'Patiëntsimulator' voor AZL Van Luyn architect van dialoogproces Weken van losmaken %erti6[adf*. KëfEbode Kerk Samenleving Niet bij de tijd Leiden Redelijke respons bij verkiezingen Rijnland WOENSDAG 17 MEI 1995 Leider De Dalai Lama heeft de zes jarige Tibetaanse jongen Gedhun Choekyi Nyima tot elfde Panchen Lama be noemd. Dat heeft een woordvoerder van de in bal lingschap levende religieuze leider bekendgemaakt. De Panchen Lama is na de Dalai Uma de hoogste leider in het Tibetaanse boeddhisme. De tiende Panchen lama stierf in 1989 op vijftigjarige leeftijd. In tegenstelling tot de Dalai Lama sloot deze na de bezetting van Tibet door de Chinezen al snel een ak koord met de communisti sche leiding in Peking. Hij woonde het grootste deel van zijn leven in Peking, waar hij deel uitmaakte van de Chi nese regering. Bisschoppen De conservatieve kardinaal Lucas Moreira Neves (69) is gisteren gekozen tot nieuwe voorzitter van de Braziliaan se bisschoppenconferentie. De 69-jarige aartsbisschop van Salvador de Bahia volgt de progressieve mgr. Luciano Mendes de Almeida op. Déze was tot vorig jaar als hulpbis schop een naaste medewer ker van kardinaal Arns, aarts bisschop van Sao Paulo. De keuze van Neves wordt ge zien als een koerswijziging in de Braziliaanse RK Kerk. Hij behoort tot de meest in vloedrijke Latijnsamerikaan- se bisschoppen. Vergeving De Oostenrijkse kardinaal Hans Hermann Groër heeft impliciet verontschuldigin gen voor zijn gedrag aange boden. De aartsbisschop van Wenen werd in maart door oud-leerlingen ervan be schuldigd hen als minderjari gen seksueel te hebben mis bruikt. Aan het eind van een verklaring, waarin hij zijn stilzwijgen rechtvaardigt, gaat de 75-jarige kardinaal in op de vragen van schuld en vergeving. .Zonder twijfel kan geen enkel eerlijk mens er aanspraak op maken dat hij in zijn leven geen fouten maakt. Een ieder moet God en de medemensen om ver geving vragen." De Vreeze en Kohlbeck spelen samen de baas bij Zijloever leiden Twee prominente oud-politici trekken vanaf heden de kar bij de Zorgvoorziening Zijloever. PvdA-raadslid Steven de Vreeze wordt de nieuwe voorzitter. Hij volgt Ton Kohlbeck op, die tot nu toe zowel voorzitter als directeur was. Kohlbeck blijft alleen directeur. Zorgvoorziening Zijloever verzorgt voor 60 ouderen in vier wijken in Leiden-Noord 24 uur hulp aan huis. Hierdoor kunnen ouderen langer zelfstandig thuis blijven wonen. Het project is uniek in zijn soort en bestaat in november vijf jaar. Kohlbeck trad 1 juli vorig jaar aan als voorzitter en directeur na een conflict bij Zijloever. Er waren toen klachten uit het toen malige bestuur over de inzet en bereikbaarheid van de mede werkers van Thuiszorg Groot Rijnland, die de hulp aan huis bie den. De Vreeze was in de vorige collegeperiode wethouder van financiën en tot voor kort directeur van de vereniging Open Mo- numénten. ThanS is hij beleidsmedewerker van de provincie. DE KERKBLADEN De Gereformeerde Kerk van Sassenheim ziet haar predi kant R.W. Biewinga volgende maand vertrekken naar het Westlandse doip De Lier. De weken tot 11 juni, als de afscheids- dienst plaats heeft, zijn voor hem 'weken van losmaken'. „Jezelf en de gemeente die achterblijft losweken van elkaar. Voor van de beroepingscommissie hem weten. „Die kan zwijgen als het graf." Biewinga nam het beroep in april aan en deed op zondag 28 augustus 1988 zijn in trede. Hij kwam in een 'ge spreid bed": er was een oe oude kerk 'enthousias- gers aanwe- Rijnlandse Kerkbode zig er! w^k" yaam P sommigen geldt dat niet: die 'hebben' weinig tot niets met de vertrekkende. Anderen zijn op één of an dere manier verbonden, aangesloten: dan levert zo'n afscheid de nodige moei te op", schrijft Biewinga in de Kerkbrief. De dominee kwam in 1988 naar Sassenheim. In het begin van dat jaar had de plaatselijke kerkgemeenschap de verve lende ervaring dat de predi kant waarop zij in eerste in stantie het oog had laten val len, de voorkeur gaf aan een beroep uit een andere ge meente. „Lucas ter Leede heeft het dan in het Centraal Weekblad over de voor 'Bollenburg' vreemde ervaring dat een predikant 'nee' zegt tegen dit zo prachtige dorp", blikt Biewinga terug. Zijn eigen naam wordt ver volgens door de beroepings commissie genoemd als nieu we kandidaat, en op de zater dag dat de festiviteiten rond het vertrek van de vertrekken de predikant ds. W. Baas wor den gehouden, loopt hij in Sassenheim rond in de kerk. Zijn bezoek was met de nodige geheimzinnigheid omgeven, herinnert Biewinga zich. In de kerk wordt hij gesignaleerd door een stofzuigende koster. „Onze koster zal niets loslaten :r uw bezoek", laat een lid ONTMOETING p5 @E1!PETRUS iNFpma UEi [jü I Gi&J Jl/Ii 'È^SSilAi' winga: „Een gespreid bed, dat gold minder voor de ge meente te midden waarvan ik ging wer ken. Er was de nodige pijn vanuit het recente verleden. Dat hield de gemeenteleden verdeeld (en houd dat sommigen nog steeds). Het was de moeite waard om te proberen wat meer samenhang te brengen onder de mensen. Mijn bijdra ge daaraan is het geweest om veel mensen trouw te bezoe ken. Ze zo te laten voelen dat ze erbij horen, bij die gemeen schap die zich de gemeente van Jezus Christus noemt." Hij gaat nu weg met een wat moedeloos gevoel. „Want ik laat een kerkeraad achter die te weinig bemenst is om het vele werk dat haar wacht aan te kunnen. Dat is jammer, want naar mijn stellige over tuiging is de persoonlijke be moeienis met elkaar binnen een gemeente van vitaal be lang voor haar leven. Maar Biewinga toont zich tegelijkertijd dankbaar voor het vertrouwen dat hij van ge meenteleden kreeg en voor t die keren dat hij door hen op weg gehopen werd. „In veel gemeenteleden ben ik God te gen gekomen. Hij lachte me toe in al die anderen. Zoals God zo vaak mensen toelacht in andere mensen en dingen." BUITENLAND KORT LEIDSCH DAGBLAD Ldtj (Opgericht 1 maart 1860) ,$c] KANTOOR TELEFAX Advertenties: 071 0 Rooseveltstraat 82 071-356356 Familieberichten: Postadres: Postbus 54, O&fcstU 2300 AB Leiden Redactie: 071 \re ABONNEESERVICE Hoofdredactie: m,IEuc Abonnementen 071-128030 ADVERTENTIES Geen krant ontvangen? Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 j* Bel voor nabezorging- 071 lit Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en RUBRIEKSADVERTENTIES Zaterdag 10.00-12.00uur 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17 iQEï DIRECTIE 071 .|cer B. M. Essenberg, ABONNEMENTEN G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) bij vooruitbetaling: HOOFDREDACTIE per maand (acceptgiro) i"s J G. Majoor, F. Nypels. per maand (autom. betaling) H. G. van der Post (adjunct) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) J|l. PUBLIC RELATIONS per jaar (acceptgiro) W.H C. M. Steverink 071-356356 per jaar (autom betaling) OMBUDSMAN VERZENDING PER POST R. D. Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE LEIDSCH DAG BLAD OP CASSETT! ïBU G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst Voor mensen die moeilijk lezen, sle< Iter H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere jjoi A JB M.Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samer F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leic W F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. Voor 2345 (Centrum voor Gespri ONGEVALLENDIENST nd hte Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 ei woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconess .^T en dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS VU\ (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vo ££L ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur ar; Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ,v0 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoen pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. et t< RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kla II daarnaast ook 11.15-12.00 uur Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders to uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.OO.uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uui en II daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENH.UIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uit! lac voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een r zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en q31" kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelki heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderklinfèk: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.1 uur, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. g Met de pop kunnen zeer uiteenlopende situaties worden geoefend. foto loekzuijderduin Een vluchtsimulator, maar dan voor anesthesisten. Het Acade misch Ziekenhuis Leiden heèft als eerste ziekenhuis in de we reld een kunstmatige patiënt waarop anesthesiologen en arts-assistenten kunnen oefe nen. Net als de vluchtsimulator, - een 'kunstmatig vliegtuig' dat reageert op de besturing dooi de piloot - reageert deze pa tiënt-simulator op behandelin gen door artsen. Het technische hoogstandje is gemaakt in samenwerking met de industrie Drager en de KLM. Eén van de belangrijkste initia tiefnemers is emeritus-hoogle raar anesthesiologie J. Spierdijk. Hij voerde, opnieuw analoog aan de vliegtuigwereld, ook in de operatiekamers de zogehe ten checklists (een lijst controle punten) in. De Leidse Anesthesie Simula tor is in het Skills Lab in het AZL opgesteld in een operatiekamer van het nieuwe operatiekamer complex van het ziekenhuis. De artificiële patiënt is bedoeld voor scholing, bij- en nascho ling van in Nederland werkza me anesthesiologen, arts-assis- tent-anesthesiologen en anes- thesie-medewerkers. Met de pop kunnen zeer uit eenlopende situaties worden geoefend. Standaardprocedu res, zoals het onder anesthesie brengen van een patiënten tot levensbedreigende complica ties, kunnen met de pop wor den nagespeeld. Een groot aan tal instrumenten geven de con ditie van hart, longen en bloed vaten weer. Een grove fout van één van de 'oefenaars' heeft fa tale gevolgen: de pop 'sterft'. De nieuwe simulator is vol gens een woordvoerder van het AZL een grote stap voorwaarts. Tot nu toe moest er worden 'ge oefend' op levend materiaal. Het Skills Lab Anesthesiologie wordt vrijdag om 16.00 uur door de voorzitter van de Raad van Bestuur, prof. O.J.S. Buruma, officieel geopend. Het AZL verwacht de komende tijd geïnteresseerde medici uit de hele wereld. VRIJE TIJD LEIDEN Tafeltennis. In het verenigingsgebouw van tafeltennisvereniging DOCOS kan zondag 21 mei worden deelgenomen aan een sportin- stuif en een klaverjasmiddag. De activiteiten starten respectievelijk om 13.30 en 14.00 uur aan de Hoge Morsweg 201 in Leiden. Klaver jassen kost 3,50 gulden, de instuif is gratis. Voor informatie: 071- 763053. Kleurrijk. De werkgroep 'Kleurrijk Leiden Noord' verzorgt zondag 21 mei in de wijk een dag vol multi-culturele activiteiten. Stepper de Clown komt langs, er wordt een voetbaltoernooi gespeeld, de disco in 't Spoortje is open en Kindercircus Altena treedt op. De dag duurt van 10.30 tot 16.00 uur. leiden In de Doezastraat kun je maar beter op je eigen horloge kij ken dan op de stadsklokken, die daar wel erg dicht op elkaar staan. Want die stadsklokken zijn be paald niet bij de tijd. Zelfs het uur verschil tussen zomer- en winter tijd valt niet te ontdekken in de stand van de wijzers. foto loek zuyderduin Bisschop Muskens van Breda stal afgelopen zater dag de show op de Acht Mei-manifestatie in Den Haag, maar zijn collega Van Luyn van Rotterdam is de architect van het dia loogproces. In zijn vorige functie heeft Van Luyn als secretaris-generaal van het RK Kerkgenootschap de bisschoppen ertoe ge bracht te kiezen voor een einde aan de polarisatie. den haag anp Speerpunten van hun t>eleid in de jaren '90 moesten communi catie en dialoog worden, schre ven de bisschoppen in het door Van Luyn voorbereide rapport voor het vijfjaarlijkse ad limina- bezoek begin 1993 aan Rome. Evangelisatie kan alleen plaats vinden in een klimaat van dia loog en vertrouwen. Dialoog is geen modieuze concessie, maar heeft te maken met de kern van het geloof, aldus het rapport. Kort na het geslaagde ad limi- na-bezoek - bij eerdere gelegen heden hebben de bisschoppen wel eens minder begrip en waardering in Rome gekregen - werd de Katholieke Kerk in Ne derland opgeschrikt door het onverwachte aftreden van eerst bisschop Gijsen van Roermond en daarna bisschop Bar van Rotterdam. Vooral doordat kar dinaal !>imonis de zwarte piet voor het aftreden van Bar kreeg toegespeeld, beleefde de bis schoppenconferentie een heuse dip. In die situatie beseften de bis schoppen dat ze een moedige stap voorwaarts moeten zetten. Ze benoemden een dialoog commissie van maatschappelijk gerespecteerde katholieken die het geschonden imago van de Nederlandse hiërarchie moes ten oppoetsen. Maar deze com missie was zo gezaghebbend dat de bisschoppen de belang rijkste aanbeveling wel moesten opvolgen. „Zij behoren daar heen te gaan, waar de gelovigen zijn, ook naar de Acht Mei Be weging." Tienduizenden inwoners van het grondgebied van het Hoog heemraadschap van Rijnland hebben gebruik gemaakt van hun stemrecht. Bijna een kwart van de eigenaren van panden en eenderde van de' eigenaren van grond hebben hun stem uitgebracht voor het nieuwe be stuur van het hoogheemraad schap. Rijnland heeft als eerste in Nederland de stap genomen de verkiezingen schriftelijk uit te schrijven in de hoop hiermee een fatsoenlijke opkomst te be reiken. De afgelopen weken hebben 275.000 inwoners een stembiljet gekregen. Zij kiezen 15 van de 36 bestuurleden van Rijnland. De overige 18 worden door de bedrijven en de gemeenteraden gekozen. Deze bestuurders ver tegenwoordigen onder meer de huurders van panden. Dijkgraaf Van Tuyl van Serooskerkén hoopte op een opkomst van ongeveer eender de van het aantal stemgerech tigden. Dinsdagavond hadden 57.000 stemgerechtigden in de categorie gebouwd (23 procent) en bijna 8000 stemmers uit de categorie ongebouwd (31 pro cent), hun stembiljet ingevuld teruggestuurd. Voor de laatkomers stond er vanmorgen een bus voor het gebouw van Rijnland en deze wordt om 12.00 uur vanmiddag voor het laatst geleegd. Morgen zitten vanaf zeven uur 's mor gens 80 vrijwilligers van Rijn land bij elkaar om al die duizen den enveloppen te openen en de stemmen te tellen. De offi ciële uitslag wordt op 22 mei verwacht. Muskens plaatste zaterdag de problemen in de Nederlandse kerkprovincie in een mondiaal en historisch perspectief. Overal ter wereld worstelen priesters met de vraag hoe ze het geloof in hun cultuur en op een eigen tijdse wijze gestalte moeten ge ven. Maar vooral het missionai re aspect gaf voor hem de door slag om over de binnenkerkelij ke tegenstellingen heen te stap pen. „De kerk is niet geloof waardig zolang wij maar door blijven ruziën", hield hij zijn ge hoor voor. Ook Van Luyn, die als nuchte re Groninger zich wat ingetoge ner op de Acht Mei-manifesta tie gedroeg, relativeerde de pro blemen in de Nederlandse RK Kerk. Dit is toch een hele stap voor U, zei voorzitter Hedwig Wasser van de Acht Mei Bewe ging, toen ze hem verwelkom de. „Ach, zo'n grote stap is het ook weer niet", antwoordde Van Luyn. En een vergelijking van een journalist tussen een gesimu leerd mijnenveld, dat de bis schop met de Acht Mei-voorzit ter betrad, en het 'mijnenveld van de Nederlandse kerkprovin cie' wees hij bijna verontwaar digd van de hand. Bij de ver schrikkingen van de dodelijke landmijnen vallen de Hollandse ruzies in het niet. Ook Van Luyn is een bisschop met een goed oog voor de problemen in de samenleving. „Ach, zo'n grote stap is het ook weer niet." foto archief Bisschop A.H. van Luyn:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14