Twijfels over leefmilieu Schiphol Graven naar 2000 jaar Noordwijk Hoorzitting over Schiphol een klucht zonder gelach II Bevrijdingshappening rond 'Dame' Vera Lymf» Studenten besteden te weinig tijd aan studie 'Vutters uit Randstad frustreren toerisme Veluwe' Randstad Vrachtwagen gekanteld DONDERDAG 11 ME11995 Gedetineerde ontsnapt den haag Een 21-jarige gedetineerde is gistermiddag ontsnapt uit het huis van bewaring in de Havenstraat in Amsterdam. De man is volgens het ministerie van justitie vermoedelijk na afloop van het bezoek met de bezoekers mee naar buiten gelopen. De man wordt verdacht van diefstal met geweldpleging. Hij zat reeds drie weken in voorarrest. Hij is de vijfde gedetineerde die dit jaar uit één van de justitiële inrichtingen van justitie wist te ontsnappen. Vorig jaar wisten 21 gevangenen te ontkomen. Verdachte van moord aangehouden bergen op zoom De politie heeft een man uit Bergen op Zoom gearresteerd die verdacht wordt van betrokkenheid bij de moord op de Rotterdammer VVim Ender (31), eind maart bij een pomp station langs de A 16 bij Zwijndrecht. Twee andere verdachten, onder wie vermoedelijk een Belg, zijn nog voortvluchtig. De po litie vermoedt dat de moord verband houdt met een mislukte drugstransactie. De verdachte is al op 7 april aangehouden, maar Justitie heeft dat geheim gehouden om ook de andere ver dachten op te kunnen sporen. De verdachte Bergenaar verblijft in volstrekte afzondering in een huis van bewaring in Amster dam én mag geen contact met zijn familie onderhouden. De Dordtse officier van justitie mr. J. van Zon bevestigde gisteren de arrestatie en het feit dal er meer verdachten zijn. De vermoorde Wim Ender was werkzaam voor de automatenhandel van zijn schoonvader en het onlangs door zijn vader verkochte schoon maakbedrijf. Hij was gehuwd en had een dochter. Politie onderzoekt dood ontvoerde Amsterdam Amsterdamse rechercheurs zijn samen met colle ga's van de regiopolitie Kennemerland bezig aan een onderzoek naar de ontvoering en dood van een 29-jarige Turk. Op 2 mei is zijn stoffelijke overschot gevonden in Heemskerk. Volgens de politie is de man op 18 maart 's ochtends ontvoerd uit een wo ning aan de Amsterdamse President Kennedylaan. De ontvoer ders hadden zich vermomd als politieagent. Zij namen hun slachtoffer mee in een wit busje dat uit een garage in Zaandam bleek te zijn gestolen en tot nu toe niet is teruggevonden. De ontvoerders lieten drie andere in het huis aanwezige personen ongemoeid. Eind maart meldden familieleden van het slachtof fer de ontvoering aan de politie. Zij moesten de ontvoerders voor de vrijlating losgeld betalen, maar waren daartoe niet in staat. Ook niet toen de ontvoerder een pink van de man naar zijn familie opstuurde. Alle contact werd toen verbroken. haags redacteur Wetenschappers die elkaar niet met feiten, maar met meningen om de oren slaan. «Een andere wetenschapper die als een han delsreiziger openlijk solliciteert naar een nieuwe onderzoeksop dracht. Deskundigen, die van toeten noch blazen weten en deskundigen, die struikelen over hun eigen deskundigheid. En uiteraard, als uitzondering die de regel bevestigt, een paar deskundigen met een goed on derbouwd, glashelder verhaal. Deze bonte stoet van gewone - en hooggeleerden trok giste ren aan de volksvertegenwoor digers van de Tweede Kamer voorbij. Ze speelden in een soort klucht, waarin het onder werp lachen uitsloot. Aan de or de was immers een hoorzitting over de uitbreiding van Schip hol. En bij zo'n onderwerp lach je niet. Daarom gingen de gekozenen vijf uur lang serieus in op visies, opmerkingen, kennis en kunde van wat de genodigden te berde brachten. De Tweede Kamer wil zich immers terdege voorberei den op het debat half juni met de finale besluitvorming over de uitbreidingsplannen van de na tionale luchthaven. Eerder al draafden ondernemers, milieu organisaties en lagere overhe den in Den Haag op. Gisteren was het de beurt aan de des kundigen. Deskundigen op v terreinen economische asj ten, gezondheidsaspecten, luidshinder, luchtverontre ging en risico's. De vertegenwoordigers uiC'1 economische hoek bewe P'; eens te meer hoe subjectief tenschappelijke standpui kunnen zijn. Het gegoochel cijfers over het aantal baneiïn' benodigde bedragen levi!n van alles op, behalve duide:t 0 heid. Voor geluidshinder van v L tuigen lijkt vooral het gez 'er komt uit wat je er in s van toepassing. De bereke geluidhinder hangt af van aantal gegevens, dat de we [en schapper gebruikt. Peter Fi ,n kena van het Nationaal Lu ,n en Ruimtevaartlaborator (NLR) gaf het grif toe. Hij i ia.j zeker van dat metingen nau aar lijks zullen afwijken van de )m, rekeningen van zijn instil Die metingen zijn echter nooit gedaan. Pas recent is onderzoek van start gegaan, zolang het tegendeel niet is wezen, deugen volgens Fraii na de berekeningen. Drs. De Jong van het vroeg zich af, waarom de o heid toleranter is bij het staan van luchtvaartlawaai andersoortig lawaai. Daar gen de kamerleden de komei |oe weken over nadenken. WelJi onc lukt dit beter zonder de van sommige deskundigen. h »iS' Het festival in het Hillegomse Tresion heeft twee doelen: het vieren van de bevrijding en de uitreiking van de Prix d'Humanité aan Vera Lynn. Zij is al benoemd tot 'Dame of the British Empire', verhèven tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau en gelauwerd met de Ster van Birma. Dat al les voor haar optredens voor de Britse soldaten in oorlogs tijd. Zij werd een legende en bleef dat ook toen de oorlog was afgelopen en haar taak er eigenlijk op zat. Tot haar ver bazing had haar roem zich ook gevestigd in andere landen, zoals Nederland. Dat kwam doordat ook hier stiekem naar haar werd geluisterd. En het gevolg is dat zij sindsdien nagenoeg ieder jaar in ons land optreedt. De door de Zandvoortse Lions Club in 1975 ingestelde Prix d'Humanité, een bronzen beeldje, wordt haar deze avond echter uitgereikt we gens haar activiteiten voor kansarme kinderen. Daarvoor werd de Dame Vera Lynn Cha ritable Trust opgericht, een or ganisatie die hulp verleent aan kinderen met hersenbeschadi gingen. Met een geldbegrag dat eveneens aan de prijs is verbonden steunt Lions deze Trust. Al deze onderscheidingen hebben er niet voor gezorgd dat Vera Lynn naast haar schoenen is gaan lopen. Verle- hui gen en onhandig beweegt zich over het podium. Totd tor ze de songs gaat zingen waai Ie? op ieder zit te wachten. Hai rde beroemde stem met de karal erd teristieke 'snikjes' brenj 'We'll meet again' en 'Froi ing: the Time you say Goodbye nog Bij het eerste lied begint hi ooj publiek prompt mee te zingen 'ooi maar dan roept Vera 'Wait fii rin| the second chorus. I want I do this first alone'. Pas bij h tweede couplet mogen ®atti meedoen. De bezoekers - ilaa veelal ouderen, die de oorlo per hebben meegemaakt zij en. opgetogen. Onder luid ap ieel plaus wandelt de 78-jarig ooj door de zaal naar de Captain est Lounge. ou '!lnf Het vieren van de bevrijdii n 1 wordt opgeluisterd door Bi iaa Bakers Big Band met zangeres yj die urenlang muziek van eö Ston halve eeuw geleden over di leen druk bezette dansvloer uit sgi stort. sn En dan krijgt Vera Lynn - die denkt dat het voor haar af' gelopen is nog een verras- sing te verwerken. De Haai- I lemse mezzosopraan Carli Vermeer brengt haar een od< in de vorm van Land of Hope 1LPH and Glory. Met een krachtige warme stem zingt zij Vefl\|p| Lynn, die op het balkon zit le( toe. Tijdens volgende couplet- ten vallen het orkest en heli., Politiekoor in en dan is l4ou muisstille publiek diep onck nul de indruk. Vera zingt boveepn luid mee. ïit< pst utrecht/leiden anp Studenten geschiedenis aan de Nederlandse universiteiten be steden gemiddeld te weinig tijd aan hun studie. Gemiddeld stu deren ze wekelijks 25 tot 30 uur, in plaats van de 40 uur waar het onderwijsprogramma vanuit gaat. Dat blijkt uit het rapport van een visitatiecommissie die de kwaliteit van de opleidingen ge schiedenis onderzocht aan ze ven universiteiten. Het rapport is vandaag gepubliceerd door de VSNU, de organisatie van universiteiten. In totaal 4500 studenten vol gen een studie geschiedenis aan de universiteiten in Nijmegen, Utrecht, Groningen, Leiden, Rotterdam en Amsterdam (VU en UvA). Uit het rapport van de commissie komen geen grote verschillen in kwaliteit van de opleidingen naar voren. De opleidingen kunstgeschie denis aan de Nederlandse uni versiteiten moeten een nieuwe weg inslaan, zo luidt het advies in een ander visitatierapport dat donderdag verscheen. De afge lopen jaren zijn allerlei beroeps gerichte afstudeervarianten ont staan, waardoor het nodig is om opnieuw vast te stellen waar de studie kunstgeschiedenis nu precies voor moet opleiden. Dubbeldoelstelling in gevaar door toenemende luchtvervuiling Een groot deel van de Tweede Kamer (PvdA, D66 en GroenLinks) betwijfelt of een verbetering van het milieu rond Schiphol haalbaar is nu de nota Luchtverontreini ging en Luchtvaart (LuLu) een schrikbarende toename van de luchtvervuiling voorspelt. den haag «jan kuvs haags redacteur In de dubbeldoelstellipg voqr de uitbreiding van Schiphol staat de groei van. luchthaven èn een gelijktijdige verbetering van het milieu centraal. Dit laatste lijkt nu moeilijk haalbaar. Voor de fractie van Groen Links in de Tweede Kamer is dit een reden te meer om tegen de voorgenomen uitbreiding van de luchthaven te zijn. PvdA en D66 eisen in internationaal ver band aanvullende maatregelen als een belasting op kerosine en een btw-opslag op tickets. Der gelijke maatregelen zouden als nog de milieu-doelstelling bin nen bereik moeten brengen. Volgens het CDA betekenen de cijfers echter geen aardver schuiving. De fractie meent dat met een gerichte aanpak de grootste vervuiling kan worden tegengegaan. De WD accep teert een toenemende luchtver ontreiniging als een onont koombaar gevolg van de keuze voor een groter Schiphol. De li beralen willen wel onderzoeken op welke wijze de meest nadeli ge effecten kunnen worden ver meden. Blijkens de gisteren uitgelekte cijfers verdubbelt de uitstoot van kooldioxyden in het jaar 2010 van ruim drie procent nu tot ruim zes procent. De uit stoot van stikstofoxyde vervier voudigt van 4 procent nu tot 16 procent in 2010. LuLu noemt wel ontwikkelingen als schone re vliegtuigmotoren en betere vliegroutes om vervuiling zoveel mogelijk tegen te gaan, maar de nota bevat (nog) geen beleids maatregelen over de te volgen aanpak. „Die aanpak is een po litieke keuze van wat je als ver vuiling toelaatbaar vindt en wat je daaraan wilt doen," zei giste ren professor N. van Egmond van het Rijksinstituut voor Mil ieuhygiëne (RIVM), die gisteren als deskundige aanwezig was op een hoorzitting van de kamer over de uitbreiding van Schip hol. Overigens noemde 'Van Eg- mond het geenszins uitgesloten dat dé milieudoelstellingen als nog worden gehaald, 'mits alle voorgenomen maatregelen vol ledig worden uitgevoerd'. Een van die maatregelen is het com penseren van de toenemende vervuiling door het vliegverkeer door minder uitstoot van het wegverkeer. Van Egmond: „De veronder stellingen over omvang en ver vuiling van het wegverkeer zijn niet onjuist, maar wel kwets baar. Kwetsbaar in die zin, dat als één element niet wordt ge haald het hele plaatje niet meer klopt. En dan heb je dus een stijging van stikstofoxyden, kooloxyden en zwaveldioxyde rond Schiphol." leiden Het verkeer heeft vanmorgen nogal wat overlast ondervonden van een gekantelde vrachtauto op het kruispunt Dr. Lelylaan/Haagsche Schouwweg in Leiden. Het ongeval, waarvan de feitelijk toedracht nog niet bekend is, gebeurde om kwart over zeven. De auto is door een takelbedrijf weer rechtop gezet. Tot elf uur ondervond het verkeer hinder vani werkzaamheden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. foto-» hielco kuipi m apeldoorn anp Mensen uit de grote steden die niet meer in het arbeidsproces zitten en zich onledig houden met het maken van bezwaren, ontberen elk begrip voor de noodzakelijke continuïteit van toeristische bedrijven. Ze zijn in snel toenemende mate onver draagzaam. Er zouden wettelij ke regelingen moeten komen om deze vitale vutters te weren als inwoners van het buitenge bied van de Veluwe en de Ach terhoek. Dat heeft drs. A. van der Hou wen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de noord- Veluwe en de Achterhoek gister middag in Apeldoorn gezegd bij de opening van het Onderne mingshuis/Toeristisch Huis. Dit huis is een samenwerkingspro ject van zeven organisaties in het toeristisch bedrijfsleven, waaronder de ANWB en de VW. Kapitaalkrachtige Randstede lingen kiezen volgens Van der Houwen na hun vut steeds va ker voor een fraaie woning in het groene buitengebied van Gelderland. „Deze jong-gepen- sioneerden, die zelf voor rust en ruimte kiezen, zien de toerist volkomen ten onrechte als ie mand die geweerd moet wor den", stelt Van der Houwen. Hun bezwarenprocedures tegen voorgenomen uitbreiding van toeristische bedrijven nemen onnodig veel tijd en geld in be- slag. Uit een onderzoek van de Ho geschool IJsselland en het Insti tuut voor Midden- en Kleinbe drijf blijkt dat Gelderland de topper onder de binnenlandse vakantiebestemmingen is. De meeste mensen kiezen voor de Veluwe: de rest trekt naar de Achterhoek. Vijf procent van de totale werkgelegenheid in Gel derland is te vinden in de toe ristische sector. Gelderland telt 900 kampeerbedrijven en 330 hotels en pensions. De bedrijfs tak groeit op de Veluwe en in de Achterhoek sneller dan elke an dere bedrijvigheid. Amsterdamse archeologen onderzoeken nederzetting uit Romeinse tijd noordwijk paulien koopmans De opgravingen op landgoed Offem aan de Nieuwe Offem- weg in Noordwijk zijn nog maar net begonnen. Maar één ding is nu al duidelijk: nog niet eerder is er in de Bollenstreek zo'n ou de nederzetting gevonden. Vol gens archeologen W. Hessing en S. Wynia van de Vrije Uni versiteit uit Amsterdam liggen er in elk geval resten van een boerderij en één of twee water putten op het terrein. Ze stam men hoogstwaarschijnlijk uit het begin van de jaartelling. Op het terrein achter de Sint Jorisdoelen geeft één van de ar cheologen een stuk of vijftien studenten een rondleiding. Bin nenkort gaan zij helpen bij de opgravingen. Nieuwsgierig tu ren ze vanaf de rand van een meterslange kuil de diepte in. Daar zijn alle verkleuringen van de aarde omcirkeld en gemar keerd met gele bordjes. Van de boerderij is niet meer te zien dan enkele zwarte plekken in twee paralelle banen. „Dat zijn dikke palen die de wanden on dersteunden. Deze wanden be stonden uit een vlechtwerk van wilgetakjes, aangesmeerd met leem", vertelt archeloog Hes sing. De archeologische dienst van de Vrije Universiteit is 1 mei be gonnen met het onderzoek naar de nederzetting, nadat een groep amateurarcheologen van de afdeling Rijnland van de Ar cheologische Werkgroep Neder land (AWN) vorig jaar enkele grondboringen had verricht. Het stukje bosgrond was toen pas verkocht aan projectontwik kelaar De Raad Bouw bv uit Katwijk, die er acht villa's wil gaan bouwen. Na de vondst van resten aardewerk groef de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) een proefsleuf. Hieruit bleek dat de eerdere vondsten niet zomaar op een toevalligheid berustten. Over een hele lengte werden uit het zand nog meer interessante voorwerpen opgediept. Volgens Hessing is de opgra vingvan de nederzetting niet al leen voor de Bollenstreek maar ook voor Nederlandse begrip pen uniek. „Er zijn wel eerder kleine dorpjes en militaire le- rand van oude strandwallen, hoog en droog boven het moe rassige veengebied rondom. Op de hogere delen bewerkten de bewoners, Friezen, akkers. Op de drassige lagere weiden hiel den ze vee. „Omdat we nog maar een klein gedeelte van de grond 'opgerold' hebben, ont breekt het overzicht nog. Tot nu toe vonden we vooral veel handgemaakt Fries aardewerk. Maar we stuitten ook op een aantal Romeinse kookpotten, fabrieksmatig aardewerk, op een draaitafel gemaakt." Het geïmporteerde Romeinse aardewerk bewijst dat de im- heemse bevolking contacten had met de Romeinen. Rond de jaartelling was heel Nederland door de Romeinen bezet. Het is daarom niet zo vreemd dat de Friezen bij Noordwijk, toen Northgo geheten, met deze mensen handel gingen drijven. Pas' na 47, toen keizer Claudius vanuit Rome veldheer Corbulo terugriep, werden de contacten over en weer minder intensief. Na dit jaar werd precies langs de Rijnoever de Rijksgrens inge steld. De gedachte die vaak heerst dat de Romeinen nooit boven de Rijn zijn geweest, klopt dus niet. Bovendien ble ven ze ook na 47 over de grens handelen. De archeologen van de Vrije Universiteit willen vooral on derzoeken wat de invloed van deze contacten op de lokale be volking was. Werden de Friezen door de handel soms rijker en gingen ze zich anders gedragen? „Bijzonder is dat de bewoners van deze nederzetting in het echt hebben meegemaakt dat de Romeinen zich tot achter de Rijn terugtrokken. Misschien hebben ze niet open monden van verbazing de langstrekken de legers aangestaard." Hessing kijkt langs het terrein alsof hij de terugtocht voor zich ziet. De archeologen kunnen naar verwachting tot half juni door graven. Daarna wordt een begin gemaakt met de bouw van de villa's. Wynia verwacht de ko mende weken nog meer huizen en waterputten te vinden. „Maar wie weet komen we nog gekke dingen tegen. Dat is juist het spannende van opgraven." gerplaatsen gevonden, maar meestal stammen die op zijn vToegst uit de tweede of der de eeuw. De Noordwijkse ne derzetting aan de Nieuwe Of- femweg is van rond het begin van de jaartelling. De geschie denis van Noordwijk maakt met deze vondst een flinke stap te rug in de tijd. Tot voor kort wa ren enkele graven vlakbij de Sint Jeroenskerk uit ongeveer 800 de vroegste levenstekens die hier gevonden zijn." De nederzetting ligt aan de Archeologen aan het werk bij het opgraven van de Romeinse nederzetting. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20