Hoogtepunt Ebola-virus lijkt voorbij Bondskanselier Helmut Kohl kan voorlopig nog niet met pensioen 5 Buitenland Kunststukje Paus: Wereld leerde niets van Tweede Wereldoorlog Francois Mitterrand maakt plaats voor Chirac en Juppé OENSDAG 17 MEM 995 Rampzalige droogte in Marokko babat Koning Hassan heeft de droogte die Marokko treft gister avond tot nationale ramp verklaard. Via de televisie deed hij een dringend beroep op de bevolking om solidair met elkaar te zijn. De aanhoudende droogte ruïneert de Marokkaanse landbouw. Volgens de koning wordt dit jaar 1,6 miljoen ton graan geoogst, een kwart van de opbrengst van een normaal jaar. Internet helpt tieners aan bom uickland Twee Nieuwzeelandse tieners hebben met behulp van een recept dat ze hadden verkregen via het computernet werk Internet, geprobeerd een bom te maken die krachtig ge noeg zou zijn geweest om een torenflat op te blazen. Politie mensen konden, dankzij een tip over de activiteiten van de 17- jarige scholieren, ingrijpen voor de bom gebruiksklaar was. Saab roept 53.000 auto's terug StockholmDe Zweedse autofabriek Saab heeft gisteren beslo ten 53.000 Saabs 9000 terug te roepen vanwege een fout in het remsysteem. Het gaat om de auto's die in 1992 zijn gebouwd. De fabriek spreekt van „een klein foutje" in het elektrische systeem van de remmen. Cel voor oud-burgemeester van Nice renoble» Jacques Médecin, voormalig burgemeester van het Zuidfranse Nice, is gisteren tot twee jaar celstraf veroordeeld we gens het verduisteren van publieke fondsen. De rechtbank in Grenoble gaf Médecin ook een boete van omgerekend bijna 70.000 gulden en trok zijn burgerrechten voor vijf jaar in. De 67- jarige Médecin gaat in beroep. Claes beantwoordt weer vragen brussel De Belgische justitie heeft de secretaris-generaal van de NAVO, Willy Claes, gisteren voor de derde maal aan de tand ge voeld over zijn rol in de Agusta-smeergeldzaak. Een NAVO- woordvoerder gaf geen commentaar en liet slechts weten dat Claes gistermiddag naar Athene is vertrokken voor NAVO-over- l- De Italiaanse helikopterfabriek Agusta zou in de jaren tach- j, toen Claes minister van economische zaken was, smeergeld Jhebben gestort in de kas van Claes' Vlaamse Socialistische Partij. Clinton krabbelt op in peilingen Washington De populariteit van de Amerikaanse president (Clinton is flink gestegen na de bomaanslag van 19 april in r _J0klahoma City. Meer dan 50 procent van de Amerikanen staat ^jJnu achter hem, zijn hoogste score in meer dan een jaar. J Pistool op straat mag in Texas iaustin De inwoners van de Amerikaanse staat Texas mogen voortaan openlijk met het pistool aan de broekriem op straat wandelen, boodschappen doen in de supermarkt of naar het fit nesscentrum gaan. Na maandenlange debatten in het parlement van de staat, nam het Huis van Afgevaardigden in de hoofdstad Austin gisteren een wetsvoorstel aan dat het dragen van hand vuurwapens op de openbare weg toestaat. Modekoning krijgt cel voor koppelarij parus Een rechtbank in Parijs heeft gisteren de Italiaanse kle dingontwerper Francesco Smalto veroordeeld wegens ernstige koppelarij. De man, die de Gabonese president van kleren en prostituees voorzag, kreeg een voorwaardelijke celstraf van 15 maanden plus een boete van 200.000 gulden. Smalto's mode huis was betrokken bij een callgirl-kring die regelmatig blonde dames naar president Omar Bongo van de Westafrikaanse staat Gabon stuurde. lee kabinetscrisis talië afgewend ome eelco van der unpen rhui cl L ruil net c Olie bedekt strand bij Pattaya bangkok Door olievervuiling is het strand van de bekende Thai se badplaats Pattaya veranderd in een zwarte vlakte. De her komst van de olie, die zondag begon aan te spoelen, is onbe kend. Het is het tweede mysterieuze geval van olievervuiling in het gebied in deze maand. rrespondent let tumult rond de Italiaanse linister van justitie, Mancuso, ie de afgelopen dagen het lilanese anti-corrruptieteam :hone Handen fel aanviel, ten einde. Gisteren ver- 9 ïaarde de minister zich bereid >t een mildere stellingname. ierdoor is het gevaar van een abinetscrisis geweken. De coalitiepartijen verklaar- len gisteren niet het heengaan ran Mancuso te zullen eisen, naar zich te zullen beperken een motie met daarin de -1( ichtlijnen voor een conflictlo- relatie tussen rechtelijke en ïitvoerende macht'. Zij herin- lerden Mancuso eraan dat het iinet-Dini mede het ver- rouwen heeft gekregen op ba- van de belofte de relatie de magistratuur te verbe- eren. De minister lijkt defini- ief te zijn afgestapt van zijn roornemen een inspectie-team laar Milaan te sturen. londen Een Awacs-vliegtuig van de Britse luchtmacht moest giste ren een noodlanding maken in de Atlantische Oceaan ten noorden van Schotland. De piloten voerden de manoeuvre zo vakkundig uit dat het vliegtuig heel bleef en de zevenkoppeige bemanning slechts lichte verwondingen opliep. Volgens een woordvoerder van de Britse luchtmacht had het toestel nog recent een onderhoudsbeurt gehad. foto raf Tot nu toe 77 doden Het hoogtepunt van de Ebola-epidemie in Zaïre lijkt ach ter de rug. De Wereldgezondheidsorganisatie (WEIO) liet gisteren weten dat er in de toekomst minder infecties te verwachten zijn omdat de bevolking nu op de hoogte is van de manier waarop het Ebola-virus zich verspreidt. Verder is de medische verzorging in de getroffen plaatsen sterk verbeterd. Wel zullen de komende paar weken nog tal van mensen sterven die bij het verplegen van familie leden met het virus zijn geïnfecteerd. KINSHASA AP VATICAANSTAD AP De wereld heeft de tragische lessen van de Tweede Wereldoorlog niet geleerd. Die boodschap stuurde paus Johannes Paulus II gisteren de wereld in. Het Vaticaan gaf een speciale pauselijke boodschap uit ter gelegenheid van de be ëindiging van de vijandelijkheden in Eu ropa, vijftig jaar geleden. De paus wijst op de Balkan en de Kaukasus, waar „de wa pens nog steeds niet zwijgen en nog steeds menselijk bloed wordt vergoten". „Als vrijheden worden vertrapt, wordt het fun dament gelegd voor het afglijden naar ge weld en haat, de voorbodes van de oor logscultuur", concludeert de kerkvorst. En: „De wereld heeft nog lang niet het be loofde land van vrede bereikt". De paus richtte zijn boodschap aan re geringsleiders in de wereld. Hij herinner de onder meer aan zijn bezoek aan het vernietigingskamp Auschwitz in 1979, dat hij het symbool van de gevolgen van het totalitarisme noemde. Voorts dring hij aan op de vernietiging van chemische en biologische wapens en op maatregelen te gen de verspreiding van kernwapens. Sinds maart hebben 84 mensen de ziekte gekregen, van wie er 77 zijn overleden. Bijna alle slachtoffers vielen in de 600.000 inwoneers tellende stad Kikwit, die een week geleden van de buitenwereld is afgesloten. Vol gens deskundigen doodt het vi rus 80 procent van de mensen die zijn besmet. De Zairese autoriteiten heb ben na een grootscheeps onder zoek een kapitein van een ri vierboot en een verpleegster ge vonden van wie wordt vermoed dat ze het virus van Kikwit naar de zes miljoen inwoners tellen de hoofstad Kinshasa, 600 kilo meter verderop, hebben ge bracht. De WHO-vertegenwoor- diger in Zaïre zei dat de ver pleegster contact kan hebben gehad met besmette mensen in Kikwit. Ze ontvluchtte die stad enkele dagen geleden uit angst voor de ziekte en reisde met fa milieleden naar Kinshasa. De kapitein werd wegens bloedige diarree, een in Zaïre vaker voorkomend ziektever schijnsel, opgenomen in een ziekenhuis in Kinshasa. Hij werd echter weer ontslagen voordat artsen zich realiseerden dat het mogelijk om een Ebola- slachtoffer ging. De man werd weer opgespoord en moet net als de verpleegster 28 dagen in een ziekenhuis in Kinshasa in quarantaine blijven. In Kikwit tekende zich giste ren enige verbetering af onder zieken: vier patiënten werden voor herstel overgeplaatst naar een gewone ziekenhuisafdeling en een arts die besmet was ge raakt, werd uit het ziekenhuis ontslagen. Uit angst voor het Ebola-virus sloot Angola gisteren de grens tussen zijn noordelijke enclave Cabinda en Zaïre. Er zijn extra Angolese troepen naar het ge bied gestuurd om in het oer woud in de grensstreek te pa trouilleren. PARUS AFP-Rtr-ANP Man bekent bomaanslag in Oklahoma City NEW YORK »Rtr Timothy McVeigh (27) heeft toegegeven dat hij op 19 april de bomaanslag heeft.gepleegd op een kantoorgebouw van de Amerikaanse overheid in Oklahoma City. Dat meldt van daag het dagblad The New York Times. Door de aanslag kwa men 167 mensen om het leven. Volgens de krant heeft McVeigh verteld dat het ge bouw was uitgekozen omdat het kwetsbaar was. Met opzet was dezelfde datum gekozen als die waarop in 1993 de federale politie een hoofdkwartier van een sekte in Texas bestormde, waarbij tachtig doden vielen. McVeigh zei niet te hebben ge weten dat er ook kinderdagver blijven in het gebouw waren ondergebracht. De man ontkende volgens de krant lid te zijn van een gewa pende extremistische groepe ring. Vanochtend heeft Jacques Chi rac het Franse presidentschap overgenomen van Francois Mit terrand. Gisteren nam de dood zieke Mitterrand na veertien jaar presidentschap afscheid van het Franse volk. Hij wenste hen vrede, rechtvaardigheid en geluk toe onder zijn opvolger. In een door het Elysée gepu bliceerde boodschap zei Mitter rand: „Mijn geliefde medebur gers, morgenochtend zal ik het hoogste ambt dat u mij hebt toevertrouwd overdragen aan de president van de republiek, Jacques Chirac. Ik wens hem toe dat hij Frankrijk leidt in vre de en rechtvaardigheid. Ik be tuig u mijn dank voor alles dat ik aan u te danken heb en wens voor u allen, mannen en vrou wen, geluk". Mitterrand koos voor een so ber afscheid. De afgelopen da gen had hij al verWaard „niet nostalgisch te willen doen". Zijn voorganger, Valéry Giscard d'E- staing, richtte zich op 19 mei 1981 via de televisie tot de Fran se bevolking met een emotione le afscheidsboodschap. Nu Mitterrand het veld heeft geruimd voor Chirac, staat vrij wel vast dat Alain Juppé het nieuwe Franse kabinet gaat lei den. De 49-jarige technocraat Juppé is een trouwe onder Chi racs getrouwen. Sinds 1976 maakt hij deel uit van de kring vertrouwelingen van de nieuwe president, die toen nog premier was onder Giscard. Chirac en Juppé kunnen het samen uitste kend vinden en vullen elkaar aan. Juppé's benoeming tot premier betekent een verzeke ring voor de Europese partners, dat Chirac niet een al te Frans- nationalistische weg inslaat. Juppé staat immers bekend als echte Europeaan, al heeft hij maar twee jaar echt in het Euro pees Parlement gezeten: van 1984 tot 1986. Toen won rechts de algemene verkiezingen in Frankrijk en werd Juppé geko zen tot kamerlid. Hij gaf die ze tel onmiddellijk op, mét die in het Europarlement, om minis ter van belastingzaken te wor den in het nieuwe kabinet-Chi- rac. Juppé's parlementair-politie- RPR-kopstukken Juppé (links) en Chirac (rechts) hadden in september vorig jaar een onderonsje op een partij conferentie in La Rochelle. Vandaag is Chirac president van Frankrijk geworden, terwijl het al gek moet lopen wil Juppé het premierschap niet voor zijn rekening nemen. foto reuter regisduvignau ke carrière is er een van hink- stap-sprongen. Deze zoon van een grote landeigenaar uit de zuidwestelijke streek Les Lan- des werd op prestigieuze Parijse scholen klaargestoomd voor een carrière als topambtenaar. Uiteindelijk bracht hij het tot inspecteur van financiën: de hoogste graad die ambtelijk Frankrijk kent en die de deuren wijd openzet naar bedrijfsleven en politiek. Ook de oud-pre miers Rocard en Chaban-Del- mas hadden die graad. Juppé heeft Chirac na 1976 niet meer verlaten. Na een heel korte periode in het kabinet van de toenmalige minister voor ontwikkelingssamenwerking Robert Galley, gaf hij op verzoek van Chirac in 1977 alles op om zich volledig te wijden aan diens juist opgerichte neo-gaul- listische partij, de RPR. Hetzelf de jaar werd Chirac burgemees ter van Parijs. Alain Juppé kwam dus op het stadhuis te recht, waar hij zich ontwikkelde tot de grote financieel-econo- mische specialist, en een van de pijlers van het 'systeem-Chirac'. In 1981 was Chirac voor het eerst presidentskandidaat. Jup pé was adjunct-directeur van de campagneleiding. In 1984 werd hij de nummer drie binnen de RPR en in 1989 secretaris-gene raal: nummer twee na Chirac in plaats van Jacques Toubon, laatstelijk minister van cultuur. Dat was de beloning voor Jup pé's rol als woordvoerder gedu rende Chiracs tweede presi dentscampagne in 1988. Fran cois Mitterrand werd echter herkozen als president en rechts leed een zware nederlaag bij de parlemenstverkiezingen. De RPR was aangeslagen en het was aan Juppé om de partij nieuw leven in te blazen. Daarin is hij geslaagd. Ondanks de weerstand van het anti-Europe- se tandem Charles Pasqua en Tekenaar Plantu van de krant Le Monde stond vanochtend uiteraard ook even stil bij het vertrek van Francois Mitterrand uit het Elysée. Philippe Séguin, werd Juppé in 1989 opnieuw gekozen tot Eu roparlementariër. Hij was toen nummer twee op de liberale lijst van oud-president Giscard d'E- staing. Zijn zetel heeft hij echter niet ingenomen omdat hij het te druk had met Chirac, het Pa rijse stadhuis en de partij. Toen rechts in 1993 de alge mene verkiezingen won, werd Juppé minister van buitenland se zaken in het kabinet van pre mier Balladur. Chirac wenste niet voor de tweede maal pre mier te worden onder een an dersdenkende president. Hij wilde zijn handen vrijhouden voor de presidentsverkiezingen van 1995. Balladur had hem verzekerd dat hij niet voor het presidentschap zou kandideren, maar deed dat uiteindelijk toch. Juppé is Chirac als een van de weinige bewindslieden trouw gebleven en dat heeft geloond. Elke zichzelf respecterende Franse politicus is tevens burgc meester. Over enkele weken, na de gemeenteraadsverkiezingen, wordt Juppé dat ook, en wel van Bordeaux. Dat is binnen de RPR zo bekokstoofd. Sinds de oorlog was Jacques Chaban-Delmas, de rechterhand van generaal De Gaulle, daar burgemeester. De doodzieke, bijna 80-jarige Cha- ban stelt zich echter niet meer herkiesbaar. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De parlementsverkiezingen in "Bremen en Noor- drijn-Westfalen waren, volgens een analyse van de Duitse TV-zender ZDF, voor verreweg de meeste kiezers 'echte' deelstaatverkiezingen. Ze waren vooral geïnteresseerd in oplossingen voor de proble men in hun staat en slechts tien procent zou zich bij zijn keuze hebben laten leiden door de grote politiek in Bonn. Ofschoon de verkiezingen dus geen graadmeter waren voor de populariteit van de partijen in Bonn hebben de uitslagen, met name in Noordrijn-West falen, grote conseqenties voor de landelijke politiek. Sinds zondag is het politieke landschap in Duitsland veranderd. De sociaaldemocratische SPD verloor in Noor drijn-Westfalen na vijftien jaar haar absolute meer derheid. De Groenen verdubbelden hun aandeel in de stemmen en hun zeteltal. De liberalen haalden noch in Noordrijn-Westfalen noch in Bremen de kiesdrempel en moeten zich onderhand op het erg ste voorbereiden. Alleen voor de CDU veranderde er praktisch niets. De christen-democraten mochten procentueel lichte winst boeken, ze verloren niette min een zetel. In de SPD-burelen in Bonn ontving men de verlie zende grootvorst van Noordrijn-Westfalen, Johan nes Rau, maandag nog met bloemen omdat de par tij in Düsseldorf met 46 procent de grootste was ge bleven. Maar de bloemenhulde en de geforceerde opgewektheid van SPD-leider Scharping konden niet verhullen dat Rau zwaar aangeslagen was. Hij besefte als geen ander dat hij niet alleen een zware nederlaag had geleden. Hij had ook begrepen dat de kiezer het doodvonnis had geveld over de 'oude' SPD, waarvan hij de belichaming is. Uitgangspunt van Rau is immer geweest, dat de SPD altijd de meerderheid moet zien te behalen. Als dat niet mogelijk is, moet gestreefd worden naar een coalitie met de liberale FDP. Haalt de kiezer ook een streep door deze rekening, dan maar een grote coa litie met de CDU. Maar regeren met de Groenen, dat nooit. Dat de SPD ooit nog de meerderheid in de bonds republiek haalt, is gezien de trend van de laatste ja ren zo goed als uitgesloten. De tweede optie, een co alitie met de liberalen, is evenmin realistisch omdat de FDP richting ondergang zwalkt. Een grote coalitie is een noodoplossing, voor de meeste sociaal-demo craten hooguit aanvaardbaar als voorspel tot een andere combinatie, waarin de SPD de lakens kan uitdelen. Blijft dus over: een coalitie met de Groe nen. Noordrijn-Westfalen moet de proeftuin worden waarin deze coalitie op haar levensvatbaarheid kan worden getest. Rood-Groen regeert al jaren in de deelstaat Hessen, en hoewel dat experiment als ge slaagd moet worden beschouwd, is dat als bewijs niet voldoende. Maar als het in de belangrijkste deelstaqt van het land lukt, moet het ook op natio naal niveau mogelijk zijn. Zelfs Scharping, die tot nog toe Rau's afkeer van de Groenen leek te delen, lijkt zich met deze visie te hebben verzoend. Het zou bijzonder ironisch zijn, als de eerste grote rood-groene coalitie proef gaat draaien met Rau als premier. Programmatisch zijn er geen onoverkomelijke verschillen. De Groenen hebben zich onder aanvoe ring van 'superrealo' Joschka Fischer ontwikkeld van een door interne vetes verscheurde getuigenisclub tot een pragmatische partij, die het compromis niet langer ziet als een doodzonde. Ze zijn in het westen van het land de derde partij geworden en willen die machtspositie nu ook gebruiken. Die positie hebben ze veroverd op de FDP en het ziet er niet naar uit dat de liberalen er nog in zullen slagen het verloren terrein te heroveren. De FDP heeft geen beleid, geen eigen gezicht en geen leider. De nederlagen in Breinen en Noordrijn-Westfalen waren de laatste afleveringen van wat een feuilleton over de teloorgang van de liberalen in Duitsland lijkt te worden. De FDP is in nog maar vijf van de zestien deelstaten vertegenwoordigd en het einde lijkt nabij. De regering-Kohl, waarin de FDP de kleinste partij is, zal nu vermoedelijk geen gevaar lopen, maar als partners voor de toekomst moeten de liberalen waarschijnlijk afgeschreven worden. Als de doods klokken luiden, komt de FDP tot leven, zei een voor aanstaande liberaal verleden jaar voor de bondsdag verkiezingen. Toen wist de partij zich nog net te red den. Maar het sterfbed als wieg voor de wederge boorte, daar geloven alleen heel grote optimisten in. De CDU van Kohl bereidt zich dus voor op een le ven na de FDP. Om in Bonn ook na 1998 aan de macht te blijven, heeft ze de keus uit twee opties. De eerste is dat ze de absolute meerderheid behaalt. De tweede een coalitie met de Groenen. Voor die tweede mogelijkheid is het, afgezien van de groene voorkeur voor de SPD, nog te vroeg. De verschillen in programma en partijcultuur zijn te groot om in een paar jaar overbrugd te kunnen wor den. Voor de CSU bijvoorbeeld, de zeer conservatie ve zusterpartij van de CDU in Beieren, vertegen woordigen de Groenen nog altijd alles wat vies, voos en verwerpelijk is. De CDU zal dus voor de eerste optie kiezen: de absolute meerderheid. Die strategie heeft alleen kans van slagen als zij bij de bondsdagverkiezingen van 1998 haar grootste troef in kan zetten. En dat betekent dat Helmut Kohl (65) nog niet met pen sioen kan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7