'We moeten meer lachen en succes uitstralen' Westen bepaalt welke landen kernwapens mogen hebben Feiten &Meningen Ziektekostenplan d66 levert in de praktijk niets op VRIJDAG 12 MEI 1995is; NIEUWSANALYSE Voor de gezonde yup betekent een eigen risico van 200 gulden niet meer dan een paar pilsjes en CD'tjes minder. „Maar voor ziekenfondspatiënten is het eigen risico een struikelblok voor kwalitatieve gezondheidszorg." Aan het woord is zomaar een bo ze lezer. Zomaar een chronisch zieke met een 'riant' pensioen (bruto ongeveer 40.000 gulden) die vanwege alle kosten slechts 450 gulden per maand overhoudt om van te leven. Hen eigen risico van 200 gulden per jaar, 16,70 per maand, dat lijkt niet veel. Maar voor zieke en arme mensen is het heel wat. Flet is terecht dat zowel PvdA als D66 al maanden aan het naden ken zijn over een manier om onder het verplicht eigen risico voor ziekenfondspatiënten uit te komen. In de gezondheidszorg wor den de lasten immers al verzwaard, door de eigen bijdrage voor thuiszorg, de particuliere tandartsrekeningen en de extra kosten voor fysiotherapie en bepaalde medicijnen. Die opvatting wordt ook gedeeld door oppositiepartij CDA. Al leen de VVD houdt tot dusverre stevig vast aan de 200 piek. In het voordeel van de tegenstanders pleit dat ziektekostenverzekeraars weinig in een verplicht eigen risico zien en talloze deskundigen reeds hebben geroepen dat het door volksgezondheidsminister Borst ingeboekte 'remgeld'-effect achterwege blijft. Ook de mi nister zelf ziet de zwarte zijde van haar eigen voorstel wel. Ze wil echter alleen maar over alternatieven praten als alle coalitiepar tijen er achter staan en er de benodigde miljoenen mee worden bezuinigd. De PvdA opperde begin dit jaar een 'solidariteitspremie' in te voeren. Huisarts en kamerlid Rob Oudkerk stelde voor om men sen voortaan naast de gangbare verzekering een percentage van het inkomen als 'solidariteitspremie' te laten betalen. D66 nam dat idee over en heeft de sociaal-democraten inmiddels de kaas van het brood gegeten door met veel tromgeroffel een heus plan te presenteren, waar de andere coalitiepartners vooralsnog wei nig in zien. Een-nul voor D66. Beter goed gejat dan zelf slecht verzonnen. Het voorstel van Roger van Boxtel en Bert Bakker van D66 behelst een aparte klasse in het ziekenfonds, zonder eigen risico of eigen bijdragen voor mensen met een inkomen onder de 30.000 gul den. Wie daarboven zit in het ziekenfonds moet per verrichting een eigen bijdrage van 10 procent betalen, tot een maximum van 1 procent van het bruto-inkomen. Aangezien D66 de zieken fondsgrens wil bevriezen op 58.000 gulden, kan dat maximum variëren van 300 gulden tot 580 gulden. Particulier verzekerden krijgen een verplicht eigen risico van minimaal 200 gulden. De bedoeling van het plan is duidelijk: wie een laag inkomen heeft, wordt ontzien. Het ideaal van de PvdA, gehaaid gekaapt door de democraten. Zoals D66-fractievoorzitter Wolffensperger het onlangs zei in een interview met de Geassocieerde Pers Dien sten (GPD): „Er zal iets extra's moeten gebeuren voor de laagst betaalden. Extra banen, extra geld, ik weet nog niet precies wat, maar ik kies specifiek voor die groep." Er is de partij namelijk veel aan gelegen om misvattingen over het sociale hart van de democraten weg te nemen. De 'liberalen' van D66 zijn voor toenemende martktwerking, maar 'essentiële sociale waarden in onze samenleving' moeten behouden blijven. Die D66-boodschap komt met dit voorstel goed over. De PvdA staat langs de kant en kan dit loffelijk streven alleen maar toejyi- chen, ook al is zij het verder niet met de uitwerking eens. Huisdokter Oudkerk ziet D66 mooie sier maken met zijn 'soli dariteitspremie'. Zonder een woord van overleg. Geen wonder dat de PvdA zoveel 'minder goede elementen' aan het plan ziet. En de WD die helemaal niet aan een inkomensafhankelijke bij drage wil signaleert 'veel haken en ogen'. Conclusie: in de praktijk levert het hele plan niks op. En dat is maar goed ook voor die boze lezer waarmee dit ver haal begon. Want deze chronisch zieke met zijn „riante" pen sioen schiet niets op met de sociale lokroep van D66. Hij wordt er zelfs slechter van, omdat zijn eigen risico maar liefst verdubbelt. Want D66 doet wel wat voor de laagstbetaalden, maar de modale ziekenfondspatiënt met hoge ziektekosten draait daar voor op. Laten we die 1-0 maar schrappen. Dat punt krijgt D66 als ze samen met PvdA en WD een echt alternatief voor het 'struikelblok' vindt. Een oplossing waar chronisch zieken en laagstbetaalden wat aan hebben. DEN HAAG ANS BOUWMANS Vreemd genoeg zijn het vooral de kernwapenstaten en dan vooral de westerse die het zwaarst blijken te tillen aan de mogelijke verdere verspreiding van kernwapens. Zo riep de Amerikaanse president Clinton al maanden voor de conferentie over het Non-Proliferatie Ver drag (NPV) die zojuist is beëin digd, het streven naar een on voorwaardelijke verlenging van dit verdrag tot speerpunt van zijn buitenlandse beleid uit. En de verdenking dat Noord- Korea naar het bezit van kern wapens streeft, betekent nog steeds een risico op een Noord- koreaans-Amerikaanse militaire confrontatie. Een belangrijk oogmerk van de oorlog tegen Irak was de mogelijkheden van het land om kernwapens te ma ken uit te schakelen. En nog maar enkele dagen geleden stel den de Verenigde Staten een boycot in tegen Iran, omdat dit land wordt verdacht van kern- wapen-ambities. De mogelijke verspreiding van kernwapens blijkt dus vandaag de dag een van de belangrijkste oorzaken van internationale conflicten. Toch werden bepaalde landen niet al te zeer gedwarsboomd in hun streven naar kernwapens door de kernwapenbezittende grootmachten. Als het maar in hun politieke kraam te pas kwam, staken ze zelfs een hand je toe. Dat geldt bijvoorbeeld voor Israël en de Verenigde Sta ten en Pakistan en de voormali ge Sovjetunie. En tijdens de conferentie werd op bijvoor beeld Egypte door de Verenigde Staten wel zware politieke druk uitgeoefend om in te stemmen met onvoorwaardelijke verlen ging van het NPV. terwijl Israël zelfs niet onder druk werd gezet om het NPV ook maar te teke nen. Met die vastbeslotenheid om verdere verspreiding van kernwapens tegen te gaan, blijkt het dus in de praktijk wel mee te vallen. In feite is het streven naar non- proliferatie, voor zover het van het Westen uitgaat, dan ook op de eerste plaats gericht tegen PvdA 'ers Rick van der Ploeg en Rund Vreeman in twistgesprek plaa i niet Links-liberaal of ouderwets sociaal-democratisch? Op opiniepagina's, in vlugschriften en in de fractiekamer discussieert de PvdA steeds luider over de juiste koers. Zó luid dat WD-leider Bolkestein vergenoegd constateert dat de coalitiegenoot in verwarring is. Eeen gesprek met PvdA-kamerleden Rick van der Ploeg (links-liberaal) en Ruud Vreeman (vakbondsvleugel). „Over de doelen zijn we het 100 procent eens, maar niet altijd over de instrumenten." staten die om uiteenlopende re denen de westerse mogendhe den lees de Verenigde Staten niet goed liggen. Dat zijn dan speciaal de staten die in Ameri ka worden aangeduid als 'rough states', staten die worden ver dacht van steun aan terroristi sche aktiviteiten tegen de VS en hun bondgenoten. En alle ande re landen die niet tot de vrien den van de VS kunnen worden gerekend. Met het streven naar universele kernontwapening lijkt het ook tegen te vallen. We zien juist dat de officiële kernwapenstaten in het NPV een legitimatie probe ren te vinden voor hun kernwa- penbezit en een eventueel ge bruik daarvan. Het NPV ver wordt al met al tot een verdrag dat in feite is gericht op hand having van de monopoliepositie van de bestaande kernmachten. Ook de Nederlandse regering is de opvatting toegedaan dat uit het NPV een recht op bezit en gebruik van kernwapens voor de officiële kernwapenstaten valt af te leiden. Er is hier vol gens de Nederlandse regering sprake van een exclusief recht, dat alleen de in het NPV erken de kernwapenstaten toekomt. Op de conferentie was Neder land een warm pleitbezorger van onvoorwaardelijke verlen ging van het bestaande NPV. Dat betekent dat Nederland er dus voor is dat vijf landen het recht op kernwapens eeuwig zullen monopoliseren. Blijkbaar is de regering van me ning dat dit ook op de lange duur een werkbaar politiek con cept is. Bij de kwalificatie hier van aarzel ik tussen politieke naïviteit en extreem politiek cy nisme. Want de regering is of wel de mening toegedaan dat alle andere staten in de wereld zich in de komende decennia wel als makke schapen naar het NPV-regime zullen voegen, óf de regering trekt op voorhand al een wissel op een eventuele toepassipg van geweldsmidde len tegen in het Westen onwel gevallige staten die het bestaan de kernwapenmonopolie wagen uit te dagen. Een bevriezing van de ongelijk heid wat betreft het recht op kernwapens is allereerst in strijd met een van de basale principes van het volkenrecht, namelijk de gelijkberechting van staten. Alleen al daarom is deze positie, zeker op de lange duur, on houdbaar. Bovendien is deze stellingname hopeloos ontoe reikend. Zij geeft geen enkel houvast hoe de inmiddels ont stane niet-officiële kernwapen staten tegemoet moeten wor den getreden. Voor de regering is hun kernwapenbezit illegaal. Moeten zij niettemin worden gedoogd? En moet dan tegen in de toekomst nieuw te ontstane kernwapenstaten via de Veilig heidsraad of anderszins gewa pend worden opgetreden? Maar dat zou dan de willekeur ten top zijn en van het gelijkheidsbe ginsel in het volkenrecht hele maal geen spaan meer heel la ten. Wat bovendien te doen met de staten die het NPV niet teke nen? Waarop baseert de Neder landse regering de opvatting dat die staten geen recht zouden hebben op kernwapens en met welk recht zouden zij daar eventueel kunnen worden afge houden? Het recht van de sterk ste? Duidelijk is dus dat de onvoor waardelijke verlenging van het NPV meer problemen schept dan oplossingen geeft. Een fun damenteel andere benadering is noodzakelijk. Allereerst is daar voor de erkenning nodig dat kernwapens, evenals chemische en biologische wapens, massa vernietigingswapens zijn die wereldwijd moeten worden uit: gebannen, in plaats van in be paalde handen te moeten wor den gemonopoliseerd. Als dit uitbannen voor B- en C-wapens haalbaar wordt geacht, moet dat ook voor A-wapens kunnen gelden. Een aanknopingspunt hiervoor is te vinden in het feit dat kern wapens ook naar het bestaande volkenrecht al gelden als verbo den wapens. Deze opvatting is niet in strijd met het NPV, om dat ook dat verdrag het uitban nen van kernwapens tot uit gangspunt heeft. Zowel door de Algemene Vergadering van de VN (AWN) als de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) is het Internationaal Gerechtshof inmiddels na een lange cam pagne van een wereldwijde vre desbeweging om een oordeel gevraagd over de rechtmatig heid van zowel het bezit als het gebruik van kernwapens. Een dergelijke uitspraak is vol gend jaar te verwachten. De westerse staten hebben, onder aanvoering van de VS, zich er met alle kracht tegen verzet dat daartoe strekkende resoluties in de AWN en de WHO zouden worden aangetroffen. Ook Ne derland heeft zich tegen deze resoluties, om het Internatio naal Gerechtshof om een uit spraak te vragen, heftig verzet Hetgeen voor een land dat altij de indruk wil wekken een groot! voorstander te zijn van juridi sche beslechting van intematic nale geschillen, hoogst curieus is. MR.N.M.P. STEUNEN» SECRETARIS VAN DE VERENICING VAN i JURISTEN VOOR DE VREDE Hoe onderscheid je een ouder wetse sociaal-democraat van een links-liberaal? Vraag hem naar de tekst van de Internatio nale. Vreeman: „Eh, stukjes en beetjes. Als ik meezing met de rest dan kan ik er redelijk uitko men." Van der Ploeg: „Ik kan helemaal niks zingen. Alleen wat oude Engelse kerkliedjes die ik als kind gehoord heb, want ik ben in Engeland opge groeid." Van der Ploeg (38) en Vreeman (47) zijn dè exponenten van de twee vleugels die binnen de ver nieuwde PvdA-fractie in de Ka mer steeds sterker opgeld doen. Van der Ploeg is econoom, Vreeman arbeidspsycholoog. De lange links-liberaal is extra vert, de voormalige vakbonds leider bedachtzaam. De één be gon enthousiast aan het paarse experiment met de liberalen van D66 en WD, de ander had net zo lief met het CDA gere geerd. Jullie partijgenoot Martin Zijl stra wil dat alle PvdA 'ers de vak beweging koesteren als natuur lijke bondgenoot, dus ook de links-liberalen. Van der Ploeg: „Dat doe ik ook. Maar dat laat onverlet dat wij de vrijheid nemen om over een an dere rol van de vakbond te pra ten. En soms voor andere be langen opkomen." Vreeman waarschuwt: „Er is geen behoorlijke sociaal-demo cratie zonder vakbeweging, maar ook andersom. Het belang van een sterke progressieve stroming in Den Haag moet de vakbeweging niet onderschat ten. Een partij die oog heeft voor organisaties van werkne mers, voor een solidair klimaat, zo'n factor is cruciaal. Wat je nu in de vakbeweging wel eens hoort, is dat 'Den Haag' alle maal lood om oud ijzer is. 'We doen het allemaal zelf wel', hoor je dan. Zo'n triomfantelijke houding vind ik getuigen van Rick van der Ploeg en Ruud Vreeman flankeren het borstbeeld van wijlen Joop den Uyl. foto gpd grote naïviteit." „Neem nou zo'n Bé van der Weg, de voorzitter van de In dustriebond, die voor de Staten verkiezingen zegt: 'waar ik op stem, weet ik nog niet." Als je het belang van een sterke soci aal-democratische stroming in Den Haag zo relativeert, dan trek je, om het in vakbondster men te houden, een te grote broek aan. De vakbeweging be oordeelt onvoldoende precies de krachtsverhoudingen in de Nederlandse politiek. De com promissen die wij hier sluiten zou ik als ik hun was heel zorg vuldig op hun waarde bestude ren. De inbreng van de PvdA bagatelliseren is zeer riskant. Dat is een te grote broek aan trekken." „Men onderschat de gevolgen voor de vakbeweging als die zich van de politiek afkeert. Niet op de korte termijn, maar op de lange termijn. Kijk naar wat de vakbond nog voorstelt in Groot- Brittannië, waar Labour al lang niet meer aan de macht is. Of naar de Verenigde Staten, waar geen sterke sociaal-democrati sche stroming is." Van der Ploeg: „Moet je eens kijken wat er gebeurd zou zijn als de PvdA niet in dit kabinet gezeten had. Dan werden CAO's niet meer verplicht opgelegd, dan was het minimuinloon af geschaft. Dat dat niet gebeurd is, is aan ons te danken. Van der Ploeg: „Ruud en ik zijn het 100 procenLeens.ovende' doelen. Dat geldt voor de gehele fractie. We weten waar we naar toe willen. Alleen over de instru menten verschillen we wel eens van mening. Ik ben in de eerste plaats een sociaal-democraat, maar wel eentje met links-libe rale trekken. Daar schaam ik me helemaal niet voor, dat is mijn economische achtergrond. Het is goed af en toe mee te leunen met de markt." Vreeman: „De sociaal-democra tie heeft altijd die twee vleugels gekend. Vroeger had je de vrij- zinning democraten die zich af zetten tegen sterke overheids bemoeienis en tegen de natio nalisatie van bedrijven. Er is dus niets nieuws onder de zon. We verschillen alleen in de taxatie van wat de markt zóu kunnen doen. Moet de overheid de win keltijden regelen of kun je dat aan de markt overlaten? Dat zelfde speelt bij het milieu vraagstuk en de sociale zeker heid. De discussie gaat binneó^s de PvdA gelukkig niet in sjablo nen, zo van: jullie zijn markt ei f^°r wij zijn overheid. Het debat wordt inhoudelijk gevoerd." Van der Ploeg: „Van een schei ding der geesten in de fractie i geen sprake. Het gaat om mee markt èn meer overheid. Daa bij kan de overheid nog flink verdienen aan de markt. Neer wik de vergunning voor het tweedi eeftij' mobiele telefoonnet die onlar en di is verstrekt. Weet je hoeveel di en be overheid daarvoor heeft ge- ille b( vraagd? Helemaal niets, terwij geldk' die vergunning tientallen mil joenen waard is. Bij de toewij zing van etherfrequenties ge beurt hetzelfde. De overheid geeft keer op keer geld weg da kéda voor plantsoentjes of ouderen gebruikt kan worden." Van der Ploeg vindt dat er van grote verwarring en verdeeld heid bij de PvdA geen sprakei tiachi „Je moet ons beoordelen op d jjn n uiteindelijke standpunten. 01 ^hei het nu over de winkeltijden gi fe' ah of de AOW, na een fiks intern debat komt er een eenduidig standpunt naar buiten waar niet meer aan geknabbeld wordt. Fractievoorzitter Walla heeft die besluitvormingsma- chine goed op gang gebracht.' Vreeman: „De PvdA zit in een overgangsfase. Maar de discüi o .et sie moet uiteindelijk wel leidE J tot een richting die we opgaar Het gaat erom de vrijzinnige 'c sfeer te combineren met basis c zekerheden over werkgelegen héld; inkomen, huren en ge- zondheidszorg. Want dat ver wacht onze traditionele achti>.i ban." Van der Ploeg: „We mo jy/j^ ten ook meer lachen natuurlij - en ons succes uitstralen. DEN HAAG WILCO DEKKER EN MAIlitlukti noto iet le xiliti' ichtg Het resultaat van Amerikaanse kernwapenproeven in de Nevadawoestijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2