'Berkkamp, Ajax campionet DAG 26 ME11995 i Henrita Bergkamp genieten van hun leven in Civate en het adembenemende vergezicht over het meer van Annone. „Ja, dan realiseer je je dat het leven heel mooi kan zijn.' FOTO KAREL JANSEN Op de bank bij Dennis en Henrita Bergkamp, kijken naarAjax-Milan j te eraan geloven. Het zou trouwens tijd worden. In Wenen en in Nederland zal de isenmassa nu al wel minutenlang aan het hossen zijn. Hier heerst een bijna irritan- e arn ïst, zoemend. Civate blijft blijkbaar onder alle omstandigheden Civate, een char- ït bergdorpje op ruim drie kwarier rijden van Milaan. Maar bovenal: klassiek domi- van Dennis en Henrita Bergkamp. Plotseling is daar echter het geclaxoneer uit ver- llende scooters, gebonk op de afsluitpoort. En de kreet uit rauwe kelen. Berkkamp, kamp, Ajax campioneü Dat moeten fans van Inter zijn", schiet Dennis Bergkamp e lach. „Die hebben geen hekel aan AC Milan. Die haaaaaten Milan." atstai d Oi keek n Vat tje va i ifract i, tl 1 iekijiuëi 'elder t ndei Eu tesdojn, Istai hel >i 'aaiei joi "°g> i! 'fsda kei is er moe e tion- it KAREL JANSEN voor is het minutenlang Istil geweest in de huiska- Alsof de film nog even te- 1 edraaid moest worden. Die trad eigenlijk al in vanaf noment dat IGuivert de 1-0 frommelde. 'Tjezus', zei te kamp toen. 'Ongelooflijk', 1 Henrita aan. 'Tjezus', her- Ie de ex-Ajacied. Nu, id op het gazon voor de i, in de zwoele Italiaanse it heeft hij het op een rijtje i voor zichzelf. „Ajax ver- de Cup, maar o wat heb- :e gezwijnd." Tuinman 'n\ iddags had hij er nog met uinman over staan praten, rdaad, nog steeds dezelfde nan die een paar maanden len al die foute uitspraken hem deed in de Italiaanse ia. Bergkamp zou nooit uit- geen vrienden ontvangen, et spelen in de tuin, dat non-informatie, e pers heeft Alvise (zo heet uinman) te grazen geno- zegt de spits van Football Internazionale Societa per ie. „Ineens stonden ze de deur. Hij hield ze tegen, [kamp is niet thuis', had-ie ;d, om ze op afstand te len. 'Is-ie dan vaak weg', er gevraagd. 'Nee hoor, del wel mee'. De volgende stond er in de kranten dat )oit uitga. 'Komt zijn familie lezoek?' 'Ja', zei Alvise. Dus 10 ik geen vrienden." hend: „Ik vereenzaamde En ik speelde croquet in in, hoe ze daar in gods- n op komen is me nog is niet duidelijk. Wat moet j Lallend in café's hangen, ik er dan bij, pas ik me dan i aan? In Nederland be uwen ze mijn instelling als professioneel, ik leef voor rak. Hier wordt het juist ne- tf uitgelegd." wijst naar de lager tegen ?rg aangebouwde huizen, iranje dakpannen vormen mikpunten in de heldere id. „Ik bemoei me ook t met de buren, zeggen ze. r moet ik dóar dan aanbel- in vragen of ze mee op stap i. Weet je hoe oud die men- zijn? De jongste is tachtig." topt een vinger in zijn keel. ïhhh begrijp je, gelul alle- aar g0ecji hij had het er 's n- dags nog met Alvise over 'd. Midden veertiger, fer- 'n uin, vent Interista maar doodsbang voor de aartsrivaal uit dezelfde stad. „Ja", zegt Dennis Berg kamp, „daar hadden we het over hè. Nou goed, volgens Alvi se is Capello (de trainer van AC Milan) een genie in het spelen van finales. En we staan hier nu terwijl Ajax met 1-0 gewonnen heeft, maar Alvise heeft wel ge lijk gehad. Milan heeft het per fect gedaan vanavond. Ajax werd bij vlagen lamgelegd. Ze lieten Reiziger opbouwen, dat was onschuldig voor ze, Blind en Rijkaard werden onder druk gezet, konden Reiziger niet hel pen. Na de rust was dat over ja. Ajax speelde toen ook beter. Of zat Milan er gewoon doorheen? Ik ben er nog niet uit." Poort De ontvangst 's middags was al lerhartelijkst. Henrita was spe ciaal naar het vliegveld gereden om het bezoek af te halen. Het is voor de eerste keer dat de Bergkampen een journalist in hun huis toelaten. „We houden er gewoonlijk niet van, dit is pri vé." Nu kan het wel. Voor een keer. „Omdat het toch een spe ciale dag is vandaag." Ajax- Milan breekt vele deuren open, het mag weer eens bewezen zijn. De poort zwenkt open, Henri ta bedient daarvoor vanuit de auto de afstandsbediening. Be veiliging in een voetbalmaf land, „jammer, maar noodzake lijk', zegt de Spakenburgse. Voor ons ontrolt zich een met witte stenen geplaveide oprij laan omgeven door bomen, planten en bloemen waar Alvise dagelijks zijn ziel en zaligheid in moet leggen. De garage. Dennis Bergkamp, zojuist uitgetraind, staat te wachten. Natte haren, geknipt in zijn traditionele cou pe. „Ik had het naar voren laten knippen, maar hier voel ik me prettiger bij." De pers legde het weer anders uit. Zijn schaterlach klinkt hol in de ruimte waar de auto's bij komen van de Italiaanse rijstijl van de vrouw des huizes. „Dan heb je dus een haarprobleem', concludeerden ze. 'Je haar valt uit'. Ik wen er misschien ooit nog wel eens aan. Of nooit. Kom op, we gaan naar boven." De trappen en vloeren zijn van glanzend lichtbruin mar mer, de inrichting klassiek, warm. Henrita heeft zelf haar keuzes bepaald, ze studeert voor binnenhuisarchitecte. In de hal een geschilderde drieluik van Bergkamp, in de shirts van Ajax, Inter en Oranje. Een bron zen beeld van een voetballer. Middels een trap de afdaling naar de huiskamer, centraal staat het luie, luxueuze room kleurige bankstel, trouwfoto aan de wand, veel sierbloemen, va zen, glazen en een vitrinekast met daarin twee gouden Johan Cruijff-schoenen die zijn uitver kiezing tot Speler van het Jaar bevestigen. Bergkamp als Aja- cied, het lijkt al zo lang geleden, maar toch, het is pas twee sei zoenen terug dat hij De Meer achter zich liet en zijn uitdaging elders zocht. De schuifpui zoeft open en daar dient zich dan datgene aan wat Lothar Matthaus in zijn In- ter-periode deed besluiten het landgoed té huren. Het verge zicht over het meer van Annone is adembenemend. Witte dui ven fladderen door de lucht. „Ja, die hebben we hier ook", glimlacht Bergkamp. Een gazon bijna rondom het gehele impo sante huis, goed voor ontelbare slaapvertrekken, vele badka mers en zeven toiletten. Het zwembad is uiteraard overdekt. „Maken we bijna nooit gebruik van. Je traint hier twee keer op een dag, ik heb er de gelegen heid amper toe. Voor elke wed strijd moeten we in trainings kamp, dat is al drie dagen. Het terras, daar zitten we wel veel. Soms tot een, half twee 's nachts. Dat vergezicht hè, de lichten op de bergen, de ster renhemel. Ja, dan realiseer je je dat het leven heel mooi kan zijn." Magneet Gespannen zegt-ie niet te zijn, zo'n zes uur voor Ajax-Milan. Toch moet dit een vreemde week voor hem zijn. Eerst wordt Juventus kampioen, de club die hem twee jaar geleden dolgraag had willen inlijven, vanavond treedt Ajax aan voor De Grote Finale, de club die hij dezelfde tijd de rug toekeerde. Dennis Bergkamp kijkt verrast op. Bij hem is die gedachte nooit bo ven komen drijven. „Het is dat je het zegt..." En, na een korte overpeinzing: „Juventus is nooit zo dichtbij geweest voor me als de buitenwereld misschien denkt. Inter stond voor mij al in een vroeg stadium vast. En Ajax? Die deur heb ik dichtge slagen. Ik ben wat dat betreft een nuchter mens. Als ik een keuze maak, dan sta ik daar ook voor honderd procent achter. Twijfels komen niet meer in me op." De TV werkt vervolgens als een magneet. Krajicek is bezig tegen Ivanisevic, de wereldbe ker tennis in Düsseldorf, Tele tekst via de schotel op RTL4, NBA-basketbal met Rick Smits... „Ben ik gek van", praat de voet baller onder het zappen door. „Van de NBA. Mooie sport, ik heb zelfs een videoband van Michael Jordan. Daagt-ie een tegenstander uit bij een vrije worp, dat-ie 'm er zelfs met zijn ogen dicht ingooit. Doet-ie dus ook. Absolute top." Waar hij ook toebehoort, Dennis Bergkamp. Ondanks twee verloren seizoenen bij de club die maar niet om wil en kan schakelen naar het 'Neder landse' systeem. En daar wer den ze toch voor gekocht, Wim Jonk en Bergkamp. „Ach, verlo ren zou ik het niet willen noe men. Er had misschien meer in gezeten. Met een andere speel wijze. Pressing, op de training, in de wedstrijd. Wim en ik doen het nog steeds hoor. Jagen op de bal, op de helft van de tegen stander. Maai- draai je je hoofd om, dan zi^ je iedereen op tien tallen meters afstand staan wachten op wat er gebeurt. Geen aansluiting. Sommige jon gens willen best, maar als het vanaf de kant niet wordt geïn spireerd..." Trainer Ottavio Bianchi heeft weer voor een jaar bijgetekend. „Ja", zegt Dennis Bergkamp kortaf. Verder geen commen taar. Hij heeft alle begrip voor het vertrek van Wim Jonk naar PSV. „Wim heeft gelijk. Op zo'n leeftijd zo'n aanbieding, dat kun je niet laten lopen." En hij moet nog een seizoen. „Ik moet nog een seizoen", herhaalt de Am sterdammer de vraag. Hij ver keert met zijn gedachten elders. Blijkt ook wel, wanneer hij ver volgt: „Toen we vorig jaar met Inter de UEFA Cup wonnen hield ik maar vol tegenover de Dennis Bergkamp kijkt thuis vanaf de bank met zijn vrouw Henrita naar de beelden van Ajax - AC Milan. FOTO KAREL JANSEN pers dat die Cup ons houvast was in een verder teleurstellend seizoen. Je praatte het de pers aan. Het gekke is dat ik er nu zelf steeds meer in ga geloven dat het ook zo is. Die Cup, dat was echt een hoofdprijs. En Wim en ik hebben een belang rijk aandeel daarin gehad." Ultiem „Nog een paar uurtjes", zegt de naar ex-Manchester United-ve- dette Dennis Law vernoemde Bergkamp dan. „Kan Louis aan de bak." Zijn Ajax-hart klopt nog immer. „Dat raak je nooit kwijt. Ajax is het ultieme wat je als voetballer mee kunt maken. De beleving, het streven naar perfectie. Het rondootje (een keer de bal raken, twee spelers in het midden van de kring die de bal moeten onderscheppen). Je ziet het ze hier nauwelijks doen. En het is o zo leerzaam. Ajax is niet veranderd. Toevallig zag ik gisteren nog beelden van de laatste training. Vast pa troon, zoals we ons destijds ook voorbereidden. Nee, echt ge spannen zijn ze niet op dit mo ment. Het is zoals Danny Blind het vandeweek zei: dit is een van de belangrijke wedstrijden in het seizoen. Kan de buiten wereld misschien niet begrij pen. Die legt druk op de ketel, niet de spelers zelf. 's Ochtends een wandeling met de groep, over wat anders lullen, 's mid dags even slapen... Ja, dat kan, zelfs voor een EC-finale als de ze. Danny (Blind) kan het nooit, Jan (Wouters) ook niet, maar de rest, dat zijn slapers. Ik ook, diep. Soms word ik wakker en denk ik echt dat het ochtend is. Dat is goed, mentale en fysieke rust." Tien voor half negen. Hënrita en Dennis Bergkamp dienen de avonddis op. De keuze is op een Hollands aanbod gevallen, peentjes, sla, frites en kipfilet. „Omdat het een Ajax-avondje is." Bord op de schoot en kij ken, naar Ajax-AC Milan in de huiskamer van Dennis en Hen rita Bergkamp. Voetballer en vrouw, levend van het vak, kij kend naar het vak. Op een irri tante zender, dat wel. Italia Uno, eigendom van Milan- praeses Berlusconi benut elk dood moment in de wedstrijd om een reclame-boodschap tot het volk te laten komen. „Effe Duitsland proberenstoort Bergkamp zich ook. Nee dus, slecht geluid, Duits commen taar. „Italia Uno, het moet maar." Bruce Lee Wat opvalt is dat Bergkamp vanaf dat moment volledig één wordt met hetgeen zich op de beeldbuis voor hem afspeelt. Telegram-taal vanaf de bank. De eerste opmerking verrast: „Jammer dat ze alletwee niet in hun eigen shirt spelen." De vraag: „Speelt Davids eigenlijk al zonder bril?" En z'n eigen verrassing: „Waar loopt die Si- mone nou op?! Witte schoenen! Het wordt steeds meer ballet." De wedstrijd dan, de kracht van Milan. „Precies zoals gepland. Ze pressen." En, na twintig mi nuten: „Ajax moet oppassen, dit loopt verkeerd." Louis van Gaal nis BruCe Lée. Bergkamp: „Wat doet-ie nou!!!! Wat doet-ie nou. Gekke Van Gaal. Dit zijn histori sche beelden, maar het kan na tuurlijk niet. Niet in een finale." En zijn eigen gevoelens komen onbewust bovendrijven, bij een schitterende, tollende, weg draaiende voorzet van Donado- ni: „Die heb ik hier in twee sel; zoenen dus niet gezien..." Louis ven Gaal naar Inter, zou dat geen oplossing zijn? „Zou niet werken. De president heeft hier de macht. Hij bepaalt mee, dat pikt Van Gaal nooit. Ik denk dat dat ook de reden is waarom Cruijff nooit naar Italië is geko men. Van Gaal en Cruijff willen zelfbepalen." Bergkamp zit goed met zijn voorspelling dat er niet wordt gewisseld in de rust. Een tirade van Van Gaal verwacht hij ook niet. „De jongens willen best, maar het klopt even niet. Milan doet het goed. Ajax moet het meer over de vleugels proberen, agressiever worden." De tweede helft: Seedorf maakt plaats voor Kanu, „Au, dat is een tikkie, even terug op de aarde." Klui ven draait in voor Litmanen: „En dat is het tweede tikkie dat Van Gaal uitdeelt." De 1-0: „Tjezus. Ongelooflijk en Tje zus." Nadat alle Ajacieden de Cup in hun handen hebben gehad en het geluid van de knetterende scooters met Inter-fans („Die zijn Ajax dus eeuwig dankbaar") is weggestorven in de bergen rondom, keert de rust terug in Civate. Henrita ruimt binnen de tafel af, Dennis Bergkamp, ooit vooraanstaand godenzoon en grondlegger van 'het stiffie met gevoel' wijst buiten naar de met sterren bezaaide hemel. „Mooi hè, of is dat een vliegtuig?" Zijn gedachten zijn bij zijn voorma lige maten uit Mokum. „Die gaan nu volledig uit hun bol. De Boertjes voorop, uiteraard..." Ook al zo'n verschil met Inter. „Toen wij de UEFA Cup won nen aten we een happie en dat was 'm dan weer. In Italië vin den ze het heel normaal, zo'n Cup." De conclusie trekt hij zelf. „Frenk Rijkaard heeft gelijk." Waarmee? „Het is nog zo jong, dit Ajax. Achttien jaar, waar hebben we het eigenlijk over? Weet je wat ze moeten doen? Ze moeten lekker in Amsterdam blijven. Volgend seizoen mee pakken, voetballen tegen de druk die er dan wèl ligt. Als ze het dan weer kunnen waarma ken, ja, dan ligt de weg open. Maar nu jongens, blijf waar je bent. Dat buitenland wacht wel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19