iuurt klaagt massaal over /uiloverslag Kunst na Arbeid' poetst imago op Rooie Wip kan weer honderd jaar mee 'Problemen vragen om krachtdadig optreden' Rijn Veenstreek ie Nachtelijke klus nncLfinniu -JJDAG12MEI1995 fl0j [amboediefstal van bedrijfsterrein n lijst, n te acl idachtc ip Vreen ii ij hen I7PRSWOUDE-DQRPhen 27-jarige Rotterdammer en een 29-jari 5inwoner van Capelle aan den IJssel zijn gisteravond in Ha- ■rswoude-dorp op heterdaad betrapt op het stelen van bam- :l oestokken. Zij gedroegen zich eerder op de avond al verdacht phet ITC-terrein aan de Belgiëlaan. Toen de politie op het ter- >in aankwam, waren de mannen juist bezig met het inladen de goederen. Beiden zitten vast op het politiebureau. 'h)w( SS Hphenaar gewond iphena >en run Op het Raoul Walenbergplein in Alphen is jsteren een 22-jarige man gewond geraakt. De Alphenaar werd phet plein aangereden door een vrachtwagen, die werd be- tuurd door een 24-jarige inwoner van Geldrop. Volgens een rder van de politie verleende de vrachtwagen de wiel ier geen vrije doorgang toen hij linksaf de Laan der Continen- inreed. De Alphenaar is met ernstig beenletsel overgebracht aar het AZL. (Icisje geschept m den rijn Len 7-jarig meisje uit Alphe: 1 den Rijn is isteravond gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Kla- lof in haar woonplaats. Het kind rende volgens de politie anuit haar flat de straat op. Ze werd geschept door een 32-jari- automobilist uit Alphen die het kind te laat opmerkte. Het icisje is met onbekend letsel overgebracht naar Elisabeth-zie- enhuis in Leiderdorp. woners verbijsterd en verontwaardigd' hten t izegto! woners van Zoeterwoude-Rijndijk protesteren massaal huuri gen de komst van een tijdelijk overslagterrein voor isvuil aan de Oosthoek. Naast de geregelde stank- erlast van Heineken, wensen wij niet ook nog eens te Drden geconfronteerd met de milieubelasting die deze it het a ierslag met zich zal meebrengen", schrijven de buurt bewoners boven een handtekeningenlijst met 123 na- beth buitink mete plaat»:n sondei affersi ielt.' Yd\\ ml lai otste isterda imse mder p Batav e Gerestaureerd monument draait op Nationale Molendag hazerswoude-f Roelof Kelly van de stichting de Rooie Wip is meer dan tevreden over de geslaagde restauratie van de molen aan de Hazers- woudse Gemeneweg. „Hij kan weer honderd jaar mee", zegt de beheerder. Een eeuw is mis schien wat al te enthousiast, maar het 350 jaar oude monu ment ziet er weer uit als een plaatje. Morgenochtend licht provinciaal bestuurder H.B. van der Goot de vangvan de beken de molen, zodat hij weer kan draaien. Molenbouwer Verbij uit Hoogmade heeft de Rooie Wip in een half jaar tijd weer opge knapt. Daarbij is het gehele wie- kenkruis vernieuwd en zijn de balken in het bovenhuis en de korte en lange spriet vervangen. Ook de houten bovenbouw is vernieuwd en het riet gerepa reerd. „Vier jaar geleden zijn we be gonnen met de actie om de Rooie Wip op te knappen. In april 1992 kocht de stichting voor een gulden het monu ment. Daarna konden we echt aan het werk", vertelt stich tingsvoorzitter Jan Boers. Een klus die veel inzet vroeg van de stichting. Een jaar hadden ze nodig om wegwijs te worden in subsidieland en het geld voor het opknappen van de molen op tafel te krijgen. Al wil dat niet zeggen dat zij dc benodigde 300.000 gulden via de giro kreeg overgemaakt. „Dat geld wordt de komende tien jaar door het rijk, dat 80 procent voor zijn rekening neemt, en provincie uitbetaald. Dus moest er geld op tafel om het opknappen te kunnen voor financieren. Dat is aardig ge lukt. Door middel van acties, subsidies en dergelijke kregen we zo'n 100.000 gulden bij el kaar. Daarnaast gaf de gemeen te Rijnwoude ons een lening", aldus Kelly. Onder meer vereeuwigden kunstenaars uit Rijnwoude op verschillende wijze de molen. Het resultaat van hun werk werd op een veiling verkocht. „Daarnaast was er veel mede werking van het bedrijfsleven, het Anjerfonds en de stichting Rijnkade 11. Kunstenaar Corne- lis Engelen stelde twintig schil derijen ter beschikking om te verkopen. Dan merk je dat een monument als de Rooie Wip leeft in het dorp. Iedereen is er trots op", zegt Boers. Nu de molen is gerestaureerd, betekent het niet dat de stich ting op haar lauweren kan gaan rusten. Er blijft geld nodig voor onderhoud. „Het is de bedoe ling dat we de molen verhuren voor kleine activiteiten, zoals recepties, fotoreportages en dergelijke. Zo hebben het pol derbestuur Meer en Woude, de Rabobank en diverse kwekers al toegezegd van de molen ge bruik te maken. Dat levert geld op, maar niet voldoende. Dus gaan t de Het is niet alleen feest op de molen aan de Hazerswoudse Gemeneweg. Ook diverse ande re molens in de regio staan ter gelegenheid van Nationale Mo lendag in de belangstelling. Be halve dat de vrijwillige mole naars 'hun' molen laten draai en, zijn er ook diverse andere activiteiten. In molen De Haas in Benthuizen worden kinderen gewogen op de evenaar. Jaap van der Akerboom van de Nieuw Leven in Hazerswoude- Dorp legt de werking van het worden er volkorenrozijnenbol- len verkocht, die van molen- meel zijn gebakken. En kunnen bezoeken worden gebracht aan de Rhijnenburchermolen (Ha- zerswoude-Rijndijkl, De Een dracht bij Gouwsluis in Alphen, De Put en de Stevenshofsmolen in Leiden, de Achthovense- en kalkmolen in Leiderdorp, de Hoogeveensemolen in Noord- wijkerhout, de Oudadese Rode Molen en de Veendermolen in Roelofarendsveen. brief aan de gemeenteraad is idertekend door bewoners nde Rijnstraat, de Hoge Rijn- k en de Antoniusstraat in eterwoude en de Achthove- het Jaagpad in Lei- itsba; 'dorp. „Nu het huidige afval- trslagterrein in Leiden op de van de provincie moet wor- gesloten wegens stankover- zicht denkt men in Zoeterwoude gunstig alternatief te heb- gevonden", constateert de :t. „Het moge duidelijk zijn wij als omwonenden ver- sterd en verontwaardigd zijn Leideier deze situatie. Wij kunnen ken al mogelijk leven met een nog raardere belasting dan waaraai rechtï'rden blootgesteld roord ^et Provinciaal Afval verwij - enkele nngsbedrijf Zuid-Holland het pu R0AV) wil het Oosthoekter- echter vraagtekens. „De bouw van de vergistingsinstallatie in Voorschoten is uitgesteld in ver band met een door de omwo nenden gewenst geuronder zoek. Dus voor de SVI een feit is, hebben wij waarschijnlijk nog jaren te gaan." n als tijdelijke overslag ge- uiken tot de scheidings- en rgjstingsinstallatie (SVI) in ge wordt genomen. De urtbewoners zetten daarbij Bovendien vreest de buurt dat de overslag veel vrachtverkeer zal aantrekken. „Uw streven de Rijndijk in belangrijke mate ver keersluw te maken, zal teniet worden gedaan door aan- en af rijdende vuilnisauto's." De buurtbewoners vinden dat zij in de 'vergeten hoek van Zoeter woude' wonen. „De bewoners moeten kunnen rekenen op uw onvoorwaardelijke inzet een ac- het ceptabel woon- en leefmilieu te nu kunnen garanderen", aldus de bewoners aan de raad. De PROAV heeft de omwonenden inmiddels uitgenodigd voor een informatie-avond op woensdag 17 mei in de Eendenkooi. Daar moeten zowel de plannen voor de overslag aan de orde komen, als de maatregelen om overlast te beperken. Samenwerking brandweer moet geld besparen De brandweerkorpsen van Leidschendam, Rijswijk en Voorburg willen binnen af zienbare tijd nauwer gaan samenwerken. Deze interge meentelijke samenwerking moet leiden tot een meer ef ficiënte organisatie op het terrein van de brandweer zorg. Anders gezegd, de sa menwerking moet geld be sparen. Tot deze conclusie zijn de burgermeesters van de drie gemeenten gekomen. De brandweercommandanten zijn ook positief over de ge plande samenwerking. Zij hebben de opdracht gekre gen nog dit jaar met concrete voorstellen te komen over de inrichting van de nieuwe or ganisatie. Het wordt niet uitgesloten dat enkele brandweerkorp sen moeten verhuizen naar een nieuw onderkomen. Een nadere studie zal dit moeten uitwijzen. Het eindrapport hiervan moet voor de ko mende begrotingsbehande ling van oktober aan de ge meentebesturen worden aangeboden. /.QirrERWOtJDi:De Zuidbuurtseweg en de bijbehorende kade in Zoeterwoude worden grondig onder handen genomen. Gisteravond gaf wet houder T. Ringersma het startschot voor de asfalteringswerkzaamheden, die in de loop van de morgen werden afgerond. Voor de nachtelijke uren werd gekozen omdat het verkeer zo weinig overlast van het werk ondervindt. Overigens werd alleen de onderlaag gelegd, die ongeveer een jaar de tijd krijgt om te stabiliseren. In het voorjaar van 1996 wordt de toplaag aangebracht. Daarnaast worden ook sloten gedempt, taluds verhoogd en heeft de kademuur een stalen damwand gekregen. Aanleiding voor de 1,8 miljoen gulden kostende operatie was de doorbraak van de kade die anderhalf jaar geleden dreigde. foto ben de bruyn Brandje in Zoeterwoude zorgt voor veel overlast zoeterwoude-runduk Een slecht geveegde schoor steen was gistermiddag de oor zaak van een brandje in de Nas- saustraat in Zoeterwoude-Rijn dijk. De bewoner veegt zelf twee keer per jaar de schoorsteen, maar volgens een woordvoerder van de brandweer niet op de juiste wijze. De schade bleef uit eindelijk beperkt. Alleen was er sprake van overlast door stank en enig roet. Door de brand was het ge deelte van de wijk tussen de Pancratiusstraat en de Omme- dijkseweg gedurende een uur niet bereikbaar. CDA'er G. van der Hulst opperde gisteravond in een gemeentelijke raadscom missie om de wegversmalling bij de Pancratiusstraat weg te halen. Wethouder T. Ringersma ver klaarde dat hij dat een verbre ding van de weg binnen enkele weken wordt uitgevoerd. „Maakt u zich geen zorgen. Bij echte calamiteiten kunnen de buurtbewoners de wijk via de Ommedijkseweg verlaten, als daar het paaltje uit de weg wordt gehaald", stelde hij de commissieleden gerust. Te snelle automobilisten op de foto Bij snelheidscontroles in Aar- landerveen, Zwammerdam en Nieuwveen zijn gisteren 222 be stuurders betrapt. De camera's van de politie in het district Rijn- en Aarlanden stonden tus sen 15.20 en 21.50 uur op diver se plekken in de drie dorpen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 144 kilometer per uur. VRIJE TIJD RUPWETERING Braderie. Ter gelegenheid van moederdag moet een grote bra derie Rijpwetering zondag op z'n kop zetten. Een kermis en een volleybaltoernooi maken het feest compleet. Van 10.30 tot 17.00 uur kunnen de mensen aan de Oudadeseweg op zoek naar het vertier. Informatie: 071 - 790090. HAZERSWOUDE Rotaryloop. De Rotaryclub Rijn woude houdt in samenwerking met de organisatie van de Pol derloop zondag de derde Ro taryloop in Hazerswoude-dorp. Lopers kunnen kiezen uit ver schillende afstanden: 1,5,5, 10, 15,2 en 20 kilometer. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur bij het club huis van Hazerswoudse Boys. Lr wordt om 11.15 uur gestart. De loop voert over rustige wegen en wandelpaden in de polder. 'oudekerkers al volop in touw voor muziekmarathon ivan kuilenburg de moeilijke nachtelijke zullen verlopen? Ze heb- ïr geen flauw benul van. bef tl dat de 24-urige muziekma- duurtfthon in De Ridderhof veel van leden van Kunst Na Arbeid NA) zal vragen. Tenslotte zijn arige I mmige muzikanten een uur m. Sin tien in touw. De marathon jaar h gint op vrijdagavond 19 mei nacht uur en eindigt een dag Ier op dezelfde tijd. KNA speelt niet alleen. De ail Shi ludekerkse vereniging krijgt aanfeun van de drumfanfare VIOS Zoeterwoude, de Harmonie Woubrugge, Wilhelmina uit lip, ni ftmmerdam, de big band jnderv inses Irene uit Hoofddorp en nation 1H uit Hazerswoude. Wel )t uió oet KNA het vanaf twaalf uur ateert iddernacht tot de andere bedot orgen half tien het zelf zien te In die periode speelt tt alleen het complete korps, aar ook diverse kwartetten KNA komen aan bod. „Op wijze moet het toch lukken die nacht door te komen", Amstfgt Natasha Lek. lee Kunst na Arbeid van Ommering. Het evenement is bedoeld om geld bijeen te krijgen en het imago van de vereniging wat op te vijzelen. „Doordat de ge meentelijke subsidie steeds minder wordt en het verdwij nen van de rommelmarkt moe ten we op een andere manier aan geld zien te komen", aldus oud-secretaris Cees Lek. Marsjes „Dankzij deze marathon kun- nen we als vereniging ook laten zien dat we. meer kunnen dan alleen een marsje op straat la ten horen. Gedurende die ma rathon nemen we bijvoorbeeld zo'n veertig nummers voor on ze rekening. Daarbij muziek uit The Lion King, de Phantom of the Opera, Aladdin en ook klas sieke werken en jazzmuziek. Een programma dat voor ieder een wat biedt", probeert Nata sha al op voorhand bezoekers te lokken. „Steun kunnen we ui teraard in de vorm van veel pu bliek goed gebruiken. Dan sta je er niet alleen voor." In de nacht wordt het evenement verplaatst naar de 'bunker', de 'slotzaal' van gebouw De Ridderhof. Daar worden in de regel disco's ge houden. Op die manier wordt de buurt niet uit de slaap ge houden. De commissie is begin sep tember begonnen met de werk zaamheden. „Dat vraagt nogal wat. Het maken van een speel schema, de muziekkeuze, over leg met de gastverenigingen en de diverse dirigenten, het ma ken van posters, folders en een programma en het zoeken van sponsors. Dat laatste heeft Jan van Ommering voor zijn reke ning genomen en met succes. Niet minder dan 36 bedrijven hebben op een of andere wijze steun toegezegd. Kennelijk staan we er als KNA nog niet zo slecht voor in het dorp", merkt Lek op. Niet alleen heeft Natasha het idee bedacht. Ook de ontwer pen voor de raambiljetten en de folders heeft zij voor haar reke ning genomen. „Je merkt dat niet alleen de commissie, maar ook de leden van KNA steeds enthousiaster worden. Er zijn er die drie of vier avonden in de week repeteren om maar goed voor de dag te komen. Daar door krijgen we ook steeds meer ideeën om het evenement te promoten." Afwisselend I let programma is zeer afwisse lend. Zo spelen vrijdagavond de Waltbrücker Muzikanten van de Harmonie uit Woubrugge. Za terdagmorgen is het de beurt aan Wilhelmina uit Zwammer dam. Gedurende anderhalf uur brengen de fanfare, drumband en het majorettepeloton de be vrijdingsshow en in de middag komt TTH met een Zuidameri- kaanse show. Het programma wordt besloten met een gele genheidsorkest van KNA en muzikanten van de gastvereni gingen. „Dan staan er zo'n hon derd man op de planken. Dat moet toch een schitterend slot zijn." Vraagtekens bij kosten organisatie-onderzoek Rijnwoude runwoude ruud sep Minimaal een ton en maximaal een kwart miljoen. Zo veel gaat het kosten om de ambtelijke or ganisatie van de gemeente Rijn woude tegen het licht te hou den. De wethouder schrok gis teren nogal van de grote ver schillen in de verschillende of fertes, de oppositie schrok al van de goedkoopste aanbie ding. En de gemeentesecretaris schrok van het enthousiasme waarmee de collegepartijen het onderzoek binnen haalden; als of alle ambtenaren zo rampzalig slecht hun werk doen. Het wordt eens tijd voor een gedegen onderzoek naar de knelpunten op het gemeente huis, hebben burgemeester en wethouders besloten. Is de ma nier waarop de hele boel is ge organiseerd nog wel zo handig en zit iedereen wel op de plek waar hij of zij het best tot zijn recht komt? Zitten er op som mige afdelingen niet te veel en op andere afdelingen niet te weinig mensen? Om die vragen te beantwoorden moet een or ganisatiebureau worden inge huurd die de hele organisatie eens grondig doorlicht. Om de noodzaak van dat on derzoek te benadrukken, werd gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie algeme ne zaken het 'falen' van de ambtenaren maar eens dik aan gezet. „De problemen zijn groot en vragen om een krachtdadig optreden", stelde C. de Best (PvdA) vast. Volgens wethouder M. Vorenkamp-Van de Weste- ringh (WD/personeel) is het voorgenomen organisatie-on derzoek zelfs „het onderzoek waar de bevolking om zit te springen". En in zo'n geval kijk je niet op een paar centen. Maar is het echt wel nodig om zo veel geld uit te geven aan het oplossen van eventuele pro blemen? De oppositiepartijen D66 en SGP/RPF vonden van niet. In alle betogen voor uit voering van het onderzoek ont dekte M. van Leeuwen (SG P/RPF) slechts twee argumen ten: burgers zijn soms ontevre den over de manier waarop ze op het gemeentehuis worden behandeld en op het gemeente huis vragen sommigen zich af of iedereen wel op de juiste stoel zit. „Zo'n onderzoek voegt daar niets aan toe. Het is dan gewoon een kwestie van de juis te personeelsinstrumenten toe passen", aldus Van Leeuwen. Het plotselinge enthousiasme waarmee de collegepartijen over het falende ambtenaren corps spraken, was voor buiten staanders niet te volgen. Bur gerlid J. de Roos hoorde de dis cussie met verbazing aan en kon slechts concluderen dat de raadsleden blijkbaar meer wis ten dan hij. „Ik zelf zou nooit achter dit voorstel kunnen gaan staan, want ik zie er de nood zaak niet van in. Maar blijkbaar zijn er zaken waar ik geen weet van heb." De toonzetting van de diverse opmerkingen waren ten slotte voor gemeentesecretaris H. Blom aanleiding om zich op hoogst ongebruikelijke wijze in de discussie te mengen. „Ik proef een teneur van dat het al lemaal zo slecht gaat op het ge meentehuis. Er zijn natuurlijk zaken die beter kunnen en moeten, dat willen we ook alle maal." Blom pleitte ervoor om te zorgen dat de ambtenaren achter de noodzakelijke veran deringen kunnen staan. Over anderhalve week zullen de drie door de gemeente gese lecteerde onderzoeksbureaus hun plannen presenteren aan B en W. Tijdens de raadsvergade ring van 1 juni moet er een be sluit vallen over het onderzoek naar het reilen en zeilen op het gemeentehuis. Mode voor mannen Hoofdstraat 226-228 Sassenheim Tel. 0252-212314

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15