■K 5 Natuur Milieu Restauratie potvis in volle gang Veranderde visserij bedreigt zeevogels Natuurorganisaties voegen twee tijdschriften samen VOENSDAG 24 ME11995 )nderzoek naar bodemkwaliteit ondernemingen >t een vrijwillig on- lerzoek naar mogelijke bodem - trvuiling op hun bedrijfsterrei- ïen. Dat blijkt uit een rapporta- de zogeheten BSB-ope- atie. Met die operatie willen n milieu, de indere overheden en de werk- bevorderen dat vervuilde iedrijfsterreinen vrijwillig wor- len schoongemaakt, let aantal bedrijven dat deel- ïeemt aan de BSB is gestegen ran vierhonderd eind 1993 tot vierduizend eind vorig aar, zo meldt de rapportage. Jngeveer tweeduizend bedrij- hebben zich uit eigener be- veging gemeld. Andere onder- jl ïemers zijn aangeschreven 1loor regionale BSB-stichtingen lie ze wijzen op het belang van •estuujjen bodemonderzoek. Naar schatting is er 240 miljoen gul len uitgegeven aan activiteiten n het kader van de operatie. U hoe bedrijven die deelnemen wor- >elen begeleid en voorgelicht r onder meer de aanpak van onderzoek, adviesbureaus af kredietmogelijkheden. s-BerUit het voortgangsrapport blijkt dat de operatie (gestart in 1993) aardig op koers ligt. Tot en met 1997 moeten in totaal 20.000 aedrijven zijn benaderd om deel te nemen. Een stuurgroep die de operatie begeleidt, dringt er wel op aan dat de rijksover- aeid onder meer een fiscale re geling opstelt, om vrijwillige bo- lemschoonmaak financieel itrekkelijker te maken. TEXELDe potvis op het buitenterrein van EcoMare op Texel staat in gen waar doorheen het originele geraamte te zien is. Half augustus de steigers. Het polyester model, met het nagenoeg complete geraam- moet het werk klaar zijn. te van een potvis die in 1953 strandde op de kust van Texel, heeft De restauratie kost 125.000 gulden en om dit te kunnen betalen zoekt dringend behoefte aan een opknapbeurt. Door blootstelling aan de EcoMare sponsors, die op een tegenprestatie kunnen rekenen. Geïnte- elementen vertoont het polyester model na vijftien jaar slijtagever- resseerden kunnen een projectplan opvragen bij EcoMare, Margreet schijnselen en scheuren. Daarom wordt momenteel een nieuwe laag Sandee, tel. 02220 -17741. aangebracht van acht millimeter dik. Ook wordt het kijkglas vervan- Scheepsverf slecht voor waterleven Giftige tinverbindingen, afkom stig van aangroeiwerende verf op schepen, bedreigen diverse diersoorten in het Nederlandse oppervlaktewater. Een interna tionaal verbod op het gebruik van deze verf is daarom nood zakelijk. Dat concludeert het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) van Rijkswaterstaat in een rapport over de milieuver vuiling in zoet en zout water. Aangroeiwerende verf voorkomt dat bacteriën, algen, wieren, zeepokken, kokerwormen en mosselen zich vasthèchten aan de scheepshuid. De schepen ondervinden daardoor minder weerstand, zodat ze minder brandstofverbruiken. De verf bevat echter giftige tin verbindingen (TBT) die slechts langzaam in het water oplossen. In jachthavens, in watersportge bieden en bij scheepswerven is de hoeveelheid TBT in het wa ter vaak hoger dan de norm. De hoge concentraties van de tin verbindingen bedreigen ver schillende organismen in het Van zeeschepen komt alleen al in het Nederlandse oppervlakte water jaarlijks ongeveer 10-tot 25.000 kilo TBT terecht. Voor pleziervaartuigen kleiner dan 25 meter is het sinds 1990 verbo den aangroeiwerende verf waar de tinverbindingen in voorko men te gebruiken. Desondanks blijkt uit het onderzoek dat de hoeveelheid TBT in zoet en zout water en in slib fors hoger ligt dan toelaatbaar is. e afname van zeevogels op de Noordzee heeft alles te aken met verschuivingen binnen de visserij. Al zo'n vijf jaar lang is er een dalende trend waar te nemen in aan- :allen visetende zeevogels. Mardik Leopold, medewerker 'an het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek op Texel, nderzoekt de gevolgen van menselijk ingrijpen op de oordzee. Hij legt zijn conclusies vast in een atlas over eevogels. ring en vooral zandspiering. Die wordt gebruikt als grondstof )r devismeelindustrie. In tonnages is zandspiering inmid- et boek, gemaakt in opdracht i de internationale vogelbe- cherming, wordt op 8 en 9 juni dels zelfs de belangrijkste epresenteerd tijdens de soort voor de Noordzeevisserij, oordzee-ministersconferentie Dit bulkmateriaal is echter ook belangrijk voor alkachtigen, die nu dus in aantal achteruitgaan, be- Tegelijk vermindert door deze verschuiving binnen de visserij een andere voedselbron: visaf val. Jan-van-gent en andere het Deense Esbjerg. De rela- 2 tussen visserij en vogelstand eemt in het onderzoek ngrijke plaats in. e Noordzeevisserij was altijd ericht op vissen waar een flin filet aan zit, zegt Leopold. Hij meeuwachtige vogels teren gro- t kabeljauw, makreel e latvis als belangrijkste sóórten, abeljauw en makreel zijn ech tendeels op afgesneden koppen, vinnen en uitgewipte ingewan den die door viskotters over- r concurrenten voor sommige boord worden gezet. Belangrijk- visetende zeevogels. Als die ste opruimer op zee is de oofvissen uit het water verdwij- Noordse stormvogel. Naar n, profiteren de alk, de z koet en de papegaaiduiker. iTegenwoordig wordt er echter look volop gevist op jonge ha- schatting kunnen op de Noord zee een miljoen vogels van het formaat stormvogel leven op louter visafval. Zwarte zeeëenden krijgen het eveneens moeilijker. Dat heb ben ze te wijten aan hun eenzij dig dieet. Ze leven uitsluitend van schelpdieren, zoals spisula's die sinds 1989 ook worden op gevist door kokkelvissers. Afge lopen winter is voor de Neder landse kust gezocht naar spisu- labanken. Er zijn er slechts twee gevonden. Eén voor Noord-Hol land en een boven Ameland en Terschelling. Leopold: „Het gros van de zeeëenden zit boven de wadden. Om de zwarte zeeëend te ontzien, zou de schelpdier visserij meer geconcentreerd moeten worden voor de Hol landse kust." Bedreiging door roofdieren in de broedgebieden van de zee vogels steekt nu ook de kop op, zo stelt Leopold vast. In ons land is de oprukkende vos in Noord-Holland een potentieel gevaar voor broedkolonies van meeuwen. „Maar meeuwen zijn flexibel. Zilvermeeuwen die uit de Wassenaarse duinen zijn verdreven, broeden nu op Leid- se daken." Illegale lozingen van olietankers zijn een ander gevaar voor de zeevogels. Jaarlijks sterven tien duizenden zeekoeten de mar teldood. Rijkswaterstaat denkt er over om de scheepvaartroute Rotterdam-Hamburg verder uit de kust te leggen. „Door de rou te te verleggen, is er meer tijd de olievlek aan te pakken en te voorkomen dat die het strand bereikt. Vooral de strandtent houders en de zonnebaders op hun witte handdoekje moeten, om economische redenen, wor den ontzien. Dat er dan geen vogels worden besmeurd, is mooi meegenomen", aldus Leopold. De nieuwe route mag volgens hem echter weer niet zo ver uit de kust komen dat ze het Friese front doorsnijdt. Daar zit in au gustus en september een grote concentratie zeekoeten, zo leert de nieuwe vogelatlas. Massale sterfte onder zeekoeten door geloosde olievlekken heeft volgens Leopold overigens nau welijks effect op de totale popu latie van bijna twee miljoen zeekoeten op de Noordzee. „De visserijdruk is veel belangrijker. Hierbij vergeleken vallen olierampen in het niet." Twee kritische Nederlandse na tuurorganisaties, de stichting Kritisch Bosbeheer en de stich ting ter bevordering van de Zoogdierstudie in de Benelux, hebben de handen ineengesla gen. Hun tijdschriften, MOLM en Huid Haar, zijn opgegaan in één nieuw periodiek: Nieuwe Wildernis. Voigens de initiatief nemers is de natuur een leven de en veranderende gemeen schap van planten en dieren. Een netwerk van elkaar beïn vloedende organismen en abio- tische omstandigheden, waar sterven net zo gewoon is als nieuw leven, en waarin concur rentie de levensruimte van soorten bepaalt. Kritisch Bosbeheer en de stich ting ter bevordering van de Zoogdierstudie stellen daarom dat in natuurgebieden natuur lijke processen het beeld beho ren te bepalen: zelfregulatie, procesbeheer. En dat is heel iets anders dan als mens de natuur- patronen min of meer kramp achtig dirigeren, door het slaan van damwanden, het uitgraven van verdroogde valleien, het ruigtes, leggen van dijken rond schelpenstrandjes, enzovoorts. De natuur is dyna misch, avontuurlijk. Vandaar dat de twee stichtingen de naam 'Nieuwe Wildernis' aan hun tijdschrift hebben gegeven. In de achterliggende jaren zijn mede onder invloed van de twee samenwerkende organisa ties op het gebied van bosbe heer en zoogdierbescherming behoorlijk wat inzichten gewij zigd. In bossen is meer ruimte gekomen voor dood hout, op diverse plaatsen worden grote grazers ingezet, en langs de kust mag het zand weer stuiven. Kritisch Bosbeheer en de stich ting ter bevordering van de Zoogdierstudie vinden het nog lang niet genoeg. Ze achten zichzelf de waakhonden die de kudde terreinbeheerders in be weging moet houden. Om dui delijk te maken tot hoe ver ze willen gaan, is de wolf gekozen als vlaggeschip van de nieuwe wildernis waarnaar ze streven. Nieuwe Wildernis is gevestigd aan de Zuider Parallelweg 34, 6953 DC in Dieren: tel. 08330 - 20918 of 02154 -20303. m^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmm PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. ik, ton; 2. bouwval; 3. openba re verkoping; 4. tantalium, boom, godsdienst; 5. knevel, be kwaam; 6. groet, familielid; 7. inborst, vader; 8. deel v.d. mast, nageslacht, bijwoord; 9. ruw ge schat; 10. puntig; 11. doorwaad bare plaats,takje. Verticaal: 1. getijde, voormalig Russisch heerser, bezittelijk vnw.; 2. he- den; 3. vreemde munt, ijzerhou dende grond, soort drug; 4. melkklier, onderdompeling; 5. biersoort, nijlreiger; 6. palm soort, trots; 7. heidemeer, hals bont, Noorse godheid; 8. geul; 9. voorzetsel, gereed, grondtoon.. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. gezellig; 2. roulette; 3. alikruik; 4. federaal; 5. impo sant; 6. showroom; 7. chocomel; 8. halveren. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: GRA FISCH en ZUIDPOOL. Het sleu telwoord luidt: GLASZUIVER. C>£ VAJV VOOR JAAR AJ57- &£2AMS> VAM MACHT£&AAL- 1'JZRG/iGiRRRI? ^3 Sri? rn i m —7 ^7,-r' JPN x.Vj - TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten De bediende Joost heeft een hoge op vatting van zijn plicht, dat bleek ook nu weer. Want hoewel het hart hem in de schoenen zonk, snelde hij onmiddel lijk de trappen af naar de beneden verdieping, waar zijn meester stond te roepen. „Heer Olivier!" riep hij uit. „Wat is er gebeurt? Hebt u benauwd gedroomd? Heer Ollie antwoorde niet. Met een bevende vinger wees hij op de vluch tende figuren van Super en Hieper en omdat de knecht een vlug ver stand had, begreep hij dat hier een inbraak met geweldpleging had plaats gevonden. Achter de schurken aan daalde hij de trappen af; niet al te vlug natuurlijk, want hij zou het akelig gevonden hebben om hen in te nalen. Heer Ol lie kon hem dan ook gemakkelijk bij houden, ondanks zijn kwetsuren. „Te l-laat", stamelde hij. „We zijn te laat. Daar springen ze het raam uit!" „Inderdaad", gaf de bediende opge lucht toe. „We hebben ze verjaagd, met uw welnemen. Hebben de mis dadigers u leed gedaan?" Heer Bommel tastte naar zijn builen en schrammen en hij knipperde pijn lijk met zijn blauwe oog. Doch hij vermande zich. „Het was een vreselijk gevecht", ver klaarde hij. „Ik ben blij, dat je kwam, Joost. Want in mijn drift wist ik niet meer wat ik deed en het zou er lelijk voor die aterlingen hebben uitge zien..." Hij zweeg plotseling en wankelde op zijn bureau af. „Het belastinggeld!" riep hij. „Ze hebben het geld gestolen, dat ik mro- gen aan de belasting betalen moet. En dat is het ergste wat iemand van mijn stand kan onverkomen; ik ben feruïneerd! Ach, de voortekenen heb- en niet gelogen, ik ben een verloren heer!" W R Weersvooruitzicht DOOR HANS VAN ES Een zwakke zuidelijke stroming bracht dinsdag de zomer in het land. Het werd zo'n 23 graden; weliswaar net geen officiële zo merse dag, maar vergeleken met de koelte van de afgelopen we ken toéh een comfortabele warm te. Alleen vlak aan de kust bleef het bij invallende zeewind wat frisser. De zon had soms wat moeite met de wolkenvelden op middelbaar en hoger niveau, die regelmatig overdreven. De bewol king duidde er op, dat de hoge- druk boven het vasteland niet al te sterk was. Toch heeft bijna heel Europa de laatste dagen een flinke opwarming mogen ervaren. Ook in de Scandinavische lan den, waar het weer vorige week nog winterse trekjes vertoonde, loopt het kwik nu tot circa 20 graden op In Rusland is er trouwens al we kenlang sprake van een warmte- golf. Hier treffen we een standvastige hogedrukkern aan, maar die ligt net iets te ver weg om de doorgang van Atlantische storingen naar West-Europa tegen te houden. Een front, waarachter koele oceaan- lucht komt aanzetten, ligt vandaag nog juist ten westen van ons land. Aan de voorzijde staat een zuidelijke stroming van warme, onstabiele lucht. Zodra het kwik boven 20 graden stijgt, schieten stapelwolken omhoog, waaruit zich vanmiddag, vanavond of vannacht enkele plaat selijke regen-of onweersbuien ontwikkelen. Morgen ligt de scheidingslijn met de wat koelere lucht juist boven ons land. Het front trekt maar met een slakkegangetje oostwaarts, zodat de Hemelvaartsdag grotendeels bewolkt verloopt met een grote kans op wat regen of een bui. Het kwik haalt nog maar 16 tot 18 graden, wat overigens normaal is voor deze tijd van het jaar. Vrijdag neemt.de buienkans duidelijk af en keert de zon terug. De zwakke tot matige aanlandige wind houdt de temperatuur op een ge matigd niveau. Tijdens het weekeinde waagt het hogedrukgebied der Azoren een hernieuwde poging om het zomerweer in onze omgeving te herstellen. Bij flink wat zon kruipt het kwik op zondag weer boven de 20 graden. Hoe ver de invloed van een volgende Atlantische de pressie reikt, is nu nog moeilijk aan te geven. Het is goed mogelijk dat de Azorenuitloper een verbindtenis sluit met het Russische hoog. Als dat gebeurt, kan er een langere periode met stabiel voorzomerweer volgen. u KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flinke zonnige perioden en in het zuidwesten kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima ongeveer 15 graden, morgen in het zuiden rond 20 graden. Zweden: het noorden eerst nog be wolking en regen. Middag- temperatuur vandaag van 12 m het noorden tot 20 in het zuiden, morgen overal enkele graden war- Denemarken. en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden, morgen enkele graden ho ger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het noordwesten over wegend bewolkt en van tijd tot tijd gen, vandaag mogelijk ook onweer.In het zuidoosten ook af en toe zon en vooral later op de dag een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 15 graden maar vandaag in en kele plaatsen nog rond 20 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon maar ook stapelwol ken en vooral morgen enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, maar aan zee iets frisser, vooral morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten perioden met zon. In het westen, en morgen geleidelijk o n het half tot zwaar bewolkt en enkele ndsto- ten. Middagtemperatuur van ongeveer 16 graden langs de Kanaalkust tot bo ven de 25 graden in Lotharingen. Mor gen op de meeste plaatsen iets koeler Portugal: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog, maar in het noorden meer bewol king en een kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden aan de Costa Verde, op van daag, tot 25 graden plaatselijk langs de oostgrens. Wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- plaatselijk 28 landin- Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het noordwesten eerst nog enkele wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima tussen 24 graden langs de westkust en 30 graden in het Duitsland: Droog en overwegend zonnig. Morgen, laat op de dag. in het westen een toene mende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur bijna overal op lopend tot boven 25 graden. Zwitserland: Zonnig en warm. Morgenavond van het westen uit een toenemende kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur oplopend tot 25 graden. DONDERDAG 25 MEI 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.34 14.04 01.07 13.37 Laag 09.24 22.26 09.05 22.07 Penodèr Weerrapporten 24 m »n toe regen. Morgen ook in het oosten meer bewolking en kans op een fikse regen- of onweersbui In het noorden maxima rond 17 graden en aan de Costa's in het oosten rond 23 graden. In het binnenland vooral van daag erg warm met op veel plaatsen maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidstranden zonnige perioden maar in het noorden wolkenvelden en kans op wat regen. Geleidelijk iets lage re middagtemperatuur van ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon maar ook wol kenvelden en vooral morgen kans op een bui. Middagtemperatuur aan de stran den rond 23 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Later van het wes ten uit meer bewolking en morgenavond mogelijk een regen- of onweersbui. Vrij warm met maxima rond 29 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen enkele stevige regen- ol onweersbuien, mogelijk ook windstoten. In het oostelij ke departementen vrij zonnig en eerst nog droog en pas morgen, later op de dag. kans op een bui. Middagtempera tuur van 19 graden aan de Atlantische Kust tot plaatselijk 26 in het oosten. Morgen op de meeste plaatsen een Mallorca enïbiza: Half tot zwaar bewolkt en kans op een stevige regen- of onweersbui, Middag temperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Overwegend zonnig en droog. Morgen, later op de dag, in het westen meer be wolking en in de avond mogelijk een bui. Middagtemperatuur iets oplopend tot ongeveer 27 graden op morgen. Corsica en Sardinië: Vandaag vrij zonnig geleidelijk meer bewolking en later mo gelijk een onweersbui. Middagtempera tuur oplopend tot boven 25 graden. Malta: Zonnig en warm. Morgen later wat meer bewolking. Middagtemperatuur onge veer 27 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur uiteenlopend van ongeveer 22 gra den Helder Rotterdam •ol 23 7 0.0 LasPalmas licht bew. Malaga Stockholm onbew. 24 7 O.0 25 14 0.1 23 8 0.0 12 6 0.0 26 19 0.0 24 15 0.0 23 10 0.0 23 11 0.0 22 12 0D 30' 13 0.0 21 15 OaD droog. Morgen BuenoiAi Bangkok half bew, 23 14 0.0 35 21 0.0 24 15 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13