Miljard meer voor vervoer stad en streek edrog in Noord-Holland ij examens vaarbewijs SPIJKERS OOK OP TV! 1 VARA Cok: Uitslag referendum ;eeft een vertekend beeld Binnenland PvdA wil ouderen laten mee betalen aan AOW Op de tast naar de trein Supermarkten blijven open ondanks staking Helmut Kohl toont zich voor de tweede maal een goede buur fERDAG 20 ME11995 irandbom legt bouw rechtbank stil kmaar Een zware brandbom uit de Tweede Wereldoorlog :eft gisteren de bouw van een nieuwe rechtbank aan de Hei deweg in Alkmaar stilgelegd. De bom was te zwaar om te ver ieren, zo bleek na onderzoek van het Explosieven Opruimings- immando. Daarom heeft het commando met een shovel een gegraven van een paar meter diep. Om 13.30 uur is de bom et behulp van een springlading met een enorme klap uit el- lar geknald. Bouwvakkers stuitten gisterochtend tijdens graaf- erkzaamheden in de bouwput op het explosief. Er ontstond iniek, toen uit het gevaarte een lichte rook opsteeg. jgen bijdrage rechtshulp verlagen n haag De eigen bijdragen die nu betaald moeten worden lor mensen die een beroep doen op rechtsbijstand, gaan om- ag. Dat heeft het kabinet besloten in reactie op het rapport et recht bijstand. Uit dat rapport bleek dat een aantal mensen tn eigen bijdrage moet betalen die hun draagkracht te boven at. Op initiatief van staatssecretaris Schmitz (justitie) heeft het binet nu besloten de eigen bijdragen, die het vorige kabinet ist had verhoogd, te verlagen. I let laagste bedrag van een ei- n bijdrage wordt gehandhaafd op 110 gulden, het hoogste be- fag wordt 935 gulden in plaats van 1325 gulden. 'ros zendt Deadline ongewijzigd uit iSTERDAMHet Tros-programma Deadline is gisteravond zon- •t wijzigingen uitgezonden. Dat had de president van de Am- erdamse rechtbank enige uren voordat het programma de cht zou ingaan, in een kort geding bepaald. De eigenaar van n kliniek in Eindhoven wilde de uitzending van een item over n werk voorkomen, omdat inbreuk zou zijn gemaakt op zijn ivacy en een negatief beeld van zijn werk zou worden ge- tietst. De kliniek biedt een alternatieve therapie voor onge- leslijke ziektes. erzekering tegen gebreken koophuis burg» De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) heeft tn nieuwe verzekering bedacht om de koper van een huis te ijwaren van verborgen gebreken. Tegen betaling van een een- alige premie is de nieuwe eigenaar van een huis voor een pe- )de van drie jaar verzekerd tegen alle denkbare bouwkundige technische problemen. Dit maakte de NVM gisteren bekend het makelaarscongres in Tilburg. Een onafhankelijke bouw- uring is een van de voorwaarden voor de verzekering. Voor n huis van een kwart miljoen gulden bedraagt de premie on- veer vijfhonderd gulden. lekroonde radiomaker Uschi dood lversum Bob Uschi, destijds radioprogrammamaker van VRA en NOS, is donderdag na een kort ziekbed overleden. Hij 83 jaar geworden. Uschi maakte in de jaren zestig en zeventig rore met jeugdprogramma's en documentaires, die hij samen aakte met onder andere Kees Buurman, Ed Peereboom, Joop eintz, Gabri de Wagt en Alfred Edelstein. Uschi maakte spraak- akende en vernieuwende documentaires over alcoholisme, rer zeer jonge meisjes en jongens die prostitueerden en een ankbeeld over (de gevolgen van) auto-ongelukken. ma, Hien mensen die in Noord- lland meededen aan de exa- tns vaarbewijs voor de recre- evaart hebben bedrog ge legd. Zij, en mogelijk veel »er kandidaten, waren in het £it van de lijst met antwoor- n. De waterpolitie onder- el van het Korps Landelijke Jitiediensten (KLPD) in Drie- fgen onderzoekt de zaak. ?D-woordvöerder R. van ;s kon gisteren niet bevesti- i dat ook is gerommeld met examen voor m^rifoonbe- zen. 'olgens de Amsterdamse wa- politie heeft een nog onbe- id aantal kandidaten voor het vaarbewijsexamen enkele honderden guldens moeten neertellen om de antwoorden te bemachtigen. Dertien van hen zijn tijdens de examens op 1 april in Alkmaar en Amsterdam betrapt en bekeurd. Wie het lek is en waar het zit, is nog onbe kend. De examenuitslagen van 'verdachte' plaatsen in Noord en ook Zuid-Holland worden hangende het onderzoek ach tergehouden. Volgens Van Rees van de KLPD worden fraude rende kandidaten uitgesloten van verdere vaarexamens. Sinds twee jaar dienen schippers van plezierjachten en speedboten over een vaarbewijs te beschik ken. 1 Vanavond 23.25 uur Nederland 3 Actualiteit en satire. Een nieuw programma met Jack Spijkerman. Uitgesproken Vil Amsterdammers wellicht genegeerd n haag gpd et Amsterdams referendum j de vorming van een adsprovincie is afgewezen, «ft waarschijnlijk een verte ld beeld. Het is goed moge- k dat de bevolking helemaal et tegen de vorming van een oter, slagvaardiger bestuur is. eze opmerkelijke theorie ont- •uwde premier Kok gisteren afloop van de ministerraad. ,Men moest zich over twee ingen tegelijk uitspreken: de pdeling van de gemeente én et opgaan in een groter ver and. Het zou kunnen dat de 'eerstand tegen de opdeling waarder heeft gewogen dan et grotere verband. Als je een tnsterdammer vraagt waar hij uidaan komt vindt hij het niet uk te zeggen: De Baarsjes." olgens Kok is nu een 'time out' an enkele maanden nodig om bekijken wat er verder moet Korter werken leidt wel tot meer banen den haag anp Korter werken met inleveren van loon levert wel degelijk ba nen op. Een arbeidsduurverkor ting van 5 procent doet de werkgelegenheid in personen toenemen met 1,5 a 2 procent, mits de uitkeringen relatief evenveel inleveren. Bij loonma tiging is ook sprake van koop krachtverlies, maar dit wordt niet door meer vrije tijd gecom penseerd. Dat concludeert de Organisatie voor Strategisch Ar beidsmarktonderzoek in haar rapport 'Ruimte aan werk: ar beidsparticipatie en opneem- vermogen van de arbeidsd- markt'. Het OSA constateert dat de grote werkloosheid aan de on derkant van de arbeidsmarkt zal blijven voortbestaan. Bij een te ruglopende vraag naar onge schoold werk, neemt het ar beidsaanbod van (laagopgelei de) herintredende vrouwen en allochtonen jaarlijks met 3 a 4 procent toe. Deze onevenwich tige ontwikkelingen kunnen niet eenvoudig teruggedraaid worden. Wel zijn er volgens de OSA nog mogelijkheden om de vraag naar ongeschoold werk te sti muleren. Zo kunnen eenvoudi ge administratieve werkzaam heden worden afgesplitst van reguliere banen. 'Deeltijd-VUT en minder geld ambtenaren' den haag gpd Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) wil de uitkering voor ver vroegde uittreders (VUT'ers) verlagen naar 65 procent van hun laatstverdiende loon. Daar naast wil de WD-bewindsman een halftijd-VUT instellen voor ambtenaren jonger dan 63 jaar, die dan halve dagen of een hal ve week kunnen werken. Met deze naar eigen zeggen 'afge zwakte' voorstellen wil de mi nister de impasse doorbreken tussen hem en de ambtenaren1 bonden over de bezuinigingen op de arbeidsvoorwaarden. Volgens het regeerakkoord moet vice-premier Dijkstal 1,5 miljard gulden besparen. Dat dacht de bewindsman onder meer te kunnen bereiken door de dure VUT (kosten 2,7 miljard gulden) nagenoeg af te schaf fen. Alleen ambtenaren met veertig dienstjaren zoudeh in zijn eerste voorstel nog kunnen rekenen op een VUT-uitkering van 7t5 procent van het laatst verdiende loon. De bonden we zen dat voorstel echter van de hand. Nu wil Dijkstal alle VUT-uit- keringen voor nieuwe gevallen per 1 januari 1996 verlagen. Sa men met de halftijd-VUT voor ambtenaren onder de 63, wordt het wellicht ook gemakkelijker over te stappen naar een 'flexi bel pensioen'. Het is mogelijk twee jaren in de halftijd-VUT om te ruilen voor één jaar volle dige VUT. Wat betreft een nieuw pen sioenstelsel denkt de bewinds man aan een basispensioen met mogelijkheden voor de ambte naren daarbovenop extra maat regelen te treffen. Voorzitter Vrins van de AbvaKabo, de grootste ambtenarenvakbond regaeert furieus op het nieuwste plan. ,,De minister komt terug op eerdere toezeggingen door de opbrengst van deze maatre gel wel in eigen zak te steken. Het overleg zit dus weer vast." Geld vooral voor Randstad Het kabinet trekt een miljard gulden extra uit voor de verbetering van het stads- en streekvervoer, vooral in de Randstad. Zo krijgen de grote gemeenten onder meer de mogelijkheid meer vrije busbanen aan te leggen. Ook worden enkele grotere projecten in weg- en railvervoer in de Randstad eerder uitgevoerd, zo is gisteren in de minis terraad afgeproken. GPD Geassocieerde Pers Diei Bejaarden met enkel AOW buiten schot den haag gpd DEN HAAG GPD Maandag maakt het ministerie van verkeer en waterstaat de plannen in detail bekend. Maar gisteravond was al duidelijk dat minister Jorritsma de extra in vesteringen in het stadsvervoer wil betalen uit hogere opbreng sten uit het bus- en tramver- voer, die efficiënter moeten gaan werken. Zo moeten ge meentelijke vervoerbedrijven gaan concurreren met particu liere bedrijyen die ook op be paalde trajecten kunnen in schrijven. Dit advies van de commissie Brokx heeft het kabi net vrijwel volledig overgeno men. Minister Jorritsma verwacht dat de tariefstijgingen in bus en tram de komende jaren beperkt kunnen blijven tot hooguit iets meer dan de inflatie (nu 1,5 procent). Een terugkeer naar de tariefstijgingen van 6 procent per jaar zoals in 1993/1994 wijst zij af, omdat zulke forse prijs verhogingen tot gevolg hebben dat passagiers weer voor de au to kiezen. De PvdA wil dat ouderen met een goed aanvullend pensioen na het jaar 2010 AOW-premie gaan betalen. Ook werkenden met een midden- of hoger inko men zullen tegen die tijd meer moeten bijdragen aan een \vel- vaartsvaste' AOW. PvdA-woord- voerder Van Zijl erkent dat hier door „een deel van de afgespro ken lastenverlichting voor de betere inkomens teniet wordt gedaan". De PvdA presenteerde giste ren haar discussienota over de vraag hoe de AOW ook na 2010 betaalbaar kan blijven. Uitgaan de van het meest sombere sce nario over het aantal werken den en 65-plussers in 2035, voorziet de PvdA een verdubbe ling van de AOW-premie (van 14,6 procent naar 29 procent) als de overheid niets doet. De sociaal-democraten willen „de onrust wegnemen door de dis cussie nu te beginnen". De PvdA geeft er de voorkeur aan, zodra dat nodig is, ook AOW-premie te gaan heffen over de hogere inkomens. PvdA-fractievoorzitter Wallage had dat op 1 mei al aangekon digd. Nu wordt de premie alleen door werkenden over de eerste belastingschijf (tot 44.000 gul den) geheven. Daarnaast zou den ouderen met een goed aan vullend pensioen eveneens AOW-premie moeten betalen. Bejaarden met alleen AOW of een klein pensioen blijven bui ten schot. Van Zijl benadrukte dat zijn partij openstaat voor alternatie ven voor de financiering van de AOW. Pas eind dit jaar neemt de partij een definitief stand punt in. WD en D66 wijzen het zwaarder belasten van de mid den- en hogere inkomens van de hand. Dat geldt ook voor de PvdA-bewindsiieden Kok en Melken. De WD noemt het aanpakken van de aanvullende pensioenen een 'straf op de spaarzin'. D66 heeft daar geen moeite mee. De Democraten overwegen ook over de kleinere pensioenen AOW-premie te heffen. D66 toonde zich giste ren teleurgesteld over de 'solo tour' van de PvdA wat betreft de AOW. duivendrecht Een slechtziende vrouw testte gisteren op het NS-station Duivendrecht twee systemen voor de geleiding van visueel gehandi capten. Bij het ene systeem, het Route Informatie Systeem, reageert een sensor op een op de vloer geplakte belijning. Het andere systeem be staat uit pratende wegwijzers die door infrarood licht informatie uitzenden naar een ontvanger. Welk systeem het beste beviel, was niet direct duidelijk. foto anp FNV een beetje teleurgesteld woerden anp Tevredenheid over het aantal stakers en teleurstelling over het feit dat de meeste winkels toch open bleven. Samengevat is dat de reactie van bestuurder W. Noordman van de FNV Dienstenbond over de eerste stakingsdag in het supermarkt bedrijf. In totaal hebben de dienstenbonden van FNV en CNV gisteren 160 stakers in ze ven supermarkten in de regio Rotterdam geregistreerd. Het is de bonden niet gelukt zoveel werknemers te mobiliseren dat de winkels de deuren de hele dag gesloten moesten houden. Al met al toonde Noordman zich niet ontevreden. „De werk gevers gaan tot het uiterste om de winkels normaal te laten functioneren", zei hij. „Dat is ze niet gelukt. Ze hebben te maken gekregen met lange rijen voor de kassa en sluiting van afdelin gen." De dienstenbonden wil len volgende week soortgelijke acties voeren. Waar die worden gehouden, wilde Noordman niet zeggen. De acties zijn het gevolg van een conflict tussen werkgevers en vakbonden over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor de circa 200.000 werknemers in de bedrijfstak. De werkgevers willen niet dat de komende verruiming van de winkeltijden leidt tot een verho ging van de kosten. Daarom willen zij het bestaande toesla genstelsel voor werk in de avon den en in de weekeinden af schaffen. Daarvoor in de plaats zou voor het huidige personeel een systeem van persoonlijke toeslagen moeten komen. Die toeslagen liggen lager dan de huidige. De bonden, die eigen lijk tegen de ruimere openings tijden zijn, vinden echter dat de werkgevers flink moeten beta len voor 'onaangename uren'. Turks meisje mishandeld door skinheads tilburg anp Een 17-jarig Turks meisje uit Tilburg is donderdag avond in haar woonplaats kennelijk uit racistisch mo tief mishandeld door twee skinheads. De daders zijn nog niet gepakt. Dat heeft de politie gisteren meege deeld. Het meisje fietste, aldus haar verklaring, omstreeks 19.15 uur over het Korvel- plein en passeerde twee skinheads. Beide mannen reden samen op een fiets. Bij het passeren kreeg het meisje de woorden 'vuile Turk' toegevoegd. Zij rea geerde niet en voelde even later een klap op het ach terhoofd. Het meisje viel van de fiets maar raakte net niet buiten bewustzijn. Ter wijl zij op de grond lag, zag zij één van de mannen een klauwhamer in de binnen zak van zijn jas stoppen. Even later werd het slacht offer in het gelaat geschopt en geslagen. Daarna fiet sten de mannen verder. Volgens het meisje waren er diverse omstanders die niet ingrepen. Ook heeft zich tot nu toe geen getuige bij de politie gemeld. Het meisje zag kans na de aan slag op eigen kracht thuis te komen. Samen met familie deed zij om 22.00 uur aan gifte. Daarna is zij naar een arts gegaan. Over haar toe stand is niets naders be kend. Ruzie AOV kost ANBO leden en Unie 55+ is boos nukerk anp De tweede ouderenpartij in de Tweede Kamer, de Unie 55+, is 'zeer verontrust' over de gang van zaken in het Algemeen Ou- derenverbond AOV. Bestuur en fractie van de Unie vinden het geruzie binnen het verbond 'onverkwikkelijk' en denken er voorlopig niet over met die par tij te gaan samenwerken, zoals in februari van dit jaar wel is af gesproken. Dat bleek tijdens de algemene ledenvergadering van de Unie gisteren in Nijkerk. Vol gens het bestuur van de unie zien ouderen nu wel in wie wer kelijk 'inhoud geeft aan het mandaat van de kiezer'. Het aantal leden van de Unie 55+ groeit snel. Dat is anders bij de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren die overigens geheel los staat van de AOV. Volgens een woordvoerder van de ANBO hebben de afgelopen tijd tien tallen ouderen per brief hun lid maatschap opgezegd, omdat ze 'het geruzie zat zijn'. Ze verwar ren de ANBO met het AOV. De ANBO, die ruim 200.000 leden telt, zegt al sinds de oprichting van het AOV last te hebben van de verwarring. Het verschil tus sen de ouderenbond en de poli tieke partij blijkt lang niet ieder een duidelijk. Ook de ledenwer ving ondervindt daardoor hin der. AOV-fractievoorzitter Nijpels herhaalde gisteren voor de NOS-camera dat zij niet van plan is om op te stappen. „Er zijn al genoeg mensen bij ons die weglopen omdat ze het er gens niet mee eens zijn", aldus Nijpels. gebeuren. Hij wilde niet uitslui ten dat de volkswil van de Am sterdammers uiteindelijk gene geerd wordt. Oppositieleider Heerma (CDA), oud-wethouder van Am sterdam, vindt dat het afwijzen van de opsplitsing van de hoofdstad niet het einde mag betekenen van de stadsprovin cie. Binnenkort wordt ook in Rotterdam een referendum ge houden over de wenselijkheid van een provincie rond de Maasstad. Heerma vindt dat al leen een vergroting van het ge bied de stadsprovincies Amster dam en Rotterdam kan redden. Zo wordt de vrees van randge meenten voor overheersing door de twee grote steden weg genomen. Het Regionaal Or gaan Amsterdam (ROA) moet worden uitgebreid met de ha vens van Ijmuiden en het Re gionaal Overleg Rotterdam (OOR) met de Drechtsteden. bonn-den haag paul koopman Kohls geheime wens eén prominente plaats in de moderne geschiedenis is al in vervulling ge gaan. Als voortrekker van de Duitse hereniging en langstzittende bondskanselier is hij niet meer uit het collectieve geheugen van Europa te wissen. Maandag begint hij aan zijn tweede hereniging: het aanhalen van de banden met buurland Ne derland. Twee dagen verblijft Kohl op Nederland se bodem ter demonstratie van de 'nieuwe lente' die in de Duits/Nederlandse verhoudingen is aangebroken. Het is snel gegaan. Zomer vorig jaar bevond de relatie tussen Bonn en Den Haag zich nog op een dieptepunt. Tijdens een Europese top op Korfu blokkeerde Kohl de kandidatuur van zijn 'Freund Rudi' voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Dat was pijnlijk, omdat premier Lub bers de ganse natie achter zijn eigen kandidatuur had gekregen. Zo liep niet alleen de demissionai re minister-president, maar heel Nederland bij Kohl een blauwtje op. Inmiddels lijkt de affaire-Lubbers vergeven en vergeten. Na het aantreden van het paarse kabi net ging het eerste officiële Europese bezoek van premier Kok naar Bonn, vorig najaar. „Toen al is de afspraak gemaakt voor twee tegenbezoeken van Kohl, een onofficieel bezoek aan het Catshuis in januari en een officieel bezoek in mei. De Duitse president Herzog komt in het najaar nog op staatsbezoek", zegt directeur Hans van der Voet van de Rijksvoorlichtingsdienst. Hij is ver guld met zoveel Duitse aandacht: „Kok is drie uur in Bonn geweest. Kohl komt nu alweer voor de tweede keer. Het toont de wil van Duitsland om veel aan de relatie met Nederland te doen." Het programma van de bondskanselier is verge leken met eerdere officiële bezoeken aan ons land (Major, Mitterrand) overvol. In twee dagen doet Kohl achtereenvolgens Rotterdam, Amster dam, Den Haag en Delft aan. Hij maakt een rondvlucht boven de Deltawerken, boottocht door de haven Rotterdam, houdt een 'historisch getinte' lezing voor de Erasmusuniversiteit, be zichtigt het Rijksmuseum, ontmoet Kamer en ka binet, heeft een audiëntie en lunch bij koningin Beatrix op paleis Noordeinde, ontmoet de pers en maakt een wandeling door de binnenstad van Delft. Vrijwel het volledige programma laat hij zich vergezellen door zijn vrouw. Maar het meest in het oog springend is het eerste onderdeel van het programma: de aankomst om elf uur 's ochtends en kranslegging bij het monu ment 'De verwoeste stad' van Ossip Zadkine in Rotterdam, die rechtstreeks door de NOS wordt uitgezonden. Het idee voor de kranslegging als 'gebaar van verzoening' is geboren in het Neder landse kabinet maar volgens de Rijksvoorlich tingsdienst onmiddellijk omarmd door Kohl. Kohl, die een jongetje van tien jaar was toen de oorlog uitbrak, is er niet de man naar om de pijn lijke periode '40-'45 tijdens een bezoek aan Ne derland onder de vloermat te vegen, zo heet het. „Juist vanwege dat besef is hij tot in zijn tenen voorstander van inbedding van Duitsland in een verenigd Europa", aldus een nauw bij het proto col betrokken ambtenaar. Volgens burgemeester Peper van Rotterdam is de kranslegging bij het beeld van Zadkine van grote betekenis. „Zadkine is natuurlijk het absolute symbool van vernietigingen hoop tegelijkertijd. Die gedachte leefde ook heel sterk in Duitse kring. Ik vind het een heel bijzonder moment. Het toont de verbinding tussen verleden en toe komst." De veiligheid van de bondskanselier en zijn vrouw is gedurende het tweedaagse bezoek de verantwoordelijkheid van de Nederlandse autori teiten. Volgens de RVD neemt Kohl geen eigen veiligheidsagenten mee, maar worden ook geen ongeregeldheden verwacht. Slechts één burger heeft aangekondigd te willen demonstreren bij de kranslegging. Verenigingen van veteranen en oud-verzetsstrijders hebben laten weten vrede te hebben met het bezoek. Dinsdagmiddag even na vijf uur vertrekt de bondskanselier weer vanaf Zestienhoven naar Bonn. Hoewel het niet de bedoeling is dat voor die tijd plechtige verklaringen of verdragen zijn getekend, gaat premier Kok ervan uit dat het 'goede nabuurschap' dat Nederland met Duits land nastreeft, een nieuwe impuls zal hebben ge kregen. In het eerste jaar van zijn premierschap heeft Kok in elk geval op dit punt al flinke vorde ringen gemaakt. In de twaalf jaar dat de christen democraat Lubbers de scepter zwaaide, reisde Kohl slecht één keer officieel naar de Rijndelta.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3