China besmet met smeemeldvirusl Zuid-Afrika wil opheldering, geen heksenjacht Feiten &Meningen Christendom en islam wacht confrontatie ÏE De Balkan, 1995 WOENSDAG 24 ME11995 IENSD Nog maar 4,5 jaar te gaan en we arriveren in het jaar 2000. We beginnen dan niet alleen aan een nieuwe eeuw, maar bovendien aan een nieuw millennium. Een dergelijk punt in de tijd intrigeert en inspireert mensen. Aan het begin van onze jaartelling stond tenslotte Christus en die jaartelling is feitelijk door de hele wereld overgenomen. De joodse jaar telling bijvoorbeeld geldt steeds meer als een soort folklore die we de joden van harte gunnen. Ondertussen is de overname van onze jaartelling over de hele wereld een overwinning van het christendom en de christelijke cultuur, en dat op een moment dat deze ge loofsovertuiging in de beschaafde wereld bezig is met een achterwaartse mars en het cultuurrelativisme als een dode lijk virus om zich heen grijpt. We zien dat wel vaker in de geschiedenis, het hoogtepunt van een proces, een ontwik keling, is tevens het begin van het einde. De start van een nieuwe eeuw en millennium vormt de opmaat tot introspectie, die somtijds tot de vreemdste op risping kan leiden. In Japan zien we dat nu met het sekte wezen, dat er niet voor terugschrikt de maatschappij te ter roriseren om hun heils- en onheilsprofetieën kracht bij te zetten en zonodig met harde hand het onheil zelf te voltrek ken. Ook de Amerikaanse maatschappij blijkt daar gevoelig voor en ook daar schrikt men niet terug voor het gebruik van ongericht geweld. Dat is overigens een fascinerend gegeven, dat de verkon diging van het heil zo dikwijls gepaard gaat met het bren gen van onheil aan degenen die van de heilsboodschap niet zijn gediend. Het is het kwaad van het fundamentalisme. Een godsdienst, een sekte, meent het juiste inzicht in pacht te hebben. Eenieder die niet naar dit inzicht wenst te leven, is een verdoemde. En alsof dat nog niet genoeg is, dient de verdoemenis over hem of haar hier en nu te worden vol trokken. In onze contreien kennen we de uitwassen daarvan in de lange geschiedenis van het christendom. De inquisitie en hier te lande de geloofsdrijverij van de verschillende protes tantse gezindten. Naast de katholie ke grootinquisiteurs waren het Cal- vijn en vele van zijn volgelingen, die van wanten wisten als het ging om het in het gareel rammen van men sen met afwijkende geloofsopvattin gen, laat staan als zij een ander ge loof waren toegedaan of het zonder religieuze overtuiging moesten stel len. Menigeen heeft dat met het verlies van lijf en goed mogen bekopen. En nog steeds is er in dit land niets er- gers dan het optreden van de rech ten in de leer. De vijandigheid die je in een dorp als Staphorst als buiten staander ten deel valt, is ronduit weerzinwekkend. Ze doen alsof het land van hun is en dat is maar zeer ten dele waar. Nog weerzinwekkender wordt het als we een blik werpen buiten onze landsgrenzen. Voor malig Joegoslavië is een slagveld voor nationalisten, mos lims, christenen en etnische groeperingen. De beschaving voorbij, moet u maar denken, met name als u de beelden ziet van scherpschutters die zomaar schieten op weerloze burgers. Je verstand staat er bij stil en het roept een enorme agressie tegen dit soort mensen bij mij op. Je wenst ze zon der uitzondering absoluut het ergste toe. En dan hebben we ten slotte nog de grote strijd voor de boeg. Die tussen het moslimfundamentalisme en de ver zwakte christelijke cultuur en beschaving. Een strijd die op ons continent zal worden uitgevochten. Niet als een con ventionele oorlog, maar een van de soort waardoor een land als Israël nu al decennia wordt geteisterd. De vraag is of ons soort samenlevingen daartegen is opgewassen. Erop voorbereid zijn we allerminst. Een land als Israël laat zien hoeveel weerstand je kunt bieden, indien je beschikt over een vitale cultuur. Maar ook daar is een omslag zichtbaar, die leidt tot concessies in de hoop op vrede. Een hoop die ik zou willen delen, maar waarin het moeilijk geloven is, als je het optreden van de Hamas-beweging ziet. Waarin het moeilijk geloven is als je moet vaststellen dat het gematigde moslims zoveel moeite kost om dit soort geweld of dat te gen een schrijver als Rushdie klip en klaar te veroordelen. Het moet er maar uit. Iedere keer wordt ik bevangen door een heel groot wantrouwen als ik te maken heb met de is lam. De wijze waarop moslims aankijken tegen onze be schaving en tegen het christendom stelt mij allerminst ge rust. Nooit eens een écht optreden tegen de geestdrijvers uit de eigen cultuurkring. Nooit eens écht solidair zijn met de principes van de beschaafde wereld. Halfslachtig het ge bruikte geweld of de oproep daartoe veroordelen, maar nimmer vergeten het Westen toch ook dat in de schoenen te schuiven omdat de sociaal-economische achterstelling onze schuld zou zijn. Het komt nimmer bij hen op de hand in eigen boezem te steken en zich eens af te vragen hoeveel ze zelf hebben gedaan om zich economisch te verbeteren, en dat ondanks de dikwijls zeer grote rijkdom aan grond stoffen. Het Westen wentelt zich intussen in zijn eigen culturele decadentie en wendt zich onverschillig af van deze zich ontwikkelende tegenstelling in de wereld, met een aan waarschijnlijkheid grenzende zeer bloedige afloop. Het zou aardig en vooral verstandig zijn indien al die zelfbenoemde westerse racismebestrijders, minister Sorgdrager van justi tie voorop, dat eens in hun beschouwingen zouden willen betrekken. Dat leidt tot meer openheid en vooral ook tot een evenwichtige benadering van de eigen cultuur en be schaving en die van de islam. ons vai „De geschiedenis leert ons dat degenen die alleen geld, mooie vrouwen en macht verafgoden, de strijd vergeten en hun vastberadenheid en macht zullen verliezen." Par tijleider Jiang Zemin is de corruptie in China zat. De machthebbers hebben bestrijding van dit kwaad verhe ven tot belangrijkste voorwaarde voor het voortbestaan van de Communistische Partij en dus voor het politieke leven van de kopstukken. De vrees van Jiang, die is aange wezen als opvolger van de zieke Deng Xiaoping (90), is niet on gegrond. Hij kent zijn vader landse geschiedenis en weet dat corruptie een belangrijke factor was bij de val van de nationalis tische regering van Tsjiang Kai Tsjek in 1949 waardoor de com munisten de macht konden overnemen. Van jecenter da tum zijn de massale, in bloed gesmoorde demonstraties in 1989. Een van de belangrijkste redenen voor de protesten was algemeen heersende onvrede over corrupte praktijken bij de overheid. De nieuwe anti-corruptie- campagne een bijna jaarlijks terugkerend ritueel heeft op nieuw weinig kans van slagen, want omkoperij is in China diepgeworteld. Plet leven van de Chinese burger wordt danig verzuurd door de steekpennin gen die nodig zijn om alledaag se dingen gedaan te krijgen. Of het nu gaat om behandeling in een ziekenhuis, een telefoon aansluiting of de afgifte van een geboortebewijs, de 'dienstverle ner' zal slechts in actie komen als er een extraatje onder de ta fel wordt doorgeschoven. Toch blijkt uit een enquête dat de meeste mensen ten volle bereid zijn smeergeld te betalen als hun eigen belangen daar mee gebaat zijn en dat maakt de bestrijding van het euvel niet gemakkelijker. Kinderen van de 'nieuwe rij ken' belanden op een universi teit hoewel ze bij de toelatings examens onvoldoende punten gescoord hebben. Vrouwen die tegen de regels in een tweede kind baren, betalen een dokter voor een verklaring dat ze zwanger zijn geraakt na een mislukte sterilisatie. Driekwart van de dure buitenlandse auto's die in Peking rondrijden, blijken het land in te zijn gesmokkeld en te zijn voorzien van een valse nummerplaat met bijbehorende 'officiële' papieren. De economische hervormin gen die in de afgelopen zestien jaar zijn doorgevoerd, hebben de onder Mao-Zedong vrijwel uitgeroeide corruptie weer volop aangewakkerd. De tradi tioneel bijna almachtige partij bazen in de dorpen en de ste den worden relatief laag be taald. Ze kijken met scheve ogen naar vrienden en voorma lige klasgenoten die niet voor de staat werken en rijk worden. De verleiding om 'macht te ruilen voor geld' blijkt dan erg groot en dus is het bijvoorbeeld on mogelijk een restaurant te ope nen door voor vergunningen en praktische zaken, zoals aanslui ting op het elektriciteitsnet, slechts het officiële tarief neer te tellen. Met name op het platteland misbruiken partijbazen hun po sitie om de arme boeren uit te zuigen door allerlei vergezochte belastingen te heffen onder meer voor het gebruik van de linnen zakken waarin het zaai goed zit en het parkeren van kinderfietsen op het school plein. Met de aanleg van snel wegen zijn nieuwe praktijken gemeengoed geworden. Auto mobilisten worden herhaalde lijk gedwongen te stoppen om tol te betalen. Soms gaat dat in de vorm van het moeten laten wassen van de auto, 'want vuile auto's mogen niet door ons dorp rijden'. Partijfunctionarissen zitten ook in een ideale positie om zich te verrijken ten koste van hun werkgever, de overheid. In de meeste gevallen is de contro le van de boeken in handen van dezelfde persoon die de kas be heert. Verduistering van publie ke fondsen kan op die manier heel lang onopgemerkt blijven, de verkoop van staatseigen dommen ook. Een gigantisch struikelblok bij het uitroeien van het veelkoppi ge omkoopmonster is dat poli tie en justitie door en door cor rupt zijn. Onder de twintigdui zend mensen die vorig jaar zijn veroordeeld wegens corruptie, waren vierduizend politieagen ten en justitiële ambtenaren. Ruim dertig politiemensen kre gen de doodstraf. Zelfs de hoogste openbare aanklager, Zhang Siqin, erkent het probleem. 'Machtsmisbruik, het aannemen van steekpen ningen, verduistering en wets overtredingen zijn binnen de rechterlijke macht zeer ernstig', schreef hij in het partijorgaan, het Volksdagblad. Een compli catie is dat in China de lijke macht ondergesch: de regionale partijcomité worden zaken waarbij functionarissen zijn be door bestuurlijk ingrijpei 'j doofpot gestopt. Alle sectoren van de samenleving lijken besm'^ het smeergeldvirus en ei dicijn is niet voorhandf partijtop heeft opnieui toevlucht genomen tot h len van voorbeelden. ,,D tieke leiders proberen de king ervan te overtuigen corruptie serieus wordt pakt, zodat het geloof in tij kan worden hersteld' klaart een westerse dipl de inzet van Jiang Zemin zijnen. Volgens haar is de van de Chinezen voor de munistische Partij echtei zo dodelijk als de corrupti PEKING YVONNE VAN DER HEU1 :rs uit jnden bron arzelf. igdjou lijs en i >skam] CORRESPONDENT Gidsland h sarengrad Een Servische jongen wacht in het dorp Sarengrad in Krajina op wat de toekomst voor hem in petto heeft. Voorlo pig heeft hij onderdak gevonden in een vluchtelingenkamp. foto reuter We leven in Ne derland in een paradijs. Of in de hel. Het is maar hoe je het bekijkt. De tien tallen Amerika nen met wie ik onlangs in de bioscoop zat zijn overtuigd van het eerste. „Wat een land", zuchtte een jongeman naast mij toen de film voorbij was. Newt Gingrich, Pat Buchanan en de andere apostelen van het nieu we Amerikaanse conservatisme zullen het niet met hem eens zijn, maar ik vraag mij af of zij überhaupt naar 'Sex, Drugs and Democracy' zouden gaan kij ken. Ooit waren wij wereldwijd, en vooral in Amerika, bekend om tulpen, klompen, windmolens, Hansje Brinkers en Anne Frank. En nog, er hoeft maar een dijk in Limburg door te breken en zelfs The New York Times wijdt er een hele pagina aan. Maar de tijden veranderen. Nu Amerika een ruk naar rechts heeft doorgemaakt, conservatis me de boventoon voert en alles wat naar seks en drugs ruikt meteen zéér verdacht is, is ons landje ook in een ander daglicht komen te staan. Als het land waar alles mag wat in Amerika verboden is. Of volgens sommi gen zou moeten worden. Ne derland als gidsland. Dus toch. Toen Wim Kok in februari Bill Clinton bezocht kwam daar geen letter van in de krant. Als de Amerikaanse media al over ons land schrijven, dan gaat het tegenwoordig om euthanasie, abortus, seks, drugs of prostitu tie. Onderwerpen die in de VS taboe zijn of waarover een 'bre de maatschappelijke discussie' aan de gang is, die we in Neder land al ruimschoots achter ons hebben. De New York.Times, de Was hington Post of de Los Angeles Times wijdden lange artikelen aan het Nederlandse abortus- en euthanasiebeleid. Het be staan van een 'opleiding voor prostituées' haalde ook de krant. Als een Amerikaan hoort dat je uit Nederland komt gaat het gesprek al gauw, met een vette knipoog, over het Amster damse Red Light District en of je inderdaad overal zomaar drugs kunt kopen. Geen wonder, denk je na het zien van de anderhalf uur du rende documentaire van Jo nathan Blank, die dit voorjaar in kleine bioscopen in de hele VS heeft gedraaid. 'Sex, Drugs and Democracy'bevestigt de indruk van veel Amerikanen dat je in Nederland op elke straathoek hasj en marihuana kunt kopen, dat er net zoveel hoeren als tul pen zijn en dat gewoon 'alles mag'. Het zaaltje in Washington zat vol met jonge stellen en studen ten, wier 'aah' en 'ooh' en 'nee maar!' niet van de lucht was. De film gaat vooral over seks, een beetje over drugs en de demo cratie komt er bekaaid van af. Seksclubs, de walletjes, de hoe- renvakbond en pornoshops, het is er allemaal. En de koffieshops waar de hasj gewoon over de toonbank gaat. Dat alles wordt gelardeerd met commentaren van een rechter, een politiecommissaris, een Eerste Kamerlid, psycho- en an dere -logen, die vertellen dat dit de beste manier is om excessen te voorkomen. Daar kunnen ze in Amerika inderdaad wat van opsteken, want verboden en ge moraliseer zijn hier steeds meer aan de orde van de dag. Een krant beschreef de inhoud van de film als 'wat voorkomt in de nachtmerries van de Republi keinen'. In de huidige politieke atmos feer in de States biedt deze film voor proressieve Amerikanen inderdaad een blik in het para dijs. „Wat een utopie", schreef de San Francisco Chronicle. Al leen die belastingen. „Je kunt doen wat je wilt: jezelf doden, een abortus krijgen, aan de drugs zijn, naar de hoeren gaan of oma uit haar lijden helpen alles mag. Maar je geld is niet van jezelf'. En als je over de schreef gaat, loop je de kans ge arresteerd te worden door een homoseksuele politieagent, zegt de politiecommissaris in de film. Dat er ook in Nederland men sen zijn die er anders over den ken, blijkt overigens nergens uit de film, die - en dan zijn we kennelijk toch weer terug bij af om een raadselachtige reden begint en eindigt metde mo lens van Kinderdijk. HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Dg h. rowi enoc ledei $ra iENHI ocht eker iet m nent aam en, I nit-lcl ;roni lante jC' Commissie onderzoekt misdaden uit apartheidstijdperk TOM JANSSEN „Natuurlijk vindt een aantal slachtoffers van de apartheid dat hun met een waarheids commissie geen recht wordt ge daan. Slachtoffers vinden meestal dat een dader moet worden ophangen of voorgoed opgesloten. Dat is begrijpelijk. Maar een samenleving ais ge heel moet daarboven staan. Heel Zuid-Afrika was slachtoffer van de apartheid. Je moet reke ning houden met de belangen van enkelingen, maar het gaat uiteindelijk om de genezing van een hele natie. En daarvoor is nationale verzoening nodig. De Zuidafrikaanse bewindsman van justitie, Dullah Omar, heeft een van de belangrijkste weken in zijn ministeriële carrière ach ter de rug. Afgelopen week nam het parlement het besluit tot de instelling van de Commissie van Waarheid en Verzoening. Die zal politieke misdaden uit de jaren van de apartheid on derzoeken en verleent amnestie aan degenen die vrijwillig een bekentenis afleggen. Maanden van heftige debatten en fel verzet van de Nationale Partij, de Inkatha Vrijheidspartij en blanke rechtse organisaties gingen aan het besluit vooraf. Rechts Zuid-Afrika vreesde een heksenjacht en waarschuwde dat zo'n commissie de nationa le verzoening in gevaar brengt. Pas toen werd vastgelegd dat ook misdaden van het ANC zul len worden onderzocht, groeide de bereidheid bij de andere par tijen om aan de waarheidscom missie mee te werken. Twaalf maanden lang hebben mensen die uit naam van de apartheid of in de strijd tegen dat systeem misdaden hebben begaan, de mogelijkheid zich bij de commissie te melden. Op basis van schriftelijke getuige nissen, verhoren en onderzoe ken door de commissie zelf wordt bepaald of daders in aan merking komen voor amnestie en slachtoffers voor compensa tie. Daders die zich niet melden, lopen na afloop van de aanmel dingsperiode het risico dat ze zich voor de rechter moeten verantwoorden. Veel slachtoffers zijn teleurge steld dat de regering niet heeft gekozen voor een strafproces, zoals de geallieerden dat na de Tweede Wereldoorlog in Neu renberg tegen de nazi's hebben gevoerd. Maar volgens Dullah Omar was zoiets uitgesloten: „We hebben het apartheidsregi me niet overwonnen zoals de geallieerden Hitier hebben ver slagen. De huidige regering is het resultaat van onderhande- lingen. De amnestie was een toezegging: zonder die toezeg ging hddden we vorig jaar nooit verkiezingen gehad. „Waar we wel over konden be slissen, was of het een algemene amnestie voorpolitieke misda den zou worden of, zoals nu, een amnestie die is gekoppeld aan een bekentenis. Als we ons eigen Neurenberg hadden ge wild, hadden we de strijd moe ten voortzetten tot we het regi me hadden verslagen." En, voegt hij daaraan toe, het is twijfelachtig of het ANC daarin ooit zou zijn geslaagd. Tot woede van veel slachtoffers worden de zittingen van de commissie niet openbaar, al zal veel van wat ter tafel komt uit eindelijk wel worden gepubli ceerd. Die beslotenheid is een tegemoetkoming aan de Natio nale Partij (NP), die vreesde dat openbare verhoren tot een hek senjacht zouden leiden. Een veelgehoord punt van kri tiek op een amnestieregeling is dat de NP het afgelopen jaar geen enkel berouw over de apartheidsperiode heeft ge toond. Op z'n best verwijten NP-politici het ANC dat met het oprakelen van de verleden de nationale verzoening wordt te gengewerkt. Op z'n slechtst hul digen ze het standpunt dat apartheid weliswaar verkeerd heeft uitgewerkt, maar dat de achterliggende bedoeling goed was. En dat is een houding die slachtoffers verbittert. Michael I^psley, een in Nieuw-Zeeland geboren priester die beide han den en een oog verloor door een bombrief die de Zuidafri kaanse geheime dienst hem had gestuurd, formuleerde het afge lopen week in een interview met de Weekly Mail heel duide lijk: „De daders hebben de brutaliteit de slachtoffers te ver tellen dat ze moeten vergeven en vergeten, terwijl ze zelf niet bereid zijn te erkennen dat ze deel waren van het kwaad". Omar is er van overtuigd dat de commissie de opheldering zal verschaffen die amnestie en na tionale verzoening echt moge lijk maakt. „Natuurlijk zal er door de onthullingen soms spanning ontstaan, maar ik ben ervan overtuigd dat we die kun nen beheersen. We zijn niet ge ïnteresseerd in heksenjachten". KAAPSTAD RUNA HELUNGA CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2