Sarajevo in wurggreep 11 Non-Proliferatieverdrag zonder meer verlengd Buitenland Bestand Tsjetsjenië wordt niet verlengd Reddingswerkers bergen 37 doden Bierdrinkers in opstand Zaken zijn Zaken! WHO noemt schattingen aantal Ebola-slachtoffers onjuist Rechter verhoort Willy Claes Advocaat Tadic vecht bevoegdheid tribunaal ex-Joegoslavië aan (RIJDAC 12 MEI 1995 Schelde wordt zuiver riool tMTWERPENDe steur zal niet terugkeren in de Schelde. Maar van het riool dat de in Noord-Frankrijk ontspringende Schelde nu is kan wel een zuiver riool worden gemaakt. De Fransman M. Grandmougin zei dit gisteren in Antwerpen na de officiële in stallatie van de internationale commissie inzake bescherming van de Schelde. In deze Scheldecommissie hebben Franse, Bel gische en Nederlandse vertegenwoordigers zitting. Materiaal bommen in huis verdachte Oklahoma city In het huis van 'ferry Nichols, de tweede ver dachte van de bomaanslag in Oklahoma City vorige maand, heeft de politie materiaal voor het maken van bommen gevon den. Dat staat in een verklaring die gisteren openbaar is ge maakt voor de rechtbank in El Reno, waar Nichols werd voorge leid. Volgens de verklaring zijn onder meer kabels en patronen aangetroffen waarmee explosieven kunnen worden ontstoken. Doden bij demonstratie in Ghana accra» Bij gevechten t i tegenstanders van de Gha- Mat nese regering zijn gisteren in de hoofdstad Accra vijf doden e gewonden gevallen. De onlusten braken 's och- tijdens een betoging van de Alliantie voor Verandering nde i legen de hoge prijzen, de werkloosheid en de lage lonen. De de monstranten werden aangevallen door militanten van de Comi tés voor de Verdediging van de Revolutie, die het bewind van tot et president Jerry Rawlings steunen. Bush verlaat uit protest gewerenclub Washington De vroegere Amerikaanse president George Bush heeft uit protest tegen belediging van regeringsfunctionarissen door de machtige lobby van Amerikaanse wapenliefhebbers, zijn ^lidmaatschap opgezegd van de National Rifle Association (NRA). brief waarin om bijdragen werd gevraagd, had een leider van de NRA regeringsfunctionarissen onder andere met militaire laarzen' en 'nazi's' genoemd. Kaper Deense veerboot geeft zich over kopenhagen De gewapende man die gisteren de Deense veer boot Anholt met 21 passagiers en acht bemanningsleden aan boord had gekaapt, heeft zich zonder geweldpleging overgege ven, nadat hij de bemanning en een vakbondsbemiddelaar had vrijgelaten. Aan het begin van de middag liet de met een geweer gewapende man na een radiogesprek met de politie alle passa giers vrij. Fruitvlieg heeft reusachtige zaadcel ionden De kleine fruitvlieg blijkt de nieuwe recordhouder in de categorie lengte van een zaadcel. De staart van zijn spermato zoon meet zes centimeter, twintig keer de lengte van het diertje zelf. Deze opzienbarende ontdekking van een Amerikaanse bio loog staat in de nieuwste uitgave van het gerenommeerde Britse wetenschapstijdschrift Nature. De zaadcel van de mens is onge veer zes micrometer, dus tienduizend keer kleiner dan die van een fruitvlieg. Onderzeeër uit burgeroorlog gevonden charleston Onderzoekers hebben voor de Amerikaanse kust het wrak gevonden van de Hunley, de eerste onderzeeboot die een oorlogsbodem tot zinken bracht. Dit gebeurde in 1864, tij dens de Amerikaanse Burgeroorlog. „Hij is intact en bedekt met alg. Met een beetje geld kan het schip misschien aan de opper vlakte worden gebracht", verklaarde een woordvoerder van de l/lmerikaanse dienst onderzeeboten gisteren. Dakloze jongens gedood bij brand ELD Bij een brand in een opvangcentrum voor daklo- Johannesburg zijn gisteren zes jongens van 8 tot 17 jaar oud gedood. Zij lagen in een kamer te slapen. In het gebouw wonen meer dan zestig mensen, voornamelijk kinderen. De oor zaak van de brand is onbekend. Britten ontmantelen porno-netwerk londen De Britse politie heeft een groots opgezet netwerk ont manteld dat pornografische produkten produceerde voor een niet nader genoemd bedrijf in Nederland. Twintig mensen zijn aangehouden. De politie heeft honderden videocasettes, CD- roms en diverse publikaties in beslag genomen in Londen, Bir mingham en andere steden. Ook is video-opname- en -duplica- tieapparatuur in beslag genomen tijdens de raz; meer dan tweehonderd agenten meededen. Voor onbepaalde tijd, onvoorwaardelijk hansdebruun correspondent Een VN-conferentie van 178 landen heeft gisteren in New York het een kwart eeuw oude verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, het Non- Proliferatieverdrag (NPV), voor onbepaalde tijd en onvoor waardelijk verlengd. Daarmee is voorgoed vastgelegd dat al leen de VS, Rusland. Frankrijk, Engeland en China wettig kernwapens mogen bezitten. Deze landen hebben be loofd harder te zullen werken aan nucleaire ontwapening. Bovendien is nu het recht van alle landen op nucleaire tech nologie voor vreedzame doe len vastgelegd. Aan het slot van de confe rentie, die bijna een maand heeft geduurd, werd niet ge stemd. Daardoor is onduide lijk gebleven hoeveel landen voor de onvoorwaardelijke verlenging waren en welke landen voorkeur geven aan een verlenging voor kortere tijd. Een groep niet-gebonden landen wilde liever een verlen ging met 25 jaar, om zo de vijf kernmachten onder druk te houden om verder te ontwa penen. De Maleisische minister Hasamy bin Agam, een van de voorstanders van beperkte verlenging, sprak van 'vrijbrief voor de kernmachten'. Hij zei dat hiermee het bezit van kernwapens wordt gerecht vaardigd en dat de vijf nu tot in de eeuwigheid als enigen over kernwapens mogen be schikken. Hij bekritiseerde ook dat de ontwapeningsbeloften Belgrado neemt afstand van Bosnisch-Servische nationalisten De Bosnische Serviërs halen hun toch al strakke wurg greep rond Sarajevo steeds verder aan. Terwijl het vlieg veld van de Bosnische hoofdstad al weken gesloten is en de enige verbinding met de buitenwereld voortdurend onder vuur ligt, wierpen de Serviërs gisteren en de afge lopen nacht nieuwe belemmeringen voor de VN-vredes- macht op. wond toen hij door een Servi sche sluipschutter in het hoofd werd geschoten. In dezelfde buurt werd een Frans pantser voertuig door een granaat ge raakt. Met name de Franse blauwhelmen zijn steeds vaker het doelwit van Servische be schietingen. Dat heeft te maken met het feit dat er in Frankrijk al enige tijd een discussie gaande is over het terugtrekken van de blauw helmen. Tot nu toe hebben al 36 Franse soldaten het leven verloren in Bosnië. Frankrijk is met ruim 4.500 soldaten de grootste leverancier van blauw- correspondent De Serviërs willen nu dat de VN voortaan elke beweging van voertuigen door de linies 24 uur tevoren melden. Gezien de gro te aantallen Servische controle punten in en rond Sarajevo zal die eis verlammend werken op de toch al moeilijke werkzaam heden van de blauwhelmen in het gebied. Een Franse blauwhelm raakte gisteren in de buurt van 'Sniper Alley', de belangrijkste door gaande route van de Bosnische hoofdstad, levensgevaarlijk ge- helmen in Bosnië. Als Frankrijk zijn contingent terughaalt, zul len veel andere landen geneigd zijn te volgen. De VN-vredes macht in Bosnië telt ruim 24.000 soldaten. De rol van de VN-vredes macht staat vandaag zowel in Parijs als in Londen ter discus sie. In Parijs praat VN-secreta ris-generaal Boutros Boutros- Ghali met de leiding van de VN- vredesmacht in het voormalige Joegoslavië over de steeds nij pender wordende situatie in Kroatië en Bosnië. De vijf lan den van de zogeheten contact groep (het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Rusland en de VS) bespreken de politie ke situatie in Londen. In Belgrado, de hoofdstad van Servië en klein-Joegoslavië, nam het parlement gisteren duidelijk afstand van radicale nationalisten. Het parlement veroordeelde in een motie de Kroatische herovering van West-Slavonië vorige week, maar deed tevens een oproep aan de Serviërs niet terug te slaan. „De nationalisten willen Servië in een totale oorlog met de rest van de wereld storten. Dat zal niet gebeuren", zo zei Milorad Vucelic, een naaste ad viseur van de Servische presi dent Milosevic. Milosevic zette de Bosnische en Kroatische Serviërs in 1991 en 1992 aan tot afscheiding en gaf hen aanvankelijk belangrijke militaire steun. Dankzij die steun zagen de Serviërs kans een derde van Kroatië en bijna tweederde van Bosnië te ver overen. Milosevic heeft de afge lopen maanden echter steeds meer afstand van de Servische rebellen in Bosnië en Kroatië genomen in de hoop dat daar mee een eind komt aan de ver lammende internationale sanc ties tegen Servië. De Russische president Jeltsin heeft het eenzijdig afgekondig de bestand in de afvallige Kau- kasus-republiek Tsjetsjenië, dat in de nacht van donderdag op vrijdag is afgelopen, niet verlengd. Dat heeft het bureau persvoorlichting van het staatshoofd bevestigd. Giste ren was er in Kremlin-kringen nog gezegd dat Jeltsin een ver lenging van het staakt-het-vu- ren overwoog. Het bestand ging op 28 april in, mede geïnspireerd door de wens de viering van het einde van WO II niet te bederven. Voor die festiviteiten waren talrijke westerse leiders naar Moskou gekomen. De Russi sche troepen mochten alleen schieten als de Tsjetsjenen hen aanvielen. In de afgelopen nacht kwam het tot bloedige gevechten met talrijke slacht offers aan beide kanten, zoals Johannesburg* Reddingswerkers hebben gisteren en vandaag 37 lichamen geborgen van de vermoedelijk in totaal 106 mijnwer kers die zijn omgekomen bij een ongeluk in de goudmijn Vaal Reefs bij Johannesburg. Een gebarsten waterleiding en stenen die van de schachtwand vallen bemoeilijken de berging. Volgens de directie van de mijn kan het twee dagen duren voor alle lijken uit de 2.300 meter diepe mijn zijn gehaald. De ramp is één van de ernstigste in de ge schiedenis van de Zuidafrikaanse mijn bouw. Het ongeluk vond plaats toen een locomotief die onbestuurbaar was gewor den door de afgrendeling reed. Het twaalf ton zware voertuig viel samen met een aan hanger in een liftschacht en drukte een lift kooi 500 meter naar beneden. FOTO AP IOHN MOORL gedurende de hele duur van het bestand. Russische troe pen waren gisteren begonnen delen van de opstandige repu bliek Tsjetsjenië af te grende len. Zij sloten de wegen af van de hoofdstad Grozny naar Ve- deno, waar de opstandelingen hun hoofdkwartier hebben. Terzelfdertijd zei luitenant-ge neraal Egorov, de Russische bevelhebber in Tsjetsjenië, dat het twee weken durende be stand 'uit militair oogpunt niets heeft opgeleverd'. „Wan neer het eenmaal om midder nacht is afgelopen, zullen wij doorgaan de illegale gewapen de eenheden te ontwapenen en te vernietigen", zo citeerde het persbureau Interfax hem. De zware gevechten in de opstandige republiek duurden gisteren voort, net als alle da gen sinds het begin van het bestand. Tsjetsjenen voerden aan diverse delen van het front in totaal twaalf aanvallen uit. Bierdrinkers in de Beierse hoofdstad München dreigen met een 'revolutie'. Zij zijn woe dend over een gerechtelijke uit spraak die het drinken van bier in de open lucht beperkt. Volgens een rechtbank moet de traditionele Biergarten Wald- wirtschaft, een uitgestrekt open-luchtcafé onder grote kas tanjes, 's avonds om, half tien dicht. Klachten van omwonen den, die hun nachtrust wilden hebben, leidden tot de opzien barende uitspraak. 4 De directeur van het toeris tenbureau in München ziet de faam van de spreekwoordelijke Beierse Gemütlichkeit in gevaar komen. Liberale politici spotten over de hoofdstad, die om tien uur naar bed moet. Allen vrezen dat het hek van de dam is, wan neer ook aanwonenden van an dere Biergarten gaan klagen. Extra hulp VS voor Oekraïne De Verenigde Staten gaan hun hulp aan Oekraïne opvoeren, zodat deze voormalige Sovjetre publiek de ontmanteling van zijn nucleaire wapens kan vol tooien. Door de extra steun van 27 miljoen dollar dit jaar kan het land ook verder gaan met de verandering van zijn oorlogsin dustrie in fabrieken voor vreed zame doeleinden. De Amerikaanse president Bill Clinton en zijn Oekraïense collega Leonid Koetsjma maak ten de overeenkomst gisteren bekend. niet bindend zijn. De Amerikaanse VN-ambas- sadeur Madeleine Albright verkocht dat laatste juist als een groot succes. Zij zei dat de VS 'weigeren zich tot ontwa peningsverplichtingen te laten dwingen die onverstandig en onrealistisch zijn'. Het ver drag, waar de Amerikaanse re gering hard voor gevochten heeft, maakt het makkelijker voor de internationale ge meenschap om maatregelen te nementegen andere landen die ervan verdacht worden kernwapens te maken of te willen, zoals Iran, Irak en Noord-Korea. In het verdrag is een lijst met niet-bindende toezeggin gen van de vijf kernmachten opgenomen, zoals voor de vol tooiing van een wereldwijd verbod op kernproeven. Ook zullen de niet-nucleaire lan den de druk op de ketel kun nen houden door jaarlijkse vervolgconferenties, waarop de vooruitgang bij ontwape ningsbesprekingen zal worden getoetst. Maar er is geen enkele mo gelijkheid voor de rest van de wereld om de vijf nu voorgoed 'erkende' kernmachten tot concessies of verdergaande stappen te bewegen. Behalve Israël hebben ook Pakistan en India de twee andere landen die kernwapens bezitten het verdrag niet getekend. Dat. gevoegd bij het feit dat de vijf erkende kern machten niet gedwongen wor den hun kernwapens op te ge ven, maakt dat critici vinden dat de conferentie niets heeft opgeleverd. Philips mobiele telefoon voor maar f 29,95 Maar vraag de Volkswagen-dealer eerst op zakelijke toon welke 9 luxe extra's er - naast de lichtmetalen velgen - nog meer in het Vento Atlantic-pakket (t.w.v f 3 000,-) zitten. Blijf koelbloedig en zég dat u er niet meer dan 895 gulden voor wilt geven. Het Vento Atlantic-pakket voor f 895,-(i„d btw bpm) nairobifrans v correspondent De autoriteiten in Zaïre zijn er niet in geslaagd het dodelijke Ebolavirus binnen de grenzen van één stad te houden. Na Kikwit is een tweede epidemie gesignaleerd in Mosango, 100 kilometer zuidwaarts. Van de 20 gevallen die ciaar tot dusver zijn geteld, zouden reeds drie pa tiënten zijn overleden. In Kikwit ligt het dodental volgens de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) rond de 27, veel lager dan eerder is gemeld. Eerdere getallen van tussen. de 100 en 170 doden zijn een gevolg van misverstanden en onjuiste diagnoses meent de WHO. „Sinds het begin van dit jaar zijn er drie afzonderlijke epidemieën geweest van drie verschillende ziekten, ebola, ty fus en bloedige diarree. De symptomen zijn voor alle drie de ziekten echter gelijk, oncon troleerbaar bloeden en overge ven. We hebben nu vast kunnen stellen dat maar 27 patiënten echt aan het Ebolavirus zijn be zweken", aldus een WHO- woordvoerder. Om te voorko men dat het dodelijke ebola zich nog verder over Zaïre zal verspreiden, hebben de Zaïrese autoriteiten in Kikwit een avondklok ingesteld en alle kli nieken en scholen in de stad ge sloten. Hoewel Kikwit al sinds dinsdag van de buitenwereld is afgesloten en haar ruim 600.000 inwoners onder quarantaine zijn geplaatst, zijn tientallen mensen er sindsdien toch in ge slaagd de stad te ontvluchten en naar de hoofdstad Kinshasa te gaan. De meesten zouden sol daten hebben omgekocht die in en rondom Kikwit zijn gestatio neerd om ervoor te zorgen dat niemand de stad verlaat of bin nengaat. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT NAVO-topman Willy Claes zal waarschijnlijk vandaag of maandag door het Belgische ge recht worden verhoord over zijn aandeel in het Agusta-smeer- geldschandaal. De smeergeld betalingen van de Italiaanse he likopterfabrikant Agusta aan de Socialistische Partij zullen daar door weer een rol gaan spelen in de campagnes voor de parle mentsverkiezingen van 21 mei. Justitie stelde gisteren daar naast de voormalige SP-secreta- ris Carla Galle in staat van be schuldiging wegens valsheid in geschrifte. In verband met deze zaak zijn gisteren twee mede werkers van de SP gearresteerd. Claes was in 1988 als vice- premier namens de SP en mi nister van economische zaken betrokken bij de aanschaf van 46 legerhelikopters. Agusta zou die order in de wacht hebben weten te slepen door 2,7 mil joen guldens smeergeld te beta len. In hoeverre er echt van cor ruptie sprake is, is overigens nog steeds niet duidelijk, hoe wel Justitie al drie maanden met het onderzoek bezig is. Het verhoor van Claes werd al geruime tijd verwacht nadat vo rige maand zijn parlementaire onschendbaarheid werd opge heven. Dat Justitie zo lang heeft gewacht, wordt in België ten de le als een politieke stunt uitge legd en ten dele als aanwijzing dat het gerecht weinig materiaal tegen Claes in handen heeft. De NAVO-secretaris-generaal heeft altijd iedere betrokkenheid bij het smeergeldschandaal ont kend. Advocaat M. Wladimiroff van de van oorlogsmisdaden ver dachte Bosnische Serviër Dus- ko Tadic wil de bevoegdheid van het VNMribunaal voor ex- Joegoslavië aanvechten. Hij zei dat gisteren tijdens een hoor zitting van het tribunaal. Wladimiroff stelt bovendien dat Tadic niet door het tribu naal kan worden berecht om dat de gerechtelijke procedure in Duitsland, waar Tadic vorig jaar werd gearresteerd, niet of ficieel is beëindigd. Wladimi roff beroept zich hierbij op het rechtsprincipe dat iemand niet door twee rechtbanken kan worden berecht. De advo caat zal ook bezwaar maken tegen het gebruik van bewijs materiaal dat de Duitse autori teiten tegen Tadic hebben ver zameld. Tijdens de hoorzitting liet aanklager Grant Niemann van het tribunaal weten dat hij be scherming zal vragen van een aantal getuigen, waarbij hij specifiek de vrouw noemde die door Tadic zou zijn ver kracht in het 'dodenkamp' Omarska in het noordwesten van Bosnië. Het slachtoffer denkt het niet te kunnen op brengen om voor het tribunaal te verschijnen, aldus Nie mann, terwijl zij de cruciale getuige is. Het tribunaal zal mogelijk nog dit jaar Bosnische Kroaten aanklagen die zich tussen ok tober 1992 en mei 1993 in cen traal-Bosnië zouden hebben schuldig gemaakt aan 'etni sche zuiveringen' en massa moord, op moslims. Het gaat onder meer om de moord op 114 moslims in het dorp Ahmici in de Lasva-vallei op 16 april 1993. Op verdoek van aanklager Richard Goldstone besliste het tribunaal gisteren dat de Bosnische autoriteiten wordt gevraagd om de justitiële on derzoeken die zij in deze za ken hebben uitgevoerd, over te dragen. Goldstone doet sinds juni 1994 onderzoek naar onder meer de gebeurte nissen in Ahmici en andere dorpen in centraal-Bosnië. Sa rajevo heeft laten weten aan zo'n verzoek tot overdracht te zullen voldoen. Goldstones onderzoek is nog niet ver genoeg gevorderd om individuele flosnische Kroaten aan te klagen. Maar de aanklager zei enkele weken geleden dat hij Bosnië niet om overdracht van de onderzoe ken zou willen vragen als er geen zicht zou zijn op een aanklacht. Hetzelfde geldt voor de on derzoeken die hij doet naar onder anderen de Bosnische Servische leider Radovan Ka radzic en de Bosnisch Servi sche commandant Ratko Mla dic. Goldstone wil dat Sarajevo het eigen speurwerk naar mo gelijke oorlogsmisdaden van deze kopstukken eveneens aan het tribunaal overdraagt. Over dat verzoek buigen de rechters zich maandag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7