President Clinton zwaait voor het eerst met veto Buitenland Amman wil relatie met Israël bevriezen Mitterrand adieu Geintje met Margriet JL 'Boren naar aardgas is ramp voor Venetië' Moskou is bereid tot gesprek met Tsjetsjenen Vreemde zaken in Middellandse Zee Roebel herstelt zich, maar verder is het louter ellende INDERDAG 18 ME11995 Press OPA Deutsche Pre1 jsschop: Overspel zit in de genen Jisschi t. gMRURGH De kerk moet overspel niet veroordelen, vindt de an- jcaanse bisschop van het Schotse Edinburgh. Het is de mensen et aan te rekenen dat ze vreemd gaan. Zo heeft God hen ge- ijgei hapen. Het zit in de genen, aldus Richard Holloway in een in- orde priew. ,,Ik ben geen voorstander van polygamie", aldus Hollo- opgi ay. „Maar ons instinct is wel polygaam. Als we dat weten, kun- enwe onze driften makkelijker beteugelen." Aaartsbisschop zie arey van Canterbury heeft afstand genomen van de uitspraken oudi in zijn collega, eve lm (uurste juweel ter wereld geveild heve« Een peervormige diamant met een gewicht van 100,10 iraat is gisteren op een veiling in Genève voor 26,5 miljoen gul- fcn van de hand gegaan en daarmee het duurste juweel ter we- l^.00 'ld geworden. De Saudische sjeik Ahmed Fitaihi, die het hoog- 0 s' ebod uitbracht, zei de prijs redelijk te vinden. "it go« Vakbondsman Kirkland in de tang itd op ^hington Tegenstanders van Lane Kirkland, de voorzitter <Cor( in de 13 miljoen leden tellende Amerikaanse vakbondsfedera- in t 'AFL-CIO, hebben genoeg steun verzameld om hem tot aftre- cn te dwingen. Kirkland (73) heeft gezegd dat hij zich in okto- zevt ?r kandidaat stelt voor een negende termijn van twee jaar. aar sommige aangesloten vakbonden vinden dat hij vernieu- ing tegenhoudt. De tegenstanders zeggen al 7 miljoen stem- ien (53 procent) te hebben verzameld voor een motie tegen rkland. lutobom Algerije velt 13 mensen piers Bij een aanslag met een autobom in Algerije zijn giste- n zeker 13 mensen gewond geraakt, onder wie twee kinderen, et politiebureau van Khmis Mhechna, even ten oosten van de nog gerijse hoofdstad Algiers, raakte zwaar beschadigd. Islami- ng ti iche extremisten hebben tijdens hun driejaar durende op- gstel and tegen de regering al vaker aanslagen gepleegd op politie- :eru| ireaus en woningen van agenten. olitie hield Chaplin in de gaten ;anne« Filmkomiek Charles Chaplin werd wegens zijn ver- eende communistische sympathieën in de gaten gehouden ior de Zwitserse politie vanaf het moment dat hij zich in 1953 U)ï een villa aan het meer van Genève vestigde. Dat zegt de hrijver Pierre Smolik in zijn boek 'Chaplin après Chariot' haplin volgens Charlie). Chaplin ging in Zwitserland wonen n te ontkomen aan de communistenjacht in de VS. Hij over- ed er in 1977 op 88-jarige leeftijd. ibische nummer twee zit thuis vast inden Majoor Jalloud, de man die jarenlang beschouwd is als 'nummer twee' van Libische bewind, staat onder huisarrest. 3 at schrijft het Britse blad Jane's Defense Weekly op gezag van bische oppositiebronnen. Jalloud is al maanden niet meer in ;t openbaar gezien. Hij ontbrak in september bij de viering van [verjaardag van de Libische revolutie. Ook zouden officieren e banden onderhielden met Jalloud zijn weggezuiverd. Veto VS treft tegen Israël gerichte resolutie Veiligheidsraad tel AVIV ad bloemendaal correspondent De jongste landonteigening door Israël in Jeruzalem heeft de regering van Jordanië in een moeilijk parket gebracht. Het Jordaanse parlement, toch al niet geestdriftig over het vredesverdrag, heeft gisteren in meerder heid aangedrongen op bevriezing van de betrekldngen met de joodse staat. Zestig van de tachtig parlementsleden willen dat de Jordaanse ambassadeur in Tel Aviv wordt teruggeroepen en dat de Israëli sche ambassadeur in Amman wordt uitge wezen. Minister van buitenlandse zaken Kabariti verklaarde in een reactie dat de re gering de gevoelens van het parlement ern stig opvat. Maar hij zei ook dat het parle mentaire verzoek niet bindend is. Volgens Kabariti zal het vannacht uitge sproken Amerikaans veto over een Veilig heidsraad-resolutie tegen de onteigening van 53 hectare land in Oost-Jeruzalem ne gatieve gevolgen hebben voor het hele vre desproces in het Midden-Oosten. „Het zou bovendien een slechte indruk achterlaten over de neutraliteit van de Amerikanen als bemiddelaars en als actieve steunverleners aan het het proces", zei hij. Jordanië bestuurde Oost-Jeruzalem tot 1967, toen het in de Zesdaagse Oorlog door Israël werd veroverd. In 1988, na het uitbre ken van de Palestijnse opstand, legde ko ning Hussein de toekomst van de Westelij ke Jordaanoever, met inbegrip van het Ara bische deel van Jeruzalem, in handen van de Palestijnen. Maar de Jordaanse koning beschouwt zichzelf nog steeds als be schermheer van de islamitische heiligdom men in de stad en de acties van Israël in Je ruzalem worden in Amman met argusogen Israël en Jordanië tekenden in oktober 1994 een vredesverdrag. Sindsdien hebben Jordaanse regeringsvertegenwoordigers voortdurend herhaald dat de vrede snel concreet resultaat moet opleveren. „Pas als er vooruitgang wordt geboekt in het onder handelingsproces met de Palestijnen en de economische voordelen van het akkoord zichtbaar worden, zullen de gewone Jorda- niërs de vrede accepterenzei onlangs de Jordaanse ambassadeur in Tel Aviv. Het verzet tegen de betrekkingen met Is raël is het grootst in de Jordaanse midden klasse en onder aanhangers van de politieke islam. Onmiddellijk na de parlementsbij- eenkomst van gisteren vergaderde het Isla mitische Actie Front (1AF), de politieke par tij van de Moslim Broederschap. Samen met een paar kleine linkse en Nasseristische partijen beschikken de broeders over een derde van de parlementszetels. Bezuinigingen inzet van strijd niet Republikeinen Bill Clinton heeft het 28 maanden in het Witte Huis uit gehouden 'zonder', en dat is langer dan veel van zijn voorgangers. Maar de Amerikaanse president staat nu op het punt om voor het eerst gebruik te maken van zijn ve torecht. Hij kondigde gisteren aan te zullen weigeren zijn handtekening te zetten onder een pakket bezuinigingen dat door het door Republikeinen gedomineerde Congres zal worden aangenomen. lopen begrotingstekort, dat rond de 200 miljard dollar be draagt en zonder verdere maat regelen over zeven jaar tot 350 miljard dollar zal zijn opgelo pen. Maar over de maatregelen die daarvoor nodig zijn verschil len de meningen. Clintons veto zal slechts gaan over een pakket van 16 miljard dollar aan door de Republikei- WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Democratische president en de Republikeinse meerderheid in het parlement staan aan de vooravond van een felle strijd over het toekomstige begro tingsbeleid. Het uiteindelijke doel van beide is een eind te maken aan het uit de hand ge nen voorgestelde bezuinigin gen. Die zijn echter symbolisch voor de totaal andere benade ring van de Amerikaanse begro tingsproblemen. De Republikei nen willen het mes zetten in het onderwijs aan kinderen uit kansarme gezinnen, in banen plannen voor jongeren, in drug bestrijdingsprogramma's voor scholen en in de overheidssteun aan het vrijwilligerswerk. De Democraten beschuldigen dé Republikeinen ervan te be zuinigen over de rug van de minderbedeelde Amerikanen, alleen om de rijkere burgers een belastingvoordeeltje te kunnen geven. Dat zal het centrale the ma worden in de politieke strijd die de komende maanden los barst, en zal doorwerken in de verkiezingscampagnes van vol gend jaar. Daarbij moet Clinton de kiezers zien terug te winnen die vorige herfst naar de Repu blikeinen zijn overgelopen. Clinton zal de komende we ken overal rondbazuinen dat de Republikeinen onverantwoord te werk gaan en dat alleen hij en zijn Democraten echt voor de belangen van de laagste en middenklasse opkomen. Daar zitten de kiezers die Clinton vol gend jaar zal moeten overtuigen om in hun eigen belang op hem te stemmen en niet de 'fout' te herhalen die zij uit onvrede over zijn beleid, zo geven de Democraten toe in novem ber hebben begaan. raudezaak 'eft Belgische ikbeweging GEL "IRESPONDENT de Brusselse afdeling van de ialistische vakcentrale ABW 'olgens de Belgische justitie inlang fraude gepleegd. Per- eelsleden van de vakcentrale den tientallen jaren zwarte ij mies hebben ontvangen, de vakantietoeslagen zou- met zwart geld zijn aange- I. Het geld zou afkQmstig van niet aan het hoofdkan- afgedragen contributies. ABW is nauw verwant aan iaamse Socialistische Partij, op zijn beurt in opspraak is de Agusta-smeergeldaffai- istitie deed deze week een al in het kantoor van de AB- afdeling in Brussel en door- i' ht de woningen van enkele soneelsleden. In totaal wer- zeventien mensen gehoord, ewel er nog niemand in staat beschuldiging is gesteld, t justitie over harde bewijzen de fraude te beschikken, ij de ABW werd gisteren )itterd gereageerd op het stip van de inval van justitie, dagen voor de Belgische 0 kiezingen op 21 mei. Het on- zoek naar de fraude werd al èbruari dit jaar gestart. AB- •bestuurders noemden het m toeval', dat justitie tot vlak ir de verkiezingen heeft ge- :ht met een daadwerkelijk reden. linister VS laakt jacht op )llega Brown 5HINGTON Rtr-AFP parus Na twee mislukte pogingen heeft hij het voor elkaar. De 62-jarige Jacques Chirac (links) betrok gisteren in Parijs het presidentiële Elysée-paleis. Zijn 78 jaar oude voor ganger Mitterrand trad na veertien jaar af als president van Frankrijk. In het hoofdkwar tier van zijn Socialistische Partij aan de Parijse rue Solférino werd Mitterrand vervolgens als held binnengehaald. Gisteravond benoemde Chirac Alain Juppé tot premier. Ver wacht wordt dat Juppé nog vandaag de samenstelling van zijn kabinet bekend maakt. Aangenomen wordt dat het belangrijke ministerie van economische zaken, financiën en begroting toevalt aan Alain Madelin. Chirac heeft beloofd bestrijding van de werkloos heid hoog op de agenda te zullen zetten. foto reuter jackynaegelen Ottawa Terwijl gouverneur-generaal Romeo LeBlanc in Ottawa met een heggeschaar manipuleert, ziet ook prinses Margriet daar van de lol wel in. De prinses brengt momenteel een zevendaags bezoek aan Canada. foto epa david chan Adriatische Zee dreigt stad te verzwelgen ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Burgemeester Massimo Caccia- ri van Venetië heeft opnieuw de noodklok geluid. Gasboringen voor de kust van de regio Vene- to, zoals gepland door de Itali aanse olie- en aardgasmaat schappij Agip, zullen het al be staande proces van verzakking een extra en noodlottige impuls geven. Cacciari, in de rug gesteund door geologen, meent dat de stad jaarlijks een tot twee centi meter zal wegzakken als gevolg van de boringen. Als Agip, zoals in de lijn der verwachting ligt, 15 jaar actief is in het noord westelijke deel van de Adriati sche Zee, zal Venetie na afloop 20 centimeter zijn verzakt, bijna net zoveel als het totale aantal centimeters dat de stad sinds het begin van deze eeuw lager is komen te liggen. Het overstromingsgevaar zal hierdoor enorm toenemen. Het beroemde San Marcoplein, dat nu al 40 keer per jaar onder loopt, zal dan acht van de twaalf maanden ontoegankelijk zijn. Volgens Mario Zambion, pro fessor in de geologie aan de uni versiteit van Padua, is dit scena rio reëel. „De aardlagen onder Venetië, Chioggia en andere plaatsen in de Po-delta, zijn vrijwel dezelfde als die onder het lager gelegen Ravenna, waar de effecten van de gasboringen evident zijn. Agip begon in 1953 met boringen op zee en sinds dien is de kust bij Ravenna 1,2 meter gedaald", aldus Zambion. Agip bestrijdt dat Venetië ge vaar loopt. Volgens de maat schappij, die al toestemming heeft om aan het werk te gaan, zal alleen rond de boorputten sprake zijn van verzakking. Burgmeester Cacciari probeert nu via het parlement gedaan te krijgen dat de vergunning voor Agip wordt ingetrokken. Volgens Cacciari moeten ein- delijke keuzes worden gemaakt. Hij betoogt dat de techniek er is om zijn stad te verdedigen te gen het water. De burgmeester zegt dat er geen tijd meer te ver liezen valt, ook omdat het broeikaseffect de zeespiegel sterk doet stijgen. Het Wereld- natuurfonds deed onlangs een macabere voorspelling: zonder ingrijpen zal in 2070 de hele stad zijn verzwolgen door de Adriatische Zee. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische minister-presi dent Tsjernomyrdin heeft van morgen gezegd dat hij bereid is tot vredesbespekingen 'op elk niveau' met de Tsjetsjenen. „De basis voor een akkoord is dat het Tsjetsjeense volk niet ver antwoordelijk is voor de extre mistische daden van een hand vol politieke avonturiers", zei Tsjernomyrdin. Hij sloot een ronde-tafelconferentie van alle betrokken partijen, inclusief waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en samenwer king in Europa (OVSE), niet uit. Tsjernomyrdin reageerde hiermee op de bereidheid van de militaire leider van de Tsjetsjeense opstandelingen Asian Maskjadov om met de Russische minister van defen sie, Gratsjov, te onderhandelen over beëindiging van de nu vijf maanden oude oorlog. „Ik ben er van overtuigd dat een ont moeting de situatie dramatisch kan veranderen en het einde betekent van het zinloze bloed vergieten", aldus Maskjadov gisteren. Opvallend is dat de bereid heid tot overleg blijkbaar niet van de Tsjetsjeense leider Doe- dajev afkomstig is. Een hoge Russische militair in Tsjetsjenië sloot niet uit dat Maskjadovs appèl duidt op een scheuring in het Doedajev-front. moet een onafhankelijk on- zoek komen naar de finan- e activiteiten van Ron >wn, minister van handel van - Verenigde Staten. Dit heeft collega van justitie, Janet io, gisteren laten weten in i aanbeveling aan een spe- le commissie van drie rech- Temperatuur en zoutgehalte lopen op MOSKOU HANS HOOGENDUK BREMEN-DEN HAAG ANP In de diepte van de Middel landse Zee zijn vreemde din gen aan de hand. Professor W. Roether uit het Duitse Bremen stelde onlangs samen met col lega's uit Duitsland, Italië en Griekenland een diepte van 1.200 meter een temperatuur vast die een halve graad hoger ligt dan normaal. Het zoutge halte bleek te zijn toegenomen met 0,2 promille. Sinds de eerste metingen in 1908 zijn de temperatuur en het zoutgehalte van de Middel landse Zee op deze diepte altijd precies gelijk gebleven. Warme stromingen kunnen volgens de onderzoekers hooguit een ver andering van enkele honderd sten van een graad Celsius te weeg brengen. Voor de ocea nografen is de halve graad temperatuurstijging daarom 'sensationeel'. De wetenschappers hebben nog geen verklaring voor het verschijnsel. Ze zullen de ver kregen gegevens de komende tijd nog eens grondig analyse- CORRESPONDENT Het gaat iets beter met de Russische economie. Althans als je Moskouse en buitenlandse monetaire deskundi gen mag geloven. Maar de doorsnee Rus merkt er bitter weinig van. De val van de roebel ten opzichte van de evenmin sterke dollar is gestopt. De Russische munt wint zelfs dagelijks een paar punten terug en schommelde gister middag rond de 5.000 roebel voor een dollar. Een week geleden waren dat er nog bijna 5.100. Belangrijker is echter dat experts menen dat de voor zichtige hervormingsmaatregelen van premier Tsjerno myrdin eindelijk beginnen aan te slaan. „We zien enige tekenen dat de pogingen van de Russische regering om de zaak te stabiliseren, beginnen te werken. Vooral aan het inflatiefront ziet het er tamelijk goed uit", aldus Charles Blitzer van de Wereldbank. De inflatie, vorig jaar nog honderden procenten, bedroeg in april 8,5 procent tegen bijvoorbeeld 17,5 procent in januari. Professor Richard Layard van de London School of Economics prees in Moskou het voorzichtige beleid. Volgens hem maakt de regering met haar hoge-rente- politiek duidelijk dat ze wil doorgaan met het monetai re en financiële stabiliseringsprogramma. Verder betaalt Moskou trouw de rente over de gigan tische schuld aan het Westen. In totaal staat Rusland voor 180 miljard gulden in het krijt bij het buitenland. In Parijs en Londen wordt druk onderhandeld over her structurering van die schuld. Vice-premier Oleg Da- vidov verklaarde dinsdag dat hij hoopt dat de regeling eind van het jaar rond is. Maar Rusland heeft niet alleen schulden. Het land heeft tevens vele miljarden tegoed van ontwikkelings landen die in de Sovjettijd royaal van kredieten werden voorzien. Ook ex-Sovjetrepublieken, zoals Wit-Rusland en de Oekraïne, zijn Moskou nog veel geld schuldig. Al leen al aan energierekeningen staat nog een bedrag van 5,5 miljard gulden open. Op de valutamarkt mag het er dan wat minder som ber uitzien, de doorsnee Rus merkt daar nog bitter wei nig van. Alleen al in Moskou stropen tienduizenden da gelijks de vuilnisbalcken af. Bijna 30 procent van de be volking leeft onder de armoedegrens. Vooral bejaarden en kinderen die het huis zijn uitgezet, lijden vreselijk. De officiële werkloosheid is sinds januari weer twee procent gestegen. Volgens de statistici zijn nu 5,7 mil joen mensen (7,7 procent van de beroepsbevolking) zonder werk. Maar in de praktijk zijn het er veel meer. In de eerste maanden van dit jaar daalde het bruto nationaal produkt van Rusland vijf procent vergeleken met dezelfde periode in 1994. Voor het hele jaar wordt een teruggang van de industriële produktie verwacht van acht tot tien procent, tegen 21 procent in 1994. Nieuwe eigen produkten komen nauwelijks op de markt en de winkels en markten liggen vol met import goederen, waarvoor meestal bedragen moeten worden betaald die ver boven de prijzen in het Westen liggen. Rusland zal het de komende tijd vooral moeten heb ben van de export van grondstoffen, zoals ijzer, gas en olie. Zo lang er geen gigantische moderniseringscam pagne van de totaal verouderde industrie op gang komt en de Russische zakenmensen hun geld liever in het buitenland investeren dan in eigen land, ziet het er somber uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7