Het wereldrijk van Star Trek RtvShow VRIJDAG 26 MEI 1995 Twee als ouderwetse telefooncentrales uitgedoste Star-Trekfans. ,,'tlhlngan Hol Dajatlha'aT'. Wablief? ,,'tlhlngan Hol Dajatlha'aT', klinkt het nog maals op vragende toon. Ik heb geen flauw benul, „qajatlh", zegt het wezen tegenover mij, terwijl het mij een behaarde en b'eschubde hand toesteekt en een brede grijns trekt die zijn puntige hoektanden ontbloot en vreemde bewegingen veroorzaakt van de centime- tersdikke ribbels op zijn voorhoofd. „Hi, how are you doing today?", klinkt het dan in perfect Engels. CORRESPONDENT Wel, met mij gaat het prima, maar hij lijkt vooral last van een spraakgebrek te hebben. „Ik vroeg: spreek je Klingon?", zegt hij. Niet dus. ,,En je had kunnen antwoorden: jlyajbe. Ik versta je niet." Dat klopt, want ik begreep er geen woord van. De onbekende pakt een zeis achtig zwaard op, maakt een buiging en begeeft zich weer tussen de menigte, die bestaat uit andere wezens met rare, puntige oren, uit dikke vrou wen met bobbels op hun wan gen en net zulke ribbels op hun neus en voorhoofd, zwarte fi guren waarbij kabels uit hun hoofd lijken te komen en, zo waar, ook nog heel wat 'norma le' mensen. In het congresgebouw van Pasadena lopen deze zaterdag duizenden van die rare wezens rond. Zij eten tussen het gewo ne volk een hamburgertje of drinken een colaatje op een terras. De bewoners van deze rustige voorstad van Los Ange les kijken nauwelijks op van de buitenaards aandoende figuren die door hun straten wandelen. „Gekken", zegt een bejaarde dame slechts, als zij bijna door een stel van deze monsters op een zebrapad omver wordt ge lopen. Trekkers Door de week zijn het dokters, taxichauffeurs, zakenmensen, verkopers, verpleegsters. In het weekeinde zijn zij voor velen 'gekken', Amerikanen die het leuk vinden om op hun vrije zaterdag een raar pak aan te trekken. Zij zijn 'Trekkers', fans van 'Star Trek', de futuristische TV-series en bioscoopfilms die in bijna dertig jaar wereldwijd een cult-fenomeen zijn gewor den. Hier in Pasadena wordt voor de derde maal de 'Grand Slam' ge houden, de grootste bijeen komst van fans van Star Trek. In twee dagen komen maar liefst vijftienduizend mensen langs. Verkleed als Captain Kirk, dokter Spock, als Kling ons, Borgs of hoe al die ruimte wezens ook mogen heten. An deren lopen rond in hun vrije- tijdskloffie. Een ding hebben zij gemeen: een absolute fascinatie met Star Trek en met de figuren uit de futuristische TV-serie en de films. Zij weten alles van Star Trek. Kennen elk van de 79 af leveringen van de TV-seriduit hun hoofd, hebben alle zes bio scoopfilms gezien. In werk groepen discussiëren zij over de betekenis van gebeurtenis zus of karakter zo. De zelfge maakte uniformen worden be wonderd of bekritiseerd, want als er ook maar een knoopje verkeerd zit zijn er meteen me de-Trekkers die je er attent op maken. Het zijn mensen die zich met een bijna religieus aandoende overgave storten in een totaal imaginaire wereld. „StarTrek is een van de meest opmerkelijke culturele fenomenen van deze eeuw", zegt Arthur C. Clarke, de inmiddels 78-jarige auteur en goeroe van de science-fic- tionwereld. „Maar mensen ne men het veel te serieus", meent Rick Berman, die man als regis seur verantwoordelijk is voor het voortleven van de ST-my- the. Harmonieus Die begon in 1966 met de tv- serie Star Trek. Een serie die ging over de avonturen aan boord van een ruimteschip, de Enterprise, waarmee onder lei ding van Captain Kirk (ge speeld door William Shatner) een bemanning van mannen en vrouwen van meerdere ras sen en politieke herkomsten op een bijna onwezenlijk harmo nieuze manier samenwerkend door het heelal van de 24ste eeuw koersten. Het was in een tijd waarin Amerika na de moorden op John F. Kennedy en Martin Lu ther King in verwarring ver keerde, geregeld rassenonlus- ten voorkwamen en de oorlog in Vietnam uit de hand begon te lopen. „Op een donker mo ment in onze geschiedenis bracht Star Trek de toen nog impopulaire ideeën over tole rantie voor andere culturen en respect voor het leven in al zijn vormen", zei Arthur Clarke on langs. „En dat alles zonder te prekerig te worden. De Amerikaanse kijkers zagen er echter niet veel in. Op het hoogtepunt van de serie stond Star Trek nog maar op de 52ste plaats van de bestbekeken TV- programma's. Het had een trouwe, maar kleine schare vol gelingen. Commercieel was het geen succes, en na twee jaar besloot de omroep NBC er een eind aan te maken. Er werd bij filmmaker Paramount geen derde serie besteld. Maar een van de trouwste ST- fans, Bjo Trimble, een huis vrouw uit Oakland in Califor nia, was het daar helemaal niet mee eens. Zij organiseerde - overigens zonder al te veel ver wachtingen - een brievencam- pagne om NBC op andere ge dachten te brengen. Twee we ken later waren bij de omroep meer dan een miljoen brieven binnengekomen, waarin werd gepleit voor het voortbestaan van StarTrek. Fenomeen Dat gebeurde. En er kwamen bioscoopfilms. Anno 1995 is Star Trek de bestbekeken serie op de Amerikaanse TV. Elke week stemmen 20 miljoen mensen op ST af. De grote films hebben Paramount al 500 miljoen dollar opgeleverd. Star Trek wordt in zeker 75 landen op de buis geberacht. Maar het meest bizarre aan StarTrek is toch het 'Trekkers'- fenomeen. Dat miljoenen men sen in de hele wereld zich zo tot een fictieve TV-serie aange trokken voelen, dat zij zich hul len in de kostuums waarin de acteurs lopen, dat zij fanclubs oprichten en vele malen per jaar bijeenkomen om met lot genoten over Star Trek te pra ten. Via Internet worden wekelijks door Trekkers duizenden be richten uitgewisseld. In alleen de VS worden jaarlijks al zo'n tweehonderd ST-conventies gehouden. Er is een levendige Star-T rek-souvenirindustrie. In het congrescentrum van Pasa dena zijn stands met Star Trek Wil je een echte Klingon zijn, dan moet je er tegen kunnen bij wijze van mutatie urenlang gegrimeerd te worden. foto's gpd boeken en video's, speldjes, petten, T-shirts, computerspel letjes, posters, ST-uniformen. Tallozen lopen rond in de roodzwarte, blauwzwarte of geelzwarte unformen van de Enterprisebemanningen. Een man heeft zich kaal laten sche ren, om toch jnaar zoveel mo gelijk op Enterprisecomman- dant Jean Luc Picard (Patrick Stewart) te lijken. Vooral de Klingons zijn populair. Sommi gen zijn uren in de weer om zich als een van deze buiten aardse monsterlijke wezens te schminken. Maar allen beweren niet 'zo maar Star Trek-fan' te zijn. Star Trek staat voor iets groters. Zij verwijzen naar Gene Rodden- berry, de man die de serie in 1966 het leven schonk. Rod- denberry wilde, zoals hij zelf eens zei, het beeld schetsen van 'een humanistische toe komst, waarin de mensheid verenigd, vreedzaam en welwil lend was'. De bemanning van de Enterprise was daarvan het voorbeeld: een perfect samen werkende eenheid van zwart, blank, oosters, Rus, Amerikaan en... ruimtewezen. Met een aanvoerder, Captain Kirk, die het toonbeeld was van eerlijk heid, heldhalftigheid en intelli gentie. En de Enterprise door kruiste het heelal op zoek naar andere beschavingen, en pas sant onrecht en geweld bestrij dend. Het is die 'boodschap' van de in 1991 overleden Roddenber- ry, die nog steeds de kern vormt van het Star-Trek-feno- meen. „StarTrek geeft hoop voor de toekomst. Een toe komst waarin de mensheid zijn grootste dromen heeft waarge maakt, waarin we onze laagste instincten hebben overwon nen", zegt Jon Austin, een ST- fan uit California. „De meeste science-fiction films tonen een donkere en verschrikkelijke toekomst, vol oorlog en honger. StarTrek niet." Kevin Maevers noemt de figu ren uit Star Trek rolmodellen die hij zijn kinderen voorhoudt. „In Star Trek zijn de goeien al tijd goed, en de slechten wor den overwonnen. Kirk, Spock, McCoy en al die anderen zijn voor mij meer dan filmfiguren. Het zijn leraren, rolmodellen, vrienden. Ouders in dit land hebben solide, respectabele rolmodellen als deze nodig." Trekkers noemen zichzelf 'gelovige optimisten'. En Sue Martin, èen fan uit Kansas, zegt dat Star Trek een blik biedt in een toekomst, waarin mensen wat hebben geleerd over hoe zij de kwaliteit van het leven kun nen verbeteren. Star Trek biedt 'een ontsnapping voor de een, een utopie voor de ander, hel derziendheid voor sommigen en voor anderen is het gewoon een soap-opera', aldus fan Ste ve Smith. De acteurs zijn het daarmee eens. William Shatner, die in Pasadena een zaal met duizen den fans toespreekt, zegt dat Star Trek 'onze behoefte aan mythologische figuren stilt, zoals de Griekse helden en hun reizen', Volgens Shatner heeft de populariteit van Star Trek te maken 'met de diepgevoelde menselijke behoefte om te we ten hoe het leven na onze dood zal zijn'. Shatner moet zelf overigens weinig hebben van het 'Trek ker'-wezen, Hij vindt het maar vreemd dat mensen zich op hun vrije zaterdag in rare pak jes steken om hem na te doen. „Waarom doe je dit? Wat is er met jou aan de hand?", vraagt hij oprecht verbaasd aan een Klingon in vol ornaat. De man weet niet meer te zeggen dan dat hij het 'gewoon leuk' vindt. Even later maakt een paartje, dat zojuist op deze ST-kermis is getrouwd, bij Shatner zijn op- wachting. „Waarom in hemels naam breng je de belangrijkste dag van je leven op een Star Trek-show door?", vraagt hij vol onbegrip. Het antwoord is hetzelfde. „Get a life!", roept Shatner. Met andere woorden: doe toch gewoon. Ontvoerd Dat geldt ook voor Ron Hagen en Bruce Holcomb, die rondlo pen als Borgs, zwarte robotach tige wezens waar overal kabels uitkomen. Het is een uit de hand gelopen hobby, stelt Ha gen, waarmee ze twee jaar gele den zijn begonnen. In een boekje met foto's hebben Ha gen, een ingenieur, en Hol comb, industrieel ontwerper, de wordingsgeschiedenis van hun pakken beschreven. Hun grootste wens? Hagen: „Ooit door buitenaardse wezens ont voerd te worden." In een hoek van de hal deelt Jim Trusk, een dubbelganger van Shatner, handtekeningen uit. Op het voorplein doen de echte acteurs dat. Sommigen staan urenlang in de branden de zon voor een handtekening van Kate Mulgrew (Captain Ka- thryn Janeway) of Nana Visitor (majoor Kira Nerys). Een groep uit Los Angeles poseert intus sen als een volmaakte kopie van de Enterprisebemanning. Verderop gaan originele uni formschildjes van de serie voor 250 dollar van de hand. Een echte Klingon-speer, door de filmmaatschappij beschikbaar gesteld, kost 700 dollar. Tech nofreaks genieten van de tech nologische snufjes uit Star Trek. Er wordt op gewezen dat de 'communicator' die Captain Kirk in 1966 al gebruikte, toch verdacht veel lijkt op de draag bare telefoons van nu. In 1984 gebruikte Captain Pi card in de film al computer met kleurenscherm hoewel die toen nog niet op de markt waren. „Veel van de technologie die wij in 1966 ge bruikten is nu echt", zegt Willi am Shatner. „De flipphones, vi deophones. We leken toen ech :e tijd 200 jaar vooruit. i handtekeningencam pagne in 1976 besloot de NASA de eerste spaceshuttle 'Enterprise' te Klingons En dan is er het Klingons. Want de woorden uit het begin dit verhaal waren geen on Het Klingons bestaat. Ontspro ten aan het brein van Mark Okrand, een vertaler aan wi 1984 door Paramount gevraagd werd om 'wat vreemde den' te bedenken die in de film gebruikt konden worden. Okrand nam zijn taak serie op, en besloot de Klingons echte taal te laten spreken. ,Het begon met vloeken. Dat wil iedereen nu eenmaal het eerst", zegt hij. Maar daama kwamen er meer en meer woorden. Hij ontwikkelde een grammatica. Het begon uit de hand te lopen. Taalkundigen bemoeiden zich ermee. Drie jaar geleden richtte professor Lawrence Schoen van een uni versiteit in Pennsylvania het Klingon Taal Instituut op. Dat telt nu al honderden leden in de hele wereld die Klingons spreken. „Vaak beter dan ik", aldus Schoen. Okrand maakte een Klingon Woordenboek, waarin vijfduizend woorden staan. Ogenschijnlijk lijkt het nergens op. Het is een 'alfabet soep' van hoofd- en kleine let ters en vreemde accenten. En bij het horen van het Klingons wordt het Nederlands ineens een fantastisch muzikale taal. Probeer het maar eens: „qa StaHvls wa'ram IoS SaD Hugh Sljlatt getbogh IoD". Het bete kent: vierduizend kelen kunnen doorgesneden worden in een nacht door een rennende man. Het voorbeeld komt echt uit het Klingon-woordenboek. Of: „DortaS blr jablu'Dl'reh Qa- Qqu'nay'", wat „wraak is een schotel die het best koud opge diend kan worden' betekent. Want de Klingons zijn ook nog eens ware filosofen. Er zijn zelfs Klingondialecten en een Klingon volkslied, 'Dün Wo'maj', oftewel 'Ons Rijk is Prachtig'. Maar in de tweede zin wordt al gemeld dat wie hel daar niet mee eens is .onder onze laarzen zal worden ver trapt' ('vaj Da Smeymaj blng- Daq chatt DlbeQmottchu'jay!'). ing ,Het begon als een grap", aldus )ijti Lawrence Schoen, „maar er bleek vraag naar te zijn. We moeten onszelf echter telkens herinneren het niet lid; Aan universiteiten in Amerika worden zelfs colleges in 'Star Trek' gegeven. Professor Ken Carter van de Universiteit van Alabama zegt zijn studenten zo zijn te willen leren vergelijkingen te 1 trekken met de oude Griekse toneelstukken. In Connecticut wordt aan het Trinity College StarTrek gebruikt om sociale verschijnselen als rassen- en seksegelijkheid te bestuderen. Daniel Bernardi, een student aan de universiteit van Los An geles en fanatiek Star-Trekfan, zegt het zo: „Het goeie van Star Trek is dat het gemeenschap pen creëert waarin mensen over de toekomst kunnen pra ten. Star Trek beweegt zich op de grens tussen pure fictie en de mogelijkheden van de ver beelding." De slechterikken en de goeien poseren groepsfoto op de 'Grand Slam' van Pasadena. Captain Kirk in Pasadena De deelnemers aan de Grand Slam bedenken de meest ingenieuze pakken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14