Obiku redt eer voor Feyenoord Versnellingsbak laat Verstappen weer in de steek Rik Smits onderuit tegen Orlando Rominger pareert het 'rode' gevaar Sport 'lIJDAG 26 MEI 1995 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 le ïverton-speler in cel na kopstoot iasgow Duncan Ferguson van Everton is door de rechtbank in Glasgow tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Fer- uson werd schuldig bevonden aan het opzettelijk toebrengen an lichamelijk letsel. Op 16 april 1994 had hij, toen nog als spe- r van Glasgow Rangers, een kopstoot uitgedeeld aan Johnny [cStay van Raith Rovers. Die diende een aanklacht in bij de chotse politie. nter Milaan legt Argentijnen vast ilaan Dennis Bergkamp krijgt, als hij bij Inter Milaan blijft, te t ui ïaken met een grote Zuidamerikaanse delegatie. De Uruguay- j n< an Ruben Sosa krijgt gezelschap van de Argentijnen Javier Za- istij etti en Sebastian Rambert. De 21-jarige Rambert is een aanval- 'n r van Banfield. De even oude Zanetti speelt bij Independiente Di de verdediging, n lamengo koopt tweede lastpak o de mneiro De Braziliaanse topclub Flamengo gaat de pro- j lemen niet uit de weg. In januari contracteerde de voetbalclub d it Rio lastpak Romario, gisteren legde de club Edmundo vast. e tweede spits, voor 8 miljoen gulden overgenomen van Pal- q' leiras, heeft als bijnaam ,,het beest". Edmundo bezorgde zijn ub Palmeiras twee landstitels, maar hij grossierde in rode kaar- >n, ruziede met ploeggenoten, bestuur en tegenstanders en hij lakte al zijn wedstrijdpremies aan boetes kwijt. takt vo lourguignon wint in Midi-Libre d i ddez De Fransman Thierry Bourguigno won gisteren in Rodez de et tweede deel van tweede etappe van de Midi Libre. De ploeg- m( lakker van Jean-Paul van Poppel had na een rit over 90,7 kilo- leter 55 seconden voorsprong op zijn landgenoot Jacky Durand estt i ruim een minuut op de Australiër Neil Stephens. De Pool mis bigniew Spruch behield de leiderstrui. De Italiaan Andrea Chi- o heeft gisteren de Grote Prijs van Wallonië gewonnen. De K( loegmakker van Tony Rominger had in Namen na een rit van va Dl.6 kilometer 50 seconden voorsprong op de Nederlander laarten den Bakker en 57 tellen op de Italiaan Fausto Dotti. n 'el (elissen controleert Olympia's Ronde :ters hundel» Oud-beroepsrenner Danny Nelissen lijkt eenvoudig e8e p weg naar de eindzege in de Olympia's Ronde. Zijn ploeg, de irmatie van Leo van Etten, controleert de grootste amateur- Ders van Nederland volledig. De concurrentie krijgt geen kans e aanval op de paarse leiderstrui te openen. Nelissens ploegge- oot Gerard Kemper won de massasprint aan het eind van de ;sde etappe. De zevende rit werd een prooi voor de Litouwer rnoldas Saprykinas. hdasketballers presteren goed avadarci Het Nederlandse basketbalteam heeft de eerste twee edstrijden bij het EK-kwalifïcatietoernooi in Macedonië ge- onnen. Na de ruime zege (93-47) op Noorwegen in de ope ningswedstrijd van woensdag volgde op Hemelvaartsdag een pe.vaarbevochten zege op Wit-Rusland: 88-87.JJet Nederlands •Touwenbasketbalteam liet in Ankara in hun ËK-kwalificatieron- een overwinning op Turkije (42-40) volgen door een kleine ederlaag tegen het leidende Polen: 68-74. dee}ong Oranje oefent tegen FC Lisse spt 151» Bondscoach Guus Hiddink neemt twee dagen extra voor- ereidingstijd met de spelers van het Nederlands elftal voor de K-kwalificatiewedstrijd tegen Wit-Rusland. Het duel, waarin de alle winst vereist is, heeft op 7 juni plaats in Minsk. Hiddink I lept de internationals, die zondag klaar zijn met de Nederland- competitie, woensdag 31 mei al op voor een tweedaagse bij inkomst in Zeist. De „buitenlanders" sluiten in het pinkster- eekeinde bij de selectie aan voor de traditionele bijeenkomst Noordwijk. Jong Oranje speelt al op 6 juni in Minsk tegen Wit- usland. Op 2 juni is er een oefenduel tegen FC Lisse. Van Hanegem: 'lk ben in een seizoen vijf jaar ouder geworden Na Wenen, de landings baan op Schiphol en het Musemplein in Amsterdam was de Kuip gisteravond een bijzaaltje als podium voor een nationale finale. Maar met een tot de nok toe volgestouwd stadion was de ontlading in Rotter dam bijna net zo groot als in de hoofdstad. Onvoor stelbaar, maar waar. De rood-witte Kuip danste, zong en zwaaide. De lei ding van Feyenoord haalde net als het dolgedraaide le gioen (50.000 man sterk) opgelucht adem. rotterdam van der kraan/gpd Geen Intertoto, geen voorron den in de Amstel Cup van vol gend seizoen, wél miljoenen aan inkomsten dank zij deelna me aan de Europa Cup II. Ver der ook nog eens een volle bak bij de Super Cup tegen de kers verse winnaar van de Cham pions League, op 16 Augustus in Rotterdam en een lange vakan tie voor de spelers. En dat alle maal dank zij de verlossende goal van Mike Obiku, die zeven minuten voor het einde van de finale die niet om aan te zien- was de beslissing forceerde: 2-1. Jozsef Kiprich was de naam die voor, tijdens en na de finale op tienduizenden lippen lag. De emotionele en totaal verbijster de Hongaar, die zo'n afscheids- wedstrijd nooit had verwacht, was om begrijpelijke redenen de held van héél Rotterdam. Maar als één man zijn faam als pinch-hitter of 'suber-sub' weer eer aan deed, was het Obiku wel. De Nigeriaan verdwijnt straks misschien bij de schoonmaak actie in de Kuip. Wat hij aan transfersom zal opbrengen, is nog onbekend. De leiding van Feyenoord zal zich echter reali seren dat Obiku zijn geld dub bel en dwars heeft opgeleverd. Met zijn wonderlijke treffer te gen Ajax in de kwartfinale en zijn winnende goal tegen Volen- dam, was Obiku voor Feye noord letterlijk goud waard. Jorien van den Herik kon het na afloop zo een-twee-drie niet becijferen. Een ruwe schatting leert dat het veroveren van de Mike Obiku kust de KNVB-beker, die Feyenoord won dankzij een winnend doelpunt van de Nigeriaan. Amstel Cup minimaal anderhalf miljoen én maximaal (bij een paar ronden Europa Cup) zeven of acht miljoen gulden oplevert. Daarbij zijn ook de andere in komsten inbegrepen, die Feye noord dank zij de bekerwinst heeft, zoals sponsoring, de re cette van de Super Cup tegen Ajax, de deelname aan het toer nooi van Barcelona in augustus en tv-gelden. Zou Feyenoord de finale hebben verloren, dan had het deze zomer al voorronde duels moeten afwerken voor de Amstel Cup en zouden zeer lu cratieve buitenlandse trips wor den afgezegd. De financiële winst biedt Feyenoord ook de kans zich heftiger op de transfermarkt te roeren. Want de vakatures die straks ontstaan na het afvloeien van een half dozijn spelers, moeten snel worden opgevuld. Van den Herik: „Het publiek mag van ons verwachten dat we met nieuwe spelers komen en dat we niet te lang wachten om actie te ondernemen. Er is in derdaad al een lijstje gemaakt van spelers die wij graag willen hebben. Net zoals we een in ventarisatie hebben gemaakt van spelers die hier niet meer passen. Dat we al die mutaties willen doorvoeren, heeft alleen te maken met het feit dat we niet nog zo'n seizoen willen meemaken." Europa Volgens Van den Herik oriën teert Feyenoord zich niet alleen op de Nederlandse markt. „We hebben op dit moment een goed scoutingsapparaat. Onze mensen gaan heel Europa door", aldus Van den Herik. Ook Willem van Hanegem was dolgelukkig dat hij het voetbal jaar nog positief kon afsluiten. „Ik ben dit seizoen bijna vijf jaar ouder geworden. Weinig pieken, veel dalen. Dat moet anders worden." De Kromme zag zijn elftal de beker veroveren op een manier die typerend was voor het ge stuntel dit seizoen in de vader landse competitie. Waar Feye noord al na tien minuten vol gas had kunnen geven om de 1- 0 voorsprong, die via Gaston Taument op het scorebord ver rees, uit te bouwen, zakte het voor de zoveelste keer dit sei zoen terug naar een bedenkelijk niveau. Met een bijna traditioneel elf tal: Taument en Blinker op de vleugels, Larsson als spits en Fraser weer terug in de defen sie, zag Feyenoord geen kans het alles behalve avontuurlijke Volendam in problemen te brengen. Alleen Trustfull kreeg kort voor de pauze de mogelijk heid om de score naar 2-0 te til len, maar zijn 'stiffie' belandde in het zijnet. Toen Wasiman, de enige Rot terdammer aan Volendamse zij de, in de eerste minuut na rust Ed de Goey met een goal van wereldklasse het nakijken gaf, was Tie hoop gevestigd op een nieuwe opleving van Feye noord. Schuiteman bleef echter veilig achter zijn verdediging hangen en liet Trustfull, Bosz en Witschge het spel 'maken' op het middenveld. Wim Rijsbergen had eigenlijk geen recht van spreken, omdat Volendam niet vooruit te bran den was. Toch kapittelde de Vo lendamse coach het spel van Feyenoord. „Schuiteman speel de libero zoals ze dat in 1945 deden. Vijftien meter achter zijn verdediging. Het enige dat ik Feyenoord kan nageven is dat die ploeg professioneler de strijd aanging." Fraser deed dat, ook in de ogen van de oud-Feyenoorder, echter weer te overdreven. Hij raakte in het tweede bedrijf slaags met Edwin Hermans. Rijsbergen: „De Feyenoorders zijn meedogenloos op zulke momenten. Maar bekerfinale of niet, die Fraser had er echt uit gemoeten. Hij verdiende werke lijk rood." Van Hanegem: „Ach, door dat gevalletje werd de be kerfinale niet beslist." Afscheid valt Kiprich zwaar rotterdam anp Het wachten duurde steeds lan ger. Ruim een kwartier liep Jos- zef Kiprich gisteren al langs de zijlijn te draven en te rekken, wachtend op het teken van coach Van Hanegem dat hij mocht invallen. Het publiek smeekte op Joszef, de Hongaar die zo ongekend populair is in de Rotterdamse De Kuip. In de negentigste minuut van de bekerfinale was het eindelijk zo ver. Het bordje met het num mer veertien ging de lucht in, de toeschouwers veerden op en gaven de 'Tovenaar van Tataba- nya' een oorverdovend applaus. In zijn laatste wedstrijd voor ei gen publiek mocht Kiprich nog vier minuutjes meedoen. Hij genoot met volle teugen. Nog één keer gooide hij zijn schijnbewegingen eruit, nog één keer trok hij aan voor een puffende sprint en nog één keer toonde hij zijn prachtige veron gelijkte blik. Het vertrek van Kiprich, die zes jaar voor Feye noord speelde en volgend sei zoen op Cyprus is te bewonde ren, was in stijl. Na de 2-1 winst in de bekerfi nale tegen Volendam hesen de Rotterdammers de anti-held op de schouders. 'Joszef bedankt' huilde het publiek. Ook de Hon gaar kon zijn tranen niet langer meer bedwingen en liet ze naar hartelust lopen. Zwaaiend naar de bijna vijftigduizend toe schouwers. Met trots toonde hij later de KNVB-beker aan het publiek, zijn vierde in dienst van Feyenoord. Over twee jaar, als zijn dienst verband bij Omonia Nicosia op Cyprus erop zit, hoopt Kiprich terug te keren naar huis, naar Rotterdam. „Ik hoop dan als jeugdtrainer aan de slag te kun nen", zei de rechtsbuiten. „Ik had niet verwacht dat het af scheid zo zwaar zou zijn. Maar dit is onvergetelijk, prachtig. Ik wil de supporters nogmaals be danken." Bij het verlaten van het sta dion, krijgt Kiprich het opnieuw moeilijk als hij de mensenmas sa ziet, die hem nog één keer wil aanraken, de Hongaar wil bedanken voor al die jaren trouw sjokwerk. Aan zijn hand houdt hij zijn zoontje Daniel, die donderdag eveneens een hoofdrol opeiste. De kleine Kiprich was namelijk de mqscotte van de bekerfinale. Bij de warming-up negeerde hij bewust zijn vader. Alsof hij hem niet kende. Hij was donderdag de enige. 1nte carlo gpd keer was het de versnel- gsbak. Het wordt een een- tig verhaal, maar opnieuw tzelfde onderdeel van zijn itek-Ford weerhield Jos Ver- ippen gisteren van een fraai treden bij de eerste trainin- I n voor de Grand Prix van |onaco. Precies negen rondjes :d Verstappen in 150 minuten nlining, daar waar de meesten instens dertig keer de toer j lakten langs het casino. Verstappen moest in de eer- officiële training de wagen teamgenoot Domenico hiattarella 'lenen' om een tijd de klokken te zetten. Zijn ei- n bolide was al na vijf aarze- rondjes in de vrije trai- met een defecte versnel- )ak in de pits achtergeble- n. Onder die omstandigheden is het eigenlijk een klein won- r dat de 23-jarige coureur nog een negentiende tijd kwam, lfs een fractie sneller dan zijn iliaanse teamcompaan. ,Ik heb hier twee jaar geleden in een formule 3 gereden, aar formule 1 is toch een heel ider verhaal. In feite stapte ik de auto terwijl ik niets wist n het circuit. De plaats waar moest remmen bepaalde ik li n de hand van de remsporen het asfalt," klaagde Verstap en. De Limburger had reden tot ;en. Lange tijd was hij niet inspreekbaar, zo baalde hij in het deffect aan zijn Simtek- Ford. „Dit is echt een circuit waar ik me rond de twaalfde plaats moet kunnen kwalifice ren. Dat zie je aan de tijden van de andere jongens met Ford- motoren. Bovendien was de wa gen van Schiattarella helemaal niet naar mijn zin afgesteld. Daardoor raakte ik ook heel even de vangrail en brak daarbij een deel van de wielophanging. Nu maar hopen dat het zater dag (vandaag traint de formule 1 niet in Monaco, red.) beter Ferrari Erg goed gaat het met Ferrari. Op een Circuit waar niet meteen rekening wordt gehouden met de sterke twaalf cilinder-moto- ren reed Jean Alesi gisteren de voorlopig snelste tijd. Gerhard Berger deed nauelijks onder voor zijn teamgenoot en was derde, slechts gesplitst door Mi chael Schumacher, de leider in de WK- tussenstand. Minder goed verging het Williams. Damon Hill kwam niet verder dan de vierde tijd, terwijl David Coulthard zelfs genoegen moest nemen met de voorlopig elfde plaats. Bij McLaren-Mercedes, waar Nigel Mansell erg weinig sym pathie wekte door te breken met de renstal op een moment dat er veel problemen zijn, kwa lificeerde Mika Hakkinen zich op een fraaie vijfde plaats. Mark 'Blundell, de vervanger van Mansell, staat voorlopig achtste. Jos Verstappen (links) heeft een ontmoeting met voormalig ploegbaas Favio Briatore (rechts) van de Benetton-renstal, voorafgaand aan de trai ning. FOTO ANP ewyork»anp/rtr was de nachtmerrie van de Spurs-verdedigers. Hij maakte 41 punten en pakte 16 re bounds. Drexler maakte 23 punten voor de Rockets en Horry 21. Voor de Spurs was David 'The Admiral' Robinson topscorer met 32 punten en 12 rebounds. Robinson werd dinsdag uitge- groepen tot MVP, meest waar devolle speler van het seizoen. Orlando Magic debuteerde vorig jaar in de playoffs. Het was niet opgewassen tegen de Pacers en verloor in de eerste ronde .duidelijk met 0-3. In ver gelijking met het vorige seizoen is Orlando Magic een stuk ster ker geworden. Center Shaquille O'Neal kreeg onder de borden assistentie in de persoon van Horace Grant (ex-Chicago Bulls). Het eerste kwart verliep flit send voor.de Pacers. Door ze ventien punten van Reggie Mil ler liepen de bezoekers uit naar de comfortabele stand van 23-5. In het overige deel van het duel zou Miller er slechts negen pun ten aan toevoegen. Rik Smits produceerde 17 punten, waar onder zijn eerste driepunter in zeven seizoenen NBA. Hij was niet zo opvallend aanwezig als in de serie tegen de New York Knicks, waarin hij in zeven wed strijden gemiddeld ruim 22 punten maakte. „We raakten achttien punten achterop, maar bleven ervoor gaan", zei The Shaq, met zijn 2,14 meter zeven centimeter korter dan Rik Smits, maar wel vijftien kilogram zwaarder. In de vier onderlinge confrontaties in het reguliere seizoen was de stand tussen de clubs onbeslist. Beide teams wonnen twee keer. Smits maakte 81 punten in die duels, O'Neal twee punten meer. Saillant detail: Magie slaagde er nog nooit in een overwinning te behalen in de Market Square Arena van de Pa cers. Bij Magie staat Geert Ham- mink uit Didam, goed voor J^et minimumsaslaris van 250.000 dollar (bijn^ 400.000 gulden), op de blessurelijst. Hij speelde slechts twee minuten NBA-bas- ketbal en stond twee duels op het spelersrooster. De toekomst van Hammink bij Magic is on zeker. Halverwege de wedstrijd leid den de Indiana Pacers met 53- 48, maar met negen punten op rij ging Magie de tegenstander in het begin van het derde kwart voorbij. Daarvan waren de eerste vijf punten van O'N eal. Met nog vier minuten op de klok was het 100-88. Door een driepunter van Smits, zijn eer ste in zeven jaar NBA, 46 secon den voor tijd, werd het nog even spannend: 103-98. De zege van Orlando kwam evenwel niet meer in gevaar. Druiven zuur voor Italianen il ciocco/cento anp Enrico Zaina heeft woensdag het omvangrijke Italiaanse wie- Ierpeloton een ffactie zelfver trouwen teruggegeven. Dat was na drie buitenlandse ritzeges in de Giro gedeukt. Een dag later kregen de Azzurri weer een knauw. Mario Cipollini moest zijn dagprijs na interventie van de internationale jury inleveren aan de Slowaak Jan Svorada. De 'Lion King' zou onreglementair hebben gesprint. De dag tevoren in II Ciocco, bergdorpje in de Appennijnen, won Zaina de elfde etappe. Hij versloeg zijn medevluchter, de Colombiaanse lichtgewicht Nelson Rodriguez, in de eind sprint. Cipollini heeft zijn zin nen gezet op vijf ritzeges, maar protesten van Svorada en Mario Manzoni, die tijdens de finale was weggeduwd door Cipollini, zorgden dat de Italiaan ver ver wijderd is van zijn doel. Hij staat voorlopig op twee. Boven dien heeft hij last van een knie blessure. „Ik moest me wel afzetten. Anders was ik getuimeld", ver klaarde Cipollini zijn handelwij ze. „Het was niet reglementair, maar ik heb het uit zelfbescher ming gedaan. Niemand mag vergeten dat ik vorig jaar meer dood dan levend van het asfalt ben geraapt. Iedereen heeft ge zien dat ik de sterkste ben. De jury denkt er dus anders over." Tony Rominger kwam woens dag geen moment in verlegen heid. Gisteren even. Niet door toedoen van de concurrentie, maar door een valpartij. De li chamelijke schade lijkt mee te vallen. Schaafwonden aan arm en knie. Hij rpoest van fiets wis selen. De Zwitser hoeft de Giro kennelijk alleen nog maar uit te rijden, de rose leiderstrui zit hem als gegoten. Woensdag in de laatste van de 175 kilometers zagen de Let Pjotr Ugrumov en de Rus Evge- ny Berzin het bergachtig par koers als kans om Rominger uit het wiel te rijden. Het was niet meer dan een droom. De Zwit ser bleef bij, evenals de Colom biaan Rincon en cic> Fransman Madouas. Wel liepen woensdag twee Italiaanse outsiders grotere ach terstand op. Casagrande verloor twintig seconden, Chiappucci dertien. Bij de top-drie in het al gemeen klassement is nu geen Italiaan meer te vinden. De druiven zijn zuur in het gast land, dat in het voorseizoen zo toonaangevend was. Uitgere kend in de eigen ronde hebben de favórieten het nakijken. Inci dentele successen moeten de pijn verzachten. Zaina drong de werkelijkheid even naar de achtergrond, maar het is inmiddels wel vier jaar ge leden dat een Italiaan de rose leiderstrui in Milaan op het ere podium droeg. Dat was Franco Chioccioli. Tegenwoordig PR- man van Mercatone Uno en in die hoedanigheid actief in de Midi-Libre. Hoewel hel er woensdag alle schijn van had dat Berzin en Ugrumov, ploegmakkers bij Ge wiss, .elkaar in de wielen reden tijdens de venijnige korte slot klim van 4,1 kilometer naar II Ciocco, ontkende het tweetal in alle toonaarden. „We hebben niet tegen elkaar gereden, maar met elkaar. We hebben beurte lings geprobeerd Rominger te slopen", verklaarde de Let de strijdwijze. „We wilden kijken hoe sterk hij wel is. Volgens mij is hij straks te pakken in het hooggebergte." De tien jaar jongere Berzin loopt ook al over van zelfver trouwen. De winnaar van vorig jaar denkt dat de Zwitser nog klappen oploopt. Hij zou die zelf gaan uitdelen. „Ik wil Ro minger knock out slaan", blufte de Rus, „en niet op punten win nen." Ook ploegleider Bombiniis is er vast van overtuigd de over macht van Rominger een halt toe te kunnen roepen. „Woens dag bleek toch al dat hij in de bergen in de finale op zichzelf is aangewezen. Ik heb twee pion nen achter de hand. Ze gaan de komende dagen in de Dolomie ten en Alpen om de beurt aan vallen", verklapte Bombini. „De macht van Rominger is te bre ken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23