'Veel artsen doen maar wat' Binnenland VRIJDAG 26 MEI 1995 Ivan Woljfers, de reizende medicijnman gedreven door betrokkenheid „Wat ik na al die jaren van reizen en trekken heb geleerd?" Hij wipt op zijn stoel, denkt even na en rijgt dan langzaam het ene woord aan het an dere. „Datje moet blijven knokken. Clichés moet blijven doorprikken. Laat ik het zo zeggen: ik vind dat je mensen niet moet belazeren. Ieder een heeft recht op goede informatie, de hoeksteen van een juiste beslis sing." Ivan Wolffers, 47 jaar. Arts, ontwikkelingswerker, romancier, au teur van wetenschappelijke boeken, wereldreiziger. En echtgenoot van schrijfster Marion Bloem, ook voort durend onderweg. Wat drijft hem? Lachend:Als ik alleen zou zeggen 'betrokkenheid', dan poets ik het antwoord te mooi op. Voorlichting geven, workshops verzorgen in verre streken is ook mijn werk. Wel werk dat ik erg graag dpe. Het heeft zin." DEN HAAG JOS BOUTEN Geniet intens in zijn rustieke tuin 'ergens in Utrecht', met zijn gedachten al bij de volgende reis. Deze maand opnieuw naar Indonesië, in juni naar Tanzania, in juli naar Bangladesh, in augustus naar Oegan da, in september naar Thailand, Indonesië en Cambodja, in... Houd het nooit op? Ver baasd: „Moet dat dan? Wat ik daar kan doen fascineert me nog steeds." Wat Ivan uiteindelijk geworden is, heeft hij als jongen van tien bij moeder thuis in Amersfoort nooit gedroomd. Belangrijk werk doen, ja dat wilde hij altijd al. Maar, samen met anderen, prostituées in Soerabaja zo ver krijgen dat zij hun klanten tot het gebruik van condooms brengen? Topjongens van de medische faculteiten in Vietnam leren uitvinden wat er werkelijk schort aan de gezondheidszorg in hun land? In een Thais bordeel tot de ontdek king komen dat het hele 'personeel', kinde ren van twaalf tot en met zeventien, be smet is met AIDS? Nee, dat was niet ge pland. Net als zoveel andere jongeren in de jaren zestig en zeventig dreef Ivan mee op de golven van de rebellie. Tegen verstard ge zag, voor participatie van 'laag' in 'hoog'; tegen de arrogantie van de gevestigde bur gerij, voor democratisering van het onder wijs; tegen privileges voor weinigen en voor kansen aan iedereen. Misschien is dit wel de meest treffende definitie van Ivan Wolffers: een man met een gloeiende hekel aan wollig taalgebruik, dure woorden en vaktermen waarmee het domein van de kennis wordt dichtgemetseld voor leken. Mensentaal Zijn ergernis over de misstanden rond het medicijngebruik dreef hem ertoe in gewo ne mensentaal artikelen te schrijven over geneesmiddelen. Die serie maakte van Wolffers, tot dan toe een onbekende huis arts in Utrecht, in één klap een bekende Nederlander. Wat hij deed was nog nooit vertoond. Iets moeilijks uitleggen in bevat telijke termen. En dan nog wel zaken die waren voorbehouden aan de Witte Jassen, de souvereine heersers van een ontoegan kelijke wereld. Hoe durfde die Ivan Wolffers! Lastpak, bemoeial, ondermijner van het medische corps. Zo stond hij vijf entwintigjaar geleden te boek. Wat moest de gesettelde kliek aan met zo'n onruststo ker die de wereld op z'n kop zette? Hij springt weer op het puntje van z'n stoel. „Het was echt treurig in die tijd. Er bestond nauwelijks relevante voorlichting over geneesmiddelen. Veel artsen deden maar wat. Nu nóg, moet ik zeggen, is de medicijnenleer een ondergeschoven kindje bij de artsenopleiding. De eerste de beste artsenbezoeker weet tien keer zoveel over geneesmiddelen als een doorsnee dokter." Gedreven door de overtuiging dat die schrikbarende kennisachterstand niet mocht blijven voortbestaan, schreef Ivan in de jaren zeventig zijn eerste versie van 'Medicijnen', een naslagwerk dat om de twee jaar door hem wordt bijgewerkt en in middels is uitgegroeid tot een dikke pil. Aanvankelijk was het de bedoeling dat daarin ook het hele verhaal over Prozac, hèt anti-depressiemiddel van deze tijd, te recht zou komen. Maar dat is niet gebeurd. Wolffers: „Ik stuitte op zoveel interessant materiaal dat ik op het idee kwam er maar een apart boekje over te maken." Typisch Vorige week is het onder de titel "Verlos sing op recept' op de markt gebracht door de Amsterdamse uitgeverij Contact. Weer een typisch schriftuur van Wolffers, de luis in de pels van alle goeroes die de goege meente trachten wijs te maken dat zij de verlossing van alle kwalen in huis hebben. Is Prozac dan volksbedrog? Nee, dat niet, zegt Wolffers. Het is heus wel werkzaam, hoewel het niet veel beter is dan andere antidepressiva. „Geen misverstand: het gaat mij er niet om of het middel goed, fout, lelijk, slecht of wat dan'ook is. Ik ben geen moralist. Mensen moeten zelf maar uitmaken wat ze slikken. Nee, ik ben alleen verbaasd, zeg maar verbijsterd. Over het gemak, waarmee Prozac in minder dan geen tijd het charisma van wondermedi- cijn heeft gekregen. Bespottelijk gewoon!" Ivan Wolffers wil vooral 'nuttig' zijn. Hoezo bespottelijk? Heeft Peter Kramer, de beroemde Amerikaanse psychiater, soms geen juichend boek geschreven over Pro zac? Wolffers reageert op die naam als op een adderbeet. „Ha, Kramer! Hij zal best een goed psychiater zijn, maar als weten schapper is-ie niks. De pretenties van die man zijn werkelijk vreselijk. In plaats dat hij onweerlegbare bewijzen aanvoert, draait hij heel handig een wervend verhaal in elkaar en dat is het dan. Ik sta niet al leen, hoor. Ook in eigen land is hij vernieti gend neergezet. Onder meer door de chi rurg Sherwin Nuland, die ziph ook zo heeft gestoord aan het ontbreken van elke we tenschappelijke bewijsvoering. Wolffers moet voorlopig tegen de sterke stroom in roeien. Het publiek hangt nu nog aan de lippen van halleluja-roepers als Jim Goodwin, psycholoog in het lieflijke Amerikaanse stadje Wenatchee. Hoewel hij geen studie heeft gemaakt van medicijnen, schreeuwt Jim zijn geloof in Prozac van de daken: 'It's good for you!'. Zelfs voor Viet- namveteranen, ook voor doorgewinterde therapeuten hele harde noten. Door het nieuwe medicijn veranderen ze volgens Goodwin van radeloze stumpers in redelijk gelukkige, goed functionerende burgers. Onder de indruk van de 'wonderbare effec ten' heeft de psycholoog alle reserve over boord gegooid: „Van mij zou Prozac rustig aan het drinkwater van mijn stad mogen worden toegevoegd." Kritiekloos Precies die heiligverklaring verontrust Wolffers. „Ik moet er niet aan denken dat in de toekomst alle geneesmiddelen zo kri tiekloos worden bewierookt. Dat net als in Amerika paginagrote advertenties ons ver blijden met een nieuw middel tegen hoofdpijn, waaraan het advies wordt toe gevoegd: 'Zorg dat uw huisarts het snel voorschrijft'. Op die manier wordt op pa tiënten en dokters een onoirbare druk uit geoefend. Nee, zo gaat het niet goed. Wat wij beslist in ere moeten houden is de strenge beoordeling van elk nieuw medi cijn, zoals we dat in dit land sinds jaar en dag kennen, gekoppeld aan bindende voorwaarden. Die garandeert ook op de lange termijn een heilzame uitwerking van pillen en drankjes." Gelet op de 'hype' rond Prozac, in zijn ogen het eerste media-medicijn ('anders zou het in korte tijd nooit zo'n succes heb ben gehad'), vreest Wolffers dat de hulp verleners met name de herinneringen aan blunders met een ander 'wondermiddel' naar de achtergrond zullen drukken. „Weet je nog dat we in de jaren zeventig ook zo gejubeld hebben over Valium? Dat hebben de doktoren toen oök voor alles en nog wat voorgeschreven. Als we daarop terugkijken moet het schaamrood ons naar de kaken vliegen. Kijk eens naar Engeland: twintig duizend klachten van Valiumgebruikers hebben daar al de rechter bereikt. Ook hier is dat middel op grote schaal on verantwoord gebruikt, ofschooner toch hele gemene kanten aan zitten. Veel men sen weten dat niet zo, maar een autobe stuurder die Valium combineert met twee borrels laveert als een dronken lor over de weg. Wie gaat slapen met twee Valiumta- bletten in plaats van één is de andere dag van voor tot achter zo duf als een konijn. Menig oudere, verslingerd aan Valium, heeft z'n heup gebroken omdat hij ge desoriënteerd was geraakt. En wat is er te recht gekomen van al die mensen, wier persoonlijkheid door Valiumgebruik is ver anderd? Nu wil ik niet beweren dat iets dergelijks ook zal gebeuren met Prozac, maar het kan wel. Daarom is het zo be langrijk dat we ons rustig de tijd gunnen met dit middel. Dat we het eerst grondig uittesten," Massa Wolffers zucht diep. Hij weet ook wel dat middelen als Prozac via de binnenbocht ^1 lang en breed de massa hebben bereikt voordat ze zijn aangeland bij de Hoofdin spectie voor de Geneesmiddelen. Wat moet je ertegen doen? Bijvoorbeeld tegen een columniste als Emma Brunt, die zich tot Prozac-koningin heeft gekroond? In een van haar belijdenissen haalt ze fel uit naar mensen die 'eeuwig zeuren' over de bij werkingen van antidepressiva: 'Als je over boord valt en dreigt te verdrinken en ie mand gooit je een reddingsboei toe, ge maakt van een rol prikkeldraad, dan begin je niet te emmeren over de scherpe punten en dat beetje bloed neen, je grijpt die boei'. Ivan heeft best begrip voor Brunt. Hij heeft er ook niets tegen dat een psychiater haar Prozac voorschrijft als breker van een klini sche depressie. „Maar dat is heel iets an ders dan het volgooien van patiënten die met een beetje meer begrip en aandacht van de arts ook geholpen zouden zijn. Pro zac voor treurenden, Prozac voor patiënten met gebrek aan zelfvertrouwen, Prozac voor mensen 'die even niet goed in hun vel zitten', Prozac als oppeppertje, Prozac als panacee, Prozac voor het zieke huisdier. Nee, daar moeten we vanaf." Diekstra Psycholoog René Diekstra heeft in deze krant ooit een column gewijd aan het po pulaire medicijn en merkte daarin op dat het succes van Prozac wel eens een gevolg zou kunnen zijn van de culturele situatie waarin Amerika en ook in toenemende mate Nederland verkeert. 'Een cultuur met een gebrek aan richting of doel', aldus Diekstra, 'met een voorkeur voor stimula tie boven contemplatie, voor activiteit bo ven passiviteit, en vol afkeer van verlegen heid en afhankelijkheid'. Volgens Diekstra zou het daarom wel eens kunnen zijn dat in een verdere toekomst mensen bij het woord Prozac zullen reageren met: Pro zac? Was dat niet de Pil voor Revalidatie van Onderdanige en Zeer Afhankelijke Chicks?' Hosanna voor de ontremmende werking van Prozac. Wolffers denkt dat niet zo bar veel gebruikers zich als een boeienkoning van hun kluisters zullen verlossen. „Mis schien dat drie tot tien procent van de slik kers een gedragsverandering zal vertonen, van oversekst tot agressief, maar de mees ten houden zich wel in de hand. Niettemin heeft Prozac, zeker in Amerika, de faam ge kregen van 'social drug'. Zo van: het maakt je wat losser, vrijmoediger, zelfverzekerder, helpt je grotere sprongen te maken in je carrière. Dét heeft het middel zo onweer staanbaar gemaakt. Helaas, moeten we misschien straks met bitterheid vaststel len." Zijn fascinatie met Prozac en de bijzondere demonstratie daarvan in de vorm van een boek, is kenmerkend vooj- Ivan Wolffers. „Ik ben een gulzig levend man, misschien stop ik wel drie levens in één." Waarschijn lijk zijn het er meer. Dat blijkt uit de impo nerende reeks activiteiten uit zijn levens loop. Allerlei overheden, landelijk en inter nationaal, en instituten, van Novib tot Tro peninstituut, hebben hem over de wereld gestuurd om op allerlei plekken mensen los te trekken uit vastgelopen situaties. On telbare lezingen, voorlichtingscampagnes, workshops, trainingen en wat al niet meer hebben het bestaan van Wolffers tot de rand gevuld. Nutteloos Nooit een moment van wanhoop gekend? Glimlachend: „Wanhoop is zo'n nutteloos gevoel. Ik kan me wel aansluiten bij Cha teaubriand, die van zichzelf heeft gezegd: 'Ik ben optimistisch van hart maar pessi mistisch van geest'. Dat vertaal ik zo: je moet blijven doorgaan in de hoop dat er ooit iets zal veranderen en tegelijkertijd weten dat een ongelukkig voorval zomaar een eind kan maken aan je bestaan of aan een gunstig ogende ontwikkeling. Nee, mijn motivaties zijn niet veranderd. Mijn inzichten ook niet. Ik ben nóg steeds van mening, dat je met het overplanten van systemen niets bereikt. Je moet mensen overtuigen. Zodat ze van harte de aange dragen vernieuwingen in aangepaste vorm doorvoeren, ledereen weet wel dat veel ro ken verkeerd is en bij vrijen het gebruik van een condoom is aan te raden, maar met alleen vertellen 'hoe het moet' ben je er niet. Het gaat erom mensen er zelf toe te brengen." Elke reis is voor hem zoiets als duiken in een vat vol ervaringen en emoties. Daarom schrijft hij ook zoveel, wetenschappelijke boeken en romans (voor jongeren en vol wassenen) en artikelen. Ivan Wolffers, een man in vele gedaanten. Wat zou hij het liefst willen zijn: arts, ontwikkelinkswerker, reiziger? Peinzend: „Het liefst schrijver. Kort nadat ik een dokterspraktijk was be gonnen, wilde ik dat al. Daarmee is het rei zen ook begonnen. Toen ik over mijn eer ste tocht had geschreven, werd ik bena derd door deze en gene die mij vroegen of ik niet voor een nader onderzoek naar dit of dat oord wilde gaan. Dan gaat het hard, je rolt van reis naar reis en van studie tot studie. Zo ben ik gepromoveerd in het vak medische antropologie. En voor je hel weet ben je bezig met duizend-en-een dingen." Maar de literatuur bleef trekken. In 1980 verscheen zijn eerste roman, 'De laatste handelsreiziger', waarin Ivan afrekende met zijn Amersfoortse jaren. Daarop zijn nog zeven titels gevolgd waarvan vooral 'Liefste, mijn liefste' goed is aangeslagen, de vierde druk is al in de maak. Hebben we daarmee alles gehad, Ivan? „Nou, eh...als ik nog een leven krijg, dan kies ik voor foto graaf. Dat lijkt me écht het einde."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13