Randgroepen CDA roeren zich 'U weet hoe het is afgelopen met het Romeinse Rijk' Feiten &Meningen 'Goed onderzoek wilsonbekwamen ka'n soms bittere noodzaak zijn' ZATERDAG 20 MEI 1995 NIEUWSANALYSE „Een experimenteel hersenonderzoek waar bij een demente bejaarde in een scanappa raat ligt dat de vorm heeft van een buis, kan voBr de patiënt belastend zijn. Het brengt zijn gezondheid niet in gevaar, maar de de mente bejaarde kan zich in die koker wel vreselijk angstig voelen. Dan moet de arts afwegen of het onderzoek geestelijk niet te belastend is", zegt medisch ethicus dr. R. Berghmans van het Instituut voor Ge- zondheidsethiek. Hij reageert op het eergisteren versche nen rapport van de commissie-Meijers waarin staat dat medisch-wetenschappelijk onderzoek met wilsonbekwamen ethisch toelaatbaar is. Wilsonbekwamen kunnen dementen, geestelijk gehandicapten of ba by's zijn. De vertegenwoordiger van de wilsonbekwame, ouder of voogd, moet vol gens de commissie-Meijers wél toestem ming geven voor het onderzoek. En als de proefpersoon zelf tegenstribbelt, gaat het experiment ook niet door. Volgens de commissie is dergelijk weten schappelijk onderzoek strikt noodzakelijk, omdat voor een grote groep van deze pa tiënten nog geen goede medische behande ling beschikbaar is. Bij maar liefst zes van de tien verstandelijk gehandicapten is de oorzaak van hun afwijking niet bekend. Zo lang artsen geen diagnose kunnen stellen, kunnen ze de patiënt ook niet gericht hel pen, meent de commissie. In Nederland wordt al wel wetenschapper lijk onderzoek gedaan met wilsonbekwa men. Het rapport van de commissie-Meij- ers benadrukt opnieuw onder welke voor waarden dat mag gebeuren. Voordat artsen aan de slag gaan, moet de medisch-ethi- sche commissie van het ziekenhuis het on derzoeksvoorstel goedkeuren. De commis sie schat bijvoorbeeld hoe groot de kans is dat het experiment bruikbare resultaten op levert. Dr. 1. Glaudemans-van Gelderen, lid van de commissie-Meijers, is één van de weini ge Nederlandse artsen die de oorzaken van verstandelijke handicaps onderzoeken. Ook zij èxperimenteert niet zomaar. „Laatst vroeg de broer van een autistische jongen in onze instelling of ik wilde bekijken of au tisme erfelijk is. De kans op succes bij zo'n onderzoek is zeer klein. Bovendien: die au tistische jongeman kan zeer slecht tegen veranderingen en hij wordt gek als hij in zo'n koker (scanapparaat) ligt. Nou, clan doe ik het gewoon niet." Ze vindt wel dat er in Nederland veel te vveinig wetenschappelijk onderzoek wordt gedaan naar de oorzaak van verstandelijke handicaps. In de Scandinavische landen, de Verenigde Staten én Japan zijn ze op dit ge bied veel verder. „In ons land zijn zwakzin nigen heel lang op een pedagogische ma nier behandeld. Lief en aardig voor ze .zijn, dat was het belangrijkste. Maar een arts kan pas goed werk doen als hij weet wat de pa tiënt mankeert." Zo zijn er in instellingen wel eens missers gemaakt omdat artsen niet wisten wat er met een patiënt aan de hand was. Glaude- mans: „Wij hebben een verstandelijk ge handicapte zeven jaar lang leren lopen. Hij zakte voortdurend door z'n benen, maar wij dachten gewoon dat hij niet wilde lopen. Later bleek uit medisch onderzoek dat hij een aandoening had in de hersenen waar door hij niet kón lopen. Dat is dan wel han dig om te weten." In dit geval heeft de 'proefpersoon' zelf baat gehad bij het medische experiment. Een Alzheimerpatiënt, die aan een ernstige vorm van dementie lijdt, is vaak pas ge schikt voor wetenschappelijk onderzoek als hij zelf al wilsonbekwaam is en er niet meer van kan profiteren. Uit een medisch experi ment met Alzheimerpatiënten die in de be ginfase van hun ziekte verkeerden, bleek achteraf dat een deel van de proefpersonen niet aan Alzheimer leed, maar gewoon ver geetachtig was. „Dan is het onmogelijk om voor deze groep mensen een goed medicijn te ontwikkelenaldus medisch ethicus dr. Berghmans. Hij vindt wetenschappelijk on derzoek met Alzheimerpatiënten noodzake lijk omdat er voor deze groeiende groep nog steeds geen bruikbare behandeling beschik baar is. De Tweede Kamer ging vorig jaar niet ak koord met het wetsvoorstel Medische Expe rimenten omdat wilsonbekwamen vaak zelf niet kunnen profiteren van zo'n onderzoek. Dat hoeft ook niet, concludeert de commis sie-Meijers. Ook wilsonbekwamen kunnen, net als andere mensen, een zekere 'solidari teit' hebben met dé gezondheidsproblemen van lotgenoten. „Het zou doodzonde zijn als we met onze onderzoeken moeten stoppen", vindt Glau- demans. „We hebben sterke vermoedens dat sommige gedragsstoornissen weieens een biologische oorzaak zouden kunnen hebben. Dat willen we onderzoeken. Het is immers een groot verschil of je iemand bij voorbeeld kunt behandelen met anti-epi- lepsie medicijnen of dat hij in een dwang buis voortdurend kalmerende middelen moet slikken." DEN HAAG. CARINE NEEFJES 'Als het slecht gaat, laait de bloedgroepenstrijd in de partij weer op „Wij zijn niet over de bloedgroepen in het CDA begonnen, maar partijvoorzitter Helgers", sneert L. de Snaijer van de Beerninkstichting. „Hij wil meer katholieken in de fractie, ten koste van de hervormde kamerleden. Waar zijn we dan mee bezig? Dat kunnen wij niet over onze kant laten gaan. We willen geen herrie schoppen, maar een signaal afgeven. Anders zullen we actie ondernemen." H. Helgers mag dan inmiddels het praten over katholieken en protestanten als een 'non-dis cussie' hebben afgedaan, zijn aanvankelijke pleidooi voor ver nieuwing, verjonging en meer katholieken in de Tweede-Ka merfractie heeft wel discussie bij de achterban losgemaakt. E. Bilder, voorzitter van de Be weging Christelijke Koers (orthodoxen in het CDA): ,,Ik hou niet van dat gepraat over bloedgroepen, maar als we het er dan toch over hebben: Na tuurlijk zijn de gereformeerden getalsmatig duidelijk overbe- deeld in de partij. Dat vergeet Helgers Alle pogingen van de partijtop ten spijt om de geest van de drie kerkelijke bloedgroepen in het CDA (katholiek, gerefor meerd en hervormd) weer terug in de fles te krijgen, lijkt de aloude tegenstelling bij een deel van de leden wel degelijk te le ven. Niemand heeft er zin in en iedereen is zich bewust van de risico's van een opleving van deze discussie, maar het bloed kruipt letterlijk waar het niet gaan kan. MOED Achter de facade van rust en ra tionaliteit in de eens zo geoliede partij gaan heel wat emoties en sentimenten schuil. Die komen boven, nu het electoraal en in houdelijk niet al te best gaat. De conservatief-katholieke baron Van Boetzelaer is begin dit jaar vanwege onvrede met de koers uit de partij getreden en de Ka tholieke Politieke Partij begon nen. De katholieke Brabander J. Houben,ex-fractievoorzitter in Provinciale Staten, zei vorige maand zonder blikken of blo zen: „Heerma schrikt menig Brabander af'. En: „Wij missen een voor zuiderlingen aanspre kend figuur". Daarna deed het Limburgse ka merlid Van der Linden van zich spreken. Vorige week dreigde hij in een interview in deze krant een afsplitsing van zijn partij niet uit te sluiten als de zuidelijke regionale afdelingen niet meer te vertellen krijgen en er geen conservatievere koers wordt gevaren. „Er heeft in het CDA een fors vervreemdings proces plaatsgevonden, vooral door de Haagse cultuur." De fractie kreeg deze week een boze brief van de H.K.J. Beer ninkstichting, een hervormde club die het 'christelijk-histori- sche gedachtengoed' binnen het CDA 'levend wil houden'. De honderd partijleden, meren deel oud-CHU'ers, zijn ge schrokken van de uitlatingen van de CDA-voorzitter. Die be pleitte het overigens al bestaan de beleid dat kamerleden die meer dan twaalf jaar in de Tweede Kamer zitten, naar iets anders moeten uitkijken. Hun plaatsen zouden moeten wor den ingenomen door vrouwen, jongeren en katholieken. Stichtingsvoorzitter De Snaijer: „Dat betekent dus dat Helgers, die pas dertien weken in dienst is, gewoon de laatste vijf her vormde kamerleden Deetman, Mateman, Boers-Wijnberg, Soutendijk en Smits weg wil hebben. Die zitten èr namelijk straks allemaal langer dan Staatssecretaris Van der Linden luistert naar de Kamer. twaalf jaar. En daarvoor in de plaats komen dan katholieken. Dat kan toch niet! Het CDA is toch uit drie partijen ontstaan?" De brief wordt ondersteund door het Hervormd Beraad, een vereniging binnen het CDA van driehonderd oud-CHU'ers. „Ik heb het gevoel dat we weer drie partijen zijn, net als vijftien jaar geleden tijdens de fusie. Terug naar af dus. Heel jammer", al dus voorzitter Koetsier. Hij wil dat Helgers nu eens publiekelijk vertelt wat hij precies heeft be doeld met zijn uitspraken. „Het FOTO ARCHIEF gebeurt allemaal in de achteraf- kamertjes. Hij moet de moed hebben de leden te vertellen hoè het zit, anders kan hij beter naar een andere baan omzien." Zo hard is de Beweging Christe lijke Koers niet. Deze lobby groep ijvert al jaren voor een meer orthodox-christelijke koers van het CDA. In de vorige CDA-fractie was de oud-CHU'er Van Leijenhorst hun kandidaat. De eis van meer hervormden kan op hun warme sympathie rekenen. Hen is echter het hoge aantal gereformeerden een doorn in het oog. In de huidige kamerfractie zitten er maar liefst negen, tegen negentien katholieken en vijf hervormden. Voorzitter Bilder: „Helgers wil zo graag luisteren naar zijn ach terban, maar hij doet dat nogal selectief." Op het Binnenhof wordt het ru moer uit het land genegeerd. „Voor ons is de affaire afge rond", is de enige reactie van Heerma's woordvoerder. De hervormde kamerleden willen niets met de acties te maken hebben. „Dat lijkt me niets voor het Hervormd Beraad", zegt Smits, die wel eens een verhaal houdt voor deze club. Het mogen dan voornamelijk rechtse randgroepen in het CDA zijn die zich roeren, wat zij te weeg brengen wordt exact om schreven in de brief van de Beerninkstichting aan de partij. „De beeldvorming van het CDA wordt steeds meer een chaoti- sche. De indruk bestaat dat lei ding ontbreekt en dat iedereen (inclusief de voorzitter) maar wat doet. Het optreden van de heer Helgers zouden wij als symptomatisch willen bestem pelen. Het is in elk geval geen incident. De vervreemding van de achterban gaat nog veel ver der dan wij dachten." DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Zuideuropese landen maken zich zorgen om dreiging van moslimfundamentalisme Hij wil geen onheilsprofeet zijn. Maar de dreiging van het mos limfundamentalisme in Noord- Afrika is al veel te lang door Eu ropa genegeerd. En dus zegt António Maria Pereira met ge past gevoel voor dramatiek: „U weet hoe het is afgelopen met het Romeinse Rijk. Daar zijn de barbaren binnengevallen. Dat staat ons nü nog niet te gebeu ren, maar over tien of twintig jaar is dat een serieuze bedrei ging". De in de buitenlandse politiek gelouterde Portugees is niet de enige die zo'n nachtmerrie vreest. Aan de zuidflank van de Europese Unie en de NAVO groeit bezorgdheid over de rommelende situatie rond de Middellandse Zee. 'Paniekzaaierij' gromden diplo maten op het NAVO-hoofd- kwartier begin dit jaar nog toen •secretarisgeneraal Willy Claes het moslimfundamentalisme had uitgeroepen tot 'de grootste uitdaging sinds het einde van de Koude Oorlog'. Maar Claes' alarmkreet heeft in middels weerklank gevonden. De NAVO is een officiële 'dia loog' begonnen met de Maghreb-landen. De regerings leiders van de Europese Unie beslissen volgende maand op hun top in Cannes over een even omvangrijk als omstreden pakket financiële hulp aan Marokko, Tunesië, Egypte en Is raël. Zo moet de armoede als voedingsbodem voor het funda mentalisme worden weggeno men. Op militair terrein werd juist deze week in Lissabon bekend gemaakt dat de marines van Portugal, Spanje, Frankrijk en Italië hun krachten bundelen, terwijl ook de landmachten van de 'zuidelijken' nauwer gaan sa menwerken. „Als voorbereiding op wat nu nog een wellicht vage dreiging is, maar binnen afzien bare termijn ernstige vormen kan aannemen: de instabiliteit in Noord-Afrika", zegt Pereira. Als voorzitter van de buiten land-commissie van het Por tugese parlement en lid van de regerende PSD van premier Ca- vaco Silva is hij een van dè gangmakers achter die.'zuidelij- ke solidariteit'. Zijn bezorgdheid is groot. Want onder Duitse in vloed heeft Brussel 'lang de nei ging gehad oostwaarts te kijken' en zich blind te staren op de voormalige communistische landen. In Zuid-Europa leven echter an dere besognes, zegt Pereira, na melijk 'dat er mensen in Afrika doodgaan van de honger en dat er in de Maghreb iets broeit'. Hij waarschuwt dat de bevol- Armoede in de Arabische wereld: een buitenwijk in Cairo, het kanaal wordt als riool gebruikt. kingsexplosie in de Arabische wereld samen met de barre ar moede en de corruptie een ex plosief mengsel vormen: „Die mensen zien onze westerse rijk dom op de TV, terwijl hun fun damentele levensbehoeften worden ontzegd. Wij vrezen een stroom van miljoenen immi granten, die naar het Eldorado- Europa willen komen". Nu al kampen vooral Frankrijk en Spanje met grote kolonies Arabische immigranten. Veilig heidsdiensten vrezen dat fun damentalistische stromingen, waaronder mogelijk ook ge welddadige groepen, onder de immigranten hun recruten zul len ronselen. Pereira gelooft heilig in de do minotheorie die ook in Amerika vaak is te horen over de ontwik kelingen in de Arabische we reld. Die theorie wil dat als het militaire regime in Algerije de burgeroorlog met de moslim opstandelingen verliest, het door Iran gefinancierde funda mentalisme zich als een olievlek zal verspreiden over de buur landen. Zelfs de relatief stabiele men. Ook onderzoekster Fernanda Faria noemt de immigratiegol ven en een mogelijk domino-ef fect zorgwekkend. „Het grootste gevaar is dat de rotzooi in Alge rije overslaat naar andere lan den. Dat leidt tot instabiliteit. Voor het overige is het grappig dat zij ons als de grote bedrei ging zién, al trekken ze daar mi litair geen conclusies uit. De le gers van landen als Algerije, Marokko en Tunesië zijn voor het Westen geen partij", zegt de wetenschapster van het presti gieuze Instituto de estudos estra- tégicos e internationals, het Por tugese Clingendael. De legers van de Noordafrikaanse staten zijn weliswaar stevig bewapend, maar hun slagkracht laat te wensen over. De Maghreb-landen hebben onderling ook te veel niet veref fende rekeningen uitstaan om hun krachten tegen het Westen te bundelen. „Militair gespro ken vormen alleen de lange-af- standsraketten en het Algerijnse nucleaire programma een be dreiging", meent Faria. Een deze week in Lissabon goedgekeurde geheime studie van de Westeuropese Unie is evenmin erg alarmerend over de militaire situatie rond de Middellandse Zee. Wel wordt in de studie gewaarschuwd dat ge welddadige regimes (zoals Li bië) of terroristische bewegin gen het broze evenwicht in de regio gemakkelijk kunnen ver storen. De mogelijkheden voor het Westen om de ontwikkelingen in de Maghreb-landen te beïn vloeden, zijn overigens gering, schrijft de Spaanse parlementa riër Moya in een speciaal rap port voor de NAVO. Het aan de macht laten komen van funda mentalistische regimes in de hoop dat die snel aan hun eigen falen ten onder gaan, is volgens de Spanjaard een wel heel on aantrekkelijke optie. Oogluikende steun aan de kei hard optredende veiligheids troepen van Algerije en Egypte is echter ook niet zonder risi co's. In Algerije zijn al meer dan tienduizend doden gevallen bij de nu vier jaar durende oorlog tussen het leger en de gewapen de tak van het islamitische heilsfront. Frankrijk en Amerika wisselden hun stilzwijgende steun aan het leger af met op roepen tot verzoening. Het on samenhangende en ongecoör dineerde westerse optreden heeft de situatie echter geen ,Voor Algerije hebben we nog steeds geen beleid gevonden", erkent de Portugees Pereira. „Steunen we het leger, dan be schadigen we de democratie. Steunen we de democratie, dan weten we zeker dat de funda mentalisten aan de macht ko men. Zoals het er nu voor staat, kunnen we het militaire regime niet steunen. Maar eerlijk ge zegd: de Franse opstelling in Al gerije is van cruciaal belang, dus laten we maar afwachten wat de nieuwe president Chirac doet." De vraag welk antwoord het Westen dan wél moet geven, heeft inmiddels geleid tot een bijna klassiek machtsspel. Op papier is gekozen voor een combinatie van economische hulp door de Europese Unie met een geruststellend bedoel de militaire 'dialoog' van de NAVO met de Arabische landen. Maar het hulpprogramma van elf miljard gulden dat Brussel nu aan de EU-regeringsleiders voorstelt, is bij zuinige en op het oosten gerichte landen als Duitsland en Nederland slecht gevallen. Zij vinden het pro gramma slecht onderbouwd en de hulp weggegooid geld. De toenadering die de NAVO tot de Maghreb-landen heeft gezocht, is daar slecht gevallen. Voorlopig gaat het nog heel voorzichtig om een vrijblijvend gesprek over defensie-aangele genheden. „Maar de funda mentalistische oppositiegroe pen zien in de NAVO een in strument van het Amerikaanse imperialisme", zegt de onder zoekster, „terwijl de regeringen in de Maghreb-landen zelf het gevoel hebben dat ze nu als nieuwe vijand worden gebrand merkt." LISSABON PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2