Amsterdammers naar de stembus voor referenda De Waag Amsterdam centrum voor 'oude en nieuwe media' Eis van twee jaar voor poging tot verkrachting Met cjp goedkoop naa dierentuin en Archeon 'Wild-west' taferelen rond straathandel in kerstbomen Randstad Hartstochtelijk pleidooi voor 'gebruikersruimten' 'Illegale' opsporing zorgt voor aanhouding strafzaak WOENSDAG 17 ME11995 975 N BRANDENBURG, 071 -356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071-j jacobswoude ruud sep Je hebt een tuincentrum in Lei- muiden en ieder jaar in decem ber verkoop je zo'n acht, negen honderd kerstbomen. Nog net niet één boom per huishouden. Da's makkelijk om te weten, want je moet maanden van te voren je bomen bestellen en al les wat je met kerst nog niet heb verkocht, kan meteen de ver- snipperaar in. En daar ben je niet voor bezig. Maar wat als je ineens con currentie krijgt? Een hovenier van twee dorpen verderop krijgt vergunning om kerstbomen te venten en komt bij wijze van spreken bij jou op de stoep zijn waar verkopen - voor prijzen waarvoor jij je bomen niet eens kan inkopen. Dan blijf je dus in eens met een paar honderd bo men zitten. J. van Bruggen van het gelijk namige tuincentrum aan de Tuinderij in Leimuiden maakte dat vorig jaar mee, en wil niet dat het hem nog eens gebeurt. Daarom stond hij gisteren voor de commissie bezwaar- en be roepschriften te betogen waar om zijn concurrent geen ver gunning meer mag krijgen, Voor Van Bruggen bleek de kerstbomenventer de druppel die de emmer deed overlopen. „Het zijn op het ogenblik wild westtaferelen in de gemeente. Mensen vragen maar een ver gunning aan en ze kunnen zo maar op iedere straathoek een bos bloemen gaan verkopen. En dat wordt alleen maar erger, het lijkt wel of er ieder jaar één bij komt. Zelf verkoop je kwaliteits- produkten, maar die lui zitten maar een beetje in de gooi- en smijthandel", aldus de Leimui- denaar. Maar helaas voor hem, de ge meente kan iemand geen vent vergunning weigeren enkel en alleen omdat een ander van de mobiele handel concerentie zou ondervinden. Maar toen kwam er nog een verrassende toegift. Terwijl Van Bruggen nog wat verder uit weidde over hoe moeilijk het te genwoordig is om als onderne mer je hoofd boven water te houden, meldde hij terloops dat hij zelf al vijf maanden wacht op een ventvergunning. ..Uiteindelijk heb ik zelf maar een wagen volgeladen. Maar ik kreeg meteen een proces-ver- baal omdat ik geen vergunning had. terwijl ik vijf maanden ge leden de leges al heb betaald."' De ambtelijk secretaris had wpl van de vergunningaanvraag van Van Bruggen gehoord. „Maar ik dacht dat de vergunning al was verleend. Er was geen grond om de vergunning te weigeren, net als in dit geval."' Dat wordt dus nog even nagekeken. De Waag, het middeleeuws poortgebouw in het centrum van Amsterdam, wordt een centrum voor oude en nieuwe media. Het college van bugemeester en wethouders heeft dat gistermorgen besloten. Met die keus komt een voorlopig einde aan jarenlange problemen rond de speur tocht naar een nieuwe huurder voor het oudste monument van Amsterdam. Die heeft al plaats sinds het Joods Historisch Museum in 1987 verhuisde. Aan het eind van de tachtiger jaren gun de de gemeente het gebouw aan twee am bitieuze ex-ambtenaren, die vervolgens failliet gingen. De vestiging van een Kin derboekenmuseum ketste in het voorjaar van 1994 af wegens geldgebrek. Begin dit jaar dienden zich acht serieuze kandidaten aan bij de gemeente. Eén voor stel, dat van Buddha Light International, was afkomstig uit de buurt waarin de Waag staat en had de warme sympathie van de gemeente. De instelling wilde in het pand een Chinees theehuis en een boed dhistisch cultureel centrum vestigen, maar bleek uiteindelijk niet in staat om een haalbaar plan te presenteren. De keus viel uiteindelijk op de Maat schappij voor Oude en Nieuwe Media, dat van De Waag een trefpunt wil maken voor ontmoetingen op het gebied van cultuur, politiek, onderwijs en het bedrijfsleven. De activiteiten van de maatschappij zijn ge groeid vanuit het politiek en cultureel cen trum De Balie bij het Leidseplein en rich ten zich op de invloed van communicatie technologieën op ontwikkelingen in de maatschappij. Eén van de bekendste projecten van de maatschappij is de Digitale Stad. Op de begane grond van het gebouw komt een. wat de initiatiefnemers noemen een Breugheliaans restaurant met een grote leestafel. De gekozen kandidaat is volgens het col lege de meest kapitaalkrachtige. Dat woog zwaar voor de gemeente omdat alle vorige initiatieven sneuvelden op gebrek aan geld. Ook het Research- en Adviesbureau Rigo meent dat exploitatie van De Waag door de Maatschappij Oude en Nieuwe Media een aanvaardbaar risico is. Rigo on derzocht eind vorig jaar wat er mis ging bij de ontwikkelingen rond het Kinderboe kenmuseum. De conclusie was hard en luidde onder meer dat de gemeenteraad zich had leiden leiden door emoties, in plaats van een zakelijke afweging te ma ken. Naast de financiële argumenten, hebben b en w ook laten meespelen dat de komst van een centrum voor oude en nieuwe media goed past in het streven van Am sterdam om zich te profileren als informa- ticastad. De raadscommissie behandelt het voor stel op 7 juni. Stadsdeelraa tegen komst van tippelzoif; heeft zich gisteravond defii r uitgesproken tegen de k( dc van een tippelzone. Het voo van burgemeester S. Patijn per 1 januari volgend jaa tippelzone een vaste plaat geven in het stadsdeel stui n' groot verzet. v Buurtbewoners vielen P 3111 vorige week op een hoorzil n' al fel aan. Zij spraken van "onheilsplan". De zone kon 8 de buurt van een sportclub, T? ponyclub, een grafische scl een begraafplaats en diverse r drijven. Toen leek het er o< op dat de meeste politieke tijen in het stadsdeel zich ti de plannen van de centraler 1 zouden keren. Dinsdagavond spraken de PvdA en GroenLinks, di het dagelijks bestuur zitten, tegen de tippelzone uit. Onderzoek naar cokecontainer Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteravond een nader onderzoek gelast naar de opsporingsmethoden die de douanerecherche en de politie hebben gehanteerd in hun na speuringen naar een container waarin circa 35 kilo ruwe cocaïne zat verborgen. Maandag en dinsdag stonden wegens de invoer van de zogeheten cocaïne-'base' (grondstof) drie Nederlanders en twee Colombianen terecht. Met de base kan ongeveer 200 ki lo consumptieklare coke worden geproduceerd. De laadkist werd op 8 februari van dit jaar in Apeldoorn in beslag genomen. Haagse snorfietser verongelukt den haag Een 37-jarige Hagenaar is gisteren door een ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man werd op de Parallelweg op zijn snorfiets overreden door een 15 meter lange vrachtwagencombinatie die rechtsaf wilde slaan. De toedracht van het ongeluk is nog onduidelijk. Het slachtoffer werd in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht. Daar overleed hij enkele uren later op de operatietafel. Dode door schietpartij den haag Bij een schietpartij in het Willem Dreespark in Den I laag is gisteravond een 26-jarige man om het leven gekomen. Getuigen hebben tegenover de politie verkTaard dat ze enkele schoten hoorden. Onmiddellijk daarna zagen ze twee auto's wegrijden. In het belang van het onderzoek wilde de Haagse po litie verder geen mededelingen doen. Milieudefensie krijgt haar zin schiphol» De burgemeester van Haarlemmermeer, J. van Hou- welingen, heeft gisteren besloten dat de grote demonstratie te gen de uitbreiding van Schiphol plaats kan vinden op het Del- laertplein, voor het terminalgebouw. Dit tegen de zin van Schip hol dat wil dat de manifestatie van Milieudefensie op een par keerterrein zou plaatshebben. Volgens Van Houwelingen zijn er echter uit het oogpunt van openbare orde geen overwegende bezwaren tegen het gebruik van het plein. Milieudefensie wilde absoluut niet akkoord gaan met het aanbod van Schiphol om de demonstratie op het parkeerterrein PI te houden. „Dat is te af gelegen." Een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk is gisteren geëist tegen een 36-jarige inwoner van Alphen. De man had eerder toegegeven dat hij op 11 januari van dit jaar had geprobeerd een 35-jarige verstandelijk gehandicapte vrouw te verkrachten. Op de zitting ontkende hij dat overigens weer. Wel erkende hij dat hij de vrouw die dag had ontmoet in de omgeving van winkelcentrum He renhof en haar had gedwongen mee te gaan naar zijn flat. De vrouw liet later blijken dat ze dat 'eng' had gevonden, maar durfde ook niet te wei geren. Toen ze enige tijd binnen was geweest had de man haar naar de slaapkamer genomen waar hij haar betastte en probeerde seks met haar te hebben. Hij zou haar echter niet hebben willen verkrachten, herriep hij zijn eerdere verklaring. Officier van justitie J. van Ek achtte niettemin bewezen dat hij de vrouw wel had willen ver krachten. Zijn verklaringen tegenover de politie en die van het slachtoffer stemmen daarvoor te veel met elkaar overeen. Het gegeven dat de ver dachte al twee keer eerder, in 1989 en 1992, was veroordeeld wegens ontucht met meisjes jonger dan 16 jaar, woog zwaar mee bij zijn eis. Uitspraak over twee weken. De Amsterdamse wethouder J. van der Giessen (drugsbeleid) onderzoekt de mogelijkheid voor het openen van ldeinscha- lige gebruikersruimten voor drugsverslaafden verspreid over een aantal wijken in de stad. Die toezegging deed de wet houder gisteravond na een hartstochtelijk pleidooi van on geveer vijftig verslaafden tijdens een bijeenkomst in het stad huis. De junks waren in het ge meentehuis op uitnodiging van Van der Giessen. Tot nu toe was het gebruikelijk dat er wel over verslaafden, maar niet in over leg met verslaafden beslissingen vielen over de voorzieningen die zij nodig hebben. De reden voor de ommezwaai van het ge meentebestuur is een onder zoek dat de Universiteit van Amsterdam enkele maanden geleden verrichtte naar daklo zen. Het bleek dat de meeste zwervers in de stad uiterst onte vreden zijn over de opvang voorzieningen. Kamerleden kibbelen over parkeerplaats Een lastig probleem. Zo noemde kamervoorzitter Deetman gisteren het vraag stuk van de parkeerplaatsen bij het Binnenhof. Een kwes tie die de gemoederen van fractiepersoneel, ambtena ren en journalisten al maan den bezighoudt. De volksver tegenwoordigers zelf gingen er dus maar eens goed voor zitten. Bijna vier uur debat teerden zij over 'de afdeling klein leed', zoals WD'er 'Intimidatie oudere huurders niet stelsmati) Intimidatie van ouderen om ze uit hun huurhuis te krijgen ge beurt niet stelselmatig, maar slechts af en toe. Dat antwoord de staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting dinsdag in de Tweede Kamer op vragen van PvdA'er Duivesteijn. Het kamerlid wilde ophelde ring over een vorige week ver schenen Amsterdams rapport over intimidatie van ouderen door particuliere verhuurders. De afgelopen vijf jaar zouden zich in de hoofdstad 210 geval len hebben voorgedaan. Staatssecretaris Tommei stel de in de Kamer dat intimidatie praktijken, hoewel klein van omvang, zich niet alleen beper ken tot Amsterdam. Bovendien zijn niet alleen ouderen het slachtoffer, maar vaak ook jon geren. „We moeten een effectie- orp ve weg vinden om daar tegi n te gaan. Alle inspecties val volkshuisvesting zijn daar alert op", aldus Tommei. ndi Hij adviseert huurders,f1 onder druk worden gezet particuliere verhuurders, te zoeken bij onder i Woonbond en gemeente, de komst van een Meld voor huurders, zoals in Am dam gebeurt, is een oplossiiönr uicl Remkes het onderwerp kwa lificeerde. Tot grote consternatie van het autorijdende Binnenhof- personeel en de parlementai re pers heeft het presidium van de Tweede Kamer (de dagelijkse leiding) besloten om voor het woon-werkver- keer openbaar vervoer of fiets min of meer dwingend voor te schrijven. Alleen de 150 kamerleden behouden hun gratis ondergrondse par keerplaats bij de parlements gebouwen. Veel medewerkers van po litiek Den Haag wonen - soms ver - buiten de stad. Zij voorzien grote problemen omdat het licht op het Bin nenhof vaak pas 's avonds laat of 's nachts uitgaat. Deetman wees erop dat voor 150 gulden per maand plaatsen te huur zijn in an dere parkeergarages, elders in het centrum van Den Haag. Schrale troost voor de in de ban gedane automobi listen: de Kamer krijgt haar eigen fietsenmaker. alkmaar gpd 'Illegale opsporingsmethoden'. Een 'rammeiend dossier'. Een rechercheur die zelf een mach tiging om een loods binnen te vallen schrijft en tijdens het proces verbijsterd is dat de tekst is veranderd. De advocaten van drie verdachten, die gisteren in Alkmaar terecht hadden moe ten staan voor diefstal van on der meer vrachtwagens uit Rot terdam, Amsterdam en Zaan dam, maakten de kachel aan met het onderzoek. De zaak wordt voorlopig aangehouden. Over twee maanden gaat het spektakel verder, als de rechter commissaris de politieagenten heeft verhoord. Vanaf 1 januari kunnen bezit ters van een Cultureel Jonge renpaspoort voortaan goedkoop naar de dierentuin, maar ook naar het Archeon en Ma- durodam en zelfs naar de bo- tententoonstelling Hiswa. De stichting CJP onderhandelt met twaalf Nederlandse dierentui nen over korting op het entree kaartje. De tuinen bepalen zelf hoeveel korting ze geven. De onderhandelingen met de dierenparken zijn nog niet afge rond. Alleen de deelname van Artis is zeker. Onderhandelaar Ad Walraven van CJP stelt zich dan ook terughoudend op. „We maken de regeling pas bekend op 4 oktober, met Dierendag." Met korting op het toegangs kaartje voor dierentuinen en at tractieparken wil de stichting CJP zijn jongerenpas aantrekke lijker maken en de gebruikers groep uitbreiden. Dat is nodig omdat jongeren veel liever naar een attractiepark gaan dan naar een museum. De kern van de activiteiten van de stichting CJP blijft echter stimulering van de belangstel ling voor cultuur. Zo kunnen jongeren van twaalf tot achttien jaar voordelig naar theater en schouwburg, ook krijgen ze kor ting op boeken en cd's. ,,Z r w ren kiezen en zelf bepalen ker ze mooi of lelijk vinden" m Walraven samen. Hij geeft toe dat het be ht" aan dierentuin en attractie niet onmiddellijk past ondi noemer 'cultuur', maar to zekere hoogte is het wel ed Al tief en daarom probeert stichting CJP in ruil voor p citeit kortingen te bedir Niet alle dierentuinen èn atj/ tieparken komen in aan king, de Efteling en Walibi voorbeeld niet „want die dit geen enkel educatief doel. lir In Amsterdam zijn van morgen om acht uur de stembureaus open gegaan voor maar liefst twee cor rectieve referenda: één over de vorming van de stadsprovincie en de daar aan gekoppelde opsplitsing van de stad in dertien zelf standige gemeenten, en één over de bestemming van het weilandje De Vrije Geer in Sloten. Zeker 180.000 mensen, 34,1 pro cent van het totaal aantal kiesgerechtigden, moeten vandaag hun handtekening zetten wil de uitslag als re presentatief gelden. amsterdam anp Woordvoerders van de gemeen te Amsterdam hadden vanoch tend goede hoop dat de beno digde drempel wordt gehaald. „Bij het stembureau hier op het stadhuis stond vanochtend vroeg zelfs een rij", aldus een woordvoerder. Of de drukte ver gelijkbaar is met de gemeente raadsverkiezingen van 1994, toen 56,9 procent van de Am sterdammers stemde, was van ochtend nog niet te zeggen. Een correctief referendum houdt in dat de bevolking een reeds genomen besluit kan te rugdraaien. Strikt genomen is daarvan bij het volksraadple ging over de stadsprovincie geen sprake. De Tweede Kamer neemt de uiteindelijke beslis sing over de komst van een nieuw regionaal bestuur. Veel critici menen dan ook dat de burgers voor de gek worden ge houden omdat het parlement de uitslag kan negeren. Ook is er kritiek op de 'package-deal' die het gemeen tebestuur de burgers voorscho" telt. Wie vóór de stadsprovincie Ook de GP-er is welkom bij het Archeon. n.Tv.-i r/.'irirwyn Er is van alles aan gedaan om de Amsterdammers warm te maken voor de referenda. foto anp is, maar tegen de opsplitsing van de stad, ziet zich voor een dilemma gesteld. Het kan er te vens toe leiden dat er na het re ferendum eindeloze discussies ontstaan over de juiste interpre tatie van de uitslag. Onder alle rumoer rond het referendum over de stadspro vincie, dreigt de raadpleging over het weiland in Sloten on der te sneeuwen. Ook over de toekomst van De Vrije Geer mo gen alle Amsterdammers van daag stemmen, hoewel velen de groenstrook nooit hebben ge zien en niet eens bij benadering weten waar het ligt. De eigenaar van het weiland beklaagde zich er bovendien enkele dagen ge leden via de lokale tv-zender AT5 over dat niemand hèm ooit iets heeft gevraagd. De gemeente Amsterdam wil er huizen bouwen en een tram tracé aanleggen. De tegenstan ders vinden dat schaarse stuk ken natuur zoals De Vrije Geer bewaard moeten blijven. De stembussen sluiten om zeven uur vanavond. De defini tieve uitslag wordt rond tien uur verwacht.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16