CAO-actie supermarkten wordt steeds grimmiger Vernieuwd openbaar ministerie moet criminaliteit terugdringen Binnenland VVD en D66 botsen over referendum In Drente loopt een schaap Bonn en Den Haag gaan samen verder in Europa Cel geëist tegen vernieler van Auschwitzmonument Tiels medium Jomanda blijft ongrijpbaar IENSDAG 24 MEI 1995 iidith Brons is voorleeskampioen jschoten-utrechtGrote spanning bij een van de toeschou- bij de finale van de Nationale Voorleeswedstrijd voor kin- elf en twaalf. Hopelijk is dit kind een fan van Judith de Almerense basisschool De Lichtboei. Zij werd gis- de Nederlandse voorleeskampioen. Van de twaalf deelne- uit alle provincies kwam zij als beste uit de bus met een gment uit De vloek van Polyfemos van Evert Hartman. Uit nden van de kampioen van vorig jaar, Liedeke Pol, kreeg ze 'F n bronzen wisseltrofee voor de school en een copietje voor arzelf. De jury bestond uit de schrijfster Joke van Leeuwen, igdjournaalpresentatrice Aldith 1 lumkar, schrijver Max Velt- schrijfster en publiciste Marjan Berk. Ze prezen de voor kampioen voor de manier waarop zij een niet zo gemakkelijk ek meeslepend wist te vertellen. „Ze las natuurlijk, vanzelf- goede tempo-afwisseling, waardoor wij riiP% beleend v en er ïandi nieui tot h lf nieuwsgierig werden.' chtei erste huiler 'meldt zich' in Pieterburen terburenEen zeehondenbaby van één dag oud is als eerste tiler van het seizoen binnen gebracht bij de Zeehondencrèche Pieterburen. Het di<?r was door vogelwachters op Rottumer- aat gevonden en is naar een van de vinders 'Date' genoemd, e zeehonden-pup werd vermoedelijk bijna drie weken te vroeg ;boren en heeft nog een wit vachtje en een navelstreng. Het lat om-een jong van de gewone zeehond. De baby's van deze lort worden in de regel omstreeks half juni geboren, met hun ormale vacht. Vóór d,e geboorte verliezen ze dus nog hun witte acht. Na een zoogperiode van vier weken verlaat de moeder het de zeehondenpup al voor zichzelf moet zorgen. uchtmobiele brigade blijft op hei Ede n haag De mogelijkheid dat Defensie de Edese- en Ginkelse ide inruilt voor een nieuw oefenterrein voor de luchtmobiele ïgade is van de baan. Het ministerie heeft te weinig geld voor trainingsgebied voor het paradepaardje van de land- lacht. Met het besluit verdwijnt een studie van het ingenieurs- Haskoning in de prullenbak. Het bureau kwam vorig aorjaar aan de hand van een aantal criteria tot een voorkeurs- 1 oor nieuwe oefenterreinen. De Noordoostpolder (NOP) op deze lijst deze eerste plaats in. De inrichting van een jieuw trainingsgebied binnen de driehoek Emmeloord-Lem- fier-Urk zou in totaal een miljard gulden kosten. Het noordoos- fcn van Groningen gold als eerste alternatief voor de NOP. Ronald Brown hoofdredacteur NHD Ikmaar Het Noordhollands Dagblad krijgt eind dit jaar een ieuwe hoofdredacteur als opvolger van de VUT-gerechtigde i.P.J. van Reeuwijk. De nieuwe man is Ronald A.M. Brown, nu og hoofdredacteur van het Limburgs Dagblad in Heerlen, rown is sinds 1967 in de journalistiek werkzaam. Zijn opleiding enoot hij in Groot-Brittannië. Browns journalistieke carrière in lederland begon bij het Haarlems Dagblad/IJmuider Courant raar hij in 1974 chef werd van de blokredactie binnenland/bui- ;nland/economie. 5rand in natuurreservaat eenhuizen» Bij een brand gisteren in het natuurreservaat Het bchteloërveen in het grensgebied van Drente en Friesland i: eker 75 hectare natuur verloren gegaan. De brand werd rond iddaguur ontdekt door medewerkers van Natuurmonu- ïenten en Staatsbosbeheer die bezig waren met snoeiwerk- aamheden in het gebied. De brandweerkorpsen van Veenhui- Norg en Smilde kwamen in actie. Omstreeks drie uuf gister- niddag hadden zij de brand onder controle. Omdat de onder bond nat is, bleef de schade beperkt. Wel is vermoedelijk een lantal broedende vogels omgekomen. De politie gaat uit van irandstichting. ïeen onveilige gordels in Nederland ien haag De Japanse autogordels die in de VS onbetrouwbaar ijn gebleken, zitten niet in Japanse auto's die in Nederland ondrijden. Dat zeggen de importeurs van Honda en Mazda in Nederland. Nissan en Mitsubishi zoeken nog uit welke riemen er hun auto's zitten, maar ze benadrukken dat ze geen enkele dacht over de gordels hebben gehad. In de VS worden maar iefst 8,4 miljoen auto's naar de garage teruggeroepen wegens ilecht werkende autogordels, gemaakt door de Japanse fabrikant lakata. Ze kunnen in auto's zitten van Honda, Nissan, Mazda, Mitsubishi, Suzuki, Isuzu en Subaru met bouwjaren tussen 1986 :n 1991. FNV beschuldigt Albert Heijn van inzetten 'vuile middelen' den haag gpd Op de derde actiedag voor een nieuwe CAO voor het su- permarktpersoneel is gisteren het modder gooien begon nen. De FNV Dienstenbond liet weten dat Albert Heijn leugens en 'vuile middelen' gebruikt om de stakingen te breken. Het bedrijf zou onder anderen Jehova-getuigen, die niet mogen staken, hebben ingezet. Het aantal geslo ten winkels bleef beperkt tot drie. woon in dienst van AH. De schoonmakers, die volgens AH spontaan aan de slag gingen, kregen via de Industriebond te horen dat ze hun besmette werk moesten staken. Bij een verrassingsactie bij AH in Veldhoven (niet in de plan ning voor gisteren) zagen vaste medewerkers die in staking wa ren onbekenden het werk over nemen. Daarbij zaten volgens de Dienstenbond 'twee Jehova- ging woerden-zaandam anp Volgens de bond zette AH in Enschede zes bedrijfsleiders uit andere filialen in om een vesti- draaiende te houden, het overgrote deel van het vaste personeel staakte. Ook de vrouw van een bedrijfsleider en twee schoonmakers moesten aan de bak. Volgens AH hebben drie bedrijfsleiders 'een uurtje' meegewerkt en is de vrouw ge- getuigen, die op basis van hun overtuiging niet mogen staken". AH vindt de koppeling die de Dienstenbond hier legt 'een stoot onder de gordel'. „Alsof wij bijhouden welk geloof onze medewerkers hebben", aldus een woordvoerder. Het perso neel in Veldhoven ging volgens de Dienstenbond CNV weer aan de slag na de toezegging van de bedrijfsleider dat de toeslagen blijven bestaan. In zijn algemeenheid verwijt de bond AH het personeel vals voor te lichten over de punten waarop de CAO-onderhandelin- gen zijn vastgelopen. Het bedrijf stelt de werkgeversopstelling veel rooskleuriger voor dan de ze in werkelijkheid is. Zo zou den bedrijfsleiders suggereren dat de toeslagen voor avond werk niet ter discussie staan, terwijl werkgevers in het CAO- overleg overduidelijk streven naar afschaffing van toeslagen. Ook worden volgens de bonden hulpkrachten misleid. AH lapt net als andere supermarkten de maatschappelijk aanvaarde ge dragscode aan zijn laars, dat los personeel geen stakingen mag breken. De FNV Dienstenbond, die de acties gisteren op het oosten richtte, registreerde 140 stakers. Drie supermarkten in Epe, Doe- tinchem en Gaanderen waren dicht. Elders hadden werkon derbrekingen plaats. De meeste winkels draaiden echter ge woon door. De WD in de Tweede Kamer gaat onder harde voorwaarden akkoord met de eis van D66 om bij grote projecten zoals aanleg van spoorwegen en uitbreiding van vliegvelden, een referen dum te houden. De WD eist dan wel dat de uitgebreide in spraakprocedure die nu vooraf gaat aan de besluitvorming over grote projecten, wordt afge schaft. „Het is het één of het an der. Als bij de huidige procedu res vooraf, die vaak jaren in be slag nemen, nog de mogelijk heid tot een referendum ach teraf wordt toegevoegd, neemt de stroperigheid toe", aldus WD-woordvoerder Te Veld huis. D66 heeft het voorstel van de WD onmiddellijk van de hand gewezen. „De WD vergelijkt appels met peren", aldus D66-woord- voerder De Graaf. Of beide re geringsfracties nog op één lijn kunnen komen, blijft voorals nog onduidelijk. „We moeten elkaar nog maar eens diep in de ogen kijken", aldus Te Veldhuis. Invoering van een referendum, waarbij de burger de gelegen heid krijgt een door het parle ment genomen besluit alsnog te torpederen, is een van de para- depaardjes van D66 in het re geerakkoord. D66, en in mindere mate de PvdA, willen zoveel mogelijk wetten onder de werking van het referendum brengen. De WD het liefst zo weinig moge lijk. De liberalen moeten niet zoveel hebben van invoering ben t eferendum, maar heb- i de onderhandelingen over het regeerakkoord wel mee ingestemd. De discussie tussen D66 en WD loopt vooruit op een voor stel van het kabinet. Dat wordt deze zomer nog verwacht. Vol gens premier Kok en vice-pre mier Dijkstal (WD) bestaan in het kabinet geen politieke me ningsverschillen over het refe rendum. Dijkstal: „Ik ben er weliswaar nooit een groot voor stander van geweest, maar we hebben vorig jaar wel afgespro ken dat het er komt. Nu dat zo is, moet je het ook goed doen, en dus ook belangrijke besluit vorming zoals over grote pro jecten onder de werking van het referendum brengen". De PvdA vindt het nog te vroeg om 'aller lei balletjes op te gooien, nu het kabinet nog niet eens een voor stel heeft gedaan', zei PvdA- woordvoerderRehwinkel. Het referendum waar Kamer en kabinet over praten, betreft alleen besluiten van het parle ment. Wie over zo'n besluit een referendum wil, zal eerst 300.000 handtekeningen moe ten verzamelen. Met gemeente lijke referenda ligt dat anders. Minister Dijkstal bevestigde gis teren in de Kamer grote twijfels te koesteren over de zinnigheid van het referendum dat in Am sterdam is gehouden. Dit om dat het een onderwerp betreft waarvoor ook andere gemeen ten en het rijk verantwoordelijk zijn. De Grondwet verbiedt een volksstemming over een regio naal onderwerp niet. assen Dagjesmensen in Drente kunnen voorlopig nog genieten van het traditionele beeld van schapen op de paarse hei. Gedeputeerde Sta ten van Drente hebben het voorstel om de subsidie van de zes kuddes met herders te stoppen, ingetrokken. Dat heeft de Stichting tot behoud van de gescheperde schaapskudden in Drente gisteren meegedeeld. Het college van GS was vorig jaar van plan om een streep te trekken door de subsidie van 12.500 gulden per kudde. Intrekking van de subsidie zou het einde hebben betekend van de gescheperde schaapskuddes (kuddes met herders), omdat die nu al hebben te maken met tekorten. GS heb ben nu besloten om tot het jaar 2000 geen beslissing te nemen over een eventuele subsidiestop. Drente telt tien kuddes waarvan vier zonder herders die zich via Staatsbosbeheer of Monumentenzorg kunnen be druipen. De zes herders met kuddes zijn afhankelijk van gemeentelijke, provinciale en rijkssubsidie. In totaal betalen rijk en provincie samen jaarlijks 150.000 gulden. Verder zijn de kuddes afhankelijk van donaties en giftenfoto anp arthur bastiaanse den haag gpd De regeringen in Bonn en Den Haag zullen de komende jaren in Europa zoveel mogelijk sa men optrekken. Dit verklaarde bondskanselier Helmut Kohl gisteren na afloop van zijn tweedaagse bezoek aan Neder land. „Wat uw minister-presi dent Kok over de toekomst van Europa heeft gezegd, kan ik woord voor woord onderschrij ven", aldus de bondskanselier. De Europese top volgende maand in Cannes en de rege ringsconferentie in 1996 zullen volgens Kohl gezamenlijk wor den voorbereid. Kohl sloot zijn tweedaagse bezoek aan Nederland gister middag af met een wandeling door de binnenstad van Delft, waarna hij vanaf Zestienhoven de terugreis naar Bonn aan vaardde. Eerder op de dag voer de hij besprekingen met Kok en Van Mierlo (buitenlandse za- Eerste Nationale Flippo Ruildag Het kon niet uitblijven: de flip- po-rage is een nieuwe fase inge gaan. Na de perikelen in win kels waar flippo-gekke jeugd de zakken chips uit de schappen trekt en ter plekke de schijfjes uit de verpakking haalt, komt er nu ook een Nationale Flippo Ruildag. Eerbeek heeft hiervan zondag de primeur. Organisator Casper Heine zet zondag op het Oranje Nassauplein in Eerneek tien grote kramen neer waar de jeugd naar eigen inzicht de 'handel' kan uitstallen. De eer ste Nationale Flippo Ruildag duurt van 13.00 uur tot 16.00 Sorgdrager wil in het hele land dezelfde opsporingsmethoden eel psychische problemen door p in Bijlmer enderde van de slachtoffers an de Bijlmer-vliegramp heeft nderhalf jaar na die gebeurte- is nog steeds psychische en idere stoornissen. Dit is geble- en uit een onderzoek van het in Amsterdam waaraan 36 slachtoffers meewerkten, al- bewoners van de getroffen ats. Van de slachtoffers heeft .irocent nu nog last van het van de ramp. Debe- okkenen zijn nerveus, schrik- en snel, slapen slecht en heb- 8erege'd hartkloppingen. 1/t tog eens tien procent van de kW lachtoffers heeft last van ande- stoornissen die hebben te ken met de verwerking van e ramp. Deze uiten zich in fd- ieën, depressies, lichamelijke 'ichten of alcoholmisbruik, risen van het AMC schrijven situatie toe aan de te korte ar van de professionele hulp ie alle betrokkenen direct na e ramp kregen. den haag gpd Een geheel gemoderniseerd openbaar ministerie (OM) moet voorkomen dat criminelen hun straf ontlopen, omdat de op sporingsmethoden van de poli tie niet door de beugel konden. Het OM zal daartoe strakke richtlijnen uitvaardigen, waar aan iedere officier van justitie zich dient te houden. „Nu kan het zo zijn dat voor Groningen een ander opsporingsbeleid geldt dan voor Den Bosch. Dat kan straks niet meer", aldus mi nister Sorgdrager (justitie) giste ren bij de presentatie van haar amsterdam De voormalige glazenier die het Auschwitzmonument twee jaar geleden vernielde, heeft giste ren voor de Amsterdamse poli tierechter twee maanden cel straf tegen zich horen eisen. De man houdt nog steeds vast aan zijn verklaring, dat hij in op dracht van het glasbedrijf Van Tetterode handelde, om zo een constructiefout te verdoezelen. „Maar ik word afgeschilderd als een trieste junk", constateerde hij. De man heeft bekend de gla zen dekplaten van het monu ment Nooit Weer Auschwitz be gin 1993 met een pikhouweel stuk te hebben geslagen. Dal gebeurde in de nacht voor d( officiële onthulling. De gebro ken spiegels onder de dekplaten raakten onherstelbaar bescha digd. Het monument is geres taureerd. Aanvankelijk werd gedach aan een racistisch getinte slag. Maar de vernieler, die het glazeniersbedrijf aan het monument werkte, zocht na zijn daad contact met misdaad verslaggever De Vries. „Ik vond het heel erg dat heel Nederland dacht dat ik een racist was", verklaarde hij gisteren. Hij sloeg het monument stuk, omdat vol gens hem iets mis was met de constructie: er was condens on der twee glazen platen geko men. „Ik vond het heel lullig. Het zou een gigantische afgang voor het bedrijf zijn." Volgens hem stelde hij de di recteuren van het bedrijf voor om de 'platen kapot te slaan. Een van hen stemde daar mee in. Per glazen plaat zou hij dui zend gulden krijgen. „Ik heb er zes beschadigd. Dat leek me be ter, het is vreemd om er twee in elkaar te slaan." Bovendien zou hij zo zesduizend gulden krij gen. De man was twintig jaar verslaafd aan drugs en had schulden. Het bedrijf ontkent elke betrokkenheid bij de ver nieling. Uitspraak 6 juni. Sorgdrager benadrukte dat vernieuwing van het OM nood zakelijk is om de steeds toene mende criminaliteit het hoofd te bieden. Op dit moment wor den naar schatting jaarlijks acht miljoen misdrijven gepleegd. De politie komt slechts een deel daarvan (1,3 miljoen) te weten, waarna het OM 275.000 zaken strafrechtelijk vervolgt. De steeds professionelere benden die in Nederland actief zijn, ma ken dat het OM zijn werkwijze moet verbeteren. Vorig jaar bracht de commssie-Donner daarover een advies uit, dat nu door Sorgdrager in grote lijnen is overgenomen. De minister wil het OM om vormen tot een strak geleide or ganisatie met een eigen budget. Daartoe komt aan het hoofd van het OM een college van drie tot vijf procureurs-generaal. De voorzitter daarvan is' oud BVD- baas Doctérs van Leeuwen. Hij is, vooruitlopend op de reorga nisatieplannen, al begin dit jaar op deze post benoemd. Het college is verantwoording verschuldigd aan de minister van justitie. In overleg met de minister stelt het college de prioriteiten vast voor het opspo- rings- en vervolgingsbeleid. Daarbij gaat het ook om de me thoden die wel en niet mogen. Op dit moment buigt een parle mentaire enquêtecommissie zich over de gehanteerde op sporingsmethoden. Het parle mentaire onderzoek wordt ge houden naar aanleiding van de IRT-affaire van vorig jaar. Sorgdrager benadrukt dat de strakkere richtlijnen de vrijheid van de individuele officier van justitie beperken. „Het kan straks niet meer zo zijn dat ie dere officier zelf beslist wat hij of zij wil." Ook de procureur- generaal, hoofd van een ressort, raakt zijn zelfstandige beslis singsbevoegdheid kwijt. Sorg drager rekent op medewerking van het OM, omdat de plannen in samenwerking met het OM zijn gemaakt. De reorganisatie van het OM moet in 1998 geheel zijn vol tooid. Tegen die tijd is het bud get verhoogd met zestig miljoen gulden, tot 220 miljoen. Daar van heeft Sordrager al acht mil joen gereserveerd voor de par ketten in de vier grote steden om achterstanden weg te wer ken. Drie miljoen wordt ingezet voor het aantrekken van extra (jeugd)officieren om de crimi naliteit onder jongeren tegen te gaan. Driehonderd wetenschappers buigen zich over paranormaal fenomeen Moet het 'genezende' medium Jomanda uit Tiel worden aange klaagd wegens kwakzalverij en oplichting of niet? Die vraag stond gisteravond centraal tij dens een 'proefproces' tegen Jo manda in de aula van de Katho lieke Universiteit Nijmegen (KUN). Ruim tweederde van de drie- honderdkoppige 'juiy' van me dici en wetenschappers oor deelde dat Jomanda zich niet schuldig maakt aan kwakzalve rij en oplichting. Zestien juryle den vonden van wel en de rest onthield zich van stemming. Centraal op de bijeenkomst stond de vraag of het Tielse fe- zich met haar healings aan de wet houdt of niet. Met andere woorden: Kan ze wor den aangeklaagd wegens straf bare feiten? Omdat het een proefproces volgens Ameri kaans model betrof, was Joman da zelf niet aanwezig. De voorzitter van de Vereniging tegen Kwakzalverij, dr. C. Renc- kens, nam de rol van openbaar aanklager op zich. „Jomanda kwam voor de moderne genees kunst als een verrassing", be toogde hij. „Ze past in het rijtje van ouderwetse kwakzalvers en TV-dominees en hoort niet meer in deze tijd. Geneeskunde kan beter aan medici worden overgelaten." In een medisch wetenschappelijk onderzoek naar Jomanda, zag hij daarom niets. Het zou volgens hem te veel eer zijn. Volgens Renckens lijden patiënten psychische en financiële schade en biedt Jo manda hen valse hoop. Zijn betoog stuitte op ferme kri tiek van dr. P. van der Schaar, de Limburgse hartchirurg die een aantal jaren geleden het Bio-medisch Centrum opricht te. Deze instantie staat bij de re guliere geneeskunst bekend als 'alternatief. „Ik ben uitermate verbaasd dat Renckens niet nieuwsgierig is naar wat er in Tiel feitelijk gebeurt", aldus Van der Schaar. „Kwalczalverij en oplichting zijn zware beschuldi gingen voor een wetenschapper die niet nieuwsgierig blijkt. Er is zo veel meer tussen hemel e aarde. Dat mag je niet z veroordelen." De psychologe drs. C. Dielwart sloeg, als getuige-deskundige in het 'proefproces', Renckens om de oren met feiten. Zij onder zocht 332 mensen die regelma tig naar de Tielse healings gaan. Ze kwam tot de conclusie dat 256 van hen baat hebben bij Jo- manda's 'contact met de 'god delijke wereld'. A. Schiller, die als advocaat van het 'genezen de' medium optrad, betoogde dat niet alles wat tussen hemel en aarde speelt met het ver stand valt te verklaren. „Boven dien", zo zei ze, „is Jomanda al tijd nog goedkoper dan de regu lieregeneeskunst." ken), was er een ontmoeting met kamerleden, een gesprek en een lunch met koningin Beatrix en een korte persconfe rentie. Zowel Kok als Kohl sprak van een geslaagd bezoek. Op verschillende plaatsen in Den Haag en Delft werden de bondskanselier en zijn vrouw opgewacht door klappende dagjesmensen. Ook de Duitse media waren lyrisch. Jongens bekennen dubbele moord om buit van niks oss anp De 47-jarige vrouw en haar 19- jarige zoon uit Oss zijn vorige week woensdag vermoord om wille van een buit ter waarde van enkele honderden guldens. De verdachten, twee jongens uit Oss van 14 en 18 jaar, hebben inmiddels een volledige beken tenis afgelegd. De verdachten en het jongste slachtoffer ken nen elkaar. De vrouw was alleen thuis toen zij de jongens binnen liet. Kort daarna is ze gewurgd. Toen de zoon thuiskwam wurg den de verdachten ook hem. De jongens namen enkele tientallen CD's en een paar vi deospelletjes weg. Voordat ze uit het huis verdwenen, zetten ze in de keuken een gaskraan open en. staken ze elders in de woning een kaars aan, in de veronderstelling dat daardoor brand zou ontstaan. Op die ma nier hoopten ze hun sporen uit te wissen, aldus de zegsman van de politie. Meer controle op BVD uitgesloten Dc regeringsfracties PvdA en D66 hebben gisteren bakzeil ge haald in hun poging om de par- lementairê controle op de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) uit te breiden. CDA en VVD voelen er niets voor. Ook de verantwoordelijke minister, Dijkstal (binnenlandse zaken), staat niet te springen. Voorzitter Wallage van de kamercommis sie voor de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten wil e De twee coalitiepartners vin den dat een groter deel van het parlement moet kunnen na gaan wat de BVD doet. Nu ho ren alleen de fractieleiders van de vier grootste partijen van de minister wat de geheime dienst bezighoudt. D66 en PvdA willen de kamercommissie, wier over leg per definitie geheim is, uit breiden tot acht fracties en met 'gewone' kamerleden. Boven dien vinden beide partijen dat er een aparte commissie van kamerleden moet komen die twijfelachtig optreden van de BVD tegen het licht kan hou den. Als kamerlid vond Dijkstal dit vroeger ook, als minister ziet hij het niet zitten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3