Ajax oefent niet op strafschoppen Van Basten vindt Ajax 'angstaanjagend goed' Sport Meespelen vedette Savicevic dubieus Rijkaard op tijd fit Hoge gasten bij finale Het verdriet van de nummer zeventien WOENSDAG 24 MEI 1995 Manseil weg bij McLaren stuttgart De samenwerking tussen voormalig wereldkampic Nigel Manseil en het formule 1 -team McLaren/Mercedes i voorbij. Beide partijen hebben gisteren in Stuttgart het contract in goed overleg ontbonden. Het dienstverband van de Britse autocoureur bij de Brits-Duitse renstal heeft precies 110 dagen geduurd. De verbintenis, waarmee een bedrag van ruim vijftien miljoen gulden was gemoeid, is verbroken wegens het uitblijven van succes. Manseil was ontevreden over de prestaties van zijn bolide. Tijdens de Grote Prijs van Monaco (zondag) neemt land genoot Mark Blundell de plaats in van Manseil bij McLaren. Roodenburg op veld Wilhelmus leiden Roodenburg speelt het promotieduel tegen Neptunus definitief op het terrein van Wilhelmus in Voorburg. Het duel begint zondag om 14.00 uur. De winnaar speelt volgend seizoen in de eerste klasse. FC Lisse tegen olympiërs leiden FC Lisse speelt op vrijdag 2 juni een oefenwedstrijd te gen het olympisch elftal. Deze ploeg, getraind door Hans Dorjee, bereidt zich voor voor de confrontatie tegen Wit-Rusland. Van der Weert naar burgerrechter sittard Fortuna-spits Van der Weert ziet in de toch niet malse straf die aanvoerder Oosterhuis van De Graafschap kreeg (vier wedstrijden schoring) geen genoegdoening. Van der Weert, die vijf maanden moet revalideren, wil een civielrechterlijke proce dure aanspannen. Oosterhuis kreeg de schorsing van de tucht- commissie van de KNVB omdat hij tijdens Fortuna Sittard - De Graafschap op 6 mei van de Weert tegen de knie trapte. De tuchtcommissie heeft met de schorsing aangegeven dat er spra ke is geweest van opzet bij Oosterhuis. Mediaspektakel in Wenen wenen De wedstrijd van vanavond zal, naast de 49.730 toe schouwers in het Ernst Happel-stadion, door naar schatting 500 miljoen kijkers van over de hele wereld bekeken worden. Totaal 190 tv-stations zenden de beelden van Ajax-AC Milan recht streeks uit: 42 In Europa, 49 in Afrika, 2 in Noord-Amerika, 35 in Midden-Amerika, 13 in Zuid-Amerika, 13 in het Midden-Oosten en 36 in Azie" en de Pacific. Zeshonderd journalisten, honderd fotografen, 140 tv-commentatoren en vijftig radio-reporters zul len verslag gaan uitbrengen van deze finale die onder leiding zal staan van de 44-jarige Roemeen Ion Craciunescu. Nieuwe beker voor winnaar wenen Omdat AC Milan vorig seizoen voor de vijfde keer de Europacup 1 won, mocht het de trofee voorgoed in de prijzen- kast zetten. Vanavond krijgt de aanvoerder van Milan (Franco Baresi) of Ajax (Danny Blind) een gloednieuwe Cup overhan digd. Een bijna identiek exemplaar als z'n voorganger met een verschil: de aanwezigheid van het UEFA-logo. De beker is ge maakt door de Zwitserse edelsmid Jürg Stadelmann, bestaat voor een groot deel uit zilver, is 74 centimeter hoog en weegt 7,4 kilo. Naast de trofee ontvangen de spelers van de winnende par tij een gouden medaille. Voor de verliezers zijn er zilveren me dailles. Als Ajax wint, kan het komend seizoen twee interessante ontmoetingen tegemoet zien. De strijd om de Supercup tegen Zaragoza en om de Wereldbeker tegen de nog onbekende kam pioen van Zuid-Amerika. Veiligheid kost Wenen half miljoen wenen De beveiligingskosten voor Ajax-AC Milan lopen in de papieren. Wenen moet omgerekend minimaal een half miljoen gulden opbrengen om er, althans in theorie, voor te zorgen dat de Nederlandse en Italiaanse supporters elkaar voor, tijdens en na de finale van de Champions League niet letterlijk in de haren vliegen. De Weense politiechef Peter Stiedl maakte dinsdag be kend dat nog eens tweehonderd politiemensen extra zijn opge roepen om woensdag in de Oostenrijkse hoofdstad de openbare orde en veiligheid te handhaven. De politie zet in totaal ruim 1700 man in en daarnaast zijn 320 particuliere beveiligingsbe ambten actief en vangen 350 bewakers op het vliegveld Schwe- chat de duizenden Nederlandse en Italiaanse fans op die woens dag door de lucht naar Wenen komen. voetballer legde in de finale Edwin struis/gpd '93 als speler van Olympique Marseille Marco van Basten zijn Hoofdschuddend verliet Dejan wil op. Vorig jaar, inmiddels in Savicevic gisteren voortijdig de het shirt van Milan, vormde hij training van AC Milan in het de plaaggeest van Barcelona- Ernst Happel-stadion. De ve- middenvelders als Bakero, dette uit Montenegro lijkt nog Amor en Beguiristain. De belo- steeds niet geheel hersteld van ning voor het continu schoon- een dijbeen-blessure. Pas in de vegen van het middenveld loop van vandaag zal bekend kwam in de vorm van de vierde worden of de Montenegrin ook en laatste goal van Milan, daadwerkelijk speelt. Z'n ploeg- Die wedstrijd beviel zo goed genoten houden hun hart vast. dat Desailly ook nu, net als z'n „Zonder Savicevic zal het een ploeggenoten, de favorietenrol stuk moeilijker worden", aldus neerlegt bij de tegenpartij.Ajax een zorgelijk kijkende Marcel heeft een indrukwekkende staat Desailly. van dienst. Ze hebben nog geen De verdedigende middenvel- Champions League-duel verlo- der van Milan, die vanavond z'n ren, ze zijn zelfs niet in moei- derde Europacup 1 op rij kan lijkheden geraakt. En ze hebben winnen, heeft maar één taak. ons twee keer verslagen. Maar Zorgen dat Jari Litmanen niet in ik voorspel je dat we deze keer het spel voorkomt. De goalget- geen blunders zullen maken." ter van Ajax, die tegen Milan dit Desailly vindt dat de ervaring seizoen al twee keer scoorde, van Milan niet echt opweegt te- zal negentig minuten' lang de gen de kwaliteiten van Ajax. „Ja, hete adem van de Fransman in dat argument wordt vaak ge- z'n nek voelen. „Ik volg 'm over bruikt, dat wij beter bestand het hele veld", leefde Desailly zijn tegen de druk. Maar dat is zich al in z'n taak in. Een portie zeer de vraag. Het enthousias- hardheid zal daarbij niet wor- me, de techniek en de veelzij den geschuwd. „Op dit niveau digheid van Ajax kunnen best gaat het hard tegen hard. Lit- wel eens de doorslag geven. Ze manen is een hele goeie speler, zijn in staat om de bal snel rond die moetje geen ruimte geven." te laten gaan om zo onze pres- Die opdracht lijkt Desailly op sing te omzeilen. Aanvallend zit het - zeer krachtige - lijf ge- het uitstekend in elkaar en ook schreven. De in Ghana geboren, verdedigend sla ik het elftal ho maar in Frankrijk opgegroeide ger aan dan Barcelona." Frank Rijkaard speelt vrijwel zeker in de finale van de Ihampions i eague tussen Ajax en AC Milan. De 32-jari- ge verdediger had tijdens de training van gisteren geen last meer van de verrekking die hij een paar weken gele den opliep in de linkerknie. Rijkaard, die deze week af scheid neemt als profvoet baller, had maandag de groepstraining hervat. I let was even afwachten of na die inspanning een reactie zou volgen in de knie. Dat bleek niet het geval. Door het herstel van Rijk aard kent de opstelling van ajax geen verrassingen meer. Daar maakte Van gaal bij ho ge uitzondering de opstelling voor een Europese wedstrijd al op de vooravond bekend. Ronald de Boer staat in de punt van de aanval, met nummer 9. De Boer speelde in november tegen Milan 35 fantastische minuten op die positie. Daarop verhuisde hij naar links, omdat de falende Van Vossen naar de kant ver dween. Van Gaal was vroeg met het noemen van zijn ploeg omdat de spelers omwille van de concentratie al maan dag waren ingelicht. Boven dien was AC Milan-collega Capello zo vriendelijk ook al gisteren zijn uitverkorenen te melden. De opstelling van Ajax: Van der Sar, Reiziger, Blind, Rijkaard en Frank de Boer, Seedorf, Litmanen, Da vids, Finidi, Ronald de Boer en Overmars. Fabio Capello hebben zich bij hun spelerskeuze niet la ten leiden door al te aanval lende motieven. In de Itali aanse basisformatie is geen plaats ingeruimd voor aan vallende middenvelder Gian- luigi Lentini. Als Dejan Savicevic fit blijft, stuurt trainer Fabio Ca pello bijna hetzelfde elftal het veld in als in de vorige ontmoeting tegen Ajax. AC Milan: Rossi; Panucci, Baresi, Costacurta, Maldini, Boban, Desailly, Albertini, Donado- ni, Savicevic (Massaro) en Si- minister Melkert (sociale zaken) voegen zich woensdag bij het Ajax-legioen. Ook vanuit andere oorden stromen bekende namen toe. De geschorste Maradonna is present evenals bondscoach Hiddink en voormalig Ajax-di- recteur van Eijden. Primeur voor broers De Boer Mocht Ajax erin slagen de Euro pacup mee te nemen naar Am sterdam dan worden Frank en Ronald de Boer de eerste broers die samen een Europacup 1 In vorige finales deden Eddie en Frank Gray (Leeds United) en Herve en Patrick Revelli (St. Etienne) een poging, maar zij behoorden tot de verliezende partij. Onzekerheid over z'n toekomst duurt voort edwin struis/gpd Hij gaat door, hij stopt, hij te kent bij. De tegenstrijdige be richten over Marco van Basten regen zich de afgelopen week aaneen. Het ene medium meld de met stellige zekerheid dat aan de carriere van de 30-jarige landgenoot definitief een einde was gekomen; nee, wist een an der, de wankele enkel van de spits is zodanig genezen dat een terugkeer op de voetbalvelden aanstaande is. Marco van Bas ten zou zelfs alweer een nieuw contract bij AC Milan hebben ondertekend. De waarheid ligt voorlopig nog in het midden en zal daar nog wel een maandje blijven. „Voor eind juni hak ik de knoop door", liet Van Basten, wiens contract bij Milan op 30 juni af loopt, gisteren in de catacom ben van het Ernst Happel-sta dion weten. „Ik heb hoop, maar het wordt een moeilijk verhaal." Ontsteking Van Basten weet zelf ook nog steeds niet waar hij aan toe is. Een peesonsteking maakt het momenteel onmogelijk om de beruchte enkel op z'n juiste waarde te schatten. „Eerst moet die onsteking weg, pas dan kan beoordeeld worden in hoeverre m'n enkel bestand is tegen be lasting. Ik kan nu niet voluit trainen. Alleen door training kan die enkel sterker worden. Dus ik weet in feite nog steeds niet waar ik aan toe ben." De verhalen over dat Van Basten bijgetekend zou hebben, vindt de voetballer iets uit z'n verband gerukt. „Ik heb een mondelinge afspraak met Milan dat ik bijteken als ik fit word verklaard. Die overeenkomst bestaat al heel lang. Bij geble ken fitheid worden die afspra ken bevestigd. Ik heb dus geen nieuw contract getekend." Hij verheugt zich op de wed strijd van vanavond tussen z'n oude en z'n huidige werkgever. Van Basten vroeg zelf aan trai ner Fabio- Capello of hij mee- mocht naar Wenen, die zag geen bezwaren. „Ik vind het leuk om hier te zijn, om de wedstrijd te zien. Ik maak nog steeds deel uit van de groep, daarom hoop ik ook dat Milan wint. Maar als Ajax wint zal ik niet zwaar teleurgesteld zijn." Van Basten was afgelopen donderdag aandachtig toe schouwer bij Feyenoord-Ajax en wat hij daar zag beviel hem 'zeer. „Ik heb Ajax heel hoog zit ten. Tegen Feyenoord speelden ze angstaanjagend goed. Ze spelen zo makkelijk, zo soepel, als collectief is het beter dan Milan. Wij steunen op een aan tal individualisten. Op dit mo ment lijkt het me dat Milan niet tegen dit Ajax opgewassen is." Applaus Als de grote schare Italiaanse fans even later 'San Marco' ont waart blijkt dat z'n populariteit nog steeds enorm is. De toejui chingen en het applaus verge zellen hem op weg naar de spe lerbus. Twee jaar geleden speelde hij z'n laatste wedstrijd, maar 'San Marco' is nog niet vergeten. In de befaamde dom van Milaan is al menig kaarsje opgestoken voor de onfortuinlijke voetbal ler. Reikhalzend wordt uitgeke ken naar z'n rentree. De vraag is of die er komt. De hoop is er wel, de zekerheid niet. Kroonprins Willem-Alexander is woensdagavond in Wenen ere gast bij de voetbalkraker Ajax- AC Milan. Hij komt samen met zijn broers Constantijn en Friso. Ook mr. Pieter van Vollenhoven zit op de tribune van het uitver- kochte Ernst Happelstadion. Volgens een woordvoerster van de rijksvoorlichtingsdienst neemt hij twee kinderen mee. De Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk, J. van Ebbenhorst Tengbersen, treedt op als gast heer van de koninklijke gasten. Het kabinet-Kok is ook verte genwoordigd bij de finale van de Champions League. Staats secretaris Terpstra (sport) en Dejan Savicevic lijkt nog niet geheel hersteld van een dijbeenblessure. Doelman Van der Sar sjouwt een juten zak met voetballen, tot stijgende verbazing van een be stuurslid van SV Gerasdorf. „Dat doen onze spelers nooit zelf. Daarvoor voelen ze zich te groot." Vreemd. Ajax speelt namelijk in de finale van de Champions League, terwijl de voetbal lers van SV Gerasdorf ver edelde amateurs zijn in de tweede liga van Oostenrijk. Ajacieden dragen altijd de bal len zelf, net zoals ze koffers, ver plaatsbare doelen of zware ma- teriaalkisten zelf meeslepen. Zo wil trainer Van Gaal het, zo hoort het volgens hem voor ge zonde jongens in de kracht van hun leven. Maar voor de Oos tenrijkse toeschouwers is het verbazingwekkend, zoals het dat ook maandag op het vlieg veld was. Toen waren Milanese vedet ten als Baresi en Maldini meteen na de landing gevlogen, voor de spullen hadden ze hun mannetjes, en gingen de ajacie den gewoon langs de douane; de „Godenzonen" die karretje met koffers voortduwden. Gerasdorf, op twaalf kilome ter van Wenen, was dinsdag gastheer van Ajax. Een gemoe delijk clubje, waar de tenues aan de waslijn hingen te drogen en de vaste supporters alvast een pintje namen onder de stra lende zon. Een mannetje maai de het gras achter het doel, het veld was keurig onderhouden. Veel publiek was er niet. Waar de jeugd van Split nog massaal spijbelde om Ajax te zien trai nen, piekeren Oostenrijkers er niet over om een vrije dag op te nemen voor een training van de Nederlandse landskampioen. Voetbal is bijzaak. De plaatselijke verslaggevers wilden weten of Van Gaal zich vereerd voelt met de in de.kran ten getrokken vergelijking tus sen hem en Ernst Happel. Hap- pel zaliger was de legendarische trainer die Nederland zijn eerste Europese beker schonk; met Feyenoord in 1970. Het stadion van de finale is naar de Oosten rijker genoemd. Ja, Van Gaal vond dat een eer, maar zijn spe- Ajax oefende gisteren weer uit den treure op corners. Iers zal het wel weinig zeggen dacht hij zo. Want de meesten zijn te jong om de daden van Happel te kennen. De training was ontspannen, met fraaie afwerkingsvormen. Tijdens zo'n sessie is pas te zien hoe bedreven sommige voetbal lers zijn. Seedorf die op de rand van het strafschopgebied op te ruggelegde ballen wacht en on noemelijk hard schiet. Elke bal weer, met links of rechts. Davids, met zijn weergaloze techniek. Hij en Seedorf waren het die vorige maand, voor de halve finale in München tegen Bayern, de Duitse manager Hoeness tot twee keer toe een bal tussen de benen doortikten in de catacomben van het sta dion. Als ontspanningsoefening. Ronald de Boer joeg de ballen maandag uit alle standen in het doel. Aanvoerder Blind: „Op doel schieten blijft altijd leuk. Of je nou zes jaar bent of 33." Van Gaal observeerde, was rustig, waar hij bijvoorbeeld maandag nog geregeld uitviel. Maar toen ging veel fout, dins dag ging erg veel goed. Op straf schoppen trainen, nodig na een eventuele gelijke stand, werd niet gedaan. Dat heeft weinig zin, oordeelde Blind. Allereerst mist Ajax echte specialisten. Bo vendien is omgaan met de spanning na 120 zware minuten cruciaal. Een strafschop nemen tijdens de training is daarmee vergeleken kinderspel. Baggio en Baresi misten in de WK-fina- le tegen Brazilië, Van Basten in de halve finale van het EK 1992 in Zweden, tegen de Denen. Maradona op het WK van 1990 tegen Joegoslavië. Alle grote faalden wel eens in zo'n serietje. Natuurlijk zijn de jonge Aja cieden gespannen. Waarschijn lijk meer dan de Milanezen, van wie sommigen al drie Europese bekers wonnen. Ajax won twee keer van Milan in de groep, maar dat zegt niets. Want Milan is sindsdien beter gaan voetbal len, daarover zijn de geleerden het wel eens. Milan zal Ajax ook anders aanpakken. Frank de Boer: „Ze willen onze verdedi gers vroeg opvangen. Laat ze maar storen, ons sterke punt is om snel uit zo'n situatie te ko- Gezond Gezonde spanning, zo noemde Louis van Gaal de atmosfeer. Waarbij ieder zijn eigen voorbe reiding had en probeerde af stand te nemen van de Ajax- gekte. Zo leest Mare Overmars bijvoorbeeld weinig kranten. Ronald de Boer: „De laatste da- FOTO ANP gen voor het vertrek naar We nen bracht ik door met vrien den. Ik dacht niet aan voetbal, dat is voor mij ideaal. Voor ons is het lekker dat Frank meedoet. Hij laadt niet alleen zichzelf op, maar ook de rest. Ik denk zo weinig mogelijk aan de Finale, 's Ochtens op de dag van de wed strijd, dan begint het bij me te borrelen." Broer Frank bereidde zich herkenbaar Nederlands voor. „Ik ben de afgelopen dagen een paar keer gevraagd voor het openen van winkels. Volendam vroeg me of ik in verband met hun 75-jarig bestaan een prijs wilde uitreiken. Ik heb alle aan biedingen afgewimpeld. Ik had behoefte aan ontspanning en ben de Ajax-gekte twee dagen ontvlucht. Ik zat lekker bij mijn ouders op de camping." De Voorschotense Voetbalvereniging S.V.L.V. Al is voor het nieuwe seizoen op zoek naar een KEEPER Wij komen uit in de hoofdklasse afd. Leiden. Tenue gratis. Z.s.m. contact opnemen met Jan Stavleu (wed.secr.) 071-61.53.03 of Leen Vrolijk (jeugdvoorz.) 071-61.27.70. YPE MINKEMA/GPD In de finale van de Champions League voelt iedereen zich be langrijk en Is dus iedereen be langrijk. De camerateams uit al le landen rennen heen en weer tussen Milanezen en Ajacieden. Zelfs de nummer zeventien van Ajax is belangrijk. Want John van den Brom is een beetje ver drietig. En dat is nieuws. Be langrijk nieuws. John van den Brom speelde nog geen seconde in de Cham- pions League. Ook niet in de fi nale, weet hij sinds gisteren. Want de medische staf van Ajax gaf, zoals verwacht, groen licht voor het internationale afscheid van Frank Rijkaard. Van den Brom hoefde ook niet eens te schitteren tegen Milan, hij droomde niet van het winnende doelpunt, vlak voor tijd. Als hij maar op de bank kon zitten, dat was al genoeg. Naast Peter van Vossen. Maan dag was er nog de hoop. Klui- vert had last van zijn enkel en het herstel van Rijkaard viel zwaar tegen. John van den Brom was nog lang niet kans loos. „Ik dacht natuurlijk wel eens aan een plaats op de bank, maar ik wilde nergens op reke- Maar Kluivert rende gisteren alweer vrolijk in het rond en Rijkaard is keurig op tijd fit voor 'zijn' finale. Technisch directeur Louis van Gaal: „Negentig pro cent. Ik hou nog een slag om de arm." Maar de knie kan van avond voor negentig minuten honderd procent mee. En dus zit John van den Brom op het hoogtepunt van het jaar op de tribune. Naast Tarik Oulida en Sonny Silooy, de andere 'spijti ge' gevallen bij Ajax. Circus Van den Brom: „Tot nu toe hoorde ik nog bij de groep. Ik voel me overal bij betrokken. De trainingen, de spanning, het he le circus. Maar straks is dat over. Als de spelers rechtsaf gaan naar de kleedkamer, moet ik linksaf de tribune op. Dan ben ik weer de eenling. Nee, dat is niet prettig." Maar John van den Brom is ook prof. „Als voetballiefheb ber", zegt hij daarom, „is het natuurlijk fantastisch voor Frank Rijkaard dat hij toch in zo'n finale afscheid kan ne men." Maar als mens? Van den Brom: „Als mens is het natuur lijk minder. Dan denk je toch anders."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25