Leidsch Dagblad II 066 wil meer geld lalen bij ouderen RECREATIEVILLA'S I (Clachtenli jn examens aat nu al roodgloeiend Redden wat er te redden valt Omstreden oorlogsmisdadigers leven niet meer erste actie in supermarkten flopt Precies 51 uur zwerven tussen Neude, Blaak en Kalverstraat GOED NIEUWS opgeesten Poltergeist in Druten. Met een echte compu- worden de spookver- hijnselen opgespoord. IJDAG 19 ME11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40778 LOSSE NUMMERS 1,65 Kinkel weg 7 Klaus Kinkel probeert zijn benarde FDP te redden door als voorzitter I af te treden. Als minister blijft hij wel aan. klachten over de eindexa- ïs stromen binnen bij het ndelijk Aktie Komittee Scho ren (LAKS). In de eerste drie gen van de landelijke eind- amens zijn er al zeker 900 te- oontjes binnengekomen. Het KS kreeg vorig jaar in de hele amenperiode 1.500 telefoon- Het LAKS is dan ook verrast de stortvloed van klachten >'n korte tijd. Paul van Achterberg van het iKS denkt dat de moeilijk- idsgraad van de examens iskunde, Duits en Neder- ïds-tekstverklaren de belang- kste oorzaak is van de enorme eveelheid klachten. Volgens hterberg waren die examens !qq lidelijk te moeilijk. Ook denkt Jat er dit jaar zoveel klach- binnenkomen omdat de ichtenlijn bekender is gewor- meer leerlingen weten hun verhaal kwijt kun- 00 uur lt< De problemen waar scholie- i over vallen zijn heel divers, wordt geklaagd over de in houd van de examens, maar ook over de omstandigheden waaronder het examen wordt gemaakt. Achterberg: „Op een school hebben de leerlingen twintig minuten in het donker gezeten tijdens de examens, zonder dat de tijd werd ver lengd. Wat ook veel problemen geeft zijn de kermissen in Zaan dam en Dronten; op sommige scholen hebben ze daar wel vier dagen last van. De drie scholieren van het LAKS die de telefoontjes aanne men, noteren alle klachten. Niet voor ieder probleem is een op lossing te vinden. Vaak is het moeilijk te bepalen in hoeverre bijvoorbeeld geluidsoverlast eindexamenleerlingen hindert. Toch probeert het LAKS zoveel mogelijk te doen door te bellen met de betreffende school, de inspectie of de Centrale Exa mencommissie Vaststelling Op gaven (CEVO). De klachtenlijn is tot en met 30 mei dagelijks van 12.00 tot 18.00 uur bereikbaar. Het tele foonnummer is 06-300153. hartsburg Met hulp van twee buren tracht Stoney Ingram in het Amerikaanse plaatsje Hartsburg zijn koelkast en andere spullen buiten de greep van het wassende water te houden. Behalve door wervelstormen worden inwoners van diverse zuidelijke Amerikaanse staten belaagd door het snel stijgende water van de Mississippi. Tot nu toe heeft het noodweer al vijf mensenlevens gekost. foto ap» kelley mccall Van Dijk A Q Voorhouter Rob I 2/ van Dijk had in De Kuip geen lekkere avond als keeper van Feyenoord 10-5 verlies tegen Ajax. Verkeerschaos rond Den Haag den haag gpd Den Haag is de komende week nauwelijks per auto te bereiken, omdat enkele snelwegen rond de stad tijdelijk worden afgeslo ten in verband met wegwerk zaamheden. Scheveningen zal op Hemelvaartsdag onbereik baar zijn via Den Haag-Cen trum. Vanaf vanmiddag (17.00 uur) is Rijkweg 44, Amsterdam-Lei- den-Wassenaar-Den Haag. bij het binnenkomen van de Hof stad afgesloten in beide richtin gen. Vooralsnog geldt de maat regel voor 24 uur. Bezoek aan Den Haag-Centrum is alleen mogelijk via een 'puzzelrit' door de stad. Vanuit het centrum zijn Wassenaar, Leiden en Amster dam slechts via de A4 ten oos ten van Den Haag te bereiken. Een extra probleem is dat de Utrechtse Baan, de invalsweg vanuit Utrecht, doodloopt op het afgesloten deel van de A44. Doorgaand verkeer, onder an dere naar Scheveningen, is daarmee geblokkeerd. En door het centrum is de badplaats on bereikbaar, omdat vrijwel elke straat is opgebroken in verband met stadsvernieuwing. haarlem arthur maandag haag gpd 66 wil dat bejaarden met een aanvullend pensioen bin- :n vijf jaar maximaal zeven procent meer belasting aan betalen. De maatregel levert dan 2,5 miljard gulden :r jaar op. Zo wordt voorkomen dat de AOW-premie na )10 de pan uitrijst. verkiezingsprogramma. Daarin wordt reeds over de oprichting van een 'egalisatiefonds' ge sproken, een soort spaarpot om de hausse van 65-plussers na 2010 van een goede AOW te verzekeren. Om dat fonds te vullen kiest D66 ervoor ouderen met een aanvullend perlsioen (over dat aanvullende deel) tot circa 20.000 gulden per jaar be lasting te laten betalen. Bejaar den met alleen AOW blijven dus buiten schot. Volgens D66 is het plan om verschillende redenen verdedig- staat in een nog ke notitie die over twee weken ordt gepresenteerd. Tot grote itatie van D66 komt coalitie- :noot PvdA vandaag al met voorstellen hoe de AOW in toekomst betaalbaar kan ijven. D66-woordvoerster verwijt de PvdA 'on- gedrag', omdat de irtij niet samen met D66 een wilde maken, interne D66-notitie over AOW borduurt voort op het baar. Zo is er geen belasting be taald over het loon dat voor het pensioen opzij is gelegd. Vervol gens genieten ouderen na hun 65-ste een laag belastingtarief (16,8 procent, over de eerste 45.000 gulden) omdat zij geen AOW-premie hoeven te betalen, zoals de werkenden. D66 wil nu geleidelijk aan wel AOW-premie gaan heffen over het aanvullend pensioen. Intern wordt gesproken over een be lastingtarief voor bejaarden van 23 tot 24 procent. Andere mo gelijkheden Qm het egalisatie fonds te voeden, zoals het zwaarder belasten van hogere en middeninkomens en het ver hogen van de AOW-leeftijd naar 67 jaar, wijst D66 van de hand. Van de zes Nederlandse oorlogsmisdadigers die in 1952 uit de gevangenis in Breda ont snapten en naar Duitsland ontkwamen, zijn er vier niet meer in leven. Alle ophef die de afgelopen tijd over de mogelijke uitlevering van de zes is ontstaan, is deels op verkeerde feiten gebaseerd. Alleen de 79-jarige H. Bik ker en de 73-jarige A. Touseul leven nog. Vorige week ontbrandde naar aanleiding van de uitzending van het NOS-Journaal opnieuw een discussie over in Duitsland verblijvende Nederlandse oorlogsmisdadi gers. Gisteren mengde ook nazi-jager Si mon Wiesenthal zich in de zaak. Hij riep de Duitse bondskanselier Kohl op de zes in Breda ontsnapte mannen, die tot levens lang waren veroordeeld, te laten vervolgen. Het ANP meldde gisteren nog dat het ging om de 'nu 79-jarige H. Bikker, de 77- jarige S. Borgers, de 73-jarige K. Faber, de 76-jarige W. van der Neut, de 79-jarige W. Polak en de 73-jarige A. Touseul'. De dood van Borgers en Van der Neut blijkt echter al uit een jaarverslag van mr. P. Brilman, de landelijk officier van justitie die is belast met de opsporing en vervolging van oor logsmisdadigers. Dit jaarverslag van Brilman verscheen eind april 1989. Dat ook Polak en Faber niet meer leven, bleek eerder dit jaar toen het blad Panorama een overzicht gaf van de lot gevallen van Nederlandse oorlogsmisdadi gers. Dienstenbonden van FNV' >eft o''n hebben vanmorgen een 6 °in 'inlijke nederlaag geleden in conflict met de supermark- apporfn- De voor vandaag uitge- drach :hreven stakingen bij vijf su- ermarkten in de Rotterdamse regio zijn geflopt. Omdat er wei nig belangstelling bij werkne mers was om te staken bleven vier van de vijf winkels open. Alleen bij Albert Heijn in Oud-Beijerland besloot de be drijfsleider de winkel dicht te houden, omdat hij maar twee r had. De bonden Zoekt u Een Leren Bankstel Tientallen modellen leverbaar Hein Chrispijn 4000m: antiek interieur HERKOOP VAN DE LAATSTE 100 LUXE VANAF250.000.- EX. BTW V.O.N.. Kiikdum Nieboer Gemako 070-358 28 65 probeerden het supermarktper- soneel in staking te krijgen, na dat de werkgevers gisteren het ultimatum van de bonden naast zich hebben neergelegd. Het conflict draait om verruiming van de winkeltijden en toesla gen in de avonduren. Gebittenrover actief in Lisse lisse wim wegman Een nog onbekende man heeft gisteren geprobeerd het kunst gebit af te troggelen van een vrouw uit Lisse. De man, die zich voordeed als een student van de Universiteit van Delft, vertelde de vrouw dat hij bezig was met een onderzoek naar het gebruik van gevaarlijke stof fen in kunstgebitten. Als ze wilde meewerken, zou er binnen het uur een koerier voor de deur staan om haar ge bit op te halen. Als er inderdaad gevaarlijke stoffen in zouden zitten, kon ze op kosten van haar zieketekostenverzekeraar een nieuw gebit krijgen. De Lis- sese vertrouwde het niet hele maal en vroeg de 'student' naar zijn naam en zijn telefoonnum mer. Dat weigerde hij te geven. Haar tandarts en verzekeraar bleken vervolgens niets van het onderzoek af te weten. In de Alphense regio was vo rig jaar ook al een gebitten-dief actief. Die slaagde er toen in verschillende mensen van hun kunst-tanden en -kiezen te ont doen. De politie in de Duin- en Bollenstreek gaat er vooralsnog vanuit dat de poging in Lisse een losstaand incident is. Ze heeft in elk geval niet meer mel dingen binnengekregen. Bram (links) en Bojan op een moment dat Bram nog geen last had van hallucinaties, foto mark lamers leiden johan zwaanmoeten geholpen worden met het rangschik ken van het monopoly-geld en vooral Bram heeft het zwaar. Hij staart apathisch voor zich uit. Waar hij met z'n gedachten zit is onduide lijk en zal altijd onduidelijk blijven, maar even lijken Neude, Coolsingel en Kalverstraat geen deel uit te maken van zijn belevingswereld. „Vannacht heeft hij last gehad van een flinke inzinking", meldt Bojan. „Hij was er op een ge geven moment heilig van overtuigd, dat hij les zat te geven aan bejaarden op een boot. Dat zei hij tenminste, wij konden verder ook niets Karst is ook verre van fris. Zou hij begrijpen waarom al die mensen om de speeltafel gegroe peerd staan? Zijn dobbelstenen komen na de worp lusteloos tot stilstand. Een blonde assis tente verplaatst hierna de smurf waar de letter K op staat geschreven. Alsof de duvel ermee speelt, weigert de klok die de afgelopen vijftig uur en 55 minuten trouw de tijd heeft weggetikt, de kleine secon- denwijzer rond te laten gaan. Hilariteit alom. Een lid van het 'ondersteunend personeel' geeft een paar klappen op de klok, zodat deze weer vrolijk verder tikt. Zo kan toch exact na 51 uur de misthoorn worden geblazen en de cham pagne worden gedronken. „En vanavond krij gen we door een of andere pipo van de ge meente deze medaille uitgereikt. Die moeten we dus straks maar weer even teruggeven." 'N.R.M.S.' Het staat gegraveerd in een niet meer dan drie centimeter grote medaille. Daar heb je dan 51 uur je best voor gedaan. De af korting staat voor Nederlands Record Monopo ly Spelen. Afgemat als ze waren, brachten vier leden van de Leidse studentenvereniging Quin- tus gisteren de ludieke recordpoging tot een goed einde. Na de 3060ste minuut werd slechts zes uur geslapen. „Het schijnt dat je hartrit mestoornissen krijgt als je nu langer gaat- sla pen." Woensdag, 15.30 uur. Bram Engbers, Karst Folkerts, Harold Nelissen en Bojan Michels van Kessenich zijn, na bijna dertig uur, bezig met hun negentiende spelletje monopoly. Het tem po is niet al te hoog en de mannen zitten erbij als na een avopdje flink 'bier hakken' op de so ciëteit. Ze hebben echter de afgelopen drie, vier we ken in de voorbereiding op de recordpoging geen druppel alcohol aangeraakt. En tijdens het 'trainingskamp' afgelopen weekeinde bij Harolds ouders thuis heeft het kwartet van dis puut Con DOMO plus Homo ook alleen maar een beetje gefietst en gewandeld. „Maandag avond zijn we op tijd naar bed gegaan. Meer hebben we aan de voorbereiding niet gedaan." Donderdag, 12.30. Het laatse half uur van de in totaal 51 hele uren is ingegaan. De Quinten Noordwijkse lama overleden aan TBC noordwuk ad van kaam Bewoners, en dan vooral kinde ren, van de bloemenbuurt in Noordwijk is met klem verzocht de dierenweide aan de Fre/sia- laan te mijden. De lama die in de dierenweide stond, overleed gisteren aan TBC. Het kadaver is overgebracht naar de Rijks universiteit in Utrecht. Daar wordt onderzocht welke vorm van tuberculose het hier betreft en of er sprake is van een gevaar voor de volksgezondheid. Volgens A. Doolhuizen van de GGD in Noordwijk is er voorals nog geen reden tot paniek. De gemeente heeft op de dieren weide binnenhekken geplaatst om contact tussen mens en dier te voorkomen. TBC kwam rond de eeuwwisseling veel voor in Europa. In de 'derde wereld' wordt de ziekte nog regelmatig geconstateerd. Door de in stroom van vele migranten duikt TBC de laatste jaren hWr en daar weer op. Niet alleen mensen, ook runderen kunnen besmet zijn met TBC. Lama's zijn afkomstig uit het hoogge bergte van Zuid-Amerika. In Noordwijk zijn inmiddels scholen, omwonenden en huis artsen geïnformeerd. Ook bij de andere dierenweide in Noord wijk zijn voor de zekerheid hek ken geplaatst. HET WOORD IS AAN Otto Weiss Sommige mensen kun je niet er ger verbitteren dan door de juiste conclusies te trekken uit hun ar gumenten. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur 17 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's-9 Regio11,12,13,15 Religie12 Sport19,21,23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en vooral later bui en. Minimumtemperatuur om streeks 3 graden en in het binnen land vorst aan de grond. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden. Matige westenwind, kracht 3. Duitse makelaar Schneider in VS gearresteerd bonn peter van nuusenburg correspondent De 61-jarige Duitse pro jectontwikkelaar jürgen Schneider, die werd ge zocht wegens een van de grootste oplichtingsprak tijken uit de Duitse ge schiedenis, is gisteren in de Amerikaanse stad Mia mi in Florida gearresteerd. Hij was in april verleden jaar spoorloos verdwenen, nadat hij zijn houwimperi- um failliet had laten gaan. Hij liet schulden na ter hoogte van zeven miljard mark (ruim 7,7 miljard gulden). Schneider werd gisteren ondekt toen hij parkeerde voor een bank in het cen trum van Miami. Hij heeft zich volgens de FBI niet te gen zijn arrestatie verzet. Zijn vrouw Claudia werd later opgepakt in hun huis in Hallendale. Het echt paar wordt vandaag voor geleid aan de rechter. Dan zal waarschijnlijk ook over uitlevering aan Duitsland beslist worden. De zaak-Schneider is een van de spectaculairste mis daden in de Duitse witten- boorden-criminaliteit. De grootste bank van het land, de Deutsche Bank, ging voor honderden mil joenen het schip in. Het commentaar van een van de topmannen van de bank, dat het hier slechts om 'peanuts' ging, wekte een storm van verontwaar diging onder de andere slachtoffers van de bouw gigant uit Frankfurt. De verdwijning van Sch neider gaf voedsel aan de meest fantastische specu laties. Zo zou hij onder an dere een gevangene zijn geweest van moslim-fun damentalisten in de Iraan- se hoofdstad Teheran. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat ia goed nieuws. Dus n I N..m: 1 Adres: i proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Ie bezorging, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vnjdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1