als een geit' een hond, beweeglijk Jeep 'trouw als BULLOCK-KLEM ƒ159,- Weg en wiel Auto Dijksman Katwijk bv Space Gear Mitsubishi's derde ruimtewagen Rugzak en toch geen natte rug PONDERDAG 11 MEI 1995 23 Hollandse Auto Import Mij. BV tS Jeep. I I am I Floralaan 2, 2231 Z V Rijnsburg CHRYSLER I—I I ™".S fö dadcio I I I (A44 Den Haag - Amsterdam -* alslag Oegstgeest/Rijnsburg) Autobedrijf Bram Polderman Heereweg 50 MITSUBISHI 2161 AH Lisse MOTORS Telefoon 02521-18850 Sluisweg 29-31 - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-72344 Een van de kleurloze massapro- dukten die de Britse auto-indu strie na de oorlog voortbracht was de Hillman Minx, een licht, economisch wagentje met de aspiraties van een grote auto, aldus fabrikant Rootes. Maar toch kwam er in 1961 een gro tere broer (of zus, want Minx betekent zoveel als 'brutale meid') op de markt die Super Minx heette. Deze auto was langer en breder en had een grotere wielbasis. In vijfjaar verschenen er drie carrosserie varianten (sedan, stationwagon en cabriolet) en werd de Super Minx niet minder dan vier keer licht aangepast. Op de foto een Super Minx Convertible uit de periode '61-'66, die in Nieuw- Zeeland nog dagelijks in ge bruik is. foto simon elenbaas hier, om iedere donderdag een - 100% rake doel- groep auto- liefhebbers te bereiken. 2; Bel onze advertentie- afdeling. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waafrbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Haarlem richting Amsterdam (A 5) Tussen Amsterdam en Spaarnwoude, overdag. Tussen Haarlem en Halfweg, overdag. Op diverse plaatsen. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen knp. De Nieuwe Meer en Hoofddorp. Tussen Zoeterwoude en Leidschendam, avond en nacht. Amersfoort richting Amsterdam (A 1) Ernie Pyle noemde de jeep „trouw als een hond, sterk als een muile/el en beweeglijk als een geit". Maar het was ook een Spartaans voertuig. Diezelfde Pyle schreef in een van zijn be roemde oorlogsverslagen een rit van 250 kilometer in een jeep overleefd te hebben. „Maar net duurde 24 uur voordat ik op hield met trillen". Een ander schreef dat 'een rit in een jeep net is alsof je van de trap valt'. Sommigen zeiden spottend 'dat de jeep evenveel mensen ge dood heeft als elk ander wapen in de Tweede Wereldoorlog'. De jeep had immers geen deu ren, keiharde veren (sommigen twijfelden eraan of er wel veren aan zaten) en de ruitenwissers moesten met de hand worden bediend. Het was duidelijk geen limousine, maar dat weerhield de groten der aarde er niet van zich trots in een jeep te laten vereeuwigen. Toen Franklin D. Roosevelt de Amerikaanse troepen in Casab lanca bezocht, liet hij zich in een jeep rondrijden. Winston Churchill sloeg vanuit een jeep de invasie in Normandië gade. Generaal George Patton en zijn jeep waren onafscheidelijk. Zelfs de Britse koningin Elisa beth liet zich eens in een jeep in Noord-Ierland rondrijden. Er werden liedjes over de jeep gemaakt en in elke oorlogsfilm speelde de jeep een niet weg te denken rol. Ook na de oorlog bleven de jeeps zeer in trek. De Willys-fabriek veranderde in veertig jaar vele malen van eige naar, en de moderne Jeeps rol len nu van de lopende band in de Chrysler-fabrieken. Het was vooral oud-Chrysler-topman Lee Iacocca die de Jeep van een legervoertuig tot een sportief luxe-vervoermiddel heeft ge maakt. Tot 1989 was de jeep het stan daardvervoermiddel van de Amerikaanse strijdkrachten. Toen werden zij vervangen door de zg. 'Humvees', die net zo le lijk, net zo Spartaans en net zo veelzijdig zijn. Maar voor trou we jeep-liefhebbers en dat zijn er ook in Nederland velen zal de Humvee nooit de her innering aan 'het sardineblik op wielen'kunnen wegnemen. Volvo Duett-dag De stationwagon is heel po pulair bij Volvo-rijders. Voor al de nieuwe 850 Estate is hard op weg een verkoop succes te worden. De eerste station verscheen in 1953 op de markt en heette Volvo Duett of PV 445/P210. Deze eerste Volvo station staat sa men met de Amazon Kombi komende zondag 14 mei in de schijnwerpers op de 'lan delijke Duetten-dag'. Uiter aard is daar een hele verza meling klassieke Volvo Sta tions bij elkaar gebracht, maar ook zijn er diverse stands met onderdelen en 'automobilia' en activiteiten voor de kinderen. Het Volvo-evenement wordt gehouden bij Kempen Car, De Run 2168 te Veldhoven, van 10 tot 17 uur. Bullock-klem blokkeert de pedalen Er zijn tegenwoordig diverse mechanische mogelijkheden om een auto tegen diefstal te beveiligen. Bijvoorbeeld de stuurwielklem, een lange sta- het s wordt vastgezet zodat normaal sturen niet mogelijk is. Of een klem om de versnellingspook, met daaraan een buis die over de handrem schuift om de ver snellingspook te blokkeren. Een nieuwe veelbelovende me thode is de zogeheten Bullock, een universele pedaalklem die om koppelings- en rempedaal vastgezet wordt en tegen de vloer van de auto steunt, zodat de pedalen niet meer ingétrapt kunnen worden. De klem past in elke auto, behalve die met automatische transmissie, dus zonder koppelingspedaal. Voor automaten is een speciale klem in ontwikkeling. De Bullock is gemaakt van zeer hard carbonitride staal, dat niet is door te zagen. De klem wordt geblokkeerd, simpelweg door hem in te drukken om de pedalen heen. Ontgrendelen gaat met een speciaal genum merd cilindcrslcuteltjc dat er eenvoudig uitziet. Maar gezien de slechte naam die Italië heeft op het gebied van autodiefstal en -inbraak zal de Italiaanse fabrikant van de Bullock al licht een goed, moeilijk te kra ken slot gebruiken. Het grote voordeel van de Bullock is dat hij op een plek wordt aangebracht, waar het moeilijk zagen is. En daarbij zijn de pedalen, net als de klem, niet zomaar door te za gen of te verwijderen. Boven dien laat een auto zonder pe dalen zich niet eenvoudig be rijden. Reden genoeg voor een auto dief om de van een Bullock voorziene auto te laten staan, zegt importeur Rho-I)elta te Rotterdam. Voor de prijs hoeft men het in ieder geval niet te laten. De Bullock draagt het Duitse Tüv-keuringslabel en is in drie maten te koop voor 159. telecommunicatie airconditionings'I velgen 4.aooi LEIDEN Gabrlël Metzustr. 11 (bij Groenoordhallen) Tel. 071 - 21 22 34 ALPHEN a/d RUN Hoorn 79c (bij Avifauna) Tel. 01720 - 31 504 De afgelopen dagen was het altijd populair gebleven 'symbool van de bevrijding' veelvuldig te zien in herdenkingsoptochten, foto nils vanhouts zouden raken. Bantam was klein en had een geringe pro- duktiecapaciteit. Bij de proefrit ten met de Bantam werden daarom, tot woede van Probst en Bantam, ingenieurs van Ford en Willys uitgenodigd. Die kopi eerden driftig de tekeningen van de Bantam en gingen daar na zelf aan de slag. Peep Een maand later waren er drie modellen. Maar de Willys was te zwaar, de Ford te luxe en de Bantam te licht. De legertop velde uiteindelijk een Salo- monsoordeel. Het nieuwe voer tuig werd een combinatie van alle drie: het model van de Ban tam, met door Ford aange brachte aanpassingen en de oersterk gebleken motor van de Willys, die Bantam toch al in zijn oorspronkelijk ontwerp had opgenomen. Ford en Willys kregen de op dracht om het 'general purpose vehicle' (een voertuig voor 'algemene doeleinden') te bou wen. De eerste exemplaren wer den niet aan het Amerikaanse leger geleverd, maar gingen als oorlogshulp naar Engeland, Rusland en China. Ford bouwde er tijdens de oorlog 281.448, Willys maakte er 362.841. Meer dan 644.000 wagens dus, die pas toen de benaming 'jeep' meekregen. Over de oorsprong van die naam verschillen de meningen. Sommigen menen dat jeep komt van de Engelse uitspraak van de letters GP (van 'general purpose'). Ford noemde zijn jeeps Model GP. Anderen zeg gen dat de naam is afgeleid van 'Eugene, de jeep', een figuur uit de Popeye-strips. Maar al in 1914 werden nieuwe legervoer tuigen 'jeeps' genoemd en zelfs een vliegtuig, de B-17, droeg ooit die bijnaam. De jeep had aanvankelijk vele namen: vooral 'peep', maar ook 'beep', 'kever', 'blitz buggy', 'leaping Lena' (omdat hij zo goed kon 'springen'), 'pygmee' en 'dwerg'. Maar jeepnadat Willys patent op die naam had aangevraagd werd het Jeep werd al gauw een begrip. Het waren vooral de verbijste rend veelzijdige mogelijkheden van het oerlelijke, kleine ding, die in die tijd grote indruk in de wereld maakten. Ook op de vij and. Het verhaal gaat dat Duitse soldaten in de woestijn van Noord-Afrika al op de vlucht sloegen als zij een jeep zagen aankomen. „De jeep legde rookgordijnen en leverde heet water om je te scheren", schreef Lyman Nash in The American Legion Maga zine. „Hij diende als mobiele commandopost, ambulance, mobiele telefoonpost, als brandweerwagen en sneeuw ploeg. De motorkap diende als kaartentafel, eettafel en als al taar voor religieuze diensten. De jeep zorgde voor een revolu tie in de oorlog te land". Spartaans De jeep kon per parachute wor den afgeworpen en kon drijven. „Hij springt over greppels, wringt zich een weg door bos jes, rijdt met gemak over dikke wortels, kan draaien op een dubbeltje, en kan klimmen on der een hoek waar een berggeit nog bang van zou worden schreef Gordon Gaskill al in 1941 in The American Magazi ne. „En als hij al niet tegen de buitenkant van een wolken krabber kan opklimmen, dan kan hij in elk geval de trap ne- Er is een beroemde cartoon van Bill Mauldin uit 1945 van een Amerikaanse soldaat die naast zijn zwaar beschadig de jeep staat. Met afgewend gezicht richt hij zijn pistool op de motorkap van het in een greppel vastgeraakte voertuig. Als een cowboy die noodgedwongen zijn geval len paard moet afmaken, maakt de soldaat met tranen in zijn ogen een eind aan het lijden van het legergroene wrak. De spotprent was symbolisch voor de band die de Amerikaan se soldaten tijdens de oorlogsja ren met hun jeep hadden opge bouwd. Verslaggevers vonden tijdens de oorlog in Noord-Afri- ka een soldaat naast de restan ten van zijn jeep. De GI was [ontroostbaar. „Maar je krijgt zo weereen nieuwe", zeiden de [journalisten. „Nee, je begrijpt het niet", was het antwoord. „Ik hield van déze". Geen voertuig heeft ooit voor zoveel mensen zoveel betekend als de jeep. Generaal George Marshall, volgens velen de grootste militair die de VS ooit hebben gehad, noemde in 1945 de jeep 'de belangrijkste bijdra ge van Amerika aan de oorlog'. Generaal Dwight D. Eisenhower was, in een poging alle krijgs machtdelen gelukkig te maken, diplomatieker en gaf die eer aan 'de jeep, de Dakota en het lan dingsvaartuig'. Voor miljoenen Europeanen is de jeep net zo verbonden met de bevrijding van de nazi's als de kauwgom en de chocola van de soldaten die ermee kwamen. De Amerikaanse GI's in jeeps werden al gauw het symbool van de bevrijding. „Geen enkel voertuig heeft ooit zoveel eer bied en genegenheid opgeroe pen als de jeep in de oorlog", schreef Arch Brown in 'Jeep: de onstuitbare legende'. De beroemde oorlogscorres pondent Ernie Pyle noemde de jeep de grootste ontdelcking van de oorlog. „Ik zie niet hoe we de oorlog kunnen volhouden zon der de jeep", schreef hij al in 1943. Pyle zag de jeep als 'een goddelijk instrument van voort beweging'. Aan bijnamen voor de jeep geen gebrek: 'Het solda- tenpaard van de 20e eeuw', 'een manusje van alles', 'een muilezel met de mogelijkheden van een Zwitsers zakmes'. De geschiedenis van de jeep gaat terug ti Tweede Wereldoorlog, toen de Amerikaanse legerleiding tot de conclusie kwam dat zij niet be schikte over een licht vervoer middel voor de infanterie. „Ter wijl de eenvoudigste burger naar zijn werk rijdt in een T- Ford of een Chevrolet", schreef een kolonel, „moet de infante rist zijn spullen door de modder zeulen als een hedendaagse koelie". Het ministerie van oorlog schreef een wedstrijd uit voor het ontwerp van een licht trans portmiddel, dat aanvankelijk bedoeld was als een verken ningsvoertuig, dat eventueel ook een mitrailleur moest kun nen bevatten en lichte lasten moest kunnen trekken. De op dracht viel toe aan de Bantam Car Company uit Pennsylvania, die een ontwerp op basis van een Engelse Austin indiende. Het leger wilde een vierwiel- aangedreven voertuig dat drie soldaten kon vervoeren, een mi trailleur, zeker zestien centime ter grondspeling had en niet zwaarder mocht zijn dan 600 ki lo. Op dinsdag 16 juli 1940 kwam de opdracht binnen bij Karl Probst, de hoofdontwerper van Bantam. Drie dagen later had hij zijn ontwerp klaar. Een probleempje: het woog 840 kilo. Meer dan tweehonderd kilo te Het weekeinde gebruikte Probst om van alles aan de 'Bantam' lichter te maken, en op dinsdag had hij een geschikt ontwerp klaar. Bantam kreeg twee maanden om een prototype te maken. Dat kwam pas een half uur voor de deadline gereed. En toen bleek dat bijxia al het werk voor niets was geweest. Want de legerleidinghad inmiddels ook Ford en de Willys-Overland-fa- briek gevraagd mee te doen. Het leger had immers haast. Het was oorlog in Europa en de Amerikanen wisten niet wan neer ook zij daarin betrokken de men een 2.5 liter turbodiesel met 99 pk. De prestaties op de weg blijken bij alle motoren on geveer gelijk. De Space Gear heeft helemaal achterin een gedeelde bank, die met platgelegde leuning opzij tegen de wanden geklapt kan worden. De middelste zitrij is meestal een driezits bank. Het basismodel en de dieselversie hebben een tweezits bank naast de bestuurdersstoel, dus in to taal negen zitplaatsen. De luxe versie 2.4 GLS heeft midden- en voorin aparte stoelen. Het is nogal wennen dat de ver sies met drie zitplaatsen voorin stuurschakeling hebben. De pook aan het stuur vraagt een secure bediening. De tweezits voorbank biedt met zijn niet verstelbare leuning beperkt comfort en zijdelingse steun. Wegligging en stuurgedrag val len toch niet tegen, alleen is de hoge auto redelijk gevoelig voor zijwind. BUK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De eigenzinnige Mitsubishi Space Gear is niet zo makkelijk te plaatsen. Hij is in zijn soort niet echt duur, biedt veel zit plaats en -ruimte en een vol doende variabele interieurinde ling. Hij rijdt niet helemaal als een personenauto, maar toch heel behoorlijk. De goedkoopste Space Gear kost 52.245. Pal in de veelbe sproken zakenautomarkt, tus sen talrijke grote middenklas sers. Een wat luxere GLX blijft nog in dezelfde klasse, onder 55 mille. Met dieselmotor loopt dat wel op tot bijna 62.000 gulden. Degene die het geld heeft om privé zo'n multifunctioneel mo del te kiezen wil men bedienen met het luxe topmodel GLS, vanaf ruim 67.000 gulden. An dere ruimtewagens kosten met evenveel aankleding, tot en met airconditioning, veelal aanzien lijk meer. Op het eerste gezicht lijkt de Space Gear wel op andere ruim tewagens, met het gebruikelijke variabele interieur. Maar in technisch opzicht blijkt de Space Gear iets aparts. Flij is met 4,60 meter lengte groter dan de meeste concurrenten en heeft een afzonderlijk chassis, zoals een bestel- of terreinwa gen. Het is min of meer een Mitsubishi L300 besteller met de wielophanging van een Pa- jero terreinauto. De aandrijving geschiedt via de achteras. De toegepaste 2.0 liter 16-kleps benzinemotor is bekend uit de Galant, maar heeft minder ver mogen (115 pk) en meer trek kracht bij een laag toerental. Het topmodel GLS heeft een naar 2.4 liter vergrote motor met 132 pk. Uit de Pajero haal- De rugzak is erg po pulair bij fietsers die geen bagagedrager willen. Het nadeel is een natte en soms pijnlijke rug op tochten die langer duren dan een half uurtje. De firma AGU heeft zich over dit probleem gebogen en presenteert de Air Bike Bag, een rugzak die speciaal gemaakt is voor fietsers. Een uitgekiend ventilatiesys teem in deze rugzak zorgt voor een extra luchtstroom en helpt zo de rug droog te houden tij dens het fietsen. De schouder banden zijn voor elke drager nauwkeurig af te stellen. De in deling van de rugzak laat zien dat de ontwerpers speciaal aan fietsers hebben gedacht. Naast een groot hoofdvak en een voorvak is er een speciale ruim te voor eerf fietshelm en twee zijvakjes waar bidons in passen. De rugzak is gemaakt van Bong- tex-nylon, een nieuwe, stevige soort polyester. Heupband en schouderbanden zijn ge- polsterd. De fietsrugzakisvoor bijna 100 gulden te koop in sport- en fietsenspeciaaizaken. Hartslag Er zijn fietsers die onderweg Aparte vakken voor helm en bid ons in de speciale fiets-rugzak. foto acu nóg meer willen weten dan hun computertje op het stuur aan geeft. De meeste apparaatjes geven de snelheid weer, rittijd, gemiddelde snelheid, dagaf stand, totale afstand en maxi maal gereden snelheid, in te stellen bij elke rit. De nieuwe computer CC-HB100 van Ca- teye geeft tevens de hartslag van de fietser door en zelfs de ge schatte consumptie aan calo- riën. Deze computer past om een polsband, zodat ook hard lopers er profijt van kunnen hebben. Prijs: 230. Eveneens nieuw is het type CC- AT100 van Cateye. Deze fiets computer geeft naast de gebrui kelijke functies niet de hartslag en calorie-consumptie, maar de tijd, temperatuur, hoogteni veau, hoogtestijgingen hoogte daling. Prijs: 189. Wereldfietsers De Wereldfietser, een onlangs opgerichte vereniging voor fietsreizigers, houdt in het weekeinde van 19, 20 en 21 mei een kampeerweekeinde op camping de Woensberg in Hui zen. Deelnemers kunnen daar kennismaken met andere fiets reizigers, ervaringen uitwisselen over het fietsen in bepaalde lan den, dialezingen volgen, reis verslagen en foto's bekijken, plannen bespreken, tenten en fietsen bekijken. Het is de be doeling dat de kampeerders hun eigen potje koken. De cam ping beschikt over een kantine met winkel. Het meenemen van eigen foto's, reisverslagen, land kaarten, routebeschrijvingen en muziek uit favoriete landen worden toegejuicht. Opgave vooraf via tel. 029 - 6628546.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23