De strijd van de PvdA-dissidenten Actiedag Schiphol Milieubeweging moet weer leren actievoeren mostaat lager zetten, zo maar man brengen van Schiphol is 30 het vliegtuig instappen. Terwijl miljoen uitgetrokken. Er is een een vlucht naar Athene meer Groenfonds om de bevolking in energie kost als een jaar lang je de omgeving een beetje vrien- huis warm stoken." delijk te stemmen. Heel handig Zij: „Alleen al voor het aan de om bijvoorbeeld verenigingen Programma actiedag De landelijke demonstratie tegen de uitbreiding van Schiphol begint zondag om 13.30 uur bij het NS-station op de luchtha ven. Vanaf het station wijzen medewerkers van Milieudefensie de weg naar het Jap Dellaertplein, de plek in het hart van Schiphol waar de manifestatie plaatsvindt. Daar start om 13.45 uur een demonstratieve tocht langs de vertrekhallen. Om 14.30 uur begint op het Jan Dellaertplein een optreden van Freek de Jonge. Twintig minuten later is de beurt aan Mathilde Santing en band. Vanaf 15.20 uur zijn er toespraken van onder meer Ineke Ebbers van het Platform Leefmilieu Regio Schiphol, milieuprofessor Lucas Reijnders en. fractievoorzitter Paul Ro- senmöller van Groen Linksi'De popgroep Tröckener Kecks sluit de manifestatie vanaf 16.30 uur af. en zwembaden geld toe te stop pen, komt heel sympathiek over. Intussen ontbreekt het re aliteitsbesef dat de luchtvaart nog maar zo kort bezig is het leefmilieu aan te tasten. De bur gerluchtvaart bestaat weliswaar honderd jaar, pas de laatste vijf tien jaar wordt er op zo grote schaal vervuild. Het Hoogheem raadschap kan aan de hand van het slib nu al vaststellen dat de grond als gevolg van de lucht vaart is vervuild. Moet je je voorstellen als we honderd jaar verder zijn." Hij: „En het aspect veiligheid hebben we dan nog niet ge noemd." Dochter De Poldermannen zwaaiden deze week een van hun doch ters uit. Ze ging als scholiefe van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem met haar klas op stu diereis naar Italië. Het sneed met name door Riens ziel dat de school 'zonder discussie' had gekozen voor het vliegtuig als vervoermiddel. „Er had best per trein kunnen worden gereisd. Ach, laat ik er niet teveel over zeggen, anders geeft dat nog ru zietoestanden met de achter ban." Zij: „Je bedoelt de kinderen?" Hij: „Ja. Maar je kunt moeilijk zeggen: 'Ga jij maar als enige per trein'. Een kind kun je niet in zo'n uitzonderingssituatie brengen." Met gedragen stem vraagt hij nog even spreektijd voor een slotwoord. Hij wil nog wel een statement kwijt, een ouderwets marxistisch puntje. Rien decla meert een met bloedrode inkt gestyleerde regel uit het com munistische manifest 'Proletari ërs aller landen, verenigt U': „Proletaren hebben niets meer te verliezen dan hun ketenen ze hebben een wereld te win nen'. Naar Riens gevoel hebbei deze woorden aan actualiteits waarde niets ingeboet. „Alleei zijn die ketenen verdomd com fortabel geworden. Ze zijn vai fluweel, nu. Lekker vliegen naa Florida of weet ik veel. Ik zou i dereen willen voorhouden da we verschrikkelijk geketend ziji aan dit luxueuze leefpatroon dat verslavend is en funest voo het leefmilieu. Zo, toch nog eei socialistische boodschap." Zij: „Ik vind het verschrikke lijkldinken." Zowaar toch nog even twees p#lt in de eenheid die dez tweehoofdige milieubewegin sinds jaar en dag vormt. ZATERDAG 20 MEI 1995 Poldermannen leggen zich niet neer bij uitbreiding Schiphol Als het kon, zouden ze Schiphol het liefst in een gestaald kader plaatsen. Opdat de nationale luchthaven niet kan uitdijen tot mainport. Maar Marian en Rien Polderman leven niet in Utopia, ze wonen in de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Demonstreren, anderen waarschuwen tegen de groeiende overlast van het almaar intensievere vliegverkeer, de stem verheffen tegen de groeistuipen van wat hij een staat in de staat noemt, ver der reiken ook hun mogelijkheden niet. Maar het zij ze nagegeven, Marian en Rien Polderman doen het met de gedrevenheid van getuigers die wéten waarvoor ze staan. SPAARNDAM GERARD VAN PUTTEN Natuurlijk staan ze morgen op Schiphol, een gebied waar met name de nogal dogmatisch in gestelde Rien normaal kilome ters omheen fietst. Ze hebben veel gemeen. Hij is journalist, zij yoert eveneens geregeld de pen. Ze delen de opvatting dat het beter is te leven in een leefbaar landschap dan in de luxe die ten lippendienst aan de lucht vaart brengt. Op den duur zal daar uiteindelijk een harde lan ding op volgen, zo vrezen ze. En reken maar dat het failliet van het milieu dan uitgesproken kan worden. PvdA'ers uit overtuiging wa- ^pn de Poldermannen. En nog steeds zijn ze lid. Wat heet, ze bekleden kaderfuncties in hun woonplaats. Zij is voorzitter van de gemeenteraadsfractie, hij af delingsvoorzitter. Maar toch, het valt de Poldermannen van daag de dag zwaar hun geloof in de partij te behouden. Om hen heen zagen ze de laatste jaren tallozen zo veel concessies aan hun principes ten aanzien van Schiphol doen, dat een ferm uitgesproken 'neen' gaandeweg werd ingewisseld voor een ge dogende attitude. Zij: „Het standpunt dat bin den de partij doorklinkt, is zoals onderhand iedereen er tegen over staat: 'Je houdt het niet te gen, laten we er maar het beste vantnaken'." Moet je net de Ppldertnannen hebben, die laten zich niet zo maar van hun overtuiging af brengen. Welwillend knikken haar Schiphol uit economisch- en werkgelegenheidsbelang, dat moet sommige partijgenoten maar weten. Maar dan moet er van de Poldermannen niet wor den verlangd dat ze 'folderen' voor de Provinciale Statenver kiezingen. Hij: „Wij konden dat pro standpunt niet uitdragen. De gedachte dat met de uitbreiding van Schiphol de maatschappij was gediend, vonden we leu genachtig. Daar wilden we niet de boer mee op in Spaarndam. Onze partij heeft een poosje aan de goede kant van de streep ge staan. Was kritisch ten opzichte van Schiphol. Het partijstand punt konden we enthousiast uitdragen en verdedigen. Op dit moment bevinden we ons in een dissidente positie. Een hele rare ervaring." Pistool De minst slechte partij, dat is de PvdA tegenwoordig voor Rien. Niet meer, niet minder. Ideolo gisch voelt hij zich meer ver want aan GroenLinks, maar ja, dat is een getuigenispartij die nauwelijks invloed heeft op de gang van zaken in de politiek. „Daarom kies ik met het pistool gericht op m'n hoofd voor de Partij van de Arbeid", zegt hij. Zij: „Ik denk dat je geen PvdA'er meer tegenkomt die niet af en toe z'n twijfels heeft over het lidmaatschap." Nee, dan was het vijftien jaar geleden wel anders. Toen wist de PvdA zich gesteund door een electoraat, groot genoeg om 'tot hiér' en niet verder' te roepen tegén Schiphol, i'Kom socialis ten trekt ten strijde, kom socia listen weest paraat', het was destijds nog een leuze waarmee je linkse mensen voor het milieu in beweging kon krijgen. Hij: „Felix Rottenberg is een symptoom voor de huidige situ atie in de partij. Staat gewoon voor een bepaald soort rare Nieuwflinksachtige mentaliteit, die eigenlijk niet in de Partij van de Arbeid thuishoort. Een jaar of vijftien geleden hadden we hier in Noord-Holland een heel ander college, nog met gedepu teerden als Willem van der Knoop en Jaap IJf. Toen nam de PvdA het naar mijn gevoel enig juiste standpunt in inzake Schiphol, namelijk dat het niet kan in deze omgeving. Het vier banenstelsel was ooit provinci aal beleid, dat is op de een of andere wonderlijke manier in de vergetelheid geraakt. Waar Van der Knoop en IJf voor vreesden, is nu realiteit. Het verkeer rond Schiphol loopt vast, heel de Haarlemmermeer is geasfalteerd. Een luchthaven in de bebouwde kom, het kan eenvoudig niet. Maar meneer Rotterberg cum suis hebben met hun modieuze, Nieuw Flinksachtige ideeën deze op vatting onder de tafel gescho ven. Trouwens, met alle respect voor minister Margreet de Boer, het hele milieubeleid is kenne lijk buiten beeld geraakt bij de Partij van de Arbeid." Zij: „Niet alleen binnen de Partij van de Arbeid is daar sprake van, je hebt te maken met een maatschappelijke ver schuiving. Een cultuurverande ring. Overheid en bedrijfsleven stonden in het verleden lijn recht tegenover elkaar, konden eikaars bloed wel drinken." Maar volgens Rien Polderman heeft Schiphol zich de laatste jaren zo goed weten te verko pen dat menigeen nu geneigd is de uitstoot van kerosine en de geluidhinder voor lief te nemen. Hij: „Ze hanteren dezelfde ge raffineerde verkoopmethode als Coca-Cola. Het wordt erin ge stampt dat mensen moeten vliegen. Daardoor krijg je de ra re situatie dat mensen die 's winters milieubewust de ther- Ook 'studeerkamertypes' bij demonstratie op luchthaven De Vereniging Milieudefensie is 'heel tevreden' als morgen vijfduizend mensen naar Schip hol komen om te protesteren tegen de uitbreidingsplannen. Volgens Milieudefensie bestaat er in Nederland geen traditie meer van demonstreren. Ook de milieubeweging houdt zich vooral bezig met het schrijven van rapporten en het meepra ten in commissies. De'landelij ke manifestatie op Schiphol moet het begin markeren van een ommezwaai. „Wij willen de traditie van milieudemonstra ties in ere herstellen", aldus een woordvoerder van Milieudefen sie. De milieubeweging wil op nieuw leren actie te voeren. Milieudefensie zegt een goe de argumentatie belangrijk te vinden, maar wil nu ook zoVeel mogelijk mensen mobiliseren om de steun, zichtbaar te ma ken. Daarbij moet een duidelijk conflict ontstaan. „Pas als poli tici voelen dat ze verwijderd ra ken van breed gesteunde opvat tingen in de maatschappij en er een conflict beslecht moet wor den, zullen zij hun plannen bij stellen", zo schrijft actiecoördi nator Wijnand Duyvendak in het recent uitgegeven 'Dossier Schiphol'. Het aantal demonstranten zondag geldt onvermijdelijk als graadmeter voor de steun van de milieubeweging bij de strijd tegen de vijfde parallelle start en landingsbaan. Met optre dens van cabaratier Freek de Jonge, zangeres Mathilde San ting en de popgroep Tröckener Kecks heeft Milieudefensie haar best gedaan om veel publiek te lokken. De organisatie heeft daarnaast maar liefst 300.000 exemplaren verspreid van een speciale actiekrant. De professoren, studeerka mertypes en techneuten binnen de milieubeweging maken zon dag - nog wat onwennig - ge bruik van de kennis die Milieu defensie heeft op actiegebied. Een bont gezelschap van groe peringen als de Stichting Na tuur en Milieu, het Platform Leefmilieu Regio Schiphol en de Milieufederatie Noord-Holland heeft namelijk getekend als me de-organisator. De meningsverschillen zijn even bijgelegd. Vrijwel iedereen binnen de milieubeweging is te gen een verdere groei van het vliegverkeer, maar daarmee Drie burgemeesters planten in 1973 bomen op de plaats waar de toen omstreden vijfde baan was gepland. V.l.n.r. De Gouw (Haarlem), Van Stam (Haarlemmermeer) en IJsselmuid^n (Haarlemmerliede en Spaarnwou de). ARCHIEFFOTO houden veel overeenkomsten op. Milieudefensie wijst bij voorbeeld de aanleg van een vijfde baan faliekant af, terwijl Natuur en Milieu 'meedenkt' met Schiphol en een alternatief baanstelsel heeft ontwikkeld. Het Platform Leefmilieu Regio Schiphol is tegen een parallelle vijfde baan, maar heeft vanwege de uiteenlopende belangen van de vijftig aangesloten omwo nendenorganisaties geen kant en klaar standpunt over hoe de startbanen wèl moeten liggen. De demonstratie moet de kroon worden op het offensief om de Tweede Kamer te bewe gen zich tegen het uitbreidings- besluit van het kabinet te keren. Na het uitlekken van een reeks rapporten met voor de groei plannen ongunstige conclusies •over milieuvervuiling en werk gelegenheid, begint Milieude fensie met het nodige optimis me aan de actiedag. De boom- plantdag vorig najaar in het 'Bulderbos' in Vijfhuizen heeft eerder bewezen dat het moge lijk is duizenden mensen tegen Schiphol op de been te bren gen. Milieudefensie heeft meer in petto, voor het geval de Haagse politiek niet luistert. „Als de Tweede Kamer toch voor de vijfde baan kiest, gaan we ons beraden op fellere acties", zo klinkt het strijdlustig. Met de onverwachte actie van een groepje 'alpinisten' donderdag op het stationsgebouw van Schiphol gaf de organisatie daarvan al een voorproefje. Veel andere milieuclubs moeten nog wat wennen aan dit soort toe standen, met de bijbehorende ronkende actietaai. Jan Fransen van de Stichting Natuur en Milieu - de organisa tie die oneerbiedig ook wel een 'standpuntenmachine' wordt genoemd' - zal er morgen bij zijn. De luchtvaartspecialist bij uitstek denkt dat de milieube weging al blij mag zijn met en kele duizenden deelnemers. „In dit tijdsgewricht krijg je geen grote demonstraties meer bij el kaar, zeker niet op milieuge bied." Zijn collega Rolf van Arendonk van de Noordhol landse milieufederatie zegt dat het probleem wel degelijk leeft, maar ook hij betwijfelt of erg veel mensen te porren zijn tot actie. „Demonstreren is een beetje uit de tijd. Maar mis schien blijven mensen ook thuis omdat ze denken dat alles toch al is beslist." Ineke Ebbers van het Plat form Leefmilieu Regio Schiphol durft geen schatting te doen van de opkomst. „Schiphol is een complex probleem. Kernwa pens, daar kon je vroeger voor of tegen zijn. Maar bij Schiphol is het niet zo zwart-wit. Veel mensen zijn tegen bepaalde on derdelen van de uitbreidings plannen, maar zijn het met an dere dingen wel eens." De Zwanenburgse huisarts Cees van Ojik zal present zijn om een signaal te geven aan de Haagse politiek dat de huidige plannen niet door de beugel kunnen. Van Ojik, al een kwart eeuw actief tegen Schiphol, is het echter ook niet eens met het standpunt van Milieudefensie. „Schiphol loopt vol als je niets doet aan het baanstelsel. Dat is rampzalig voor de omgeving, daarom moet er een vijfde ge draaide baan komen." Volgens Van Ojik zijn veel mensen 'zeer bezorgd' over de groei van Schiphol. „Maar tus sen bezorgdheid en naar de monstreren zit een grote stap. Velen denken dat het toch alle maal niets uitmaakt. Zelf heb ik ook weinig hoop dat het wat uithaalt. Maar ik doe mee aan de demonstratie, al was het al leen maar om later te kunnen zeggen: ik was erbij, ik heb in ieder geval geprobeerd om iets tegen deze plannen te doen." Freek de Jonge: „Het is heel dubbelzinnig om te demonstreren te gen een zaak waarin steeds meer geld omgaat en die steeds meer klanten aan zich weet te binden. Verzetten tegen dingen waar we met z'n allen aan deelnemen, dat is het eigenlijk. Achterhoedege vechten voeren. Toch is het goed dat er nog men sen zijn die het opbrengen om 'ho' te roepen te gen de uitbreiding van Schiphol. Het zit erin dat ze belachelijk worden gemaakt, daarom verklaar ik me solidair met ze. Daarom'sta ik er morgen. Het vervelende is dat menigeen monddood wordt gemaakt door de economische belangen die Schiphol vertegenwoordigt. De zwijgende meer derheid gro'eit, omdat de luchthaven zo veel werkgelegenheid biedt. Een heleboel mensen zijn dus volkomen ingepakt door de Betuwelijn, door Schiphol, kortom door de welvaart. Ikzelf ook. Want natuurlijk zit ik hier niet slecht in Muider- berg, in mijn mooie optrekje met alles erop en er aan. Maar op gezette tijden word ik eraan herinnerd dat Schiphol niet ver weg is. Als de wind voor mij niet gunstig staat, woon ik pal beneden de aan- vliegstrook. Het kan hier bar en boos zijn, als er drie vliegtuigen in een minuut overkomen. In Nederland wordt er uitbundig naar gestreefd voor vele andere landen uit te lopen. Schiphol moet een mainport worden, terwille van de eco nomische vooruitgang bestaat hier de neiging om met alles genoegen te nemen. Wat vroeger gratis was, daar moet nu voor betaald worden. Zwem men bijvoorbeeld. Toen ik jong was kon je dat in de zee doen, nu moet ik in een bak chloor duiken. Te krankzinnig voor woorden. Neem de PvdA, in het verleden toch een partij die er nogal wat ideologische denkbeelden op na hield. Nu is de PvdA volkomen blind voor bepaal de ontwikkelingen in de maatschappij. Werkgele genheid is nu hot item, milieu een gepasseerd station. Wat wil je ook met Kok,.een Nijenrode- jongen? Inleveren, dat kunnen we niet meer. Met z'n allen houden we de schijn op het geluk tegemoet te gaan, in werkelijkheid is het racen naar de af grond." „Als dochter van een piloot was ik in het verleden beslist niet anti-Schiphol. Mijn halve leven heb ik in Amstelveen gewoon, dus ik weet wat het is om vliegtuigen boven m'n hoofd te hebben. Maar nu de luchthaven almaar groter blijft groeien, vind ik het de hoogste tijd mijn stem te laten horen. Het loopt onderhand de spuigaten uit met de vervui- ling. Kijk, we zitten hier met z'n velen bovenop elkaar in een klein land aan het einde van enkele ver vuilde riviertjes. Dit landje is over-geïndustriali- seerd en als gevolg daarvan het vuilste van West- Europa. Vanwege mijn achtergrond weet ik beter dan wie ook dat Schiphol veel werkgelegenheid biedt. Maar toch wordt het tijd om eens met z'n allen goed na te denken. Vaak is het zo dat we eerst half moeten verdrinken voordat er maatre gelen worden overwogen. Onderzoeken hebben uitgewezen dat in de om geving van Schiphol meer kanker voorkomt dan elders in het land. Er zou dus wel eens een ver band kunnen bestaan met de uitstoot van kerosi ne. Dan heb ik het niet eens over al dat lawaai dat het vliegverkeer veroorzaakt. Desondanks moet er van Schiphol zo nodig een mainport worden ge maakt. I let gevolg? Dat Nederland op den duur een vuilnisbelt wordt waar het nauwelijks nog leefbaar zal zijn. Ik weet wel, vanwege het economisch belang zal het moeilijk zijn bepaalde dingen terug te draai en. Maar wat is er bijvoorbeeld op tegen om ons meer op de trein te concentreren? Al was het maar in vakantietijd. Ik zal niet beweren nooit meer met het vliegtuig naar een vakantiebestem ming tê gaan, maar wel gedoseerd, eens in de zo veel tijd. Ik heb dat eens in een café geopperd, nou, ik kreeg bijna ruzie. Er bestond absoluut geen animo om bepaalde dingen op te geven. Persoonlijk heb ik dit jaar gekozen voor de auto- slaaptrein. Ik ga dit jaar naar Italië en de hond gaat mee. Onderweg krijg je Van de conducteur een seintje dat-ie mag worden uitgelaten. Ideaal. Een lofzang op de trein inderdaad, het vliegtuig mag wat mij betreft voorlopig even opvliegen." Mathilde Santing:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18