeks later, rond de jaarwisse ling, met een stationwagon wordt uitgebreid, iets dat Hyun dai tot dusver nog niet bood. Voor de aandrijving van de Lan tra, die in Korea Avante heet, houdt men het eerst op de be kende motoren met 1.6 en 1.8 liter inhoud. Later volgen een 16-kleps 2.0 liter en Hyundai's eerste dieselmotor, een 1.9 liter die bij Peugeot wordt inge- nogal smal en van niet meer dan middenklasse-formaat. Voor de 54.000 gulden die een Villager V6 minimaal moet op brengen zijn echter nog vrijwel geen grote terreinauto's te koop. Met alles erop en eraan komt het op een goede 60.000 gulden. Voor het gevoel heb je dan voor één derde van de prijs een Range Rover in zakformaat. Het bezwaar van de 'auto van de toekomst' is dat alle verkeersborden in het land een zendertje zouden moe ten bevatten en alle auto's een ontvanger. Met de zen dertjes zou het nog wel luk ken, denkt De Waard, maar hij ziet nog niet hoe alle au to's een ontvanger en een boordcomputer moeten krijgen. Toch heeft de proef volgens de onderzoekers wel dege lijk nut, al was het alleen maar omdat ze graag meer willen weten over het ge drag van automobilisten. De proefpersonen reageerden in elk geval goed op de stem van de elektronisch meerij dende dame. Met behulp van het systeem corrigeer den de chauffeurs vrijwel direct alle fouten die ze zon der systeem wel maakten. Een praktische toepassing is er volgens De Waard ook, mits de overheid heel veel verkeersborden wil uitrus ten met een zendertje. „Ie kunt je voorstellen dat het systeem in de toekomst ver plicht wordt geïnstalleerd bij automobilisten die ont zettend veel overtredingen maken. Vaak zijn dat men sen die zelf niet door heb ben dat ze overtredingen begaan. Ze denken dat ze goed rijden." In de volgende fase van het onderzoek wordt het sys teem uitgebreid met een voortdurende controle op inadequaat rijgedrag ten ge volge van bij voorbeeld overmatig alcoholgebruik en oververmoeidheid. kocht. De 2.0 liter zal een eigen ontwerp zijn, net als de 1.5 liter Alpha-motor in de huidige Ex cel en Scoupé. De nieuwste ver sie met 16 kleppen 99 pk komt deze zomer beschikbaar in een 3-deurs Excel GT, sportief aan gekleed met onder meer licht metalen velgen, spoilers en mistlampen voorop. Of het nieuwe luxemodel Mar cia hier op de markt gebracht kan worden houdt de Hyundai- importeur nog in overweging. De Marcia werd afgeleid van de hier bekende Sonata, als tussen stap naar de absolute topper Grandeur. Evenals de Grandeur heeft de Marcia veel uitrusting en een 6-cilinder motor, maar alles op net wat bescheidener schaal. Een paar Grandeurs haalde de importeur vorig jaar ter beoordeling naar ons land, maar men achtte de stap in prijsklasse (naar bedragen rond een ton) toen te groot voor de verkooporganisatie. Wellicht is de Marcia wel geschikt om Hyundai's gamma naar een ho gere klasse uit té breiden. Rond de jaarwisseling wordt de nieuwe Lantra-serie voor het eerst uitgebreid met een stationwagon.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31