Tt Kind op de Amsterdamse Zeedijk Hugo Pratt omarmt leed van 'De Kleine Prins' Boeken et uit ZATERDAG 20 ME11995 ZAT rr - HUGO PRATT Laatste missie naar de eeuwigheid STRIPS RECENSIE JOHN SCHOORL Hugo Pratt. Saint Exupéry De laatste vlucht. Uitgeverij: Casterman. Prijs. 39,95. Als iets de verbeelding prikkelt, dan is het de verdwijning. Eerst was het er/En toen was het er niet meer, bericht het gedicht. Nog magischer wordt het als een geheimzinnig, beroemd persoon zo één die z'n suc ces draagt als een paar versleten schoenen opeens oplost. An- toine Saint-Exupéry, bijvoor beeld. Op 31 juli 1944 steeg de schrijver van het fameuze boek De Kleine Prins op in zijn Light- ning-vliegtuig voor zijn laatste missie. Einde bericht. Einde An- toine Saint-Exupéry. Een laatste missie naar de eeuwigheid. Het was onvermijdelijk dat deze op mysterieuze wijze ver dwenen vliegenier-schrijver ooit in de handen zou vallen van de al even mysterieuze stripteke naar Hugo Pratt, schrijft Um- berto Eco in zijn voorwoord van het zojuist verschenen boek Saint-Exupéry. De laatste vlucht. En hij heeft gelijk. Overal waar exotische oorden, pijn en grootse daden verzonken lig gen, moet op een zeker mo ment Pratt opduiken. Deze in 1927 in Italië geboren tekenaar reisde ooit als klein jochie naar Ethiopië, een land dat net door Italië heel heldhaftig was bin nengevallen. Daar werd Pratt wie hij is in een sfeer van oorlog, omhoog stuivend zand en kruiperige hitte. Later zocht hij de oorlog ook nog eens zelf op. In zijn fantastische oevre omarmt hij graag mysteries en jongensachtige gekte. Beroemd ste personage van Pratt is Corto Maltese, een magische held. En nu is Pratt Antoine Saint- Exupéry tegen het lijf gelopen en heeft hij het leven van de schrijver-vliegenier in beeld ge bracht. Het begint bij wat het einde van Saint-Exupéry wordt: de vliegreis. En waar mensen net voor de dood nog één maal de film van hun leven zien, te kent Pratt een lange hallicunatie waarin alle episodes uit mans bestaan deel uit maken van die zelfde vliegreis. Zijn kindertijd, zijn liefdes, zijn familieleed, zijn barre tochten door de woestijn en het luchtruim en zijn succes in de schrijverij. Nog een keer alles en het lijkt wel of Saint- Exupéry na het zien van deze schreeuw in een echoput, be sluit dat het genoeg geweest is. Het mysterie mag 'm komen halen. Het verhaal van Pratt wordt voorafgegaan door woorden van Umberto Ecó, foto's en een biografische schets. Feiten en een enkele impressie keurig on der elkaar gezet. En Pratt? Pratt kruipt in het vliegtuig, gaat ach ter Saint-Exupéry zitten en kijkt door zijn ogen, ademt door zijn mond en beleeft zijn geschiede nis om samen met hem in alle schoonheid die Laatste Vlucht te maken. PUZZEL OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Gebak voor de maaltijd (6); 7. Ronde toegang waar een luchtje aan zit (5); 8. Zijn werk is maar bijzaak (5); 9. Bevroren vis (5); 10. Tweede soort in touw (4); 11Het is slecht als je eruit bent (6); 12. Hansworst in een strozak (6). Verticaal: 2. Deze maand wordt vader weer huiverig (5); 3. Brengt geluid voort en gaat met sprongen voor uit (6); 4. Ook Sartre zat dikwijls bij het café (6); 5. Tijd voor een rivierrund (4); 6. Ondeugend schaap (8); 10. Gat om in te springen (4); 11Vogel in een klimplant (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL REDACTIE: RENEE DE BORST 023-150241 Constant Wegman nieuw personage in literaire jongetjesoptocht BOEKEN «RECENSIE ALFRED KOSSMANN Kees van Beijnum, Dichter op de Zeedjjk Uitg Nijgh Van Ditmar, Amsterdam, Prijs, 34,90. Wat is er van Jaapje, Merijntje, Bartje geworden? Zij en zovele andere ventjes hebben genera ties lang de lezers vertederd, en ze zijn uit zicht geraakt. Wou tertje. is er nog, voor wie van Multatuli weet. En Kees de jon gen wordt door lezers, recen senten en geleerden vertroeteld. Hij leidt in zwembadpas, heel zichtbaar, de schimmig wor dende jongetjesoptocht. Droomkoninkje was er ook in dertijd. Van hem hebben we al heel lang niets vernomen. Constant Wegman is nieuw in het grote gezelschap. Hij is hoofdpersoon van Dichter op de Zeedijk, het derde boek van de beminnelijke en goedwillende auteur Kees van Beijnum. Hij groeit op in de beruchtste buurt van Amsterdam, in het cafého tel De Rode Laars van zijn grootmoeder. Hij is omringd door hoeren, pooiers, dronkaards, gekken, misdadi gers, en het is toch een mooie, gezellige buurt. Constant heeft de fantasie van Theo Thijssens Kees de jongen, en een helder verstand. De roman wordt 'se- mi-autobiografisch' genoemd. Van Beijnum (1954) is thuis ge weest in dat heftige stadsdeel van de walletjes, en herinnert zich zijn jongetjesleven met hu mor en sentiment. We hebben de grootmoeder ('tante Griet' voor de klanten), zo'n Amsterdams volkstype, cholerisch, schraapzuchtig, goklustig, drankzuchtig, hele maal niet te vertrouwen en toch een formidabel personage, in telligent, sentimenteel als het haar uitkomt, en goed voor haar kleinzoon. We heb ben de filosofische oude Ben-van-het- deurtje die een win kel heeft waarin niets te koop is. We hebben Muis, meis je van het platteland dat als buffetjuf frouw in De Rode Laars aan haar ver loedering begint en op wie alle mannen verliefd zijn. We hebben... Tja, we hebben al le zonderlingen, krankzinnigen, smeerlappen, klets meiers die we van kroegbezoek of uit de literatuur ken nen. Ik dacht bij het lezen vaak: „Moetje voor zulke observa ties nu op de Zee dijk geboren en ge togen zijn?" Ik had de indruk dat ik het allemaal wist, ook al had ik het nu voor het eerst moeten horen. Deze folklore is overigens ver reweg het beste van de dikke ro man. Van Beijnum vertelt traag, typeert uitvoerig, komt maar zelden op een vondst. De ou derwetse verhaaltrant, de lange zinnen, de wat plechtige formu leringen geven toch een mooi slaperig ritme aan de beschrij vingen van het kroegleven dat, ondanks oplaaiende hartstoch ten, in de eerste plaats slaperig is. Er zijn leuke anekdotes. Over de hond Stella bijvoorbeeld die iedere avond na een bak lekbier te hebben genoten dronken naar bed gaat. Over een heel klein mannetje dat, als hij dron ken is, in de hondemand te rus ten wordt gelegd. Over de slaap kamer van de grootmoeder, vol onuitgepakte trofeeën van feestavonden. De grootmoeder, het jongetje, de hond slapen er in één bed. Over de souteneur Siem met telkens een nieuw duur pak. Over de man Drietje, en over heel wat andere men sen. Degelijke, negentiende eeuw aandoende, hartelijke anekdotiek. De laatste zin van het boek luidt: 'Zij wisten niet eens hoe grandioos het was om hem te zijn. Om Constant Wegman te zijn'. Toch wees ik dat Constant Wegman niet zo'n mooie carri ère zal maken als Merijntje, Jaapje, Bartje, Woutertje, Kees. Van Beijnum laat hem zomaar wat ronddolen tussen de vol wassenen die hij observeert. Constants moeder is niet aan wezig (krankzinnig in een ge sticht, later zelfmoord), een va der komt niet ter sprake, andere familie dan de grootmoeder is er niet. Over school en andere kinderen vage berichten. Over het gymnasium waar Constant heen gaat niets. Hoewel er veel lawaai om hem heen is groeit de jongen blijkbaar in grote eenzelvigheid op. En sluipt tel kens het Rijksmuseum binnen, vooral om Vermeer te bewon deren, en verzint lange gesprek ken met Vondel. Met Vondel! Die had ook in de buurt ge woond. De oude dichter laat zich de poëzie van de kleine gymnasiast voorlezen en houdt staande dat rijm en metrum on misbaar zijn. Het lukt van Beij num helaas helemaal niet om met deze jongensfantasie iets te doen. Interessant en amusant is de manier waarop Van Berijnum beschrijft hoe de kleine Con stant de gegevens van zijn wei nig alledaagse alledag ervaart. De jongen rekent, al turvend, uit hoeveel de hoer Ans ver dient, zonder emotie, zoals een andere jongen auto's zou tellen. Hij leert van zijn grootmoeder oplichterijen. Hij brengt een jonge boer naar de hoer die hem het geschiktst lijkt. Hij gaat als runner naar het Centraal Station om klanten voor zijn grootmoeders hotel te zoeken. Wanneer Van Beijnum daar nuchter, zakelijk over vertelt boeit hij. Hij is jammer genoeg vaak erg sentimenteel. Aan het eind van de roman breekt pas het tijdperk van de heroïne aan. Een van de eerste slachtoffers is, mogen wij aannemen, het door Constant beminde barmeisje Muis. Van Beijnum laat haar te rugkeren naar haar dorp. Ge loofwaardig? Joris Note Het uur van ongehoor zaamheid Uitgeverij De Bezige Bij Prijs 34,50 Verhalen van Vlaamse schrijver (geb. Borger- hout, 1949), van wie eer der de roman De tinnen soldaat ver scheen. Lisa St Aubin de Teran Een huis in Italië Uitgeverij Meulenhoff Prijs/34,90 De schrijfster, geboren in 1953 in Londen, kocht een verwaarloosd palazzo in Umbrïe, zonder het enorme huis goed beke- ken te hebben. Het bleek geen vloeren en deuren, geen afvoerpijpen en geen waterleiding te heb ben. Een kroniek van het eerste jaar op hét land goed, over het leven van Lisa en haar gezin en haar Italiaanse buren. Nguyên Huy Thiêp Tijgerhart Selectie uit het proza van een van Vietnams belang rijkste schrijvers. Nguyên Huy Thiêp, geboren in 1950, waste jong om mee te doen aan de revo lutie tegen het koloniale bewind en is nu te oud om zich aan te passen aan de economische her vormingen. Hij beschrijft het moderne Vietnam hard, cynisch, poëtisch en melancholiek. Ciao, bella! Uitgeverij Wereldbibliotheek Prijs 24,50 Italiaanse verhalen over vrouwen, bijeengebracht door Marina Warners. Amerikaanse roman over een vrouw in een klein Amerikaans dorp. Door haar schuld verdrinkt het dochtertje van een buur vrouw, zijzelf wordt het slachtoffer van collectie ve hysterie en valse in cestbeschuldigingen. /-/< (S-E-UO-O-F D-A-T R-O-B-O-CrU-S Z-'>V B-A -T- T-E-F' U-£-N O-P ■Z-/J-N FF.f.T-S TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten „Wat staan jullie daar buiten te pra ten?" riep heer Ollie wantrouwig uit het raam. „Spannen jullie soms te gen mij samen?! Sluit de deür toch Joost! Je weet, dat we inbrekers kun nen verwachten! Grendel de buiten deur en doe de kettingen erop!" De trouwe bediende snelde met een korte groet het huis weer in en Tom Poes liep schouderophalend verder. Doch het geluid van heer Bommels overslaande stem schalde ver over de donkere dreven en bereikte zodoen de ook enige voorbijgangers. Het wa ren de heren Super en Hieper, die in de vallende schemering een avond wandeling maakten. Hun handel in lompen en metalen ging slecht en daarom hadden ze een open oor voor ieder zakelijk aanbod. „Hoor je dat, Hiep?" vroeg Super. „Die bolle schijnt nogal bang te zijn", zei de ander na enig nadenken. „Grendels en kettingen tegen in braak." „Juist", hernam ^ijn metgezel. „En iemand die zo bang is, heeft vast iets, dat de moeite van het stelen waard is." Hieper hield verrast de pas in. „Drommels ja, baas!" mompelde hij. „Zullen we..." „We gaan eens kijken", besloot Su per. „Jij gaat links en ik ga rechtsom! En zo kon men even later beide za kenlieden in gebogen houding om het gebouw zien sluipen. Er glom een eigenaardig lichtje in hun ogen en het zou me niet verbazen wan neer ze slechte plannen hadden... H W E R Weersvooruitzicht ZATERDAG 20 MEI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Na een periode van twee weken, waarin het kwik voortdurend te lage waarden aanwees, vindt tij dens dit weekeinde de overgang plaats naar een milder tijdperk. Hoogstandjes, zoals in de eerste week van mei, zijn niet erg waar schijnlijk, maar als alles meezit wordt de normale temperatuur zeker bereikt of overschreden. Vrijdag hadden we af te rekenen met een trog in de bovenlucht. Bij zonsopkomst was het nog hel der en zeer koud - plaatselijk 3 tot 5 graden vorst aan de grond - maar er volgde een snelle opwar ming, Tegen de middag had de zon het kwik tot 12 graden opge krikt. Op dat moment kwam een interactie tot stand met de koude bovenlucht. Vochtige, opgewarm de, bellen lucht gingen massaal opstijgen, en dat proces kon on gehinderd doorgaan tot ca. 8 ki lometer hoogte. Onderweg werden massieve wolkentorens gevormd, die tegen het middaguur in een strook achter de duinenrij tot een actieve buienli samensmolten. Boven onze regio waren opmerkelijke verschillen waarneembaar. Boven zee, waar geen warmtebron aanwezig was, bleef de lucht vrijwel wolkenloos, terwijl ca. 5 tot 10 kilometer landinwaarts de eerste verijsde toppen boven de stapelwolken ver schenen. Deze aambeeldvorm is een teken dat de groeifase van de buienwolk is voltooid. Spoedig vielen heren der felle regen- en hagelbuien, begeleid doo enkele donderslagen. Naarmate de buienlijn landinwaarts trok, nai de activiteit nog verder toe, voortdurend 'gevoed' door opgewarmd! landlucht. Vandaag is er opnieuw een storing in de buurt, maar deze lokt niet meer dan een paar lichte buitjes uit. Het blijft nog wel fris met ma* maal 13 graden. Morgen is het overal droog en de zon laat zich ru schoots zien. We liggen vlak bij de kern van een hogedrUkcel (103( millibar), welke maandag boven Duitsland wordt aangetroffen. Van dat moment gaat de wind naar de zuidoosthoek en warmt het snel Dinsdag of woensdag kan het weer eens 20 graden worden met vol zonneschijn. De komende twee nachten zijn nog behoorlijk koud m nog steeds kans op grondvorst. Vanaf het midden van volgende wef neemt de buienkans weer toe, maar het blijft aan de zachte kant. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag, Noorwegen: Zaterdag bewolkt en re genachtig, ook kans' op sneeuw. In de loop van zondag flinke opklaringen en bijna overal droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en lokaal een bui. Middagtemperatuur onge veer 13 graden, zondag iets lager. Denemarken: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Zondag droger en meer zon. Middagtem peratuur ongeveer 11 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag droog en zonnige perioden. Zondag van het westenuit- -toenemende- bewolking en in Ierland regen. Middag- temperatuur van 10 graden in het noor den tot plaatselijk 17 in het zuiden. België en Luxemburg: Wisselend .bewolkt en een enkele bui. Zondag meer zon en droog. Maxima on geveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag in het oosten nog wolkenvel den en kans op een bui, verder droog en perioden met zon. Minder koel met maxima van ongeveer 17 graden, langs de kusten van Bretagne en Normandië enkele graden lager. Portugal: Droog en veel zon. Middagtemperatuur circa 28 graden. Madeira: Vrij zonnig, maar ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur circa 25 graden. Spanje: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur aan zee meest tussen 20 en 25 graden, landinwaarts maxima tus sen 27 en 33 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 25 graden, aan de zuidstranden enkele graden hoger. Marokko: Westkust: zonnig, aan de stranden in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Maxima tussen 23 en 30 graden. Tunesië: Droog en flink wat zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur aan zee van 21 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, vooral zater dagmiddag ook stapelwolken,maar vrij wel overal droog. De Mistral neemt zon dag in kracht af. Middagtemperatuur za terdag ongever 19 graden, zondag circa 21. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Van tijd tot tijd zon en een enkele regen- of onweersbui. Zondag van het noorden uit droger en meer zon. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden, zaterdag in het zujden nog 24 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vooral op Corsica kans op een bui. Middagtemperatuur van 19 op Corsica tot 24 in het zuiden van Sardinië. Malta: Overwegend zonnig en een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, zondag iets lager. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. In het noordelijke bin nenland ook stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. Maxima onge veer 23 graden, zaterdag nog plaatselijk 28 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig, in het binnenland 's middags ook stapelwolken. Middagtem peratuur ongeveer 30 graden Duitsland: Af en toe zon en vooral in het zuiden een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 16 graden, in het zuiden en zondag ook elders enkele graden lager. Zwitserland: Van tijd tot tijd zon, ook wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Bij Locar no flink wat zon en ongeveer 20 graden. Elders maxima van ongeveer 15 graden. Oostenrijk: In het westen opklaringen en vrijwel overal droog, naar het oosten toe be wolkt en van tijd tot tijd regen. Middag temperatuur ongeveer 15 graden, in het noorden zaterdag koeler. Veel bewolking en van tijd tot tijd re Zaterdag in het westen van Polen droog. Middagtemperatuur ongevee graden, in het uiterste oosten plaats 18 graden. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en énkele bui, in Slow< bewolkt en regenachtig. Middagter ratuur ongeveer 13 graden. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot regen- of onweersbuien. Middagter ratuur van 12 in het westen tot 18 oosten. ZONDAG 21 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon .op 05.38 Zon onder 2 Maan op 02.10 Maan onder 1! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.39 22.15 09.12 21 Laag 04.55 17.45 04.36 1" MAANDAG 22 ME11995 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21 Maan op 02.36 Maan onder 14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.56 23.26 10.29 22 Laag 06.00 18.54 05.41 18 Weerrapporten 19 mei 20 uur: regenbui regenbui half bew. licht bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. Eindhoven D.en Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona zwaar bew Berlijn licht bew Boedapest regen Bordeaux onbew. Brussel regenbui Cyprus onbew Dublin zwaar bew. 'Frankfurt licht bew. Geneve half bew. Helsinki regen Innsbruck regen Istanbul licht bew. Klagenfurt regen Kopenhagen half bew. Las Palmas onbew. Lissabon licht bew Luxemburg 3r bew. half bew. o 13 26 iw6 21 15 w2 15 12 half bew. half bew. Split Stockholm onbew. Warschau regen Wenen half bew. Zurich zwaar bew. Bangkok half bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg licht bew New Orleans zwaar bew New York zwaar bew. TelAviv onbew. Toronto half bew 21 19 21 7 19 13 31 23 19 13 26 15 25 15 17 8 29 16

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6