uitkeringen aanpakken OESO: Nederland moet Bende van Venlo haalt voorlopig schouders op Binnenland Nederlandse werknemer houdt zijn handen thuis Miljoen Nederlanders deur uit met feestdagen CNV wil einde aan lappendeken banenplannen Vij hebben aparte positie' iHarry the nose' vindt duizenden lijken Vers hooi ENSDAG 24 MEI 1995 5 I j j lij prikt met zijn ijzeren stok n de grond en ruikt aan de jTi >unt. Als er een lijk ligt, haalt fij het op. In zijn neus hangt bedorven lucht van duizen- i meer of minder ontbon- len lichamen. Luitenant Harry ongen, beter bekend als Harry ;e, hoofd van de identifi- ratieafdeling van de Koninklij- Landmacht-, begint een in- ernationale beroemdheid te f2i vorden. f3' Met de vondst van duizen- f 15 den dode mensen, vooral oor- f2ó logsslachtoffers, leverde zijn f25 neus topprestaties waar lijken honden en gerenommeerde rjï artsen het lieten afweten. In iet buitenland heeft hij zijn sporen verdiend. Voor de Ne- derlandse politie is hij inmid- dels van onschatbare waarde. f3 Ia Hpe zocht hij naar babylijk- f2l jes. In Limburg naar onbeken- fSdjde slachtoffers van de Bende Venlo. Harry the nose trekt prikkend als een plantsoenrei niger door bossen en velden. En ruikt! ,Maar de term lijkenruiker vind ik afschuwelijk. Ik doe ge- woon mijn werk. En dat be staat niet uit ruiken alléén", ertelt jongen rustig. Dinsdag werd hij in Roermond, waar de grootste moordzaak van Ne derland behandeld wordt, door justitie als 'lijkenruiker' gelan ceerd. Samen met politiehon den en de belangrijkste ver dachten rond vele moorden in Limburg struinde hij weken lang heide, weilanden en stuk ken land af waar de verdachten hun slachtoffers zouden heb ben verstopt. Hij rook niks en ligt dus niks. i longen is absoluut zeker van zijn zaak en de bewijzen zijn ernaar. ,,Bij het zoeken naar lij- ken in moordzaken volg ik al tijd een zelfde werkwijze. Eerst beredeneer ik waar ik. als da der. iemand zou verbergen, fell Met mijn gezond verstand kijk ik dan naar de terreinomstan- 518 :ht jaar voor dodeli jke brand htl j tw |CJ Bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft een 22-jarige Breda veroordeeld tot acht jaar cel wegens brandstich- Bij de brand kwam een 70-jarige man om het leven. De htbank veroordeelde eerder de Bredanaar en een medever- hte beiden tot acht jaar. De 22-jarige man ging in beroep. Hij redelijk dat hij dezelfde straf kreeg als zijn partner, |de brand daadwerkelijk stichtte. De medeverdachte zou hem dreigementen hebben weerhouden de brandweer te bellen, twee verslaafden beroofden hun benedenbuurman nadat zij n dronken hadden gevoerd. an op hoven De politie verdenkt een 57-jarige Eindhovenaar van maken van videobanden ijiet kinderporno. Volgens de poli- tvijst alles erop dat de verdachte geen deel uitmaakte van een pnisatie, maaralleen voor zichzelf handelde. De politie kwam nan op een curieuze manier op het spoor. De verdachte had videocamera voor reparatie bij een bedrijf gebracht, omdat Dpnameband was vastgelopen. Na het herstel bleek dat de 94 f id opnames bevatte van seksuele handelingen door tieners, f I reparatiebedrijf waarschuwde daarop de politie. an opgepakt voor kinderporno ditie lost 33 brute overvallen op f tegenEen speciaal team van de Nijmeegse politie heeft met f aanhouding van vier mannen 33 gewelddadige overvallen in f centrum van de stad opgelost. De slachtoffers van de over- f Ion moesten zich vrijwel allemaal onder doktersbehandeling stellen. Eén van hen heeft blijvend hersenletsel aan de ral overgehouden. De mannen benaderden telkens slacht- van achteren, sloegen hen tegen de grond en dwongen soms onder bedreiging met een vuurwapen, om geld af te en. De verdachten, drie uit Beuningen en één uit Nijmegen, schoolvrienden van elkaar. Zij gebruikten het geld van de rvallen om drank te kopen en prostituées te bezoeken. Van buitgemaakte geld is niets over. el en TBS na misbruik kinderen zus De rechtbank in Zutphen heeft een 42-jarige Heerde- L ir veroordeeld tot één jaar cel en TBS wegens jarenlang sueel misbruik van drie jonge kinderen van zijn pleegzus en i ander meisje. Hij misbruikte de kinderen als hij oppaste in woning van zijn pleegzus in Epe. De man heeft tegenover de itie overigens bekend nog zeventien andere kinderen seksu- te hebben misbruikt. Omdat daarvan geen aangiften binnen en kon justitie hem voor die misdrijven niet vervolgen. eegouders opgepakt voor misbruik Weinig fraude en corruptie in bedrijfsleven Uit de ICBS-enquète blijkt dat nog eens ruim 40 procent inte resse heeft om deel te nemen aan zo'n collectief arrangement. „Er is dus kennelijk een groot onbenut potentieel voor zulke initiatieven", aldus Van Dijk. De kans dat een detailhandel slachtoffer wordt van een in braak ligt ongeveer tien keer hoger dan de kans dat er bij een particulier wordt ingebroken, zo is gebleken. Dit komt voorna melijk door het feit dat bedrij ven 's avonds en 's nachts niet worden gebruikt. Het bedrijfsleven kan een be langrijke rol spelen bij het ver mijden van criminaliteit en bij het instandhouden van de pu blieke moraal, zei oud-VNO- voorzitter Van Lede, thans top man bij AKZO Nobel. „Als bij voorbeeld de regel bestaat dat men zich reeds ontslagen weet indien men pogingen in het werk stelt tot omkoping van de overheid, moet ook inderdaad ontslag volgen wanneer een dergelijke overtreding wordt be gaan", meende deze topmana ger. Medelijden met 's mans of 's vrouws positie noemde hij „niet alleen misplaatst, maar ook schadelijk voor het bedrijf en allen die daarin werken." Dit moet volgens Van Lede in alle gevallen opgeld doen: ook als het bedrijf door de omkoping groot financieel gewin heeft ge haald. Fraude en corruptie door perso neel komt bij Nederlandse be drijven relatief weinig voor. Ons land neemt daarin internatio naal gezien, met 12,6 procent in 1993, een middenpositie in. Dit blijkt uit het nog niet gepubli ceerde internationale onder zoek International Crimes against Business Survey (ICBS). Professor Van Dijk lichtte giste ren op de VU in Amsterdam de uitkomsten toe op het congres 'Samen sterk tegen criminali teit'. Ook omkoping van personeel of afpersing komt in ons land niet veel voor in vergelijking met internationale cijfers. Toch zegt 16 procent van de onder vraagde Nederlandse onderne mers dat dit soort praktijken veel of redelijk veel in hun be drijfstak voorkomt. Van de ho- reca-ondernemers was 45 pro cent deze mening toegedaan. Nederlandse bedrijven blijken grote belangstelling te hebben voor collectieve voorzorgsmaat regelen tegen criminaliteit, al dus Van Dijk. Het gaat daarbij vooral om het samen inhuren van beveiligingspatrouilles of het opzetten van een bedrijven- wacht of een onderling waar schuwingssysteem. Van de Ne derlandse bedrijven doet 18 procent reeds mee aan dergelij ke projecten. Politie: Extra drukte door Ajax-Milan De ANWB verwacht dat vanaf morgen een miljoen Nederlan ders erop uit gaan voor een kor te vakantie. Datzelfde aantal va kantiegangers verwacht de or ganisatie in het Pinksterweek- einde, begin juni. Ongeveer driekwart blijft in eigen land. De rest gaat veelal naar landen als België, Luxemburg, Duitsland of Frankrijk. De vakanties zullen vooral bungalow- en kampeer- vakanties zijn, aldus de toeris tenorganisatie. De politie* verwacht vanmid dag al een kleine verkeerschaos omdat iedereen, op weg naar een binnenlandse vakantiebe stemming of gewoon naar huis, op tijd voor de buis wil zitten voor Ajax-Milan. Morgen in de loop van de ochtend verwacht Driebergen de rest van het va kantieverkeer. Daaronder zijn ook veel Duitsers die naar Ne derland komen. Extra problemen in verband met wegwerkzaamheden ver wacht de politie vanaf woens dagavond op de A4 Amsterdam- Rijswijk ter hoogte van knoop punt Ypenburg. De belangrijke verbindingsweg richting Delft- Rotterdam is van woensdag 22.00 uur tot en met vrijdag 24.00 uur afgesloten voor al het verkeer. De politie adviseert verkeer vanuit Amsterdam en Den Haag via de A12 richting Gouda te rijden en daar via de A20 richting Rotterdam te gaan. De adviesroute is voorzien van omleidingsborden. Volgens een woordvoerder lijkt het er overigens op dat nu al veel mensen vakantie heb ben, want de spits van maandag en gisteren was minder drulc dan gewoonlijk. Afhankelijk van de weersomstandigheden ver wacht Driebergen het terugke rend vakantieverkeer in de loop van zondag. Criminele jongeren pleegden tenminste zeven moorden roermond «gpd-anp Een kauwgummetje tussen de kiezen, een spottend glimlachje rond de lippen, de ogen strak gericht op het plafond en de handen diep in de zakken. Als een toonbeeld van onverschil ligheid stond de 22-jarige onbe twiste leider van de Bende van Venlo gisteren voor de Roer- mondse rechtbank. Meewarig schudde hij het hoofd toen offi cier van justitie Janssen aan kondigde hem in augustus, als de bende tijdens een marathon proces wordt berecht, zeven moorden aan te wrijven. Slechts even viel hij uit zijn rol. „Wat een flauwekul," schamperde hij, vlak voordat hij weer naar zijn cel werd teruggebracht. „Het hele onderzoek stinkt. Er klopt geen flikker van." De bendeleider beet gisteren het spits af tijdens een pro- formazitting, puur en alleen be doeld om de voorlopige hechte nis te verlengen. Na hem volg den in rap tempo nog zeven an dere bendeleden. De belangrijk sten waren de ven moorden beschuldigde 19- jarige rechterhand van de ben deleider, en de 34-jarige aan voerder van de Turkse clan bin nen de bende. Vandaag volgden er nog vijf, onder wie het enige vrouwelijke bendelid: de 18-ja rige voormalige vriendin van de bendeleider. De slachtoffers van de bende waren onder meer een hoogbe jaard echtpaar uit Venlo, en vier Turken, van wie drie illegaal in Nederland woonden. Het ver moeden bestaat dat de Bende van Venlo nog meer moorden heeft gepleegd, maar zoekacties in de Noordlimburgse bossen hebben volgens persofficier van justitie Van Delft uitsluitend 'niet relevante botjes' opgele verd. Bij de zoekacties werden behalve geavanceerde appara tuur en honden ook zogeheten 'lijkenruikers' ingezet. Dat zijn specialisten van het ministerie van defensie die via stalen pij pen met de neus feilloos de lucht van ondergrondse lijken kunnen opsnuiven. „Het werkt echt," zegt Van Delft. „Ik heb met eigen ogen gezien hoe ze het kadaver van een hert naar boven haalden." Volgens Van Delft is het bepaald niet uitge sloten dat justitie in de nabije toekomst opnieuw gaat zoeken naar slachtoffers. „Gezien de beperkte tijd die het openbaar ministerie heeft om het proces voor te bereiden, houden wij het voorlopig op zeven zaken. Maar het is goed mogelijk dat daar later weer nieuwe moor den bijkomen. We ontbinden het politieteam dan ook zeker nog niet", aldus de persofficier. Roermond is niet berekend op de grote zaak. De nieuw bouw heeft geen zaal die groot genoeg is voor een dergelijk proces. Voor verdachten, advo caten en vele bewakingsmensen is nog net plek in de zittings zaal. Publiek kan, mondjes maat, achter kogelvrij glas wor den gehuisvest. De pers echter moet het in augustus weken lang doen met een televisie scherm in een aangrenzend zaaltje. Jongste bendelid moet tot 21e jaar naar inrichting In de zaak van de Bende van Venlo werd vandaag ook een uitspraak gedaan. Een 15-jari ge verdachte, het jongste ben delid, werd veroordeeld voor het vermoorden van een onbe kend persoon. De jongen kreeg een buitengewone behande ling opgelegd, precies zoals de officier had geëist: hij moet tot zijn 21e in een psychiatrische kliniek verblijven. Volgens jus titie vermoordde de jongen in 1993 drie onbekende illegale Turken in Venlo. De rechtbank achtte slechts een van die moorden bewezen. Toerisme op kaart PTT Telecom geeft in juni een serie telefoonkaarten uit met het thema toerisme. De serie bestaat uit kaarten met een waarde van één, vijf, tien en 25 gulden. De serie heet Double Dutch, een internationaal be grip voor de clichés en dubbel zinnigheden van ons land. genoemde dienstencheques zijn van het programma afgevoerd, omdat het kabinet de besluitvorming daarover heeft uitgr?steld. Het is overigens maar zeer de vraag, of het voorjaarsoverleg wel iets concreets oplevert. Kabinet en sociale partners zullen de gele genheid volgens Westerlaken vooral aan grijpen om 'bij te praten'. In navolging van zijn FNV-collega Steke lenburg dreigde Westerlaken gisteren in be dekte termen met hoge looneisen voor 1996 als het kabinet geen ernst maakt met de in het regeerakkoord beloofde totstandkoming van een 'sociale norm', het maken van af spraken met werkgevers en bonden over loonmatiging in ruil voor meer banen voor met name kansarme werklozen. „We gaan een fase in waarin behoud van koopkracht niet langer het plafond zal zijn", zei Wester laken. Het CNV wil dat er meer orde komt in de veelheid van programma's om langdurig werklozen aan werk te helpen. Banenpools, Melkertbanen, werken met behoud van uit kering en sociale werkvoorziening zitten el kaar vaak danig in de weg, vindt de christe lijke vakcentrale. „We moeten kiezen voor één of twee variaties", zei gisteren voorzit ter Westerlaken. In totaal leggen de regelingen een beslag op de collectieve middelen van ongeveer 6 miljard gulden. Zo'n 145.000 mensen nja- ken er gebruik van. Het CNV wil af van de banenpools. De oorspronkelijke opzet, werkzoekenden voorbereiden op een regu liere' baan, is volgens de vakcentrale mis lukt. Ongeveer 90 procent van de banen poolers blijft steken. De vakcentrale wil daarom de pools on derbrengen in de sociale werkvoorziening. Om dat aantrekkelijker te maken is het CNV onder voorwaarden bereid afwijkingen van de normaal geldende arbeidsvoorwaarden te accepteren. Dat kan ertoe leiden dat be ginners gedurende een bepaalde periode genoegen moeten nemen met bijvoorbeeld een lager loon of minder vakantiedagen dan de CAO voorschrijft. Het CNV stelt als voqrwaarde dat de betrokkenen uitzicht moeten hebben op een reguliere baan. „Er moet perspectief zijn", zei de CNV-voorzit- Westerlaken plaatste zijn opmerkingen gisteren ter voorbereiding van het Voor jaarsoverleg dat kabinet en sociale parners volgende week woensdag zullen voeren. Het is nog niet duidelijk wat er die dag op de agenda staat. Lastenverlichting en de zo- iksbergenDe politie in Haaksbergen heeft gisteren een 53-ja- diens 52-jarige vrouw uit die plaats aangehouden in band de mishandeling van en ontucht met minderjarigen, gaat om vijf kinderen die in het kader van pleegvoorziening adoptie aan de zorg van het paar waren toevertrouwd. De igelui zijn inmiddels elders ondergebracht. De verdenking te- n \touw heeft betrekking op een lange periode. De ftijd van de kinderen heeft het openbaar id gemaakt. r grote universiteiten in notitie: fi fi f 1 vier grote f i len, Amsterdam, Utrecht e fl lingen) vinden dat zij :iale positie in de samenle- innemen en dat de over- daar te weinig rekening houdt. Het kabinet zou er aan geld moeten den oog moeten heb- Dit oor dat r vinden dat zij minder ge- zouden moeten worden de kleinere instellingen. Nu zij juist meer komt naar voren uit de notitie 'De bijzondere positie van dé grote, klassieke universiteit'. Het uitgangspunt van de vier is dat zij door hun omvang en veelheid aan studierichtingen de spil in de wetenschappelijke ontwikkeling zijn. Uitbreiding van de gespecialiseerde univer siteiten leidt tot verkruimeling van geld en een mogelijke af braak van wetenschappelijke kennis. Lagere en kortere werkloosheidsuitkeringen, het koppe len van een scholingsverplichting aan een uitkering voor jongeren en een harde aanpak van de kartels die in Ne derland nog volop te vinden zijn. Dat is de remedie die de OESO, de economische denktank van de westerse in dustrielanden, geeft in gisteren gepubliceerde gedetail leerde aanbevelingen die volgen op een eerdere globale studie naar de werkloosheid in de aangesloten lidstaten. Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De arbeidsmarkt in Neder land wordt getroffen door tal van knelpunten, al is het werk loosheidscijfer van Nederland niet eens zo gek vergeleken met andere OESO-landen. Het afge lopen jaar kampte Nederland met een werkloosheid van 7,2 procent. Dat is lager dan het ge middelde van de Europese in dustrielanden van 11,1 procent De werkloosheid in Nederland zal zowel dit jaar als volgend jaar iets afnemen door de eco nomische groei, maar blijft waarschijnlijk op een 'historisch hoog niveau', verwacht de in Parijs gevestigde denktank. Ne derland heeft weliswaar op een aantal terreinen actie onderno men, maar zal meer moeten doen om de werkloosheid ver der omlaag te drukken, stelt de en ook lager dan het gemiddel de niveau van 7,8 procent van alle industrielanden samen, zo constateert de in Parijs geves tigde instelling in haar jongste, Volgens de OESO moeten de Nederlandse werkloosheidsuit keringen omlaag. Ook de lengte van de uitkering moet aan ban den om op die manier dè prik kels voor werklozen te vergroten om aan de slag te gaan. Uitke ringen voor Jongeren zjet de OESO graag "gekoppeld aan de voorwaarde een opleiding of stageplaats te accepteren. Daar naast moet Nederland het ge nereuze uitkeringssysteem voor ouderen aanpakken. Verder kan Nederland de werkgelegenheid stimuleren door de concurrentie op de goe derenmarkt en in de dienstver lening te vergroten. Kartelaf spraken moeten worden tegen gegaan. Ook de barrières die de branches tegen nieuwkomers opwerpen, moeten omlaag. Bo vendien kunnen nieuwe banen ontstaan als de winkelsluitings wet ruimer wordt. Minister Wijers van economi sche zaken liet in een reactie het rapport 'te beschouwen als een steuntje in de rug'. Hij wees erop dat het kabinet binnenkort de nieuwe mededingingswet bespreekt, waarin kartelvor ming wordt aangepakt. Ook noemde hij in dit verband de nieuwe vestigingswet, de nieu we winkelsluitingswet en de las tenverlichting die de gemiddel de belastingdruk moet vermin deren. De aanbevelingen van de OESO 'komen dichtbij waarmee we in Nederland bezig zijn', luidde zijn conclusie. dewuk» Overal zijn de boeren druk in de weer om het gras te maaien, te schudden en op te rapen om het dan in de kuil te bren gen waar het kan gaan liggen wachten tot de koeien weer op stal gaan. Het meeste land is keurig recht hoekig waardoor het gereed liggende gras in keurige rechte vo ren op de opraapwa- gens ligt te wachten. In het stroomdal van de Drentse A in de buurt van De Wijk volgt het land vaak de grillige bochten van het riviertje, het gras dus ook. foto wfa 'Lagere WW om werklozen te prikkelen Harry the nose in actie. Al duizenden lijken heeft hij met zijn prikker en zijn neus gevonden. foto anpherman pieterse digheden. Vegetatie bijvoor beeld verandert als ergens een lijk begraven ligt. Gras in een weiland is daar groener, want het lijk zorgt voor humus. Of er staan brandnetels. Die doen het heel goed op een lijk, van wege de kalk van de botten in de grond. Pas als ik vrij zeker ben van de plek prik ik met mijn ijzer in de grond. Aan de weerstand voel ik meteen of ik raak steek. Het verschil tussen een wortel, stuk hout of lijk is een kwestie van gevoel. Dat zit nu eenmaal in mij. Dan ruik ik aan de punt van de ijzeren stok. Ieder lijk, hoe ver ontbon den ook, kan ik ruiken. Vergis sing is hoogstens mogelijk bij een kadaver van een groot beest. In Venlo bijvoorbeeld, bij de zoekacties, trof ik een ree aan onder de grond", ver telt de militair. Zonder valse schaamte er kent hij het zelden of nooit af te leggen tegen de snuffelaars bij uitstek: de honden. Jongen: „Ik lever materiaal bij de trai ning van de Mechelse herders van de politieschool bij het zoeken naar lijken. Ze krijgen daarbij stukjes van opgegraven doden of een beetje aarde. Maar dan nog ruiken "ze soms mis. In Rotterdam werd ik be gin dit jaar gevraagd een lijk te zoeken waarvan later bleek dat het onder een dikke laag beton verstopt lag. De hond rook het niet. Ik wel. Na het boren van gaten in het beton was het dui delijk. Mijn prikijzer en mijn neus liegen niet". Jongen werkt al 26 jaar bij de identificatie-afdeling van de landmacht. Zijn uitzonderlijke zintuigen kwamen echter pas in 1993 in beeld bij zoekacties in voormalig Joegoslavië naar oorlogsslachtoffers. „Een inter nationaal team had daar de leiding en een Nederlandse groep onder mijn leiding zou ondersteunend werk doen. Toen het helé team onverrich ter zake naar huis wilde gaan, ging ik door met prikken en ruiken. Alle negentien vermis ten kwamen toen boven de grond", zegt Jongen. Hij klopt zichzelf niet op de borst maar moet, gezien de er varingen, wel toegeven: „Ik ben voorlopig de enige in de wereld die zo goed kan prik ken. Zelfs deskundigen van het gerechtelijk laboratorium voe len niet de speciale'tegenstand die een aangeprikt lijk geeft. En als mijn neusvleugels trillen voelt de ander niks". Miskleu nen heeft Jongen nog niet op zijn repertoire. „Een lijk van een dag oud, dat nog niet de geur van bestorven vlees heeft, zou ik niet kunnen ruiken. Maar dan heb ik altijd nog mijn prikijzer".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5