Onder etenstijd: 'kotsen'. Toch niet in mijn huiskamer? Politieke loodgieter haat bloempotfunctie België vreest dat het morgen weer een 'zwarte zondag' wordt Buitenland ZATERDAG 20 MEI 1995 Belgische socialistenleider Louis Tobback gaat morgen strijdbaar ter stembus Op het predikaat 'socia list' is hij trots, en wie hem 'ouderwets' wil noe men, gaat z'n gang maar. Louis Tobback, de voor zitter van de Vlaamse So cialistische Partij, heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Achtervolgd door het Agusta-smeergeld- schandaal dingt zijn SP morgen naar de gunst van de Belgische kiezer. Inzet van de campagne is de voortzetting van de rooms-rode coalitie, want voor paarse modernismes voelt Tobback niets: „Je begint paars en je eindigt bont en blauw. Dat lesje heeft de PvdA bij de Sta tenverkiezingen toch wel geleerd?" Een interview over links en rechts, smeergeld en klasse justi tie, Karl Marx en Frits Bolkestein. LEUVEN ALY KNOL EN PETER DE VRIES CORRESPONDENTEN Hij leeft 'van dag naar dag' sinds de Agusta-affaire drie maanden geleden losbarstte. Het oorspronkelijke idee van partijvoorzitter Tobback was de kiezer voor te houden wat de rooms-rode regering-Dehaene, ondanks alle scepsis en tegen stand, voor elkaar kreeg. Die strategie viel in één klap aan diggelen met de bekentenis van de SP-penningmeester dat hij in 1988 circa 50 miljoen frank (2,7 miljoen gulden) aanpakte van de Italiaanse helikopter bouwer Agusta. Sindsdien luidt de vraag hoe gehavend de SP uit de verkie zingen tevoorschijn komt en of rooms-rood in België zijn meerderheid behoudt. De op positionele Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) probeert met een keiharde campagne de veertig procent twijfelende kie zers te winnen. Maar extreem rechtse partijen als het Vlaams Blok en het Front National lij ken het meest te profiteren van de schandaalsfeer. In zijn werkkamer in het antie ke stadhuis van Leuven toont de burgemeester/partijvoorzit ter begrip: ,,lk moet u dus waarschuwen hè: wat in België gebeurt, gebeurt in Nederland altijd met vijf jaar vertraging. Ik weet niet of dat hoopgevend voor u is?" Hij lacht er spottend bij, zoals hij bij elk antwoord zal doen. Want polemiseren zit Louis Tobback in het bloed. - U bedoelt: zo'n corruptie-af faire als Agusta komt in Neder land ook nog wel? „Neenee, dat hebben jullie twintig jaar geleden al gehad met de RSV-enquête. Ik laat me niet zeggen dat dit eigen is aan de Belgen, want dan ben ik ver plicht te zeggen waar we in de leer zijn gegaan. Het gaat mij meer om de politieke ver schijnselen. Toen iedereen dacht dat wij als enigen met het Vlaams Blok zaten opge scheept, kregen jullie Janmaat. Als die niet veel onnozeler was, zou hij gevaarlijker zijn. Maar gelukkig is Janmaat een dwaas." „Bij de opmars van extreem rechts speelt overigens mee dat Nederland geen opkomstplicht kent. Er zijn er dan ook die dat hier willen afschaffen. Ik ben daar tegen: het is de thermo meter breken opdat u de koorts niet meer zou zien. En later gaat u toch aan de ziekte te gronde. Maar we zullen wel zien hoe die hele dwaze Agus- ta-geschiedenis door de verkie zingsuitslag heen gaat spelen en het Blok in de kaart speelt. Ik ben daar beducht voor, na tuurlijk." Een dwaze geschiedenis...; Tobback blijft licht-ironisch. Maar ondertussen vreet het schandaal aan dc SP. - Hóe kan een socialist na Agus ta de kiezer nog recht in de ogen kijken met pleidooien voor 'eer lijk delen'? „Omdat ik me troost, zelfs wij smaak, dat een groot deel van de kiezers gelooft dat ik me niet heb verrijkt. Ik heb één keer van een aanbod van Agusta ge hoord, dat was in 1989 op een moment dat die helikopteror der al achter de rug was en er dus van corruptie geen sprake meer kon zijn." „Daarnaast hebben de mensen echt wel genoeg gezond ver stand om te begrijpen dat de volgende regering niet zal uit maken wie hier onschuldig of schuldig is. Is het dan een op lossing om voor het Vlaams Blok te gaan stemmen? Nee, want hoe de nieuwe regering zal omspringen met pensioe nen, tewerkstelling en de socia le zekerheid, heeft niets van doen met Agusta." „En ten derde merk ik dat er binnen de partij een ongekend enthousiasme leeft om de ran gen te sluiten. De partij voelt zich bedreigd, gepakt, en ten dele niet ten onrechte". - U bedoelt met 'gepakt' dat elke stap van Justitie uitlekt, gehei me dossiers op straat liggen en corruptie-affaires bij andere po litieke partijen ongemoeid wor den gelaten? „Ik zeg dat Justitie die Agusta- zaak tot de bodem moet uit zoeken. Als onze penningmees ter geld van Agusta aanpakte, moet het gerecht daar Waar heid in brengen. Ik heb geen enkele kritiek dat Justifie haar werk doet. Maar de wijze waar óp is natuurlijk ongehoord. Het onderzoeksgeheim, een waar borg van een rechtsstaat, wordt over heel de lijn geschonden." „Toen ik vorige week zelf werd verhoord en om kwart over vijf naar buiten kwam, had mijn perschef net een telefoontje van een journalist gehad die hem vertelde wat er in het Luikse Justitiepaleis over mijn verhoor werd gezegd. Dat kan niet hè? Wat is dit voor bana nenrepubliek? Is dit een be schaafde staat? Nee toch! Als het in heel die Agusta-affaire ooit tot een proces komt als het zover komt zal dat eindi gen in Straatsburg (bij het Hof van de Mensenrechten, red.)". - Hoe kan het dat verdachten drie maanden in voorarrest zit ten zonder dat er een beschuldi- Zoals over alles heeft Louis Tobback ook begint paars, je eindigt bont en blauw". ging wordt geformuleerd? „Daar verbaast u zich over? Ik verbaas me wel over meer. Bij voorbeeld over het uitblijven van protesten van clubs als de Liga voor de Mensenrechten. Als dit een in België verblijven de eskimo was aangedaan, er al lang betoogd". - De complottheorie wil dat SP zo hard wordt aangepakt omdat Louis Tobback als minis ter van binnenlandse zaken permanent overhoop lag met Justitie. „Ik heb van het begin af aan gezegd dat ik niet in complot ten geloof. Als ik moet aanne men dat Justitie als een anti-so cialistische kliek heult met on ze politieke tegenstanders, dan betekent dat dat dit land geen rechtsstaat meer is. Dan moet ik niet meedoen aan de verkie zingen, maar in het gewapend verzet gaan. Dat doe ik dus niet hè, ik houd geen toespraken over klassejustitie. Maar ik krijg het aan de partijgenoten niet meer uitgelegd, zeg ik u. Die vinden mij een heel naïeve jon- - Laten we het over de verkie- S zingen hebben. U wilt verder re ft geren met de christen-democra- I ten en polariseert ouderwets A hard tegen de liberalen van Guy Verhofstadt. „Bikkelhard? Ik ben het ge woon met Verhofstadt oneens, terwijl premier Dehaene zegt dat hij van de liberalen 'kótst'. Op TV, onder etenstijd: 'kot sen'. Je doet zoiets niet, toch niet in mijn huiskamer? Terwijl ik, zeer rustig, zeg: Verhofstadt staat voor een andere samenle ving. Hij is rechts, ik ben links." - Frits Bolkestein vindt dat u ouderwets bent en het moderne socialisme van Wim Kok eens moet bekijken. „Als Bolkestein brevetten van moderne en ouderwetse socia listen uit gaat delen, is dat zo iets als je gezondheid aan de dierenarts toevertouwen. Bol kestein weet alles van conser vatieven, alles van neo-libera- len en alles van reactionairen. Wat weet hij van socialisten?" nog wel een socialist? „Ik heb gezegd: je begint paars en je eindigt bont en blauw. Dat lesje heeft de PvdA toch bij - Geen paarse coalitie in België? „Ik maak Verhofstadt het com pliment dat hij meent wat hij zegt. Alleen hij is radicaal in de rechtse zin van het woord. Ik meen ook wat ik zeg, maar ik ben genuanceerder. Als socia list vind ik rechts dus rechts. Als ik hoor dat de Dow Jones daalt omdat de werkgelégen- heid toeneemt en de beleggers vrezen dat de arbeiders geld gaan uitgeven en er zo inflatie komt, is het dan gek dat ie mand op het idee komt dat er zoiets als klassenstrijd bestaat? Een modern socialist kan zo'n analyse niet maken, maar Karl Marx had het daar al over." „Ik ben liever oudbakken dan dat ik naar die liberale onzin van Bolkestein en Verhofstadt luister over een compromis tussen Amerika en Europa, 'een mid-atlantisch samenlevings model'. LJat is midden op de oceaan! Daar ligt alleen Sint 'Helena, een lege kale rots waar je arsenicum in je eten krijgt. Het is gewóón rechts wat ze prediken. Trouwens, fysiek lijkt Bolkestein al op Newt Gingrich; hij heeft er wel wat van, vindt u niet?" - Dat de christen-democraten van Jean-Luc Dehaene 'kotsen' van de liberalen van Verhof stadt plaatst u wel in een gerief lijke positie: regeringsdeelname verzekerd als CVP en SP de meerderheid halen. „Ik heb mijn bewondering voor Jean-Luc nooit onder stoelen of banken gestoken. Maar hij heeft één grote handicap: hij is christen-democraat, en dat maakt hem onberekenbaar. De ontrouw zit bij de CVP inge bakken, want de rechtervleugel geilt naar de liberalen. Dus moet de verkiezingsuitslag het onmogelijk voor ze maken om dubbel spel te spelen. Ik ben kandidaat voor de macht, maar ik ga daar geen prijs voor beta len. Willen ze me niet, dan ga ik wel in de oppositie zitten." Dehaene is klaar voor het volgende karwei 10*4125^— I Zijn omvang is zo langzamer hand zijn visitekaartje gewor den. Omdat hij een vrijwel on aangevochten positie bekleedt, kan hij het zich permitteren om slechts met zijn weldoorvoede achterhoofd op verkiezingsaffi ches te prijken. En hij kan la chen om de grappen over de treffende gelijkenis nadat hij onlangs een zeeleeuw had ge zoend. De Belgische eerste mi nister, Jean-Luc Dehaene, zit er niet mee. De leider van de Vlaamse christendemocratische CVP buit zijn 'premier-bonus' volle- uit. Zozeer zelfs dat het al een poosje heet dat hij, net als ooit Lubbers, 'aan het volgende karwei' wil beginnen. De bood schap: 'De tocht is moeilijk, de Zelfverzekerd raast hij 's avonds van feestzaal naar sport hal, deelt op de motorkap van zijn auto handtekeningen uit en drijft de spot met zijn tegenstre- ren'. vers van de Socialistische Partij yves herman (SP) en de Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD), die elkaar 'als kibbelende kippen' bestrij den. Alleen een haan, een Dehaene, kan nog orde schep pen, is zijn devies. Als hij het sport- en ontspan ningscentrum in de vlek Wink- sele bij Leuven betreedt, is niet meteen duidelijk wat het ge heim is van deze 'politieke loodgieter', deze bulldozer in de Belgische politiek. Het uitbol lende lijf op merkwaardig be hendige benen, loopt hij on handig grijnzend tussen de ta feltjes door, waar de CVP-aan- hang zijn komst al ruim een uur lang met dixieland-muziek ach ter glazen bier heeft zitten ver beiden. Het is een traditioneel en ook niet meer zo jong publiek, dat even moet nadenken bij de ko misch bedoelde sweatshirts van Dehaene's team, met daarop in grote letters XXJL. Het is de zo veelste toespeling op de 'extra, extra large' maat van Jean-Luc. Dehaene spaart deze avond de door de Agusta-affaire ge teisterde SP, met wie hij drieën eenhalf jaar heeft geregeerd in Brussel. „Het is een verkeerde tendens als men iedereen i gaat bestempelen als zakken vullers en profiteurs", aldus Dehaene. „Als er in de voetbal wereld eens een schandaal is, neem Bernard Tapie, dan zegt men toch ook niet dat alle voet balvoorzitters rotzakken zijn?" Er wordt natuurlijk geapplau disseerd, maar de vonk wil niet helemaal overspringen. Dehae ne is eigenlijk ook helemaal geen toegankelijk spreker, al doet hij het allemaal zonder pa pier. Hij doorspekl zijn toe spraak voortdurend met woor den en zinnen van volstrekt ei gen vinding. De CVP mag er dan redelijk goed voorstaan in de peilingen, „deze evidentie moet nog in stemmen waarge maakt worden, want wij kun nen maar iets doen in de mate dat mijn partij sterk staat", zegt hij. Als hij het over de Belgische AOW heeft, die volgens de yiaamse liberalen niet meer te betalen is, roept hij dat dit stel sel „het meest performante van gans West-Europa is; dat willen Wij expleciteren". Heimelijk zit iedereen te hopen dat hij nog Uitslag kamerverkiezingen 1991 Ecolo Volksunie Overig CVP Franstalige 5,9% 4,8% VI. Chr. D( Groenen 5,1% 16,8% Agalev J VL Groenen 1 £™ns' »Tin 7,2 miljoen stemplichtigen In totaal zijn er zondag 493 eens zal roepen dat hij 'kotst' van de 'paniekverhalen', die de liberalen hebben rondgestrooid, maar hij houdt het in Winksele bescheidener: „Dit gaat werke lijk alle spuigaten te buiten". Maar wat men ook van de pu blieke optredens van de pre mier mag denken, iedereen voelt dat Dehaene in de drieën- eenhalfjaar van zijn (eerste) ka binet met de socialisten een reeks grote problemen van tafel heeft weten te krijgen, die velen onoplosbaar toeschenen. De Belgische staatsschuld is ver minderd, zij het nog lang niet genoeg, en de scheuring van het land is voorlopig voorkomen door een ingewikkeld federaal stelsel in te voeren. De kracht van Dehaene schuilt dan ook niet in het 'spe len op het publiek', maar in zijn onvermoeibare werk achter de schermen om de onmogelijkste compromissen tot stand te brengen. Dehaene is een dos siervreter en vergadertijger, die het eigenlijk verfoeit om als eta lagepop iets te moeten aanprij zen. Hij moet niets moet heb ben van wat hij de 'bloempot functie' van de politicus noemt. In Winksele laat hij het zich desondanks minzaam, zij het ietwat schutterig, welgevallen. Dan heft hij als een bokser de handen even boven het hoofd, zwaait onwennig met een bos bloemen die hij vervolgens stie kem op het podium achterlaat, en is verdwenen, richting vol gendedorpshuis. BRUSSEL-CHARLEROI PETER DE VRIES CORRESPONDENT Eindeloos loopt de steenweg op Chaïleroi door Le Pays Noir, het Zwarte Land van ge sloten mijnen, hopen steenkool en oude ar beiderswoningen dat in de voorjaarszon eerder pittoresk dan troosteloos lijkt. De verkiezingsaffiches spreken duidelijke taal: dit is het onbetwiste territorium van de Parti Socialiste. Maar die schijn bedreigt. Want België wacht morgen een nieuwe 'zwarte zondag'. Naast het Vlaams Blok in het Nederlandstalig landsgedeelte kan nu ook het Front National op fikse winst reke nen in Brussel en Waalse steden als Charle- „Ze zitten onder ons. U zit ermee in het zelfde café", schreeuwt voorzitter Philippe Busquin van de Parti Socialiste zijn kamera den op verkiezingsavonden toe. De opmars van extreem-rechts heeft de PS, politiek hoofdrolspeler in Wallonië met zo'n 35 pro cent van de stemmen, overvallen. Maar vooral is de partij gekwetst, want ze ging er altijd prat op dat onder haar regime de en voor het zwarte vi- Het Front National (FN) kwam in Wallo nië zelden boven de onbeduidende score van 31.000 stemmen. Geen schim van het Vlaams Blok, dat kan rekenen op ruim tien procent van de Vlaamse stemmen en in Antwerpen de grootste partij is. De door braak van het FN bij Europese en lokale verkiezingen in 1994 kwam,dan ook als een donderslag bij heldere hemel. Volgens de peilingen is het FN inmiddels goed voor ze ker zeven procent van de Waalse stemmen; het Blok kan zijn aanhang wellicht vergro ten tot 12 a 15 procent. Dat verschil is makkelijk te verklaren: waar het Front National nog een bijeen geraapt zooitje is, draait het Blok inmiddels als een goed geoliede machinerie. Onder de jonge, gladde topman Flip Dewinter wor den moderne communicatie-technieken gebruikt om in te spelen op vreemdelingen haat, Vlaams-nationalistische en anti-Belgi sche sentimenten en algemene politieke onvrede. Het politiek klimaat zit Dewinter ook dit keer mee. De corruptieschandalen waarin de andere partijen zijn verwikkeld, worden aangeklaagd als 'het Belgische profitariaat, de ontsporing van de politieke zeden en de verwaarlozing van essentiële Vlaamse be langen'. Dewinter krijgt daarbij onbedoeld steun van de liberale oppositie. Die voert een kei harde verkiezingscampagne, waarbij de zit tende rooms-rode regering wordt geaffi cheerd als een boevenbende die tasjesdie ven laat lopen, de pensioenkassen plundert en het volk monddood maakt. De campag ne levert volgens de peilingen echter niet de liberalen, maar juist het Blok stemmen winst op. Hun extreem-rechtse kameraden aan ge ne zijde van de taalgrens keurde het Blok tot voor kort geen blik waardig. Dewinter en de zijnen vinden het maar niks dat het Front National toestaat dat neo-fascisten openlijk een rol spelen. Bovendien is het FN pró-Belgisch, terwijl de leus 'Eigen volk eerst' van het Vlaams Blok juist de belofte van seperatisme inhoudt. Dat meningsver schil is niet zonder betekenis: voor de gelo vige Blok-stemmer is een Franstalige Belg net zo goed een vreemdeling als een Neder landstalige Marokkaan. Maar vooral in het tweetalige Brussel is in het extreem-rechtse milieu beweging waar te nemen. Het Vlaams Blok voerde vorig jaar voor het eerst ook in het Frans cam pagne. En het FN probeert zijn imago op te vijzelen met de verwijdering van partijleden die de Hitlergroet brengen of tegen joodse grafzerken pissen. In Wallonië léék de almacht-van de Parti Socialiste de voedingsbodem voor een rechts-nationalistische stroming onvrucht baar te hebben gemaakt, zegt socioloog Jaak Billiet. De PS gaf niet alleen een stem aan de ontevredenheid van arbeiders en werklozen, ze bood ook onderdak aan de Walen die weinig moesten hebben van Brusselse bedilzucht. Voor rechts Waals na tionalisme was zo geen plaats. Maar ook die illusie ligt inmiddels aan duigen, meent Bil liet. Het FN heeft wel degelijk wortel ge schoten. In de verpauperde delen van Wallonië 'waart de sociale dood rond', zegt een me dewerker van de sociale dienst van Charle roi. Hij schildert het beeld van het aan lager wal geraakte industriecentrum: „ln de stad zit ruim 35 procent zonder werk. Meer dan de helft van de huizen dateert van voor of vlak na de Eerste Wereldoorlog. Nu de zon schijnt, ziet het er hier aardig uit. Maar de problemen stapelen zich op". Onder de Walen, concludeert Billiet uit opinie-onderzoek, sluimert het gevoel van machteloosheid, zinloosheid en isolement veel sterker dan onder de andere Belgen. En die onvrede wordt volop op de migranten geprojecteerd: „Er is iets minder racisme in de strikte en openlijke betekenis van het woord. In de mijnen werkten altijd veel Ita lianen, en daar is men aan gewend. Maar dat onbestemde gevoel van bedreiging door vreemdelingen bestaat zeker", meent Bil liet. Een harde, actieve kem heeft het Front National in Charleroi nog altijd niet, on danks de 13 procent die het bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen haalde. Het kantoortje zit dicht. In heel Wallonië treft men vrijwel nergens reclame voor het FN. En in de cafés wil niemand er over praten: „Dat is hier PS hè", zegt de barman van een taveerne in het centrum. En in een bar ver derop wordt laconiek gedaan. „Ziet u affi ches van die zwarten? Nee toch?" Ongrijpbaar en onzichtbaar is het Front een spookverschijning geworden. Nauwe lijks te bestrijden, viel PS-voorzitter Bus quin bij de vorige verkiezingen al op: „Zaterdag plakken ze onze affiches, zondag stemmen ze Front National".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7