Miljoenen guldens voor verbetering busvervoer Oldtimerbus Holland wil museum in Leimuiden 'Die Edward Metgod was een ramp' 'Geen steken laten vallen in zaak Kimberly Venema' Regio Leiden/Rijn Veenstreek IJDAG 26 ME11995 :tief geweest in Leiderdorp. De afgelopen dagen deden drie i achtoffers van inbraken aangifte. Uit een bedrijfspand aan de •rsant Snoepweg werd een kassa gestolen, die later zonder in- Dud werd teruggevonden. De inbrekers kwamen binnen door forceren van een toegangsdeur en vernielden ook twee rui- van twee auto's. Diezelfde nacht werden twee geldkistjes et onbekende inhoud uit een bedrijfspand in de Winkelhof ge- olen. Uit een kelderbox aan de Merelstraat werden twee dozen et treinonderdelen van het merk Marklin gestolen. andalen steken schutting in brand phenaan den run» Vandalen hebben gisteravond een schutting j n de Akkerwinde in Alphen aan den Rijn in brand gestoken, ig plettende buurtbewoners zagen de omheining branden en on- mamen meteen actie. Met emmers water werd het vuur ge- iofd. De brandweer hoefde niet meer op te treden. Het was de reede keer binnen een week dat de schutting in brand stond. en oo •elkui 15.15 eroving door geldwissel-truc >hen aan den run Een nog onbekende man heeft gisteren een jaard echtpaar aan de Vest in Alphen aan den Rijn beroofd, et echtpaar zat op de bus te wachten toen de man vroeg of de ensen een gulden konden wisselen. Toen de oudere man in jn portemonnee keek of hij kleingeld had, trok de dader aan de irtemonnee, waardoor deze scheurde. Hierbij vielen verschil - nde bankbiljetten uit de beurs. De overvaller vluchtte vervol- ins met een buit van 145 gulden in de richting van de Alphense ug- obrekers slaan slag in Leiderdorp derdorp Inbrekers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag De bussen in de regio krijgen vrij baan. De provincie Zuid-Holland heeft van het Rijk 200 miljoen gulden ge kregen ter verbetering van het openbaar vervoer en een groot deel daarvan gaat naar deze regio. Het is overigens nog niet bekend wanneer en onder welke condities het geld wordt verstrekt. Sowieso worden bij de aanleg van de busbanen, -stroken en -bruggen alle normale (in- spraak-)procedures gevolgd. den haag/regio monica wesseling De busverbinding Alphen/Zoe- termeer/Den Haag wordt, door de aanleg van een groot aantal busstroken, gestroomlijnd. Er wordt nu al aan deze verbete ring gewerkt. In Hazerswoude- Rijndijk komen er busstroken op de Gemeneweg bij de aan sluiting met de rijksweg-11- Voor de busreizigers tussen Ter Aar en Leiderdorp wordt het traject tussen Hoogmade en Leiderdorp verbeterd. Er komen busstroken voor beide richtin gen, een busbrug over de rijks weg Den Haag/Amsterdam en de Doesbrug wordt voor bussen 'aangepast'. De uitvoering van deze plannen laat nog even op zich wachten. Eerst moet het besluit over het exacte tracé van de hoge-snelheidslijn zijn geno men. Bovendien ligt nog de vraag of de snelweg Den Haag- /Amsterdam verbreed moet worden. Apart In Alphen aan den Rijn en Lei muiden worden busstroken aangelegd langs de Eisenhower- laan en de Herenweg (de pro vinciale weg 207). Een deel van het rijksgeld wordt besteed aan de busbrug en -stroken nabij het transferi um (de veredelde carpoolplaats) langs de Plesmanlaan nabij het Amerikaanse bedrijf Nalco in Leiden. De busbrug over de Ou de Rijn geeft een directe verbin ding vanaf de carpoolplaats (en bushalte) naar de snelweg rich ting Den Haag. Die directe ver binding is er nu ook al, maar staat in de spitsuren volledig vast. Door een aparte busbrug kan de bus honderden meters file omzeilen. De brug kost bij na 10 miljoen gulden en in elk geval een deel van die kosten kan dus met het rijksgeld wor den gedekt. Met deze busstroken en de busbrug wordt de busverbin ding tussen de Duin- en Bollen streek en Leiden verbeterd. In de Bollenstreek zelf wordt er ook aan het openbaar vervoer gewerkt. Ook tussen Lisse en Sassenheim worden busstroken aangelegd. D66-raadslid Jolly overleden leiderdorp - judy nihof Geheel onverwacht is afgelo pen woensdagavond op 63-ja- rige leeftijd het Leiderdorpse D66-raadslid Ron Jolly overle den. Jolly maakte sinds 1990 deel uit van de gemeenteraad, en vertegenwoordigde zijn fractie in de commissie sport, welzijn en personeelszaken. In het dagelijks leven was hij hoofd van het bedrijfsbureau van het ministerie van VROM. Tot 1976 was Jolly lid van de Partij van de Arbeid. Na aller lei conflicten binnen de partij, sloot hij zich aan bij D66. In D66-kringen stond Jolly be kend als een 'humoristisch, belezen, wijs en principieel R. Jolly FOTO» ARCHIEF mens, die bijzonder fel kon zijn'. Naast het raadslidmaat schap was hij in Leiderdorp onder meer actief als secreta ris van de plaatselijke Stichting Verzetsherdenking. foody wellicht aar sporthal udendijk jbrugge liesbeth buitink uect enzinedievén ».j pomp gepakt benzinedieven uit Roelo- endsveen konden gisteren rden ingerekend, toen zij we Ze< nden te tanken bij een ben estation langs de A4 in Lei- dorp. De twee mannen van en 21 jaar werden herkend, arop de politie werd inge- ïakeld. Vanaf 1994 hadden de i in Leiderdorp en in ofddorp meerdere malen ge- ïkt zonder te betalen. Door i auto te voorzien van gesto- kentekenplaten, konden de ren steeds ontkomen. iüuSipen dag LKVR kbar Woody in Woubrugge gt waarschijnlijk een tijdelij- standplaats op de parkeer- i sporthal Oudendijk. M. Oberhoff-had een gunning aangevraagd voor standplaats aan de Bate- j, met de hoop zich daar de- itief te kunnen vestigen, trop ontving de gemeente tien bezwaren. )berhoff wilde zich met haar ickkar tijdelijk vestigen op de keerstrook aan de Bateweg, het parkeerterrein. „Maar r zou daar aan alle kanten staan en dat is voor de liheid van de omgeving niet iitief. Bovendien is die plaats erkeersveilig, omdat het aan de Bateweg ligt", ver burgemeester W. van iiart k. 'oody kan tot 28 juni op de idige standplaats bij de Goe- Herderkerk blijven staan, kan de kar naar sporthal Jiftsadijk. tot duidelijk is waar definitieve standplaats komt. Een museum met oude bussen in de voormalige vestiging van het vervoersbedrijf Maarsen en Kroon aan de Dr. Stapenséa- straat in Leimuiden. Dat is de droom van de drie oprichters van de stichting Oldtimerbus Holland. Theo van Lammeren en Rob Feenstra uit Kudelstaart en René Havez uit Zoeterwoude hebben zelf vijf oude bussen. Samen met soortgelijke stich tingen uit de regio denken ze een aantrekkelijk museum te kunnen inrichten. „De meeste stichtingen ver zamelen bussen uit de jaren vijftig, maar wij willen juist bus sen uit de peciode daarna. We hebben bussen uit 1957, twee uit de jaren zestig en twee uit de jaren zeventig. Die uit 1957 is een oude bus van Maarse en Kroon, die hebben we met Pa sen uit Denemarken gehaald", vertelt Van Lammeren. De stichting stalt de bussen nu nog in een garage in Aals meer, maar die st^at op de no minatie om te worden gesloopt. „Het is echt vechten om een plaats. Daarom dachten we aan die oude garage in Leimuiden. Er is heel veel belangstelling voor oude bussen, maar wij hebben geen ruimte om ze te laten-zien. In een museum kun nen we samen met andere Bussen stichtingen steeds de bussen wisselen, zodat het voor de be- meren: zoekers interessant blijft." Dronken man rijdt sloot in Een 59-jarige Wassenaarder is gisteren met twintig bor rels op, de sloot langs de Al- mondeweg in Oegstgeest in gereden. Nadat een getuige het voorval gemeld had, zijn politie, ambulance en brand weer inclusief duikers met groot materiaal uitgerukt. Ter plaatse bleek dat de Wassen aarder eigenhandig al uit de sloot was geklauterd. Hij liep geen letsel op, maar de plons in de sloot werkte zeer ont- nuchterend. VRIJE TIJD i de jaren vijftig. Daarmee willen de r De stichting koopt de bussen voor een appel en een ei van busmaatschappijen. Van Lam meren: „Alleen die bus uit De nemarken kostte 10.000 gulden, want die was van een particu lier. Onderdefen krijgen we tot nu toe ook nog gratis, maar dat zal in de toekomst wel minder worden. Dus we zijn flink on derdelen aan het sparen." De stichting heeft het finan ciële plaatje voor het museum nog niet klaar. „We hebben maar een paar leden en van do et je het ook niet hebben. We proberen nu onze kosten te dekken door onze bussen af en toe te verhuren voor bruiloften of verenigingen. Voor een museum zouden we sponsors moeten hebben. En als de gemeente het gebouw wil betalen, moet het financieel kunnen." Volgens burgemeester W. van Beek is het plan om een muse- FOTO BEN DE BRUYN um te vestigen in de voormalige Maarse en Kroon-garage 'een leuk idee'. „Maar voorlopig is daar nog een gedeelte van ge meentewerken gevestigd en de woningstichting." LEIDEN Bazar/Rommelmarkt. Om 10.00 uur, zaterdag 27 mei, staat naast het oude klooster aan de Vrou wen weg de koffie klaar. Buurt vereniging 't Weipoortje houdt daar een bazar en een rommel markt. Er is ook een rad van avontuur en op het menu staan gebakken vis en saté. Hengelen. De Leidse henge laarsbond houdt op zaterdag 27 mei een hengelwedstrijd voor kinderen tot en met 15 jaar in het Anjerpark aan de Zijlsingel. De wedstrijd duurt van 9.00 tot 11.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Schaken. De Alphense Schaak club houdt zaterdag 3 juni het toernooi voor jongeren tot en met 16 jaar in het Ashramcollege aan het Marsdiep. Het inschrijf geld bedraagt 7,50. Aanmelden: 01720-44116/93131 Tiende Jeugdolympiade in Rijpwetering en Oud Ade Directie Kinderbescherming: proefvaart maken, kijken 17, Vc ar demonstraties eekui^iiiiende vormen van kanova- rondsnuffelen op e beurs met nieuwe en tweede- nds kano-uitrustingen. Dat 2020jn zaterdag 27 mei van 10.00 t 15.00 uur op de open dag n de Leiderdorpse Kano Ver- iging Rijnland. Belangstellen- 14, Ki n zijn welkom in het clubhuis de Does in Leiderdorp, tus- Mauritssingel en Ruigekade. Ma chiphol geeft couting subsidie muiden Brahivereniging Scouting '63 eft een subsidie van 5000 gul- jnsbui!n gekregen van het Schip- plfonds, dat is bedoeld voor renigingen in de regio van de chthaven. Het subsidiebedrag >rdt gebruikt om het nieuwe ibgebouw aan de Kerklaan in 'imuiden, bij de ijsbaan, ver richten. De scouts heb- 'n nog sanitair, verwarming i meubelen nodig. Voor dat- ifde doel worden bewoners ze week per brief opgeroepen te storten. De leerkrachten van basisschool De Kinderbrug in Rijpwete- ring/Oud Ade zullen komende maandag veel moeite hebben hun kinderen bij de les te hou den. Niet dat er geen interesse zal zijn, maar vanaf vandaag staat de Jeugdolympiade van voetbalvereniging ROAC op het programma. Veel leerlingen zijn daar in touw en zullen best wat uurtjes slaap hebben gemist. „De ervaring is dat ze finaal zijn uitgeteld", zegt Saskia Borst van het organisatiecomité. „Niet alleen omdat ze twee da gen sporten, maar ook omdat er in tenten geslapen wordt-op het sportpark. Meestal hebben ze na Hemelvaartsweekeinde een weekje vakantie en kunnen ze uitslapen. Nu moeten ze maan dag al weer school." Het evenement voor de Ripse en Oudadese kinderen wordt komend weekeinde voor de tiende keer gehouden. Ter gele genheid van dat jubileum mo gen alle kinderen van zes tot twaalf jaar uit beide kerkdorpen meedoen. „Er zijn nu negen teams van zes kinderen inge schreven. Anders zijn dat er acht. Het idee is bedacht door Wim van Scheppingen van ROAC. In het comité - ook Ward van Emmerik, Gé van der Star, Roland Bos, Peter van der Meer en Dick Heemskerk ma ken er deel van uit - is Saskia manusje van alles. Zij doet de pr, regelt het geld, zoekt spon sors en haalt vele boodschap pen in huis. „Overdag maak ik wat tijd vrij als de kinderen naar school zijn. De olympiade begint vrijdag met een parade van de deelne mende landen door beide dor pen naar het sportpark. Iedere groep vertegenwoordigt een land. Als Daan Hillebrand de Saskia Borst: „Al dagen van tevoren hebben de kinderen slapeloze nachten. Kun je nagaan hoe ze zijn als ze twee dagen in touw zijn geweest." FOTO BEN DE BRUYN olympische fakkel heeft ontsto ken, worden de vlaggen gehe sen. Muziekvereniging Nomero speelt het Wilhelmus en daarna legt Wouter Jansen de eed af. „Daarna gaan ze schatgraven op het strand in Noordwijker- hout. Dan terug en de tent in, maar het'duurt wel even voor ze slapen. Zo rond een uur of twee worden we streng en moet hét afgelopen zijn met het keten." Op zaterdag en zondag wer ken de deelnemers twintig spel letjes af. „Elke deelnemer strijdt individueel om de punten. De gene die na afloop per onder deel de meeste punten heeft krijgt de 'gouden medaille'. De plaatsen twee en drie 'zilver' en 'brons'. Zoals in het echt." Za terdagavond eten de kinderen en de vele begeleiders macaro ni. Die maaltijd wordt vrijwi'lig bereid door Martien Hogen- boom, die kok is in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Een gewild onderdeel is het penaltyschieten Qp een beken de doelman. Zo hebben Hans Galjé (oud-Ajax), René Stam (FC Den Haag) en Jan-Willem van Ede (Utrecht) in het ROAC- doel gestaan. „Dat slaat erg aan. Jan-Willem van Ede stuurde zelfs enkele dagen later een briefje waarin hij schreef dat hij had genoten. Maar het kan ook anders. Zoals vorig jaar met Edward Metgod van Sparta. Ik heb nog nooit zo'n vervelende vent gezien. Hij vond het een zooitje en ROAC was een ach terlijke club. Ook gooide hij er met z'n pet naar en dat voor 600 gulden. Buiten ons om heeft Perry Vijlbrief een briefje naar Jack Spijkerman geschre ven en werd Metgod op de ra dio uitgeroepen tot knuppel van de week vertelt Saskia Borst la chend. „Ook dit jaar wilden we weer een keeper uit de eredivi sie, maar die spelen zondag de laatste wedstrijd. Nu staan Tom van der Niet van Quick Boys en Hans Eggelmeyer van Zwart Wit '28 in het doel. Twee keepers omdat we ook veel meer deel nemers hebben dan normaal. Anders staat die ene keeper zondagavond nog in het doel." De kinderbescherming heeft geen steken laten vallen bij de afhandeling van de zaak Kim berly Venema. Dat zegt adjunct directeur E. Haffmans van de directie Zuidwest van de Raad voor de Kinderbescherming. Tegelijk kondigt hij wèl aan dat zijn instelling onderzoekt hoe herhaling kan worden voorko- De nu 16 maanden oude ICimberly Venema uit Alphen aan den Rijn werd in januari door de kinderbescherming uit huis geplaatst. Dat gebeurde nadat de ouders met het kind in het Academisch Ziekenhuis Lei den waren geweest omdat het last had van ademhalingsstoor nissen. Volgens psychiaters, on der wie de Leidse prof. P. Tref fers, zou de moeder kunnen lij den aan een zeldzame aandoe ning waardoor ze haar kind zou mishandelen om zo aandacht te trekken van artsen. Het leven van het kind zou daardoor in gevaar kunnen zijn, zo meldde het ziekenhuis aan de kinderbe scherming. De uithuisplaatsing duurde uiteindelijk vijf maanden. Afge lopen maandag kwam het kind weer thuis na een periode van vooral slepende juridische pro cedures. Volgens de kinderrech ter was aangetoond dat er niks mis was met de ouders. De be nauwdheden van Kimberly zou den het gevolg zijn van een wel vaker voorkomende groeistoor- Terugblikkend zegt adjunct directeur Haffmans dat de kin derbescherming niet anders kon doen dan overgaan tot uit huis plaatsen. „We kregen een melding van een gerenom meerd ziekenhuis dat een kind in een levensbedreigende situa tie ziet. Deskundigen kwamen met de gegevens. Daar moeten wij als overheidsinstantie op af kunnen gaan. Bovendien waren er in eerste instantie twee con tra-expertises die aanstuurden op nader onderzoek. De rechter nam dat over, ook in hoger be roep." De zaak werd volgens Haff mans nog eens gecompliceerd omdat het om psychiatrisch on derzoek ging dat de kinderbe scherming zelf niet kan uitvoe ren. Bovendien spraken de des kundigen elkaar op een gegeven moment tegen. Het onderzoek werd ook nog eens vertraagd omdat mevrouw Venema zwan ger was en moest bevallen. In die periode lag alles stil. Haff mans: „Het is voor ons ook voor het eerst dat het ons overkomt dat deskundigen elkaar zo te genspreken. Dan is het niet aan ons om te roepen dat zaken niet kloppen. Uiteindelijk is inder daad gebleken dat er geen enke le grond was om te veronder stellen dat de moeder haar kind mishandelde." Haffmans zegt dat de kinder bescherming zich nu beraadt hoe dit soort zaken in de toe komst moeten worden afgehan deld. „Deskundigen-onderzoek zou binnen een of twee weken moeten worden afgehandeld." Hij erkent dat door de hele gang van zaken de ouders in enorme emotionele en financiële pro blemen zijn gebracht. Hij wil echter geen uitspraak doen over de aansprakelijkheid daarvoor. „Wij hebben geen steken laten vallen. Wij zijn afgegaan op des kundigen." Over het optreden van de eenheid van de kinder bescherming die de zaak afhan delde wil hij geen uitspraak doen. „Dat willen we eerst in tern onderzoeken." y Voor een keuken met "persoonlijke' wensen adviseren wij u graag Korevaarstraat II, tel: 071 - 149859

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11