IRA-rol in grote fraude Zuid-Afrika Tsjechische protestanten gepikeerd door pausbezoek m ER sraël wil grond op Westoever onteigenen Belgische verdachten tugusta-zaak vrij Buitenland Aanklager Balkan-tribunaal goede bescherming getuigen Met z'n tweetjes 204 ffERDAG 20 MEI 1995 Greenpeace mag op olieplatform blijven a si dinburgh» De milieu-organisatie Greenpeace hoeft het olieplat- jrm Brent Spar ten noordoosten van de Shetland-eilanden ooralsnog niet te ontruimen. Dat heeft de rechter in het Schot- Edinburgh gisteren bepaald in een kort geding dat eigenaar lell had aangespannen. De milieu-organisatie houdt het afge dreven platform sinds eind april met 12 mensen bezet, uit irotest tegen het plan van Shell om het gevaarte af te zinken. De Irent Spar is de eerste van circa 60 overbodig geworden plat- irms die Shell wil dumpen. as sixon-postzegel wekt veel wrevel WashingtonDe postzegel van de 37ste president van de VS, Ri- hard Nixon, blijkt even omstreden als de man zelf. Velen vin- len „elke zegel goed als het maar niet die van Nixon is". En er is rm9e en man bekend die consequent 'Ik ben geen boef naast de iostzegel schrijft als hij een brief of kaart verstuurt, daarbij lixon zelf citerend, de enige Amerikaanse president die zich ge- Iwongen zag af treden wegens onfrisse praktijken. De zegel ter rdl« van de vorig jaar overleden Nbcon doet het eigenlijk alleen ped in zijn voormalige woonplaats, het Californische Whittier. luim 28.000 banen weg bij NASA h« ape Canaveral Door een reorganisatie gaan meer dan 28.000 tanen verloren bij het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NA- iA en zijn toeleveringsbedrijven. Dat heeft NASA-directeur Da- liel Goldin gisteren bekendgemaakt. NASA moet van president llinton tot het jaar 2000 vijf miljard dollar (acht miljard gulden) n 'renner van Libanon treedt af k 9 ,n eirqetPremier Rafik al-Hariri van Libanon is gisteren afgetre- 3 len wegens groeiende oppositie binnen het kabinet tegen zijn n ieleid. De president van het land heeft ingestemd met de stap. LI let kabinet zal de komende dagen wijzigingen ondergaan, 5 23ferd vernomen uit welingelichte bronnen. Al-Hariri trad op 22 tober 1992 aan. Hij is miljardair en behoort tot de honderd ijkste mensen ter wereld. ilep-agenten beroven toeristen oekarest» Criminelen in de Roemeense hoofdstad Boekarest bben een nieuwe broodwinning gevonden: verkleed als poli- :man buitenlanders oplichten. Meer dan hoïiderd buitenlan- lers zagen hun dollars en marken al in de zakken van nep-agen- en verdwijnen. De truc begint steeds hetzelfde: een geldwisse- op straat benadert een buitenlander. Dan verschijnt er een agent'. Die wil het paspoort van de buitenlander zien, wijst de mitenlander op het risico van het wisselen van vals geld olgens de westerse valuta in beslag te nemen. Volgens de poli- ie waren zelfs buitenlandse diplomaten die in Boekarest len het slachtoffer geworden van de nep-agenteri. Vernieling in Parijse synagoge arijsi nbrekers hebben ramen stukgegooid van een synagoge in joods gemeenschapscentrum in Parijs. Behalve 25.000 frapc 000 gulden), faxmachines, computers en andgre kantoorap- ratuur namen de dieven uit de synagoge een torah-rol mee. E rden geen antisemitische leuzen aangetroffen. dingen van Saturnus tijdelijk weg Washington De ringen van de planeet Saturnus zullen maan- lag 24 minuten lang niet zichtbaar zijn. Het i ich om de vijftien jaar voordoet als gevolg van de positie die de larde en Saturnus dan ten opzichte van elkaar innemen. De grote telescopen op de wereld zullen maandag gericht lijn op Saturnus in de hoop dat er'nièuwe manen worden ont- lekt. Op eerdere momenten dat de ringen onzichtbaar waren, werden 13 van de 18 ons bekende manen van de planeet ont- lekt. De ringen ontnemen doorgaans het zicht op de manen. gj et Israëlische leger wil hon- Vden hectare Palestijns land de bezette Westelijke Jor- lanoever onteigenen om daar kilometer wegen aan te leg- Dat schreef het Israëlische igblad Haaretz. Premier Rabin :eft het plan volgens de krant goedgekeurd. De Palestijnse ider Arafat noemde het voor men „een nieuwe misdaad de Israëli's". Volgens Arafat is het plan een bending van de internatio- conventies en van de ak- rden die we hebben onder- Jkend". B Volgens Haaretz zal het Israë- Tche leger weigeren zich uit de jalestijnse steden en dorpen te- |ig te trekken voordat de nieu- wegen over op zijn vroegst Jht maanden klaar zijn. Deze die buiten Palestijnse iatsen als Jenin en Ramallah .'en worden aangelegd, maken voor het Israëlische leger logelijk zich ongehinderd te plaatsen in het gebied dat orlopig wel blijft controle- Ook zullen de circa 127.000 inwoners van de 125 joodse ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever gebruik kunnen maken van de nieuwe 'bypass- wegen', waardoor ze minder in aanraking komen met de Pales- tijnen. Bij het rijden door Pales- tijnsé steden en dorpen werden de kolonisten in het verleden vaak het slachtoffer van agres- De weigering van Israël zijn troepen uit de Arabische steden en dorpen terug te trekken, is een van de belangrijkste obsta kels voor het houden van vrije verkiezingen onder de Palestijn se bevolking. De Palestijnen zouden het een aanslag op hun waardigheid en nationale trots vinden als ze zouden moeten stemmen terwijl het Israëlische bezettingsleger nog aanwezig is. De terugtrekking had volgens het autonomiealdcoord al in juli vorig jaar moeten plaatshebben. Israël heeft tot nu toe op Pales tijnse verwijten geantwoord dat de terugtrekking zou zijn uitge steld omdat de Palestijnse Auto riteit niet hard genoeg optreedt tegen islamitische t< lan de vooravond van algeme- e verkiezingèn in België zijn fsteren vier verdachten in het -omkoopschandaal vrij- iten. Onder hen zijn twee iraanstaande medewerkers de Vlaamse socialisten. Ze len sinds februari in de I.uik- Lantin-gevangenis op ver- iking van 'passieve corrup- De kamer van inbeschuldi- igstelling in Luik oordeelde it verlenging van de aanhou- g in verband met het onder- ik niet nodig was. De Vlaamse Socialistische ij (SP), die door het schart- ernstig in het nauw is ge lach t, heeft opgelucht maar ok bitter gereageerd. SP-voor- 'Her Tobback, zelf ook ver- ^"•foord in de zaak, sprak van een loed geregiseerd spektakelstuk iet een perfecte timing om. de Vlaamse socialisten maximaal re beschadigen". Bij het begin van de verkie zingscampagne pakte justitie de vier op en aan het einde ervan komen ze vrij, constateerde hij cynisch. Volgens advocaten van de verdachten heeft het gerecht met de vrijlating een duidelijk politiek signaal willen afgeven, liet lijkt erop dat het gerecht hiermee vlak voor de verkiezin gen iets wil goedmaken, ver klaarde een van hen. Tot de vrijgelaten verdachten behoort SP-penningmeester Etienne Mangé. Verder zijn ook de oud-kabinetschef van Willy Claes, Johan Delanghe, de Brus selse zakenadvocaat Fons Pue- linckx en de gewezen adjunct secretaris-generaal van de SP, Luc Wallyn, op vrije voeten ge steld. Zie ook pagina 7. olomouc hans gertsen correspondent In het fraaie, barokké centrum van de Tsjechische plaats Olomouc heerst een ongebruikelijke be drijvigheid. Terwijl schilderploegen een nieuw - laagje verf aanbrengen op de tientallen monu mentale panden, draaien ook de gemeentelijke plantsoenen- en reinigingsdiensten overuren. Het wat stoffige, ingeslapen universiteitsstadje in Noordoost-Tsjechië maakt zich op voor de komst van het belangrijkste bezoek in haar ruim dui zendjarige geschiedenis. Niemand minder dan paus Johannes Paulus II brengt dit weekeinde twee dagen en nachten door in Olomouc. De overwegend katholieke bevolking van het 110.000 inwoners tellende Olomouc kijkt halsrei kend uit naar de komst van de paus. Maar de pro testantse minderheid is aanmerkelijk minder te spreken over het bezoek. Het hoofddoel daarvan, de heiligverklaring van de in 1620 overleden priester' Jan Sarkander, wordt door veel pro testanten als een slag in het gezicht ervaren. De protestanten zien Sarkander als het symbool bij uitstek van katholieke arrogantie en onverdraag zaamheid. „Begrijp me goed, we hebben niets tegen de komst van de paus. Maar de aanleiding is wat ons betreft bijzonder ongelukkig", zegt Jan Nohavica, predikant van een plaatselijk Evangelisch kerkge nootschap. Waarna een lange uiteenzetting volgt over de bloedige godsdiensttwisten die in het be gin van de zeventiende eeuw woedden in Mora- vië en Bohemen. Twisten waarin Sarkander een dubieuze rol heeft gespeeld. Zo menen althans de protestanten. Volgens Jan Novahica speelde Sarkander als priester een belangrijke rol bij de gewelddadige her-katholisering van de streek. In het begin van de zeventiende eeuw was bijna 90 procent van de bewoners van Olomouc en wijde omgeving pro testant en heerste er een sfeer vein religieuze tole rantie. „Voor de protestanten hier stond de vrij heid van het geweten centraal. Moravië was een toevluchtsoord voor de aanhangers van allerlei gezindten geworden. Tussen protestanten en ka tholieken waren de verhoudingen over het alge meen goed. Maar mensen als Jan Sarkander sta ken de lont in het kruitvat", zegt Nohavica. Wat Sarkander nu precies heeft gedaan, is niet erg duidelijk. De man is door heel wat mysteries omgeven. Zo weten zelfs katholieke historici geen stellig antwoord te geven op de vraag of Sarkan der nu wel of niet was getrouwd alvorens zich aan het priesterambt te wijden. Wat wel vast staat, is dat Sarkander in 1620 werd gearresteerd op be schuldiging van landverraad en dat hij na zware en langdurige folteringen overleed zonder schuld te hebben bekend. Volgens de protestantse lokale bestuurders zat Sarkander achter de verschrikkingen die Polen in 1619 in Olomouc en omgeving aanrichtten. Een leger van zo'n 4.000 katholieke Poolse.huurlingen trok toen plunderend, moordend, verkrachtend en brandschattend door de streek. Honderden protestanten verloren have en goed. Merkwaardig genoeg werd alleen de parochie waar Sarkander priester was ontzien. Het feit dat de van origine Poolse priester enkele maanden voor de terreur naar Polen was gereisd, maakte hem in de ogen van de protestanten nóg verdachter. Monseigneur Eric Peprik, vicaris-generaal van het aartsbisdom Olomouc, wuift de protestantse be zwaren tegen de heiligverklaring van Sarkander en de bedenkingen tegen de rol die de priester zou hebben gespeeld, luchtigjes weg. „Hij is de martelaarsdood gestorven omdat hij zijn kerk, zijn geloof en het biechtgeheim niet wilde verra den", formuleert Peprik. Het is Vrijwel woordelijk een weergave van de officiële Vaticaanse motive ring om Sarkander te kanoniseren. Maar tijdens het gesprek laat ook Peprik, al dan niet bewust, wat twijfels doorschemeren. „Het is allemaal niet zo duidelijk. Je moet niet vergeten dat het zeer moeilijke tijden waren in deze regio." Even later verzucht hij, opnieuw gevraagd naar de protestantse bezwaren tegen Sarkanders hei ligverklaring, dat het allemaal draait om 'de oude strijd tussen tolerantie en intolerantie'. De sug gestie is duidelijk: niet de katholieke kerk is into lerant maar de protestanten. Verdere uitleg blijft achterwege. Aan een nieuwe polemiek zegt de vicaris-gene raal geen behoefte te hebben. „Voor ons is het bezoek van de paus een zegening. Het is een Godsgenade dat de Heilige Vader hier komt en bovendien nog een historische figuur uit deze streek heilig verklaart", aldus Peprik. Maar de Tsjechische protestanten vinden dat de kerk van Rome zich arrogant en weinig fijngevoe lig opstelt. „De leiding van onze gemeente heeft twee jaar geleden al een brief naar de paus ge stuurd om te vragen af te zien van de heiligverkla ring van Sarkander. Pas onlangs, toen alles al rond was, kregen we te horen dal die brief nooit is aangekomen. Wonderlijk, niet?", zegt predikant Jan Novahica ironisch. Voor hem is de heiligverklaring van Sarkander geen ongelukkig incident maar een nieuw bewijs van de Roomse arrogantie. „Niet alleen wij pro testanten, maar ook veel katholieken en niet-ge- lovigen hebben moeite met de eis van de katho lieke kerk dat alle vooroorlogse bezittingen door de staat moeten worden teruggegeven. De kerk had hier voor de oorlog enorm veel grote landerij en en was veruit de belangrijkste grootgrondbe zitter van Moravië." De oorsprong van de enorme bezittingeh van de Moravische katholieke kerk ligt uitgerekend in de periode van de godsdienstoorlogen aan het begin van de zeventiende eeuw. Nadat de protestanten bij de beruchte slag om de Witte Berg in 1620 ver pletterend waren verslagen door de katholieke Habsburgers, vluchtte de protestantse landadel, voorzover niet gedood of gevangen genomen, naar het buitenland. De katholieke kerk en enkele voorname, met de Habsburgers samenwerkende katholieke families pikten die bezittingen gretig in. „Het is wat ons betreft erg wrang dat ze die bezittingen nu allemaal terugwillen hebben", al dus Novahica. Het pausbezoek aan T sjechië maakt, kortom, en kele heel oude wonden weer open. Tsjetsjenië: Russen voeren aanvallen op Rwanda-tribunaal peutert extra geld en mensen los De Russische aanvallen op Tsjetsjeense strijders ten zuiden van de hoofdstad Grozny wor den steeds zwaarder. Het pers bureau Itar-Tass meldde dat gisteren gevechtshelikopters af en aan vlogen en dat om de acht tot tien minuten raketten werden afgeschoten. Donderdag berichtten de me dia dat Rusland een nieuw groot offensief in Tsjetsjenië voorbereidt. De Tsjetsjeense president Doedajev weigert intussen deel te nemen aan door Moskou voorgestelde vredesbesprekin gen. Daaraan zouden ook verte genwoordigers van de pro-Rus sische leiding in Tsjetsjenië deelnemen, meldde Interfax gisteren. De Russische premier Tsjer- nomyrdin had een ronde-tafel- gesprek voorgesteld om een op lossing te vinden voor het con flict. Aan de onderhandelingen zouden onder anderen verte genwoordigers van Doedajev meedoen, maar ook de door Moskou in het zadel geholpen nieuwe Tsjetsjeense regering. De militaire staf van de Tsjetsjeense strijders deelde mee dat Doedajev op deze basis niet wil onderhandelen. Voor zeven getuigen tegen de van oorlogsmisda den verdachte Bosnische Serviër Dusan Tadic heeft openbaar aanklager Richard Goldstone van het VN-tribunaal voor ex-Joegoslavië bescher mende maatregelen gevraagd. Daarmee hoopt de aanklager volgens woordvoerder Christian Char- tier van het tribunaal zeker te stellen dat deze ge tuigen, onder wie ook slachtoffers van Tadic, tij dens het proces in Den Haag verklaringen komen afleggen. Het gaat om onder anderen de vrouw die in het 'dodenkamp' Omarska in Noordwest-Bosnië door Tadic zou zijn verkracht en een gevangene die door Tadic gedwongen zou zijn een medege vangene een testikel af te bijten. De vrouw heeft eerder te kennen te geven dat zij zonder optimale bescherming niet bereid is te getuigen. De aanklager wil dat de zittingen waar de getui gen moeten verschijnen, achter gesloten deuren worden gehouden. Ze moeten bovendien kunnen getuigen vanuit een ruimte naast de rechtszaal, door middel van een videoverbinding, om niet met Tadic te worden geconfronteerd. Eventueel moet gebruik kunnen worden gemaakt van stem- of beeldververvormers. De aanklager vraagt ook om de mogelijkheid om het beeld van de getuige alleen aan de rechters en de aanklager te laten De identiteit van de getuigen wil Goldstone ab soluut geheim houden. Hun gegevens mogen niet aan media of publiek worden bekendgemaakt en voorzover die nu in openbare documenten van het tribunaal voorkomen, moeten hun namen en overige gegevens daaruit worden verwijderd. De aanklager moet de gegevens niettemin wel aan de verdediging van Tadic geven, omdat die in staat moet worden gesteld zich voor te bereiden op het kruisverhoor. Maar hij wil dat dat niet eer der gebeurt dan een maand voor het begin van het proces. Hiermee lijkt hij zoveel mogelijk te willen uitsluiten dat via Tadic, die bezoek mag ontvangen en met familie mag bellen, de identi teit van de getuigen toch naar buiten komt en zij kunnen worden geïntimideerd of bedreigd. De rechters van het tribunaal beslissen op 21 juni achter gesloten deuren over het verzoek van Goldstone. Intussen hebben zes westerse landen hebben gisteren beloofd bijna tien miljoen gulden en 32 extra onderzoekers ter beschikking te stellen aan het Internationale Tribunaal voor Rwanda, dat de daders van de volkerenmoord van vorig jaar moet vervolgen. Aanklager Richard Goldstone. die ook bij dit tribunaal optreedt, had eerder gisteren ge klaagd over schrijnend gebrek aan geld en perso neel. Hij deed dat op een spoedconferentie in Kigali. Daar zijn de 17 landen bijeen die de we deropbouw van het Middenafrikaanse republiek- je Rwanda ondersteunen. De Nederlandse minis ter voor ontwikkelingssamenwerking, Pronk, had Goldstone voorgesteld individuele donorlanden te benaderen omdat de Verenigde Naties de ko mende twee maanden zeker niet met een budget over de brug zullen komen. De 6 miljoen dollar worden bij elkaar gesprokkeld door de VS, Neder land, Duitsland, Noorwegen, Spanje en Zweden. Nederland stelt 21 van de 32 onderzoekers ter be schikking, de VS 10 en Duitsland 1. De Zuidafrikaanse politie is een grote fraudezaak op het spoor, waarbij waarschijnlijk ook het Ierse Republikeinse Leger (IRA) is betrokken. Al met al gaat het volgens de politie om fraude van ten minste 237 miljoen rand (115 miljoen gulden). kaapstad runa hellinga correspondent De fraudeurs beschikten over gestolen certificaten van aande len. Met behulp van gegevens die waren verstrekt door een medewerker van een effecten handelaar, werden de stukken ingevuld en bij banken te koop aangeboden. Een hoge 1RA- man zou bankpersoneel hebben omgekocht Om de vervalste cer tificaten te accepten. Met de opbrengst beoogden de fraudeurs volgens de politie een vijandige overname van drie grote Zuidafrikaanse dia mantfirma's. Een directeur van een van de drie firma's behoort tot de verdachten. Volgens de politie zijn beken de Zuidafrikaanse en internatio nale personen bij de fraude be trokken en was een man met zeer hoge contacten binnen de IRA de leider. Drie verdachten zijn gearresteerd en de politie verwacht nog dertien andere ar restaties in Zuid-Afrika. Volgens een woordvoerder zal de hulp van Interpol worden ingeroe pen om de overige verdachten aan te houden. De politie wil geen namen noemen van verdachten of be trokken bedrijven. Getuigen zijn de afgelopen tijd al met de dood bedreigd. Bacterie uit oertijd tot leven gewekt washington ap Het lijkt wel de film Juras sic Park, maar volgens Amerikaanse wetenschap pers is het wel degelijk waar. Ze hebben, zeggen ze, een bacterie weer tot leven gewekt die stamt uit het darmkanaal van een meer dan 25 miljoen jaar geleden gestorven bij. Vol gens de Amerikaanse on derzoeker Raul J. Cano is de prehistorische microbe niet alleen springlevend, maar produceert hij ook een natuurlijk antibioti cum dat nu wordt onder zocht door een farmaceu tisch bedrijf. Volgens Cano was de bacterie veranderd in een spore toen hij vast was ko men te zitten in het sap van een pijnboom. De spo re heeft vervolgens miljoe nen jaren in barnsteen op gesloten gezeten. liet barnsteen is ontstaan door verharding van het hars van de boom. Sommige bacteriën ma ken sporen om te overle ven. Deze zijn zeer goed bestand tegen chemica liën, hitte en druk. Ze stel len de bacterie zo in staat om lange periodes van in activiteit te overleven, al dus Cano. „Ze bevonden zich in een diepe slaap en wij hebben hen weer ge wekt." Een rapport over het on derzoek van Cano en zijn collega Monica K. Borucki is gisteren gepubliceerd in het toonaangevende we tenschappelijke tijdschrift Science. De studie van Ca no en Borucki doet sterk denken aan het onderzoek dat beschreven is in de ro man en film Jurassic Park. In dat fictieve verhaal stui ten wetenschappers op di- nosaurus-DNA in mugge- lijven die bewaard zijn in barnsteen. Taipei De Japanse tweelingzussen Kin Narita (links) en Gin Kanie zijn samen 204 jaar oud en genieten in hun vaderland bekendheid vanwege hun grote gevoel voor humor. Gisteren kwamen ze per vliegtuig aan in de Taiwanese hoofdstad Taipei. Nooit eerder irt hun lange leven verkeerden ze buiten de Japanse landsgrenzen. In Taiwan zullen ze een bijeenkomst van meer dan duizend tweelingen bijwonen. foto »ap eddie shih

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5