er trekt uit Alphen -"S Pierre of pierre, wie is wat eigenlijk? Rijn Veenstreek Spothcrm 'Die professor heb ik nooit gezien, alleen op tv' h AMENS lisleidend Viskunde A warme zaal Jakkeraars op de bon Antwoorden examens Huiverig voor alineafuncties 'Cous-cous, wat is dat?' ipotherm, een bedrijf dat kunststof isolatieplaten pro- iceert, verhuist vanaf eind volgend jaar geleidelijk van jhen naar het Westelijk havengebied in Amsterdam. In incipe gaan alle zestig werknemers mee. „Ons uit- ngspunt is dat er geen ontslagen vallen. We laten bus rijden. Dat is goed te doen. De reistijd is 25 minuten, rijden voor de spits uit", aldus directeur J. Blaauw. HEN A ij DEN RUN RUDOLF K verhuisplannen zijn al enige bekend bij het personeel, r het nieuwe bedrijfscom- in Amsterdam zijn inmid- aanvragen voor bouw- en lieuvergunningen ingediend, uw verwacht dat eind dit of begin 1996 met de bouw worden begonnen. Als het Irijf tegen het einde van het voltooid gaat het afdeling afdeling naar Amsterdam, gangspunt is dat de produk- gewoon doorgaat. 'apotherm heeft in Alphen nog twee vestigingen: aan de tphoek en aan de Steekter- Dat geeft nu al veel proble- Bovendien is er geen te voor groei. Blaauw: „In e instantie hebben we im in Alphen naar een an- plek gezocht. Maar moge- heden daarvoor zijn er nau- lijks. Bovendien was de ge- nte niet erg enthousiast. haar zijn we toch vooral i chemisch bedrijf en men :ft hier liever andere activi- en, zoals distributiecentra." 'apotherm kwam daardoor al iw op Amsterdam terecht, ar heeft het bedrijf al een eerste instantie denken dat examen makkelijk is en hier ?r op terugkomen, is dezer jen een overbekend ver- i hijnsel op de Nederlandse iddelbare scholen. Zo ook gis- en op het Pieter Groen Colle- HAVO maakte samen met t VWO het examen wiskunde Havist Armanda (17) is snel lar en vindt het examen sim- 1. Een kwartier later neemt ze ?t een mede-examenkandi- at nog even de vragen door, h, het valt na overleg toch wel jen." Misschien heeft het aan de rme gymzaal gelegen, waar leerlingen hebben gezwoegd gezweet. Met een 'pfff waar en eind aan komt, laat Klazi- (16, havist) merken hoe irm het daar binnen was. „Zie hoe rood m'n wangen f j n? Ze hebben voor wat frisse cht nog wel even de deur 'J /i lengezet, maar er waren bui- j kinderen soldaatje aan het elen. Daardoor moest-ie weer :ht." abrikant springt andig in op ramenstress vestiging en bovendien heeft het de benodigde grond in ei gendom. Blaauw: „Een vesti gingsplaats buiten de Randstad was misschien zeker zo aan trekkelijk, en in elk geval goed koper geweest. Maar het uit gangspunt dat er geen ontsla gen zouden vallen en het gege ven dat we de grond in Amster dam al bezitten hebben de Vapotherm is de afgelopen ja ren geleidelijk gegroeid. Ook in perioden dat het met andere bedrijven minder ging. Dat heeft te maken met de steeds strengere isolatie-eisen voor nieuwbouw. Het bedrijf levert zijn produkten door heel Euro pa. Blaauw: „Door de strengere isolatie-eisen moeten we steeds dikkere platen leveren. Daar door wordt het volume van on ze produkten steeds groter. Daar hebben we straks een hal van 10.000 vierkante meter voor nodig. Die ruimte hebben we nu simpelweg niet." Blaauw verwacht dat het bedrijf in Am sterdam een nieuwe periode van groei in gaat. „De werkgele genheid zal op termijn alleen r uitbreiden." VERVOLG VAN VOORPAGINA Op 6 januari was Kimberly niet eens meer in het ziekenhuis. „Ze was uit huis geplaatst. Eerst wilden ze haar naar een tehuis brengen, uiteindelijk werd dat een pleeggezin. Volgens de kin derbescherming was er een le vensbedreigende situatie. Maar het kind was niet eens thuis, lag in het ziekenhuis. Hadden ze dit niet moeten melden? Hadden ze geen advies moeten inwin nen? Onze eerste reactie was dat we een advocaat wilden bel len. Op dat moment moesten we direct het ziekenhuis uit. Ik mocht zelfs niet meer naar de De enige toelichting die het echtpaar kreeg was een mapje met papieren dat het op weg naar huis in de trein kon lezen. Daaruit bleek dat volgens prof. P. Treffers van Curium de moe der weieens kon lijden aan een zeldzame psychiatrische aan doening, het 'Münchhausen syndroom by proxy'. Vrij ver taald: de moeder mishandelt haar kind om zo de aandacht van artsen te trekken. Om dat definitief vast te stellen, was na der onderzoek nodig. In af wachting daarvan werd Kimber- ly bij een pleeggezin onderge bracht. Een besluit dat door een kinderrechter op voorhand werd bekrachtigd. Een van de argumenten die werden ge noemd voor de zeldzame kwaal was het veelvuldig bezoek aan artsen door mevrouw Venema. Haar man: „Ze was zeven maanden zwanger en kwam daarvoor bij een gynaecoloog. Ze had hoge bloeddruk en liep bij de huisarts. Kimberly kwam op het consultatiebureau en we spraken met een verloskundige. Heel normaal allemaal, maar het werd ineens tegen ons ge bruikt." Het duurde overigens even voordat die argumenten boven tafel kwamen. Voor de eerste zitting van de kinderrechter in januari werden de Venema's niet eens opgeroepen. Ze kwa men er bij toeval achter dat de zitting was. Bij latere zittingen, de uithuisplaatsing is drie keer betwist, groeiden de stapels rapporten uit tot complete ber gen. D. Venema: „Elke keer kwam er wat bij. het was net Kafka. Onze advocaat had voor elke zitting veertig uur werk, dat kostte 10.000 gulden. En de rap porten die er kwamen waren steeds uitgebreidere beschrij vingen van het 'Münchhausen syndroom by proxy', want on derzoek werd er nauwelijks ge daan. De Delftse psychiater Blansjaar die mijn vrouw wel onderzocht kwam tot de con clusie dat er niks mis was met haar. Hij kreeg prompt tele foontjes van de kinderbescher ming of er geen extra onderzoek nodig was. Hij werd regelrecht onder druk gezet." In de tussentijd mocht het echtpaar Kimberly aanvankelijk maar een keer per twee weken zien. Later werd dat verruimd tot een uur per week, op neu traal terrein, een kindertehuis in Voorburg, vergezeld door twee begeleiders. De vader: „Ik bracht op een gegeven moment een potje Olvarit-fruit mee. Dat had ik niet mogen doen, zo hadden we haar misschien wel kunnen vergiftigen. Het cello faan zat er nog om. Gelukkig zijn we niet vervreemd van el kaar. Kimberly wist heel goed wie we waren. Het was elke keer huilen als we weggingen." Een kleine twee weken voor de geboorte van zoontje Jo nathan viel in Alphen een brief op de deurmat. De kinderbe scherming kondigde aan de ba by direct na geboorte uit huis te plaatsen. Twee dagen later werd dat ingetrokken. Maar de span ning in huize Venema liep Kimberly Venema na vijf maanden weer thuis met haar moeder bij het bed van haar twee maanden oude broertje Jonathan. FOTO HIELCO KUIPERS steeds hoger op. Juist in deze tijd bracht de familie het ver haal naar buiten. Via een och tendblad, op de televisie. Dat le verde vooral steun op en maar weinig negatieve reacties. „Ster ker we hoorden van anderen soortgelijke verhalen over de kinderbescherming. Een enke ling kwam niet meer op bezoek. Je leert zo wel wie je vrienden zijn." Het echtpaar kreeg in middels bovendien ondersteu ning van de Vereniging Voor Nader Onderzoek Rechtsple ging uit Leidschendam die de zaak onder de aandacht bracht van het WD-kamerlid De Vries dat over de zaak vragen stelde aan staatssecretaris Schmitz van justitie. Mevrouw Venema: „De WON stak op een gegeven twintig uur per week in de zaak. Uren die nog boven op het werk van onze advocaat komen." De stichting heeft deze week opnieuw brieven aan de Kamer en de staatssecretaris ge stuurd. Zelf zeggen de Venema's dat er van enig onderzoek van de kant van de kinderbescherming, Curium of AZL niets viel te mer ken. „Prof. Treffers die maar volhield dat ik het 'Münchhau sen syndroom by proxy' heb, heb ik nog nooit ontmoet. Ik ken hem alleen van de televi sie." Uiteindelijk wees de kin derrechter zelf maar een onder zoeker aan, de Amsterdamse kinderpsychiater Gunning aan om de zaak uit te zoeken. „Hij was de eerste die echt met alle betrokkenen ging praten. Met ons, met de huisarts, de buren en met deskundigen die wij hadden ingeschakeld, zoals prof. J. Wind uit Bussum van de stichting Ouders voor kinde ren." Toen werd ook duidelijk dat de ademnood van Kimberly eerder ook in het ziekenhuis en thuis was gemeten en dat die onmogelijk door de moeder kon zijn veroorzaakt. Het rapport van Gunning zorgde ervoor dat dinsdag defi nitief werd uitgesproken dat Kimberly naar huis mocht. „De uitspraak lqg er al toen we om half drie kwamen. Om vier uur hebben we Kimberly in Voor burg opgehaald. In de rechtzaal werden we nota bene gefélici- téérd door de mensen van de kinderbescherming die steeds hadden volgehouden dat er iets mis was met mij. Maar nie mand was geïnteresseerd in wat we hebben doorgemaakt." Prof. Treffers liet gisteren we ten niet op de zaak in te willen gaan zolang hij niet alle gege vens op papier heeft. De direc tie van de Raad voor de Kinder bescherming was niet voor commentaar bereikbaar. Acht mille voor Woudsoord woubrugge De sponsorloop voor het ver zorgingshuis Woudsoord in Woubrugge. twee weken gele den, heeft bijna 8000 gulden opgeleverd. Zo'n 150 leerlingen van de roomskatholieke basis school Ter Does in Hoogmade. de christelijke basisschool Wou brugge en de christelijke natio nale school de Hoeksteen in Rijnsaterwoude liepen door het dorp om geld in te zamelen voor de jaarlijkse vakantie van ongeveer 35 bewoners van Woudsoord en zelfstandig wo nende ouderen uit Jacobswou- de. Man onder stroom rijnsaterwoude» Bij werkzaamheden aan een transformatiehuisje aan de Woudsedijk in Rijnsaterwoude is een werknemer van het elek triciteitsbedrijf in aanraking ge komen met een rail waarop stroom stond. De man, een 38- jarige Alphenaar, is met onbe kend letsel in een ziekenhuis opgenomen. alphen aan pene run Bij snelheidscontroles op de Nieuwkoopseweg, Steekterweg, Oostkanaalweg en Zegerbaan in Alphen zijn gisteren 139 be stuurders met de fotocamera betrapt. Gedurende de contro les passeerden er 1741 voertui gen. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 121 kilometer. Op de bewuste wegen mag maxi maal 80 kilometer per uur wor den gereden. De plannen die de examenkandidaten van het Pieter Groen College in Katwijk hebben, zijn duidelijk vastgelegd. Maandag na Engels meteen naar België en daar flink vakantie vie- FOTO DICK HOGEVZONING 1 A 14 B 27 40 2D 15 C 28 B 41 B 3D 16 A 29 A 42 A 4 B 17 C 30 D 43 B 5 18 31 C 44 B 6 C 19 B 32 D 8 C 21 D 34 B 9 B 22 D 35 D 10 B 23 B 36 C 11 B 24 A 37 C 12 A 25 C 38 13 A 26 39 D 1 D 14 A 27 40 B 2 B 15 B 28 41 B 3 16 A 29 42 A 4 A 17 D 30 D 43 A 5 18 B 31 A 44 B 6 19 32 D 7 20 33 D 8 A 21 34 B 9 A 22 B 35 10C 23 D 36 C 11 D 24 C 37 12 C 25 D 38 C 13 A 26 39 B VBO(C) MAVO(C) BIOLOGIE 1 B 14 A 27 40 2 C 15 C 28 41 3 A 16 C 29 D 42 B 4 A 17 D 30 A 43 B 5 C 18 B 31 A 44 A 6 19 A 32 C 45 B 7 A 20 33 B 46 8 21 B 34 47 D 9 22 B 35 48 C 10 A 23 C 36 11 A 24 C 37 A 12 25 C 38 13 B 26 39 VBO(D) MAVO(D) BIOLOGIE IA 14 A 27 C 40 A 2 A 15 28 A 41 3 16 C 29 42 4 C 17 D 30 A 43 5 A 18 B 31 B 44 D 6 D 19 A 32 45 B 7 D 20 33 A 46 A 8 C 21 34 D 9 B 22 35 C 10 A 23 C 36 11 B 24 37 A 12 C 25 38 B 13 C 26 A 39 B KATWUK JOHAN ZWAAN 'Center Parcs-bijeenkomst woensdag na Engels', staat er op het schoolbord geschreven. De eindexamenkan didaten van het Pieter Groen College in Katwijk hebben de plannen voor na het examen al vastgelegd. Ze trek ken maandag direct na het laatste examen, dat Engels tekstverklaring heet, met zo'n vijftig man naar Vosse- meren in België. Zover was het gisteren evenwel nog niet. Six textes vroegen om opheldering en een texte a frons moest worden opgevuld. Zowel door HAVO 5 als door VWO 6. De Katwijkse HAVO-leerlingen treffen het maar. Niet dat de Franse teksten zo makkelijk zijn, maar direct na het examen krijgen ze de vijftig antwoorden al van lera res M. Rijks. „Onder voorbehoud hè, dat zeggen ze bij het eindexamenjournaal ook altijd." Ja, mevrouw Rijks heeft haar huiswerk goed gedaan. Dat mag ook wel, want vanavond heeft ze niet een klas van derfig leerlin gen, een aantal dat voor een middelbare school gemid deld is, maar staat zij voor bijna 200.000 scholieren les te geven. Op tv. Om half zes. De tijd dat iedere zichzelf respecterende laatstejaars naar het eindexamenjouraal kijkt. „Wat vonden jullie van de teksten?", vraagt Rijks geïnteresseerd aan haar pupillen. „Vond jij de teksten over de Alpen en de Japanse vrouw ook het moeilijkst?" Ze moet toch goed beslagen ten ijs komen, doet ze in de klas ook altijd. De leerlingen zijn best tevreden. Er werd, met de 'pit tige' oefenexamens in het achterhoofd, gevreesd voor een moeilijker examen. Na het vergelijken van de ant woorden komt de een op een zeventje, de ander op een 7,1. Geen schokkende resultaten. Machiel (17) valt evenwel met zijn 23 fouten een beetje uit de toon, of waren het er toch 21? Leontien (17) ontdekt dat Ma chiel een aantal antwoorden van de docent verkeerd heeft overgeschreven. „Oh, dan had ik toch 23 fouten", reageert Machiel teleurgesteld. Sinds vorig jaar kennen de tèkstverklaringen van de drie vreemde talen een nieuwe variant. De 'invuloefe ning' ook wel 'gatenkaas' genoemd en in het Frans omgetoverd tot texte a trous. Daarbij wordt in een korte tekst een aantal woorden weggelaten, die door de leer ling moet worden ingevuld. Deze heeft dan de keuze uit vier antwoorden. „Dat is echt moeilijk", zegt Daniëlle (16). „Voor die opdracht moet je een grote woorden kennis hebben en de tekst echt heel goed begrijpen. Ei genlijk moet je hem letterlijk kunnen vertalen." De betreffende tekst gaat over een bergklimmer die voor zijn ogen een mede-klimmer naar beneden ziet storten. 'Een treurig verhaal', zo oordelen verschillende kandidaten. En nog goed voor een verwarrende vraag ook. Vraag 30 wordt daarom even apart onder de loep genomen. Wat deed die kei nu toen-ie naar beneden kwam zeilen. Ging-ie vlak langs de alpinist, raakte de steen hem, verhinderde de rots de klimmer te klim men? „Hij raakte hem", zo verlost docente Rijks haar leerlingen uit hun onzekerheid. Hetzelfde antwoord zal ze later op TV2 nog eens geven. Naast de natuurlijke moeilijkheid van de invuloefe ning had Alexander (18) nog eens last van de woorden Pierre en pierre. „Het ene woord was de naam van de bergbeklimmer en het ander betekent steen. Maar ik las steeds over die hoofdletter heen. Daarom begreep ik er af en toe niets meer van." Helaas voor de Katwijkse VWO-ers heeft lerares M. Rijks alleen het HAVO-examen gemaakt voor het jour naal van die avond. De wetenschappers in spe moeten het zonder voorlopige antwoorden stellen. Bertine (17) zit er niet mee. Zij heeft de teksten 'lekker' gemaakt en ze leverden haar geen verrassingen op. Collega Jacque line (18) heeft er een andere mening over. Ze zegt op te zijn na een moeilijk examen te hebben gemaakt. „Ik had de teksten maar net op tijd af." Examenjournaal- debutante Rijks sluit zich aan bij de mening van haar VWO-leerlingen. „Het verschil in niveau van de twee examens is dit jaar aanzienlijk. Bovendien was de laatste tekst over een oud huis in Parijs dat zou worden afgebroken wel erg saai." De gegroepeerde scholieren knikken instemmend. Verschil in niveau of niet, HAVO en VWO gaan maan dag gezamenlijk richting België. „Lekker vakantie vie ren", zegt Armanda met een gezicht waar de voorpret vanaf spat. „En 's avonds feestvieren." Als het maar niets met school te maken heeft. De teksten die de MAVO-D- leerlingen gisteren hebben ver klaard hadden dan wel aanspre kende thema's, als 'de nieuwe jongerencultuur', 'Generatie Nix' en topsporters die na hun carrière in de problemen ko men, maar dat garandeert vol gens leraar Nederlands P. van Blitterswijk niet direct succes. „De vragen over de teksten vond ik wel pittig. Uit ervaring weet ik dat leerlingen vaak moeite hebben de functie of be tekenis van een alinea aan te geven. En juist daarnaar werd gisteren veel gevraagd. Ik heb nog geen examens nagekeken, maar ben bij voorbaat wat huiverig voor de resultaten." regio voor een leraar. Stel je voor dat jouw leerlingen ver onder het landelijk gemiddelde scoren, daar moet je toch niet aan den ken. We hebben er hard genoeg voor gewerkt." Zijn leerlingen verzekeren hem echter dat zij niet zijn gezwicht voor de instinkers die hij in de opdrachten heeft gezien. Als te genprestatie kan nij ze daarop vertellen dat cous-cous een Marokkaans gerecht is, 'boorde vol met koolhydraten'. Marriètte (16) is als een van de eerste MAVO-leerlingen klaar met het examen biologie. Ze vond het makkelijk. „Volgens mij moet je verplicht anderhalf uur blijven zitten, maar ik was na een uur al klaar. Alleen weet ik nog steeds niet wat cous-cous is." Biologie-docent Jan Zwaan kan er blij mee zijn. „Ik was best wel gespannen voor dit examen. Het is toch een soort testcase

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21