Huiszoeking bij CP'er Freling Sobere cellen in nieuwe gevangenis Lelystad Binnenland A ie Adoptie alleenstaande loeder was geval op zich' leer lage loonschalen in "AO's laatste twee jaar Sjalalalie, sjalalala Ouderen kunnen munt slaan uit eigen woning Nieuwe verdachte van brandstichting Ede vast Bekijk het zakelijk Druten in de ban van klopgeest of grapjas JENSDAG 17 ME11995 agister Canadees kerkhof gestolen Van de Canadese erebegraafplaats in Holten is het re- Cêrgêstolen dat informatie bevat over de militairen die daar begraven. Ook het boek met de namen van de bezoekers is Cdwenen. De twee boekwerken lagen in een nis die permanent Lgankelijk is. De dieven hebben ook Canadese vlaggetjes weg- ftaald die daar tijdens de recente herdenking bij de graven wa ll neergezet. Op de begraafplaats in Holten liggen 1.400 Cana- Ken begraven die tijdens de bevrijding van Noordoost-Neder- fcdom het leven zijn gekomen. [lukkers aangehouden bij controle ibergenDe politie heeft bij een controle op een tomaten- ikerij in Steenbergen gisteren 23 personen aangehouden. De ikkers zijn voor nader verhoor overgebracht naar het politie- reau in Bergen op Zoom omdat ze geen geldig identiteitsbe- jsbij zich hadden. De politie, geholpen door medewerkers van Belastingdienst, het team vreemdelingenzaken en de mare- aussee, waren de kwekerij binnengevallen na een anonieme dat er bij het tuinbouwbedrijf illegalen aan het werk zouden ajtiljocnenschade door gaswinning iingen De Commissie Bodemdaling door Aardgaswinning de provincie Groningen heeft in 1994 ruim 31 miljoen gulden gekeerd aan bedrijven, instellingen, overheden en particulie- n. In totaal kwamen 238 verzoeken binnen bij de commissie, e gisteren haar jaarverslag presenteerde. Eén verzoek werd af- ■Hve/cn. In de commissie hebben zitting de Nederlandse Aard- ^H|eMaatschappij (NAM), provincie Groningen, waterschappen, SB tHavenschap Delfzijl, een groot aantal bedrijven en enkele meenten. Sinds 1984 heeft de commissie in totaal bijna 114 Tijoen gulden beschikbaar gesteld. wee jaar cel geëist voor ontucht [Olle Voor de Zwolse rechtbank is gisteren twee jaar gevan- nisstraf waarvan acht maanden voorwaardelijk geëist tegen n 40-jarige inwoner van Zwolle. De man wordt verdacht van itucht met twee jongens van dertien en veertien jaar. Dit ge urde in het voorjaar van 1990 en tussen februari en november n het vorig jaar. De zaak kwam aan het rollen na klachten over stichting Homo Jongeren Contact Club die door de verdachte is opgericht. Hij erkent seksuele handelingen met de kinderen hebben gepleegd, maar ontkent dat er ook anaal contact is ge- lest. De jongens zouden hebben meegedaan aan de ontuchti- handelingen onder grote druk van de Zwollenaar. De man weert de stichting HJCC desondanks met oprechte bedoelin- n te hebben opgericht. ier jaar cel voor doodslag vader ^MAAR. Uts an i"'1' 17MIJ e'd De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 20-jarige uit Wieringerwerf wegens doodslag op zijn vader veroor- tot vier jaar gevangenisstraf. De jongen heeft bekend zijn Ier na een ruzie met een honkbalknuppel te hebben doodge- gen. Daarna zette hij het lijk in een auto en ensceneerde een geval, waarbij de vader 'om het leven kwam'. De officier van ititie had vijfjaar celstraf geëist. ltssecretaris Schmitz (justi- I vindt dat de uitspraak van gerechtshof in Amsterdam j 13 april, waarin adoptie )r een ongehuwde alleen inde vrouw werd toegestaan, op zichzelf staand geval Er kan volgens Schmitz n algemene conclusie uit den getrokken dat adoptie r alleenstaanden voortaan is jestaan. at blijkt uit antwoorden die staatssecretaris gisteren gaf schriftelijke vragen van de ïerleden Dittrich (D66) en utte (GPV). Dittrich wilde Schmitz weten of zij het de overwegingen uit de be- ikking eens is dat in de hui- maatschappelijke verhou den niet meer kan worden ;ehouden dat slechts sprake zijn van een goed ouderlijk eu bij een echtpaar. aantal collectieve arbeids- reenkomsten waarin nieu- lage loonschalen zijn opge- nen is de afgelopen twee noc sterk gestegen. Dat blijkt uit l tussenrapportage van het ïisterie van sociale zaken en kgelegenheid. De onder- 5hte CAO's hebben betrek- J op bedrijfstakken met Ier dan vijfduizend werkne- rs en bedrijven met meer i drieduizend werknemers, ociale Zaken constateert dat de 27 CAO's die in 1995 zijn esloten er twintig afspraken st bevatten over de introductie van nieuwe loonschalen of ver laging van de bestaande. Daar bij gaat het in de meeste geval len om zogenoemde aanloop schalen, waarin beginnende werknemers voor beperkte tijd onder het CAO-loon worden betaald. Andere mogelijkheden zijn verlaging van het niveau van de bestaande laagste loon schaal of toevoeging van extra treden aan de onderkant van de laagste schaal. Minister Melkert (sociale zaken) wil meer lage loonschalen om werkzoeken den met weinig opleiding aan werk te helpen. Wegens verspreiding racistische lectuur en contacten met neonazi's De politie heeft gisteren op verzoek van de Duitse justitie huiszoeking gedaan bij het Rotterdamse CP'86-gemeen- teraadslid M. Freling. Hij wordt verdacht van contacten met verboden Duitse extreemrechtse groeperingen en het verspreiden van racistische lectuur in Duitsland. Fre ling is niet aangehouden. Rotterdam anpop verzoek van de Duitse auto riteiten. Ook in Duitsland zijn Volgens officier van justitie gisteren huiszoekingen verricht mr. H. Wesselink gebeurde dit bij rechtsradicalen. In de woning van Freling, die ook lid is van het hoofdbestuur van CP'86, is een grote hoeveel heid brochures, aantekeningen en boeken in beslag genomen. Ook een computer die hij in bruikleen had van de gemeente Rotterdam is meegenomen. De computer was aangesloten op het zogenaamde Thule-compu- ternetwerk, dat vooral door Duitse rechtsextremisten wordt gebruikt. Freling zelf was op het moment van de huiszoeking niet thuis. Freling wordt gezien als de leider van de Rotterdamse kring van CP'86. Onder zijn leiding is de Rotterdamse afdeling de laatste tijd sterk geradicaliseerd. Hij is ook lid van het Aktiefront Nationaal Socialisten (ANS) en oprichter van het Onafhankelijk Verbond Nationaal Socialisten (OVNS). De Rotterdammer on derhoudt veel contacten met buitenlandse neonazi's. Drie weken geleden was hij nog aan wezig bij de Mussolini-herden- kingen in Italië. Het raadslid heeft eind jaren tachtig ook ge ruime tijd in Duitsland ge woond en is daar in kringen van neonazi's actief geweest. hengelo. anp Volgens Schmitz moeten de overwegingen van het gerechts hof Amsterdam echter gelezen worden ,,in de licht van de om standigheden van het geval, waarin het ging om een op voedster die al vanaf de geboor te van het nu zevenjarige kind daarvoor heeft gezorgd". ,,Ik zou niet één overweging van het hof eruit willen lichten en daarover een oordeel geven", aldus Schmitz. Op de vraag van Schutte of al leenstaanden nu in aanmerking komen voor adoptie van 'nieu we' buitenlandse pleegkinde ren* verwijst Schmitz naar de Wet opneming buitenlandse pleegkinderen, die dat verbiedt. Het hof baseerde zich volgens haar op het Burgerlijk Wetboek. Dat was mogelijk omdat het om een bestaande situatie ging en geen 'nieuwe' adoptie betrof. Het kind was immers al zeven jaar bij de vrouw. Ouderen met een eigen woning in de regio Hengelo kunnen met ingang van juni de waarde van hun huis omzetten in een vaste maandelijkse uitkering. Met dat geld mogen ze bij het Sociale Werkvoorzieningsbedrijf (SWB) een extra voordelig con tract voor het onderhoud van hun woning afsluiten. De SWB gaat voor deze nieuwe activiteit langdurig werklozen en WAO'ers opleiden. De gemeente Hengelo heeft het initiatief genomen voor de ze regeling na een onderzoek. Daaruit kwam naar voren dat ouderen als gevolg van minder koopkracht, allerlei rompslomp en hoge kosten, het onderhoud aan hun woning verwaarlozen. Hun gezondheid maakt het vaak niet mogelijk zelf die werk zaamheden uit te voeren. Daar om verhuizen veel ouderen naar een huurhuis, terwijl ze liever in de eigen, vertrouwde woning hadden willen blijven. De huizen van deze ouderen zijn nagenoeg vrij van hypo theek. Door opnieuw een hypo theek te nemen op hun woning krijgen zij weer geld voor bij voorbeeld het achterstallig on derhoud, of om de woning zo te laten aanpassen dat ze er on danks hun lichamelijke handi caps in kunnen blijven wonen. Wie bijvoorbeeld een hypo theek van 167.000 gulden neemt, krijgt de rest van zijn le ven maandelijks een netto be drag van 580 gulden uitgekeerd. De gemeente Hengelo stelt vast dat dankzij de nieuwe rege ling de kwaliteit van het wo- ningbezit op peil blijft en oude ren langer zelfstandig wonen. Dat laatste betekent minder druk op sociale voorzieningen. Bovendien levert het onder houd extra werkgelegenheid op voor hen die allang buiten het arbeidsproces staan. Het project is tot stand gekomen met me dewerking van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) en de provincie Overijs sel. Amsterdam Schaterlachend de duifjes op de Dam voeren, wat wil een toerist nog meer van een be zoekje aan de Nederlandse hoofdstad? Meer en meer handelaren zien er brood in zakjes voer voor de dui ven te verkopen. Het trekt mensen, dus het verdient goed en bovendien worden de duiven er kerngezond van. Helaas is het vervelende gevolg dat de weldoor voede vogels het visitekaartje van Amsterdam danig besmeuren met hun uitwerpselen. Het paleis op de Dam gaat zo langzamerhand schuil onder een deken van duivenpoep. De verwachting is dan ook dat het gemeentebestuur van de hoofdstad binnenkort paal en perk zal stellen aan het voederen der dieren. foto anp Bijna alle aangestoken branden opgelost zich tot het in vlam zetten van vuilcontainers. Hij wordt ook verdacht van het veroorzaken van de laatste brand in Ede, in een vuilnisauto. Met de aanhouding van de nieuwe verdachte heeft het brandenteam nagenoeg alle aangestoken branden in F.de en omgeving sinds 16 maart opge lost. Deze veroorzaakten een miljoenenschade. De grootste schade is veroorzaakt in het Paasweekeinde. Een 21-jarige Edenaar heeft inmiddels be kend dat hij die grote branden aangestoken heeft, opgestookt door zijn oudere broer en twee vrienden. Sinds gisteren houden nog dertien politiemensen zich be zig met de afronding van de on derzoeken. Het brandenteam van de politie in Ede heeft maandag een acht tienjarige inwoner van die ge meente aangehouden, die be kend heeft dat hij in april acht keer brand gesticht heeft. De man heeft geen enkele relatie met de eerder aangehouden Edenaren, die verdacht worden van betrokkenheid bij dertig brandstichtingen in de regio Ede. Dat heeft een woordvoeder van het team gisteren meege deeld. De nu aangehouden jonge man verklaarde tegenover de politie, dat hij een sterke nei ging tot brandstichten kreeg door alle aandacht die er was voor de veertig aangestoken branden in Ede. Hij beperkte LELYSTAD ANP „Hier zitten geen slachtoffers maar da ders." Dat zegt J. van den Berg, alge meen directeur van de vandaag geopen de Penitentiaire Inrichting Lelystad. Mi nister Sorgdrager (justitie) was hiervoor uitgenodigd, maar bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend of zij aan de uitnodiging gehoor heeft gege ven. ,Als iemand in de bajes terecht komt, stort half hulpverlenend Nederland zich op hem", vervolgt Van den Berg. „Al die bijstand zorgt ervoor dat de gevangene heel makkelijk rechtvaardiging vindt voor wat hij heeft gedaan. Dat maakt het voor ons moeilijk de gedetineerde duide lijk te maken dat hij voor zijn daden ver antwoordelijk is, ook in de gevangenis." Het huis van bewaring in Lelystad is het grootste project in het kader van CAP '96, het streven van de regering om het aantal cellen in 1996 tot 12.000 stuks te hebben uitgebreid. De gevangenis heeft 384 cellen en 280 medewerkers. De tota le kosten bedragen ongeveer 120 miljoen gulden. De toekomstige bewoners van de in richting krijgen huisvesting in een cel van tien vierkante meter. In het onder komen staat een bed, een kast, een bu reau, een wastafel en een WC. „Die voor ziening is voldoende", concludeert Van den Berg. „We stimuleren de gedetineer den om aan zo veel mogelijk activiteiten deel te nemen. Als ze meedoen, zijn ze het grootste deel van de dag buiten hun cel. Als ze niets willen ondernemen, blij ven ze op cel. In dat geval kunnen de muren wel eens op hem afkomen, maar dat is dan hun eigen keuze." De penitentiaire inrichting in Lelystad (PIL) wijkt af van het gangbare kruismo- del dat tegenwoordig wordt gebouwd. Het ontwerp van architect J. Putter be staat uit twee grote vierkante cellenblok ken, elk overkapt door een koepel met een diameter van vijftig meter. In het langgerekte voorgebouw bevinden zich de kantoren, ruimten voor arbeid en sportzalen. Beton, staal en glas zijn de élementen waaruit de nieuwe inrichting is opgebouwd. De cellencomplexen hebben een ruim karakter. Elk blok bestaat uit vier afdelin gen van 48 cellen en in het midden van elk blok staat de centrale post. Vanaf de ze lokatic hebben de bewaarders zicht op alle 192 cellen en op alle bewegingen van de gedetineerden in de vier grote hallen waarop de cellen uitkomen. Op 12 juni komen de eerste gedeti neerden naar Lelystad. Tot dan toetsen de medewerkers van de inrichting de richtlijnen en bestrijding van mogelijke calamiteiten in de nieuwe inrichting. Burgers en acteurs spelen hierbij de rol van de gevangenen. De nieuwe gevangenis in Lelystad heeft twee koepels, foto anp hans steinmeier Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Meer vrouwen hebben baan DEN HAAG ANP De arbeidsdeelname van vrou wen is de afgelopen jaren flink toegenomen. In 1988 had van alle vrouwen met partner en kinderen onder de vijf jaar 22 procent een baan van elf of meer uur per week. In 1994 was dat opgelopen tot 36 procent. Arbeidsparticipatie van alle vrouwen nam in die jaren toe van 30 naar 42 procent. Dit blijkt uit de brochure Emanci patie in Cijfers van het ministe rie van sociale zaken en het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De achterstand in opleidings niveau van vrouwen op man nen is in de afgelopen jaren vrij wel volledig ingelopen. Ook zijn vouwen meer technische oplei dingen gaan volgen in het mid delbaar en hoger beroepsonder wijs, alhoewel hun aandeel in deze opleidingen met 14 pro cent nog gering is. In leidinggevende functies zijn vrouwen ondervertegen woordigd. Dat geldt niet alleen voor het onderwijs, maar ook voor politieke functies. Op TV zijn tweemaal zoveel mannen als vrouwen te zien. In de actu aliteitenrubrieken en journaals is dit verschil nog groter: één vrouw op vier mannen. 'Havenwerkers in Rotterdam plegen terreur' ROTTERDAM GPD Eén of meer werknemers van het volgende maand op te hef fen stukoverslaggoedbedrijf Multi Terminals Waalhaven (MTW) oefent 'sociale terreur' uit op hun collega's die naar an der werk zoeken, de directie en bestuurders van de Vervoers- bond FNV. Dat staat in een uit gelekte brief van MTW-direc- teur G. Krul aan het personeel. Een werknemer die al een nieuwe baan had geaccepteerd bij Seaport Terminals, vond vo rige week zijn auto onder de SS- symbolen terug. Andere werk nemers durven niet te praten uit angst voor hun collega's of hebben zich ziekgemeld. Ook vakbondsbestuurders zouden zijn bedreigd. De politie onder zoekt de zaak. Peuterspeelzaal dicht na vondst van rattengif HARDENBERG ANP De peuterspeelzaal De Madelief in Hardenberg is gisteren met onmiddellijke ingang gesloten omdat rond het gebouw ratten gif was gestrooid. Het bestuur van De Madelief heeft aangifte gedaan bij de politie. De speel zaal biedt opvang aan zeventig kinderen. Het bestuur van De Madelief gaat er vanuit dat van dalen het gif het afgelopen weekeinde uit een gebouwtje hebben gehaald waarin een winkel in tweedehands spullen was gevestigd. De Madelief is de afgelopen tijd al vaker doelwit geweest van vandalisme. Zo moesten ruiten het ontgelden en werden met de telefoon in het pand 06- nummers gebeld. „Het strooien van het rattengif is voor ons de druppel die de emmer doet overlopen. Het is niet meer ver antwoord hier peuters op te vangen", zo zegt bestuurssecre- taris A. Joode. Het besluit om de speelzaal dicht te doen heeft tot gevolg dat de vijf leidsters van De Ma delief zijn ontslagen. Pas na de zomervakantie is er voor hen en de vijf vrijwilligers weer werk op een andere lokatie in Harden- berg. enen moeilijk »or registratie udieschuld dieschulden worden bin- ïkort opgenomen in het be- id van het Bureau Kredietre- ratie (BKR) in Tiel. De maat- :"el el is bedoeld als bescher- luering van zowel geldschieters consumenten. De nieuwe ding heeft gevolgen voor nsen die na hun studie bij- irbeeld een persoonlijke le- g of hypotheek willen afslui- %rttmaar no8 een ^ors t>e^ra8 1* i leningen moeten terugbeta- r§ aan het ministerie van on- Jwijs. Iet ministerie van onderwijs 'overkreditering', meer pleii lulden dan een persoon rede erwijs kan dragen, na de stu- voorkomen. Er zijn 4,7 mil- n mensen met een kre- *.315.000 mensen hebben langlopende studieschuld. Geef geen krimp als de dealer u vertelt uit welke 9 luxe extra's het Vento Atlantic-pakket (t.w.v. f 3.000,-) bestaat. Trek een stalen gezicht en zeg dat u voor zo'n Atlantic-pakket. inclusief lichtmetalen velgen, geen cent meer wilt betalen dan 895 gulden Het Vento Atlantic-pakket voor f 895,-i 'Een klomp vloog door het huis en de spiegel ging aan diggelen Ruiten die spontaan uit de sponningen springen. Spiegels die kapot vallen waarna de scherven door de kamer dansen. Poli tieagenten die in de lege woning met zand worden bekogeld. Heel Druten is ervan overtuigd dat dit alles plaatsvindt in een rijtjeswoning aan de Heuvel. Het spookt er. En niet zo zuinig ook. Sinds zondag, toen de bovennatuurlijke gebeurtenissen zich voor de eerste maal openbaarden, staan dagelijks vele honder den mensen voor de woning. Zij proberen een glimp van 'de geest' op te vangen. De bewoners het uit vijf personen bestaan de gezin Polat zijn gevlucht en elders in het dorp ondergedoken. Raymond van de Hater (12) is inmiddels uitgegroeid tot een uiterst populaire ge sprekspartner in het dorp. Hij was erbij toen de geest zich voor de eerste maal in de woning vertoonde. De ooggetuige ver telt: „Ik zat op de bank en toen vloog er ineens een soort klomp door het huis. De ruiten en de spiegel braken in duizend stukken." Maar het werd volgens hem nog veel spannender. „Toen de scherven van de spiegel in de prullenbak lagen spron gen die er ineens weer uit." De buurvrouw van het gezin Polat gelooft niets van de „flauwekul die zich hier af speelt. Het is te gek voor woorden deze waanzin. Tot 's avonds laat staan ze met een kleine honderd man voor de deur te gapen omdat er een spook zou zitten." Huisvriend T. Scholtus is er echter stellig van overtuigd dat het wel degelijk spookt in de woning. Hij geeft zelfs aan waardoor alle ellende veroorzaakt wordt. „De vijf tienjarige zoon. Hij heeft een kwade geest bij zich. Want al die vreemde dingen ge beuren alleen als die jongen thuis is." Scholtus vertelt dat op zijn initiatief des kundigen van de universiteit in Utrecht zijn benaderd om 'de kwalijke praktijken van deze geest' aan banden te leggen. „Ze komen binnenkort met allerlei apparatuur om de zaak te onderzoeken", weet hij. Politiewoordvoerster Helga Gerrets van het district Twee-Stromenland heeft een technische verklaring voor de 'geheimzin nige' gebeurtenissen in de Drutense wo ning: „Zondag is de politie in de woning geweest. Toen bleken er een paar ruiten vermoedelijk met een katapult stuk ge schoten te zijn." De lokale 1 lermandad heeft volgens haar bovendien geconsta teerd dat de thee- en de koffiepot bescha digd waren. „Ook kreeg een agent in de woning een hap zand in zijn gezicht. Maar het onderzoek heeft niets opgeleverd." Volgens de woordvoerster dienen de ge beurtenissen in het pand als 'een mis plaatste grapte worden a

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5