Oegstgeest gooit afval verkeerd weg 'Een blad, een vis of een vleugel' Leiden Regio Postkantoor verbouwd Urgentieverklaring gaat meer Leidschendammers geld kosten Sint Jorismarsen trekken 3500 scouts Kwartaal zonder graffiti kost elfduizend gulden ffNSDAG 17 MEI 1995 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 tegemoet te komen aan de is van de bewoners van de Haaswijk in Oegstgeest, die willen praten over de ver- ■sdrukte bij de scholen aan lan Wolkerslaan, is er van- nd een informatie-avond, houder Van Eisen bekijkt len met de omwonenden de ;eerssituatie. et is de bedoeling dat de e scholen gezamenlijk een noodlokalen bouwen lom het huidige gymlokaal, halen en brengen van de leren - dit gebeurt nog Is erg vaak met de auto - irt verkeersoverlast of). Ie bijeenkomst vanavond be- om 20.00 uur in de Spring- aan de Jan Wolkerslaan. ■reghthuys in wkoop. Gebouwd Ie periode dat de indste leenheer I Nieuwkoop/Noor- IJohan de Bruyn iBuytewecht de pijkheid in eigen- Ji had. Het is in 18 gebouwd. Hier ■den de ambtena- Jgehuisvest, die g waren voor het tuur van de heer- fieid. Samen met de n bepaalt het huis |gezicht van de ou- Jorpskern. e fotograaf Wim an doorkruist da es een groot deel de streek om het ns die ritten komt gs allerlei 'beeld plekjes die niet di- hot news vormen het zeker waard om te presenteren or Voorschoten een 28-jarige Hagenaar aangehouden. De an was betrokken bij de diefstal van een nieuwe bromfiets. Hij ld die samen met een andere man ontvreemd uit een zaak aan Schoolstraat na vernieling van een ruit. Kort hierop zag de nlitie het duo rijden en zette de achtervolging in. Pas na enige i7] d lukte het de politie de brommer klem te rijden. De passagier, 123 28-jarige Hagenaar, kon vervolgens worden aangehouden. De istuurder wist echter te ontkomen met de brommer door op Generaal Spoorlaan een brandgang in te rijden. 071 e Bromfietser valt ftRSCHOTEN Een 21-jarige bromfietser is gisteren door nog on- ii -kende oorzaak op de Voorschoterweg ten val gekomen. Hij is et een gebroken schouderblad naar het Academisch Zieken- iis Leiden overgebracht. 'olitie achtervolgt brommer viRSCHOTENDe politie heeft gisteren na een achtervolging luipverkeer betrapt De Wassenaarse politie heeft gistermiddag op de indscheidingsweg vijftien bestuurders betrapt die het bord irboden linksaf te gaan negeerden. De bestuurders rijden dan iBuurtweg in en kunnen daardoor sneller opschieten. Dat was steravond zeker niet het geval. Zij werden door de politie aan houden en kregen een proces-verbaal. automobilist gewond ksenaar Bij een zogenoemde kop-staartbotsing op de Rijks- aatweg is gistermorgen een 37-jarige inwoner van Hoogvliet ■j wond geraakt. De man werd met hoofd- en nekletsel in het onovoziekenhuis in Den Haag opgenomen. De Hoogvlieter pnd met zijn auto te wachten voor het verkeerslicht ter hoogte n de Rozenweg. Toen het licht op groen sprong reageerde een hter hem staande automobilist uit Londen wat al te spontaan. iLondenaar reed met volle kracht tegen de voor hem nog stil- nessfcande auto. Beide auto's werden behoorlijk beschadigd. uto voor tweede keer gestolen cstgeest Een inwoonster van Oegstgeest treft het niet met ar auto. Gistermorgen bleek haar blauwe Lancia Thema Tur- i voor de tweede keer dit jaar te zijn gestolen van de parkeer- aats aan de Adriaan Schuurmanlaan. De eerste keer werd de ire automobiel in januari van dit jaar weggehaald en enkele gen later in Leiderdorp teruggevonden. Dit keer is de auto nog et teruggevonden. larmpistool in beslag genomen 15.00 ■20.00 ir, uitslc Wassenaarse politie heeft ermiddag een alarmpistool twee Fransen in beslag ge ien. De twee stonden met auto bij een benzinestation de Rijksstraatweg in Wasse- Daar haalden zij iets uit dashbord wat volgens een lewerker van het tankstation lacht veel op een wapen Hij waarschuwde de poli die de auto op de Rijks- 0 atweg tot stoppen dwong. Bij controle bleek dat zij in derdaad in het bezit waren van een groot model alarmpistool. Volgens de verklaringen van de twee is een dergelijk wapen in Frankrijk toegestaan. In Neder land echter niet, zodat zij het wapen moesten achterlaten. Tevens kregen zij een bekeuring wegens verboden wapenbezit. Na overleg met de officier van justitie werden de twee later in de avond weer weggestuurd, omdat er verder geen sprake was van een strafbaar feit. Het postkantoor aan de Heinsi- uslaan in Leiderdorp wordt op 23 mei heropend. In de afgelo pen tijd is het Icantoor ingrij pend verbouwd. De verbouwing maakt deel uit van een landelijk project van Postkantoren BV, die alle vestigingen in een nieu we stijl wil inrichten. De loket ten met glazen scheidingswan den hebben plaats gemaakt voor open balies en er is een postwinkel ingericht, waar on der meer wenskaarten en kan toorartikelen te koop zijn. In het postkantoor nieuwe stijl is veel aandacht besteed aan veiligheid. Al het geld is op geborgen in speciale appara tuur die alleen geld uitgeeft als de klant zijn pincode heeft inge toetst. De verschillende diensten die in het nieuwe postkantoor wor den aangeboden zijn herken baar aan bepaalde kleuren. Rood voor de post. groen voor PTT telecom, blauw voor de Postbank en oranje voor de ove rige diensten. De inwoners van Oegstgeest scheiden hun afval keurig, maar maken er bij de milieucorners wel een zooitje van. Bij de drie milieucorners aan het Boerhaaveplein, het Terweeplein en de Leytweg wordt nogal wat afval naast de bakken gezet. De doos kranten die er niet meer inpast, de oude fiets of het verroeste droogrekje, worden alle maal naast de bakken gedeponeerd. De gemeente bekijkt hoe dit probleem - dat overigens niet typisch Oegstgeests is - kan worden opgelost. oegstgeest monica wesseling Uit het milieujaarverslag van vorig jaar blijkt dat er steeds meer papier, glas, klein che misch afval en groenafval ge scheiden wordt ingezameld. De hoeveelheid blik en textiel die afzonderlijk wordt ingeleverd, is vorig jaar gedaald. De verklaring hiervoor is volgens een woord voerder van de gemeente nogal simpel: de blikjes zijn steeds lichter geworden en het meeste textiel is vorig jaar door de ker ken opgehaald. Minder textiel en blik naar de milieucorner, en toch steeds meer troep. Dat, maar ook het rijksbesluit dat gemeenten van af 1 januari 1997 papier en tex tiel huis aan huis moeten opha len, is voor Oegstgeest reden om de methode van inzameling van afval nog eens kritisch te bekijken. Koelkasten komen in Oegst geest steeds minder vaak ge woon 'langs de kant van de weg' te staan. Er werden er bijna twee keer zoveel ingeleverd als het jaar daarvoor (240 tegen over 147). Wat absoluut nog niet lukt in Oegstgeest, is jonge ouders be wegen tot het gebruik van ka toenen in plaats van wegwer- pluiers. Van de tientallen baby's die het afgelopen jaar het le venslicht mochten aanschou wen, hebben er slechts een twee een katoenen luier om de billen. De gemeente geeft hiervoor 25 gulden subsidie per kwartaal. De komende tijd wordt bekeken hoe de animo hiervoor vergroot kan worden. stom pw uk dorith ligtvoet Stompwijkse en andere Leidschendamse woning zoekenden die in aanmerking willen komen voor e^n urgentieverklaring, moeten voortaan ruim 125 gulden betalen. Tot nu toe hoefde alleen de groep die in aanmerking wilde komen voor ur gentie op medische gronden dat bedrag te beta len. Nu moeten ook woningzoekenden die om sociale redenen zo'n verklaring wensen hiervoor betalen. Het gaat bijvoorbeeld om erkende vluch telingen, bewoners die te klein zijn gehuisvest of om mensen die door brand acuut dakloos zijn geworden. Met het innen van de bijdragen wil de gemeen te de kosten beter in de hand houden. Die wor den steeds hoger, omdat de groep die op sociale gronden een urgentie wil voortdurend stijgt. De gemeente vermoedt dat de groei samenhangt met het feit dat de aanvraag tot nu toe gratis is. Ook kanslozen schrijven zich in. Slechts tien pro cent van de woningzoekenden kwam na onder zoek inderdaad voor sociale urgentie in aanmer king kwam. 'Of het echt uniek is durf ik niet te zeggen' oegstgeest/leiderdorp kees van kuilenburg Als welp heeft hij de eerste Sint Jorismarsen meegelopen. Mor gen is Leiderdorper Jan van der Steea voor de zoveelste keer van de partij. Niet als wandelaar door Oegstgeest en omgeving, maar als organisator van de tra ditionele scoutingmarsen. Een bijzondere dag voor de Leider dorper en zijn zeven mede-or ganisatoren. Na 25 jaar haken zij gezamenlijk af als organisa tie-team om het stokje aan jon gere collega's over te dragen. Al betekent dat niet dat zij volgend jaar niet van de partij zijn. „Dit jaar lopen onze opvol gers mee om een handje toe te steken en volgend jaar is dat an dersom. Daarna is het afgelo pen", zegt de Leiderdorper. Van der Steen en zijn collega's zijn zo vergroeid met het evene ment dat zij ook daarna nog wel de hulpende hand zullen bie den. Om de marsen goed te la ten verlopen, zijn tenslotte zo'n 150 vrijwilligers nodig. Het Oegstgeestse evenement staat morgen alweer voor de 49ste keer op de agenda. De marsen trekken zo'n 3500 scouts, niet alleen uit eigen land maar ook uit Engeland, België en Luxemburg. ,,0f dat echt uniek is durf ik niet te neggen, maar wel wat betreft locatie en alles wat er nog meer op het programma staat. Zoals een ex positie met de meest uiteenlo pende verzamelingen, Britse scouts die bijzondere insignes laten zien, een markt waar spul len kunnen worden gekocht, ac tiviteiten en muziek. Dat geeft het geheel een eigen sfeer", zegt Van der Steen. De Sint Jorismarsen zijn in 1946 voor de eerste keer gelo pen. „Toen als activiteit van een padvindersgroep. Dat was zo'n succes, dat werd besloten om het te herhalen. Maar dan voor alle Oegstgeestse groepen sa men. Zo is het uitgegroeid tot een regionaal evenemént, waar al vele duizenden scouts aan hebben meegedaan. Zoals bij voorbeeld wethouder Van Eisen van Oegstgeest, die morgen het startsein geeft. Toen ik bij hem kwam om het een en ander over scouting uit te leggen, zei hij hou maar op. Vroeger heb ik ook een keer of tien meegelo pen", vertelt de Leiderdorper. „Dat hoor je wel meer op de dag zelf van de bezoekers. Kom je ouders tegen die vroeger als kind hebben meegedaan. De laatste jaren ook opa's en oma's die bij hun kleinkinderen ko men kijken. Dat geeft ook wel aan wat voor een fantastisch evenement het is." Alleen scouts mogen de wan delingen - 5, 7,5, 10 en 15 kilo meter - meelopen. „Vaak krij gen we telefoontjes van mensen met de vraag of ze ook mogen meelopen. Dat hebben we altijd bewust afgehouden. Scouting is onze doelgroep en dat blijft zo. Vooral ook omdat het werkt. Er zijn morgen groepen van de partij die al die 49 keer hebben meegelopen. Ook deelnemers die al ruim veertig marsen heb ben meegelopen. Als jong welp- je begonnen en nu actief als lei der." Het is niet alleen een regio naal gebeuren. De meeste groe pen komen uit Utrecht, Noord en Zuid-Holland. „Maar vorig jaar was er een groep welpen uit Limburg van de partij. Een dag je heen en weer met de trein. Of groepen die contact hebben met scouts hier in de buurt. Die verblijven dan een weekeinde in deze omgeving en lopen hier mee. Ook groepen uit het bui tenland. Vooral voor de jonge scouts zijn die buitenlandse contacten erg leuk." De eerste scouts vertrekken om twee uur vanuit het park bij het kasteel Oud Poelgeest voor hun wandeling. Naar verwach ting zijn om vijf uur de laatste scouts terug. Om half zes is de prijsuitreiking. Daarna wacht de scouts uit Oegstgeest nog een hele klus. Zij maken het gehele terrein schoon is. Van der Steen: „Een keer per jaar ziet het ter rein er heel mooi uit. Dat is na de Sint Jorismarsen. Dan is er geen papiertje meer te vinden." Jan van der Steen: „Dit jaar doen we de organisatie nog. In het jubile umjaar zijn we als hulpje van de partij." foto holvast/marklamers leiderdorp De gemeente Leiderdorp heeft tot de afgelopen drie maanden on geveer 11.000 gulden uitgegeven voor het 'lik-op-stuk-beleid', waarbij gemeentelijke gebouwen en eigendommen graffiti-, poster en stickervrij worden gehouden. Sinds februari van dit jaar is het Zoetermeerse bedrijf ICS hiermee in de weer, nadat alle gemeente lijke gebouwen en eigendommen een grote schoonmaakbeurt had den gehad. ICS controleert niet alleen zelf op nieuwe ontsieringen, maar gaat ook af op meldingen die via inwoners van Leiderdorp bij de gemeente belanden. Ondergekalkte eigendommen worden dan binnen twee dagen schoongemaakt. Leiderdorp is overigens tevre den over de activiteiten van ICS en heeft het contract met het be drijf verlengd tot eind dit jaar. Open dag bij naturisten van Zon en Leven leiden ad van kaam De (natuur)liefhebber die in het weekeinde eens wat an ders wil dan wandelen in het Pan van Persijn of fietsen langs de Vliet kan zondag te recht op de open dag van de naturistenvereniging Zon en Leven, 's Lands grootste club op dit gebied stelt op 21 mei zijn negen terreinen open voor buitenstaander^ die kennis willen maken met het naturisme. Uit de kleren gaan mag - maar hoeft niet. Gezien vanuit deze regio ligt het dichtstbijzijnde ter rein van Zon en Leven, Ber- kenwoude, tussen Gouda en Rotterdam in de Krimpener- waard. Weide en water voe ren in het beschut gelegen landschap de boventoon. Geinteresseerden kunnen een rondleiding krijgen. Er wordt koffie en" thee ge schonken. Naturisme gaat verder dan naaktrecreatie zoals dat te genwoordig op veel stranden langs de kust gebeurt en dat vanwege het incidentele ka rakter valt onder de noemer nudisme. Naturisme is gebo ren uit overtuiging, een ma nier van leven. Terug naar de natuur in al zijn facetten. Op terreinen van Zon en Leven is dat terug te vinden. Er is veel aandacht voor het milieu. Alcohol en tabak zijn er taboe. De Open Dag van Zon en Leven vindt plaats in het ka der van de Wereldnaturis- tendag zoals die elk jaar in mei wordt gehouden. Voor eventuele vragen kan men op vrijdag en zaterdag tus sen 13.00 en 20.00 uur bel len met 03402-42189. voorschoten alice van schuppen Wie over een paar maanden van Leiden naar Voorschoten rijdt, ziet al van verre een kunst werk van ruim vier meter hoog en meer dan zes meter breed. Het kunstwerk dat in opdracht van de gemeente Voorschoten aan de Leidseweg geplaatst wordt, is ontworpen door kun stenaar P. van der Maas. Het Nederlands Instituut voor Las techniek, waar het kunstwerk schuin voor komt te staan, be taalt mee aan het object. In het bondsgebouw aan de Leidseweg presenteerde de kunstenaar gisteravond zijn ontwerp aan de omwonenden. „Het heeft geen titel, maar je zou het een blad kunnen noe men", zegt kunstenaar P. van der Maas die een maquette heeft meegebracht. Het heeft ook wel iets weg van een vleu gel, er zit een bepaalde bewe ging in." Eén van de aanwezi gen merkt op dat het kunstwerk wel iets weg heeft van een vis. Maar volgens Van der Maas is dat toeval. Aanpassen De kunstenaar heeft geprobeerd het object zoveel mogelijk aan de omgeving aan te passen. De vluchtheuvel tegenover de Krimkade is de precieze plaats waar het kunstwerk moet ko men. „Ik ben er gaan kijken en dan zie je twee kolommen waar het beeld als het ware uit groeit", vertelt Van der Maas. „Maar het is natuurlijk puur ge voelsmatig." Het object wordt gemaakt van roestvrij staal en rust op twee zwarte, ijzeren pi laren. In het amandelvormige blad is een blauwe 'schriftuur' aangebracht. De kunstenaar werkt veel met dit soort inscrip ties. „Voor mij heeft de schriftuur een betekenis. Het is gevoelsmatig, ik doe dat met een bepaalde emotie. Ik ga ei genlijk steeds beter schrijven", aldus de kunstenaar. Slechts tien buurtbewoners kwamen naar het bondsgebouw om te kijken naar het ontwerp van kunstenaar Van der Maas. „Ik denk dat weinig mensen ge ïnteresseerd zijn in het kunst werk", zegt M. Leenstra, die schuin tegenover de plaats van het toekomstige kunstwerk woont. „Het staat niemand in de weg. Ik ben uit pure nieuws gierigheid gekomen." Leenstra is niet uitgesproken enthousiast over het ontwerp. „Het is niet lelijk, maar ik zie er niet iets van Voorschoten in. De fantasie en het gevoel van de kunstenaar komt op mij niet over." De aanwezigen stelden vooral praktische vragen. „Is de weer kaatsing van het zonlicht niet belemmerend voor het verkeer? vroeg een buurtbewoner enigszins bezorgd. Even ont stond er een kleine discussie over de stand van de zon ten opzichte van het object, maar de kunstenaar wist de aanwezi gen gerust te stellen: „Het blad is iets naar boven gekanteld, dus weerkaatsing van de zon zal geen problemen opleveren." Ook maakten sommigen zich zorgen om eventuele beklad ding van het kunstwerk. Van der Maas achtte de kans op beklad ding zeer klein. „Het oppervlak van de pilaren is niet zo groot. Bovendien heb ik nog niet eer der meegemaakt dat één van mijn kunstwerken beklad is." 15,1tLKRAKER - De Voorscho- ?e politie heeft een 29-jarige $enaar aangehouden die in uari twee inbraken heeft ge- :gd in Voorschoten. Het ging twee snelkraken in een cstation aan de Veurseweg. 16 februari en 28 februari ft de man daarbij voorna- "1 ijk sigaretten buitgemaakt. aaswijk praat er verkeer Kunstenaar P. van der Maas liet het ontwerp maar je zou het een blad kunnen noemen." zien van zijn kunstwerk dat aan de Leidseweg in Voorschoten komt te staan. „Het heeft geen titel, foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15