Leiden e aarlemmerstraat weer toplocatie Voetballers Gol Sport ïaar de Boshuizerkade Alles gaat opzij voor de wedstrijd van het jaar Klinkers wellicht terug op Zoeterwoudsesingel Meer kinderkamers voor beenmergtransplantaties Directeur verliest geding Met Hemelvaart naar Intratuin! ^sintratuin Stenen ei voor meeuwen 1ENSDAG 24 MEI 1995 -CHEF HANS KOENEKOOP, C q De stier Herman I O hield deze week au diëntie in zijn stal in Pols broek. Hij liet de buiten wereld zien dat hij nog steeds een knappe bul is. Vapotherm Vapotherm, een I bedrijf dat kunststof isolatieplaten maakt, ver huist geleidelijk van Al phen aan den Rijn naar Amsterdam. ronken Leiderdorper slaat den» Een 23-jarige dronken Leiderdorper is vanmorgen vroeg een Leidse cel beland nadat hij op de Haarlemmerstraat enten had geslagen. De politie trof de man, naar hun zeggen eer dood dan levend, op de hoek van de Haarlemmerstraat en Hooglandse Kerkgracht. De man wist nog overeind te krab- len en zei, dat hij zelf wel naar huis zou lopen. Maar een paar eter verder trok hij in zijn val de sponning van een winkel- am. Hij dacht al thuis te zijn en was op zoek naar de bel. Toen agenten zeiden dat hij nog lang niet thuis was begon de Lei- rdorper te schelden en te slaan. Daarop is hij aangehouden. Ifferblok gelicht ?en« Uit het offerblok van de Petruskerk aan de Lammen- tansweg is gisteren op klaarlichte dag 150 gulden gestolen. De areker rukte het offerblok van de muur en brak het open. Ook gereformeerde kerk aan de Herengracht kreeg bezoek van n inbreker. De deur van de kerk werd opengebroken. De dief il geluidsboxen, maar liet die aan de achterzijde van het kerk bouw in de Vestestraat achter. NNO 1895 Woensdag 22 Mei Dor de bereidwilligheid van de firma Sala, aan de Breestraat al- is men in de gelegenheid andermaal een portemanteau te onderen. Deze is door de heer T. H. Boode, beeldhouwer de Oude Vest alhier, vervaardigd onder leiding en naar een itwerp van den heer H. J. Jesse, architect. Ook dit kunstwerk is teld geworden door een onzer geachte ingezetenen. Het is i verblijdend verschijnsel, dat men gaat inzien, dat hier ter ide ook wel iets goeds te verkrijgen is. Wij kunnen de bezichti- i ieder in gemoede aanbevelen. 1NNO 1970 zaterdag 23 r Leidse Sleuteltjes zijn in de komende week zowel op de Ne- Irlandse als de Duitse tv te zien en te horen. Het bekende kin- ïprkoor van Henk Franke treedt op in de NCRV-musical „Jasper i de Wonderhond", die werd geschreven door Henk van der )j|olen. De Leidse Sleuteltjes vormen in het sprookjesachtige prhaal vol kleurige avonturen een schoolklas met Helen She- |?rd als de „juf'. In de Duitse produktie treden zij onder ande- n op met Rudolf Schock in het stuk „Warum ist es am Rhein so fhön?" leiden» De Zoeterwoudsesingel ondergaat de komende maanden een ingrijpende verandering. De weg wordt op het stuk tussen de Cronestein- kade en de Fruinlaan een flink stuk smaller en mogelijk moet de laag asfalt wijken voor klinkers. Voorts worden de kruisingen met de Fruinlaan in de Wasstraat verhoogd en gaat de maximumsnelheid terug van 50 naar 30 kilometer per uur. Momenteel ligt de Zoeterwoudsesingel helemaal open voor de aanleg van nieuwe riolering. Aangezien de nieuwe buizen enkele maanden moeten 'inklinken', zal pas in september een definitief besluit vallen over het type wegdek. In de tussenliggende periode wordt onderzocht of de terugkeer van klinkers op de singel verstandig is. Het mag niet leiden tot ontoelaatbare triloverlast voor de omwonenden. Versmalling van de singel is nodig om de bomen meer leefruimte te geven. Het stuk Zoeterwoudsesingel is niet de enige straat in de Burgemeesterswijk die wordt aangepakt. Om van de wijk in zijn geheel een zogehe ten 30-kilometergebied te maken, moeten er in onder meer de Fruinlaan, de Cobetstraat, de De Laat Kanterstraat, de Van Brandelerkade en de Cronesteinkade verkeerdrempels, verhoogde kruisingvakken en inritten worden aangelegd. Ook deze maatregelen worden pas in september uitgevoerd. foto loek zuyderduin Kinder- en Jeugd- in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft meer mogelijkheden voor been mergtransplantaties bij kinde ren. Naast de zes isolatieruim tes voor transplantaties van niet-verwante donoren heeft het AZL de beschikking over zes zogeheten ultra-clean-rooms. Deze aparte kamers worden ge bruikt bij behandelingen van patiëntjes die het beenmerg van een broer of zus hebben gekre gen. De nieuwe transplantatie units worden in gebruik geno men bij de verhuizing van de oude Kinderkliniek naar het Kinder- en Jeugdcentrum in het hoofdgebouw van het AZL. Hier, op de 6de en 7de verdie ping, staan 123 bedden voor jonge patiëntjes. Vanaf 1 augus tus heeft het Kinder- en Jeugd centrum in het nieuwe onder komen ook vier speciale inten sive care-bedden tot zijn be schikking. Gisteren zijn twintig zieke kinderen van het oude gebouw naar het nieuwe onderkomen overgebracht. De beenmergpa- tiëntjes verhuizen maandag ochtend in alle vroegte. In totaal neemt de verhuizing van de kinderafdelingen van het zie kenhuis twee weken in beslag. De kinderunits voor been mergtransplantaties in Leiden zijn de enige in Nederland. Tot nu toe zijn in het AZL driehon derd transplantaties bij kinde ren verricht. Jaarlijks ondergaan ongeveer 35 ernstig zieke kinde ren deze ingrijpende behande ling. Behalve leukemie-pa tiëntjes worden ook kinderen getransplanteerd met ernstige aangeboren afwijkingen. In de toekomst hopen AZL- specialisten een aantal erfelijke aandoeningen te behandelen met gentherapie. Deze nieuwe behandelvorm staat nog in de kinderschoenen. De ultra clean-rooms zijn ook geschikt voor het geven van deze behan deling. lethouder Walenkamp: 'Opknapbeurt hard nodig' mlethou leiden aap rietveldin Roomburg te bevorderen. Hij zou zich bij conflicten 'zeer emotioneel' hebben opgesteld en daarna 'het hoofd in de schoot hebben gelegd'. De andere deelnemers in het SDC, transportbedrijf Mostert en De Zijl Bedrijven, zijn opge lucht met de uitspraak. Had de rechtbank Keijser in het gelijk gesteld dan zou hij in het ver volg van de juridische procedu re een goede kans hebben ge maakt op een fikse schadever goeding. De ex-directeur eiste 1,6 miljoen gulden van de 'lege' BV SDC. Ex-directeur E. Keijser van de BV Stadsdistributiecentrum in Leiden heeft het kort geding dat hij had aangespannen tegen zijn ontslag verloren. President B. Punt van de Haagse recht bank noemt in zijn uitspraak het besluit van de aandeelhou ders van SDC om Keijser aan de kant te zetten 'begrijpelijk'. De rechtbank vindt dat uit de stukken blijkt dat de ex-direc teur tussen juli en december 1994 geen noemenswaardige inspanningen meer heeft ge daan om de bouw van een SDC Haarlemmerstraat moet weer een toplocatie worden, t dat doel hebben de gemeente Leiden en de midden- nd afspraken gemaakt over een grondige opknapbeurt n de 'kilometer koopplezier'. lemmerstraat moet weer gaan fungeren als de ruggegraat van ons kernwinkelapparaat", zegt wethouder J. Walenkamp (CDA- /economische zaken). De langste winkelstraat van 'en aad rietveld winkelstraat is nu rommelig, s, onveilig en er staan teveel ikels leeg om er echt met zier te winkelen. „De Haar- Leiden is volgens Walenkamp 'zeer dringend' aan een fikse opknapbeurt toe. En omdat in 1996 en 1997 toch de riolering vernieuwd moet worden kan die opknapbeurt snel beginnen. De gemeente heeft voor het ver nieuwen van de riolering en het leggen van een nieuwe sierbe strating 3,6 miljoen gulden ge reserveerd. Zware vrachtwagens moeten vervolgens uit de Haarlemmer straat geweerd worden, vindt Walenkamp. „Anders wordt die nieuwe bestrating gelijk weer aan gort gereden en dat zou zonde zijn." Sfeer Van de winkeliers wordt ver wacht dat zij de gevels van hun winkels opknappen om de straat meer sfeer te geven. Ste debouwkundig adviesbureau Hoogstad is gevraagd om de winkeliers daarbij van advies te dienen. Die advisering wordt betaald door het Centrum management, een overlegor gaan van gemeente en midden standsorganisaties. Het op knappen van hun gevels moe de winkeliers zelf bekosti- Volgens Walenkamp zijn de winkeliers 'zeer gemotiveerd' om het aanzicht van de Haar lemmerstraat op te vijzelen. „Ik ben over hun medewerking zeer optimistisch", aldus de wethou der. Dat kan, want op Hemelvaartsdag zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer. )en» hermanjoustra etbalvereniging Gol Sport rhuist definitief van Pomona ir de Boshuizerkade. Maar ir het zover is moet in over- met de daar reeds spelende ïbs nog wel een aantal pro- men uit de wereld worden holpen, zoals de verdeling i n de kantines en de velden. L ïdanks enige aarzeling ging meerderheid van de com- issie milieu, sport en welzijn koord met de plannen. De leden van de commissie lemden het zonder uitzonde- 'salomonsoordeel'. De het besluit ook zou uitpak- er zouden altijd een of eer clubs zijn die nadeel zou- ondervinden van de verhui- tg. Gol Sport, een voetbalclub Turkse achtergrond, dusdanige groei in le- in dat het complex Pomona te n is geworden. De club moet wel verhuizen omdat de le- anders nauwelijks nog aan :len toekomen. [Aan de andere kant betogen van de vier clubs aan de ishuizerkade (Leidsche Boys, en UDWS) al tijden lang de velden door de komst nog een club overspeeld reigen te raken. Verder vormt verdeling van de velden en kantines een probleem. En Dk de door de gemeente voor- -tstelde bouw van een kantine ,tal* ior Gol Sport, die de vereni- irwl ng vervolgens zou mogen hu- klefn van Leiden, is de andere het verkeerde keelgat ijs geschoten. Zij zien dat als een vorm van voortrekken. R. de Ligny (Leidsche Boys) legde die bezwaren voor de vergadering nog eens kort uiteen aan de commissieleden. De commissieleden wikten en wogen. De mededeling van Gol Sport dat de club volgend sei zoen zes jeugdelftallen op zater dag en vier tot vijf senioren teams op zondag zal tellen, maakte het wat dat betreft niet eenvoudiger. De commissie was uitgegaan van het huidige aan tal teams: vier jeugd en drie se niorenelftallen. „Een salomonsoordeel? Een driedubbel salomonsoordeel", zo vatte H. Kruijt (CDA) het pro bleem samen. „De groei van het aantal leden heeft natuurlijk consequenties voor de behoefte aan velden. Hoe moet dat wor den opgelost?" Onder andere H. El Houari deelde die bezorgd heid. Maar na de mededeling van J. Duivesteijn van de afde ling sport en recreatie dat er 'makkelijk zes teams op zater dag en zes teams op zondag op een veld kunnen spelen' ver dween hun aarzeling op dat punt. Een ander probleem voor de commissie vormde de bouw van de kantine voor Gol Sport. Was hier inderdaad sprake van voortrekkerij? Zo vroeg M. van Gruting-Wijnhold (WD) zich af of daarmee niet werd afgewe ken van 'de beleidslijn voor subsidies'. Het eerder geopperde voor stel van De Ligny om het nabij- Verdeling velden De voorgestelde verdeling van de velden is als volgt: LFC en UDWS spelen sa men op de velden 1 en 3. Verder gebruiken beide clubs nog veld 2 als trainingsveld. Gol Sport en Leidsche Boys spelen hun wedstrijden op veld 5 en trainen samen met VNA en Gol Sport op veld 4. Leidsche Boys speelt verder samen met VNA op de vel den 6 en 7. Verder wilde gemeente voor Gol Sport een kantine van 150 vierkante meter kos tendekkend verhuren aan de club, ter hoogte van veld 4. Bovendien moet de afdeling sport en rekreatie met nade re voorstellen komen voor de realisering van een gecombi neerd wedstrijd-trainings veld op veld 2. gelegen complex van basketbal vereniging BS Leiden te huren of kopen ten behoeve van Leidsche Boys pareerde Duives teijn. „We hebben dat onder zocht, maar BS Leiden wil een eigen ruimte. We hebben ze re centelijk gevraagd dat te her overwegen. Daarover hebben we volgende week een ge sprek." Uiteindelijk ging een meer derheid* van de commissie, on danks alle aarzelingen, toch ak koord met de plannen. ALTERNATIEF - Wie niet van voetbal houdt kan vanavond te recht bij een forumdiscussie van de JOVD over de opspo ringsmethoden van de politie. Aanvang acht uur in café 't Kei zertje aan de Kaiserstraat. leiden Luid krijsend cirkelden de zilvermeeuwen gisteren boven hun nesten op de daken van de gebouwen van Mexx en het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat en even later bij Houtwerf aan de Kanaalweg. Geassisteerd door mensen van de brandweer kwam ambtenaar A. Uljee hun 'jonkies in de schil' weghalen. Gewapend met een bezem, om zich tegen aanvallen van de woedende ouders te beschermen. De bezem was geen overbodige luxe. Uljee: „Sommige meeuwen worden behoorlijk agressief als je bij hun nest komt. Ze maken duik vluchten en scheren rakelings over je hoofd. En da's best angstig." In zijn nimmer aflatende strijd tegen de meeuwenoverlast raapte Uljee gisteren de eieren uit zo'n twintig nesten. Voor de echte eieren legde hij stenen eieren in de plaats, om te voorkomen dat de meeu wen aan een nieuw broedsel beginnen. Tot 16 juli mag Uljee van de provincie meeuwenesten verstoren die een gevaar opleveren voor de volksgezondheid. En hij moet nauwkeurig bijhouden waar en wanneer hij eieren weghaalt. Want daarvan moet hij opgave doen bij de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. foto holvast/mark lamers Ajax-AC Milan, Leiden is niets te gek om vanavond de weds trijd van het jaar te zien. Verga deringen worden verzet, pop concerten beginnen later en er wordt gepuzzeld op ingewikkel de roosterwijzigingen. Collega's die niet van voetbal houden, werken zodat de liefhebbers thuis voor de buis kunnen zit- In de kantine van busmaat schappij ZWN is de voetbal wedstrijd het gesprek van de dag. Meestal gaat het over de wedstrijd zelf, maar de vraag wie moet werken wordt ook re gelmatig gesteld, vertelt M. Blokland van de busmaatschap pij: „Het ligt wel gevoelig, ja, er zijn hier veel mensen gek van voetbal. We hebben er hartstik ke veel werk aan gehad, al die verzoeken om andere dien sten." Toch kan niet iedereen vrij krijgen. Blokland: „En die balen." Moeten de bussen ook tijdens het voetballen rijden, sommige activiteiten kunnen worden ver zet. Zo begint bij de gemeente Leiden een vergadering gewoon een paar uur eerder. G. Heijnen, secretaris van de commissie voor de rekeningen: „Nee, dat is geen toeval dat we om half ze ven vergaderen, we hopen om acht uur klaar te zijn, dan kan iedereen nog het voetballen Ook de begeleidingsband van de Afrikaanse zangeres Oumou Sangare wilde graag de wed strijd zien. De muzikanten zou den om 22.00 uur optreden in het LVC, maar beginnen een half uurtje later. T. van der Meer, programmacoördinator van het LVC: „Ze vroegen of er een televisie was. Dus we gaan met de vaste bezoekers en de band de wedstrijd zien." Maar sommige mensen ko men echt niet onder werken uit. Zoals bij taxibedrijf Schutte. „We hebben een vast rooster en het hoort bij dit werk, hé, dat je op feestdagen moet werken," verklaart een medewerker. Er zijn wel diensten geruild met mensen die niet zo van voetbal houden. Bij uitzondering mo gen de voetballiefhebbers in hun pauze thuis even kijken, maar verder moeten ze het via de radio horen. Ook bij pizzeria Pico Bello moet er gewoon worden ge werkt. En zeker tijdens een voetbalavond, want dan hebben ze het extra druk daar. Veel voetballiefhebbers bestellen na melijk een pizzaatje voor bij de tv. „De bezorgers vragen de stand aan de klanten en we hebben hier natuurlijk ook de tv aan", zegt een medewerker. „Maar ik denk niet dat we veel tijd zullen hebben om te kij ken." Artsen en verplegers houden blijkbaar niet van voetbal, want zegt voorlichter D.- Ketting van het Academisch Ziekenhuis Lei den: „Dat is niets bijzonders, zo'n wedstrijd en het belang van de patiënt staat hier altijd voorop." Hij begrijpt niet waar om er zo'n drukte over wordt gemaakt. Misschien dat de medische stand er liever niet voor uitkomt van voetbal te houden, want als de spreekkamer bij dierenarts A. Helder vol mensen staat, ver klaart hij heleméél niet van voetbal te houden. Later zegt hij het wel heel jammer te vinden dat hij spreekuur heeft op woensdagavond. En mensen die hem dan de tussenstand willen doorgeven, zet hij de deur uit: „Dat wil ik niet weten. Ik neem het op en kijk later naar de wedstrijd. Nee, ik spoel de band niet door om te weten wie heeft gewonnen." De conciërge van de Streek school loeiden, waar mensen de avondlessen volgen, reageert vrolijk: „Ja, als er mensen spij belen vanavond, dan krijgen ze strafwerk." Toch hoeven ze niets te missen, want zijn colle ga roept de stand om tijdens de pauze. En als extra service staat er een kartonnen bordje met de actuele stand voor het raam van zijn werkruimte. Een beetje jammer is dat hij alleen via de radio de wedstrijd kan volgen: vandalen hebben de kabels van de beveiligingscamera's doorge knipt en daarom kan hij de TV niet meer gebruiken. Wat nu als je verplicht gehoor- bescherming moet dragen tij dens je werk? Daar heeft I leine- ken in Zoeterwoude een goede oplossing voor bedacht: via de koptelefoon kunnen ze daar naar de radio luisteren. Toch hebben veel mensen van de af deling Verpakken vrij gevraagd, volgens de voorlichter. Blijkbaar zitten alleen daar de echte voet balfans bij Heineken, want op andere afdelingen hebben ze niet veel gemerkt. Randstad uitzendbureau heeft moeite om mensen te vinden die op woensdagavond willen werken. M. van der Plas: „Voor al studenten kijken liever naar de wedstrijd, dus ik moet veel meer bellen om iemand te vin den. En ik krijg wel meer aan vragen omdat er mensen vrij willen hebben." En de politie hoopt dat ook het dievengilde naar het voetballen kijkt. Politieagent M. Vergeer: „Als er geen meldingen komen, dan kunnen wij in de wachtka mer naar de televisie kijken." Wanneer tijdens de surveillance een doelpunt wordt gemaakt, dan merken ze dat wel:„Dan horen we het gejuich uit de meldkamer via de politieradio." 020 - 684.43.30 VERHUUR VAN: Tenten. Dekkleden. Meubilair, tevens Zeilmakerij I WATERBORG B.V.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17