PvdA en Van Linschoten ruziën over herkeuring „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." Binnenland Zes jaar voor moord op verkrachter van vriendin Student kiest definitief voor weekkaart in OV Alles en iedereen wordt gecontroleerd op A12 a Keurmerk voor organisaties die geld inzamelen voor goede doel 'Raad voerde controletaak nogal terughoudend uit' 0! M) VRIJDAG 12 MEI 1995 Stiefmoeder en zoon stichten branden stadskanaal Een 14-jarige jongen uit Stadskanaal en zijn 21-ja rige stiefmoeder hebben een aantal brandstichtingen, diefstallen en vernielingen bekend. De politie had het duo woensdag aan gehouden op grond van een getuigenverklaring. De wouw ver klaarde dat ze opgewonden raakte van branden en brandweer auto's. Ruzie over biografie Poncke Princen amsterdam Over de biografie van Poncke Princen is ruzie ont staan. De Amsterdamse uitgeverij Jan Mets is al geruime tijd be zig met een biografie over de Nederlandse militair die tijdens de politionele acties overliep naar de strijders voorden onafhanke lijk Indonesië- Er zou met hem zijn afgesproken dat hij niet aan andere biografieën zou meewerken. Onlangs echter kondigde het Haagse Bzztóh aan spoedig met een biografie over Princen te komen. Mets verwijt Princen nu wanprestatie. Het kort geding dient op 23 mei in Amsterdam. Biljartfirma staakt werven spijbelaars tilburg Onder druk van felle kritiek stopt biljartfirma Beko Snooker uit Harderwijk met het werven van spijbelaars als klant. „We zullen ons bezinnen op acties die niet zo n kwaad bloed zetten", zei Beko-woordvoerder N. Kooijman gisteren. De ge meenten Tilburg, Arnhem en Heerlen hadden furieus gerea geerd op de wervingscampagne van het bedrijf. AKZO Nobel onderhandelt niet verder amsterdam AKZO Nobel weigert opnieuw te onderhandelen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het chemiecon cern (19.000 werknemers). Dat heeft het bedrijf aan de Indus triebond FNV laten weten. De vakbond is zeer teleurgesteld over het antwoord. De bond raadpleegt de komende weken de leden over de ontstane situatie. Zij keurden het principe-akkoord an derhalve week geleden af. Kinderlokker 'deed niemand kwaad' alkmaar De 15-jarige Alkmaarder die dinsdag met twee kleu ters spoorloos verdween! had geen kwaad in de zin en ook geen motief. Dat heeft hij gisteren tegen de politie gezegd. Het drietal belandde toevallig in Egmond aan Zee omdat ze 'zomaar' een bus hadden genomen. Toen ze geen geld voor de terugreis had den, zouden ze hun intrek hebben genomen in een strandhuisje. De politie riioet het verhaal nog bij de slachtoffertjes (vijf en zes jaar) controleren. Adelmund: 'WD lekte inhoud vertrouwelijk gesprek naar pers' Tussen staatssecretaris Linschoten van sociale zaken en de PvdA-fractie is een meningsverschil ontstaan over het herkeuren van WAO'ers. De PvdA vindt dat de herkeurin gen aanzienlijk moeten worden versoepeld, terwijl Lin schoten niet verder wil gaan dan de toezegging dat WAO'ers boven de vijftig jaar in de IAOW terecht kun nen. Zij krijgen dan een uitkering op bijstandsniveau, maar hoeven niet 'hun eigen huis op te eten'. WD ervan de inhoud van dit gesprek naar de pers te hebben laten lekken. Aanleiding voor het beraad was een rapport van het College van Toezicht Sociale Verzeke ringen (CTSV) waaruit blijkt dat de nieuwe keuringspraktijk in de WAO in een aantal opzichten te streng is. Volgens Adelmund Man wilde voor eens en altijd afrekenen middelburg De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 32-jarige Vlissinger overeenkomstig de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar plus TBS met dwangverpleging voor de moord op een 32-jari- ge plaatsgenoot. In de late avond van 14 december vorig jaar wachtte hij de man op en schoot hem neer. Het slachtoffer stond alge meen bekend als een gevaar lijk man. In 1978 had hij zijn 5-jarig pleegzusje in Oostka- pelle vermoord, hij gebruikte regelmatig geweld en hij had het voornamelijk voorzien op 'zwakkeren', die hij gemakke lijk aankon. De man had de vriendin van de verdachte twee keer verkracht en haar enkele keren bijna gewurgd. Bovendien had hij haar wo ning vernield en haar, haar kinderen en haar moeder be dreigd. Toen hij ook nog rond bazuinde dat hij de vriendin en haar familie zou 'afmaken' als zij aangifte zou doen, was voor de verdachte de maat vol. Hij kocht een pistool met het plan voor eens en voor al tijd met de man af te rekenen. Op de bewuste avond wachtte hij hem bij een drugspand op en schoot hem drie keer in de borst. Het slachtoffer draaide zich om en liep weg. In de ver onderstelling dat hij mis had geschoten, ging de verdachte hem achterna. Toen het slachtoffer na dertig meter in elkaar zakte, loste de man op nieuw enkele schoten op hem. Het slachtoffer overleed kort daarna. De verdachte was vijftien jaar geleden ook al eens ver oordeeld wegens doodslag na dat hij in een poging zijn moe der te beschermen, haar agressieve nieuwe vriend om het Jeven had gebracht. Het conflict kwam afgelopen dinsdag naar voren tijdens een vertrouwelijk overleg tussen Linschoten, minister Melkert van sociale zaken en de drie WAO-specialisten van de rege ringsfracties. PvdA-woordvoer- ster Adelmund beschuldigt de 'Babymelk van Nutricia is niet slecht' den haag anp Babyvoeding van Nutricia is geen bedreiging voor de ge zondheid. Dat heeft de Alterna tieve Konsumentenbond (AKB) gisteren verklaard. De AKB komt daarmee helemaal terug op zware kritiek eerder deze week, dat Nutricia zich van ge vaarlijke produktiemethoden bedient. Aanvankelijk verklaarde de bond dat in babyvoeding van de merken Nenatal en Premilon LCP voorkomt, gekweekt uit het micro-organisme mortierella. Veel kinderen zouden daar al lergisch voor zijn. Ook komt het bewuste organisme voor op ka davers van dieren. Nutricia deed de kritiek van AKB deze week al af als onzin nig. Onder druk van het bedrijf trekt AKB nu het boetekleed aan. „Het LCP dat door Nutricia aan babyvoeding is toegevoegd, is van belang voor de ontwikke ling van de hersenen, het ge zichtsvermogen en de groei van de zuigeling. De AKB trekt haar oproep tot het verbod van de produktiemethode met behulp van micro-organismen in", al dus de bond in een gisteren uit gegeven verklaring. AKB benadrukt dat uit onder zoek van de academische zie- kenhuizen in Rotterdam en Groningen blijkt dat de baby voeding veilig is. Het gebruikte LCP is niet allergie-verdacht. Ook excuseert AKB zich voor de verwijzing naar kadavers. De babymelk met LCP is op dit moment-alleen in België ver krijgbaar, maar het ministerie heeft al wel toestemming gege ven om het ook op de Neder landse markt te brengen. zijn de coalitiepartners het er over eens dat de regels versoe peld moeten worden. „Daar ko men we wel uit." Een van de mogelijkheden is het aanpassen van het computersysteem waar mee wordt bepaald welk werk gedeeltelijk arbeidsongeschik ten nog kunnen doen. Over de herkeuringen lopen de meningen vooralsnog uiteen. PvdA en D66 vinden dat daar aan iets moet gebeuren. Adel mund heeft eerder bepleit WAO'ers die ouder zijn dan 45 niet meer te herkeuren, maar ook andere mogelijkheden zijn voor haar bespreekbaar. „Wat ik wil is dat er voor de groep oude re WAO'ers een zachtere lan ding komt." Het bod van Lin schoten om gebruik te maken van de IOAW gaat haar niet ver genoeg. „Die regeling bestaat al. dat is niets nieuws." Het PvdA-kamerlid heeft er overigens vertrouwen in dat de coalitiepartners er uiteindelijk uitkomen. Dat geldt ook voor haar collega's Schimmel (D66) en Van Hoof (WD). Schimmel heeft het overleg van dinsdag juist als constructief ervaren. Volgens haar is van een con flictsfeer geen sprake. Van Hoof zegt voor zichzelf nog geen uit gewerkt standpunt te hebben naar aanleiding van het CTSV- rapport. „Ik ben er nog op aan het studeren." Hoop van Ritzen grond in gehoord De hoop van minister Ritzen van onderwijs op gunstige fi nanciële ontwikkeling met de OV-kaart voor studenten, komt niet uit. De duurdere weekkaart, die doordeweeks recht geeft op vrij reizen met het openbaar vervoer, blijft onder studenten nog steeds veel populairder dan de week- eindkaart. Dit blijkt uit een eerste inventarisatie van het ministerie van onderwijs. Dl OV-kaart voor studenten is sinds november 1994 ge splitst in een weekkaart en een weekeindekaart. Destijds koos 87 procent voor een weekkaart en 13 procent voor een week- eindekaart. Dat was toen al een forse strop voor Ritzen, die er vanuit was gegaan dat niet meer dan 58 procent van de studenten zou kiezen voor een weekkaart. Maar de PvdA-bewindsman rekende er toen nog op dat de uiteindelijk verhouding anders zou uitpakken omdat studen- kaart konden wisselen. Uit dë voorlopige inventarisatie blijkt echter dat slechts een beperkt aantal studenten dit heeft ge daan. De definitieve cijfers zijn eind deze maand bekend, maar het ministerie rekent er op dat de al geconstateerde verhouding niet wezenlijk ver andert. Dat betekent dat Rit zen de komende vier jaar defi nitief zo'n 120 miljoen gulden extra kwijt is aan de OV-kaart. Sinds januari van dit jaar hield hij daar overigens begrotings technisch al rekening mee. DE PEUGEOT 306 COMFORT. AL VANAF F 27.995,-. TIJDELIJK: NU HALEN, 1 JANUARI 1996 PAS BETALEN. De speciale 306 Comfort modellen voegen extra luxe toe aan de daard al compleet uitgeruste Peugeot 306. Met vanaf het basismodel al stuurbekrachtiging en getint glas. Waardoor ze, ieder voor zich, zeer veel Peugeot bieden voor uw geld. Leverbaar als XN, XR, XS of XT Comfort. 3- en 5-deurs. Uitgerust met 1.1, 1.4, 1.6 of 1.8 liter benzine-injectie- motor (ook met automaat) of met 1.9 diesel- of turbodieselmotor. Ga snel bij de Peugeot-dealer langs voor een proefrit. Kijk voor zijn adres in de Gouden Gids of bel 06 - 022 41 21. JE VOELT JE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT. Doordat veel automobilisten een glimp van de controle probeerden op te vangen, ontstonden op De oogst: 42 processen-verbaal en vijfduizend gulden aan boetes. Dat was het resultaat van een grootscheepse verkeerscontrole die de Gel derse politie gistermiddag en -avond hield op de rijksweg Al 2 richting Duitse grens, ter hoogte van Zevenaar. Er werden 253 voertuigen gecon troleerd, 123 vrachtauto's en 130 personenau- De weggebruikers liepen de kans in een 'fuik' op parkeerplaats Oudbroeken te worden geleid Voor zover bekend was het voor het eerst dat de politie op zo'n grote schaal langs een snelweg controleerde, aldus coördinator H. van der Schoot. Er deden zeventig ambtenaren aan De helft van de processen-verbaal had betrek king op de technische staat van de voertuigen; gladde banden en het ontbreken van een APK keuring waren de meest voorkomende overtre dingen. Eén voertuig werd zelfs in beslag geno men omdat het in erbarmelijke technische staat verkeerde. Als er een vermoeden was dat de gecontro leerde automobilist wapens of drugs bij zich had, doorzocht de politie de auto. „Donderdag avond is alom bekend als inkoopavond voor Duitsers, die in Arnhem drugs gaan halen", al dus Van der Schoot. De controle was zo groots opgezet dat tijdens het spitsuur zelfs even gepauzeerd moest wor den omdat er gigantische files ontstonden. Vol gens de woordvoerder was dat de schuld van de automobilisten omdat ze langzamer gingen rij den en tijdens het rijden probeerden te kijken wat er aan de hand was. amsterdam anp Bonafide fondswervingsorgani saties kunnen sinds gisteren een keurmerk krijgen. Het keur merk is een waarborg voor het publiek dat het geld dat het geeft, ook op de goede plaats te recht komt. Gisteren heeft het Centraal Bureau Fondsenwer ving (CBF) het fel- en lang be geerde keurmerk van de Raad van Certificatie gekregen. Het CBF hoopt dat het keurmerk het kaf van het koren scheidt. Want niet elke fondswerver is even betrouwbaar. Een goede fondsenwerver is volgens het CBF een organisatie waar per jaar maximaal 25 pro cent van het ingezamelde geld wordt gebruikt voor bureau- en campagnekosten. De charitatie ve instelling moet een onafhan kelijk bestuur hebben met mi nimaal vijf leden en de doelstel- 'Ombouwen' van asielzoeker mag alleen na toelating den haag gpd Asielzoekers die van geslacht willen veranderen, mogen pas behandeld worden als ze defini tief in Nederland zijn toegela ten. Vrijwel de hele Tweede Ka mer heeft dit gisteren geëist. Minister Borst van volksgezond heid gaat nu aan het VU-zie- kenhuis in Amsterdam vragen aan deze richtlijn mee te wer ken. Weigert het ziekenhuis, dan overweegt de minister het ziekenhuis daartoe te dwingen. Aanleiding vormen berichten dat het VU-Ziekenhuis soms transseksuele asielzoekers be handelt, terwijl justitie nog geen beslissing heeft genomen over het asielverzoek. De medische behandeling neemt vijf jaar in beslag en kost enkele honderd duizenden guldens, die door het ziekenfonds worden be taald. „Al te goed is buurmans gek", concludeerde CDA- woordvoerder Verhagen. Overigens is het probleem zeer beperkt. Volgens cijfers van het ziekenhuis gaat het om acht asielzoekers. Staatssecretaris Schmitz van justitie houdt het zelfs op maar vier, tillen uit Oostbloklanden. lingen moeten helder zijn. Een organisatie kan het keurmerk, het CBF-keur, pas krijgen als het minimaal drie jaar actief is in Nederland. De afgelopen jaren proberen steeds meer buitenlandse fondswervingsorganisaties een voet aan de grond in Nederland te krijgen. Vaak is het onduide lijk of het geld op de juiste plaats terechtkomt. Ons land telt ruim zeshon derd instellingen die jaarlijks bijna 2 miljard gulden ophalen. Ongeveer 26 van de zeshonderd zijn in de ogen van het CBF groot. Zij halen per organisatie meer dan 10 miljoen gulden per jaar binnen. F. Wester, directeur van het Centraal Bureau Fondsenwer ving, verwacht dat het gros van de fondswervingsorganisaties zonder al te veel problemen het keurmerk zal krijgen. „Vooral kleinere clubs zullen het moei lijk krijgen. Niet omdat ze de boel belazeren, maar om aan te tonen dat alles in orde is", zegt Wester. Zijn organisatie zal die fondsen ook een handje helpen om aan de voorwaarden voor het keurmerk te voldoen. Het CBF heeft jaren gestreefd naar het keurmerk. De organi satie geeft al een steunwaardig- heidsverklaring af maar die is vooral bedoeld voor gemeenten die een vergunning voor een collecte moeten afgeven. Ge meenten willen graag weten of de aanvrager bonafide is en ei sen zo'n verklaring. „Het keur merk gaat verder. De eisen zijn strenger maar gelden ook voor bij voorbeeld televisie-acties of acties waarbij mensen acceptgi ro's thuis krijgen om een bijdra ge voor het goede doel te stor ten", zegt Wester. Vermeend over Staatsloterijkwestie: De Raad van commissarisen van de Stichting Exploitatie Neder landse Staatsloterij (SENS) hebben hun toezichthoudende taken onzorgvuldig uitgevoerd. „De raad stelde zich nogal terughoudend op als het ging om hun controlerende verplichtingen. En dan druk ik me buitengewoon diplomatiek uit. Ze hadden daar gewoon wei nig zin in." Dat zei staatssecretaris Vermeend van financiën gisteren in de Tweede Kamer. Aanleiding voor het overleg met de Kamer was het kritische rapport van de Algemene Rekenkamer over het vermen gen van zakelijke en privé-belangen door de voormalige directeur van de staatsloterij. Vermeend deelde de kritiek van de Kamer dat de voormalige raad van commissarissen „minder hoorde en zag dan van normale mensen mag worden verwacht." Overigens wilde hij niet monde ling ingaan op de rol die zijn voorganger Van Amelsvoort bij en na de verzelfstandiging van de staatsloterij heeft gespeeld. Evenals de Kamer signaleerde de staatssecretaris dat de* meeste strubbelingen tussen het ministerie en de raad van commissarissen zich onder zijn voorganger hebben voorgedaan. Hierover zal de be windsman de Kamer schriftelijk op de hoogte stellen. inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,5%* is. Girorekening- '0. Een thuisbankier pakt 5%, zonder zijn geld vast te zetten. De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewr nleg van f 25.000,- een bedrag boven de f 25.000,-, als u dit En wie en maand van tevoren reserveert; weten, belt r Hetzelfde principe geldt ook voor houders die een Kapitaal- of Iaeeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis ia hun giroboekje. biedt de ideale combinatie van zeer rente (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. t nog v U kunt lelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het Klantenservice Sparen: POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5