3 /EIDEN W e i d e n Kees Klerks weer achter geurenoorlog Leiden krijgt een digitaai evenbeeld rr 'Leiden heeft sjeu, het is levendig' Flippo's veroveren de kinderwereld ONALP MCDONALD HUIS Water centraal op 3i j- IJDAG 12 ME11995 ongen 'gelanceerd' den» Een 22-jarige Leidenaar is zich gisteren op de Haarlem- «rstraat letterlijk een ongeluk geschrokken. De man reed met n bromfiets door de winkelstraat en kreeg plotseling de ter ?|cke aanwezige politieauto in de gaten. Hij schrok daarvan zó hij vol in de remmen ging. Het achterwiel schoot omhoog er jongen werd over het stuur gelanceerd. Hij liep e aan zijn knie op. Vassenaarder moet brommer inlveren Een 17-jarige bromfietser uit Wassenaar is gisteravond peen wel heel vervelende manier zijn bromfiets kwijtgeraakt, j stond te wachten voor het stoplicht op de kruising Vijf Meil- an/Churchilllaan in Leiden. Twee jongens, allebei met een elm op, liepen op hem toe. Een van hen sloeg hem in het ge- cht en de maag. Daarop gingen de aanvallers er met de brom- Puch Maxi, er vandoor. ieksuele avances 'bedreigend' pEN» Een Leidse student heeft deze week een 25-jarige be- oonster van de Smaragdlaan in Leiden tegen 'een kleine ver- jeding' seksuele diensten aangeboden. Dit deed hij in een art die hij de vrouw stuurde. Daarin prees hij tevens haar ie uiterlijk. Als ze op het aanbod wilde ingaan, moest de lse op een bepaald tijdstip een bijgevoegd rood hart op het eurraam plakken. De vrouw voelde zich volgens de politie niet jzierig bij de gedachte dat iemand speciaal haar uitzocht voor activiteiten. eidenaar dreigt met mes pEN» Een vermoedelijk 24-jarige Leidenaar heeft gisteravond ïi medewerker van het bezinestation aan de Willem de Zwij- met een mes bedreigd. De verdachte maakte verschil- e steekbewegingen met het wapen, maar de pompbediende n die ontwijken. Toen hij vervolgens de arm van zijn belager istpakte werd hij geschopt en geslagen. Hij raakte daarbij licht wond. De verdachte ging er vandoor. )nbekende man in huis iden Een bewoonster van de Hooigracht in Leiden trof van- chtend een onbekende man aan in haar woning. Toen zij de, jlgens de politie ongeveer dertigjarige man aansprak sloeg hij Onderzoek door de politie leverde niets op. 1NNO 1895 y advertentiën) Hebt gij last van Vliegen? Neem dan vliegen- [rijvers (Carbolstukken), per stuk 12,5 Cts. Wederverkoopers - 285 uim rabat. A. M. de Wit Beukers, Haarlemmerstr. 70, Lei- len. 'eminrichting „Rhynzigt". Opening van het seizoen Zater dag 11 Mei, te 12 uren. Temperatuur van het water 17 graden 'elsius. Losse baden alléén voor Vreemdelingen. Abonne- nenten worden ingeschreven bij den Directeur, bij wien ta- ieven verkrijgbaar zijn. -*!Ï ANNO 1970 dinsdag 12 n n afwachting van de bouw van een nieuw Leids Academisch tiekenhuis (in nieuwe benaming: Universitair Medisch Cen- fcum) zijn er nog vele voorzieningen te treffen in het bestaan- e complex in verband met het nijpend ruimtegebrek als met e snelle ontwikkeling van de medische wetenschap. Het is liet mogelijk te wachten op de voltooiing van het nieuwe entrum over ruim tien jaar, zonder érnstige schade te doen an wetenschappelijke research en medische zorg. Voor de erste jaren (t.m. 1972) is een „pakket acute noden" samen- esteld waarvan de realisatie circa 12,5 miljoen zal vergen. Horecaplein a Warmond heeft I J een horecaplein en twee supermarkten nodig om het centrum weer aan trekkelijk te maken. Rooie Wip yt f- De Rooie Wip, de I 3 350 jaar oude mo len in Hazerswoude. kan na de opknapbeurt weer honderd jaar mee. Congres Bureau probeert stad te vekopen Er klinkt geamuseerd gelach als de deelnemers Rembrandt van Rijn ontdekken onder de kas tanjeboom bij de Morspoort. ,,'t Is maar een probeerseltje hoor", zegt hij. „Een verrassing van de organisatie van 'Leiden, Sleutel slechts 15 deze dag e nisatie er zi Het is e dat zich in Als later de rondvaartboot ook nog moet uitwijken voor twee liefkozende zwanen, is het aan wezige Nederlanse bedrijfsleven verkocht. „U ziet, Leiden kan ook heel romantisch zijn", rea geert de gids van Artifax gevat. Leiden moet gepromoot wor den als congresstad. Daarvoor heeft vandaag het Leids Con gres Bureau een promotiedag georganiseerd in samenwerking met de Leidse horeca, hotels en congrescentra. Kosten noch moeite zijn gespaard om de aanwezigen in de watten te leg gen: zelfs de paraplu's liggen klaar voor de stadswandeling door een koud en miezerig Lei den. Toch was de opkomst laag, mensen bezochten i dat terwijl de orga- 'n 50 verwachtte. ;n bont gezelschap het Holiday Inn op koffie laat trakteren: directiese cretaresses in roze zijden man telpakjes, grijzende mannen uit de universitaire wereld, gepen sioneerde verenigingssecretaris sen en vlotte voorlichters. Het programma bestaat uit bezoek aan historische locaties die vooral als vergader- en congres ruimte worden aanbevolen. Lei den lijkt e'e'n groot openlucht museum: de Lakenhal, de Burcht, de Pieterskerk. „Als de zon schijnt, is Leiden heel ge zellig", zegt de gids dapper kleumend bij de Morspoort. Hij wordt overstemd door de herrie van een vrachtwagen die moei zaam keert in de smalle straat. De regenjassen worden dichtge knoopt als donkere wolken bo ven de Oude Haven samenpak ken. „Hij heeft een megafoon nodig", grapt iemand, als de gids in de drukke Breestraat vertelt over de Stadsgehoorzaal. De Breezaal, roze met gouden deuren en engeltjes, maakt gro te indruk. „Wat een sfeervolle zaal, echt iets voor een diner", zegt iemand. Over het praatje over de verbouwing door een architect is men minder te spre ken. De man tuurt voornamelijk naar de grond. Gevraagd wordt hoe het zit met het parkeren. „Dat is maar tien minuten lo pen", verklaart N. Smulders van de gemeente Leiden opgewekt. Mevrouw Prummel van Aegon vindt het maar niks. „Je kunt mensen in een prachtige jurk toch niet laten lopen naar een diner." Ze vindt Leiden vooral geschikt voor de gezellige din gen rondom een congres. dingen." In de Lakenhal staan de hap jes al klaar. Een lekker ruikende meneer van de AC restaurants stelt zich aan iedereen voor, hij buigt er bijna bij. En dat de aan wezigen toch vooral moeten toetasten. De sfeer wordt geani meerd, de eerste glaasjes wijn gaan er soepel in. Dan is het hollen door de collectie van de Lakenhal. Voor een aantal hoeft Leiden niet meer gepromoot te wor den, want ze blijken uit nostal gische redenen te komen, zoals de Groningse mevrouw Bors- boom. Haar moeder was Leidse en zij vindt Leiden een stad van allure: „Groningen is meer inge togen. Leiden heeft sjeu, het is levendiger." De flippo's zijn in recordtijd uitgegroeid tot een ware rage onder de jeugd. Chipsfabrikant ziet omzet met vijftien procent stijgen LEIDEN PAULIEN KOOPMANS Na schooltijd rennen kinderen van de Stevenshofschool het schoolplein op, graven in hun broekzakken naar flippo's en schudden de plastic schijfjes uit hun jaszakken. Voor de school deuren ontstaat een ware ruil handel, terwijl andere kinderen met allerlei spelletjes de flippo's van hun vriendjes proberen te Veel kinderen zijn in de ban van de plastic schijfjes ter groot te van een rijksdaalder. Op de voorkant prijkt een afbeelding van een stripfiguur. De flippo's zijn sinds vorige maand te vin den tussen de chips en zoutjes van Smiths. Een woordvoerder van Albert Heyn in Leiden ver telt dat kinderen elkaar bijna verdringen voor de schappen met chips. Soms scheuren ze de zakken zelfs open, op zoek naar de begeerde schijfjes. „Mam, nemen we nog flippo-chips", hoort hij dagelijks in zijn win kel. Volgende maand worden er naast de honderd verschillende flippo's die er nu zijn twee nieu we varianten op de markt ge bracht: de mega-flippo, een ex tra dik schijfje dat beter gooit en de techno-flippo waarmee hoge torens gebouwd kunnen wor den. Christian en Kason laten op het schoolplein zien wat voor spelletjes met de flippo's kun nen worden gespeeld. „Je kunt ze bewaren in speciale mappen, de spelletjes zijn leuk en de plaatjes komen uit tekenfilms waarnaar we altijd kijken -Bugs Bunny, The Maniacs, Silvester en Tweety", zegt Masha. Pepsico Food, het moederbe drijf van Smiths Food Group, introduceerde de flippo's vorig jaar in Mexico en later in de Verenigde Staten. In béide lan den sloeg de actie enorm aan. Na de introductie in Nederland steeg de omzet van Smiths- chips met 15 procent. Volgens Smirths-woordvoerster M. Mei- nen is het succes van de flippo's te danken aan aan de vele mo gelijkheden die de schijfjes bie den. In de zakken chips zitten twee tot zes flippo's, afhankelijk van de grootte van de zak. Niet iedereen is echter even gelukkig met de flippo's. Winke liers blijven achter met geplun derde zakken en leerkrachten van basisscholen hebben soms moeite de kinderen bij de les te houden. Peter Boot van de Ste venshofschool heeft daarom met zijn leerlingen enkele af spraken gemaakt. „Geen Denkbeeldige reizigers op het internet of in de digitale stad Amsterdam kunnen sinds kort via ingewikkelde om wegen ineens in Leiden terechtkomen. 'Behalve aan het station wordt er in Leiden ook gewerkt aan een Digitale Stad', begint de eerste pagina van de Digitale Stad Leiden en Omstreken enthousiast. Maar terwijl het station aar dig opschiet, zijn van de digitale stad nog slechts de eer ste bouwtekeningen beschikbaar. Of het Leidse net ook babbel- Het echte werk gebeurt nu nog achter de schermen. Initiatief nemer René Post praat met in stellingen die informatie /ou- den willen aanbieden via digi taal Leiden. De anderhalve pa gina die sinds twee weken via internet of de Amsterdamse di gitale stad op het scherm ver schijnt. zijn ook alleen nog be- doeld om belangstelling te wek ken. Met succes. ..Vannacht ver scheen er ineens een H-mailtie van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van l andartsen: die wil de weekenddiensten via ons culturele en qnden wil Post nog box-achtige onderdelen krijgt valt nog niet te zeggen. Daar over is intern nogtp wat disyus- »t sta ie ook direct in verbin ding met de Amsterdamse digi- ale stad en daarin ziin een he den gebabbeld." De initiatiefnemer hpopt het systeem te kunnen bekostigen hoopt de digitale stad op Leidse- subsidie. Op dit moment houdt een uroepie vrijwilligers de diui tale stad draaiend, maar Post verwacht dat er op termijn carpool- en liflcentra- Voorlopig is het nog Ie. een ruilmarkt waarop dien sten kunnen worden aangebo den. een banenmarkt. Via de Leidse elektronische stad zou- den volgens Post niet alleen mensen aan werk kunnei men, ze ook kunnen gebruiken om hun werk te doen. ..Wat ie ziel is dal steeds meer werk weg lekt naar andere landen. /,o zocht een Nederlandse computerfirma programmeurs. Die hehhen ze inmiddels gevonden. Niet hier, maar in India. Als er een pro- bleempie is. gaat f de digitale stad echt Leids wordt, dat wil zee gen: een 071-nummer krijgt. „Daar komt nogal wat voor kij ken: dan moet ie toch denken aan 25 telefoonlijnen, een i Post ver icht Kinsluiting." iligen de PIT wel wil meewerken en de aansluitkosten voor haar re kening wil nemen. Als het mee zit, betekent dat dat digitaal l.e den deze zomer éigen (ele internet een berichtje naar In dia. Ook zijn er bedrijven, zoals de KLM, die op die manier een deel van hun administratie la ten doen. Op hi foonnumer krijgt. Tot die tiid moeten gebruikers nog hpllyn met digitaal Amsterdam (020- 6225222) of inloggen via Inter net (www.leidéimnivtnl). Eind deze maand moet er op die ma nier al heel wal l.yidse informa tie op het beeldscherm te tove- FOTO LOEK ZUYDERDUIN flippo's meer onder schooltijd. Iedereen moet ze goed weg stoppen. Als kinderen toch hun nieuwe aanwinsten aan hun klasgenootjes laten zien, zijn ze hun schijfjes voor een dag kwijt." Directeur Klaasen van de ba sisschool Tweemaster in de Me- renwijk zou de flippo's het liefst verbieden. „Kinderen chanteren elkaar soms, met trucjes om hun klasgenootjes flippo's af handig te maken. Ik vind het maar rotdingen." Andere leer krachten kunnen wel lachen om de flippo-gekte. Een docent van de Merenwijkschool is voor 'meer chips en meer flippo's'. De flippo-actie duurt voorlo pig nog tot half juli. Tot die tijd blijft de Smiths-chipsliefhebber een oplettende eter, voor je het weet, bijt je je tanden stuk op een plastic Tweety-plaatje. Lukt het om Leids kraanwater te onderscheiden van bronwater en gefilterd water? Kinderen kunnen zaterdag 13 mei op het Broekplein in de Merenwijk een antwoord proberen te vinden op deze vraag. De scholen aan het plein houden dan een 'wa terdag' waarop alles om water draait. Het initiatief komt van de Meerpaal, dig in deze periode een waterproiect houdt. Met hulp van de Energie- en Water- Rijnland (EWR). de (IVN) en de gemeentelijke afde lingen milieucommunicatie en wijkbeheer is de dag opgezet. 's Ochtends om tien uur be ginnen de legrlinggn van de Meerpaal met hun oudérs met hét schQpnmaken van sloten. Om half twaalf spuit de brand weer de rpmmél uit dé stoot l Ronald McDonald Huis aan Boerhaavelaan in Leiden is i speciale voorziening voor weg wonende ouders van ftstig zieke kinderen die onder r in het AZL worden gehol- Die ouders kunnen tijdelijk bruik maken van de accom odate, zodat zij niet steeds i en weer behoeven te rei- ÏWant patiëntjes die in het bijvoorbeeld een been- gtransplantatie moeten on- r kind en genezingsproces is van belang dat ouders in de urt verblijven. Het Huis in Q Jen beschikt over 17 gasten- ners waarvan 4 eenpersoons- mers en een kamer voor min- paliden. Om de exploitatielasten van I f Ronald McDonald Huis in JH> 'Jen te verlichten wordt on- MÉtf TlTleer een grote sponsoractie houden onder het bedrijfsle- 1- Elk bedrijf dat 250 gulden ■J .1 meer sponsort wordt door 'Ronald McDonald Huis v in onderstaande sponsor ladder die geregeld in het Leidsch Dagblad zal verschij- Bijdragen kunnen worden bij geschreven op Postbank 9030 of ABN AMRQ 424949490 t.n.v. Ronald McDonald Huis, Boer haavelaan 3 te Leiden. De na volgende bedrijven hebben in middels een bedrag geschon ken: VAN RHIJN BOUW BV, Valkenburgseweg 62 te Kat wijk. Firma C.G. VAN DELFT BV, Oranjelaan 30, Rijnsburg. STAR DRIED FLOWER BV, Floralaan 2a, Rijnsburg. Taxi-«n touringcarbedrijfTH. LUBBE, Keerweer 17, Zoeterwoude. GOEDHART KEUKENS BV, Hoorn 126a, Alphen aan den Rijn. LEIDEN RUDOLF KLEUN Parfumoorlog in de winkels en nu ook voor de rechter. Parfums Christian Dior is naar de Hoge Raad gestapt om een uitspraak te vragen over de manier waar op drogisterijketen Etos met zijn merk omspringt. Leidenaar Kees Klerks, bekend van de slij terij keten, volgt de zaak met meer dan gemiddelde belang stelling. Hij is een van de leveranciers van de dure parfums waarmee de drogisterijketens vlak voor moederdag een ware prijzen slag leveren. Klerks is ervan overtuigd dat Dior de prijzen slag niet kan stoppen. „Het is niet mogelijk de goedkope pro- dukten uit de winkel te halen. Ook de rechter kan dat niet. Handel is vrijheid en iedereen heeft het recht produkten in te kopen en weer aan te bieden te gen een zo laag mogelijke prijs." Klerks is zeker van zijn zaak. Hij heeft dan ook vaker met dit bijltje gehakt. Eerder ging hij via zijn eigen slijtersketen een whisky-oorlog aan door een aantal wereldmerken goedkoop aan te bieden. Eind vorig jaar begon het stunten door Etos en Kruidvat met de dure parfums zoals Poison en Dune van Dior, maar ook met produkten van Yves Saint Laurent en Cacharel. Het bedrijf van Klerks was toen ook de leverancier. Net als in het geval van de whisky's koopt zijn bedrijf de parfums buiten de gebruikelijke kanalen om. „De winsten van parfumfa brikanten en importeurs zijn gebaseerd op heel hoge prij'zen. De winkeliers kunnen daar al leen aan verdienen als de ver- koopkanalen exclusief blijven. Maar er zijn ook plekken, waar de fabrikanten uit statusover- wegingen graag willen liggen en daar wat voor overhebben, zoals de luchthavens. Op het moment dat de parallelhandel er tussenkomt, worden de hoge prijzen in de winkels ondergra ven. Dat geeft onrust in de offi ciële kanalen. Maar zo zit de handel nu eenmaal in elkaar", aldus Klerks. De officiële importeurs pro beren volgens Klerks het ver koopcircuit exclusief houden door het stellen van allerlei ei sen aan winkels. Bijvoorbeeld als het gaat om opgeleid perso neel. Klerks barst daarover in la chen uit. „Om een geurtje te verkopen heb je geen diploma nodig." Iets ernstiger consta teert hij dat de zelfstandige win keliers tussen twee vuren zitten. „Als ze de prijzen verlagen drei gen de importeurs ze niet meer te leveren. Zo arrogant is Dior wel. Maar uiteindelijk zullen de prijzen overal omlaag gaan." Parfums Dior, de enige im porteur die naar de rechter stapte, deed dat op grond van het auteursrecht. Het bedrijf eiste een verbod op het gebruik van zijn merk en produkten in advertenties van Etos en Kruid vat. In eerste instantie won de importeur dat. In hoger beroep werd de zaak weer verloren en nu is het dan de beurt aan de Hoge Raad. Die buigt zich over de zaak tegen Kruidvat, dat het agressiefst aan de weg timmer de. Als die zaak wordt gewon nen is Dior zeker van plan ook Etos weer aan te pakken, terwijl inmiddels ook Parfumerie Douglas aan het stunten is ge slagen. Kruidvat heeft er in de strijd tegen Dior al op gewezen dat de parfums in andere lan den, zoals Engeland, al j; goedkoop zijn en zegt de pro dukten blijvend tegen de lage prijzen aan te willen bieden. Bij de huidige dollarkoers zou dat haalbaar zijn. Klerks merkt op dat de produ centen in hun thuisland Frank rijk een veel grotere kans van slagen hebben bij dit soort pro cessen. „Daar ligt auteursrecht heel gevoelig. Uiteindelijk ko men veel van dit soort produk ten daar ook vandaan." Veel kans geeft hij Dior niet. „Ze hebben geen poot om op te staan. Vrijhandel is niet dan normaal in 1995. Maar on getwijfeld zal er een lohby van de fabrikanten zijn. En als ze toch winnen zijn de parfums daarmee de winkels nog Van dé rpmniél wprdt dezelfde behulp van een schepnet en bakjés kqn iëdéTééP 7-iëh wat ér in de sloot leeft. Vanaf h# twaalf RH drié uur 's middags kan een activiteiten- bezocht. Onderdelen zijn onder méér één' miljéubus van dé EWR. een waterkermis en aller léi waterspelén. Eyn sloot kraam biedt informatie over slootdier- De kinderen van de Meerpaal hébbén vérdér ééP musical in gestudeerd gebaseerd. De op brengst 'S VCW hét prpjéél 'Hen boom voor hel leven'. Om half (wéé én half drié 's middags worden (try out) fragmenten OPKéVÓérd uit dé musical. hoort anderhalf' jaar cel eisen PERSBUREAU CERBERUS de rugzak kwam onhalen werd direct aangehouden. Volgens de man had een ken nis hem gevraagd de rugzak in de kluis le /.ellen. Hii kreeg daarvoor drieduizend gulden. Volgens officier van iuslilie is hel waarschijnlijk zo dal de de man le wrinie besef van de gevangenisstraf van anderhalf jaar. De man onikenl dal hij in drugs handelt. Hii noemt zich- graag af en toe een snuifje co caïne neemt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11