Plannen gezondheidszorg voor FNV onaanvaardbaar Binnenland 'Zalm medeschuldig aan val Brinkman' Uitvaartwereld wil doden gaan balsemen 86,1 dVa' Spraakmakender dan ooit! Alleen in Weekblad Privé shirts met karikatuur nisdaadofficier gevonden Kinderen boven de twaalf moeten zelf naar rechter kunnen stappen Miljoenenbrand bij Waalhaven JDAG 12 ME11995 tilburg »gpd Oud-premier Lubbers wijst mi nister Zalm van (financiën aan als medeschuldige aan de val van voormalig C.DA-fractielei- der Brinkman. Zalm (WD) zou in zijn vorige baan als directeur van het Centraal Planbureau met de presentatie van doem scenario's Brinkman hebben op gejaagd tot harde bezuinigings voorstellen. Dat kostte het CDA kiezers en Brinkman uiteinde lijk het hoofd. De uithaal van Lubbers aan het adres van de WD-minister van financiën wordt volgende week gepubliceerd in enkele bladen van de Katholieke Uni versiteit Brabant, waar Lubbers sinds 1 mei hoogleraar is. De oud-premier wil pas dit najaar journalisten te woord staan over politieke kwesties. Voor de (se- mi-)wetenschappelijke bladen van de Tilburgse universiteit heeft bij een uitzondering ge maakt. Lubbers zegt over Zalm dat bij het CDA maanden voor de verkiezingen op het verkeerde been heeft gezet. ..Ik vond dat toen zelfs niet wetenschappelijk meer. Zalm bevorderde het' doemdenken. Dat was toen, ën dan moet je nu kijken... Ach. ik moet wel eens glimlachen." Volgens de kersverse profes sor Lubbers is bet CDA veel te serieus met de berekeningen van bet CPB omgegaan. Zo kwamen onder meer de bezui nigingen op de AOW in het CDA-programma, hetgeen in hoge mate beeft bijgedragen aan de kapitale verkiezingsne derlaag van de christen-demo craten. Over zijn eigen rol bij de val van Brinkman laat hij niets los. geldermalsen eld wil van de overheid toestemming voor het tijdelijk balsemen van overlede nen. Deze methode, tha- natopraxie, wordt in het buiten land al jaren met succes toege past. Volgens deskundigen kan deze techniek een revolutionai re ommezwaai in het Neder landse uitvaartwezen teweeg brengen. Daarvoor moet wel de Wet op de lijkbezorging worden aangepast. Binnenlandse zaken is bereid de zaak te bestuderen en wil in overleg met de uit vaartwereld treden. De methode houdt in dat een conserverende vloeistof in de bloedbaan van de dode wordt gespoten. ..De overledene ziet er perfect uit. Blauwe plekken Spookrijder (68) zorgt voor chaos in spits op A-16 Een 68-jarige spookrijder uit Rotterdam heeft gistermiddag tegen het spitsverkeer in op de rijksweg A-16 van Rotterdam naar de Moerdijkbrug voor tal rijke aanrijdingen gezorgd. De man kon pas even voor de Moerdijkbrug tot stoppen wor den gedwongen door een weg blokkade van vier politie-auto's. Twee politie-agenten moes ten met een snoekduik het vege lijf redden toen de bestuurder hun stoptekens negeerde en met een vaartje van vijftig kilo meter per uur tegen het verkeer in bleef rijden. De politie reed verder op de juiste baan de spookrijder tegemoet en ma noeuvreerde al het verkeer ach ter zich uit voorzorg naar de berm. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Wel ontstond wat rookontwikkeling op de rijksweg omdat bestuur ders in paniek op de rem trap- De politie heeft de man over gebracht naar het politiebureau aan de Nassauweg in Dordrecht. Volgens een politie woordvoerder maakt hij een verwarde indruk. De spookrij der beschikte over een rijbewijs. Dat is ingevorderd. erking ir llei- i Mor- verdwijnen, de lijkkleur trekt weg. De dode behoudt zelfs zijn eigen gelaatskleur. Hierdoor kunnen nabestaanden veel waardiger afscheid ne dat komt de rouwvei ten goede", zegt directi koop van het bedrijf Cl tu Orum. Dit bedrijf is gespecia liseerd in de verzorging van do den. De conserveringswijze biedt behalve emotionele ook prakti sche voordelen omdat de perio de lussen sterven en begraven of cremeren kan worden ver ruimd. Doordat koeling niet meer nodig is, kan de overlede ne ook thuis worden opge baard, zelfs bij extreme hitte. De kosten vallen mee. Tijdelijk bal semen kost maximaal vierhon derd gulden. Twentse Turken willen verbod Koerdische PKK De Twentse Turkse Federatie heeft gisteren bij premier Kok aangedrongen op een verbod' van de Koerdische verzetsorga^ nisatie PKK. Dat gebeurde tij dens een bezoek van l*vdA-kop- stukken aan Enschede. De PKK" is in en buiten Nederland de Turkse gemeenschap tot last, zo stelde A. Caglayan, voorzitter van de federatie. Hij doelt op af persing, bedreiging en drugs handel. De'Turkse samenleving kan daarom niet begrijpen dat de Nederlandse regering PKK-ver gaderingen tolereert. Caglayan: ,,Wij zijn daarin zeer teleurge steld en willen daarom een ver bod afdwingen. Niet met ge weld maar langs diplomatiek weg." Hij overhandigde de pre mier een lijst met handlekenin-' 6.000 Turkse mede- i Twente. Premier Kok toonde begrip voor de reactie van de 'Turkse samenleving in Twente. Hij wees er nog eens op dat bet toe staan van PKK-bijeenkomsten niet betekent dat de regering de doelstelling van de organisatie omarmt. Op het verzoek de PKK te verbieden, ging hij niet in. generaal Van Kappen adviseur VN 'Rampzalig' koopkrachtverlies, vooral voor lage inkomens zeker- flink Straks sluit alfabet met X, Y, lange U, Z iwhaag» Over enige jaren bestaat het alfabet wellicht uit 27 let- ers. Uitgever Van Dale bestudeert de mogelijkheid om de lange als aparte letter op te nemen. Tot nu toe moeten woorden iie met een IJ beginnen meestal onder de 'I' gezocht worden. Tinnétoms staan z'l echter ook onder de Grieke IJ: 'Y'. Bij de Neder- i siablit Taalunie heeft men geen bezwaar tegen de plannen. Het ïarkte Onze Taal denkt er hetzelfde over. Er bestaan geen "ilannen om ook de korte 'EI' als aparte letter te gaan opnemen het alfabet. schei] ^«iefis: Jaar cel voor misbruik kleindochters iningen Tegen een 76-jarige man uit Vlagtwedde is gisteren oor de Groningse rechtbank een jaar cel geëist wegens mis- Neei wik van zijn kleindochters. Twee meisjes zouden vanaf jonge tweed teftijd jarenlang msibruikt zijn door hun opa. De aangifte van onlat «n derde meisje, een zusje van destijds twee jaar oud, bleef bui- .'1 diten beschouwing omdat de feiten zijn verjaard. De man ontkent die beschuldigingen. Hij zegt dat ze te maken hebben met een terwij pldkwestie die speelt tussen de verdachte en de familie van de neisjes. Vluchtende motorrijder dood na botsing /eg da méda» Tijdens een achtervolging door de politie is een 26-jarige motorrijder uit het Brabantse Boxtel gisterochtend in Breda om iet leven gekomen nadat hij door de achter hem aan jagende tölitieauto was aangereden. De twee agenten in de auto raakten ichtgewond. Op de A16 tussen Rotterdam en Breda was het irakei iachtoffer de politie opgevallen omdat de kentekenplaat van 1 °pd jjn motor was omgebogen. Toen hij de politiewagen zag. ;n. Of icheurde de Brabander er vandoor, links en rechts inhalend. Bij J afslag Prinsenbeek reed de politie hem klem, maar hij wist te Met fatale gevolgen, achteraf. item Walla iiDDELBURGDe gemeente Vlissingen wordt, als eigenaresse v ie plaatselijke vismijn, gedagvaard voor betrokkenheid bij v n een fraude. Dat geldt ook voor de directeur, de administrateur, e discui jn£^ere medewerker van de vismijn en twee mensen van de stichting die bemiddelt tussen vislossers en vismijn. Allen v len verdacht van 'onregelmatigheden met betrekking tot aan- oer en melding van hoeveelheden vis', aldus de Middelburgse basis pers°fficier van justitie mr. D. Veurink. Eerder kregen 29 bij de zaak betrokken vissers en reders uit Arnemuiden en Vlissingen 2 schikkingen aangeboden van gemiddeld 25.000 gulden. Zij zou- 't^,er den illegaal vis hebben aangeleverd, acht t mi Vlegaplatform op Noordzee gesleept zats Een vloot van tien sleepboten heeft gisteren de Shell-Troll i\de Noordzee bij Noorwegen opgetrokken. Dit boor- en pro- n mar duktieplatform voor gas is met een totale lengte van 472 meter grootste drijvende betonnen bouwwerk ter wereld. Na het ren van leidingen moet het vanaf 1996 30 miljard kubieke me- gas per jaar leveren. Daarmee voorziet het in tien procent de Europese gasbehoefte. Het bouwwerk moet zondag zijn plaats in het Troll-gasveld bereiken. Vlissingen gedagvaard voor visfraude Extra geld voor koopvaardij den haag Het kabinet wil 110 miljoen gulden uittrekken om de positie van de Nederlandse koopvaardij te versterken. Dat staat inde Scheepvaartnota van mininster Jorritsma (verkeer en wa terstaat) en staatssecretaris Vermeend (financiën). De minister- a aad overlegt volgende week vrijdag over de nota. De reders lunnen in de plannen rekenen op belastingverlaging. Jorritsma in Vermeend willen dat bereiken door tonnagebelasting in I plaats van vennootschapsbelasting te heffen. Reders betalen dan •i liet langer belasting over hun winst, maar over de hoeveelheid f joederen die ze vervoeren. De kabinetsplannen voor de gezondheidszorg leveren een 'rampzalig' koopkrachtverlies op. Vooral de gezinnen met lage inkomens moeten inleveren. Een gezin met een inkomen van zo'n 25.000 gulden per jaar gaat er tien pro cent op achteruit. De vakcentrale FNV slaat alarm in de notitie 'Convergentie van premies ziekenfonds en parti culiere ziektekostenverzekeringen', die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Het kabinet wil het verschil tus sen ziekenfonds- en particulier verzekerden opheffen. De pak ketten gaan al steeds meer op elkaar lijken, maar de manier van betalen verschilt nog. De mensen in het ziekenfonds be talen een stukje vaste premie en een groot stuk inkomensafhan kelijke premie. De particulier verzekerden betalen een vast bedrag. Het kabinet wil de ver zekerden in het ziekenfonds steeds meer een vast bedrag la ten betalen en steeds minder premie naar inkomen. De FNV is hier mordicus tegen. Uit berekeningen van vakcen trale en de Ziekenfondsraad, blijkt namelijk dat juist de ge zinnen met een inkomen tot 40.000 gulden per jaar er fors op achteruit gaan. Wie 20.000 gul den voor het gezin verdient, moet ruim 3.000 gulden inleve ren als het kabinet één vaste premie invoert voor het zieken fonds. Wie 10.000 gulden meer opstrijkt, kost het nog altijd bij na 1.900 gulden. Maatschappe lijk is dit onaanvaardbaar, vindt de FNV. De vakcentrale draait de voornemens van het kabinet liever om en stelt in de notitie voor de particulier verzekerden een heffing op te leggen die in komensafhankelijk is. De men sen die particulier verzekerd zijn betalen nu 525 gulden per jaar aan wettelijke heffingen (WTZ-omslagpremie en MOOZ- premie). Deze bijdrage kan vol gens de vakcentrale ook via de belastingen worden geïnd. De FNV denkt dat een heffing van 1,9 procent over de eerste twee belastingschijven hiervoor vol doende is. De verzekerden met een wat lager inkomen, de mensen met een 'standaard pakket-polis' bijvoorbeeld, zijn dan wat voordeliger uit. De tweede stap die het kabi net vervolgens zou moeten ne men is het weghalen van de medicijnen uit de AWBZ. Daar door kan de AWBZ-premie met 2,6 procent worden verlaagd. Dit percentage moet dan echter weer worden opgeteld bij de be lastingheffing van de particulier verzekerden. De premieverho gingen van 25 procent waarmee de particuliere verzekeraars dreigen als de medicijnen uit de AWBZ worden gehaald, zijn dan niet nodig, beweert de FNV. De koopkrachteffecten voor particulier verzekerden vallen met de twee stappen uit het FNV-voorstel mee. Een alleen staande met een belastbaar in komen van 86.000 gulden gaat er 1,3 procent op achteruit. Voor gehuwden die allebei par ticulier verzekerd zijn is er tot een belastbaar inkomen van 60.000 gulden juist koopkracht- voordeel. De FNV noemt dit voorstel 'veel acceptabeler en evenwichtiger' dan de plannen waar het kabinet aan werkt. aanhoudingen van twee ver- ichten van vuurwapen- en ex- osievenbezit, is de Amster- politie onlangs op een irtij t-shirts gestuit waarop, last diens karikatuur, beledi- t mde teksten over officier van istitie mr. J. Valente waren ge- I lukt. De politie onderzoekt of arrestanfen betrokken zijn ij de misdaadorganisatie Oc- ipus. Deze bende wordt ver- ntwoordelijk gehouden voor t bedreigingen aan Valentes ires. Op de 84 shirts staat: •■1 Gezocht wegens inkijken, dea len, liegen en verdraaien van de waarheid." Het bezit van deze shirts is niet strafbaar. Valente is als officier 'zware criminaliteit' tot voor kort ver antwoordelijk geweest voor de bestrijding van de misdaador ganisatie Octopus. Meerdere drugssmokkelaars en financiële betrokkenen kwamen achter tralies te zitten. Justitie ziet ver banden tussen al deze perso nen, waarvan de voormalige autocoureur Charles Zwolsman een belangrijke representant is. De twee arrestanten worden verdacht van betrokkenheid bij een wapenvondst. Het nieuwe paardegokspel Der by 8 is gisteren door het ge rechtshof in Den Haag verbo den. Hippo Toto, een dochter onderneming van de Staatslote rij, wilde met dit spel de wed ders naast de al bestaande toto een extra kans geven te gokken op de uitslagen van speciaal daarvoor bestemde paardekoer- sen. De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) had om een verbod gevraagd. Derby 8, dat in 1995 had moeten ingaan, had de redding moeten zijn voor de noodlij dende draf- en rensport. Hippo Toto heeft eind vorig jaar ze ventien miljoen gulden in het nieuwe spel geïnvesteerd. Er dreigen nu tweeduizend banen te verdwijnen in de draf- en rensport. Raad voor jeugdbeleid en Nederlandse gezinsraad lanceren plan Kinderen ouder dan twaalf jaar moeten zelf naar de rechter kunnen stappen. De regel dat zij totdat zij volwassen zijn, ver tegenwoordigd worden door ouders of voogd, moet verval len. In bijzondere gevallen moe ten ook kinderen onder twaalf jaar zelf bij de rechter kunnen aankloppen. De Raad voor het jeugdbeleid en de Nederlandse gezinsraad hebben dit voorstel vanmiddag in Amsterdam ge lanceerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de kin derrechtswinkel Amsterdam. Het was de eerste die in Neder land werd geopend. Inmiddels zijn er negen. De raden doen het voorstel omdat er steeds meer gevallen van seksueel, psychisch en fy siek geweld tegen kinderen bin nen het gezin voorkomen. Daarbij zijn de fundamentele rechten van het kind, zoals de lichamelijke integriteit, in het geding. Ouders of voogden wil len dan niet namens de kinde ren optreden in een rechtelijke procedure. De gang naar de rechter voor kinderen moet zeker mogelijk worden in het personen- en fa milierecht. Later kunnen daar het gezondheidsrecht en het jeugdhulpverlenings- en jeugd- beschermingsrecht bijkomen. Een en ander moet wettelijk worden vastgelegd. Volgens de raden moet de gang naar de rechter gezien worden als laatste mogelijkheid. De rechter moet dat ook toet sen. Het kind moet alleen het recht krijgen een juridische pro cedure aan te gaan als eerst ge probeerd is de problemen aan te pakken met de omgeving, jeugdhulpverlening of kinder rechtswinkel. Wil een kind naar de rechter stappen dan moet er altijd een advocaat ingeschakeld worden. De leeftijdsgrens van twaalf jaar is gekozen omdat kinderen van af die leeftijd goed kunnen overzien wat het betekent een juridische procedure te volgen, zo menen althans de opstellers van het plan. De Raad voor het jeugdbeleid en de Nederlandse gezinsraad verwachten geen run op de rechter van de kinde ren. Zij zullen niet zo maar een procedure beginnen, gezien de grote loyaliteit jegens de ouders ofvoogd. mhaagBrigade-gene- aal F. van Kappen (53) is lenoemd tot militair advi- eurvan VN-secretaris-ge- leraal Boutros Ghali. Dat ,eeft het ministerie van lefensie gisteren bekend- emaakt. De adviseur is in et bijzonder belast met Ie militair-politieke aspec- envan vredesoperaties an de Verenigde Naties. I'an Kappen volgt de Ca- iadese generaal-majoor 1. Baril op en wordt be- orderd tot generaal-ma- jor. Hij is nu nogcom- nandant van de zeemacht ii het Caribisch gebied. foto anp Eén op zeven paren raakt moeilijk zwanger ede anp Eén op de zeven paren heeft problemen bij het krijgen van zijn eerste kind. Een zwanger schap binnen een jaar lukt niet. Een op de twaalf paren moet zelfs twee jaar wachten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Seksuologisch Onderzoek (NIS- SO) en de Universiteit van Am sterdam. De resultaten daarvan zijn vandaag gepresenteerd in Ede tijdens het congres Zorgen rond Onvruchtbaarheid. Oudere vrouwen hebben een grotere kans op vruchtbaar heidsproblemen. Ook is de kans groot, zo blijkt uit het onder zoek, dat die problemen dan van langdurige of blijvende aard zal zijn. Vrouwen die met der gelijke problemen te maken hebben, ervaren die als zeer in grijpend. Veertig procent van hen geeft aan dat die proble men behoren tot (bijna) het ergste dat hen ooit is overko- Negentig procent van de pa ren waarvan de vrouw niet zwanger kan worden, gaat voor dat probleem naar de huisarts. Die verwijzen ruim zeventig procent door naar een specia list. Lukt het echt niet zelf kin deren te krijgen dan kiest vijf procent voor adoptie en twee procent voor het verzórgen van pleegkinderen. Hof verbiedt paardegokspel Derby 8 Rotterdam» Een uitslaande brand heeft vannacht miljoenen guldens schade aangericht in het bedrijfs pand van de verfhandel Kroon Coatings bij de Waalhaven. Een loods ging volledig in vlammen op. Di recteur H. van Eik schat de schade op tien miljoen gulden. Alleen aan verfprodukten stond er voor een bedrag van ruim drie miljoen gulden. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De brand ontstond rond kwart voor een door nog onbekende oorzaak. De brandweer zette onder meer twee blusboten in. Aanvankelijk werd de omgeving afgesloten voor alle verkeer omdat er bij de brand veel giftige stoffen vrijkwamen. Door de noordwesten wind werden de zwarte rookwolken naar Albrandswaard gedreven. Het Gasmeet- plan werd opgestart en gasmeetteams hebben metingen verricht in Rhoon. Daar werden geen gevaarlijke concentraties gemeten. foto anp john de pater Brengt de gewondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. IK BCérWy r £R WORDEN VOOR MOCDORDAé, STEL DS DUURD£R£ MDO'S KOCHT.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3