H Ni Emoties lopen op bij 'goudhaantje' Momenten om even stil te zetten Sport s.\ De avonturen van de cup met de grote oren K 'Dit is maar het begin' /RIJDAG 26 ME11995 ■t! Esi Ajax evenaart prestatie Liverpool wenen Ajax loopt in het Europese toernooi voor landskampioe nen een op tien. In de 40e uitgave won de nationale kampioen uit Amsterdam voor de vierde keer. Ajax evenaart daarmee de prestatie van Liverpool en hoeft alleen Real Madrid (6) en AC Milan (5) boven zich te dulden. Bayem München won de beker drie keer en Benfica, Inter en Nottingham Forest ieder twee maal. PSV (1988) en Feyenoord (1970) haalden ieder een keer de cup naar Nederland. Litmanen met zes goals topschutter wenen Jari Litmanen maakte in elf wedstrijden van de Cham pions League zes van de achttien Amsterdamse doelpunten. Hij is daarmee topschutter van Ajax. Over het hele toernooi gezien, is die eer weggelegd voor de Liberiaan George Weah, die voor Paris Saint Germain zeven keer scoorde. Doelman Edwin van der Sar en rechterverdediger Michael Reiziger zijn de enige Aja- cieden die alle elf wedstrijden van de eerste tot de laatste mi nuut meespeelden. Frank Rijkaard bij uniek vijftal wenen Frank Rijkaard heeft zich in de week van zijn afscheid als voetballer geschaard bij een uniek viertal. In de 40-jarige his torie hebben slechts vijf spelers de Europese beker voor lands kampioenen met twee verschillende verenigingen gewonnen. Miodrag Belodedic zorgde in 1991 voor de primeur, door de be ker te veroveren met Rode Ster Belgrado. Vijf jaar eerder lukte hem dat met Steaua Boekarest. De andere zijn: Ronald Koeman met PSV in 1988 en Barcelona in 1992, Dejan Savicevic met Ro de Ster in 1991 en AC Milan in 1994, Marcel Desailly met Olym- pique Marseille in 1993 en AC Milan in 1994. Ajax op 28 november naar Tokyo wenen Ajax speelt op dinsdag 28 november in Tokyo om de we reldbeker voor clubs. De tegenstander, de kampioen van Zuid- Amerika, is nog niet bekend. De huidige wereldkampioen is Ve- lez Sarsfïeld uit Argentinië, dat vorig jaar met 2-0 won van AC Milan. Ajax won de wereldbeker in 1972 tegen Independiente uit Argentinië (1-1 en 3-0). In augustus is Europacup-II-winnaar Re- al Zaragoza uit Spanje de tegenstander in de finale om de Super Cup. Ajax won de bokaal twee keer, in 1972 en 1973. Ajax is door de winst in de Champions League automatisch geplaatst voor de editie van volgend seizoen. Bij verlies in Wenen zou Ajax zich moeten plaatsen via de voorronde. [Berlusconi in Ajcvc-kleedkamer Dit is niet het einde van Milan' prestatie na onze moeilijke start. Het was duidelijk dat we vandaag spelers als Savicevic, Van Basten en Gullit misten. Dat zijn voetballers die een wedstrijd kunnen beslissen." De terugkeer naar de UEFA Cup zal even slikken worden voor He voorman van Forza Ita lia na zeven - over het geheel genomen - zeer succesvolle sei zoenen. „Maar dit is echt niet het einde van Milan. Ook in de toekomst zullen er goede spe lers naar Milan komen. Weah is de eerste die we gekocht heb ben, ik hoop dat Casiraghi (aan valler van Lazio Roma, red.) snel volgt." enen edwin struis ■en kleine man, een groot ver- iezer. Bijna aan het oog ont rokken door een batterij body- 1 juards wandelde AC Milan- roorzitter Silvio Berlusconi de 'deedkamer in van de nieuwe '.'c Europese kampioen. Waar de aud-president van Italië iedere \jacied persoonlijk de hand ichudde. „Een heel mooi ge- )aar", prees Frank Rijkaard z'n 'oormalige voorzitter. Berlusconi op zijn beurt was /ol lof over het spel van Ajax. Complimenten aan Ajax. Ze ipelen heel mooi aanvallend roetbal. Het bereiken van de fi- lale was voor ons al een hele ou, dat zul je net hebben. M'n eerste optreden en dan krijg je nog een verlenging ook. Nog langer hier langs de kant staan. En de kans dat ik een bal voor m'n kop krijg, wordt steeds oter. Slecht voor m'n zilver. Vog een geluk dat het niet re gent. Die cameraman gaat me een beetje irriteren. Die staat de hele avond al voor m'n neus. Maar ik begrijp het wel, de TV-regisseur \wil af en toe een shotje van me Ihebben. Ach, het is ook allemaal even wennen voor mij. Ik ben nieuw hier. M'n vader heeft een definitief plaatsje in de prijzen- kast van AC Milan gekregen om dat ze 'm vijf keer gewonnen ebben. Nu ben ik opgeroepen. IVoor wie ik ben? Ik neig naar jax. Ik heb van m'n vader al veel verhalen over Milan ge hoord. Die kan de handen van Baresi en Maldini wel dromen. En op die gladde exemplaren van meneer Berlusconi zit ik ook niet te wachten. Ik kies liever voor het avontuur. Anders sta ik straks in Milan weer naast m 'n vader. M'n opa pronkt al 22 jaar in Amsterdam. Die heeft zich daar in '73 permanent gevestigd om dat ze hem toen voor de derde opeenvolgende keer hadden ge wonnen. Zegingen in die tijd wat ruw met hem om. Hij heeft nog als paraplu-bak gediend bij de voorzitter thuis. Ze zijn 'm ook een keer vergeten mee te ne men na een finale. Ik hoop dat ik met wat meer rèspect word behandeld. - Hè, gelukkig, Ajax heeft ge scoord. Kan ik zo eindelijk van m'n plaats. Kreeg al bijna kramp. Wie krijgt me straks als eerste in handen? Oh ja, Danny Blind. Goede verhalen over ge hoord van m'n neven UEFA Cup en Europa Cup 2. Ik ben be nieuwd welke speler me gaat zoenen. Nee, geen tranen. Slecht voor m'n zilver. Volgens mij heeft Blind met m 'n opa voor de spiegel geoefend. Hij pakt me precies op de goede ma nier bij m'n oren. Wie krijgen we nu, ah, Frank Rijkaard. Jawel, dacht ik het niet. Die gaat me kussen. En wie zijn dit. Kluivert, Seedorfen Davids. Toe jongens, niet huilen. Ach, te laat. Leuk die ereronde langs de tri bunes. Zo zie je nog eens wat van het stadion. En hoe die sup porters zijn uitgedost, grandioos. Alleen jammer van die opblaas- Patrick Kluivert en de voorspelling die is uitgekomen De tranen stroomden over z'n wangen. Patrick Kluivert liet zich helemaal gaan toen hij bij de huldiging van de nieuwe kampioen de Europacup 1 in handen kreeg. Hier had hij van gedroomd. Invallen in de finale en de win nende goal scoren. Een scenario dat je enkel tegenkomt in het betere jongensboek. In Wenen wekte Patrick Klui vert fictie tot leven. bare Cupjes die Amstel heeft uit gedeeld. Geheel misplaatst. Een schande voor de familie. Ach nee, daar heb ik echt geen zin in. Om beurtelings met een speler voorde kleedkamerspiegel te staan, dat vind ik nog wel leuk. Maar nu wil Winston Bo- garde met mij in bad. Hij houdt z'n voetbalkleren gelukkig aan. Dit is dus echt slecht voor m 'n zilver. Ze zullen me toch wel goed verzekerd hebben? Het wordt een beetje vermoei end. Prachtig feest hoor, in dit Intercontinental hotel, maar ie dereen wil maar aan me zitten. Ze slepen me van tafeltje naar tafeltje. En steeds weer op de fo to. Bij die ene staatssecretaris zonk ik in het niet. Een stevige tante. Ze kneep me flink in m'n oren. Zou best eens op uitdeuken kunnen uitdraaien. Ze hebben gelukkig een mannetje aange steld die mij een beetje in de ga ten houdt. Die me een beetje ver troetelt. Sjaak Wolfs heet-ie, hij is de materiaalman. Ik slaap ook op zijn kamer. Hij zal me wel eersteen uur aanstaren voordat-ie gaat slapen denk ik. Hij is nogal verkikkerd op me. Hij zal me toch niet mee naar bed nemen. Dit is een mooi moment. De voorzitter van Ajax omarmt me en spreekt lieve woordjes. 'M'n baby', noemt hij me. Doet me goed. Ik ben die paraplubak van z'n vader alweer lang vergeten. We zitten nu in het vliegtuig te rug naar Nederland. Ik heb iets opgevangen over een rondvaart door de grachten. Bevalt me niets. Ik voel nattigheid. De piloot had een geinig idee. Een ereronde boven Amsterdam, compleet met zwaaien. Liet-ie het vliegtuig op en neergaan. Sommige mensen liepen wat groen aan en keken wat vals mijn kant op. Ze zullen de braakzakjes toch niet vergeten zijn. Ik heb het bijgehouden. Ik ben nu net voor de duizendste keer opgetild. Net ook even vlak bo ven het water gehangen. Ze zul len me maar laten vallen. Ach, verder heb ik weinig te klagen. Vannacht slaap ik al in het Ajax-magazijn, hoorde ik Sjaak Wolfs zeggen. Hij zal toch nog wel even met een poetsdoekje over me heen gaan. Ik voel me een beetje beduimeld door al die handen. En als er iets slecht is voor m'n zilver... wenen/amsterdam edwin struis wenen «edwin struis Z'n moeder had het Van Gaal een week geleden al ingefluis terd. 'Patje gaat de winnende goal scoren'. Dat vormde voor de trainer overigens geen reden om z'n basisopstelling ingrij pend te wijzigen. Kluivert zou op de bank beginnen. Toch kwam de voorspelling uit. In de 69e minuut mocht Litmanen naar de kant en werd Kluivert naar het front gestuurd. 'Om misschien een doelpuntje mee te pikken', zoals hij het zelf om schreef. Een kwartier later stond het Ernst Happel-stadion op z'n kop. „Ik kreeg de bal van Rijk aard, die 'm eigenlijk weer terug wilde hebben", beschreef Klui vert Het Moment. „Maar vol gens mij stond-ie gedekt." Dus zocht Kluivert zelf het doel maar op. Schudde Boban van zich af waarna ook Baresi het moest afleggen tegen de inval ler. Met de punt van de linker- Patrick Kluivert heeft na zijn doel punt in een vloeiende beweging zijn shirt omgedraaid. In de laatste minuten van de finale verkeerde de jonge invaller in een roes. foto reuter schoen tikte Kluivert de bal langs Rossi. En toen, ja, en toen. Ajax ont plofte, Kluivert ontplofte. Met het shirt omgedraaid om z'n schouders - 'Kon iedereen m'n naam lezen' - zocht-ie de zij kant van het veld op. Z'n emo ties nauwelijks de baas. Dat luk te ook de laatste vijf minuten niet meer. Kluivert bleef in de zevende hemel verkeren. Zijn doelpunt versloeg Milan en aan de zijkant van het veld stond zijn Cup op hem te wachten. De Cup van Kluivert. Een jaar geleden wist alleen een select groepje Ajax-volgelin gen wie er achter de naam Pa trick Kluivert schuilde. Een vro lijke donkere jongen uit het A- juniorenteam, dol op voetbal en vooral dol op scoren. Met z'n moeder als grootste fan. Het prototype van een straatvoet baller. Ongecompliceerd, goed lachs en altijd bezig met voet bal. Een talent, toen nog onbe kend. Nu niet meer. Voor het oog van honderden miljoenen TV- kijkers en een kleine vijftigdui zend supporters in het Ernst Happelstadion, liet Kluivert zich kronen tot koning van Europa. Pas diep in de nacht, op de trap die naar een feestzaal van het Intercontinental hotel leidde, kon het 18-jarige goudhaantje z'n gevoelens een beetje onder woorden brengen. 'Ongelofelijk, ongelofelijk', stamelde hij. „De mooiste dag uit m'n leven. Wat kan je hiervan zeggen. Ik draag de Cup op aan m'n moeder. Ze heeft 't voorspeld en het is uit gekomen. Ik hou van Ajax. Hier ligt m'n hart. Ik blijf hier mini maal nog twee jaar spelen. Dat beloof ik jullie. Naar Milaan? No way. Althans, nu niet. Het blijft wel een droom om een keer in het buitenland te spelen, maar nu niet." Het is hard gegaan met Klui vert. Waar andere voetballers vijf jaar over doen, maakte de schutter in een maandje of tien mee. Jeugdspeler met B-con tract, topscorer van Ajax, Oran je-debutant, bankzitter, match winner in Europacup-finale, al deze benamingen waren afgelo-- pen seizoen van toepassing op het talent uit Amsterdam. De laatste titel vindt-ie de mooiste. „Zeg nou eerlijk, daar kun je toch alleen maar van dromen?" De zoon van een Surinaamse vader en een moeder uit Cura sao had veel steun ondervon den van een zogenaamde 'Win ti-dokter', een Surinaamse dok ter gespecialiseerd in goede en kwade geesten. Gestoken in een oogverblindend groen pak klampte deze man Kluivert voor de wedstrijd aan om hem z'n zegen te geven. „Ik hecht daar veel waarde aan, want ik ben een gelovig mens", legde Klui vert uit. „Maar vraag me niet wie die persoon was, dat weet ik niet. Ik zag hem vandaag voor het eerst. Of het een engel was? Nee, dat dacht ik niet, maar het inspireerde me wel. Gisteren op Schiphol werd hij herenigd met z'n grootste fan: z'n moeder, die als één van de eersten de vliegtuigtrap besteeg. Innig gearmd met Louis van Gaal kwam ze weer naar bene den. Waar de twee het over hadden? Zeer waarschijnlijk over een voorspelling die is uit gekomen. wenen ype minkema gpd-verslaggever Vlak voor de landing op Schip hol kreeg de voorzitter eindelijk zijn Europacup te pakken. Daar hoorde een mooie, historische uitspraak bij. Michael van Praag keek,naar de gloednieuwe beker en zei: „Hier komt, heel groot, de naam AJAX." De enige keer? „Nee, ik weet zeker dat onze naam er nóg een keer op komt te staan. Want we staan aan het begin van een fantastische pe riode." Het was het jaar van Ajax. Zonder één enkele nederlaag in competitie en Champions Lea gue, de meeste goals, de minste tegen: het meeste balbezit. Ajax was een jaar lang aan de bal in Europa. Kan het nóg mooier, kan het nóg beter? Ze zeggen van wel. Want Ajax is de ploeg van de toekomst, vindt Frank Rijkaard. Ajax is de beste van Europa, dus. waar hebben de topvoet- ballers het beter dan in Amster dam? Het is het allesoverheer sende gevoel om dit keer de kampioensploeg eens bij elkaar te houden. Jari Litmanen had vóór de fi nale zijn makkers al opgeroe pen niet uit Amsterdam weg te gaan. Omdat het nog veel mooi er kan. In Wenen adviseerde Frank Rijkaard de jonge Kluivert en Seedorf om nog een paar jaar in De Meer te blijven. Ze waren nog veel te jong voor het grote avontuur. Bovendien veilt er in Amsterdam nog wel het één en ander te beleven. „Want dit", klonk het een tikje deftig uit de mond van Edwin van der Sar, „dit is nog maar het begin." Een paar uur later zou Klui vert zeggen dat hij ten minste nog twee jaar bij Ajax zal blij ven. Danny Blind beslist van daag over zijn toekomst. Het ziet er zowaar naar uit dat Ajax bij het grootste succes sinds jaren de selectie dit keer wel bij elkaar houdt. De Euro pacup 2 van 1987 kostte de club de toppers. En na de UEFA-cup van 1992 werden Jonk en Berg kamp weggezogen. Van dat laatste team stonden woens dagavond alleen Danny Blind en Frank de Boer nog in de ba sis. In drie jaar tijd is het top- team voor meer dan driekwart vernieuwd. Dat is een ongeken de prestatie in het Europese voetbal. De voetbalwereld verbaasde zich in Wenen. Want werd er ooit een Europacup 1-finale be slist door een jochie van acht tien jaar? Bij Ajax is het altijd zo geweest. Dat zal waarschijnlijk nooit veranderen. De hartstochtelijke vreugde van Ajax in Wenen wenen «ype minkema gpd-verslaggever Een mooi moment: Frank Rijk aard, de zwijgzame, barst in tra nen uit. De vedette is weer een kind geworden. Een gedenk waardig moment: Louis van Gaal gaat voor de zoveelste keer in vertraagde herhaling omhoog voor zijn bokkesprong. Een ont roerend moment: Patrick Klui vert sluit zijn ogen en tilt de cup langzaam boven zijn hoofd. Drie volle seconden is er de vol maakte extase. Een leuk mo ment: het vliegtuig 'zwaait' naar het Museumplein. De spelers van Ajax slikken even bij het zien van zó veel mensen. Een grappig moment: Louis van Gaal en Ludwina Kluivert, de mama van de matchwinner, blijven even op de trap van het vliegtuig staan. Hij kust haar. Het zijn de momenten - mooi, gedenkwaardig, ontroe rend, leuk en grappig - die even stil blijven staan. Vereeuwigd in de geschiedenis. De geschiede nis van de 1-0 zege op AC Milan, van Ajax' vierde Europa cup 1. Gevoelens laten zich niet van gen. Ze zijn er, vaak heftig en kort. En soms niet te verklaren. Waarom maakte Louis van Gaal zijn fantastische, onnavolgbare bokkesprong? Patrick Kluivert stamelde maar: „Ik heb toch niets gedaan, ik heb toch niets gedaan?" Hij kon zich later de uitspraak niet meer herinneren. Frank Rijkaard sprong iedereen in de armen. „We hebben de cup met de grote oren, we heb ben de cup met de grote oren", bleef hij maar roepen door zijn tranen heen. Patrick Kluivert en zijn omgekeerde shirt. Hij stond daar nog aan de zijlijn, buiten zichzelf, terwijl er al weer was Ajax-doelman Edwin van der Sar zorgt met een technisch hoogstandje voor opruiming. Boban (10) en Simone kijken hun ogen uit. foto reuter Het gebeurde allemaal in de orgie van vreugde. Zelden lieten voetballers en trainer zich zó gaan na een triomf in de sport. Zelden gingen professionals zó uit hun dak. Het is mooi dat dat nog kan gebeuren, dat er nog ruimte voor is, in een wereld die door de Icille zakelijkheid wordt geregeerd. „Dat komt omdat wij nog voetbal uit het hart spe len'," wist Van Gaal. Een mooie avond in Wenen. Het was zo'n avond waarop jongens echte kerels worden. En waar echte kerels weer jongens werden. Gelouterd door het le ven, getekend door het leven. De spanning was ondraaglijk geweest. De jonge helden van Ajax hadden het nog nooit zó gevoeld. Hoe lang was het im mers geleden dat ze gewoon, lekker onbezonnen op straat speelden, terwijl moeders de zorgen had? Schoffies, waren het. Het was de hectiek geweest, de waanzin van Wenen. Een he le 'bocht' met Ajax-fans. Miljoe nen aan de buis, tot ver buiten Europa. Het was het gevoel dat het lot van de wereld van hen af hing. Een verschrikking. Ze wa ren dwars door de grens van het gezond verstand gegaan. Maar ze hadden dat gekkenhuis door staan. Ze hadden die finale- koorts overwonnen. En ze had den Milan geklopt. De jongens van Ajax waren kerels gewor den. „Dit was inderdaad zo'n avond", zei Ronald de Boer. „Maar wij hadden dit nog nooit meegemaakt", zei Michael Rei ziger. „Voor bijna iedereen was dit de eerste keer", zei Danny Blind. „Ik wilde een droomwed- strijd spelen", zei Clarence See dorf. „Ik denk dat het de span ning was." Ze hadden die reuzenstap naar volwassenheid zélf gezet. In de rust van de finale, in de kleedkamer. Alles was ineens anders. De tieners van Ajax ke ken elkaar diep in de ogen, ze scholden op elkaar: zonder ge nade en keihard. Het speel kwartier van het leven was voorgoed voorbij. Dit was een zaak voor volwassen kerels ge worden. De zoemer ging, Ajax kwam terug op het finale-veld, gelouterd en vastberaden. En versloeg de kampioen van Euro pa. Op de helft van de finale. Ajax was nog geen moment zichzelf geweest. AC Milan had het ty pisch Amsterdamse voetbal on mogelijk gemaakt. Het wachten was op die' ene goal. Als verlie zers vluchtten de Ajacieden naar de kleedkamer, als win naars kwamen ze weer terug. Welke magische krachten wa ren er in die theepauze losge maakt? Wat was er toch in de kleedkamer van Ajax gebeurd? De hoofdrolspelers. Louis van Gaal: „Vier van de elf deden maar mee. Dus zeven niet. Dat heb ik de spelers duidelijk ge maakt." Mare Overmars: „We hebben ontzettend op elkaar gescholden. Ja, zo erg is onge kend voor Ajax." Edgar Davids: „Frank, het was vooral Frank. Hij kan je echt zo aankijken met die ogen." Ajax trok zichzelf uit de misè re. Het was in de finale van de Champions League tenminste nog één helft zichzelf. AC Milan Ajax (Ned) - AC Milan (Ita) 1-0 (0-0) 86. Kluivert 10. Scheidsrechter Craciunescu (Roe). Toeschouwers 49.500 (uitverkocht) Gele kaart Overmars, Blind (Ajax). AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijkaard, Frank de Boer; Seedorf (53. Kanu), Litmanen (69. Kluivert), Davids; Finidi, Ronald de Boer, Overmars. AC MILAN: Rossi; Panucci, Baresi, Costacurta, Maldini; Donadom, Desailly, Albertini, Boban (87. Lenti- ni); Simbne, Massaro(90. Eranio). Van minuut tot minuut: 12. Van der Sar moet buiten het strafschopgebied optreden na vreemde terugspeelbal van Reiziger. 20. Frank de Boer kopt over na hoekschop van Finidi. 27. Schuivertje Maldini eenvoudig opgeraapt door Van der Sar. 30. Bo ban zet tot twee keer toe scherp voor van de linkerflank. Simone komt bij na in de buurt van de bal. 33. Overmars krijgt de gele kaart na een overtreding op Panucci. 37. Een schot van Panucci valt op het net. De voorafgaande aanval loopt vloeiend. 42. Van der Sar pakt een geblok keerd schot van Desailly. 43. Woedeuitbarsting Van Gaal na gevaarlijk spel van Desailly op Lit manen waarvoor scheidsrechter niet floot. 45. Simone volleert met links na voorzet Donadoni. Van der Sar redt fraai. Mooiste Milan-aanval. 45. Gele kaart Blind na protesteren 46. Desailly kopt over een leeg doel na een botsing tussen Van der Sar en Frank de Boer. 53. Kanu vervangt Seedorf. 57. Litmanen komt een stapie te laat om een pass van Finidi in te schieten. 65. Massaro schiet uit de draai naast, na slimme voorbereiding van Albertini. 69. Kluivert vervangt Litmanen. 77. Simone schiet, Van der Sar 78. Kanu combineert met invaller Kluivert en schiet naast. 80. Simone met links over. 85. Kluivert scoort met de linker voet, na een passje van Rijkaard die eigenlijk een een-twee wil aangaan 90. Rossi stopt een inzet van Blind, na een razendsnelle tegenaanval. De voorbereiding van Kanu was geniaal. moest de macht van de wed strijd inleveren. Ajax leverde een adembenemend gevecht met zichzelf. Met Kanu en Klui vert sloeg de balans onverwacht door naar Amsterdams voor deel. Door Patrick Kluivert, de jongste, brutaalste en spontaan ste van het stel. Het puntje van een linker voetbalschoen maak te iets los in Wenen. Die schoen wordt nóóit meer gepoetst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21