IAZZA Warmond se .portclubs n federatie vast in oude Brandweer loopt dorp ORDTQpSS Buurt bezorgd over afsluiting wijk Leiden Regio Verkoop Leiderdorps kabelnet mag j MEUBELPLEIN ■Wy- LEIDERDORP Failliete ex-directeur Hobbywerkplaats met noorderzon vertrokken 1 ftvax weer onderdak In de ban van het verkeer ^rintratuin OENSDAG 24 MEI 1995 Leiderdorp verkoopt haar kabelnet definitief aan Kabelexploitatie Maatschappij Rijnland (KMR). Een meerderheid van de Leiderdorpse politiek stemde gisteravond in met de transactie, die de gemeente ongeveer acht miljoen gulden oplevert. Alleen Groen Links stemde tegen omdat de frac tie het niet eens is met de op handen zijnde ta riefsverhoging. Volgens wethouder C. Huigen (fi n/WD) is tariefsverhoging naar 15,30 gul den echter onontkoombaar. In de huidige tarie ven zat nog geen component voor de benodigde vervangingsinvesteringen en groot onderhoud aan het kabelnet. Ruim vijftien gulden is volgens Huigen bovendien een gangbaar tarief in de hele regio. Verkoop van het kabelnet blijft volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaérts 'gokken'. Wet houder Huigen had volgens hem echter 'goed on derhandeld' met KMR. Volgens Huigen gaan de gemaakte afspraken met KMR over tarieven en zenderaanbod 'mee' naar de nieuwe eigenaar. Iepziekte steekt de kop op Twee iepen aan de Piet Heijn- laan en het President Kenne- dyplantsoen in Voorschoten zijn deze week door de ge meente verwijderd. De bomen waren besmet met iepziekte, die nu het beter weer wordt opnieuw de kop op steekt. Af deling groen van de gemeente Voorschoten gaat vanaf vol gende week zieke bomen be handelen met een nieuw be strijdingsmiddel. Voor een aantal iepen komt de behandeling te laat. De ge meente houdt er rekening mee dat de komende tijd meer zie ke iepen, die niet meer gered kunnen worden, zullen sneu velen. De ziekte wordt veroor zaakt door een schimmel die zich verspreid via de houtva- ten van de boom. Om de schimmel te weren sluit de iep zijn houtvaten af en richt hier mee zichzelf te gronde. De boom krijgt geen vocht en voedingsstoffen meur en droogt uit. ZOEKERS WORDEN VINDERS creatief in zoekopdrachten voor woningen e Warmondse sportverenigingen gaan samenwerken in in federatie om sportbeoefening in Warmond te stimu- ren en om de communicatie tussen de verenigingen en gemeente te verbeteren. De Vereniging Sportfederatie 'armond wordt dinsdag 30 mei officieel opgericht met ondertekening van de notariële acte in het Oude nfcadhuis. aan de Warmondse burgers. Ook wordt hulp geboden bij be stuurlijke en technische proble men van de clubs. De samenwerking met de ge meente acht Van Gerven van groot belang. Advies geven over het opstellen van het War mondse sportbeleid en het grootonderhoudsplan voor de sportaccommodaties zijn be langrijke taken van het samen werkingsorgaan. Verder moet de samenwerking leiden tot een doelmatig gebruik van de sport accommodaties. De gemeente Warmond drong vorig jaar aan op samen werking tussen de sportclubs. De gemeenteraad zou een pu bliekrechtelijke sportraad in het leven roepen als de sportvereni gingen zelf niet de handen in een zouden slaan. Uit een en quête onder de sportclubs kwam naar voren dat de meeste verenigingen voorkeur hadden een sportfederatie. Na de itiatiefnemer J. van Gerven, lafcstuurslid van handbalvereni- ïg Warmunda is al vanaf no- 1993 bezig om de sport- deratie van de grond te krij- Samen met afgevaardigden voetbalvereniging War- unda, de Warmondse Volley- ilclub en badmintonvereni- ïg Steeds Vooruit vormde hij voorbereidingsgroep Het irticulier Initiatief (HPI) die iderhandelingen voerde met vijftien sportclubs in War- ond. oodzaak Gerven noemt samenwer- ig noodzakelijk omdat de ortverenigingen volgens hem grote sociale functie in armond vervullen. Hij vindt veel terreinen braak lig- in waarop de sportverenigin- kunnen samenwerken. Zo In dë sportfederatie öridèr- euning bieden bij scholing oprichting wordt de gemeente kaderleden, coaches en raad gevraagd het nieuwe sa- ugdleiders en zorgen voor een menwerkingsorgaan als officiële tede voorlichting over sport gesprekspartner te erkennen. leiden Jong geleerd, oud gedaan. Jeugdige scholieren fietsten gisteren in Leiden Zuid-West in het kader van de jaarlijkse verkeersexamens. De examens werden de afgelopen weken op zes verschillende plaatsen in Leiden afgenomen. Op de foto in de omgeving van de Cesar Franck- straat, maar ook in de buurt van de Du Rieustraat, het Valkenpad, de Morslaan, de Bernhardkade en de A. Kleijnstraat. In totaal namen ongeveer duizend Leidse scholieren, uit groep zeven van de basisschool, deel aan de examens, die bestonden uit een theorie- en een praktijkgedeelte. Maar liefst 920 scholieren slaagden voor de proeven. De tachtig gezakten hoeven de examens niet over te doen. Het ging vooral om het peda gogische karakter ervan. foto holvast/mark lamers Oplossing parkeerproblemen nodig De doorgang voor de 'Leider- dorpse brandweer in het oude dorp blijft een probleem. Met name de Koningstraat, Reseda straat en een deel van de Hoofdstraat zijn knelpunten. Bij gebrek aan parkeerplaatsen zet ten veel bestuurders hun auto zo neer, dat de doorgang wordt versperd. De brandweer, maar ook ander alarmverkeer, kan dan onmogelijk na een melding op tijd op de plek des onheils zijn. Herinrichting van deze straten is volgens commandant A. Vons een oplossing voor het probleem. „In het oude dorp heb je de minste parkeergele genheid van heel Leiderdorp. Je zou in- de Koningsstraat en de Resedastraat bijvoorbeeld de trottoirs wat smaller kunnen maken, zodat je aan twee kan ten kunt parkeren." De Leiderdorpse brandweer presenteerde deze week het jaarverslag van 1994. Hierin wordt uitgebreid ingegaan op het 'bereikbaarheidsonderzoek', dat van mei tot en met decem ber werd gehouden. Daarbij trok de brandweer er regelmatig met de bluswagen op Uit om te kijken in welke straten de door gang wordt versperd. Die ritjes wil de brandweer in elk geval blijven maken omdat er volgens Vons een 'preventieve werldng' van uit gaat. Als de brandweer zich steeds weer laat zien, hou den veel mensen rekening met het parkeren van hun auto. Vooral omdat de brandweer de eigenaren van fout geparkeerde auto's benadert en hun wijst op de gevolgen van hun gedrag. In het oude dorp zijn de parkeer problemen echter 'structureel', doordat sommige automobilis ten hun wagen 'bewust telkens weer fout parkeren', aldus de brandweer. Druk Het afgelopen jaar heeft de brandweer het druk gehad, blijkt verder uit het jaarverslag. Zo rukten de spuitgasten 171 keer uit, veertig keer meer dan het jaar daarvoor. De grote stij ging valt volgens Vons te verkla ren uit de toename van het aan tal inwoners en de toename van het verkeer. „Het is drukker, ook in het verkeer. En het komt vaker voor dat je het wegdek moet schoonmaken, als er na een ongeval brandstof over de weg loopt." Ook de toename van het aantal brandmeldinstal- laties is van invloed geweest. 'Bijzondere spectaculaire za ken' kwamen in 1994 niet voor, aldus de brandweer. „In alle ge vallen kon door het snel en ef fectief optreden van het korps erger worderi voorkomen." Wel verleende de brandweer bij stand bij grote branden op het terrein van het AZL en hij een brand op een industrieterrein in Zoeterwoude. Het korps bleef in 1994 op sterkte. Eén vrijwiliger vertrok, maar er traden twee nieuwe korpsleden toe. Extra aandacht Op 25, 26 en 27 mei bent u op vakantie in eigen land. jjjjjtoJ -r. Want dan staat het Plein voor jong en oud in het 1^4 teken van Italië. Compleet met pizza's, Italiaanse J'-'fêjj muziek, Fiat autoshow, portrettekenaar, spring- kinderhios en nog veel meer. Meubelplein Leiderdorp ligt pal >en Rotterdan zoeterwoude liesbeth buitink Bewoners van het laatste ge deelte van de Nassaulaan in Zoeterwoude voelen zich opge sloten in hun wijk. Sinds de af sluiting van de Ommedijkseweg is hun gedeelte van de buurt al leen nog bereikbaar via de Oranjelaan. Bij een brand begin deze maand ter hoogte van de Kromarkt bleken de bewoners geen 'kant op te kunnen. „Het geeft een onveilig gevoel en het is gewoon lastig", aldus woord voerder H. van der Poel. Het schoorsteenbrandje aan de Nassaulaan op 10 mei zorg de ervoor dat de buurt een uur lang voor autoverkeer van de buitenwereld was afgesloten. „Er stond een ladderwagen dwars over de weg en wij kon den gewoon nergens meer heen. Een buurman wilde naar zijn werk en toen hij de ge meente belde, werd hem verteld dat hij maar naar Heineken moest lopen en daar een taxi kon nemen", vertelt Van der Poel verontwaardigd. De buurt is vooral boos om dat bij de Raad van State-proce- dure die Kromarkt eigenaar P. van der Krogt heeft aangespan nen, de driehonderd handteke ningen van wijkbewoners niet zijn betrokken. De Raad van State moet nog definitief beslis sen over het bezwaar, maar wees een schorsingsverzoek te gen de afsluiting van de Omme dijkseweg eerder af. „De gemeente heeft steeds gezegd dat de Ommedijkseweg moest worden afgesloten om sluipverkeer te voorkomen^ Maar met al die drempels is on ze straat helemaal niet aantrek kelijk als sluiproute. Het kan zijn dat de blokkade wordt op geheven als de Hoge Rijndijk autoluw is gemaakt en de Nil is doorgetrokken naar Alphen aan den Rijn, maar dat is pas in 1998. Dat duurt ons te lang", al dus Van der Poel. De buurt schrijft een brief naar de gemeenteraad om op nieuw te klagen over de afslui ting van de Ommedijkseweg. „We zijn niet van plan zelf naar de Raad van State te stappen. Voorlopig laten we het afhan gen van de goedwillendheid van de gemeente." Volgens wethouder J. Stuijt (verkeer/PZ) blijft het betonblok dat de Ommedijkseweg afsluit, voorlopig staan. „We willen het sluipverkeer over de Nassaulaan voorkomen en de aansluiting van de Ommedijkseweg op de Burgemeester Smeetsweg is ronduit gevaarlijk. We kijken eerst hoe het loopt met het autoluw maken van de Hoge Rijndijk en daarna moeten de feiten maar spreken. Op korte termijn nemen we in ieder geval geen maatregelen", aldus Stuijt. De voormalige directeur P. Vis van de in 1992 door brand ver woeste Leiderdorpse Hobby werkplaats, is vorige week fail liet verklaard. De man is echter onvindbaar. Een vroegere klant met een schadeclaim van onge veer 30.000 gulden, heeft het faillissement van Vis aange vraagd. Curator R. van Coevor- den is naarstig naar de ex-direc teur op zoek. Hij heeft Vis nodig om te kijken of er voor de schuldeisers nog iets te halen valt, maar ook om te beoorde len of ze terecht met een claim komen. De politie, die Vis ook zoekt vanwege niet betaalde parkeer bonnen, weet ook niet waar de man uithangt. Volgens curator Van Coevorden heeft Vis zijn Leiderdorpse woning ongeveer een half jaar geleden verlaten. „De huidige bewoner zegt dat het huis door de hypotheekhou der of de verhuurder is ont ruimd", aldus de curator. De auto van Vis zou nog wel in de buurt van het huis staan, maar is al lang niet gebruikt. „De schimmel zit op het stuur." Er liggen momenteel twee vorderingen, maar de curator sluit niet uit dat er meer volgen. De man die het faillissement van Vis heeft aangevraagd had zijn Jaguar op de hobbywerk plaats staan. Vis zou de wagen overspuiten. „De auto zou bin nen een week klaar zijn. Maar toen brandde de tent af. De man claimt 30.000 gulden. Ook al omdat hij er waardevolle spullen in had liggen", aldus de curator. Dan is er nog een be drijf dat ongeveer 3000 gulden eist van Vis, vermoedelijk van wege niet betaalde advertentie- kosten. De Leiderdorpse Hobbywerk plaats aan de Lijnbaan ging in december 1992 in vlammen op. De grond werd na de brand ver kocht aan de naastgelegen fir ma Auto-Totaal. De directie van Auto-Totaal wilde daarmee voorkomen dat er weer een hobbywerkplaats zou verrijzen. 1 lij zou veel overlast hebben ge had van het bedrijf, waar hob byisten tegen betaling konden sleutelen aan hun auto en de beschikking kregen over een brug en gereedschap. Oegstgeest zoekt plek voor condooms Oegstgeest zal het voorlopig nog zonder condoomautoma-' ten moeten stellen. Aanvanke lijk wilde de gemeente de auto maten uitbesteden aan een apotheker, maar geen van de drie aangeschreven apothekers reageerde op de brief van de ge meente. Oegstgeest gaat nu zelf de automaten ophangen, maar ten hangen. Bovendien is de raad bevreesd voor graffiti op de automaten. D66 wil dat de au tomaten voor 1 september ge plaatst zijn. Winst Menken werd besteed aan het binnen halen van vrouwen, maar solli- caties van vrouwelijke kandida ten bleven uit. „Jammer," vindt Vons. „Want we streven naar vier vrouwen. Nu hebben we er twee." De gemiddelde leeftijd in het korps daalde verder naar 38 jaar. Daardoor dreigt de bezet ting in de schoolvakantieperio de in de knel te komen. Ook tij dens mooie zonnige weekein den is de situatie wel eens krap. Om een oplossing te vinden moet er voor de zomerperiode en de weekeinden volgens Vons een piketregeling komen. Zuivel- en frisdrankenconcern Menken uit Wassenaar heeft vorig jaar twintig procent meer winst behaald. Die kwam daar mee uit op 27,6 miljoen gulden. De groei kwam tot stand bij drie van de vier werkmaat schappijen. Bij Menken van Grieken (verse zuivel) daalde de omzet. Dat lag vooral aan de dalende opbrengsten als gevolg Directeur R. Luycks verwacht dat Menken de komende jaren verder zal groeien. Maar die groei moet vooral uit het bui tenland komen. Om de omzet op buitenlandse markten te la ten toenemen is een investe ringsprogramma van 70 miljoen gulden opgesteld. luidelijk is dat dit an de Achter- Lisse in 1909 is bouwd. Aanvanke- jk als woonhuis en illenbedrijf. Aan de rzijde woonde de lilie Romijn. Aan achterzijde werden bollen bewerkten 'aard in twee ver ingen. Dat duurde lan de zestiger ja- fotc sn. Toen werd de nog et zichtbare schuur lan de zijkant v gebouwd. den n als uitsl meli ukte trai ^nze f°t°giaaf Wim 'ijkman doorkruist da- elijks een groot deel tn de streek om het V^Iiieuws voor de krant u. beeld vast te k ijdens die ntten komt langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di- £t hot news vormen, iaar het zeker waard jn om te presenteren. o;; t zwem- en waterpolovereni- ng Vivax verwacht nog dit jaar >i de bouw van een semi-per- anent clubhuis naast het jembad Poelmeer te kunnen 07ilginnen. Het is de bedoeling n tussen het zwembad en het lt jjbutingterrein vier zogehett 17, jppelbare units' neer te zet- 5 n. Op dit moment rekent de 7 reniging uit wat een dergelijk iderkomen gaat kosten, maar orzitter J. Kwaad verwacht de problemen met de huis vesting van Vivax nu de langste tijd wel hebben gehad. Vivax kwam 'op straat te staan' bij de sluiting van het buitenbad. De gemeente zegde toe te zorgen voor vervangende huisvesting. Het plan was naast het over dekte bad een nieuw perma- ment gebouw neer te zetten. Maar daartegen kwamen de toekomstig bewoners van de (nieuwbouw-)huizen nabij het zwembad in het geweer en de zaak werd op de lange baan ge schoven. i I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19