Menrui en tempura, typisch Japans Rijst geeft volop energie Smaak VRIJDAG 12 MEI 1995 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-196258 Een van de vele soorten zeewier. Japanners eten anders dan bij ons. Behalve veel vis, schaal- en schelpdieren zijn ze liefhebber van een verscheidenheid aan zee wieren. Die geven smaak aan bouillons en stoofge- rechten en sommige soor ten worden ook als groente gegeten. Zeewier is rijk aan mineralen, vitaminen en voedingsvezel. Japanners eten graag rauwe vis. Erg veel Nederlanders moeten al rillen bij de gedachte daar aan. Ze vergeten echter dat wij zelf, in de vorm van nieuwe ha ring, hier ook verzot op zijn. En wat te denken van verse oesters, zo uit de schelp? Dat zijn dan dus nog levende zeedieren. De Japanners eten hun schelpdie ren liever gekookt, maar lusten af en toe wel een levende gar naal. Vis die rauw gegeten wordt, moet supervers zijn. Dat wil zeggen niet langer dan twaalf uur geleden gevangen. Alleen dan is er een goede 'sashimi' van te maken. Tonijn, 'maguro', is een vissoort die zich hier in de lente en de voorzomer heel goed toe leent. De gekoelde vis filets moeten in kleine blokjes of dunne plakjes worden gesne den zodat ze met de eetstokjes naar de mond zijn te brengen. In de winter eten Japanners an dere vissoorten rauw, zoals zee- brasem en pijlinktvis. Bij sashi mi hoort een dipsausje van so jasaus met 'wasabi', scherpe, groene mierikswortel. De gevaarlijkste vis om te eten is ongetwijfeld de Japanse ko gelvis, de 'fugu'. Ingewanden van dat dier zijn dodelijk giftig en daarom moet er een in de fugu-kunde gediplomeerde kok aan te pas komen om van deze vis sashimi te maken. Toch val len er elk jaar in het fugu-sei- zoen tussen oktober en april wel een paar slachtoffers. Juist het risico dat er ongelukken kunnen gebeuren verhoogt het culinaire genot, vinden Japan ners. In speciale fugu-restau- rants betalen ze dan ook heel veel geld voor een hapje van het witte, in papierdunne plakjes gesneden vissevlees dat naar westerse smaak nauwelijks van Kokerellen op z'n Japans op de grote bakplaat. andere vis verschilt. Japanners eten erg graag bui tenshuis. Wij zijn eraan gewend dat restaurants een uitgebreide menukaart voeren en dat je er bij wijze van sprekerrkunt eten wat je maar wilt. De Japanse traditie is anders. Een restau rant behoort zich op een be paald terrein gespecialiseerd te hebben. Alleen dan kan een kok bij het bereiden de opperste perfectie bereiken. Zo kent het land behalve fugu-restaurants, sashimi-restaurants en sushi bars ook restaurants die uitslui tend noedelsoep in vele varia ties verkopen, of tofu, of tempu ra, of shabu shabu, of yakitori. Noedels, 'menrui' in het Japans, is de verzamelnaam voor ingre diënten die wij vroeger deegwa ren noëmden, maar waar we te genwoordig meestal pasta tegen zeggen. In Japan maken ze noe dels van boekweitmeel, 'soba'; van tarwemeel, 'udon'; of van bonemeel, 'harasume'. Ze wor den eerst beetgaar gekookt en daarna vermengd met bouillon en eventueel groenten, tofu of bij voorbeeld paddestoelen. Tofu is een eiwitrijk produkt, een soort zachte kaas van soja bonen, bij ons bekender onder de Indonesische naam tahu. Het kan in allerlei gekookte ge rechten verwerkt worden, het is rauw te eten en men frituurt het ook. Het meest traditionele ge frituurde Japanse gerecht is 'tempura'. Stukjes vis, schaal dieren en groenten haalt men voor het frituren door een spe ciaal beslagje en dat levert daar na een uiterst licht, kantachtig omhulsel op. Bij een tempura- maaltijd hoort een soja-dipsaus, geraspte gemberwortel en ge raspte daikon, een soort ram menas. Die laatste twee roert ie dereen zelf door het sausje en dipt er vervolgens de gefrituur de stukjes in. Overigens is het woord tempura van oorsprong niet Japans, maar Latijns, en stamt het uit de 16e eeuw. De vrome, katholieke Portugezen die toen handel dreven met Ja pan moesten vier maal per jaar vasten: quatuor tempora in ker klatijn. Ze aten dan geen vlees, maar wel vis en garnalen. Die bakten ze in olie en de gewoon te, evenals de naam, werd door Japanse lekkerbekken overge nomen. Wel oorspronkelijk Japans is 'shabu shabu'. Met die klank bootst de Japanner het geluid na dat wordt voortgebracht door in kokend water heen en weer bewogen plakjes vlees en groente. Het gerecht dat deze naam draagt is, evenals het ver wante 'sukiyaki', zowel thuis als in restaurants buitertgewoon populair. Yakitori ten slotte zijn geroos terde stukjes kip of vlees aan houten pennen. Japanners zul len plechtig verklaren dat het traditioneel Japans is, maar wij Nederlanders kennen dezelfde hapjes onder de naam saté. Dus wie het uitvond, een Japanse of een Indonesische kok, zal wel altijd een raadsel blijven. Voor wie kennis wil maken met Ja pans eten: restaurant Pandahof in Heemstede, tel. 023-285110, of The Kylin Inn in Alkmaar, tel. 072- 114422. Woordenboekjes voor Oosterse kookliefhebber We zijn allemaal nieuwsgierig en vinden het leuk om te pro beren 'vreemde' talen na te doen of uit te spreken. Het ra re is echter, dat we al jaren naar 'de Chinees' gaan en daar Chinese en/of Indonesische gerechten eten, waarvan we nauwelijks de namen weten (of snel vergeten). Hetzelfde gebeurt nu ook met Japans. Er komen steeds meer Japanse restaurants en winkels, maar de taal is een probleem. Een serie boekjes met de titels de Japanse Keuken, de Chinese Keuken en de Indische Keuken kunnen dan van pas komen. Het gaat om drie (woorden boekjes voor de liefhebber van oosterse gerechten. Elk boekje bevat 400 veel voor komende woorden op het ge bied van eten en drinken. Leuk om te hebben en handig als u uit eten gaat of inkopen doet. De boekjes zijn van een mak kelijk formaat en tellen 32 pa gina's. Elk boekje is op twee manieren ingedeeld: Per woord, in het Nederlands met de uitspraak erachter (en daar achter voor het Chinees en het Japans, de karakters). Per woord ook andersom, begin nend met de uitspraak. Alles alfabetisch gerangschikt, voor makkelijk opzoeken. De Chi nese en Japanse karakters zijn toegevoegd, om in geval van verwarring het juiste woord te kunnen aanwijzen. De boekjes zijn te verkrijgen via een actie van Lassie. Op de paldcen Lassie Zilvervliesrijst zitten actiezegels en een be stelbon. Na insturen van een bestelbon met drie actiezegels, krijgt men de drie boekjes gra tis thuisbezorgd. Informatie: tel. 02943-3131. Volgens de moderne voedings leer dienen we het grootste deel van onze energie te betrekken uit koolhydraten. Voor de ener gie spelen vetten en eiwitten slechts een ondergeschikte rol. Koolhydraten zijn het hoofdbe standdeel van aardappelen, peulvruchten en granen. Die moeten echter eerst gekookt of gebakken worden voordat we ze kunnen verteren. Behalve ge bakken brood is in Nederland de gekookte aardappel reeds enkele eeuwen de belangrijkste leverancier van een verschei denheid aan zetmeelstoffen en suikers die samen koolhydraten worden genoemd. Rijst is een uitstekend alterna tief voor de gekookte aardappel. Meer dan de helft van de we reldbevolking eet het dagelijks. Rijst is gezond, het bevat ruim twee maal zoveel koolhydraten als aardappelen. Rijst is gemak kelijk te bereiden en wat over blijft is eenvoudig op te war men. 'Liever een hapje rijst dan een glazige aardappel', hoort men dan ook steeds meer onder professionelevoedselvers trek kers. Er bestaan heel veel soorten rijst, maar bij ons kennen we slechts enkele typen. Vooral langkorrelige, droogkokende soorten zijn populair. Die ko men hoofdzakelijk onder de na men Surinaamse rijst, Basmati, Pandan of Siamrijst (Thaise rijst) in de handel. Qua smaak is er niet zoveel verschil tussen de verschillende herkomstgebie- den. Rijst met ovalere korrels ofwel rondkorrelrijst wordt min der droog en kookt makkelijk tot pap. Dergelijke soorten zijn bij uitstek geschikt voor Japanse gerechten, voor sushi zijn ze zelfs onontbeerlijk. Aziatische rondkorrelrijst heeft een bijzonder fijne smaak. Kleefrijst, onder de naam 'ke- tan' bekend uit de Indonesische keuken, is ook rondkorrelrijst. Tussen beide uitersten in staat middelkorrelrijst, de Italiaanse soort arborio bij voorbeeld. Die is uitstekend voor risotto en paella. Gebroken rijst, ook wel paprijst genoemd, kan alleen voor zoete nagerechten worden gebruikt. De zogenaamde wilde rijst is ei genlijk helemaal geen rijst, maar een soort donkerbruin graszaad. De smaak is erg lek ker, een beetje notig, maar het spul is prijzig. Daarom is er een mengsel van witte rijst met wil de rijst in de handel. Dat staat op tafel aantrekkelijker dan een schaal met alleen van die witte korrels. Het op de juiste wijze koken van rijst is heus niet zo ingewik keld als velen denken. Vanwege dat vermeende probleem ge bruiken erg veel mensen, ook beroepskoks, het liefst indus trieel bewerkte parboiled rijst of snelkookrijst. Parboiled rijst wordt in het kafje geweekt en voorgestoomd, hierdoor trekken veel voedingsstoffen uit het zil- vèrvlies in de korrels. Daarna pelt en slijpt mgn de rijstkorrels. Bij snelkookrijst, die onder ver schillende namen in de handel is, worden de korrels eerst ge peld en daarna voorgestoomd. Deze rijst, die korter hoeft te ko ken dan onbewerkte, is in twee versies te koop: als witte, gesle pen korrels of ongeslepen als zilvervliesrijst. Het uiterlijk van bewerkte rijst is altijd heel fraai, ook als hij eigenlijk te lang heeft gekookt, maar veel smaak zit er niet aan. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. dienstbode; 5. agrariër; 9. zwemvogel; 10. oorkonde; 12. voor; 13. rooms-katholiek; 14. kinderdoek; 16. klaar; 17. don ker; 19. licht breekbaar; 21. tij delijk gebruik; 23. familielid; 24. dik; 26. steen; 27. emeritus; 28. vogel; 30. de onbekende; 31. nakomeling; 32. schoor- steenzwart; 33. Verenigde Na ties; 34. aanvang; 36. aartsbis schop (Lat. afk.); 38. tennis- term-, 40. bijb. figuur; 41. Griekse bosgod; 42. familielid; 44. verharde huid; 45. plectrum; 48. spil; 50. gebak; 51. voorzet sel; 52. bergweide; 54. soort stof; 55. keurig; 56. half vrije; 57. bedrogene. Verticaal: 1. kropooievaar; 2. ieder; 3. per soonlijk vnw.; 4, pracht; 6. .voor zetsel; 7. tijdperk; 8. deel van een lied; 10. kortstondige regen val; 11. Europeaan; 14. strop; 15. vertragingsmiddel; 17. ka thedraal; 18. kledingstuk; 20. liefdesavontuur; 22. tandletter; 24. verschiet; 25. aarde; 28. deel van het bestek; 29. loterij briefje; 33. vernielzuchtig per soon; 35. grote boor; 37. eensge zindheid (Fr.); 39. lievelingskost je; 41. hoofddeksel; 43. mode gek; 44. loot; 46. vochtig; 47. grond om een boerderij; 49, groente; 51, boom; 53. familie lid; 55. momenteel. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: I. boon; 2. snood; 3, kijker; 4. loper; 5. asbak; 6. pauw; 7. ma ger; 8. koord; 9. duur; 10. keper; II. klink; 12. regel; 13. vaal; 14. kepie. Het citaat is van Godfried Bomans: Veel verdriet komt voort uit de vrees om gelukkig te TRIP HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Joost toog ijverig aan het werk met water, zeep en handdoeken en na enige tijd slaagde hij er in om zijn meester weer toonbaar te maken. ,,Het is vreselijk", sprak heer Bom mel, zijn geteisterde gelaatstrekken soppend, ,,ik ben door het onheil ge tekend! Ik bedoel; het ongeluk zal mij treffen!" ,,Het ongeluk heeft u toch al getrof fen?" vroeg Joost. ,,Me dunkt; na alles wat u op u gekregen hebt, als ik zo vrij mag zijn!" ,,Je begrijpt me niet", hernam heer Ollie, terwijl hij zich begon af te dro gen. ,,Dit zijn allemaal maar voorte kenen. Er is een heksenkring in het gras; dat betekent gevaar..." ,,Ik ben bereids bezig die plek te be mesten, met uw welnemen", zei dë knecht haastig. „Ons huisnummer is dertien", ver volgde heer Bommel door de hand doek heen, ,,en er is een ravennest op mijn hoofd gevallen. Dat beduidt verlies van goederen, vermogen en huis, als je begrijpt wat ik bedoel." ,Zeer betreurenswaardig'stamelde de bediende. ,,En het ergste is, dat er niets aan te doen isJ" riep zijn meester uit. ,,Hier helpt alleen maar berusting, zei heer Hachelbout." ,,0, maar er is wel degelijk iets tegen te doen!" roep een stem in de deur opening en daar verscheen Hup Hachelbout met een overladen tas. Hij glimlachte opgewekt, maar toch was er iets zenuwachtigs in zijn ma nier van doen. Dat kwam natuurlijk omdat hij bang, was dat zijn twee lingbroer onverwachts op zou dui ken. WEER Weersvooruitzicht ZATERDAG 13 MEI H E T DOOR HANS VAN ES Na de zomerse eerste week van mei, die een bovennormale tem peratuur van maar liefst vijf gra den opleverde, is de bloeimaand druk doende het warmte-over- schot weer weg te werken. Tot na het weekeinde liggen de maxima in de buurt van de 10 graden, terwijl we normaal 'recht' hebben op 16 graden. De nachttemperaturen zullen de normale waarden wel benaderen, maar dat is,het logische gevolg van wind en bewolking. De IJs- heiligen komen dit jaar goed aan hun trekken met een traditionele koudeperiode; alleen de nacht vorst ontbreekt dus op het menu. Pas vanaf dinsdag warmt het weer een beetje op tot ongeveer 15 a 16 graden. Donderdag bleef het een groot deel van de dag bewolkt. Op een paar spatjes na hielden we het droog, maar er stond een kille wind bij slechts 10 11 graden. De noordooster, die vandaag verde aantrekt, is een duidelijk signaal dat er boven Zuid-Europa een grofe depressie in ontwikkeling is. Deze lagedrukwervel dankt haar activi teit aan vochtige en warme Middellandse Zeelucht, die tijdens zijn tocht over de Alpenkam zeer veel regen achterlaat; plaatselijk wel 100 millimeter. Terwijl onze regio voortdurend aan de koude zijde van de depressie blijft - ook vandaag wordt het nauwelijks warmer dan 11 graden - trekt het meest actieve deel van de regenzone over Duitsland naar noorden. De wind neemt vanavond verder toe tot hard - kracht 7 - maar wellicht pas morgenochtend bereikt de neerslag de westelijke provincies. De grootste regensom - 5 tot 15 millimeter is voor Oost- Nederland bestemd. Wind en kou zijn de voornaamste ingrediënten voor de regio's langs de westkust. De regensom valt hier waarschijn lijk mee, maar warmer dan 8 tot 11 graden wordt het niet. De harde wind verhoogt de intensiteit van de kou ook nog eens. Zondag is de depressiekern via Duitsland naar de Oostzee getrokken De bewolking breekt wat, maar de aanhoudend harde wind - noord west - voert nog diverse gure buien aan. Begin volgende week verbe tert het weer tijdelijk: minder wind en afnemende buiigheid. Dinsda draait de wind naar het zuiden en wordt eindelijk wat warmere lucht aangevoerd. Helaas dient zich al weer gauw een nieuwe, Atlantische depressie aan, zodat het weer zijn onbestendige trekjes behoudt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Af t buien, mogelijk met i weer en hagel, op de Schotse Hooglanden met sneeuw. In het zuiden \^an Engeland droger en meer zon. Maxima van 8 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag eerst enkele op klaringen, verder geruime tijd regen, in de Ardennen mogelijk natte sneeuw en plaatselijk veel neerslag. Vooral morgen ook veel wind. Middagtemperatuur Vandaag ongeveer' ~n, morgen circa 7 graden, in de Ardennen nog enkele graden lager. Noord- en Midden-Frank- Veel bewolking en geruime tijd regen, in de heuvels kans op natte sneeuw, plaat selijk valt veel neerslag. In de westelijke departementen af en toe wat zon en een enkele bui. Veel wind uit noordelijke richtingen. Vandaag maxima rond 12 graden, morgen in de oostelijke departe menten circa 6 graden. Portugal: Langs de westkust ten noorden van Lis sabon eerst nog kans op een bui. Verder droog en-vooral in het zuiden veel zon. Langs de westkust tamelijk veel wind. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 22 in het zuiden, mor gen enkele graden hoger. Spanje: Vandaag in de noordelijke helft bewolkt en regenachtig, kans op onweer en aan de kusten veel wind. Naar het zuiden toe droger en flink wat zon. Morgen al leen langs de Golf van Biskaje enkele buien, verder droog en vrij zonnig. Min der wind. Middagtemperatuur van 12 graden in het noordwesten tot 24 in An- dalusië, morgen overal enkele graden Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, aan de noord kant van de eilanden ook wolkenvelden, maar hoogst waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden, aan de zuidstranden enkele graden ho ger. Marokko: Westkust: vandaag nog enkele wolken velden en mogelijk wat lichte regen. Morgen droog en veel zon. Middagtem peratuur langs de kust ongeveer 22 gra den, morgen enkele graden hoger. Tunesië: Perioden met zon, in het noorden ook nu en dan wolkenvelden, kans op een re gen- of onweersbui en langs de kust veel wind. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 20 graden langs de noordkust en 25 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Overwegend bewolkt en met name van daag veel regen, mogelijk ook onweer. In de bergen valt sneeuw. Aan de Golfe du Lion vanaf vandaagavond opklaringen. Er waait een harde tot stormachtige noordenwind. Middagtemperatuur meest tussen 8 en 12 graden, langs de Middellandse-Zeekust maxima tussen 14 en 18 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag kans op enkele fikse, regen- of onweersbuien. Morgen droog en meer zon. Tamelijk veel wind en middagtem peratuur rond 18 graden. Italië: - 'liit westen koeler. Turkije en Cyprus: ITTE' Veel zon en droog. Aan de Turkse wt kust meer wolken en kans op weersbui. Middagtemperatuur tusAgp 25 en 30 graden. Duitsland: Veel .bewolking en veel regen, moge ook onweer. In de heuvels en berg d vooral morgen ook (natte) s daag in het noorden eerst nog droog enkele opklaringen. Middagtemperali vandaag van 11 graden in het noordw ten tot ongeveer 18 in het uiterste» ten. Morgen beduidend kouder. Zwitserland: Veel regen, soms ook onweer. Sneeu i^p grens dalend tot onder de 1000 me' ys Morgen vooral in de bergen veel later op de dag aan de zuidflank v^ Alpenmassief opklaringen. Middagte|00t; peratuur circa 10 graden, morgen lager. In het zuiden minder koud. Oostenrijk: Veel regen, soms ook onweer. Morgi vooral in de bergen veel wind. Mi temperatuur vandaag van 10 graden het westen tot 20 in het oosten, morg ke vooral in het oosten lagere tempera! ercjÉ ZATERDAG 13 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zon onder 21. Maan op 19.46 Maanonder04J Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog- 03.06 15.25 02.39 Laag 11.26 23.44 11.07 23.2 Veel bewolking en of onweersbuien, s< hoeveelheden. In. iets minder bung e enkele zware regen pms met grote regen- het uiterste zuiden in af en toe wat zon. Met name morgen veel wind. Vandaag in het oosten en zuiden nog maxima tus sen 24 en 30 graden, verder middag temperatuur tussen 13 graden in het noorden en 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag enkele, mogelijk zware regen- of 'onweersbuien. Morgen droger en af en toe zon. Veel wind, morgen met name langs de westkusten waarschijnlijk eni ge tijd storm. Middagtemperatuur da lend naar circa 15 graden. Malta: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Vandaag nog maxima tegen de 30 graden, morgen met een middagtemperatuur van 22 graden veel koeler. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, ook nu "en dan wol kenvelden en met name in het noorden en westen kans op een regen- of on weersbui. Vooral morgen tamelijk veel wind uit het zuiden. Warm met maxima tussen 25 en 30 graden, morgen in het Weerrapporten 11 mei 20 u Deelen half bew. Eelde licht bew Eindhoven, halt bew Den Helder half bew. Rotterdam half bew Twente half bew Vlissingen half bew Maastricht half bew Aberdeen half bew Athene half bew. Barcelona zwaar bew. Berlijn half bew Boedapest licht bew. Bordeaux half bew. Cyprus onbew. Dublin zwaar bew. Frankfurt zwaar bew. Genève regenbui Helsinki half bew. Innsbruck zwaar bew Istanbul onbew. Klagenfurt zwaar bew, Kopenhagen onbew. Las Palmas onbew. Lissabon half bew. Londen regen Luxemburg onbew. Madrid half bew. Malaga half bew. Stockholm Warschau Wenen 25 18 20 14 15 14 20 13 26 18 23 13 29 19 s

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8