Wapengekken jutten Amerikanen op Feiten &Meningen Profvoetballers hebben maling aan contracten Protest tegen kinderarbeid PON 1 Nm W Ze zijn er weer: de Moskouse kakkerlakken 'Kunnen we dit weekeinde wel naar de camping?' VRIJDAG 26 MEI 1995 152 GUSSCHREUDERS juridisch medewerker Nergens lijken contracten minder waard te zijn dan in de wereld van de voetballerij. Telkens als een profvoetballer bij zijn club wordt weggekocht, gaat een contract als vodje papier de prullenmand in. En de clubs zelf breken met schijnbaar gemak langlopende contracten open om goed presteren de spelers te kunnen vasthouden. Het zijn vooral de minder kapitaalkrachtige voetbalbedrijven die met lede ogen aanzien dat hun beste spelers worden weggekocht. Eind vol gende week komt een werkgroep onder leiding van FC Zwolle-voorzitter Gaston Sporre met een voorstel om in de toekomst eerbiediging van doorlopende contracten te kunnen afdwingen. Aanleiding tot dit inititiatief is wat in voetbal kringen 'De slag om Arnhem' wordt genoemd: het gevecht om het bezit van de Vitesse-spelers Ma- kaay en Van der Weerden. Van der Weerden gaat zoals bekend naar PSV, de door Ajax begeerde Makaay blijft in Arnhem met het dubbele salaris van voorheen. Dergelijke situaties hopen de vijftien kleinere eredivisieclubs en hun collega's van de eerste divi sie in de toekomst onmogelijk te maken. Maar herziening van de reglementen kunnen zij wel vergeten. Zij vinden behalve de Grote Drie Ajax, PSV en Feijenoord ook de Centrale Spelersraad tegenover zich. die binnen de KNVB een veto kan uitspreken. De profvoetballers voelen er begrijpe lijk genoeg niets voor hun vrijheid om van werk gever te veranderen te laten inperken. Wat niemand wil is een terugkeer naar het transfersysteem dat vroeger spelers met handen en voeten aan een club vastketende. Tot 1974 kon elke club ook na het aflopen van het contract de overgang van een speler naar een andere club blokkeren. Als geen overeenstemming over een transfersom werd bereikt, moest de speler blijven. Het was een verkapte vorm van slavernij, die bij voorbeeld in België nog steeds bestaat. Daar pro cedeert de ex-profvoetbal- lef Jean-Mare Bosman al jaren tegen zijn voormali ge werkgever Club Luik, die hem na het aflopen van zijn contract niet wil de laten gaan. Deze affaire dient op het ogenblik bij het Europese Hof van Jus titie, dat 20 juni uitspraak doet. Als Bosman gelijk krijgt, wat vrijwel zeker is, gaat het transfersysteem ook in België ter ziele. Maar als Bosman alsnog een afkoopsom accep teert, blijven de clubs in België heer en meester over hun spelers. In Nederland is dit vermaledijde systeem al ruim twintig jaar geleden vervangen door een zo genoemd vergoedingenstelsel. Na afloop van een spelerscontract moeten de oude en de nieuwe club het eens worden over een overgangssom als vergoeding voor de investeringen die in de trai ning en ontwikkeling van een speler zijn gedaan. Ook de UEFA hanteert sinds 1984 dit systeem voor transfers binnen Europa. Wordt men het over het bedrag niet eens, dan volgt een bindend advies van een commissie die strakke richtlijnen hanteert. Uitgangspunt bij het vaststellen van de vergoeding aan de oude club is het door de speler verdiende salaris. Maar soms is het knap lastig de waarde van een spelerscontract in geld uit te drukken: bovenop het salaris krijgen de profvoetballers tekengeld, wedstrijd- en allerlei andere premies, een bedrag uit de recettes, lease auto's enzovoort. Toch zijn er naar verhouding weinig problemen rond 'transfervrije' spelers. De wild-west-toestan- den doen zich voor bij tussentijdse overgang, als moet worden onderhandeld over het afkopen van lopende contracten. De speler kan zich dan beroe pen op de mogelijkheid van een aanzienlijke posi tieverbetering (sportief en financieel). Dat is een grond voor ontbinding van de arbeidsovereen komst. Wordt het contract niet met wederzijds goed vinden ontbonden, dan heeft een arbitragecom missie het laatste woord. Beroemd is het geval van Arthur Numan die in 1992 van FC Twente naar PSV overging tegen een door de arbiters vastge stelde vergoeding van 2,8 miljoen gulden, hoewel Manchester United aan Twente vijf miljoen had geboden. PSV betekende echter een grotere posi- tieverbétering voor Numan. Voor de arbitrage commissie zijn de transfersommen die de clubs krijgen dus van minder betekenis dan de belangen van de speler. Als elk lopend contract kan worden opgezegd wegens positieverbetering, hebben de kleinere clubs natuurlijk het nakijken. Zij spreken nu dan ook over 'vijandig shoppen' door Ajax en PSV en fulmineren tegen 'ongebreidelde inbraken'. Zij vrezen dat de hele competitie hierdoor scheef komt te hangen. Maar het enige dat zij tegen de kooplust van de rijke en machtige clubs kunnen doen, is de salarissen opschroeven. Ajax doet in tussen hetzelfde om zich de Italiaanse en Spaanse clubs zoveel mogelijk van het lijf te houden- Oneerlijk, vinden de kleinere clubs. Maar een speler zou toch wel gek zijn om niet voor het grote geld te kiezen? Laten zij dan geen langlopende contracten tekenen, briesen de clubs: wij moeten een speler die voetbalt als een krant toch ook ge woon doorbetalen omdat er een contract ligt? Maar eerlijk of niet, het is in het bedrijfsleven nu eenmaal zo dat de sterkste partij op de arbeids markt de beste krachten naar zich toe kan halen. Ook in het voetbal. Daar zal de commissie van FC Zwolle-voorzitter Sporre niets aan kunnen veran deren. Het is wel duidelijk waar deze nu op aan stuurt: een forse boetebepaling in de individuele spelerscontracten, waardoor het profvoetballers duur komt te staan als zij tussentijds weg willen. Een boeteclausule verhindert echter niet dat een speler die weg wil alsnog naar de arbiters of naar de rechter kan stappen. En als de boete ertoe leidt dat positieverbetering niet meer mogelijk is, haalt de rechter er ongetwijfeld een streep door. Een boeteclausule zal weinig meer kunnen inhou den dan bijvoorbeeld het terugbetalen van teken- geld. Het is niet redelijk dat een voetballer een ton aan tekengeld krijgt bij het afsluiten van een drie jarig contract om dan drie maanden later fluitend te vertrekken. Men zou dus in de individuele con tracten kunnen regelen dat bij tussentijdse ont binding van de overeenkomst een deel van dit geld wordt verrekend. Veel andere mogelijkheden hebben de clubs niet. De wet van het betaalde voetbal luidt nu een maal dat de geldbuidel beslist. Regering vecht tegen toenemend gevoel van onveiligheid bij burgers De man op de barkruk gaat verzitten. Onder zijn jasje wordt aan zijn broeksband een kleine holster met een revolver zichtbaar. Een politieman bui ten dienst? De lijfwacht van een belangrijk iemand? De bierdrinker lacht vriendelijk. „Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn", zegt hij. „Dit is mijn le venverzekering". En klopt bijna liefkozend op de bult onder zijn nu weer gesloten jasje. Hij maakt een breed armgebaar naar de straat. „Daar loopt heel wat tuig rond. En de politie doet niets. Dus moeten we onszelf verdedigen." Is hij wel eens beroofd, aangevallen, mis handeld? Nee, nooit. Ook geen enkele kennis of familielid is ooit slachtoffer van een geweldsmisdrijf geweest. Hij is verzekeringsagent en woont in een rus tige buyrt. „Maar je kunt nooit weten." De revolver mag hij dragen, want dit is Virginia. Een van de nu al 24 Ameri kaanse staten die hun burgers toestaan altijd een wapen bij zich te hebben. Amerika glijdt af naar chaos, betoogt de man aan de bar. De vrijheid van de burgers staat op het spel. De poging van de regering om Amerikanen hun wapens af te nemen, is slechts het be gin. „Eerst onze wapens, dan onze vrij heid van meningsuiting en zo al onze rechten." Uit een enquête blijkt dat een op de twee Amerikanen vindt dat de overheid te veel invloed heeft op het dagelijks le ven. En wat ze moet doen burgers beschermen doet ze niet. Hoewel de criminaliteit is afgenomen, voelen mil joenen Amerikanen zich onveilig. En dus bewapenen ze zich. Er zijn in de VS meer dan 200 miljoen vuurwapens in omloop. Sommige staten tellen meer geweren dan mensen. De plaatselijke sheriff gaat nog wel; die wordt gekozen uit de eigen gemeen schap. Maar federale diensten als de FBI, het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens (ATF) of de drugbestrij dingsdienst DEA hebben het voor tallo zen verbruid. Die 'terroriseren' burgers door grootscheepse invallen te doen, mensen te mishandelen of zelfs zonder vorm van proces dood te schieten. Dit soort 'praktijken' hebben jarenlang Timothy McVeighs afkeer van de over heid en de federale politie^evoed. Het dodelijke optreden van FBI en ATF te gen de extreem-rechtse Rodney Wea ver en de sekte van de Branch Davi- dians in Waco (Texas) zouden hem er toe hebben gebracht op 19 april in Oklahoma City een bom te laten ont ploffen voor het gebouw van ATF, DEA en andere overheidsdiensten. Het kost te 167 mensenlevens. McVeigh staat niet alleen in die opvat tingen. Die worden ook uitgedragen door de National Rifle Association (NRA), de 3,5 miljoen leden tellende lobbyclub die strijdt voor het recht om een vuurwapen te dragen. McVeigh was NRA-lid, net als de meeste leden van de extreem-rechtse milities. Enkele dagen na de aanslag in Oklaho ma City plaatste de NRA in de kranten een paginagrote advertentie, gericht tegen FBI en ATF. De agenten van die diensten werden 'gelaarsde boeven' en 'terroristen' genoemd, die er SS-prak- tijken op zouden nahouden en on schuldige burgers vermoorden. Het leidde tot een golf van protest. Presi dent Clinton hekelde de NRA omdat die de haatgevoelens zou aanwakkeren die tot de aanslag in Oklahoma hebben geleid. Zijn voorganger Bush zegde zijn NRA-lidmaatschap op, 'omdat u de tal loze politiemensen die dag in dag uit met gevaar voor eigen leven hun werk doen, in diskrediet brengt'. Na een week bood NRA-topman Way ne LaPierre zijn excuses aan. Niet voor de inhoud van de advertentie maar voor 'de verkeerde woordkeuze'. En, lieten NRA-bestuurders weten, 'we zit ten kennelijk niet fout, want sinds de advertentie stijgt ons ledental met sprongen'. In twee weken kwamen 900.000 steunbetuigen binnen op het NRA-kantoor in Fairfax, Virginia. En de NRA-kas kreeg een injectie van een miljoen dollar aan donaties. Half Amerika heeft een geweer in de gangkast, een pistool op het nachtkast je of een 'Saturday Special' in het handtasje. De 200 miljoen vuurwapens zijn goeddeels in handen van eerzame burgers, die ermee jagen, op schijven schieten of konijnen van hun akkers verjagen. Maar de misdadigheid van bendes in de steden heeft het beeld veranderd. Jaarlijks komen 23.000 mensen door kogels om. In plaats van de agenten ook de modernste wapens te geven, hebben regeringen ervoor gekozen het wapenbezit aan banden te leggen. Daarbij stuit ze telkens op wat het meest omstreden artikel uit de Grond wet is geworden. Volgens dat 'Tweede Amendement' hebben Amerikaanse burgers het recht zich te bewapenen, desnoods tegen hun eigen overheid. Dat artikel stamt uit 1779, toen de Amerikanen zich net van het Britse juk hadden bevrijd en oorlogen dreigden. Voor de huidige wapenfans heeft dat ruim 200 jaar ou de grondwetsartikel echter eeuwig heidswaarde. Elke poging om dat te veranderen door het invoeren van wachttijden bij het kopen van vuurwa pens, het beperken van het aantal wa pens dat iemand mag hebben of het verbieden van automatische snelvuur wapens zien ze als aantasting van hun grondrechten. „Misdadigers zijn voor wapenwetten, want straks hebben alleen nog misda digers wapens", luidt een bekende NRA-leus. Maar wat de gewone burger moet met automatische geweren heeft de NRA, in 1871 opgericht om de jacht en de schietsport te bevorderen, nooit kunnen duidelijk maken. „Je hebt geen Uzi nodig om op herten te jagen", zei president Clinton eens. Een crimineel zal zich wel twee keer bedenken voor hij iemand berooft, als hij weet dat die een wapen heeft, ge looft de NRA. Maar dat vergroot ook het gevaar van vuurgevechten waarbij onschuldigen het slachtoffer worden. Zoals de Japanse student die in 1993 in New Orleans werd doogeschoten nadat hij bij een huis had aangeklopt. De ei genaar dacht met een indringer te ma ken te hebben en schoot de student dood. Eerst schieten, dan pas praten. Dat is de trend. Op het NRA-congres in Phoenix waren zulke nuances afgelopen weekeinde ver te zoeken. Er waren 22.000 wapen- gekken en fanatici bijeen die geloven dat de regering hun burgerrechten aantast. Er werden wapens gedemon streerd en verkocht. Er waren schiet- cursussen voor vrouwen en ouders brachten hun kinderen mee. Want, zei een vader tegen zijn zoontje van vijf: „Je kunt niet vroeg genoeg leren een geweer vast te houden". washington hans de bruijn correspondent new delhi» Kinderen protesteren bij het parlementsgebouw in New Delhi. Zij willen dat de Indiase regering maatregelen neemt tegen kinderar beid. De demonstratie volgt op een ontploffing in een fabriek in Rohtak waarbij dertien vrouwen en zes kinderen om het leven ?ijn gekomen. foto epa Deze week is de eerste kakker lak gesignaleerd in hel kantoor in Moskou waar ik werk. Het was maar een kleintje. Volgens de werkster een van het stan daardtype, de 'rieznjie tarakan', rode kakkerlak. Die naam dankt deze veelvraat aan het 'rode Pruisen', waar vandaan de Rus sische soldaten na de oorlog van 1760 de kakkerlak mee naar huis namen. De 'rieznjie tarakan' kan onge veer een jaar oud worden en het vrouwelijke exemplaar legt in die periode gemiddeld bijna achthonderd eieren. De meeste kakkerlakken worden niet gro ter dan 1,5 tot 2,5 centimeter. Alleen de zwarte 'Amerikaanse' groeit uit tot vier centimeter. Ziekten brengen ze niet over, maar ze vreten wel alles wat los en vast zit en onsmakelijk is het natuurlijk ook. In een keurig opgeruimd huis, waar voor hen geen etensresten meer zijn te vinden, hebben ze zich ontwik keld tot specialisten in het vre ten van kranten. Maar ook mag netrons en hifi-apparatuur zijn niet veilig. In studentenhuizen zijn de kak kerlakken een ware plaag. De vloeren en wanden zien daar vaak zwart van de beesten. Be strijden helpt al lang niet meer. „Als ik 's avonds het licht aan doe, houd ik vijf minuten mijn ogen dicht. Dan zijn ze verdwe nen. Loop je in het donker, dan hoor je er tientallen kraken on der je voeten", vertelde een stu dente. Nu het in Moskou al volop zo mer is met temperaturen tussen de 19 eri 26 graden willen de kleine gluiperds wel gedijen. En dus verschijnen er in de kranten advertenties van bedrijven die aanbieden deze moderne pest voor eens en voor altijd uit te roeien. Maar Viktor Goloebijev van 'Slozjba Dezinfektsii' waar schuwde in de krant Moskou Ti mes voor beunhazen. 'Er is geen ideale oplossing, want de resis tentie van kakkerlakken tegen chemicaliën wordt steeds gro ter'. Moskouse scholieren weten te vertellen dat kakkerlakken een voorliefde hebben ontwikkeld voor het scheikundelokaal. Veel Moskovieten bestrijden de kak kerlakken met huismiddeltjes, waarin meestal uien, meel en kruiden zijn verwerkt. Het schijnt te helpen. De autoriteiten houden de klei ne krengen goed in de gaten. Het staatsinstituut voor desin fectering, 'Stantsia Dezinfektsii', doet veel onderzoek op dit ge bied. Openbare gebouwen, zoals scholen en ziekenhuizen, worden gratis ontsmet. Particu lieren dienen te betalen. Een ontsmetting van de keuken plus gang en badkamer kost 200.000 roebel (60 gulden). Voor elk bij komend vertrek dient 10.000 roebel, ongeveer drie gulden, te worden betaald. De particuliere bedrijven hanteren prijzen die iets hoger liggen. Er zijn natuur lijk ook allerlei mini-bedrijfjes die, net als de kakkerlakken, in deze tijd uit de grond schieten om daarna weer met de noor derzon te verdwijnen, terwijl de kakkerlakken welig verder tie ren. Gregori Ivanovits Ostanin, de chef-arts van het Stantsia Des- infektsii, zei in een interview dat de kakkerlakkenplaag een erfe nis is-uit de Sovjettijd. De con structies van de huizen met hun vele kieren en gaten zijn een waar paradijs voor de kakkerlak. Verder is in veel Russische flats de vuilstortkoker in de keuken geplaatst. „Dan is er niets tegen kaickerlakken te doen", zei Ostanin. De beesten hebben ook een voorkeur voor de eerste en tweede etage en voor de hoogste verdiepingen. Waarom weet Ostanin niet. Maar zijn in stituut heeft wel een boekje uit gegeven met alle mogelijke tips. Uiteraard staat de hygiëne voor op en verder wordt iedereen ge adviseerd alle kieren dicht te stoppen. De beste manier om van de kakkerlakken af te komen, is 's winters de ramen open te zet ten, want acht graden vorst is dodelijk voor de kakkerlak. Maar wie zet er nu bij pakweg min 25 in Moskou zijn ramen open? moskou hans hoogenduk correspondent De maandag was het al, de vrij dag is het nu ook: kwaaltjesdag. Wie zich niet lekker voelt wacht het weekeinde niet meer af, maar wil het vóór zijn. De wachtkamers op vrijdagochtend zitten vol en huisartsen worden tot laat in de middag suf gebeld door patiënten met de vraag of ze langs kunnen komen of een 4 recept kunnen krijgen. „En ze willen weten of ze wel naar de camping kunnen", zegt huisarts Frans Meijman, tevens verbon den aan het genootschap Huis arts en Wetenschap. Volgens Meijman is.de vrijdag inmiddels een beruchte dag voor huisartsen. „Mensen zeg gen steeds vaker: zo durf ik het weekeinde niet in. Daarbij zit ten heel veel moeders van wie hun kind één of twee dagen heeft overgegeven en die het dan te riskant vinden tot maan dag te wachten. Om wat voor reden ze ook langs willen ko men, je kunt die mensen niet weigeren en aan een waarne mer in het weekeinde overlaten. Dat zou buitengewoon slordig zijn. Daarnaast heb je een grote groep patiënten die in de loop van de week ziek is geworden en liever op vrijdag nog even de eigen huisarts wil zien, dan het risico te lopen in het weekeinde op een waarnemer te zijn aan gewezen". De Landelijk Huisartsenvereni ging (LHV) heeft nadrukkelijk ervaren dat de patiënt de vrij dag heeft ontdekt. „Het heeft geen enkele zin meer op vrijdag nog bijeenkomsten voor huis artsen te plannen, want dan kunnen ze toch niet", zegt de woordvoerder van de LHV. De ze ontwikkeling is voor een deel te verklaren doordat patiënten mondiger zijn geworden en daardoor minder afwachtend. Heel lang was het gebruikelijk dat men aarzelde om 'de dokter lastig te vallen' met een klacht waarvan misschien zou blijken dat-ie niets voorstelde. Patiënten zijn bovendien veel zakelijker geworden. Ze gaan ervan uit dat de arts er 'tenslotte voor betaald wordt' en dat het 'zijn werk is'. Vooral de jongere generatie gaat veel makkelijker naar de dokter, ook op 'verve lende' tijdstippen. Ouderen hebben iets meer géne om een arts kort voor of in het weekein de te raadplegen. Het Nederlands Instituut vooi Huisartsengeneeskunde (Nivel) wijst erop dat veel huisartsen geen vaste spreekuren meer hebben, die altijd 's ochtends waren. Tegenwoordig wordt er veelal gewerkt met telefonische afspraken en dat kan de hele dag door. Zodoende kunnen patiënten ook 's middags nog terecht bij hun huisarts. „Bij een spreekuur moet de arts maar afwachten of iemand echt iets mankeert of niet. Door de telefoon kan al een eerste, voor zichtige schifting worden ge maakt. De patiënt die niets of niets ernstigs mankeert, gaat daardoor gerustgesteld het weekeinde in en de patiënt die echt iets heeft, kan nog worden geholpen. De telefoon heeft de drempel voor patiënten lager gemaakt", zegt beleidsmede werker Peter Groenewegen van het Nivel. Zowel bij de LHV als bij het Ni vel denkt men dat de vrijdag ook populairder is geworden doordat steeds meer mensen op die dag niet werken en dan geen vrij van hun werk hoeven te nemen. Tot voor kort was het bezoek aan de huisarts op maandag een mogelijkheid om het begin van de werkweek uit te stellen. Nu er veel aandacht is voor bestrijding van het ziekte verzuim gaan werknemers veel meer in hun vrije tijd naar de huisarts. Het is niet duidelijk of ze dat doen omdat ze zich meer verantwoordelijk voelen of dat ze bang zijn dat het verzuim na delige gevolgen voor ze kan hebben. Volgens de LHV heeft de maan dag overigens niet aan beteke nis ingeboet, want nog altijd zijn er veel mensen die hun klachten opzouten tot na het weekeinde. Maar in de praktijk gaat het op de maandagen in toenemende mate om sport blessures. Dat geldt vooral voor kleinere gemeenten, want in grote steden worden sportbles sures doorgaans in het weekein de behandeld in de poliklinie ken van ziekenhuizen. In voor komende gevallen adviseert de dienstdoende arts de patiënt dan wel vaak om maandag nog even voor controle naar de ei gen huisarts te gaan. den haag dick hofland

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2