I Veel oorlog bij opstel Nederlands Discussie over promotie Leiden Schrijvende Lezers Kippenhok moet blijven Leiden English Choir op dreef Antwoorden examens Engels geen weggevertje IRIJDAG 26 ME11995 Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant on dertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent nie't dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Cunstschatten N BRANDENBURG, C Inder het hoofdje 'Kunstschat - ïn' geeft de adjunct-hoofdre- het Leidsch Dag- ïtaar op de recente ondst van marmeren beelden het wrak van het 101 jaar ge- den gezonken stoomschip astor'. Hij weet te melden dat een schip 'met man en muis' ergaan is voor de kust van En- eland, dat er 'bloed kleeft' aan lenige internationale verzame- ng, ook die van het Rijksmuse- van Oudheden. Nou, nou! Had de adjunct-hoodredac- de moeite genomen zich p de hoogte te stellen van wat n 1894 werkelijk is gebeurd, had hij kunnen w,eten dat gehele bemanning van het toomschip 'Castor' op tijd de oepen wist te bereiken. Weinig loed kortom aan deze Ro se beelden. Hij had boven- - door zich even in te jannen - kunnen achterhalen at de kunsthandel in de 19e ook zijn wetten en bepa- ngen kende, en dat de zinsne- 'gepikt of door sluwe han- elaren voor een prikkie ver- :heept' aardig klinken, maar werkelijkheid grof geweld andoen. R.B. Halbertsma, bnservator Rijksmuseum van Oudheden, Leiden. In het kader van een discussie over de promotie van Leiden, onderstaand wat de stad aan de toerist/bezoeker te bieden - heeft. 1. Leiden met de oudste uni versiteit van Nederland. 2. Wij maken kennis met de derde museumstad van Neder land, na Amsterdam (met 50 musea) en Rotterdam (met 27 musea) komt Leiden met 23 collecties. 3. Zoals gebruikelijk bij oude binnensteden: monumenten bij de vleet: het Rapenburg (waar ook Boerhaave heeft gewoond) is een bijzondere gracht met aan één stuk verschillende woonhuizen van diverse pluimage! 4. Destijds de industriestad welke - eigenlijk - een te groot binnenstadswoongebied in be slag nam ten koste van de wo ningbouw. Het meest bijzonde re was evenwel, dat alleen in Leiden (als nergens in Europa!) zulk een uitgebreid produkten- aanbod was, bijv. van conser ven, textielfabrieken, jenever, staal- en constructiebedrijven, kranen, bruggen, bruggenbouw, kettingen, ankers, marsepein, betonelementen, frisdranken, vuurwerk, scheepsbouw, caros- seriebouw, benzinepompen, Leids bier, gasfabricage elec- tralevering/vuilverbranding, koffie- en theefabricage, uitge verijen en drukkerijen, meels- ilo's, sigarenfabricage, typema chines, enz, enz. 5. Een stad met een reeks aan feesten, welke elk jaar terugko men: zoals bijv. de Lakenfeesten (met peurtocht en culturele ma nifestaties, enz.) en de drie ok toberfeesten, enz. 6. Rondvaartboten maar dan - vooral 's avonds - compleet met romantische menu's bij kaars licht. Overdag door de binnen stadsgrachten, de singels en - ook - de molentochten. 7a. Wat komt een toerist in de oude binnenstad o.a. tegen? Juist: orgeldraaiers met hun pie rement in de Haarlemmer- 7b. Een jaarlijks terugkerend straatorgelconcours zal de aan dacht vestigen op traditionele gebeurtenissen, welke zich ook in andere steden op drukke winkel- en marktdagen mani festeren. Jos Brink heeft destijds als eerste een aantal Leidse pie- op televisie gebracht. 8. Een elke 5 jaar terugkerende uitnodiging aan in het buiten land verblijvende jongeren om - na bustocht door stad en om geving plus tocht per rondvaart boot - hun reactie te geven op wat zij persoonlijk ben in schets- en tekstv het papier tc In het Leidsch Dagblad van 16 mei jl. las ik met verslagenheid het artikel 'Dierenzorg pleit te gen afbraak kippenhok'. De gemeente Zoeterwoude vindt dat een kippenhok, waarin tientallen verwaarloosde, mis handelde, ondervoede, ge wonde en zieke kippen wor den 'opgevangen, gevoed en opgelapt, in strijd is met de bestemming van het weiland aan de Zuidbuurtseweg. Zelf heb ik dit onderkomen voor verwaarloosd kleinvee enkele malen bezocht, maar als je het niet weet. vind je het niet. Het ontsiert het land schap niet, het ligt ver weg verscholen achter achter bo men en is zodoende tevens niemand tot last. Ik begrijp niet waar de ge meente zich druk over maakt. Haar uitspraak kan slechts be rusten op pure bureaucratie. Alleen omdat het kippenhok geplaatst zou zijn zonder ver gunning, zou het afgebroken moeten worden. De gemeente begrijpt geloof ik niet wat voor fantastisch werk hier verricht wordt. De omstandighede# waarin de dieren hier arriveren, zijn vaak erbarmelijk en dieronterend. Zouden de dieren hier niet te recht komen, dan waren ze ten dode opgeschreven, om dat er verder geen opvang be staat voor verwaarloosd klein- Heeft de gemeente hier wel eens bij stil gestaan? De ge meente wil nu dat dit kippen hok wordt afgebroken enkel en alleen omdat er geen ver gunning voor is verleend en deze ook niet alsnog wil verle nen. Dat betekent dat deze dieren dus toch nog ten dode zijn opgeschreven. Ik zou dit als gemeente niet op m'n geweten willen heb ben. Of verleen alsnog een bouwvergunning of zorg el ders voor een ander onderko men. Maar laat deze dieren niet aan hun lot over. Het is al zo bijzonder dat mensen zich vrijwillig bij nacht en ontij ontfermen over dit ontheemde pluimvee, puur uit dierenlief de. I. Hoogenraad-Zwan, Rijpwetering. Werkweek van tachtig uur In de lezenswaardige rubriek van de heer Pim Fortuyn kom ik wel eens vreemde uitspraken tegen. Zo schrijft hij in het L.D. van 10 mei over de inkomens van medische specialisten: 'Wat over blijft is de veelal karige bo terham voor de specialist en dat na jaren studie en werkweken die in de buurt komen van de tachtig uur.'Als reactie hierop stel ik drie vragen: 1. Wie controleert de specia list of hij inderdaad zoveel uren per week werkt? 2. Indien het waar i^dat som migen uit deze groep zoveel tijd besteden aan hun patiënten, ligt het dan niet voor de hand dat er meer processen tegen de ze specialisten gevoerd worden? Want niemand kan goed func tioneren onteer zo'n werkbelas ting. 3. Wordt het niet tijd dat de overheid zulke wantoestanden verbiedt? Nu er steeds meer specialis ten komen, zal ook de werke loosheid zijn kop opsteken in deze sector. Dan is twee maal veertig uur te verkiezen boven één maal tachtig uur. Zelfs als daardoor de kosten van de ge zondheidszorg zouden stijgen. En dat is maar de vraag. D.O.E.Gebhardt, Oegstgeest. Reageren op een muziekrecen sie lijkt een hachelijke en zinlo ze zaak. Hachelijk omdat de re actie voortkomt uit emotie en dientengevolge subjectief is; zinloos omdat de recensie er nu eenmaal staat, zwart op wit, en er dus niets meer aan te doen valt. Toch waag ik het er op een paar opmerkingen1 te maken naar aanleiding van de recensie in het L.D. van maandag 15 mei van het concert gegeven door het Leiden English Choir. Het lijkt mij niet juist om tweederde van i wijden aan een vrij kort, inlei dend, stuk (Purcell), en slechts één derde aan de hoofdmoot van het concert (het Requiem van Mozart). Maar het grootste bezwaar maak ik tegen de misleidende kop ('gewijd maar saai') boven het artikel. Misleidend omdat zo de indruk wordt gewekt als zou de typering 'saai' (door de recensente waarschijnlijk gere serveerd voor het eerste stuk) voor het gehele concert gelden. Ik had na afloop echter de in druk dat er maar weinig con certgangers naar huis zijn ge gaan met het gevoel dat zij een saai concert hadden bijge woond. Tot slot kan ik als aardige bij komstigheid nog vermelden dat de dirigent voor dit afstudeer- concert van de examencommis sie van het Kon. Conservators um in Den Haag, die o.a. heeft gelet op interpretatie, articulatie en choreografie, het cijfer negen heeft gekregen. Proficiat! Aert van Leyden. xamen voor tarde werkers ÜDEN/REGIO 'ooral voor de harde werkers het HAVO-examen han- elswetenschappen en recht te doen, vindt J. de Ko- ing, docent aan Visser 't Hooft yceum in Leiden. „Zeker drie- wart van het examen was stan- aard. Dat betekent darleerlin- en die hebben opgelet tijdens e les en goed hun huiswerk lebben gemaakt, geen grote iroblemen tegen konden ko ten." Over bijna alle onderde in werd wel een vraag gesteld, illeen marketing kwam nauwe- ijks aan bod. De Koning: „Er verd alleen een keer gevraagd sprake was van verbreding if verdieping van het assorti- nent. Volgens het antwoord- nodel zijn beide antwoorden ped, als de motivatie maar lopt." Spanning duurt tog twee weken nog Dun let einde van de examens is in acht. Voor veel leerlingen is de 'akantie begonnen nu de ver dichte vakken voor MAVO en WO achter de rug zijn. Ook de het ixamens van de populaire vak- ten die door veel leerlingen vorden gekozen, zijn inmiddels ifgenomen. Alleen HAVO-leer- ay!') ingen moeten nog even door- ildui Jijten, maandag hebben zij En- iels, tekstverklaring. Toch is net het laatste examen de spanning niet voorbij. Pas op 14 uni krijgen de eindexamenkan- lidaten te horen of zij het felbe- ieerde papiertje hebben ge laaid. Het duurt twee weken, en 'oor leerlingen die snel klaar rijn drie weken, voordat de uit slag bekend is. Dat is de tijd die iet Cito nodig heeft om alle multiple choice examens te ver werken. De uitslagen van die examens worden dinsdagoch tend 13 juni bij de scholen be- )rgd. Toch moeten de leerlingen dan nog een dag in spanning zitten. De scholen houden een Star slag om de arm door de uitsla gen een dag later bekend te ma ken. Zo hebben ze altijd genoeg tijd om de cijfers van de exa mens die door een docent en een gecommiteerde zijn nage keken bij de Cito-cijfers te voe- m. Volgende week zijn de eind examens waar maar weinig leerlingen aan deelnemen, zoals Russisch, Spaans en -voor de eerste keer- Turks en Arabisch. De laatste examens zijn woens- Fries voor HAVO en VWO. VBO-leerlingen van het Rijnmondcollege in Katwijk aan het solderen bij het examen elektrotechniek. LEIDEN/REGIO E MITTELMEUER „Mensen die graag diep na denken, de actualiteiten goed bij houden en de vijftigste mei intensief hebben beleefd, kwamen goed aan hun trekken." Docent K. Koster van het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden is dik tevreden over de onderwerpen voor het VWO opstel. Volgens hem waren de onderwerpen divers: genenon- derzoek, herdenken, lezen, ongewenste intimiteiten op school, jeugd en religie. „Echt niet", sputteren kandida ten Jocelyn, Elise en Karin, „Er waren helemaal geen leuke onderwerpen." De VWO-eindexamenkandidaten konden kiezen uit tien onderwerpen om een opstel over te schrijven. Drie daarvan gingen over het thema oorlog/bevrijding. Elise heeft een betoog geschreven over de vraag of oorlogs leed wel of niet commercieel geëxploiteerd mag wor den. In de opgave werd, onder het kopje 'Leuren met oorlogsleedals voorbeeld de film 'Schindler's List' aangehaald. De leerlingen konden verschillende vragen in hun betoog betrekken, zoals: Waar ligt de grens tus sen bevordering van historisch besef en exploitatie van emotie? En: Is het te rechtvaardigen dat mensen geld verdienen aan oorlogsleed? In haar betoog heeft Elise niet 'Schindler's List' als leidraad genomen maar 'Het Dagboek van Anne Frank'. Het is goed te rechtvaardigen dat mensen geld verdienen aan de oorlog, vindt Elise. „Het is heel nuttig dat mensen dingen over de oorlog weten, die literatuur moet blijven bestaan." Koster vindt dat de leerlingen met dit onderwerp alle kanten uit konden. „Dit jaar hadden heel veel leerlingen boeken met oorlogsthema's op hun boekenlijst, vooral 'De Donkere Kamer van Da mocles', 'De Aanslag' en 'Het Stenen Bruidsbed' ston den er vaak op. Wie zo'n boek heeft gelezen kan met dit onderwerp goed uit de voeten." Het opstel van Karin ging over lezen. 'Schrijf een be- schpuwing over wat lezen voor jou betekent', luidde de opdracht, 'Betrek daarin onder andere aspecten als leeshonger, leesdwang en eigen ervaringen me bijvoor beeld lezen voor de lijst.' „De televisie neemt steeds meer de rol van boeken over", vindt Karin. „Eigenlijk is het heel jammer dat veel leerlingen verfilmingen van boeken lezen voor hun lijst. Ik heb dat zelf ook gedaan, daar niet van, maar een personage in een film is heel anders dan in een boek, meestal valt het hartstikke te gen. Nakijken Hoe wordt een opstel nou eigenlijk beoordeeld, vraagt FOTO DICK HOGEWONINC Karin zich plotseling af,„Ik weet dat je een inleiding, kern en conclusie moet schrijven maar wat is de nor mering?" Volgens Koster hoeft ze zich absoluut geen zorgen te maken. „Ik ken je al zolang, het kan niet fout gaan." Toch blijft de exacte manier waarop het opstel wordt beoordeeld in het midden. „De stelopdrachten worden intern nagekeken en als de docent twijfelt, overlegt hij met een collega", zegt Koster. Volgens Koster zijn er nauwelijks leerlingen die moei te hebben met het schrijven van een opstel. Elise kijkt hem bedenkelijk aan. „Ik heb anders niet vaak hoger dan een zes gehaald voor het opstel", zegt ze. „Maar dat komt omdat je niet van lezen houdt", legt Koster uit, „Omdat je niet veel leest heb je problemen met je stijl en moeite met schrijven." Het is dus nog afwachten tot de uitslagen binnen zijn op 14 juni. Hoe ze dit op stel hebben gemaakt, zullen de leerlingen nooit precies weten. Het examen mag niet meer worden ingezien dus ze moeten genoegen nemen met de cijferlijst „Jul lie hebben zojuist een kindje afgestaan", zegt Koster. Gespannen zijn de drie nauwelijks meer. Vanmiddag hebben ze alleen nog Engels tekstverklaren en dan is het vakantie. „Hoe voelen jullie je nou?" vraagt Koster vaderlijk bezorgd, „Heb je het gevoel dat er iets van je zelf is geamputeerd, dat je artistiek iets bent kwijt ge raakt?" Elise en Jocelien kijken hem iets verbaasd aan. „Nee, zo voelt het niet", zeggen ze. „Maar ik voel me wel leeg hoor", zucht Karin. VWO ENGELS 4 B 17 C 30 43 5 18 E 31 E 44 B 6 E 19 A 32 45 7 C 20 C 33 E 1 B 1 4 B 27 B 40 C 8 21 A 34 E 2 B 15 C 28 D 41 A 9 22 D 35 B 3 E 16 C 29 B 42 B 10 B 23 36 4 B 17 C 30 A 43 B 11 C 24 E 37 C 5 B 18 C 31 A 44 A 12 B 25 38 E 6 C 19 D 32 B 45 C 13 26 B 39 C 7 A 20 B 33 B 46 D 8 A 21 A 34 D 47 B 9 A 22 D 35 A 48 B MAVO(C) MUZIEK 10 C 23 D 36 C 49 C 11 B 24 B 37 B 50 C 12 C 25 C 38 C 13 B 26 C 39 C 1 D 14 F 27 A 40 D 2 B 15 C 28 C 41 D 3 B 16 B 29 D 42 C VBO(C) MAVO(C) MAAT- 4 C 17 D 30 C 43 A SCHAPPIJLEER 5 D 18 A 31 B 44 B 6 A 19 B 32 C 45 C 7 B 20 F 33 C 46 C 8 A 21 C 34 A 47 A 1 A 14 E 27 A 40 A 9 F. 22 C 35 B 48 B 2 C 15 A 28 B 41 B 10 C 23 A 36 C 49 B 3 16 A 29 B 42 D 11 C 24 B 37 D 50 E 4 17 F 30 B 43 D 12 C 25 D 38 F. 5 B 18 31 B 44 13 C 26 B 39 C 6 C 19 A 32 C 45 7 A 20 B 33 B MAVO(D) MUZIEK 8 F 21 B 34 C 9 22 35 B 10 B 23 A 36 C 11 A 24 A 37 B 1 D 14 F 27 B 40 A 12 D 25 C 38 D 2 B 15 C 28 C 41 D 13 B 26 D 39 A 3 B 16 B 29 A 42 D 4 C 17 D 30 B 43 B 5 D 18 A 31 C 44 B VBO(D) MAVO(D) MAAT- 6 A 19 B 32 C 45 C SCHAPPIJLEER 7 B 20 F 33 B 46 B 8 A 21 C 34 F, 47 D 9 E 22 C 35 B 48 C 10 C 23 A 36 C 49 C 1 A 14 27 F 40 11 C 24 B 37 F 50 F 2 F 15 B 28 41 12 C 25 D 38 B 3 A 16 29 A 42 D 13 C 26 B 39 A LEIDEN/REGIO Pittige vragen en moeilijke teksten van een hehoorlijk niveau. Volgens B. Verkade, docente aan het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden was het VWO examen absoluut geen weggevertje. „Voor al in tekst drie en tekst zes zaten nogal wat valkuilen. Ik denk dat sommige leerlingen daar iets te gemakkelijk over hebben ge dacht. Vooral in tekst zes, over nationalisme, zaten veel moeilij ke voorden en vaktermen." Verkade vindt dat de teksten absoluut niet dicht bij de bele vingswereld van de leerlingen staan. „Misschien dat de tekst over vrouwen en carrière nog wel aansprak, maar de andere tek sten waarschijnlijk niet. Maar dat zijn de leerlingen gewend met die teksten. Trouwens, als ze straks gaan studeren moeten ze ook taaie boeken doorwerken."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15